Jump to content

Window N70


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να σου απαντήσω για αυτά που ξέρω, μιας και πέρασαν 2 από τα χέρια μου τις γιορτές....

Έχει καλό wifi, τώρα το αν θα πιάνει μεταξύ ορόφων δεν μπορώ να το ξέρω, αν θες ως μέτρο συγκρισης (ψιλο μπακάλικο βέβαια) υπολόγισε οτι από τη μια στην άλλη άκρη του σπιτιού μου το xperia mini πιάνει το netafster μου με 1-2/5 γραμμές, όπως περίπου και το Fire (στις 3-4 φορές που το χρησιμοποίησα), ενώ το Ν70 μεταξύ 2 και 3, ποτέ κάτω από 2!

Για ΒΤ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τρόπος να δουλέψει, το ξανατσέκαρα μόλις προχτες που έψαξα όλα τα σχετικά φόρουμ ψάχνοντας να παραγγείλω ταμπλετα για έναν φίλο... υπάρχει μια feriross rom που έχει τους drivers και έχει πάιξει με 1-2 συσκευές ΒΤ (δηλαδή απλή σύνδεση), αλλά και πάλι σε κάποιους δεν γινόταν σύνδεση ακουστικού ή μεταφορά αρχείων.

Για το HDMI δεν ξέρω λεπτομέρειες, και τα 2 τα συνέδεσα απλά για δοκιμή σε μια παλιά lcd, έπαιξε κανονικά ο ήχος αλλά τις λεπτομέρειες που με ρωτάς δεν τις θυμάμαι.

 

Πάντως αν ψάχνεις για τις επόμενες 3-4 μέρες, έχει προσφορά το eternal team στο aliexpress (δεν έχει paypal αλλά κάνει μεσολάβηση escrow) το Ν70HD στα 126$ (97,5 euro!!) με αποστολή EMS, ακριβώς σχεδόν όσο το απλό Ν70! Άλλη λύση RK3066 με 4πύρηνη gpu, 1280X800 και ενσωματωμένο ΒΤ είναι το Pipo U1 Pro, γύρω 148$ (114 euro). Αν θες να δεις το μαγαζί πήγαινε στο http://www.aliexpress.com/store/103919 και διάλεξε sale items.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Χωρίς bluetooth μπορώ να ζήσω, aka χρήστης Windows Phone :X , απλά ίσως το χρειαζόμουν για κανένα bluetooth keyboard. Θετικά αυτά που ακούω για το wifi. Αυτό που θα με ενδιέφερε πραγματικά είναι το hdmi και η απροβλημάτιστη λειτουργία του. Το Pipo U1 Pro το κοιτούσα κι εγώ, αλλά έχω διαβάσει για αρκετά προβλήματα με το hdmi, screen flickering και προβλήματα με τη μπαταρία (πχ αν το αφήσεις για overnight charging μπορεί να την κάψεις και προτείνεται να μη δουλεύεις με το tablet όσο αυτό φορτίζει). Εδώ δε νομίζω να υπάρχουν τέτοια προβλήματα.

Γενικότερα από ποιότητα κατασκευής τι λέει; Πάντα σε σχέση με άλλα κινέζικα....

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου :thanks:

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κοίτα τα Ν70 είναι ΠΛΑΣΤΙΚΟΥΡΕΣ, ιδίως σε σχέση με το Fire (και ένα παλιό Hipad που είχα), δηλαδή δείχνει φτηνό και είνια ελαφρύ... αλλά προβλήματα δεν έβγαλαν, το ένα το έχει ο αδελφός μου (και έχει το battery bug που είχε και το fire, σβήνει στο 30%) και το άλλο ένας φίλος, δεν μου έχει αναφέρει τίποτα - αλλά δεν ξέρω και τι χρήση του κάνει....

 

Το θέμα με όλα τα κινέζικα είναι ανά παρτίδες. Κάποιοες είναι καλές, κάποιες έχουν (σημαντικά ή όχι) προβλήματα, εξαρτάται βέβαια και από το μαγαζί που θα ψωνίσεις, εάν έχει πάρει εις γνώση του παρτίδες Β ποιότητας - με αυτή τη λογική, σε όσα πρόσφατα ποστ είδα για το Ν70HD και το U1 Pro, δεν εντόπισα κάτι ανυσηχητικό, ενώ σε μηνύματα πριν τον Νοέμβριο π.χ. υπήρχαν πολλά παράπονα για μπαταρία, οθόνη-φωτεινότητα στο U1 Pro κτλ... Πάντα είνια θέμα τύχης, τι θα σου τύχει!

Το μόνο από αυτά που συζητάμε εδω που έχει διαχρονικά τα ίδια, αδιόρθωτα προβλήματα είνια το fire, το pop και κουνούπι ήταν στάνταρ πια (its not a bug, its a feature), ενώ και τα χαμένα lost screens έγιναν αρκετά, ιδίως σε όσους από εμάς ψωνίσαμε γύρω στο Γενάρη από το "αξιόπιστο" μαγαζί... πλάκα πλάκα μαζευτήκαμε γύρω στους 5-6!

 

Εγώ νομίζω οτι αν δεν καίγεσαι για ΒΤ και δεν σε ενοχλεί η "πλαστική ελαφρότητά" του, το N70HD σου πέφτει ότι πρέπει.... αν τελικά ψωνίσεις από aliexpress, πες μου να σου πω που θα βρεις κουπόνι για 5$!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Ξέρεις κανείς γτ το aliexpress βγάζει τοίδιο ταμπλετ καμμιά 10αρια φορές με άλλη τιμη όταν κανω αναζήτηση; εχω βρεί αυτό εδώ να το εμπιστευτώ; γτ μου φαινεται πολύ φθηνά σε σχέση με αλλα site..

http://www.aliexpress.com/item/Dual-core-tablet-pc-Yuandao-N70-Rockchip-RK3066-1-6GHz-Android-4-0-RAM-1G-ROM/703677452.html

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση για τους κατόχους - χρήστες...:!:

Το ταμπλετάκι υποστηρίζει φόρτιση μέσω usb; Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για να επεκτείνεις λίγο και τη διάρκεια ζωής με ένα power bank που έχω :)

Ευχαριστώ!!!

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Ξέρεις κανείς γτ το aliexpress βγάζει τοίδιο ταμπλετ καμμιά 10αρια φορές με άλλη τιμη όταν κανω αναζήτηση; εχω βρεί αυτό εδώ να το εμπιστευτώ; γτ μου φαινεται πολύ φθηνά σε σχέση με αλλα site..

http://www.aliexpress.com/item/Dual-core-tablet-pc-Yuandao-N70-Rockchip-RK3066-1-6GHz-Android-4-0-RAM-1G-ROM/703677452.html

Δεν είναι ένα site αλλά φιλοξενεί πολλά καταστήματα

Μία ακόμα ερώτηση για τους κατόχους - χρήστες...:!:

Το ταμπλετάκι υποστηρίζει φόρτιση μέσω usb; Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για να επεκτείνεις λίγο και τη διάρκεια ζωής με ένα power bank που έχω :)

Ευχαριστώ!!!

 

Οχι δεν υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!! Μια ερώτηση σχετικα με το tabletaki.. Σκέφτομαι να το αγοράσω.. Να πάρω το n70 η n70HD... Εψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα ενότητα για το HD.. Γενικά είστε ευχαριστημένοι??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!! Μια ερώτηση σχετικα με το tabletaki.. Σκέφτομαι να το αγοράσω.. Να πάρω το n70 η n70HD... Εψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα ενότητα για το HD.. Γενικά είστε ευχαριστημένοι??

Το n 70 or n 70s σε σχεση με το hd? καλα είναι πάντως...άφοβα αγόρασε ένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Η το n70 η το n70HD οχι το n70s... Θελω ips οθονη... Ειναι πιο καλο το n70HD???? Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! Η το n70 η το n70HD οχι το n70s... Θελω ips οθονη... Ειναι πιο καλο το n70HD????

 

νομιζω και τα 2 είναι super. Εγω εχω το n 70s και ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γνωμη σου!!! Θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες!!!! Γιατι θελω να το παραγγειλω!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γνωμη σου!!! Θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες!!!! Γιατι θελω να το παραγγειλω!!!

 

Σου λέω όρμα και μη φοβάσαι. Ρώτα εδω για να δεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282660&page=174

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλώς τα τα παιδιά!!! Πλέον και σε τετραπύρηνο με Α31 Allwinner επεξεργαστή...

http://www.geekbuying.com/item/Vido-Window-N70HDAC-7-inch-Quad-Core-Android-4-1-Tablet-PC-IPS-Screen-1280-800-A31-1GB-RAM-16GB-HDMI-314665.html

Χάθηκε να βάλουν και ένα bluetooth να είμαστε κομπλέ;;; :X

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα τα παιδιά!!! Πλέον και σε τετραπύρηνο με Α31 Allwinner επεξεργαστή...

http://www.geekbuying.com/item/Vido-Window-N70HDAC-7-inch-Quad-Core-Android-4-1-Tablet-PC-IPS-Screen-1280-800-A31-1GB-RAM-16GB-HDMI-314665.html

Χάθηκε να βάλουν και ένα bluetooth να είμαστε κομπλέ;;; :X

Στα τεταπύρηνα βλέπω δεν έχουν βάλει. Μάλλον κάποιο προβληματάκι θα έχουν (προσωπικά το bluetooth το θεωρώ άχρηστο αλλά για άλλους είναι πολύ χρήσιμο)

Link to comment
Share on other sites

(προσωπικά το bluetooth το θεωρώ άχρηστο αλλά για άλλους είναι πολύ χρήσιμο)

Εσύ δεν ήσουν που στη προηγούμενη σελίδα ρώταγες πως θα συνδέσεις ένα bluetooth dongle;

Το τελευταίο διάστημα έχουν πληθύνει οι ταμπλέτες που για λόγους οικονομίας δεν διαθέτουν bluetooth. Και αντίστοιχα έχουν αυξηθεί οι αναφορές από διάφορα μέλη που προσπαθώντας να παρηγορήσουν τον εαυτό τους, δοκιμάζουν να πείσουν κι εμάς τους υπόλοιπους ότι το bluetooth ειναι άχρηστο. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος από αυτό. Επειδή δυστυχώς δεν υπάρχουν android drivers σχεδόν για καμιά συσκευή, η ΜΟΝΗ λύση για να συνδεθούν στη ταμπλέτα είναι το bluetooth. Συσκευές όπως ασύρματα πληκτρολόγια, headsets, κλπ. Πρόσφατα αγόρασα για 12€ ένα bluetooth gps που δουλεύει μια χαρά.

Μη το συζητάτε λοιπόν για το bluetooth και μην αγοράζετε ταμπλέτες χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν ήσουν που στη προηγούμενη σελίδα ρώταγες πως θα συνδέσεις ένα bluetooth dongle;

Το τελευταίο διάστημα έχουν πληθύνει οι ταμπλέτες που για λόγους οικονομίας δεν διαθέτουν bluetooth. Και αντίστοιχα έχουν αυξηθεί οι αναφορές από διάφορα μέλη που προσπαθώντας να παρηγορήσουν τον εαυτό τους, δοκιμάζουν να πείσουν κι εμάς τους υπόλοιπους ότι το bluetooth ειναι άχρηστο. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος από αυτό. Επειδή δυστυχώς δεν υπάρχουν android drivers σχεδόν για καμιά συσκευή, η ΜΟΝΗ λύση για να συνδεθούν στη ταμπλέτα είναι το bluetooth. Συσκευές όπως ασύρματα πληκτρολόγια, headsets, κλπ. Πρόσφατα αγόρασα για 12€ ένα bluetooth gps που δουλεύει μια χαρά.

Μη το συζητάτε λοιπόν για το bluetooth και μην αγοράζετε ταμπλέτες χωρίς αυτό.

 

Αυτό που είχα ρωτήσει δεν ήταν για τα dongle των 30 €αλλά ένα της τάξης του 1 € που υπήρχε στο merimobiles αλλά δεν ήταν για δική μου χρήση. Επίσης δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν απλά είπα το πολύ απλό: για μένα ήταν και παραμένει άχρηστο γιατί δεν το έχω χησιμοποιήσει ποτέ, αλλά για κάποιους είναι πολύ χρήσιμο. Αυτό εξηγώ λοιπόν πως η χρήση ενός τάμπλετ είναι προσωπικό θέμα το πώς θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το Ν70σ καλο μου φενεται

Υπαρχει καπου οδηγος να το κανω ροοτ?

Την 4.1.1 εχει πανω

Καμια θηκη και μεμβρανη για την οθονη ? Τωρα εχει μια στην οθονη αλλα κανει την οθονη χαλια πολυ θαμπη

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το Ν70σ καλο μου φενεται

Υπαρχει καπου οδηγος να το κανω ροοτ?

Την 4.1.1 εχει πανω

Καμια θηκη και μεμβρανη για την οθονη ? Τωρα εχει μια στην οθονη αλλα κανει την οθονη χαλια πολυ θαμπη

 

http://www.banggood.com/Wholesale-Special-Folio-Leather-Case-Pouch-With-Folding-Stand-For-Window-N70-HD-p-61010.html

δες σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Να βγαλω την μεμβρανη που εχει το ταμπλετ στην οθονη? Μου την θαμπωνει .... το εχει κανεις χωρις μεμβρανη ? Γρατζουνιεται ευκολα η οθονη ?
Link to comment
Share on other sites

Να βγαλω την μεμβρανη που εχει το ταμπλετ στην οθονη? Μου την θαμπωνει .... το εχει κανεις χωρις μεμβρανη ? Γρατζουνιεται ευκολα η οθονη ?

 

Προφανώς δεν είναι η μεμβράνη που πρέπει αλλά αυτή που βάζουν στην αρχή και πρέπει να τη βγάλεις. Πάρε πρώτα μια κανονική και μετά να τη βγάλεις γιατί γρατζουνιέται πιστεύω εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα την μεμβρανη αλλα ειναι το ιδιο η οθονη ειναι κατω του μετριου

ετσι ειναι σε ολα?

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα την μεμβρανη αλλα ειναι το ιδιο η οθονη ειναι κατω του μετριου

ετσι ειναι σε ολα?

 

To s έχεις είπαμε? Την φωτεινότητα την τσέκαρες μήπως είναι πολύ χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

N

Ναι το s εχω δεν ειναι θεμα φωτεινοτητας εχει μια θαμπαδα σα να φοραει μεμβρανη ματ

Πιστευω να καταλαβες.κατα τα αλλα ειναι σουπερ

Λεω να το πουλησω να παρω το HD

Λογικα αυτο θα εχει καλη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έβαζες και εδώ μια φωτογραφία της οθόνης (προφανώς όχι screenshot αλλά με κάποια ψηφιακή μηχανή), μήπως μπορεί κάποιος άλλος που το έχει να καταλάβει αν είναι φυσιολογική η εικόνα ή έχει πρόβλημα.

Επίσης αν θέλεις να το αλλάξεις υπάρχει και το ενδιάμεσο μοντέλο (N70 σκέτο) που έχει (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον) πολύ ικανοποιητική οθόνη (1024 x 600 όπως του S αλλά IPS).

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι η οθονη του S,θαμπη...Το ειχα κ γω,δεν εμεινα ικανοποιημενος κ το σουταρα...Για την τιμη του πολυ καλο,αλλα με ξενερωσε η οθονη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...