Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δώσε μας έναν οδηγό πως ακριβώς χρησιμοποιήτε

αυτή η εφαρμογή? . στην ουσία δηλαδή αυτή η εφαρμογή

κάνει την μνήμη της micro sd μνήμη του τηλεφώνου ?

επειδή τα αγγλικά μας δεν είναι πολύ καλά φοβάμαι μήπως

κάνω κανένα λάθος . ποια είναι ακριβώς η διαδικασία ?

 

Εγκαθιστάς την εφαρμογή και το busy box που χρειάζεται.

Όταν χρειαστείς το usb mass storage, πχ να περάσεις μεγάλο αρχείο, συνδεεις το τηλέφωνο, ανοίγεις την εφαρμογή και πατάς το αριστερό κουμπάκι της. Έτσι βλέπει την κάρτα σαν δίσκο, αυτό που θέλουμε δλδ.

Μετά Για αποσύνδεση πατάς νομίζω το δεξιό κουμπάκι και μετά το κεντρικό.

Δεν είμαι σίγουρος αν βγάλεις απλά το καλώδιο αν δημιουργείται πρόβλημα. Νομίζω μια φορά δεν μου διάβασε την κάρτα και έκανα επανεκκίνηση. Αλλά αν κάνεις σωστά τα βήματα δεν έχει θέμα και δεν χρειάζεται επανεκκίνηση.

Νομίζω ότι είναι αριστερό για σύνδεση και δεξιό και κεντρικό για αποσύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω παντος απο μετα το root εβαλα revolution HD και θεμα motomoto.. και στο καπακι δοκιμασα Omega rom και θεμα motomoto.. Δειχνει σουπερ
Link to comment
Share on other sites

παιδες εβαλα σημερα την phoenix αλλα νομιζω οτι η omega ηταν καλυτερη!

(μου φαινεται οτι ηταν πιο γρηγορη...)

τεσπα ενω ειχα κρατησει back up την ομεγκα τωρα με phoenix και το recovery που εχει δεν μπορω να επανέλθω..!

κανω κατι λαθος?

 

επισης καπου ειχα διαβασει για μια custom ενος μακαρονα η κατι τετοιο..:lol::p

υπαρχει κανενα link να την δοκιμάσω και αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τωρα την κατεβαζω την phoenix να την δοκιμασω γιατι μου την προτεινε φιλος και λεει ειναι καλη.. προς το παρων η ωμεγα με το θεμα του μοτο ειναι οτι καλυτερο για μενα..
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τωρα την κατεβαζω την phoenix να την δοκιμασω γιατι μου την προτεινε φιλος και λεει ειναι καλη.. προς το παρων η ωμεγα με το θεμα του μοτο ειναι οτι καλυτερο για μενα..

 

καλη ειναι αλλα εμενα η omega μου φαινεται πιο γρηγορη!...

το θεμα που λες που το βρισκω?

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι αλλα εμενα η omega μου φαινεται πιο γρηγορη!...

το θεμα που λες που το βρισκω?

 

Το θεμα του motomoto ειναι εδω.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=356577

 

Για custom rom δοκιμασε αυτην http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2119003

 

Του μακαρονα ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2226747

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας λίγο μέχρι να κατέβει η AmnoSferum αναφέρθηκε πως στην εγγραφή βίντεο δεν έχει ήχο. :mad:

Την έχω άχτι αυτή τη ρομ, ήθελα να την δοκιμάσω εδώ και δύο μήνες που μας την είχε προτείνει ο pafimal αλλά δεν κατέβαινε με τίποτα λόγο ταχύτητας!

Και τώρα που είπα να την περάσω έχει bug.

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω κατεβάσει και την Omega για δοκιμή και τώρα είμαι σε δίλημμα. :)

 

@freddaras θυμάσαι πιο recovery είχε η omega; Κατέβασε το πέρνα το με pc odin και επανέφερε το backup.

Ή ξαναπέρασε την phoenix και στον aroma installer επέλεξε το recovery που είχες πριν. :)

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

@freddaras θυμάσαι πιο recovery είχε η omega; Κατέβασε το πέρνα το με pc odin και επανέφερε το backup.

Ή ξαναπέρασε την phoenix και στον aroma installer επέλεξε το recovery που είχες πριν. :)

 

ΤΩΡΑ ΤΑ μαθαίνω αυτα τα κόλπα...:):):)

τεσπα πειραματίζομαι γεικως αλλα σε omega θα καταληξω στο τελος...

ολες καλες αλλα την "ασφάλεια" και την ηρεμια της omega δεν την βρηκα ξανα...:)

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΤΑ μαθαίνω αυτα τα κόλπα...:):):)

τεσπα πειραματίζομαι γεικως αλλα σε omega θα καταληξω στο τελος...

ολες καλες αλλα την "ασφάλεια" και την ηρεμια της omega δεν την βρηκα ξανα...:)

 

Κατέβηκε ήδη του Ισπανού και θα την φλασάρω από περιέργεια.

Η επόμενη θα είναι η Omega (έχω πάνω από δύο μήνες να την βάλω, ντροπή μου:p)

Απλά να ξέρεις πως επειδή στον aroma installer έχουν βάλει επιλογή και recovery εσύ θα βάλεις ένα που θα σου αρέσει (του philz βάζουν οι περισσότεροι, έχει και επιλογή για backup στην external sd ) και αυτό θα αφήνεις πάντα χωρίς να το αλλάζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει αρκετες custom roms και μπορω να πω με σιγουρια οτι η amnospherum ειναι απο τις καλυτερες..Και οταν λεω απο τις καλυτερες εννοω οτι εχει ολο το πακετο, της ταχυτητας,της σταθεροτητας,της αυτονομιας..

Αυτη τη στιγμη ειμαι με την amnospherum z8.0.1 και δεν εχω λογο να βαλω αλλη γιατι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος..Εχει βγει η z9.0.1 αλλα λογω simplistic δεν την εχω περασει οποτε δεν ξερω αν οντως υπαρχει το προβλημα στο βιντεο που ακουγεται..Αν καποιος θελει να δοκιμασει ας κατεβασει την z8.0.1 η οποια ειναι απροβληματιστη..

 

Υ.Γ. Ακουω πολλους τωρα τελευταια να αναφερονται με εγκωμιαστικα σχολια στην ωμεγα..Παροτι,οπως ειπα,εχω δοκιμασει αρκετες ρομ,την ωμεγα δεν την εχω κατεβασει καν και ο λογος ειναι η εμπειρια που ειχα απο αυτην στο S3..Δεν ξερω πως ειναι στο note αλλα στο S3 ηταν απο τις χειροτερες που ειχα δοκιμασει..

 

Edit:Μολις τωρα ειδα οτι υπαρχει fix για τον ηχο του βιντεο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1939513&stc=1&d=1367819221

Edited by Dimitris2k

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω δοκιμασει με τη σειρά μου αρκετές Rom..omega, sungsonic ,hawkish και μερικές ακόμα και καμιά δεν με ικανοποίησε τόσο όσο η Android revolution HD. Έχω την έκδοση 16 MD2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πόλη γρήγορη με πόλη καλή αυτονομία (είμαι με τον στοκ κερνελ ). Αξίζει να την δοκιμάσει κάποιος που ψάχνεται.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη σε όλη την παρέα... Να μοιραστώ λοιπόν κι εγώ την εμπειρία μου με το Directory Bind, μιας και αρκετοί έχουν δείξει ενδιαφέρον! Το χρησιμοποίησα για μία σχεδόν εβδομάδα και μου έλυσε τα χέρια, είναι η αλήθεια... Έχει όμως και τα μειονεκτήματά του: μου ρήμαξε κυριολεκτικά την μπαταρία! Ακόμη και σε επιλογή unbind, είχα απώλεια της τάξης του 10+ % σε μία μόλις ώρα... Το πρόγραμμα τρέχει συνεχώς στο υπόβαθρο και ανανεώνει διαρκώς την κατάσταση του! Μόλις το απεγκατέστησα επανήλθε η διάρκεια ζωής της μπαταρίας στα πρότερα επίπεδα. Κάποια ρύθμιση δυστυχώς δεν βρήκα για να βρω τη χρυσή τομή. Τώρα χρησιμοποιώ scriptάκι με το Gscript κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βέβαια δεν κατάφερα ακόμη να κάνω να δουλέψει το script για το unbind, κάποιο λάθος στην σύνταξη έχω και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση για να παύσει το script, αλλά και πάλι το προτιμώ έτσι!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το directory bind από το s2 στο s3 και τώρα στο note2 ουδέποτε είχα πρόβλημα με την μπαταρία, ουδέποτε γιατί απλά δεν κάνει κάτι άλλο από το να δημιουργεί ένα δεσμό μεταξύ της κάρτας και της εσωτερικής μνήμης για να ξεγελάει το λειτουργικό ως προς την τοποθεσία των αρχείων. Το πρόγραμμα τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο και για όλο το βράδυ εχθές είχα απώλεια 3% δες μήπως και άλλο σου δημιουργούσε conflict όταν ενεργοποίησες το directory bind και το πιο πιθανό είναι ο media scanner!
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη σε όλη την παρέα... Να μοιραστώ λοιπόν κι εγώ την εμπειρία μου με το Directory Bind, μιας και αρκετοί έχουν δείξει ενδιαφέρον! Το χρησιμοποίησα για μία σχεδόν εβδομάδα και μου έλυσε τα χέρια, είναι η αλήθεια... Έχει όμως και τα μειονεκτήματά του: μου ρήμαξε κυριολεκτικά την μπαταρία! Ακόμη και σε επιλογή unbind, είχα απώλεια της τάξης του 10+ % σε μία μόλις ώρα... Το πρόγραμμα τρέχει συνεχώς στο υπόβαθρο και ανανεώνει διαρκώς την κατάσταση του! Μόλις το απεγκατέστησα επανήλθε η διάρκεια ζωής της μπαταρίας στα πρότερα επίπεδα. Κάποια ρύθμιση δυστυχώς δεν βρήκα για να βρω τη χρυσή τομή. Τώρα χρησιμοποιώ scriptάκι με το Gscript κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βέβαια δεν κατάφερα ακόμη να κάνω να δουλέψει το script για το unbind, κάποιο λάθος στην σύνταξη έχω και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση για να παύσει το script, αλλά και πάλι το προτιμώ έτσι!!!

 

Τι ακριβως ειναι αυτο το directry bind;

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά παίδες! υπάρχει κάποια ρομ που να δουλεύει στα 240 dpi εξ αρχής? 240 dpi και default launcher γίνεται?

 

Χρονια πολλα φιλε μου..Η phoenix εχει επιλογη στον aroma installer για 240 dpi..Τωρα για τον touchwiz δεν ειμαι σιγουρος να σου πω γιατι εχω τον apex αλλα και να μην γινεται μεσω xposed,λογικα θα υπαρχει καποιο mod για να δουλευει σωστα σε 240 dpi..

 

Υ.Γ. Παντως για 240 dpi μπορεις να το βαλεις σε οποιαδηποτε rom αρκει να εχεις το rom toolbox και φυσικα καποια mods για να δουλεψουν η καμερα,το πληκτρολογιο,το ρολοι... κτλ

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

240dpi γίνεται για πλάκα ακόμα και σε stock rom, με rom toolbox από play, ψαχτο λίγο (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά το είχα ποστάρει παλαιότερα)
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι αυτο το directry bind;

 

Είναι ένα πρόγραμμα με το οποίο ο χρήστης "ξεγελάει" το κινητό και διαβάζει τα δεδομένα που φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι στην εσωτερική μνήμη του κινητού, από κάποια άλλη θέση που του έχεις ορίσει εσύ. Θα μου πεις τώρα τι κερδίζεις με αυτό...; Μερικά παιχνίδια ως γνωστόν δεν έχουν ,είτε από τον προγραμματιστή τους είτε λόγω έκδοσης Android, τη δυνατότητα να μεταφέρονται στην εξωτερική σου sdcard. Έτσι με 3-4 "βαρβάτα" παιχνίδια, η εσωτερική μνήμη του κινητού τελειώνει. Μεταφέροντας τα δεδομένα σε το φάκελο της εσωτερικής μνήμης σε αντίστοιχο της εξωτερική sdcard, το directory bind κάνει ένα link, ας πούμε, μεταξύ των 2 φακέλων και το παιχνίδι παίζει απροβλημάτιστα. Άλλο 3-4 παιχνίδια στην 16άρα ( να την κάνει ο Θεος ) εσωτερική και άλλο 10+ στην εξωτερική...;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πρόγραμμα με το οποίο ο χρήστης "ξεγελάει" το κινητό και διαβάζει τα δεδομένα που φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι στην εσωτερική μνήμη του κινητού, από κάποια άλλη θέση που του έχεις ορίσει εσύ. Θα μου πεις τώρα τι κερδίζεις με αυτό...; Μερικά παιχνίδια ως γνωστόν δεν έχουν ,είτε από τον προγραμματιστή τους είτε λόγω έκδοσης Android, τη δυνατότητα να μεταφέρονται στην εξωτερική σου sdcard. Έτσι με 3-4 "βαρβάτα" παιχνίδια, η εσωτερική μνήμη του κινητού τελειώνει. Μεταφέροντας τα δεδομένα σε το φάκελο της εσωτερικής μνήμης σε αντίστοιχο της εξωτερική sdcard, το directory bind κάνει ένα link, ας πούμε, μεταξύ των 2 φακέλων και το παιχνίδι παίζει απροβλημάτιστα. Άλλο 3-4 παιχνίδια στην 16άρα ( να την κάνει ο Θεος ) εσωτερική και άλλο 10+ στην εξωτερική...;)

 

πως ακριβώς λειτουργεί αυτό

το πρόγραμμα ? ποιες είναι οι

ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβώς λειτουργεί αυτό

το πρόγραμμα ? ποιες είναι οι

ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ?

 

 

Εδώ ακριβώς θα βρεις τις απαντήσεις σου!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1889550

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και εγώ και λειτουργεί άψογα αν γίνουν σωστά τα βήματα. Εγώ έβαλα ας πούμε να αποθηκεύει στην εξωτερική και τα αρχεόα του dropbox! είναι πολύ χρήσιμο αν θέλει κάποιος να το φορτώσει το κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του motomoto ειναι εδω.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=356577

 

Για custom rom δοκιμασε αυτην http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2119003

 

Του μακαρονα ειναι αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2226747

 

Φιλε μ κατεβαζω την κουστομ ρομ αυτη π εχεις στη μεση την πρωτη μεσα στο λινκ την 9 κατι!Ειμαι με ωμεγα 16. Ειναι καλυτερη απτην ωμεγα? Αυτη ειναι π εχει θεμα με τον ηχο στο βιντεο? Πως την περναω ?οπως την ωμεγα? Ωχ σκεφτομαι πρπει να τα στησω ολα ενα ενα απτην αρχη γιατι δεν ξερω κ δεν εχω κανει μπακ απ ποτε αν κ μου εχουν ξαναπει τα παιδια εδω

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μ κατεβαζω την κουστομ ρομ αυτη π εχεις στη μεση την πρωτη μεσα στο λινκ την 9 κατι!Ειμαι με ωμεγα 16. Ειναι καλυτερη απτην ωμεγα? Αυτη ειναι π εχει θεμα με τον ηχο στο βιντεο? Πως την περναω ?οπως την ωμεγα? Ωχ σκεφτομαι πρπει να τα στησω ολα ενα ενα απτην αρχη γιατι δεν ξερω κ δεν εχω κανει μπακ απ ποτε αν κ μου εχουν ξαναπει τα παιδια εδω

 

Να την κατεβασεις και να την περασεις με full wipe..Εχει ακουστει κατι για τον ηχο στο βιντεο αλλα προσωπικα σε εμενα που την εβαλα πριν 3 μερες δουλευει κανονικα..Δεν μπορω να σου πω αν ειναι καλυτερη για να μην αδικησω την ωμεγα καθως δεν την εχω δοκιμασει καν..Δεν μου ειχε αρεσει που την ειχα στο S3 και γι'αυτο δεν ασχοληθηκα μαζι της στο note..

 

Να δωσω και μια 3αδα..

 

1)Amnosferum

2)Bobcatrom

3)Phoenix

 

Ολες με perseus κερνελ..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Με το ubuntu εχει παιξει κανεις?

Εχει προχωρησει καθολου η αναπτυξη του

ή ειναι ακομη σε νηπιακο επιπεδο?

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Να την κατεβασεις και να την περασεις με full wipe..Εχει ακουστει κατι για τον ηχο στο βιντεο αλλα προσωπικα σε εμενα που την εβαλα πριν 3 μερες δουλευει κανονικα..Δεν μπορω να σου πω αν ειναι καλυτερη για να μην αδικησω την ωμεγα καθως δεν την εχω δοκιμασει καν..Δεν μου ειχε αρεσει που την ειχα στο S3 και γι'αυτο δεν ασχοληθηκα μαζι της στο note..

 

Να δωσω και μια 3αδα..

 

1)Amnosferum

2)Bobcatrom

3)Phoenix

 

Ολες με perseus κερνελ..

 

Να δωσω και εγω μια διαδα (εχω περασει απο πολλες και διαφορες αλλα εχω καταληξει σε 2 βασικα)

 

1. Moon Rom (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2258765) ειδικα η 3 εκδοση παρα πολυ καλη....

2. Phoenix Rom (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2060389) ειχα την εκδοση 10 μερι που περασα την Moon Rom....

 

Και κλασικα kernel Perseus.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...