Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ADSL γραμμή και σύνδεση 1mbps στον OTEnet. Το Σάββατο παρατήρησα ότι τα downloads μου από κάποιους συνήθως γρήγορους servers ήταν χαμηλότερη. Μπήκα στο web interface του router (Linksys AG041) και είδα ότι η ταχύτητα σύνδεσης ήταν 384! Δοκίμασα κάποια downloads από server του OTEnet και δεν μου έδινε πάνω από 40kbps. Η πλάκα είναι ότι στο my.otenet.gr αναφέρει ταχύτητα 1mbps. Το πιο περίεργο είναι ότι στα στατιστικά που έχει το users.otenet.gr αναφέρει ότι η ταχύτητα σύνδεσης μου το Σάββατο ήταν 1mbps! Στην πράξη όμως αυτό δεν ισχύει, ακόμα και μέχρι τώρα.

Πήγα σήμερα το πρωί στον ΟΤΕ, είδαν και οι ίδιοι τα στοιχεία μου και είπαν ότι από την πλευρά τους φαίνεται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, παραπέμποντας με στον OTEnet. Βέβαια είχα ήδη στείλει email ενώ είχα πάρει και τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη, και μου είπαν απλά ότι θα το κοιτάξουν.

Φυσικά δεν έχω κάνει καμία απολύτως αλλαγή στις ρυθμίσεις, ούτε στο firmware του router. Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω; Την ιδέα να φύγω από τον OTEnet την έχω ακούσει ήδη, αλλά ψάχνω για μία πιο άμεση και ουσιαστική λύση αυτή τη στιγμή ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα φαίνεται να είναι στη γραμμή σου και όχι στην otenet. Δοκίμασες να κάνεις restart τον router; Εμένα πολλές φορές μου συνδέεται σε μικρότερη της συνηθισμένης ταχύτητας και στρώνει με restart. Αν δε στρώσει, τότε θα έλεγα ότι κάτι έγινε στη γραμμή σου, που έριξε την ποιότητα της. Φυσικά δεν είναι δικό σου πρόβλημα να βρεις τι έγινε, αλλά ου μπλέξεις...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα φαίνεται να είναι στη γραμμή σου και όχι στην otenet. Δοκίμασες να κάνεις restart τον router; Εμένα πολλές φορές μου συνδέεται σε μικρότερη της συνηθισμένης ταχύτητας και στρώνει με restart. Αν δε στρώσει, τότε θα έλεγα ότι κάτι έγινε στη γραμμή σου, που έριξε την ποιότητα της. Φυσικά δεν είναι δικό σου πρόβλημα να βρεις τι έγινε, αλλά ου μπλέξεις...

 

Φυσικά, το πρώτο που έκανα ήταν restart, και μέσα από το interface και κλείνοντας και ξανανοίγοντας τον router (πολλές φορές όλα αυτά). Δοκίμασα να δηλώσω και διαφορετικούς DNS χωρίς αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι τα πρωινά είμαι στο γραφείο και δεν είναι εύκολο να συννενοηθώ χωρίς να είμαι κοντά στη γραμμή. Αν και ο OTEnet παραδώσει όπλα θα τους πω να στείλουν τεχνικό να κοιτάξει τη γραμμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σταδιακές αυξήσεις σε πάγια τηλεφώνου - Internet εξετάζει ο ΟΤΕ

 

Με δόσεις το χαράτσι

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/680400_b.jpg

Αυξήσεις έως και 20% στα τιμολόγια απλής πρόσβασης στο Internet (συνδέσεις dial-up), καθώς και στο μηνιαίο πάγιο τέλος των σταθερών τηλεφώνων, εξετάζει ο OΤΕ.

 

Η προηγούμενη απόπειρα του Oργανισμού τον περασμένο Νοέμβριο να αυξήσει σε μία δόση κατά 75% το κόστος των «φθηνών» συνδέσεων στο Διαδίκτυο, μέσω του Ενιαίου Πανελλαδικού Αριθμού Κλήσης (ΕΠΑΚ), απέτυχε ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων.

 

Τώρα η διοίκηση του OΤΕ ετοιμάζεται να επανέλθει. Αυτή τη φορά, σύμφωνα με Τα Νέα, αναμένεται να προτείνει σταδιακές αυξήσεις στο κόστος του ΕΠΑΚ (πιθανότατα σε τρεις φάσεις) με ημερομηνία εφαρμογής της πρώτης αύξησης τον προσεχή Μάρτιο. Αλλωστε, τον δρόμο αυτό είχε υποδείξει τον περασμένο Νοέμβριο στον Oργανισμό και η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).

 

Η ΕΕΤΤ δεν μπορεί να εμποδίσει την αύξηση αυτή, καθώς το τιμολόγιο σύνδεσης στο Internet μέσω ΕΠΑΚ διατίθεται σε τιμές κάτω του κόστους (0,419 ευρώ/ώρα μαζί με τον ΦΠΑ). Πάντως, αρμόδιες πηγές του OΤΕ δεν απέκλειαν το ενδεχόμενο η αύξηση του ΕΠΑΚ να συνοδευθεί από νέες μειώσεις στις χρεώσεις του «γρήγορου Internet» (ΑDSL), με στόχο όλες οι απλές συνδέσεις dial-up να μετατραπούν σταδιακά σε ΑDSL.

 

Επίσης, οι αρμόδιοι του OΤΕ εξετάζουν την περίπτωση να αυξηθεί κατά 0,5 ευρώ και το μηνιαίο πάγιο τέλος των σταθερών τηλεφώνων, το οποίο ανέρχεται σε 14,16 ευρώ (μαζί με τον ΦΠΑ).

Πηγή: in.gr

 

 

ξέρω ότι και ν ααπαντήσω σαυτό το δημοσίευμα θα είναι στιγμίαιας επίδρασης αποτέλεσμα αγανακτησης .είναι εντυπωσιακό διότι αν το καλοσκεφθείτε ίσως η καθημερινότητα είναι αυτη ποθ ευθύνεται για την λήθη ... επανέρχεται λέμε ο ΟΤΕ μα φυσικά επανέρχεται αφού απλώς δοκιμάζουν και χτυπάνε ... όταν η μν.ημη και η στιγμή του πλήθους , του λαουτζίκου όπως είπε και η γυναίκα του καραγκιόζη του Φυντανίδη ( λυπάμαι που εκφράζομαι έτσι ) , είναι αρκούντος απασχολημένη ( full charged βαρβαρικά ) /. φίλοι μου μην έχεται καμία αμφιβολία πως οι τιμές θα αυξηθούν και μαλιστα σύντομα στα τιμολόγια του οτε ο οποιος σχεδιάζει απλώς να καταρήσει όλες τις υπηρεσίες του η να τις εκχωρήσει σε ιδιωτικές επιχειρήσεις ( λέγε με voip ) ,και να μισθώνει μόνο τα δίκτυα του . ο καταναλωτής ? ο καταναλωτής πρέπει αν αντιληφθεί ότι δεν είναι πιόνι τους ... ωραία . πως όμως !? πολύ απλά θα το καταλάβεται φίλοι μου όταν σηκωθείται απο την φραπεδιά και την καφετέρια και θα πρέπει να πάτε να δουλεέψεται η να ληστέψεται ...η περίοδος του αραχτού έλαβε τέλος ....λυπάμαι να γίνομαι κακός αλλα ολα είναι συνδεδεμένα ... ο έλληνας ... ο φραπές ...η επιδειξιομανία ... και τα λοιπά ... οι τελευταίες επιχειρήσεις που θα περάσουν δύσκολες μέρες δεν είναι άλλες απο τις καφετέριες ! εξάλλου είναι απλό ... είναι ακριβό ? δε το παίρνω ...το εμπάργκο που περιγράφω δεν είναι ευκολο να γίνει συνειδήτα απο τους επιδειξιομανείς συνέλληνες ...είναι πολύ ευκολο όμως παληκάρια όταν ο μπμπάς πει τέρμα επειδηγ δεν έχω ... ακόμα να προσθέσω ότι ο ελληνας ζει σήμερα μια παρατεταμένη φοιτιτική ζωή ....την οποία φρόντισε να εγγυθεί ο καθόλου μακαθόλου αείμνηστος Α παπανδρέου ... όλα αυτα έχουν σχέση με την πολιτική του ΟΤΕ είστε μαλλον ε΄ξυπνοι όποτε θα αντιληφθείτε τις ίνες που τα συνδέουν ... μην βρίζετε τον ΟΤΕ κάποιοι συγγενείς σας τα πήραν αγρια μετα την χρυσοφόρα εθελουσία .... μην τα ξεχνάτε ο οτε φτιαχτηκε από μας τον ελληνικό λαό ...δεν είναι μόνος του όμως έχει θυγατρικές και τα λοιπά ...σκφθείτε μι αντίδραση που θα φαινότνα σε δεικτες οικονομικούς φίλοι μου όχι σε πομφόλυγες ! αυτό ισχύει ευρύτερα αν ο καθένας δεν ενεργούσε μόνο για το μικρόκοσμο το υαλλα λίγο περισσοτερο σαν έθνος θα ήταν όλα πολύ καλύτερα ....κλείνοντας για όποιον ίχε το κουράγιο να διαβάσει όλο αυτό να πώ ότι το ποιο δύσκολο να αλλάξει σε ένα λαό είναι η νοοτροπία και δει η νοοτροπία του οφελιμισμού που καλιέργησε ο Α Παπανδρέου ο καθόλου αείμνηστος ! έχει ξαναειπωθεί και αλλού ας γίνουμε λίγο καλύτεροι καταναλωτές ~!! το σιτε αυτό βοηθά στο μέγιστο αλλα σκεφθείτε και πόσοι δεν το διαβάζουν ,... μην απελπίζεστε keep searching

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσω τον αλτσχάϊμερ τρόπο σου στο χειρισμό του πληκτρολογίου, συμφωνώ με το νόημα 100%. Μην ξεχνάς όμως ότι και οι κυβερνούντες αλλά και αυτοί που κρατάνε τα ηνία των ΔΕΚΟ κλπ, ανήκουν στη συνομοταξία του Έλληνα που περιγράφεις. Πράγμα που σημαίνει ότι ή "άλλωση" θα είναι αργή και βασανιστική.
Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά ετοιμαζόμαστε να κάνουμε αλλαγές στο τηλεφωνικό σύστημα μας. Έχουμε 3 γραμμές και μια απο αυτές είναι ISDN. Έχουν δημιουργηθεί τα εξής ερωτήματα:

1) Οι αριθμοί msn αφορούν μόνο τις ψηφιακές εξόδους του netmod (rj45) ?

2) Αν δημιουργήσουμε msn αριθμούς, ο κύριος αριθμός τηλεφώνου της ISDN σε ποιά τερματικά θα χτυπάει?

3) Γενικότερα οι αναλογικές θύρες του netmod (rj11) είναι δυνατόν να ρυθμιστούν να μην χτυπάνε μαζί όταν υπάρχει κλήση και να χτυπάει η δέυτερη αναλογική ΜΟΝΟ όταν η πρώτη αναλογική είναι κατελειμένη? Το λέω αυτό διότι σκεφτόμαστε να συνδέσουμε τις αναλογικές θύρες στο κεντρικό τηλεφωνικό κέντρο του κτιρίου που είναι PSTN, και μάλον ίσως υπάρξει πρόβλημα αν χτυπάνε μαζί (που στην πραγματικότητα χτυπάνε εναλλάξ).

 

Thanks για τον χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά ετοιμαζόμαστε να κάνουμε αλλαγές στο τηλεφωνικό σύστημα μας. Έχουμε 3 γραμμές και μια απο αυτές είναι ISDN. Έχουν δημιουργηθεί τα εξής ερωτήματα:

1) Οι αριθμοί msn αφορούν μόνο τις ψηφιακές εξόδους του netmod (rj45) ?

 

MSN μπορείς να ορίσεις και στις αναλογικές.

 

Κατέβασε το pdf.

Διάβασε και αυτό.

 

Δοκίμασε να τους ορίσεις χωρίς το 210, έτσι το έχω κάνει και δουλεύει (δεν ξέρω τι γίνεται αν βάλεις το 210).

 

2) Αν δημιουργήσουμε msn αριθμούς, ο κύριος αριθμός τηλεφώνου της ISDN σε ποιά τερματικά θα χτυπάει?

 

Θα τον ορίσεις και αυτόν σαν MSN σε όποια θύρα από τις 2 θέλεις.

 

3) Γενικότερα οι αναλογικές θύρες του netmod (rj11) είναι δυνατόν να ρυθμιστούν να μην χτυπάνε μαζί όταν υπάρχει κλήση και να χτυπάει η δέυτερη αναλογική ΜΟΝΟ όταν η πρώτη αναλογική είναι κατελειμένη? Το λέω αυτό διότι σκεφτόμαστε να συνδέσουμε τις αναλογικές θύρες στο κεντρικό τηλεφωνικό κέντρο του κτιρίου που είναι PSTN, και μάλον ίσως υπάρξει πρόβλημα αν χτυπάνε μαζί (που στην πραγματικότητα χτυπάνε εναλλάξ).

 

Για netMod με firmware 3.74 ή νεότερο:

Πληκτρολογείς μία από τις παρακάτω επιλογές από ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ (RJ11) συσκευή.

 

Incoming Call Management:

This feature is for analogue PBXes with no MSN programmed. PBXes confuse that both POTS are ringing at incoming calls. With this register we can program that only one POTS ring at incoming. Four different options are supported:

 

a. Broadcast both POTS are ringing (**03*0#)

b. POTS 1 preferred (**03*1#)

c. POTS 2 preferred (**03*2#)

d. POTS ring alternatively (**03*3#)

 

This feature is supported when no MSN are specified.

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκτήσουμε αριθμούς msn, πρέπει να κάνουμε πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ πριν προχωρήσουμε στον προγραμματισμό του netmod? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Για να αποκτήσουμε αριθμούς msn, πρέπει να κάνουμε πρώτα αίτηση στον ΟΤΕ πριν προχωρήσουμε στον προγραμματισμό του netmod? :confused:

 

Ναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Το νέο πρόγραμμα Altec Σταθερή 600 σας προσφέρει 600 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας το μήνα τον οποίον μπορείτε να καταναλώσετε δίχως κανένα περιορισμό σε:

 

 

αστικές και υπεραστικές κλήσεις

 

διεθνείς κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα στις παρακάτω χώρες:

Αυστραλία, Καναδάς, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία, Ιταλία, Ηνωμένο Βασίλειο, ΗΠΑ, Σουηδία

 

κλήσεις για χρήση Internet μέσω 1733 801 800 8000

 

 

 

Με μόνο €14,28 (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.) το μήνα με το πρόγραμμα Altec Σταθερή 600 κερδίζετε:

 

 

Δωρεάν χρόνο ομιλίας τον οποίο έχετε τη δυνατότητα να τον καταναλώσετε στις κατηγορίες κλήσεων που ικανοποιούν τις δικές σας ανάγκες, π.χ. 600 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας σε αστικές κλήσεις

 

Συνδυασμό υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας και ελεύθερης πρόσβασης στο Internet σε ένα λογαριασμό δίχως κανένα άλλο τηλεπικοινωνιακό κόστος για τον συνδρομητή (ΕΠΑΚ ή χρέωση αστικών κλήσεων στο λογαριασμό του ΟΤΕ)

 

Δωρεάν ενεργοποίηση Προεπιλογής Φορέα

 

Δωρεάν μηνιαίο αναλυτικό λογαριασμό

 

Δυνατότητα παρακολούθησης των χρεώσεων μέσω Internet σε πραγματικό χρόνο

24ωρη εξυπηρέτηση πελατών, 365 ημέρες το χρόνο

 

Ο τιμοκαταλογος ειναι εδω http://www.altectelecoms.gr/%5Cimages%5Cstatheri_600.jpg

 

 

Μου φαινεται αρκετα καλο, και υπο προυποθεσεις μπορει να γλυτωσει σε καποιον πολλα ευρω. Το δε κοστος ειναι αρκετα χαμηλο, 14.28 ευρω/μηνα δηλαδη 0,0238/λεπτο προς διεθνη/αστικα/υπεραστικα.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο πρόγραμμα Altec Σταθερή 600 σας προσφέρει 600 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας το μήνα τον οποίον μπορείτε να καταναλώσετε δίχως κανένα περιορισμό σε:

 

 

αστικές και υπεραστικές κλήσεις

 

διεθνείς κλήσεις προς σταθερά τηλέφωνα στις παρακάτω χώρες:

Αυστραλία, Καναδάς, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία, Ιταλία, Ηνωμένο Βασίλειο, ΗΠΑ, Σουηδία

 

κλήσεις για χρήση Internet μέσω 1733 801 800 8000

 

 

 

Με μόνο €14,28 (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.) το μήνα με το πρόγραμμα Altec Σταθερή 600 κερδίζετε:

 

 

Δωρεάν χρόνο ομιλίας τον οποίο έχετε τη δυνατότητα να τον καταναλώσετε στις κατηγορίες κλήσεων που ικανοποιούν τις δικές σας ανάγκες, π.χ. 600 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας σε αστικές κλήσεις

 

Συνδυασμό υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας και ελεύθερης πρόσβασης στο Internet σε ένα λογαριασμό δίχως κανένα άλλο τηλεπικοινωνιακό κόστος για τον συνδρομητή (ΕΠΑΚ ή χρέωση αστικών κλήσεων στο λογαριασμό του ΟΤΕ)

 

Δωρεάν ενεργοποίηση Προεπιλογής Φορέα

 

Δωρεάν μηνιαίο αναλυτικό λογαριασμό

 

Δυνατότητα παρακολούθησης των χρεώσεων μέσω Internet σε πραγματικό χρόνο

24ωρη εξυπηρέτηση πελατών, 365 ημέρες το χρόνο

 

Ο τιμοκαταλογος ειναι εδω http://www.altectelecoms.gr/%5Cimages%5Cstatheri_600.jpg

 

 

Μου φαινεται αρκετα καλο, και υπο προυποθεσεις μπορει να γλυτωσει σε καποιον πολλα ευρω. Το δε κοστος ειναι αρκετα χαμηλο, 14.28 ευρω/μηνα δηλαδη 0,0238/λεπτο προς διεθνη/αστικα/υπεραστικα.

Ενδιαφέρον!!!

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.Ειχα το ondsl kit το οποιο και εληξε..Επειδη ημουν ευχαριστημενος γενικα,αποφασισα να παω να παρω παλι ενα τετοιο,λογω της χαμηλης τιμης του.Το ερωτημα ειναι το εξης?Να υπογραψω το 12μηνο συμβολαιο ή οχι?Τα 20ε το μηνα,ολα πληρωμενα για γραμμη 384,με τα τωρινα δεδομενα ειναι εξαιρετικη τιμη..Αλλωστε μονο η γραμμη εχει 20ε τωρα..Υπαρχει περιπτωση να πεσουν ακομα πιο κατω απο αυτα τα επιπεδα οι τιμες?
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με όλα αυτά τα προγράμματα πακέτων χρόνου ομιλίας είναι ότι στα σταθερά τηλέφωνα δεν υπάρχει χρονομετρητής κλήσεων. Συνεπώς δεν μπορείς να ξέρεις πόσο μίλησες που (π.χ. αστικές υπεραστικές) και συνεπώς δεν μπορείς να ελέγχεις το κόστος σε κάθε λογαριασμό...
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με όλα αυτά τα προγράμματα πακέτων χρόνου ομιλίας είναι ότι στα σταθερά τηλέφωνα δεν υπάρχει χρονομετρητής κλήσεων. Συνεπώς δεν μπορείς να ξέρεις πόσο μίλησες που (π.χ. αστικές υπεραστικές) και συνεπώς δεν μπορείς να ελέγχεις το κόστος σε κάθε λογαριασμό...

 

 

Το πρόβλημα λύνεται με το online billing της altec που είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου θέλει να βάλει DSL αλλά η γραμή του είναι πίσω από ένα τηλ. κέντρο. Είναι αυτό εφικτό? Αν αλλάξει αριθμό κλήσης πχ βάλει ένα 9 μπροστά από τον αριθμό κλησης του ISP θα έχει κανά πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. Εχω ενα Wireless Router της 3com. Wl542. Θελω αν ξερει καποιος τις ρυθμισεις ή αν υπάρχει καποιο script για να λειτουργει το τηλ. με γραμμη της Vivodi. thx.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

πως μπορω να απενεργοποιησω το firewall του router μου?:worry:

If you wanna win a war, you must serve NO MASTER but your AMBITION...
Link to comment
Share on other sites

Στην ετήσια διάσκεψή τους, οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας συνήθως συζητάνε για τις προοπτικές κέρδους, ωστόσο αυτό το έτος το επικέντρο των συζητήσεων είναι διαφορετικό

 

Η εξέλιξη του Voice over Internet Protocol (VoIP), είναι το κύριο θέμα των συζητήσεων στην 3GSM, διάσκεψη κινητών τηλεπικοινωνιών στη Βαρκελώνη, καθώς τα κινητά τηλέφωνα αλλά και οι υπηρεσίες που παρέχουν πρόσβαση στις φωνητικές κλήσεις μέσο διαδικτύου, αρχίζουν να κάνουν την εμφάνιση τους. Για τις επιχειρήσεις του χώρου είναι μια σημαντική απειλή, δεδομένου ότι προσφέρει στους καταναλωτές ελεύθερες κλήσεις μέσω του Διαδικτύου.

 

Με τις τιμές να πέφτουν ήδη γρήγορα λόγο του ανταγωνισμού, των ρυθμιστικών διατάξεων αλλά και της εμφάνισης νέων τεχνολογιών, η εμφάνιση του VoIP έρχεται να επιδεινώσει την κατάσταση.

"Ιnternet voice is going mobile" τόνισε ο Jorma Ollila, ανώτερος στέλεχος της Nokia.

"Αναμείνατε την εμφάνιση 'κινητού' VOIP πολύ σύντομα" αναφέρει ο αναλυτής της Westhall Capital, Cyrus Mewawalla σε ένα άρθρο που τιτλοφορείται " Η Nokia ανοίγει την πύλη στο κινητό VoIP."

 

Η επίπτωση στις επενδύσεις; Αναλυτές αγοράς συμφωνούν σε μία στάση απόστασης από τις επιχειρήσεις που στηρίζουν κατά πολύ μεγάλο μέρος τα έσοδα τους στην παροχή φωνητικών υπηρεσιών (ειδικά στην παροχή ασύρματων φωνητικών υπηρεσιών, όπου οι τιμές είναι μέχρι 100 φορές υψηλότερες από τις τιμές του διαδικτύου)."

 

Ο Mewawalla συνέχισε λέγοντας: "Το μονοπώλιο, της παροχής ασύρματων φωνητικών υπηρεσιών, θα εξαφανιστεί καθώς τα δίκτυα Wi-Fi διαδίδονται. Από τις εκτιμήσεις μας, 75% της υπάρχουσας αγοράς θα αντιμετωπίσει τον κίνδυνο μιας ουσιαστικής μείωσης των τιμών (της τάξεως των 50%-80%). Για μερικές διεθνείς κλήσεις, οι τιμές θα μπορούσαν να μειωθούν κατά 90% ή και περισσότερο."

 

Ο Kai Oistamo, γενικός διευθυντής της Nokia, ανέφερε ότι ο κατασκευαστής είναι δεσμευμένος να υποστήριζει όλες τις νέες τεχνολογίες, όπως το VoIP. Επίσης τόνισε πως με τους εμπορικούς κολλοσούς του διαδικτύου να εισέρχονται στην αγορά, είναι πολύ σημαντική μία ενδεχόμενη συνεργασία με αυτούς. Τα σημαντικότερα εμπορικά σήματα του διαδικτύου όπως το eBay, Yahoo! INC. (YHOO) και Google Inc. (GOOG), επενδύουν στην ανάπτυξη των υπηρεσιών VoIP που στοχεύουν στα κινητά τηλέφωνα.

 

Οι ενέργειες της φινλανδικής Nokia Corp. (NOK) και της Motorola Inc. (MOT) στην 3GSM, να αποκαλύψουν τα πρώτα κινητά τηλέφωνα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν μεταξύ καθορισμένων ασύρματων δικτύων (fixed-wireless broadband) ή WI-FI δικτύων και κινητών δικτύων, αύξησαν την πίεση στις επιχειρήσεις τηλεπικοινωνιών.

 

Η BT, η οποία δεν έχει την κυριότητα κάποιου κινητού δικτύου, θα προσφέρει τους πελάτες της στο Ηνωμένο Βασίλειο, το κινητό της Motorola το ερχόμενο καλοκαίρι. Οι χρήστες που έχουν πρόσβαση στην υπηρεσία BT Fusion θα έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν τα δίκτυα Wi-Fi όταν είναι μέσα στην ακτίνα ενός Wi-Fi hotspot. Η Τ-Mobile θα προσφέρει μια παρόμοια υπηρεσία στους πελάτες της (Αμερική) μέσω του κινητού της Nokia.

 

Ο Steve Andrews της BT ανέφερε ότι τουλάχιστον 20 κινητά συνδιασμένου δικτύου WI-FI / GSM θα αρχίσουν να διατίθενται κατά τη διάρκεια των ερχόμενων μηνών.

 

Η εξέλιξη των φωνητικών υπηρεσιών είναι γεγονός. Μένει να παρακολουθήσουμε πως θα επιλέξουν να κινηθούν οι, εμπλεκόμενες στο χώρο των τηλεπικοινωνιών, εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να απενεργοποιήσεις το firewall; Μήπως εννοείς το ΝΑΤ; Αν ναι τότε εξαρτάται ποιο firmware έχεις. Αν έχεις 4.2.x τότε από το NAPT->Default Server και βάζεις την IP του PC σου (πχ 10.0.0.1). Αν έχεις το 4.3.x τότε Home Network->Devices->Assign the public IP address of a connection to a device και επιλέγεις το PC σου. Το τελευταίο για να δουλέψει πρέπει το PC σου να παίρνει IP από το DHCP ("αυτόματα"). Το firewall δεν χρειάζεται να το απενεργοποιήσεις γιατί ότι πόρτα ανοίγεις στο NAT ανοίγει αυτόματα και στο firewall. Αλλά μάλλον το ΝΑΤ θα εννοείς firewall ;)
Link to comment
Share on other sites

Το είχα αγοράσει απο το Media Markt όταν είχε ανοίξει στο Μαρούσι, όπου το ειχε σε προσφορά μαζί με ασύρματο τηλέφωνο Gigaset C340 που υποστηρίζει Voip, 65 ευρώ.

 

http://gigaset.siemens.com/shc/0,1935,hq_en_0_69566_rArNrNrNrN_pageType%253ADescription,00.html

 

Προσοχή, μόνο αυτα τα τηλέφωνα προς το παρόν υποστηρίζουν Voip.

http://gigaset.siemens.com/shc/0,1935,hq_en_0_69566_rArNrNrNrN_variation%253A-5_pageType%253Aproducts_imagePos%253A0,00.html

 

Μέτα την εγκατάσταση, δημιουργείται επιλογή Skype, οπότε μπορει κανείς πλέον να χειριστεί το Skype μέσω του τηλεφώνου.

Να δει ποιος ειναι On-line, να του αφήσει μήνυμα ή να τον καλέσει.

 

Το voipbuster λειτουργεί μέσα απο τις ίδιες ρυθμίσεις, μεσα απο το Skype δηλαδή, απλα ή κληση του αριθμού και το κλείσιμο του τηλεφωνου γίνονται απο το Pc.

 

** Πολλες φορες δεν συνδέεται το τηλέφωνο με το Skype. Απλά βγάλτε το M34 USB και ξαναβάλτε το, χωρίς restart.

Πάμε για μπάλα? :w00t:

www.Mundialito.gr

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πολλα προβληματα με το Linksys και τελικα στη Forthnet μου προτειναν να μου το αλλαξουν και να μου δωσουν το D-Link.

Ωραια, κανενα προβλημα, την πρωτη εβδομαδα. Τωρα ομως παρατηρησα κατι:

Ανοιγω το pc, δουλευω με firefox κανενα προβλημα. Αφου σταματησω να δουλευω ανοιγω Azureus και το αφηνω. Μετα απο κανα 2ωρο παω να ανοιξω firefox τιποτα! Περιμενω περιμενω page could not be found! Τα ιδια και με IE.

Εννοοειται οτι εχω σταματησει το Azureus. Αν μετα απο ολα αυτα ανοιξω Azureus δουλευει κανονικα!

Any ideas?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειχα πολλα προβληματα με το Linksys και τελικα στη Forthnet μου προτειναν να μου το αλλαξουν και να μου δωσουν το D-Link.

Ωραια, κανενα προβλημα, την πρωτη εβδομαδα. Τωρα ομως παρατηρησα κατι:

Ανοιγω το pc, δουλευω με firefox κανενα προβλημα. Αφου σταματησω να δουλευω ανοιγω Azureus και το αφηνω. Μετα απο κανα 2ωρο παω να ανοιξω firefox τιποτα! Περιμενω περιμενω page could not be found! Τα ιδια και με IE.

Εννοοειται οτι εχω σταματησει το Azureus. Αν μετα απο ολα αυτα ανοιξω Azureus δουλευει κανονικα!

Any ideas?

 

Όλα αυτά με ασύρματη σύνδεση ή ενσύρματη ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...