Jump to content

Window N70


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπορείς να δώσεις τα άλλα 20-30 $ να πάρεις το κανονικό με IPS οθόνη κάντο αλλώς...it's the next best thing se ayta ta lefta.

 

Πόσοι παρέλαβαν το N70s;

Edited by Gunslinger
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημέρα σε όλους,

 

το N70 μου έφτασε Ελλάδα το Σάββατο (έφυγε 8/12 από Κίνα με EMS) οπότε το αναμένω από μέρα σε μέρα.

 

Μπορεί κάποιος από τους κατόχους του Ν70 (όχι το Ν70s) να μου υποδείξει τρόπο για ρουτ, γιατί πολλά από τα ποστ που βλέπω σε γνωστά φόρα αφορούν άλλα (παραπλήσια) μοντέλα και μπερδεύτηκα...

 

ευχαριστώ

 

 

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

 

παρέλαβα το Ν70 από τις 17/12, απλά μεσολάβησαν ιώσεις και πολύ δουλειά και μόλις πριν 2-3 μέρες ασχολήθηκα, οι πρώτες μου εντυπώσεις εξαιρετικές: ταχύτατο, πολύ ελαφρύ (σε σχέση με το Haipad M7 που είχα), πολύ καλη μπαταρία (δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω σερί αλλά τις 3 ώρες με εγκατάσταση εφαρμογών από wifi και browsing τις έβγαλε άνετα, με σχεδόν 60% κατανάλωση).

 

Το ρουτ πανεύκολο με κάποιο modified superoneclick που θα βρείτε στο slatedroid ή το dragondevs - το σημαντικό είναι να εγκατασταθούν σωστά οι drivers στο pc, στα παραπάνω site θα βρείτε και driver packs.

 

Η μαμά ρομ δείχνει πολύ ικανοποιητική, κατέβασα και τη cpu στα 1,2ghz (από 1,6) για οικονομία μπαταρίας, η λήψη wifi απροβλημάτιστη (παίζω by default στο κανάλι 12).

 

Το playstore έπαιξε κανονικά, εγκατέστησα σχεδόν το 90% των εφαρμογών μου αν και δεν αναγνωρίζει το twitter (!) και 2-3 Ελληνικές εφαρμογές που ήθελα. Δοκίμασα την αλλαγή του build.prop σε Samsung I9300 και έκανα reset την εφαρμογή στο tablet (clear cache και αφαίρεση του λογαριασμού google), την πήρε αλλά οι εφαρμογές αυτές εξακολοθούν να είναι incompatible... απ'ότι κατάλαβα, αν κάνω log in με άλλο google account θα παίξουν, εκός και αν είναι θέμα dpi αλλά αυτό αφορά παιχνίδια κυρίως... Τέλος πάντων, δεν θα πειραματιστώ άλλο μην τα κάνω χειρότερα, συμβουλή για όσους το πάρουν, ΠΡΙΝ κάνουν login στο google account τους ας αλλάξουν το build.prop σε Samsung footprint (εννοείται οτι το original build.prop το κάνουμε 2 φορές backup) - και για αυτό υπάρχουν πλήρεις οδηγίες στο dragondevs.

 

Α, και το άσπρο πίσω κάλυμα το συνήθισα γρήγορα (στην αρχή δεν μου άρεσε!), αυτά, όποιος φίλος χρειαστεί κάποια βοήθεια ή πληοροφρία εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουν πολλά αν αλλάξουμε ROM ; Εννοώ αξίζει η φασαρία;

 

Πριν 2 χρόνια, όταν πήρα το Haipad M7 η μαμά ρομ σερνότανε και η μπαταρία κράταγε μέχρι 2 ώρες - δεν μου κακοφαινότανε αν σκεφτείς οτι και το λαπτοπ τόσο περίπου κράταγε... μετά όμως ένας σούπερ μάγειρας ονόματι Prox έφτιαξε την ρομ Genesis και δεν την αναγνώριζα την ταμπλέτα μου.... ταχύτατη, καλύτερη λήψη wifi, πλήρης υποστήριξη σε advanced features και μπαταρία μέχρι και 5 ώρες!!! Πραγματικά χαραμιζόταν με την μαμά ρομ.

 

Στο Ν70 όλα δουλεύουν τέλεια, είναι ταχύτατο και η μπαταρία πολύ ικανοποιητική - γιατί λοιπόν να πειραματιστείς αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα να λύσεις? Πιστεύω οτι θα σε καλύψει τουλάχιστον στο 90%, ο μόνος λόγος για άλλη ρομ θα ήταν για να πας σε επόμενη έκδοση android αλλά αν είναι να αντιμετωπίσεις προβλήματα δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια, όταν πήρα το Haipad M7 η μαμά ρομ σερνότανε και η μπαταρία κράταγε μέχρι 2 ώρες - δεν μου κακοφαινότανε αν σκεφτείς οτι και το λαπτοπ τόσο περίπου κράταγε... μετά όμως ένας σούπερ μάγειρας ονόματι Prox έφτιαξε την ρομ Genesis και δεν την αναγνώριζα την ταμπλέτα μου.... ταχύτατη, καλύτερη λήψη wifi, πλήρης υποστήριξη σε advanced features και μπαταρία μέχρι και 5 ώρες!!! Πραγματικά χαραμιζόταν με την μαμά ρομ.

 

Στο Ν70 όλα δουλεύουν τέλεια, είναι ταχύτατο και η μπαταρία πολύ ικανοποιητική - γιατί λοιπόν να πειραματιστείς αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα να λύσεις? Πιστεύω οτι θα σε καλύψει τουλάχιστον στο 90%, ο μόνος λόγος για άλλη ρομ θα ήταν για να πας σε επόμενη έκδοση android αλλά αν είναι να αντιμετωπίσεις προβλήματα δεν αξίζει...

 

Οπότε για media consumer και χαλαρή χρήση Internet δεν θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από την Stock ROM; Έχεις να προτείνεις κάποια apps που θα καλυτερεύσουν την χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! Σας γράφω από το καινούργιο μου Ν70S! Ηρθε εχθές σαν Πρωτοχρονιατικο δώρο!!! Είναι απίστευτο! Τέλεια οθόνη, γρήγορο internet, απο παιχνιδια προς το παρον επαιξα μονο το Nba jam (ανετα) και συνεχιζουμε.
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κ καλη χρονια σε ολους...!!!

Ξερει κανεις τι φταιει κ δεν μου αναγνωριζει τις αγορασμενες εφαρμογες μου κ πως λειτουργει το 3g internet μεσω του otg...?? Οταν χρησιμοιπω το modem μου γραφει στις ειδοποιησεις οτι η sd ειναι κατεστραμενη κ χρειαζεται format!!! :confused:

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Το μάρκετ δεν είναι ολο ξεκλείδωτο.....Ισως οι εφαρμογές να μην είναι διαθέσιμες γι'αυτον το λόγο.....Αυτο που μπορείς να κάνεις ειναι να αλλάξεις το build.prop ούτως ώστε να το βλέπει σαν αλλη συσκευή πχ galaxy S3. ή nexus 7......Υπαρχει εργαλείο στο forum dragondevs,οπου μεταξύ των άλλων κάνει ρουτ, αλλάζει αυτόματα το buid.prop αρχείο, αφαιρεί τις κινέζικες εφαρμογές και αλλάζει το boot logo με αυτό των nexus συσκευών.....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! Σας γράφω από το καινούργιο μου Ν70S! Ηρθε εχθές σαν Πρωτοχρονιατικο δώρο!!! Είναι απίστευτο! Τέλεια οθόνη, γρήγορο internet, απο παιχνιδια προς το παρον επαιξα μονο το Nba jam (ανετα) και συνεχιζουμε.

 

Ακόμα και χωρίς IPS οθόνη , έχει καλές γωνίες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εμενα μου φαινεται τελεια η οθονη. Τι εννοεις υπο γωνια? Tablet ειναι δεν ειναι τηλεοραση. Μπροστα σου το εχεις στα 20cm. :) Στο συνιστω ανεπιφυλακτα παντως. Το Eternity warriors 2 που εβαλα επανω το παιζει ανετα με τελεια γραφικα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εμενα μου φαινεται τελεια η οθονη. Τι εννοεις υπο γωνια? Tablet ειναι δεν ειναι τηλεοραση. Μπροστα σου το εχεις στα 20cm. :) Στο συνιστω ανεπιφυλακτα παντως. Το Eternity warriors 2 που εβαλα επανω το παιζει ανετα με τελεια γραφικα.

 

Το χω παραγγείλει ήδη. :) Απλά σε pdf reading στο κρεβάτι δεν έχεις πάντα την καλύτερη γωνία θέασης και έλεγα μήπως παθαίνει αυτό το περίεργο με τα χρώματα . :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν χρησιμοποιεί usb για 3g internet...??:wacko:
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχω θέματα με την μπαταρία ας πούμε... :p

Το βασικό όμως είναι ότι δεν μπορώ να βρω γιατί δεν δουλεύει σωστά κ αυτό με τρελαίνει!!!

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχω θέματα με την μπαταρία ας πούμε... :p

Το βασικό όμως είναι ότι δεν μπορώ να βρω γιατί δεν δουλεύει σωστά κ αυτό με τρελαίνει!!!

 

Δεν ξέρω πόση διαφορά έχει το ταμπλετ σου με το Ν101Τ, αλλά υπάρχει λίστα στο vondroid.com με συμβατά 3g sticks αν σε ενδιαφέρει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα κ γω μετα απο αρκετες μερες το Ν70s.Αρκετες ημερες γιατι τα τοπικα Ελτα κ@λ@βαρανε!Το ταμπλετακι ειχε φτασει απο τις 21/12 εδω κ το χαρτακι ειδοποιησης το ελαβα σημερα,3/11!Τελοσπα...

Πρωτες εντυπωσεις:περιμενα ποιοτικοτερη κατασκευη,οχι πλαστικουρα παντου.Επισης δεν μου αρεσει η οθονη κ συγκεκριμενα η γωνια θεασης.Αν δεν εισαι στην ιδια ευθεια με την οθονη δεν βλεπεις καλα,ξεθωριαζουν τα χρωματα.Λογικα θα φταει το οτι δεν ειναι ips.Κατα τ αλλα ολα λειτουργουν καλα,χωρις κολληματα κ lag.Επισης το touch ειναι αρκετα καλο.Μπαταρια δεν μπορω να πω γιατι ειναι νωρις ακομα.Το play παιζει κανονικοτατα.

Η αληθεια ειναι οτι ψιλο-ξενερωσα με το ταμπλετακι(αλλιως το ειχα στο νου μου),αλλα αν σκεφτει κανεις οτι κανει 85 ευρω,τοτε ευκολα παραβλεπονται ολα τα αρνητικα...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω για την ιστορια με το build. Αξιζει-πρεπει να το αλλαξω γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω καποια αυτονητα πραγματα οπως ας πουμε καποια live wallpaper πχ.? Πως ειναι η διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη διαφορά αν είναι αυτό με την ips οθόνη ή απλά λεπτομέρειες που πρέπει κανείς να τις ψάξει? Το εχω παραγγείλει από merimobiles n70s και σκέφτομαι να το ακυρώσω και να το πάρω από pandawill με την ips που το έχει σε stock αλλά στην έκδοση 4.04. Αν αφαιρέσω την κάρτα 16gb που παίρνω στην περίπτωση του n70 s γιατί είναι μόνο 8 gb τότε βγαίνει περίπου στα ίδια λεφτά. Βέβαια από pandawill δεν εχω αγοράσει ποτέ και δεν ξέρω..
Link to comment
Share on other sites

τελικά τους έστειλα e-mail κ φωτογραφίες γιατί βρήκα κ κάποια σαν σημάδια πάνω στην οθόνη... όπως καταλαβαίνετε έγινα πολύ καχύποπτος από την στιγμή που άρχισαν τα προβλήματα κ άρχισα να ξεψαχνίζω το tablet...τώρα απλά περιμένω!!! :rolleyes:
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη διαφορά αν είναι αυτό με την ips οθόνη ή απλά λεπτομέρειες που πρέπει κανείς να τις ψάξει? Το εχω παραγγείλει από merimobiles n70s και σκέφτομαι να το ακυρώσω και να το πάρω από pandawill με την ips που το έχει σε stock αλλά στην έκδοση 4.04. Αν αφαιρέσω την κάρτα 16gb που παίρνω στην περίπτωση του n70 s γιατί είναι μόνο 8 gb τότε βγαίνει περίπου στα ίδια λεφτά. Βέβαια από pandawill δεν εχω αγοράσει ποτέ και δεν ξέρω..

 

Γωνία θέασης. Αυτό που γράφει ο φίλος .Αν είναι ποιο πλάγια το tablet αρχίζει και ξεθωριάζουν τα χρώματα κτλπ. To IPS κρατάει την ίδια ποιότητα από οποιαδήποτε γωνία. Γενικότερα είναι μια πολύ ποιο ποιοτική οθόνη. Και το N70s είναι με κανονική οθόνη(μου διαφεύγει ο όρος) και το n70 είναι με IPS. :)

Link to comment
Share on other sites

Γωνία θέασης. Αυτό που γράφει ο φίλος .Αν είναι ποιο πλάγια το tablet αρχίζει και ξεθωριάζουν τα χρώματα κτλπ. To IPS κρατάει την ίδια ποιότητα από οποιαδήποτε γωνία. Γενικότερα είναι μια πολύ ποιο ποιοτική οθόνη. Και το N70s είναι με κανονική οθόνη(μου διαφεύγει ο όρος) και το n70 είναι με IPS. :)

 

Η οθονη του Ν70s ειναι ΤΝ και τα χρωματα,ειδικα το μαυρο,ξεθωριαζουν αν κοιταζεις απ το πλαι,θα πρεπει να εισαι στην ιδια ευθεια,ενω οι αλλες,οι IPS οθονες δεν εχουν τετοιο θεμα.Αν το ηξερα πριν,θα επαιρνα καποιο ταμπλετ με ips οθονη...Ασχετο:μονο εμενα εστειλαν οι πανεξυπνοι Κινεζοι τριγωνικο(!) ανταπτορα για το ρευμα?Δεν εχω πριζα να το φορτισω...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2,5 μηνες με το Ν70 εχω να πω μονο τα καλυτερα.Η μπαταρια κραταει περιπου 4 ωρες σε φουλ χρηση με games.Σε σερφαρισμα διαβασμα ebook φτανει ευκολα τις 10 ωρες.

Η οθονη παραμενη αριστη με οποια γωνια θεασης εχεις.

Το μονο που του εχω κανει ειναι να το ρουταρω κατι αλλο δν χρειαζεται κ ας εχει την ICS εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2,5 μηνες με το Ν70 εχω να πω μονο τα καλυτερα.Η μπαταρια κραταει περιπου 4 ωρες σε φουλ χρηση με games.Σε σερφαρισμα διαβασμα ebook φτανει ευκολα τις 10 ωρες.

Η οθονη παραμενη αριστη με οποια γωνια θεασης εχεις.

Το μονο που του εχω κανει ειναι να το ρουταρω κατι αλλο δν χρειαζεται κ ας εχει την ICS εκδοση

 

 

άρα είσαι με μαμά ρομ έτσι; το HDMI σου δουλεύει; γιατί σήμερα το δοκίμασα στην τηλεόραση του αδελφού μου και δεν έπαιζε με τίποτα... το ενεργοποίησα από το μενού, δοκίμασα σε όλες τις αναλύσεις αλλά τίποτα... Και το καλώδιο το πήρα μεν από ebay αλλά δεν ήταν από το φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...