Jump to content

[Modding] Motorola RAZR XT910


baspats
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια,απο την NONEFGS φλασαρα το κινητο κανονικα στην αγγλικη ICS με σκοπο να βαλω την JB.O οδηγος του φιλου στην σελιδα 380 ειναι κατατοπιστικοτατος αλλα εχω κολλησει στο σημειο που διαλεγω το αρχειο αναβαθμισης απο την εξωτερικη καρτα SD.Βγαζει το Blur.Version.672.180.41.XT910.Retail.en.eu και οταν το διαλεγω μου ανοιγει επιλογες 1) ΜΕΤΑ INF 2)patch 3)recovery 4)system . Τι πρεπει να διαλεξω μετα για να προχωρησει η αναβαθμιση σε JB?Δ εν θελω να κανω καμια χαζομαρα:)

 

EDIT: Tελικα επρεπε να βαλω το αρχειο αναβαθμισης σαν zip στην καρτα,εγω το ειχα αποσυμπιεσει.Τελος καλο,ολα καλα!

Edited by OYGKA_3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 196
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας ειμαι στην official 4.1 jb και θελω να παω στην 4.3 με root μπορει να με βηθησει καποιος???

 

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι στην official 4.1 jb και θελω να παω στην 4.3 με root μπορει να με βηθησει καποιος???

 

 

Ευχαριστω!!!

 

Γιατί μπορούμε να πάμε 4.3?:confused:

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Motorola RAZR XT910.

Όταν στους λογαριασμούς προσθέτω το gmail μου για να δουλεύω το google play και το gmail, όταν πάω να προσθέσω μια κενούργια επαφή δεν μου δίνει την δυνατότητα να διαλέξω που θέλω να την αποθηκεύω.

Την βάζει μόνο του στο gmail στις επαφές για να κάνει sync. Όταν αφαιρώ τον λογαριασμό, μου σβήνει και τις επαφές μου.

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να ρυθμίσω τις επαφές μου να αποθηκεύονται στο τηλέφ? Δεν μου δίνει την επιλογή αυτή καθόλου.

Βοηθήστε με αν μπορείτε σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

1ον Γιατί είναι off-topic? μια βοήθεια ζητάω.

2ον δεν το έβρισκα το post γιατί το μετακινήσανε. Σβήστε όποιο θέλετε αρκεί να βρω λύση στο πρόβλημά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι στην official 4.1 jb και θελω να παω στην 4.3 με root μπορει να με βηθησει καποιος???

 

 

Ευχαριστω!!!

 

4.3 official δεν υπάρχει για το κινητό μας.Μπορείς όμως να βάλεις κάποια custom(αυτή τη στιγμή έχω την paranoid rc2, και είμαι κατα-ευχαριστημένος, αλλά θα δοκιμάσω και την pacman που έχω ακούσει καλά λόγια).Οδηγίες για την κάθε custom θα βρεις στο xda φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

4.3 official δεν υπάρχει για το κινητό μας.Μπορείς όμως να βάλεις κάποια custom(αυτή τη στιγμή έχω την paranoid rc2, και είμαι κατα-ευχαριστημένος, αλλά θα δοκιμάσω και την pacman που έχω ακούσει καλά λόγια).Οδηγίες για την κάθε custom θα βρεις στο xda φυσικά.

 

Να σε ρωτήσω, η μπαταρία στην paranoid σε σχέση με στοκ 4.1.2 τι λέει? Α, έχει και halo? Σκέφτομαι να τη βάλω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, τι διαφορά έχουν αυτές από την κλασική 4.1.2;
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, η μπαταρία στην paranoid σε σχέση με στοκ 4.1.2 τι λέει? Α, έχει και halo? Σκέφτομαι να τη βάλω...

 

Δεν πρόλαβα να βγάλω συμπέρασμα, γιατί την έχω μόνο 3 μέρες και το ξεζουμίζω το κινητό:p Πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα πρέπει πάντως να είναι, ίσως και λίγο καλύτερα.Διάβασα στο xda πάντως, ότι στην rc2,η διάρκεια της μπαταρίας έχει διπλασιαστεί! Το halo νομίζω είναι δημιουργία της paranoid team

.

 

 

 

 

Ρε παίδες, τι διαφορά έχουν αυτές από την κλασική 4.1.2;

 

Πρώτα απ' όλα είναι 4.3, που σημαίνει πολύ πιο διαφορετική και πιο εύχρηστη(κατά τη γνώμη μου) απ'όλες τις άλλες εκδόσεις.Και δεύτερον, είναι custom, που σημαίνει τροποποιημένες ώστε να κάνουν κάτι παραπάνω από την official ανάλογα με τις διαθέσεις της κάθε ομάδας που τη φτιάχνει. Κάτι που φυσικά μπορείς να το κάνεις κι εσύ, αλλά θα σου πάρει μέρες, άσε που στην περίπτωση μας δεν υπάρχει official 4.3. Κάθε Rom έχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό, οπότε διαλέγεις ποια σε βολεύει περισσότερο και ή τη χρησιμοποιείς όπως είναι ή κάνεις τις βελτιώσεις που σε ικανοποιούν.

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα είναι 4.3, που σημαίνει πολύ πιο διαφορετική και πιο εύχρηστη(κατά τη γνώμη μου) απ'όλες τις άλλες εκδόσεις.Και δεύτερον, είναι custom, που σημαίνει τροποποιημένες ώστε να κάνουν κάτι παραπάνω από την official ανάλογα με τις διαθέσεις της κάθε ομάδας που τη φτιάχνει. Κάτι που φυσικά μπορείς να το κάνεις κι εσύ, αλλά θα σου πάρει μέρες, άσε που στην περίπτωση μας δεν υπάρχει official 4.3. Κάθε Rom έχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό, οπότε διαλέγεις ποια σε βολεύει περισσότερο και ή τη χρησιμοποιείς όπως είναι ή κάνεις τις βελτιώσεις που σε ικανοποιούν.

 

Το έχεις σε παράλληλη εγκατάσταση με την official (dual boot); Υπάρχει κάποιος όδηγός για τους αρχάριους;

Το μόνο που έχω κάνει στο δικό μου είναι root και έχω περάσει την 4.1.2...

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις σε παράλληλη εγκατάσταση με την official (dual boot); Υπάρχει κάποιος όδηγός για τους αρχάριους;

Το μόνο που έχω κάνει στο δικό μου είναι root και έχω περάσει την 4.1.2...

 

Εννοείται πως το έχω σε dual boot.Μπορείς να το κάνεις είτε με bmm ή με safestrap, οδηγίες αναλυτικότατες:video, safestrap, bmm.Links στο xda όπως πάντα, αλλά και στις σελίδες που σου δωσα.Με τους παραπάνω οδηγούς δεν είχα κανένα πρόβλημα, πάντως καλό είναι να μπεις και στα αντίστοιχα threads στο xda για τυχόν μελλοντικές απορίες ή και προβλήματα.

υ.γ.:κι εγώ , μέχρι χθες, σχεδόν αρχάριος ήμουνα, αλλά googlάροντας λίγο βρήκα βοήθεια, απλά θέλει λίγο διάβασμα και προσοχή.Αν και από εμπειρία που είχα λίγο πιο παλιά με ένα κινέζικο tablet, που το τάραξα στα mods, όλα τα λάθη διορθώνοντε, αν αυτά οφείλοντε στο software φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

3. Η αγγλική (ευρωπαϊκή) ICS 4.0.4 (download).

 

Στον οδηγό σελίδας 380 δε λειτουργεί το site. Μπορεί να ανεβάσει κανείς το αρχείο κάπου;

 

Ευχαριστώ.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

3. Η αγγλική (ευρωπαϊκή) ICS 4.0.4 (download).

 

Στον οδηγό σελίδας 380 δε λειτουργεί το site. Μπορεί να ανεβάσει κανείς το αρχείο κάπου;

 

Ευχαριστώ.

 

Λοιπόν, όσον αφορά την αγγλική 4.0.4, την έχω ανεβάσει εδώ, σε 29 κομμάτια (περιορισμοί του box γαρ...). Κατέβασέ τα όλα και μετά εκτέλεσε εκείνο με κατάληξη exe. Θα "συναρμολογηθεί" το εν λόγω αρχείο.

 

Καλή επιτυχία! (...και υπομονή... ;) )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cirth, μάλλον άργησα αρκετά να κάνω την αναβάθμιση μέχρι που πάλιωσαν τα αρχεία!

Δεν μπορώ να κατεβάσω τα αρχεία για το root. Μου εμφανίζει αυτό ( http://dlhg.eternityproject.eu/cgi-sys/suspendedpage.cgi ) το site χωρίς να φορτώνει κάτι.

Εαν έχεις την καλοσύνη, ανέβασέ το κάπου.

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι. :)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cirth, μάλλον άργησα αρκετά να κάνω την αναβάθμιση μέχρι που πάλιωσαν τα αρχεία!

Δεν μπορώ να κατεβάσω τα αρχεία για το root. Μου εμφανίζει αυτό ( http://dlhg.eternityproject.eu/cgi-sys/suspendedpage.cgi ) το site χωρίς να φορτώνει κάτι.

Εαν έχεις την καλοσύνη, ανέβασέ το κάπου.

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι. :)

 

στην τελευταία σελίδα του thread στο xda που σε στέλνει ο cirith έχει νέο link κι εδώ από την προτελευταία σελίδα...

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Φίλε cirth, μάλλον άργησα αρκετά να κάνω την αναβάθμιση μέχρι που πάλιωσαν τα αρχεία!

Δεν μπορώ να κατεβάσω τα αρχεία για το root. Μου εμφανίζει αυτό ( http://dlhg.eternityproject.eu/cgi-sys/suspendedpage.cgi ) το site χωρίς να φορτώνει κάτι.

Εαν έχεις την καλοσύνη, ανέβασέ το κάπου.

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι. :)

 

Το "ανέβασα" και αυτό στο φάκελο του Box μαζί με την αγγλική ICS, για να τα βρίσκετε "πακέτο" ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από έναν mod να κάνεις μια τροποποίηση στον οδηγο.

 

Οι δικές μου παρατηρήσεις για την 4.1.2:

- Ταχύτερη

- Μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας

- Λιγότερα bugs

- Γρηγορότερη εύρεση στίγματος Gps

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το scr απο το (πρώην) Motorola μου

 

http://img692.imageshack.us/img692/3166/ecd1.png

 

Uploaded with ImageShack.us

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει το xml της jb retail uk...περνάει μέσω rsdlite

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2231289

 

http://hotfile.com/dl/202724822/5c29c0e/9.8.2O-124_SPUEM-14_S7_USASPDRICS01RUKE1007.0R_USASPDRJBRTGB_P011_b57374ab5a_p2b_S1FF_fb_CFC.xml.zip.html

 

Πολλοί λένε για backup, αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν πρόκειται για τα αρχεία (φωτογραφίες κλπ) ή για την stock slot? Υπάρχει τρόπος-οδηγός για backup ούτως ώστε αν θέλει κανείς να γυρίσει πίσω;

 

Να ρωτήσω κάτι. Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για να περάσω στην 4.1.2. Δε με ενδιαφέρει το root. Εγκαθιστώ το rsd, συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή και απλά περνάω την UK retail? Μπορεί κάποιος να γράψει λίγο ποιο αναλυτικά τη διαδικασία? Δηλαδή όταν το συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή και το ανοίγω πατώντας τα κουμπιά του ήχου, ποια επιλογή διαλέγω?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για να περάσω στην 4.1.2. Δε με ενδιαφέρει το root. Εγκαθιστώ το rsd, συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή και απλά περνάω την UK retail? Μπορεί κάποιος να γράψει λίγο ποιο αναλυτικά τη διαδικασία? Δηλαδή όταν το συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή και το ανοίγω πατώντας τα κουμπιά του ήχου, ποια επιλογή διαλέγω?

 

Η διαδικασία είναι αυτή, κάποια αρχεία νομίζω θα τα βρεις σε άλλο post.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4613109#post4613109

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...