Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν η 4.1.1 γερμανική ήταν αυτή που είχε η συσκευή σου όταν την αγόρασες, γιατί δεν περνάς την 4.1.2 γερμανική με Odin?

Κανονικά θα έπρεπε να την είχες πάρει αυτόματα με ΟΤΑ update.

Αυτή έχει Ελληνική αναγνώριση γραφής κανονικά.

φιλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Εχω βαλει root και το mod για multiwindow με ολες τις εφαρμογες,και μου λεει οτι η συσκευη μου εχει τροποποιηθει και δε μπορει να γινε update ota.Με kies δεν εχω δοκιμασει.ποιο απο τα δυο πρεπει να βγαλω για να γίνει?μηπως και τα δυο?αν βαλω αλλη ρομ με οντιν ισχυει η ιδια διαδικασια για root(σε 4'1'2 δηλαδη?) Edited by T.R.S.
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Εχω βαλει root και το mod για multiwindow με ολες τις εφαρμογες,και μου λεει οτι η συσκευη μου εχει τροποποιηθει και δε μπορει να γινε update ota.Με kies δεν εχω δοκιμασει.ποιο απο τα δυο πρεπει να βγαλω για να γίνει?μηπως και τα δυο?αν βαλω αλλη ρομ με οντιν ισχυει η ιδια διαδικασια για root(σε 4'1'2 δηλαδη?)

 

Βαλε mobile odin και απο εκει κανε την αναβαθμιση για να κρατησεις και το ρουτ

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Βαλε mobile odin και απο εκει κανε την αναβαθμιση για να κρατησεις και το ρουτ

 

Υπαρχουν καπου οδηγιες για περασμα firmware με mobile odin που μπορουμε να διαβασουμε;Θα ηταν πολυ μεγαλη βοηθεια.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καπου οδηγιες για περασμα firmware με mobile odin που μπορουμε να διαβασουμε;Θα ηταν πολυ μεγαλη βοηθεια.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31801178

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν δεν θέλω να κράτησω το ρουτ,είναι η ίδια διαδικασία απλά στο 6 ξετσεκαρω το:select ever root option και το Inject SuperSu και απλά παταω Flash, ή είναι άλλη διαδικασία;

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν δεν θέλω να κράτησω το ρουτ,είναι η ίδια διαδικασία απλά στο 6 ξετσεκαρω το:select ever root option και το Inject SuperSu και απλά παταω Flash, ή είναι άλλη διαδικασία;

Καλημέρα.

Η διαδικασία είναι αυτή που ανέφερες.Δε χρειάζεται κάτι άλλο.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το περιγράφεις γίνεται, ξετικαρωντας αυτες τις δυο επιλογές εχεις αρουταριστη ρομ απλα μεσω mobile Odin δεν φλασαρεται ο bootloader της καθε νεας ρομ και ειναι διαφορετικος απο 4.1.1 σε 4.1.2
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το περιγράφεις γίνεται, ξετικαρωντας αυτες τις δυο επιλογές εχεις αρουταριστη ρομ απλα μεσω mobile Odin δεν φλασαρεται ο bootloader της καθε νεας ρομ και ειναι διαφορετικος απο 4.1.1 σε 4.1.2

 

Για να καταλαβω:στην περιπτωση που εχω Γαλλικη 4.1.2 και θελω να περασω Γερμανικη 4.1.2 για να συμβαδιζει με το IMEI της συσκευης μου, ειμαι ενταξει με το bootloader;

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ο bootloader δεν αλλάζει για τις ρομ καθε χώρας αλλάζει μονο σε αλλαγες στην base της ρομ ή οποτε κρίνει η Samsung. ... ειναι ο ιδιος για την ιδια ρομ ειτε αυτη αφορα τη Γερμανία, τη Γαλλία, την Ελλάδα. ...
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ο bootloader δεν αλλάζει για τις ρομ καθε χώρας αλλάζει μονο σε αλλαγες στην base της ρομ ή οποτε κρίνει η Samsung. ... ειναι ο ιδιος για την ιδια ρομ ειτε αυτη αφορα τη Γερμανία, τη Γαλλία, την Ελλάδα. ...

 

Οποτε διαφορα εαν θα εχουμε ,θα ειναι απο 4.1.1 πχ σε 4.1.2.ανεξαρτητου χωρας.Το καταλαβαινω σωστα;

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω και εδω

 

προσπαθησα με το script ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=35300248&postcount=79 )

που εδωσε ο blgblade αλλα δυστυχως δεν καταφερα κατι...

 

αν δοκιμασει καποιος αλλος και τα καταφερει ας γραψει ενα αναλυτικο οδηγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με wannamlite εδω και καιρο αλλα στην κατασταση συσκευης γραφει κανονικη..Να πω οτι δεν χρησιμοποιησα καθολου το triangle away..Ετσι γραφει απο την αρχη..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Βαλε mobile odin και απο εκει κανε την αναβαθμιση για να κρατησεις και το ρουτ
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ.Καπου εδώ θέλω να ευχαριστήσω και όλα τα παιδιά του φόρουμ για την πολύτιμη και ανιδιοτελή βοήθεια τους. Θέλω επίσης να ευχαριστήσω την ακαδημία,τον σκηνοθέτη(εεε εντάξει παρασύρθηκα!!!)Keep up the good work!!!!
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω μόνον root με το Odin 3.07 & το CF-Αuto-Root , και μετά για κάποιον λόγο επαναφέρω το note σε προ root κατάσταση, πώς βλέπω μέσα από το μενού της συσκευής ότι αυτή επανήλθε;

Επίσης ο flash counter γράφει με το root η μόνον με καποια rom;

Μέσα από το μενού που βλέπουμε τον flash counter;

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω μόνον root με το Odin 3.07 & το CF-Αuto-Root , και μετά για κάποιον λόγο επαναφέρω το note σε προ root κατάσταση, πώς βλέπω μέσα από το μενού της συσκευής ότι αυτή επανήλθε;

Επίσης ο flash counter γράφει με το root η μόνον με καποια rom;

Μέσα από το μενού που βλέπουμε τον flash counter;

 

Aπλά μπες σε download mode (χωρίς να φλασάρεις τίποτα) και δες.

Ο counter γράφει και με το root, ο οδηγός είναι εδώ. Και στην ίδια ενότητα έχει και πιο αναλυτικές οδηγίες για να μηδενιστεί ο μετρητής.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου έχει αυτό το αρχικό firmware.

http://www7.pic-upload.de/31.01.13/69v4usav5nyo.png

Από που να το κατεβάσω για να το κάνω Unroot;

Edited by stellio40
Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου έχει αυτό το αρχικό firmware.

Από που να το κατεβάσω για να το κάνω Unroot;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354955

 

Sticky threads is your friend.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ξέρω ότι πρέπει τα το βρω από εκεί, αλλά δεν ξέρω ποιο από τα 2 κάνει για εμένα..

 

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-N7100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι πρέπει τα το βρω από εκεί, αλλά δεν ξέρω ποιο από τα 2 κάνει για εμένα..

 

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-N7100&pcode=EUR&os=1&type=1#firmware

 

Αν το πήρες τώρα πρόσφατα το δεύτερο (πιο προσφατο) ALJ3. Αν και νομίζω αυτό είναι γιατί το γράφει.

XXALJ3 Eλληνικό firmware 4.1.1 (10 Oκτωβρίου)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ.Καπου εδώ θέλω να ευχαριστήσω και όλα τα παιδιά του φόρουμ για την πολύτιμη και ανιδιοτελή βοήθεια τους. Θέλω επίσης να ευχαριστήσω την ακαδημία,τον σκηνοθέτη(εεε εντάξει παρασύρθηκα!!!)Keep up the good work!!!!

 

Δεν κανει τιποτα φιλε μου τσαμπα ειναι για ολους.

Οπως κι εμενα πριν καιρο με βοηθουσαν καποιοι

(κι ακομη με βοηθανε)ετσι κι εγω χαιρομαι που μπορεσα να κανω το ιδιο.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ κάνω την συσκευή stock / unroot - αλλά παραμένει το πρόβλημα με το μήνυμα για modified σύστημα.

Έχω τρέξει triangle away (ειναι 0), έχω φλασαρει την ΡΟΜ απο ΟΝΤΙΝ και έχω κάνει reset / wipe format αρκετές φορές.

 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ κάνω την συσκευή stock / unroot - αλλά παραμένει το πρόβλημα με το μήνυμα για modified σύστημα.

Έχω τρέξει triangle away (ειναι 0), έχω φλασαρει την ΡΟΜ απο ΟΝΤΙΝ και έχω κάνει reset / wipe format αρκετές φορές.

 

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

 

Δοκίμασε τη παρακάτω λύση.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2124758

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τη παρακάτω λύση.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2124758

 

Ούτε αυτό έπαιξε... η συσκευή μου είναι καταραμένη!

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα Odin Μobile. Φλασάρεις καστομ ρομ και έχει επιλογή για ανρούτ. Στο δικό μου τουλάχιστον ακόμα και με ρούτ στην αρχή χωρίς καμιά εφαρμογή μου το βγάζει "κανονικό" μετά μόλις εγκαθιστώ εφαρμογές που θέλουνε ρούτ αλλάζει.
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα Odin Μobile. Φλασάρεις καστομ ρομ και έχει επιλογή για ανρούτ. Στο δικό μου τουλάχιστον ακόμα και με ρούτ στην αρχή χωρίς καμιά εφαρμογή μου το βγάζει "κανονικό" μετά μόλις εγκαθιστώ εφαρμογές που θέλουνε ρούτ αλλάζει.

 

Δεν παίζει ούτε ετσι... Κανείς άλλος?

PS: Βρηκα Λυση.... έβγαλα την SD με δείχνει ΟΚ...

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...