Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανε επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων.. Θα γινει το τηλέφωνο όπως το αγορασες απλα το ροοτ θα παραμείνει...

 

Edit: προσπάθησε να περασεις αυτο με εναν root explorer στο system/app, μηπως αλλαξει κατι..

 

http://db.tt/KN0ehTV5

 

Θα επιστρέψει δηλαδή η σαβούρα (το τηλ θα παραμένει root) και θα την απεγκαταστήσω απο την αρχή. σωστά?

 

Εδώ είναι μια λίστα.

Γράφει SGS2 αλλά βασικά είναι σχεδόν τα ίδια.

Σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα επιστρέψει δηλαδή η σαβούρα (το τηλ θα παραμένει root) και θα την απεγκαταστήσω απο την αρχή. σωστά?

 

Σωστα, το καλύτερο ειναι να κανεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων...

Γενικα χρειάζεται που και που.. Απλα να ξερεις οτι θα χασεις τα παντα και απο την εσωτερικη μνήμη..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μια λίστα.

Γράφει SGS2 αλλά βασικά είναι σχεδόν τα ίδια.

 

Φοβάμαι ότι το πρόβλημα του συνημμένου στο email μπορεί να οφείλεται στο οτι μπορεί να απεγκατέστησα μαζί με τη σαβούρα και τίποτα χρήσιμο. Υπάρχει αλήθεια κάποια λίστα με τη σαβούρα της samsung που συστήνεται για πέταμα?

 

Επισης ριξτε μια ματια και σε αυτο το thread http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1910885

 

Καποιοι απο τους συμμετεχοντες εχουν αναφερει τις εφαρμογες που αφαιρεσαν χωρις δυσλειτουργιες. Γενικα οταν αφαιρω κατι απο νεα ρομ βαδιζω με αυτο το ποστ ως γνωμονα (σε συνδυασμο με το spreadsheet που εδωσε ο Superuser) :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μια ερωτηση.. θελω να ρυθμιζω συχνοτητα και ταση επεξεργαστη μεσα απο το android tuner... αλλα θελω να εχω τις ρυθμισεις που μας εδωσε ο midfield και ο superuser μεσα στα stweaks για cpu scalling και hotplug... αν εχω κ στις δυο εφαρμογες τις ρυθμισεις set on boot, θα τα παρει στο bootαρισμα και τα δυο ή το android tuner θα αντικαταστησει ολα αυτα που εχω κανει στο stweaks??
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μια ερωτηση.. θελω να ρυθμιζω συχνοτητα και ταση επεξεργαστη μεσα απο το android tuner... αλλα θελω να εχω τις ρυθμισεις που μας εδωσε ο midfield και ο superuser μεσα στα stweaks για cpu scalling και hotplug... αν εχω κ στις δυο εφαρμογες τις ρυθμισεις set on boot, θα τα παρει στο bootαρισμα και τα δυο ή το android tuner θα αντικαταστησει ολα αυτα που εχω κανει στο stweaks??

 

Στέφανε βάλε το Stweaks να κάνει τη βρομοδουλειά και άσε στην πάντα το android tuner. Στο τέλος θα μπλεχτεί το "σύμπαν" και θα σέρνεται το τηλέφωνο.

 

Και μιας και αναφερθήκαμε σε κέρνελ, από εχθές βράδυ δοκιμάζω τον RedPill.

Πρώτη αίσθηση είναι σαφώς πιο γρήγορος από τον Perseus (με μαμά ρυθμίσεις) και από ότι βλέπω ως ώρας και με καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.:)

Θα τον αφήσω κανα δύο μέρες με μαμά ρυθμίσεις και θα τις αλλάξω μετά.

Δοκίμασέ τον...

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε βάλε το Stweaks να κάνει τη βρομοδουλειά και άσε στην πάντα το android tuner. Στο τέλος θα μπλεχτεί το "σύμπαν" και θα σέρνεται το τηλέφωνο.

 

Και μιας και αναφερθήκαμε σε κέρνελ, από εχθές βράδυ δοκιμάζω τον RedPill.

Πρώτη αίσθηση είναι σαφώς πιο γρήγορος από τον Perseus (με μαμά ρυθμίσεις) και από ότι βλέπω ως ώρας και με καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.:)

Θα τον αφήσω κανα δύο μέρες με μαμά ρυθμίσεις και θα τις αλλάξω μετά.

Δοκίμασέ τον...

 

Τον δοκιμασα... μαλλον δεν ξερεις με τι ψυχακια εχεις μπλεξει... flash maniac.. :D

Λοιπον, να σου πω την αληθεια εβαλα το android tuner, ρυθμισα στα 1.7 την cpu με 400 ελαχιστη, με -50mv σε ολες τις συχνοτητες, και μεσα απο το stweaks με -50mv στην gpu και σκοτωνει... το βλεπω πολυ πιο γρηγορο ετσι.. παντως επιβεβαιωνω κ εγω οτι ο red pill τα παει καλα με την μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε βάλε το Stweaks να κάνει τη βρομοδουλειά και άσε στην πάντα το android tuner. Στο τέλος θα μπλεχτεί το "σύμπαν" και θα σέρνεται το τηλέφωνο.

 

Και μιας και αναφερθήκαμε σε κέρνελ, από εχθές βράδυ δοκιμάζω τον RedPill.

Πρώτη αίσθηση είναι σαφώς πιο γρήγορος από τον Perseus (με μαμά ρυθμίσεις) και από ότι βλέπω ως ώρας και με καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.:)

Θα τον αφήσω κανα δύο μέρες με μαμά ρυθμίσεις και θα τις αλλάξω μετά.

Δοκίμασέ τον...

 

 

σου ειναι λιγο ευκολο φιλε να δωσεις link?:)

(για τον RedPill λεω..)

Link to comment
Share on other sites

σου ειναι λιγο ευκολο φιλε να δωσεις link?:)

(για τον RedPill λεω..)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1975938

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

thanks φιλε...:)

παιδια οντως ειναι ενα κλικ πιο γρηγορος απο τον περσεα..

απο μπαταρια θα δείξει αυριο!:)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα έχει και ο RedPill Kernel την εφαρμογή STweaks οπότε με μία σύγκριση στις ρυθμίσεις του κάθε Kernel μέσα από την εφαρμογή μπορούμε να δούμε αν η διαφορά οφείλεται σε ίσως πιο επιθετικές ρυθμίσεις του RedPill.

Φυσικά θα οφείλεται και σε άλλα πράγματα που δεν φαίνονται στην εφαρμογή STweaks αλλά μπορούμε έτσι να πάρουμε μία γενική ιδέα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα έχει και ο RedPill Kernel την εφαρμογή STweaks οπότε με μία σύγκριση στις ρυθμίσεις του κάθε Kernel μέσα από την εφαρμογή μπορούμε να δούμε αν η διαφορά οφείλεται σε ίσως πιο επιθετικές ρυθμίσεις του RedPill.

Φυσικά θα οφείλεται και σε άλλα πράγματα που δεν φαίνονται στην εφαρμογή STweaks αλλά μπορούμε έτσι να πάρουμε μία γενική ιδέα.

 

Εχει περιπου τις ιδιες ρυθμισεις με αυτες που παρεθεσε ο midfield στο cpu scalling, λιγο πιο χαλαρες βεβαια, μονο μια ενσταση στο gpu... εχει πολυ υψηλο up threshold... αν το παμε απο το 90% στο 60 ή στο 55, νομιζω ειναι ακομα καλυτερα... μολις τωρα τον φλασαρα μαζι με την amnospherum παλι, τελικα ειναι πιστευω ο καλυτερος συνδυασμος.. κ βλεπω ενα κλικ καλυτερης διαχειρισης μνημης... αρκετα smooth παντως, δινει ρεστα ολο το συνολο...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα έχει και ο RedPill Kernel την εφαρμογή STweaks οπότε με μία σύγκριση στις ρυθμίσεις του κάθε Kernel μέσα από την εφαρμογή μπορούμε να δούμε αν η διαφορά οφείλεται σε ίσως πιο επιθετικές ρυθμίσεις του RedPill.

Φυσικά θα οφείλεται και σε άλλα πράγματα αλλά μπορούμε έτσι να πάρουμε μία γενική ιδέα.

 

Από τα λίγα που παρατήρησα όταν άλλαξα τις ρυθμίσεις του, όντως έχει ποιο επιθετικές από τον Perseus. Αυτή που μου έμεινε και θυμάμαι είναι στο GPU MAX FRECUENSY είναι ήδη στο 533...

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που παρατήρησα όταν άλλαξα τις ρυθμίσεις του, όντως έχει ποιο επιθετικές από τον Perseus. Αυτή που μου έμεινε και θυμάμαι είναι στο GPU MAX FRECUENSY είναι ήδη στο 533...

 

Νομιζω και στον περσεα το ιδιο νουμερο εχει... στο cpu scalling παρατηρησα διαφορετικες ρυθμισεις....

Link to comment
Share on other sites

Εχει περιπου τις ιδιες ρυθμισεις με αυτες που παρεθεσε ο midfield στο cpu scalling, λιγο πιο χαλαρες βεβαια, μονο μια ενσταση στο gpu... εχει πολυ υψηλο up threshold... αν το παμε απο το 90% στο 60 ή στο 55, νομιζω ειναι ακομα καλυτερα... μολις τωρα τον φλασαρα μαζι με την amnospherum παλι, τελικα ειναι πιστευω ο καλυτερος συνδυασμος.. κ βλεπω ενα κλικ καλυτερης διαχειρισης μνημης... αρκετα smooth παντως, δινει ρεστα ολο το συνολο...

 

Του Κώστα είναι αρκετά επιθετικές οπότε ακόμα και στο πιο χαλαρό τους είναι πάλι αρκετά πιο επιθετικές από ότι στον Perseus.

Όταν βρω ευκαιρία θα του κάνω μία δοκιμή να βγάλω και μόνος μου συμπεράσματα.

 

Από τα λίγα που παρατήρησα όταν άλλαξα τις ρυθμίσεις του, όντως έχει ποιο επιθετικές από τον Perseus. Αυτή που μου έμεινε και θυμάμαι είναι στο GPU MAX FRECUENSY είναι ήδη στο 533...

 

Εκεί είναι και του Perseus. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει διαφορά στο GPU MIN FREQUENCY.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Του Κώστα είναι αρκετά επιθετικές οπότε ακόμα και στο πιο χαλαρό τους είναι πάλι αρκετά πιο επιθετικές από ότι στον Perseus.

Όταν βρω ευκαιρία θα του κάνω μία δοκιμή να βγάλω και μόνος μου συμπεράσματα.

 

Αν παιξεις με τις ρυθμισεις κ σταθεροποιηθεις καπου που να ειναι αρκετα επιθετικο και να αξιζει να ασχοληθεις, κανε μια πασα... :D

Link to comment
Share on other sites

Εχει περιπου τις ιδιες ρυθμισεις με αυτες που παρεθεσε ο midfield στο cpu scalling, λιγο πιο χαλαρες βεβαια, μονο μια ενσταση στο gpu... εχει πολυ υψηλο up threshold... αν το παμε απο το 90% στο 60 ή στο 55, νομιζω ειναι ακομα καλυτερα... μολις τωρα τον φλασαρα μαζι με την amnospherum παλι, τελικα ειναι πιστευω ο καλυτερος συνδυασμος.. κ βλεπω ενα κλικ καλυτερης διαχειρισης μνημης... αρκετα smooth παντως, δινει ρεστα ολο το συνολο...

 

by the way παιδες ψήνομαι να δοκιμασω την amnospherum!

ενω ημουν ετοιμος να την βαλω καπου διαβασα οτι ετοιμάζει νεο update σύντομα και ετσι δεν αξιζει τον κοπο να την στήσεις τωρα και να την ξαναστησεις σε λιγο...

ειναι ετσι?

εχουμε κανενα νεοτερο για το update ?

Link to comment
Share on other sites

by the way παιδες ψήνομαι να δοκιμασω την amnospherum!

ενω ημουν ετοιμος να την βαλω καπου διαβασα οτι ετοιμάζει νεο update σύντομα και ετσι δεν αξιζει τον κοπο να την στήσεις τωρα και να την ξαναστησεις σε λιγο...

ειναι ετσι?

εχουμε κανενα νεοτερο για το update ?

 

Δεν διαβασα κατι.. αλλα αξιζει να την δοκιμασεις.. και εχει πολυ γ****ο θεμα, ξεχωριστο... ειναι αρκετα γρηγορη και η μονη που με παει καλα στην μπαταρια.. ολες οι αλλες με την δικη μου χρηση την καταπινανε την μπαταρια... φανταζομαι κι ο red pill κερνελ βαζει το χερακι του σε αυτον τον τομεα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα κατι.. αλλα αξιζει να την δοκιμασεις.. και εχει πολυ γ****ο θεμα, ξεχωριστο... ειναι αρκετα γρηγορη και η μονη που με παει καλα στην μπαταρια.. ολες οι αλλες με την δικη μου χρηση την καταπινανε την μπαταρια... φανταζομαι κι ο red pill κερνελ βαζει το χερακι του σε αυτον τον τομεα...

καπου ειχα διαβασει στα σχόλια οτι ετοιμάζει update...

οκ με επεισες απο αυριο την δοκιμάζω..!

:)

 

ααααα να μην το ξεχασω..

αυτο που λενε οτι εχει προβλημα με το βιντεο ισχύει η το διόρθωσε?

Link to comment
Share on other sites

by the way παιδες ψήνομαι να δοκιμασω την amnospherum!

ενω ημουν ετοιμος να την βαλω καπου διαβασα οτι ετοιμάζει νεο update σύντομα και ετσι δεν αξιζει τον κοπο να την στήσεις τωρα και να την ξαναστησεις σε λιγο...

ειναι ετσι?

εχουμε κανενα νεοτερο για το update ?

 

Περίμενε...έχει έτοιμη την 10.

Την δοκιμάζει και έχει βάλει και κάποια έξτρα στο μενού των ρυθμίσεων. :)

Επίσης μπορεί να βάλει και το mod για τα floating windows (έχει πάρει κάποιες ρυθμίσεις και συμβουλές από τον dev.)

Επίσης βασίζεται στο τελευταίο firmware ME1. Μόλις την τελειοποιησει θα την ανεβάσει.

Εγώ έχω την 9.0.1 κοντά δύο εβδομάδες (είναι απίστευτη ρομ) αλλά αφού θα ανεβάσει την 10 περίμενε να βάλεις κατευθείαν αυτή. :)

 

Αν δεν κρατιεσαι και την περάσεις κατέβασε και το fix για τον ήχο του βίντεο να το φλασάρεις μετά.

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Οταν την βαλει την 10 αν μπορειτε παιδια να βαλετε ενα λινκ ? Θελω κ γω να την περασω γιατι με την ωμεγα 16 εχω κατι αδικαιολογητα μικρολαγκαρισματα κ δε ξερω τι φταιει.. θα παιδευτω να στησω την ρομ π λετε απτην αρχη με αλλον κερνελ γιατι τρωω φρικη οταν βλεπω λαγκαρισμα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε...έχει έτοιμη την 10.

Την δοκιμάζει και έχει βάλει και κάποια έξτρα στο μενού των ρυθμίσεων. :)

Επίσης μπορεί να βάλει και το mod για τα floating windows (έχει πάρει κάποιες ρυθμίσεις και συμβουλές από τον dev.)

Επίσης βασίζεται στο τελευταίο firmware ME1. Μόλις την τελειοποιησει θα την ανεβάσει.

Εγώ έχω την 9.0.1 κοντά δύο εβδομάδες (είναι απίστευτη ρομ) αλλά αφού θα ανεβάσει την 10 περίμενε να βάλεις κατευθείαν αυτή. :)

 

Αν δεν κρατιεσαι και την περάσεις κατέβασε και το fix για τον ήχο του βίντεο να το φλασάρεις μετά.

 

Έγινε φίλε ευχαριστώ..

Λογικά θα περιμένω αν και το Σαββατοκύριακο με βλέπω να λυγίζω :p

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μία μικρή γεύση από τις ρυθμίσεις της v10 που παρέθεσε στους XDA ο Amnodaniel. :)

Νομίζω πως αξίζει η αναμονή γιατί το παλικάρι έχει δείξει πως ότι ανεβάζει δουλεύει "τέλεια".

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν εχω πολυπαρακολουθησει xda τελευταια, εχουμε κανενα update σχετικα με το S4 camera port στη συσκευη μας ή ακομα περιμενουμε την 4.2 για να γινει αυτο?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...