Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα του Ακη οπως ανεφερα ηδη,αλλα προσωπικα δεν εμεινα ικανοποιημενος!!Βρηκα 2-3 bugs που με χαλασαν!!1) Ενω εβαλα συγκριμενους ηχους (mp3) σε καποιες επαφες,δε χτυπανε!!!Το καταλαβα γιατι με πηρε ενας φιλος και χτυπησε με τον προεπιλεγμενο ηχο!!Επσης οταν χτυπουσε δεν αναβε η οθονη!!!Οποτε εβαλα παλι παλι την DN4 v2.1 η οποια ειναι πολυ καλυτερη(για μενα)!!Ακη σορυ,εκτιμω φυσικα τον κοπο σου,αλλα... :)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εβαλα του Ακη οπως ανεφερα ηδη,αλλα προσωπικα δεν εμεινα ικανοποιημενος!!Βρηκα 2-3 bugs που με χαλασαν!!1) Ενω εβαλα συγκριμενους ηχους (mp3) σε καποιες επαφες,δε χτυπανε!!!Το καταλαβα γιατι με πηρε ενας φιλος και χτυπησε με τον προεπιλεγμενο ηχο!!Επσης οταν χτυπουσε δεν αναβε η οθονη!!!Οποτε εβαλα παλι παλι την DN4 v2.1 η οποια ειναι πολυ καλυτερη(για μενα)!!Ακη σορυ,εκτιμω φυσικα τον κοπο σου,αλλα... :)

 

μηπως δεν εκατσε καλα η rom ?θα σου προτεινα να την ξαναπερασεις για να εισαι σιγουρος.παντα στο φλασαρισμα μπορει κατι να κατσει στραβα και να μην δουλευει

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εκατσε καλα η rom ?θα σου προτεινα να την ξαναπερασεις για να εισαι σιγουρος.παντα στο φλασαρισμα μπορει κατι να κατσει στραβα και να μην δουλευει

 

Bαριεμαι παλι το στησιμο απο την αρχη!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Bαριεμαι παλι το στησιμο απο την αρχη!!!

 

απλα στο ειπα επειδη ειπες οτι εχει bug.καμια φορα απλα δεν καθεται σωστα και αυτος ειναι ο λογος που βγαινουν bug.αυτο φυσικα παιζει με ολες τις rom.μου εχει τυχει στην ιδια rom την πρωτη φορα που την περασα να μου αδειαζει την μπαταρια.και οταν την ξαναπερασα να καθεται καλα και να δινει 6ωρα.με τις custom ολα παιζουν

Link to comment
Share on other sites

ενα προβλημα που παρουσιαζεται οταν κανω μπακαπ την dn3 v5.5 ειναι οτι δεν μπορω να το διαγραψω με τιποτα,ανεφερα και ποιο πριν το προβλημα,και αναγκαστηκα να κανω ολικη επαναφορα τηλεφωνου για δευτερη φορα.εκεινο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ενεργοποιητε (και πως να την απενεργοποιησω) αυτη η προστασια εγραφης.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους μια γενική ερώτηση.

 

είμαι σε dr Ketan v14. Εαν υποθέσουμε οτι θέλω να επαναφέρω το κινητό σε μαμά ρομ ποια διαδικασία ακολουθώ; θα είναι σε κατάσταση σαν να μην έγινε ποτέ το root; ρωτάω για όλα τα άλλα εκτός από knox που δε με νοιάζει γιατί είμαι εκτός εγγύησης έτσι και αλλιως

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους μια γενική ερώτηση.

 

είμαι σε dr Ketan v14. Εαν υποθέσουμε οτι θέλω να επαναφέρω το κινητό σε μαμά ρομ ποια διαδικασία ακολουθώ; θα είναι σε κατάσταση σαν να μην έγινε ποτέ το root; ρωτάω για όλα τα άλλα εκτός από knox που δε με νοιάζει γιατί είμαι εκτός εγγύησης έτσι και αλλιως

αν περασεις μια στοκ rom μεσω odin θα ειναι τελειως stok το κινητο δεν θα εχει root ουτε custom recovery.θα ειναι οπως οταν το πηρες

Link to comment
Share on other sites

αν περασεις μια στοκ rom μεσω odin θα ειναι τελειως stok το κινητο δεν θα εχει root ουτε custom recovery.θα ειναι οπως οταν το πηρες

 

ok αυτό ήθελα.

φανταζομαι τη στοκ την κατεβαζουμε απο εδω ?

http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-N7100/EUR/

Link to comment
Share on other sites

ok αυτό ήθελα.

φανταζομαι τη στοκ την κατεβαζουμε απο εδω ?

http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-N7100/EUR/

 

ναι απλα κοιτα να ταιριαζει

Link to comment
Share on other sites

ναι απλα κοιτα να ταιριαζει

 

ΟΚ

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημέρα σε όλους μια γενική ερώτηση.

 

είμαι σε dr Ketan v14. Εαν υποθέσουμε οτι θέλω να επαναφέρω το κινητό σε μαμά ρομ ποια διαδικασία ακολουθώ; θα είναι σε κατάσταση σαν να μην έγινε ποτέ το root; ρωτάω για όλα τα άλλα εκτός από knox που δε με νοιάζει γιατί είμαι εκτός εγγύησης έτσι και αλλιως

 

ετσι για την κουβέντα να πω οτι σκέφτομαι την επαναφορά μονο και μονο για ενα λόγο. Το διάβασμα της κάρτας μνήμης φαίνεται να έχει κάποια θεματακια. Αυτό το καταλαβαίνω κατα την αναπαραγωγή της μουσικής η οποία λαγκάρει (όχι συνέχεια αλλά αρκετά) οταν διαβάζει κομμάτια που είναι αποθηκευμένα στην κάρτα μνήμης και είναι πολύ ενοχλητικό. Αντίθετα στην εσωτερική μνήμη το ίδιο αρχείο παίζει κανονικά και χωρίς διαλειψεις. Μιλάμε για πολύ μικρά λαγκαρίσματα αλλά εμένα με ενοχλούν. Έχω δοκιμάσει και με άλλη κάρτα μνήμης μετά απο φορμάτ αλλά πάλι τα ίδια. οπότε καταλήγω οτι ειναι πρόβλημα της ρομ την οποία την έχω περάσει δυο φορές για να δω μηπως δεν έκατσε καλά.

 

δεν ξέρω βέβαια αν θα κάνω τη μετάβαση τελικά διότι έχω καλομάθει απίστευτα με τα καλούδια της dr Ketan, αλλά με κάνει και το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ετσι για την κουβέντα να πω οτι σκέφτομαι την επαναφορά μονο και μονο για ενα λόγο. Το διάβασμα της κάρτας μνήμης φαίνεται να έχει κάποια θεματακια. Αυτό το καταλαβαίνω κατα την αναπαραγωγή της μουσικής η οποία λαγκάρει (όχι συνέχεια αλλά αρκετά) οταν διαβάζει κομμάτια που είναι αποθηκευμένα στην κάρτα μνήμης και είναι πολύ ενοχλητικό. Αντίθετα στην εσωτερική μνήμη το ίδιο αρχείο παίζει κανονικά και χωρίς διαλειψεις. Μιλάμε για πολύ μικρά λαγκαρίσματα αλλά εμένα με ενοχλούν. Έχω δοκιμάσει και με άλλη κάρτα μνήμης μετά απο φορμάτ αλλά πάλι τα ίδια. οπότε καταλήγω οτι ειναι πρόβλημα της ρομ την οποία την έχω περάσει δυο φορές για να δω μηπως δεν έκατσε καλά.

 

δεν ξέρω βέβαια αν θα κάνω τη μετάβαση τελικά διότι έχω καλομάθει απίστευτα με τα καλούδια της dr Ketan, αλλά με κάνει και το σκέφτομαι...

 

δοκιμασε μια αλλη ρομ

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ετσι για την κουβέντα να πω οτι σκέφτομαι την επαναφορά μονο και μονο για ενα λόγο. Το διάβασμα της κάρτας μνήμης φαίνεται να έχει κάποια θεματακια. Αυτό το καταλαβαίνω κατα την αναπαραγωγή της μουσικής η οποία λαγκάρει (όχι συνέχεια αλλά αρκετά) οταν διαβάζει κομμάτια που είναι αποθηκευμένα στην κάρτα μνήμης και είναι πολύ ενοχλητικό. Αντίθετα στην εσωτερική μνήμη το ίδιο αρχείο παίζει κανονικά και χωρίς διαλειψεις. Μιλάμε για πολύ μικρά λαγκαρίσματα αλλά εμένα με ενοχλούν. Έχω δοκιμάσει και με άλλη κάρτα μνήμης μετά απο φορμάτ αλλά πάλι τα ίδια. οπότε καταλήγω οτι ειναι πρόβλημα της ρομ την οποία την έχω περάσει δυο φορές για να δω μηπως δεν έκατσε καλά.

 

δεν ξέρω βέβαια αν θα κάνω τη μετάβαση τελικά διότι έχω καλομάθει απίστευτα με τα καλούδια της dr Ketan, αλλά με κάνει και το σκέφτομαι...

σου δινω τον λογο μου για αυτο οτι στο δικο μου με drketan δεν παρουσιαζει τετοιο θεμα,και εχω ολη την μουσικη στην καρτα.στο λεω για να αποφυγεις το στησιμο του τηλ.απο την αρχη.επισης για ενα θεμα που παρουσιαστηκε στο τηλ.μου μετα την δοκιμη της dn3 v5.5 το οποιο δεν επετρεπε να σβησω καποια μπακαπ που ειχα με αποτελεσμα να γεμιζει η μνημη ,πιστευω οτι ισως ειναι bug της ρομ,γιατι οταν επανηλθα σε drketan τα ιδια αρχεια σβηνονται.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το υποψιαζόμουν ότι μπορεί να μη φταίει η συγκεκριμένη ρομ για το λόγο ότι δεν το έχω ακούσει γενικά από άλλους. Από την άλλη δεν έχω κάποια λύση. Άραγε το media scanner από τα toggles έχει κάποια επίδραση; το έχεις ενεργό ή απενεργοποιημένο;
Link to comment
Share on other sites

Το υποψιαζόμουν ότι μπορεί να μη φταίει η συγκεκριμένη ρομ για το λόγο ότι δεν το έχω ακούσει γενικά από άλλους. Από την άλλη δεν έχω κάποια λύση. Άραγε το media scanner από τα toggles έχει κάποια επίδραση; το έχεις ενεργό ή απενεργοποιημένο;

ενεργο ειναι.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

:)Boys τα διαβασα τα μηνυματα:rtfm: που στειλατε για το ρομ και τα διορθωσα.Καλη σας μερα :rolleyes:----->>> http://www.bytheway.gr/showthread.php?p=206368#post206368
Link to comment
Share on other sites

:)Boys τα διαβασα τα μηνυματα:rtfm: που στειλατε για το ρομ και τα διορθωσα.Καλη σας μερα :rolleyes:----->>> http://www.bytheway.gr/showthread.php?p=206368#post206368

δηλαδη 1)επιλογη εξοδου απο τον browser 2)επιλογη για αλλαγη χρωματος πληκτρολογιου,και δεν γνωριζω αν διαβασες ενα προβλημα που με την ρομ περασμενη δεν μπορουσα να σβησω αρχεια πχ καποια μπακαπ που ειχα,καπως ενεργοποιουταν η προστασια εγραφης(?) στην εσωτερικη μνημη.αναφερω για αυτην την ρομ γιατι μολις εβαζα αλλη ρομ το προβλημα χανοταν.μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που δεν την γνωριζω και παιρνει μπρος κατα λαθος?:wacko:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σταυρο εννοεις να εχει ταb εξοδου ο μαμα-browser?

μισο να γραψω ενα Xμελακι γιατι δεν ειμαι στο δικο μου πισι....

 

EDIT:

παρτο και πες εαν δουλευει νομιζω το εγραψα σωστα φλασαρε το ζιπ ετσι οπως θα το κατεβασεις μεσο recovery----->>> https://mega.co.nz/#!KUVGgARS!DqTBciGJGNAm_6-cSj0a7wtsXilxtTMSPzHtLLEQ7xA

 

για πληκτρολογιο δεν ειμαι στο δικο μου πισι

 

για το μπακαπ μαλλον θα ειναι απο την εφαρμογη δεν θυμαμαι εαν παω σπιτι το απογευμα θα σου πω.:)

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο εννοεις να εχει ταb εξοδου ο μαμα-browser?

μισο να γραψω ενα Xμελακι γιατι δεν ειμαι στο δικο μου πισι....

 

EDIT:

παρτο και πες εαν δουλευει νομιζω το εγραψα σωστα φλασαρε το ζιπ ετσι οπως θα το κατεβασεις μεσο recovery----->>> https://mega.co.nz/#!KUVGgARS!DqTBciGJGNAm_6-cSj0a7wtsXilxtTMSPzHtLLEQ7xA

 

για πληκτρολογιο δεν ειμαι στο δικο μου πισι

 

για το μπακαπ μαλλον θα ειναι απο την εφαρμογη δεν θυμαμαι εαν παω σπιτι το απογευμα θα σου πω.:)

εξοδος οκ. λειτουργει,:thanks: για το πληκτρολογιο οχι οτι με χαλαει,αλλα λογω δουλειας (εξωτερικος χωρος) το προτιμαω σε γκρι χρωμα,θα ηταν βολικο το πληκτρο φακου στην μπαρα αλλα βολευει και το widget,(τι ζηταμε τωρα θα μου πεις).τωρα την ετοιμασα την(το) ρομ εκανα κι dalvik reset,τρεχω το antutu και το quandrand και θα ανεβασω φωτο απο τα αποτελεσματα,και θα ενημερωσω για το θεμα της διαγραφης αρχειων. edit.παρολο που στο antutu εχει καλο σκορ στο αλλο ειναι 4000 μοναδες περιπου λιγοτερες.για το σβησιμο οκ.παρολο που θυσιασα ενα μπακαπ:lol:edit2.αν και στις αλλες ρομ που αναγραφεις στο αλλο φορουμ κανεις(εται) την ιδια δουλεια ενημερωσε παρακαλω.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

:DΕλα βρε Σταυρο με το γριζακι σου φλασαρε recovery----> greyk. για DN3 28/03 https://mega.co.nz/#!ad8w1SwD!ubEugpGVq-JhGaxjNu9b4E1TN0kPNMsXELxVDb4U3YY

 

και....DN3 29-03:rolleyes:http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=80568

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ η νεότερη τι αλλαγες εχει; διαβασα αλλα δεν πολυκατάλαβα και πολλά.επισης την φλασαρω με wipes? η την περναω απο πανω. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ η νεότερη τι αλλαγες εχει; διαβασα αλλα δεν πολυκατάλαβα και πολλά.

 

Ειναι *odex build οπως τα official που κατεβαζουμε απο τη Sammy. Καλα εισαι εσυ εκει μην το βαζεις ιδιο με το δικο σου ειναι απλα το δικο σου ειναι deodex:)

 

***Τι είναι τα rom με αρχεία odex;

Τα αρχεία .odex/.dex συνοδεύουν τα .apk στον φάκελο /system/app/ και περιέχουν τμήματα των εφαρμογών που συνοδεύουν. Τα αρχεία .odex αποτελούν μία "βελτιστοποίηση" (optimisation) των εφαρμογών, η οποία επιτρέπει πιο γρήγορη εκκίνηση των εφαρμογων.Ειναι για χρηστες που θελουν ενα γρηγορο ρομ σε αποκριση παντα.

 

***Τι είναι τα ρομ με αρχεια deodexing;

Deodex (ή deodexing) ονομάζεται η διαδιακασία κατά την οποία ενσωματώνουμε τα .dex / .odex αρχεία στο μέσα στο .apk

Όταν ένα .apk είναι deodexed μπορεί να παραμετροποιηθεί πιο εύκολα από τους διάφορους developers. Οι περισσότερες Custom Roms περιέχουν deodexed εφαρμογές.τα Deodex ειναι παντα λιγο ποιο αργα σε ταχυτητα και εκτελεση εφαρμογων

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

ααα.. τωρα καταλαβα:wacko::lol: οταν υπαρξει εξελιξη με αυτο που αναφερετε για update πανω πανω στο φορουμ ανακοινωσετο.επισης προσπαθω να κανω εγραφη στο φορουμ αλλα στον κωδικο μου βγαζει φαουλ,δεν καταλαβα αν πρεπει να βαζω ενναλαγη πεζα-κεφαλαια,,κατι κανω λαθος.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ειναι *odex build οπως τα official που κατεβαζουμε απο τη Sammy. Καλα εισαι εσυ εκει μην το βαζεις ιδιο με το δικο σου ειναι απλα το δικο σου ειναι deodex:)

 

***Τι είναι τα rom με αρχεία odex;

Τα αρχεία .odex/.dex συνοδεύουν τα .apk στον φάκελο /system/app/ και περιέχουν τμήματα των εφαρμογών που συνοδεύουν. Τα αρχεία .odex αποτελούν μία "βελτιστοποίηση" (optimisation) των εφαρμογών, η οποία επιτρέπει πιο γρήγορη εκκίνηση των εφαρμογων.Ειναι για χρηστες που θελουν ενα γρηγορο ρομ σε αποκριση παντα.

 

***Τι είναι τα ρομ με αρχεια deodexing;

Deodex (ή deodexing) ονομάζεται η διαδιακασία κατά την οποία ενσωματώνουμε τα .dex / .odex αρχεία στο μέσα στο .apk

Όταν ένα .apk είναι deodexed μπορεί να παραμετροποιηθεί πιο εύκολα από τους διάφορους developers. Οι περισσότερες Custom Roms περιέχουν deodexed εφαρμογές.τα Deodex ειναι παντα λιγο ποιο αργα σε ταχυτητα και εκτελεση εφαρμογων

 

δοκιμασα την rom και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι τα σπαει σε σχεση με την κανονικη.το μονο φαουλ για μενα το θεμα του air comand

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειμαι με dr ketan v14.θελω να κανω καποιες αλλαγες σε αυτα που βαζεις στο installation της rom. γινεται με καποιον τροπο η ξαναπερναω την rom για να τα αλλαξω?
Link to comment
Share on other sites

εαν δεν βοηθαν οι εφαρμογες που εχει η ρομ drketan utilities,csc features,τοτε ξαναπερνας με τις αναλογες επιλογες.προσωπικα μεχρι να πετυχω αυτο που ηθελα την περασα 4 φορες.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...