Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση και από εμένα.

Είμαι με dr Ketan 12.1 και θέλω να πάω σε 14. Θέλει clean install με wipes κλπ ή την περνάω από πάνω?

Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να ξανά στήσω το κινητό.

Ευχαριστώ

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την dn4 λένε ότι είναι safe μέχρι τα 1920 χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο. 1μήνα το είχα στα 1920 χωρίς ανεπιθύμητες παρενέργειες.

 

αν δεν θες να πας ψηλα το 1800 ειναι καλο.

 

Ετσι για το χαβαλε πιο πολυ μωρε..να μας φυγει το ψυχολογικο.

 

Οκ για αρχη μεχρι τα 1800 ειναι καλα.Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα.

Είμαι με dr Ketan 12.1 και θέλω να πάω σε 14. Θέλει clean install με wipes κλπ ή την περνάω από πάνω?

Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να ξανά στήσω το κινητό.

Ευχαριστώ

 

καλο ειναι να κανεις παντα clean lnstall.αν την εχεις backup δοκιμασε dirty install.δεν χανεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για το χαβαλε πιο πολυ μωρε..να μας φυγει το ψυχολογικο.

 

Οκ για αρχη μεχρι τα 1800 ειναι καλα.Thanks!

αν θελησεις να παιξεις καλα θα χρειαστεις αυτο και οχι τις ρυθμισεις του kernel

Link to comment
Share on other sites

αν θελησεις να παιξεις καλα θα χρειαστεις αυτο και οχι τις ρυθμισεις του kernel

 

Ωραιος θα το δοκιμασω!;)

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρω κερνελ θέλει κάποιο wipe πρώτα ? Γιατί το μεσημέρι φλασαρα τον τελευταίο agni και μετά επεσα σε bootloop με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να ξαναπερασω την Dr.ketan v14 χωρίς wipe , για να μην χάσω τα δεδομένα μου...Μήπως είναι ασυμβατος ο kernel με την Dr.ketan?

 

βαλε τον 4.3.0.αυτος δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα,

λέω να το rootάρω και να περάσω μια custom rom τώρα που έληξε η εγγύηση.

Το πρόβλημά μου είναι ότι τώρα βλέπω nova go το οποίο δεν παίζει σε root συσκευές.

Υπάρχει κάποιος που να το έχει παρακάμψει αυτό?

Έχω δει ότι υπάρχουν εφαρμογές που λένε ότι κρύβουν το rootάρισμα, hide my root, root cloak κλπ αλλά θα ήθελα κάτι που αποδεδειγμένα δουλεύει σε note 2.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια εβδομαδα ειμαι με την dn4 v2. Παρατηρησα οτι δυο φορες που εκλεισα το κινητο επειδη δεν ειχα μπαταρια (~10%) οταν το ανοιξα μετα απο κανενα 5λεπτο η μπαταρια εδειχνε οτι ειναι στο 65%..το ξαναεκλεισα καπακι και επεσε στο 5%..

 

Την εχει ακουσει η μπαταρια? Δεν το κανει παντα ομως..ετυχε 2 φορες μονο..

 

Επισης κατι αλλο..στην εξοικονομηση ενεργειας οταν πας να ενεργοποιησεις το grayscale mode η οθονη δεν γινεται γκρι οπως πριν στην dn3..

Link to comment
Share on other sites

προσοχη σε οσους εχουν την dn4 v2 βγηκε η 2.1

 

προσοχη σε οσους εχουν την dn4 v2 βγηκε η 2.1

 

δεν δουλευει σταθερα το ραδιο.και στο smart select δεν μπορεις να σηκωσεις πολυ το πενακι

 

αντε να δουμε...

 

αντε παλι βρηκα παιχνιδι

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Diamond rom v7.0. Με 2 ωρες ψαξιμο δεν εχω βρει bug ως τωρα. Παρα πολυ γρηγορη. Οσων εχει ληξει η εγγυηση των νοτε2 τολμηστε την καστομ. Αφου τα καταφερα εγω τοτε ολοι μπορειτε! Το κινητο πετα. Η σαμσουνγκ μας δουλευει κανονικα, αφου ενας ταπεινος dev απογειωνει ετσι μια συσκευη 2 και ετων. Και επιτελους τα καλουδια του πενακιου του 3αριου. Ευχαριστω liogia για την προτροπη να φλασαρω. Στο νοτε4 μενει πλεον "μονο" η εξαιρετικη οθονη.
Link to comment
Share on other sites

προσοχη σε οσους εχουν την dn4 v2 βγηκε η 2.1

 

Δεν βρισκω link για κατεβασμα..στην σελιδα τους εχουν ακομα την v2 αν δεν κανω λαθος..

 

Θελει παλι wipe και τα σχετικα ε?Αν ναι τοτε δυσκολα να την βαλω..ακομα στηνω αυτην που εχω τωρα..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καποιος φιλος μου εστειλε μηνυμα αλλα το εσβησα κατα λαθος πως μπορει να απενεργοποιησει service που τρεχουν...Παει εδω το κατεβαζει το κανει εγκατασταση και αποεπιλεγει αυτο που θελει με ενα κλικ-----> https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wq.disableservice&hl=el
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω link για κατεβασμα..στην σελιδα τους εχουν ακομα την v2 αν δεν κανω λαθος..

 

Θελει παλι wipe και τα σχετικα ε?Αν ναι τοτε δυσκολα να την βαλω..ακομα στηνω αυτην που εχω τωρα..:lol:

 

ειναι το ιδιο με την v2 το link.καταργηθηκε η v2.ναι θελει clean install

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

fioravanti90.οι custom εχουν το εξης προτερημα τα παιδια που τις φτιαχνουν το κανουν γιατι γουσταρουν αρα δινουν το κατι παραπανω.και δευτερον σου δινουν προτερηματα και οχι προβληματα οπως ειναι οι stok.

 

Welcome to the custom roms world!

 

Έχει και καλύτερες από αυτήν που έχεις, αλλά οκ τώρα ασχολείσαι έχεις να μάθεις πολλά :)

αν δεν κανω λαθος η v7 ειναι NL1 base δεν ειναι κακη

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι η πρωτη (και μαλλον τελευταια αφου ειμαι πολυ ικανοποιημενος συνολικα απο τη ρομ), οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης, μπορειτε να μου πειτε τι εννοειτε οτι "υπαρχουν καλυτερες" και "δεν ειναι κακη"? Σε ποιους τομεις εννοω. Παντως ειναι εντυπωσιακα ευκολη η διαδικασια φλασαρισματος, καμμια σχεση με τις παλιοτερες ταρζανιες που επρεπε να κανει κανείς.

@liogia Αυτο που εκανε η σαμσουνγκ με το νοτε2 ειδικα, ειναι προφανες δουλεμα. Χαντακωνει μια αριστη συσκευη για να αναγκασει τους κατοχους να αγορασουν το νοτε3 και νοτε4. Αν υπηρχε στην αγορα μια συσκευη με αναλογα καλο πενακι θα ειχα φυγει ηδη. Τωρα βεβαια με την καστομ για αλλον 1 χρονο τουλαχιστον ειμαι υπερκαλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι η πρωτη (και μαλλον τελευταια αφου ειμαι πολυ ικανοποιημενος συνολικα απο τη ρομ), οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης, μπορειτε να μου πειτε τι εννοειτε οτι "υπαρχουν καλυτερες" και "δεν ειναι κακη"? Σε ποιους τομεις εννοω. Παντως ειναι εντυπωσιακα ευκολη η διαδικασια φλασαρισματος, καμμια σχεση με τις παλιοτερες ταρζανιες που επρεπε να κανει κανείς.

@liogia Αυτο που εκανε η σαμσουνγκ με το νοτε2 ειδικα, ειναι προφανες δουλεμα. Χαντακωνει μια αριστη συσκευη για να αναγκασει τους κατοχους να αγορασουν το νοτε3 και νοτε4. Αν υπηρχε στην αγορα μια συσκευη με αναλογα καλο πενακι θα ειχα φυγει ηδη. Τωρα βεβαια με την καστομ για αλλον 1 χρονο τουλαχιστον ειμαι υπερκαλυμένος.

 

υπαρχουν καλυτερες rom απο ταχυτητα απο μπαταρια που να δουλευουν πιο smooth που να εχουν αρκετα πραματα.μακραν καλυτερη σε μπαταρια ειναι του dr.ketan και εγω την θεωρω οτι καλυτερο υπαρχει.η dn4 v2.1 ειναι πολυ smooth με πολλα πραματα και ειναι η δευτερη καλυτερη σε μπαταρια.εχει πολλα που κοιταμε σε μια rom.ανθες να ειναι σαν s5 σαν note3 η note 4.και σιγουρα ολες θελουν debloat.το θεμα ειναι εσυ τι ψαχνεις και τι θες.εγω ακομα και τωρα περναω μεσα στη μερα 2-3 ρομ να δω πως ειναι.απλα αυτη που εχεις δεν εχει πολυ καλη μπαταρια αν και διαβασα οτι κατι βελτιωσε

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καλυτερες rom απο ταχυτητα απο μπαταρια που να δουλευουν πιο smooth που να εχουν αρκετα πραματα.μακραν καλυτερη σε μπαταρια ειναι του dr.ketan και εγω την θεωρω οτι καλυτερο υπαρχει.η dn4 v2.1 ειναι πολυ smooth με πολλα πραματα και ειναι η δευτερη καλυτερη σε μπαταρια.εχει πολλα που κοιταμε σε μια rom.ανθες να ειναι σαν s5 σαν note3 η note 4.και σιγουρα ολες θελουν debloat.το θεμα ειναι εσυ τι ψαχνεις και τι θες.εγω ακομα και τωρα περναω μεσα στη μερα 2-3 ρομ να δω πως ειναι.απλα αυτη που εχεις δεν εχει πολυ καλη μπαταρια αν και διαβασα οτι κατι βελτιωσε

 

Επειδή πολλά καλά ακούω για την ROM του Dr Ketan, αξίζει να πάω σε αυτήν από Sotmax 4.3? Με την Sotmax έχω 0 προβλήματα μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει φίλε, εντελώς απροβλημάτιστη και smooth...Επίσης πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας. Εγώ του έχω περάσει και τον agni Kernel και το έχω στα 1.8Ghz χωρίς καμία παρενέργεια

Στείλε link για να μην περάσω κάτι διαφορετικό από αυτό που προτείνεις!

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

απλα αυτη που εχεις δεν εχει πολυ καλη μπαταρια αν και διαβασα οτι κατι βελτιωσε

Για το θεμα της ταχυτητας ειμαι ικανοποιημενος. Αν παει πιο γρηγορα δεν θα προλαβαινω να τη βλεπω!! )))))

Για τη μπαταρια ομως μαλλον εχεις δικιο. Την τρωει αρκετα γρηγορα. Θα περιμενω λιγο και αν δω πως δεν στρωνει θα μετακομισω στου δοκτορα.

Ερωτηση: Για να αλλαξω ρομ πρεπει να επιστρεψω πρωτα στη μαμα ρομ μεσω μπακαπ του twrp ή γινεται κατευθειαν με απλο wipe των παντων?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά καλά ακούω για την ROM του Dr Ketan, αξίζει να πάω σε αυτήν από Sotmax 4.3? Με την Sotmax έχω 0 προβλήματα μέχρι στιγμής...

 

του dr.ketan ειναι σταθερη και ως τωρα δεν εχω ακουσει καποιο παραπονο.σε custom rom γενικα υπαρχει η πιθανοτητα να βρεις καποιο bug.του ketan ειναι πολυ σταθερη με την καλυτερη μπαταρια και μπορεις να περασεις και καποιο mod αν θες.αυτη ειναι η γνωμη μου,εμενα μου αρεσει να πειραματιζομαι οποτε αλλαζω συχνα rom.οποτε θα σου προτηνα να δοκιμασεις δεν θα χασεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι ...Wind HSDPA...13Mbps και σε wifi σε καφετερια 15Mbps χαχα ρε τι γινετε πολυ γρηγορο ρομ παιδες και φοβερο ιντερνετ!!! Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει μια ρομ στην ταχυτητα του ιντερνετ??

 

Κοιτα ενα ρομ που ειναι Odex ειναι πολυ ποιο γρηγορο σε ολα και δεν παρουσιαζει την καθυστερηση που εχουν αλλα Deodex-rom. To δε ιντερνετ αυτο που ξερω ειναι οτι ειχα download απο 2-3 εως καμια φορα 7mbps με αλλα ρομ .Το τι εχει γινει στο συγκεκριμενο ρομ δεν ξερω περισσοτερα αλλα πεταει .Ριχνω σε download Ενα note3-neo του ξαδερφου μου και του κανω φαγωμα χαχα.περισσοτερα εδω στειλε pm γιατι δεν εχω ιδεα http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=80370

 

 

Edit:σε οτε server καρφωθηκε η βελονα στο 15+ me 11-ping παμε για τερματα δεν αντεχει το hardware μεχρι 21 σε δικτυο wind ειναι ?.....:lol:

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ενα ρομ που ειναι Odex ειναι πολυ ποιο γρηγορο σε ολα και δεν παρουσιαζει την καθυστερηση που εχουν αλλα Deodex-rom. To δε ιντερνετ αυτο που ξερω ειναι οτι ειχα download απο 2-3 εως καμια φορα 7mbps με αλλα ρομ .Το τι εχει γινει στο συγκεκριμενο ρομ δεν ξερω περισσοτερα αλλα πεταει .Ριχνω σε download Ενα note3-neo του ξαδερφου μου και του κανω φαγωμα χαχα.περισσοτερα εδω στειλε pm γιατι δεν εχω ιδεα http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=80370

 

 

Edit:σε οτε server καρφωθηκε η βελονα στο 15+ me 11-ping παμε για τερματα δεν αντεχει το hardware μεχρι 21 σε δικτυο wind ειναι ?.....:lol:

Πραγματικα αυτη η rom ειναι super!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και εγώ χτες και μετά από καμία ώρα την σουταρα και πέρασα την dn4 2.1. Έκανα τις μετρήσεις που λέτε και δεν είδα καμία διαφορά πάντως...

Στην 2.1 δουλευουν τα bluetooth και ραδιοφωνο? Τελος αν την κρατησεις 1-2 μερες θα θελα να μαθω πως ειναι απο καταναλωση μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...