Jump to content

Samsung GT-E2252 Dual Sim


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Samsung GT-E2252 με την Dual SIM λειτουργία του θα σας εξασφαλίσει περισσότερη επικοινωνία από δύο τηλεφωνικούς αριθμούς ώστε να συνδυάσετε οικογένεια & φίλους με την εργασία. Χάρη στην Smart τεχνολογία θα μπορείτε να λαμβάνετε κλήσεις και στις 2 SIM ταυτόχρονα είτε κατά την διάρκεια μιας συνομιλίας είτε κατά την αναμονή.

 

Διαθέτει οθόνη 2.0" που μπορεί να προβάλλει εως 65.000 χρώματα και μπορεί να δεχθεί μνήμες microSD μέγιστης χωρητικότητας 32GB ώστε να αυξήσετε τον αποθηκευτικό του χώρο. Με σύνδεση Bluetooth 3.0 αλλά και θύρα USB 2.0 θα μπορείτε να μεταφέρετε αρχεία από και προς το κινητό ενώ ο ενσωματωμένος δέκτης ραδιοφώνου FM θα σας κρατάει συντροφιά με τους αγαπημένους σας σταθμούς.

 

Το βάρος του δεν ξεπερνάει τα 79gr ώστε να το έχετε συνεχώς μαζί σας και να απολαμβάνετε τις λειτουργίες 2 τηλεφώνων από μία συσκευή ενώ οι ώρες αναμονής αγγίζουν τις 760 και ο χρόνος ομιλίας τις 11 ώρες και 50 λεπτά. Τέλος η κάμερα VGA είναι κατάλληλη για γρήγορες λήψεις ώστε να κρατήσετε αγαπημένες στιγμές και πρόσωπα αποθηκευμένα στο τηλέφωνο.

 

Social Media Με προεγκατεστημένες εφαρμογές Facebook & Twitter θα μπορείτε να βλέπετε ενημερώσεις φίλων ή να προσθέτετε τις δικές σας ενώ θα μπορείτε επίσης να μιλάτε με φίλους ζωντανά μέσω Yahoo, MSN και Gtalk.

 

[ATTACH]26957[/ATTACH]

 

Πηγή, plaisio.gr

Edited by Superuser

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψήνομαι σοβαρά...

Κάποιος που να το πήρε να μας πει εντυπώσεις.

Μονο να μην έχει το σοβαρό μειονέκτημα του delay του προκατόχου του:

http://cheftonio.blogspot.gr/2011/08/dual-sim-comparison-nokia-x1-01-vs-c2.html

"There's one small downside with the Samsung e2152 though. When you answer the calls, it has a one second delay. It's not a voice delay but it's more of the phone reacting late when pressing the answer button."

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες!

Χθες αγόρασα από εδώ

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/1a152de710be409fabeae03f51b9162d/productinfo.aspx

το Samsung GT-E2252 και σήμερα το παρέλαβα. Είναι εισαγωγής ελληνικής αντιπροσωπείας με ελληνικό βιβλιαράκι.

Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες! Το κινητό "σπέρνει" για τα λεφτά του!

Ευτυχώς δεν εμφανίζει το delay του προκατόχου του στην απάντηση της κλήσης.

Ήρθε κλασικά φορτισμένο στα 4/5 της μπαταρίας. Από το πρωί το έχω σκίσει στο "πείραγμα" και αυτό εκεί ακούνητο, χωρίς να πέσει γραμμή.

Το κούμπωσα στο pc (με δικό μου καλώδιο micro usb), το αναγνώρισε αμέσως, καθώς και το Samsung Kies. Με το που έτρεξε μου έβγαλε ότι έχω latest firmware και του πέρασα τις προηγούμενες αποθηκευμένες επαφές μου χωρίς προβλήματα.

Η οθόνη δείχνει μεγαλύτερη και πιο ευκρινής! Το λογισμικό είναι ταχύτατο, χωρίς κολλήματα.

Το menu καθότι μαύρο είναι ξεκούραστο.

Το ηχείο είναι αρκετά δυνατό και το ακουστικό πολύ δυνατό.

Τα πλήκτρα είναι απίστευτα μαλακά κι αθόρυβα. Το κεντρικό πλήκτρο/σταυρός άριστο σε αίσθηση.

Το κινητό είναι όλο από πλαστικό, με καλή ποιότητα και συναρμογή. Το πίσω καπάκι είναι glossy black και είμαι σίγουρος ότι θα γρατζουνιστεί σύντομα για πλάκα. Δεν μου κάνει η καρδιά να βγάλω τη ζελατίνα.

Ο σχεδιασμός του είναι πολύ ωραίος σε αίσθηση στο αυτί (π.χ. το Nokia Χ2-02 με γρατζουνούσε!) και στο χέρι, αλλά σίγουρα είναι ξεπερασμένος και θυμίζει κινητό προηγούμενης γενιάς.

Έβαλα μια microSD 1GB και την είδε μπαμ μπαμ. Υποστηρίζει και πολύ μεγαλύτερες. Διαβάζει φωτογραφίες από άλλα κινητά και βιντεάκια χωρίς προβλήματα.

Internet δεν δοκίμασα. Έχει πάντως και προεγκατεστημένη εφαρμογή Opera Mini.

Νομίζω δεν είναι dual active. Αλλά έχει ρύθμιση να το βάλεις να κάνει εκτροπή στην άλλη sim πιθανότατα με χρέωση από τον πάροχο.

 

Αρνητικά:

- Όταν αναζητάς μια επαφή, χρειάζεται να πατήσεις το κουμπί της αναζήτησης επιπλέον στο υπομενού για να ψάξεις όνομα. Δηλαδή δεν σου επιτρέπει να πατήσεις επαφές και μετά ένα πλήκτρο/γράμμα για όνομα αν δεν πατήσεις πρώτα το "αναζήτηση" (όπως στο Ε1182)

- Η συσκευασία δεν περιέχει ακουστικά (3.5mm jack), όπως ο προκάτοχος του. Αρχικά θεώρησα απαράδεκτο το κινητό να έχει ράδιο, να απαιτούνται ακουστικά/κεραία και να μην εμπεριέχονται. Το E2152 δεν είχε ακουστικά, αλλά τουλάχιστον είχε ενσωματωμένο δέκτη πάνω στο κινητό. Στην πορεία όμως κατάλαβα, πως ότι ακουστικά κι αν "φορέσεις" στο κινητό θα παίξει ράδιο. Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε άπειρα να "κάθονται" σε κουτιά και συρτάρια, οπότε no problem.

 

Εν κατακλείδι, έχω εκπλαγεί γενικά με το πόσο πολύ πλέον ένα κινητό αυτής της κατηγορίας τιμής εμένα προσωπικά με υπερκαλύπτει.

Περισσότερα μέσα στην εβδομάδα...

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! :)

Νομίζω ότι είναι dual active, για τσεκαρετο και ενημέρωσε μας...

Μια δεύτερη πατατηρηση, επειδή το δοκίμασα με τα hands free του X2 είδα ότι η ένταση των ακουστικών ήταν αρκετά χαμηλά!! Δεν είχαν χρονο να το δοκιμάσω με τα ακουστικά από το note (τα εν λόγο έχουν άσπρα "δακτυλίδια" στο βύσμα 3.5mm) για να δω τη διάφορα.... Αν έχεις δοκίμασε και με αυτα γιατί έχω την υποψία ότι θα είναι πολυ καλύτερά! ;)

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό φενεται πολύ καλό παντα σε σχεση με αυτα που κοστιζει
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα προχθές και έχω να πω ότι για τα λεφτά του είναι ΑΨΟΓΟ!. Κανένα κόλλημα μέχρι στιγμής, οι κάρτες δουλεύουν ταυτόχρονα και όταν μιλάς με τη μία κάρτα και σε καλούν στη δεύτερη βγαίνει την ώρα που μιλάς ειδοποίηση δεύτερης γραμμής! Αν ήταν και η αναζήτηση στις επαφές λίγο πιο εύχρηστη θα ήταν τέλειο.

 

Ένα προβληματάκι: δε μου κάνει σύνδεση με το Kies... καμιά ιδέα;

Edited by ggtaxo
edit
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως μπαίνουμε στο service/engineer mode (secret code) του κινητού;

Τα παλαιότερα δεν λειτουργούν.

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ημέρες συμβίωσης με το κινητό έχω μια πιο ξεκάθαρη άποψη γενικά.

 

Καταρχάς η μπαταρία είναι υποδειγματική.

Αρχικά κράτησε μετά βίας 4 ημέρες. Τώρα την έχω ήδη 2 ημέρες με αρκετή χρήση (ομιλία, ελάχιστα μηνύματα, μονίμως ακουστικό bluetooth συνδεδεμένο) και η μπαταρία δείχνει ακόμη full. Το βράδυ πάντα το κλείνω όμως για περίπου 6 ώρες.

Το ακουστικό επαναλαμβάνω πως είναι ΑΡΙΣΤΟ και του τηλεφώνου, αλλά και του ακουστικού Samsung ΗΜ-1700 με το οποίο το συνδέω. Η σύνδεση με bluetooth (με ακουστικό και pc) άμεση και απροβλημάτιστη, χωρίς διακοπές.

Κατάφερα να συνδεθώ και στο internet με χειροκίνητες ρυθμίσεις της Q, με γρήγορη νομίζω πλοήγηση. Τίποτα αξιοπερίεργο και θαυμαστό. Νομίζω μια χαρά για τις απαιτήσεις μου.

Το αν είναι dual active δεν το δοκίμασα ακόμη. Να πω την αλήθεια δεν με πολυαγχώνει κιόλας.

Η οθόνη έχει κακές γωνίες θέασης, όντας οικονομική. Πολλοί μπορεί εύκολα να τη μισήσουν.

Το ηχείο των κλήσεων (rigntones) θα μπορούσε να είναι δυνατότερο τελικά. Νομίζω πως δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. Ίσως με άλλο αρχείο .mp3 να παίξει δυνατότερα. :(

 

Αυτά για την ώρα...

Edited by rufous
"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ημέρες συμβίωσης με το κινητό έχω μια πιο ξεκάθαρη άποψη γενικά.

 

Καταρχάς η μπαταρία είναι υποδειγματική.

Αρχικά κράτησε μετά βίας 4 ημέρες. Τώρα την έχω ήδη 2 ημέρες με αρκετή χρήση (ομιλία, ελάχιστα μηνύματα, μονίμως ακουστικό bluetooth συνδεδεμένο) και η μπαταρία δείχνει ακόμη full. Το βράδυ πάντα το κλείνω όμως για περίπου 6 ώρες.

Το ακουστικό επαναλαμβάνω πως είναι ΑΡΙΣΤΟ και του τηλεφώνου, αλλά και του ακουστικού Samsung ΗΜ-1700 με το οποίο το συνδέω. Η σύνδεση με bluetooth (με ακουστικό και pc) άμεση και απροβλημάτιστη, χωρίς διακοπές.

Κατάφερα να συνδεθώ και στο internet με χειροκίνητες ρυθμίσεις της Q, με γρήγορη νομίζω πλοήγηση. Τίποτα αξιοπερίεργο και θαυμαστό. Νομίζω μια χαρά για τις απαιτήσεις μου.

Το αν είναι dual active δεν το δοκίμασα ακόμη. Να πω την αλήθεια δεν με πολυαγχώνει κιόλας.

Η οθόνη έχει κακές γωνίες θέασης, όντας οικονομική. Πολλοί μπορεί εύκολα να τη μισήσουν.

Το ηχείο των κλήσεων (rigntones) θα μπορούσε να είναι δυνατότερο τελικά. Νομίζω πως δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. Ίσως με άλλο αρχείο .mp3 να παίξει δυνατότερα. :(

 

Αυτά για την ώρα...

 

Δεν έίναι dual active η συσκευή

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα σχόλια του καταστήματος είναι "λάθος";

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα σχόλια του καταστήματος είναι "λάθος";

Την συσκευη την εχω στα χερια μου και είναι το πρώτο πράγμα που δοκίμασα.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Την συσκευη την εχω στα χερια μου και είναι το πρώτο πράγμα που δοκίμασα.

 

Άρα θα πρέπει να τους πει κάποιος εκεί στο πλαίσιο να το αλλάξουν για να μη παραπλανηται ο "κοσμος"!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δεν έίναι dual active η συσκευή

 

Όταν λες dual active?

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες dual active?

 

Kατα την διάρκεια μιας κλήσης σε μια απο τις δυο γραμμές να μπορεί να δεχθείς κληση και στην άλλη γραμμη χωρίς να δείχνει ότι είναι κλειστό

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προστέθηκε και στο ελληνικό επίσημο site της Samsung:

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/dualsim/GT-E2252MSAEUR

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα δώρο στη γυναίκα μου. Καλό και εύχρηστο για τα χρήματά του και βολεύει για 2 κάρτες...

Εχει μια ιδιότητα στις κάρτες, αν μπορώ να το χαρακτηρίσω γίνεται σαν dual active, που ενώ μιλάς στη μια η άλλη κάνει εκτροπή και σου δείχνει αντί για κλειστό/κατειλλημένο, κανονικά οτι κάποιος σε καλεί.

Απλά αν απαντήσεις όσο σε καλεί, απ' οτι πιστεύω πρέπει να σε χρεώνει με προώθηση. Αλλά είναι μια λύση σε περίπτωση που ξεχαστείς και μιλάς με τις ώρες σε μια γραμμή να σε ειδοποιεί οτι σε καλεί κι άλλος.

Εκεί που με έφαγε η μουρμούρα είναι οτι δεν έχει καλό ξυπνητήρι, συγκεκριμένα οτι θέλει να χτυπά ΚΑΘΕ πρωί στις 8:05

Τα προηγούμενα τηλ. που είχε υποστήριζαν αυτή τη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρυθμίσεις το ξυπνητήρι να χτυπάει κάθε μέρα την ίδια ώρα.

Ψάξτο λίγο...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρυθμίσεις το ξυπνητήρι να χτυπάει κάθε μέρα την ίδια ώρα.

Ψάξτο λίγο...

Εχεις δίκιο... ;)

 

Συμπερασματικά λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται για 2καρτο: πρόκειται για ένα τίμιο τηλεφωνάκι που αξίζει 55 €, το οποίο μπορεί και ανταποκρίνεται θετικά στο ερώτημα οτι τι γίνεται όταν μιλάς στην μια & σε καλούν στην άλλη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Συμπερασματικά λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται για 2καρτο: πρόκειται για ένα τίμιο τηλεφωνάκι που αξίζει 55 €, το οποίο μπορεί και ανταποκρίνεται θετικά στο ερώτημα οτι τι γίνεται όταν μιλάς στην μια & σε καλούν στην άλλη γραμμή.

 

πού το βρηκες 55; Σε πλαισιο+multirama το εχουν 59

Link to comment
Share on other sites

πού το βρηκες 55; Σε πλαισιο+multirama το εχουν 59

 

http://www.skroutz.gr/s/2335068/Samsung-E2252.html?keyphrase=E2252+

Επίσης, χωρίς να έχω οποιαδήποτε σχέση με το παλικάρι και την αγγελία του, τσέκαρε κι αυτό:

http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/samsung/96222-samsung-gt-e2252-dual-sim/

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για αγορά.Μπορεί κάποιος να μου πει αν μπορώ να ορίσω διαφορετικό ήχο κλήσης σε κάθε επαφή και αν έχει ανοιχτή συνομιλία ; Edited by janisxt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει το πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό του αποκλεισμού συγκεκριμών αριθμών από μας καλούν που έχει το Ε1182 ;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει το πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό του αποκλεισμού συγκεκριμών αριθμών από μας καλούν που έχει το Ε1182 ;

Φυσικά κύριε Παναγιώτη και το εχει

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

2+1 μικρές ερωτήσεις στους κατόχους.

1. Έχει σκληρά πλαστικά πλήκτρα ή μαλακά λαστιχένια. Θεωρώ πολύ καλύτερα τα πρώτα.

2. Στο youtube βλέπω unboxing που μέσα έχει handfree. Στην χώρα μας τι ισχύει, έρχεται με ακουστικά ή όχι? κάποιο παιδί έγραψε όχι. Μήπως κάποιος εισαγωγέας το φέρνει με ακουστικά?

 

3. Bonus τεχνική ερώτηση. :) Μπορείτε με κάποια εφαρμογή να εισάγεται ή εξάγεται επαφές/contacts και SMS? Ισως το κάνει με πρόγραμμα ή ίσως το έχει εγγενώς σε μενού export to sd (σε cvs, txt)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας

Μπορείτε να μου πείτε αν το τηλέφωνο έχει την δυνατότητα να χωράει 1.000 επαφές;;; Όχι η καρτα sim και το τηλέφωνο μαζί αλλά μόνο το τηλέφωνο;;;;

Αν θέλετε φαίνεται οτι αν εχετε καταχωρήσει :blink:200 επαφές και πάτε απο το menu στις επαφές και απο εκει επιλέξετε την κατάσταστη μνήμης και θα σς γράψει ένα ποσοστό ελεύθερο και ένα οτι έχει δεσμευτεί.

στο παράδειγμά μας αν γράψει οτι είναι δεσμευμένο το 20% σημαίνει οτι χωράει 1.000 επαφες

αν γραψει οτι είναι δεσμευμένο το 40% σημαίνει οτι χωράει 500 επαφες

θαθελα απαντηση για να προχωρήσω στην αγορά του

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-E2252 Dual Sim

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...