Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω παίδες να είναι καλα ο motomoto00 εχω εδω και ενα μηνα κοντά την sotmax με perseus kernel.

Σταθερότητα, , τηλέφωνο χωρις lag και μπαταρία απίστευτη (οχι οτι είχα θέμα)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα με ενδιέφερε πολύ.

 

Στις "επιλογές προγραμματιστή" υπάρχουν 2 επιλογές : Χρήση του GPU πάντα για σύνθεση οθόνης, και "Χρήση επιτάχυνσης υλικού 2D στις εφαρμογές". Η λογική λέει ότι τα έχουμε ενεργοποιμένα και τα δύο. Σωστά; Δεν έχω παρατηρήσει όμως κάποια διαφορά στις επιδόσεις... Μονο μια αύξηση κατανάλωσης μπαταρίας.

Ποια είναι η γνώμη σου;

 

Κανονικά οι εφαρμογές μπορούν να επιλέξουν αν υποστηρίζουν GPU rendering. Οι επιλογές αυτές παρακάμπτουν την προτίμηση της κάθε εφαρμογής. Είναι χρήσιμες για testing - όταν είχε πρωτο-βγει το Android 4 καμία εφαρμογή δεν υποστήριζε GPU rendering - αλλά καλό θα ήταν να τις αφήσεις απενεργοποιημένες, υπάρχει λογος που είναι στο Developer Tools και όχι στο Display. Αν μια εφαρμογή το υποστηρίζει, θα ενεργοποιήσει το εκάστοτε χαρακτηριστικό αυτόματα :)

Link to comment
Share on other sites

Note II & CyanogenMod 10.2 (4.3) == shut up and take my money!

 

Καινούργιος στην note-ο-παρέα σας, έρχομαι από S2 και έχω πάθει πλάκα. Zero lag, απίστευτη απόκριση, αυτονομία δύο μπαταριών και η οθόνη... μαγική! Δυστυχώς μάλλον η τελευταία του είδος της, κρίνοντας από το 1080p madness που επικρατεί. Σε λίγο θα μας πουλάνε και βιονικά μάτια...

 

Καλώς σας βρήκα :)

Εσενα σε θελω!Σκεφτομαι να δωσω το Nexus και να παρω το Note II κυριως για την μεγαλυτερη οθονη,μπαταρια,και sd.Επειδη ειμαι συνηθισμενος σε Stock Android πως παει το Note με την Cm?Δουλευουν ολα?Ακομα και το photosphere?Απο μπαταρια βγαζεις κανα 6ωρο οθονη μονο σε Wifi και με auto brightness?Ρωταω μονο με αυτα γιατι αυτα δουλευω.Γενικα και για οποιον μπορει να ειχε και τα δυο (Nexus 4 & Note II) αξιζει η μεταβαση?

Οπως αναφέρω και πιο πανω, όλα στοκ, ρουτ και την εφαρμογή trickster mod που σου επιτρέπει να ρυθμίσεις κατα βούληση CPU και GPU.

 

Τωρα εγω να ρωτησω κατι?Απο οσο καιρο ασχομουμαι με τα tweaks γενικοτερα δεν θυμαμαι ποτε να δουλευει τo trickster καθως και οποιαδηποτε εφαρμογη αυτου του ειδους π.χ. SetCpu σε stock kernel.Δηλαδη η Sammy επιτρεπει το OC Cpu & Gpu με τον stock Kernel?Δε νομιζω...Μηπως ειναι λιγο placebo ολο αυτο που λες?Γιατι σε καμια αλλη συσκευη δε γινεται αυτο..Ρωταω ετσι?Αν οντως γινεται τοτε shut up and take my money Sammy :lol:!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τωρα εγω να ρωτησω κατι?Απο οσο καιρο ασχομουμαι με τα tweaks γενικοτερα δεν θυμαμαι ποτε να δουλευει τo trickster καθως και οποιαδηποτε εφαρμογη αυτου του ειδους π.χ. SetCpu σε stock kernel.Δηλαδη η Sammy επιτρεπει το OC Cpu & Gpu με τον stock Kernel?Δε νομιζω...Μηπως ειναι λιγο placebo ολο αυτο που λες?Γιατι σε καμια αλλη συσκευη δε γινεται αυτο..Ρωταω ετσι?Αν οντως γινεται τοτε shut up and take my money Sammy :lol:!!

 

Πρώτον δεν κάνουμε overclocking τίποτα. Ο επεξεργαστής παίζει από τα 200 μέχρι τα 1600, και με ένα απλό tweek τον κάνεις να λειτουργεί απ τα 600 μέχρι τα 1600. (Ή οσο θές εσύ). Παρομοίως και με την κάρτα.

 

Τώρα το αν όλα αυτά είναι placebo effect, η αν παίζουν στην πραγματικότητα, να σου πω ότι είχα και εγώ αυτές τις αμφιβολίες και έτσι αγόρασα ένα πρόγραμμα το CPU Usage το οποίο δείχνει στη notification bar την ταχύτητα του επεξεργαστή. Και μάντεψε... η ταχύτητα συμβαδίζει με τις ρυθμίσεις μας.

Τέτοια προγράμματα βέβαια κάνουν και υποβάθμιση επεξεργαστή, δημιουργώντας τα κατάλληλα προφίλ. Πχ έχω επιλέξει, όταν η οθόνη είναι κλειστή, να λειτουργεί από τα 200 μέχρι τα 600, και όταν πέφτει κάτω από το 30% να παίζει από τα 200 μέχρι τα 1000. Ότι κάνει δηλαδή και η λειτουργία εξοικονομήσεις ενέργειας. Της οποίας τα αποτελέσματα ΠΆΛΙ τα βλέπω με το CPU Usage.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σε αμφισβήτησα.Ερώτηση έκανα.Απλά δεν είχα δει ότι αναφέρεστε μόνο σε ρυθμίσεις αλλά ΚΑΙ σε Oc.γι'αυτό και η απορία.Έτσι ναι το ξέρω ότι γίνεται.οκ λοιπόν!
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν μιλάμε για Overclocking. Απλά αλλαζουμε τον τρόπο που δουλεύει η cpu. Τον κυβερνήτη της. Αυτό δεν προϋποθέτει custom kernel.

Δεν υπάρχει περίπτωση placebo effect. Με απλά εργαλεία όπως το cool tool μπορείς να δεις τις αλλαγές που κάνεις στο trickster να μεταφράζονται σε αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας της cpu. H αλλαγή είναι παραπάνω απο αισθητή και ανάλογα με το ποσοστό της αυτονομίας που είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις, μεταβάλλεται και το επίπεδο της αλλαγής που θα διαπιστώσεις.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εσενα σε θελω!Σκεφτομαι να δωσω το Nexus και να παρω το Note II κυριως για την μεγαλυτερη οθονη,μπαταρια,και sd.Επειδη ειμαι συνηθισμενος σε Stock Android πως παει το Note με την Cm?Δουλευουν ολα?Ακομα και το photosphere?Απο μπαταρια βγαζεις κανα 6ωρο οθονη μονο σε Wifi και με auto brightness?Ρωταω μονο με αυτα γιατι αυτα δουλευω.Γενικα και για οποιον μπορει να ειχε και τα δυο (Nexus 4 & Note II) αξιζει η μεταβαση?

 

Λοιπόν... 2 μέρες την έχω τη συσκευή - δεν είναι καινούργια οπότε η μπαταρία θεωρώ ότι είναι στρωμένη. Την πρώτη γεμάτη μέρα έβγαλα 5 ώρες οθόνη με ανοιχτά τα πάντα - 3G, auto-sync, auto-brightness και τα σχετικά. Μάλιστα για μια ώρα περίπου είχε κολήσει ανοιχτό και το GPS (νά'ναι καλά το Facebook) ενώ είχα ανοίξει καταλάθoς και το location reporting του Google Maps - και αυτό για καμία ώρα, μετά το πήρα χαμπάρι και το έστειλα. Οπότε ναι, πιστεύω το 6ώρο μονο WiFi το έχει χαλαρά - θα σου πω σε μερικές μέρες :p

 

Στο CyanogenMod οτι έχω δοκιμάσει δουλεύει κανονικά - BT, WiFi, GPS, Notification Led, Accelerometer, 3D apps. Μόνο η κάμερα δεν παίζει με τον stock kernel, ο οποιος έχει κάποιο bug - στη συσκευή μου anyway, αλλά πέρασα τον Devil και έστρωσε - έχει κάνει καλή δουλειά ο τύπος. PhotoSphere δε βλέπω, το focal έχει μια επιλογή PicSphere αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια, δεν είχα ποτέ.

 

Επίσης μπορεί να λείπουν όλα τα apps της Samsung, αλλά το penάκι δουλεύει κανονικά - ακόμα και το pressure sensitivity παίζει κομπλέ στο Papyrus που το δοκίμασα. By default όταν το βγάζεις από το bay δεν ανάβει η συσκευή, αλλά υπάρχει εφαρμογή στο XDA αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

 

Γενικά το CyanogenMod αξίζει, χάνεις 2-3 αξιόλογα Samsung features (όπως το multi window support) αλλά πετάς και όλο το bloat. Less bloat, less power consumption, faster device.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για CM να πούμε ότι λόγω της αθλιότητας της Samsung και της Arm να κλειδώσουν τους drivers για CPU και GPU όλες οι συσκευές με exynos4 τσιπάκι θα έχουν πάντα μικρο προβληματάκια στην απόδοση των γραφικών όταν τρέχουν CM. O όρος που επικρατεί στο XDA για αυτά τα προβλήματα είναι graphic glitches.

 

Επίσης επειδή πολλούς drivers η CM team τους ανακτά κάνοντας reverse engineering αφού δεν τους παρέχουν οι κατασκευαστές των διαφόρων components, η συσκευή ΠΑΝΤΑ θα έχει χειρότερη αυτονομία τρέχοντας CM απο ότι τρέχοντας stock rom.

 

Αυτά λίγο πολύ είναι τα λιγότερο γνωστά "θέματα" της CM για το N7100.

 

Τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ γνωστά. Χάνεις το ραδιόφωνο (δεν ξέρω που βρίσκεται η φάση με το spirit fm) και τα χρήσιμα/άχρηστα καλούδια της Sammy (smart stay, smart rotation, motions).

 

Τα κέρδη είναι σε επίπεδο αισθητικής κυρίως αφού το UI της google είναι πολύ πιο όμορφο απο το αντίστοιχο της samsung που προσωπικά μου θυμίζει λίγο τις νεον επιγραφές στις καντίνες :lol: Αλλα με έναν nova τα πράγματα στρώνουν πολύ :)

 

@PhoteT στο σημείο που λες για power consumption, δυστυχώς η CM σε αυτό το κομμάτι δεν υπερτερεί, υστερεί.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για CM να πούμε ότι λόγω της αθλιότητας της Samsung και της Arm να κλειδώσουν τους drivers για CPU και GPU όλες οι συσκευές με exynos4 τσιπάκι θα έχουν πάντα μικρο προβληματάκια στην απόδοση των γραφικών όταν τρέχουν CM. O όρος που επικρατεί στο XDA για αυτά τα προβλήματα είναι graphic glitches.

 

Επίσης επειδή πολλούς drivers η CM team τους ανακτά κάνοντας reverse engineering αφού δεν τους παρέχουν οι κατασκευαστές των διαφόρων components, η συσκευή ΠΑΝΤΑ θα έχει χειρότερη αυτονομία τρέχοντας CM απο ότι τρέχοντας stock rom.

 

Αυτά λίγο πολύ είναι τα λιγότερο γνωστά "θέματα" της CM για το N7100.

 

Τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ γνωστά. Χάνεις το ραδιόφωνο (δεν ξέρω που βρίσκεται η φάση με το spirit fm) και τα χρήσιμα/άχρηστα καλούδια της Sammy (smart stay, smart rotation, motions).

 

Τα κέρδη είναι σε επίπεδο αισθητικής κυρίως αφού το UI της google είναι πολύ πιο όμορφο απο το αντίστοιχο της samsung που προσωπικά μου θυμίζει λίγο της νεον επιγραφές σε καντίνα :lol: Αλλα με έναν nova τα πράγματα στρώνουν πολύ :)

 

@PhoteT στο σημείο που λες για power consumption, δυστυχώς η CM σε αυτό το κομμάτι δεν υπερτερεί, υστερεί.

 

Για το 3D performance δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν το έχω κοιτάξει καθόλου το θέμα, αλλά σε 2D και interface lag επίπεδα το CM το σκίζει το stock rom - τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία και ένας από τους λόγους που προτιμώ CM.

 

Για την μπαταρία θα έλεγα ότι τα πράγματα παίζονται. Ναι, το CM δεν έχει τα optimizations της Samsung, αλλά δεν έχει και το bloat της. Στο S2 πιστεύω ότι είχα οριακά καλύτερη αυτονομία από το stock. Τώρα στο Note είναι πολύ νωρίς για να πω κάτι με σιγουριά και η αυτονομία είναι ένα πολύ δύσκολο θέμα... μια εφαρμογή +/- μπορεί να κάνει τραγική διαφορά.

 

Το ράδιο το ξέχασα. Out of the box δεν παίζει στο CM. Σίγουρα μείον για όποιους το χρησιμοποιούν.

 

Edit: ξέχασα να αναφέρω ότι ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα του CM είναι και το ότι ακολουθεί από κοντά το AOSP. Τρέχω ήδη Android 4.3... αν περίμενα από τη Samsung... :)

Edited by PropheT
Link to comment
Share on other sites

Το έχει ήδη πει ο mindfield. Έχει να κάνει με την ομαλότητα των γραφικών του UI της συσκευής. Επίσης μην νομίζεις πως δεν θα δεις διαφορά και στα παιχνίδια. Κάποια στιγμιαία lags που μπορεί να είχες παρατηρήσει σε κάποιο παιχνίδι θα εξαφανιστούν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ..κάποιος που να ξέρει για τι το titanium δεν μου κάνει restore εφαρμογές σε 4.3 ; Απο οτί είδα έχει βγεί έκδοση με τη διόρθωση άλλα και παλι δεν δουλεύει.. Είμαι με asylum cm 10.2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ..κάποιος που να ξέρει για τι το titanium δεν μου κάνει restore εφαρμογές σε 4.3 ; Απο οτί είδα έχει βγεί έκδοση με τη διόρθωση άλλα και παλι δεν δουλεύει.. Είμαι με asylum cm 10.2

 

Κανε εγκατάσταση το SuperSu zip από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το su το θέμα.Πρέπει να αλλάξεις το destination του backup folder και να το βάλεις στο /legacy.
Link to comment
Share on other sites

Εσενα σε θελω!Σκεφτομαι να δωσω το Nexus και να παρω το Note II κυριως για την μεγαλυτερη οθονη,μπαταρια,και sd.Επειδη ειμαι συνηθισμενος σε Stock Android πως παει το Note με την Cm?Δουλευουν ολα?Ακομα και το photosphere?Απο μπαταρια βγαζεις κανα 6ωρο οθονη μονο σε Wifi και με auto brightness?Ρωταω μονο με αυτα γιατι αυτα δουλευω.Γενικα και για οποιον μπορει να ειχε και τα δυο (Nexus 4 & Note II) αξιζει η μεταβαση?

 

 

Τωρα εγω να ρωτησω κατι?Απο οσο καιρο ασχομουμαι με τα tweaks γενικοτερα δεν θυμαμαι ποτε να δουλευει τo trickster καθως και οποιαδηποτε εφαρμογη αυτου του ειδους π.χ. SetCpu σε stock kernel.Δηλαδη η Sammy επιτρεπει το OC Cpu & Gpu με τον stock Kernel?Δε νομιζω...Μηπως ειναι λιγο placebo ολο αυτο που λες?Γιατι σε καμια αλλη συσκευη δε γινεται αυτο..Ρωταω ετσι?Αν οντως γινεται τοτε shut up and take my money Sammy :lol:!!

 

Είμαι με probam 4.4.3 και devil και βγάζω περιπου 2 μέρες με κανά 3-4 ώρες οθόνης. Σε μια μέρα έχω φτάσει και 7 ώρες. (~15 ώρες).

 

Για το 2ο όχι δεν επιτρέπει με stock kernel oc.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω πειραξει CPU,GPU αλλα δυστυχως η συσκευη μου ξυπναει σχεδον στο διπλασιο χρονο απ το S4 μου.

Ξερει κανεις καμια ρυθμιση να γινετε πιο γρηγορο το ξυπνημα?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

M7ixalis πώς πάει η 4.3 στο note ? Η κάμερα είναι οκ ?

Διαφορά με cm 10.1 σε ταχύτητα ?

Δεν γνωρίζω ,γιατί δεν την εχω βάλει ,ίσως κάποιο παιδί που να την έχει δοκιμάσει μας πει εντυπώσεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλώ βοηθήστε με θελω να βάλω μαμά ρομ πως μπορώ να βαλω σιμπλιστικ φριμγαρκ παρακαλω βοηθηστεμε βοηθηα!!!!!!@@ Edited by soxas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω το foldermount και έχω μεταφέρει 6-7 games.. Έχω προσέξει κάποια μικρό lags ιδικά στον browser και όταν πάω να γράψω κάποιο κείμενο.. Παίζει να είναι από το mount .?
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω πειραξει CPU,GPU αλλα δυστυχως η συσκευη μου ξυπναει σχεδον στο διπλασιο χρονο απ το S4 μου.

Ξερει κανεις καμια ρυθμιση να γινετε πιο γρηγορο το ξυπνημα?

 

Υπάρχει τελικά καμία ρύθμιση ή κάποιος τρόπος να ξυπνάει πιο γρήγορα ή συσκευή?? Αυτός ο χρόνος που κάνει για να ξυπνήσει είναι πολύ σπαστικός... Άλλους δεν πειράζει, εμένα όμως μου τα σπάει τα νεύρα κανονικά...

0. HTC HD2

1. APPLE iPHONE 6S Plus 64Gb

2. SAMSUNG GALAXY S9+

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια μου κανει διακοπες ο ηχος στο youtube σαν μικρα σπασιματα οταν ειναι στην υψηλοτερη ενταση . υπαρχει περιπτωση να φταιει ο kernel ή η rom ? συγκεκριμενα εχω sotmax + neak kernel .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...