Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalispera paidia,

sorry an exete anaferthei ksana sto thema alla den mporw na diavasw ola ta thread mias kai einai xiliades...

an einai eukolo tha ithela na me voithisete gia na valw tous diakomistes sto otenet mail mou

 

pop3: ???

smtp: ???

 

exw on dsl kit 384

thanx in advance

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kalispera paidia,

sorry an exete anaferthei ksana sto thema alla den mporw na diavasw ola ta thread mias kai einai xiliades...

an einai eukolo tha ithela na me voithisete gia na valw tous diakomistes sto otenet mail mou

 

pop3: ???

smtp: ???

 

exw on dsl kit 384

thanx in advance

 

pop3 - mailgate.otenet.gr

smtp - mailgate.otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος μηχανικός και το ΤΕΕ έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα προσφορά, 18 μήνες με 150 Euro. Χρησιμοποιεί κανείς το δίκτυο του ΤΕΕ. Είναι αξιόπιστο? Είναι γρήγορο? Ψάχνω feedback. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

an to psakseis ligo akoma tha apogoiteutis. den xero gia axiopistia kai tetia alla oi times toys einai poly pano apo to meso oro ton timon pou iparxoun aythn tin stigmi sthn agora. den apokliete ayti i prosfora na einai gia 56k. kati tetia koufa mou legan otan tous pira thlefono. asto xexnato opos to skeftikes leo ego, mhn beis kan sthn diadikasia na tous pareis thlefono kai na tous rootiseis
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΤΟΥ PC ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΩΡΙΣ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΟ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

μετά το τέλος του onDSL kit συνέχισα ως εξής:

 

γραμμή ADSL απο ΟΤΕνετ

πρόσβαση ADSL απο forthnet

 

αυτό που έχω να ρωτήσω είναι το εξής:

την χρέωση της γραμμή ADSL (περίπου 18ευρω αν δεν κάνω λάθος κάθε μήνα) που την πληρώνω? Δηλ. θα έρχεται με τον λογαριασμό του ΟΤΕ ή σε ξεχωριστό λογαριασμό ΟΤΕνετ?

 

σας ρωτάω γιατί ήρθε σήμερα ένας τέτοιος λογαριασμός απο ΟΤΕνετ και θέλω να δω αν είναι όντως αυτό και όχι κάτι άλλο του τύπου "ξέρετε...αργήσαμε να επεξεργαστούμε την αίτηση (διακοπής) σας και σας χρεώσαμε άλλον ένα μήνα "

re paideia akouste kai ton otetzi....plirwneis to 18 kai kati mesa sto logariasmo tou ote asxeta an exeis otenet h allo paroxo,ayto einai to pagio pros ton ote o opoios sou parexei thn grammh kai thn porta sthn dslam monada tou.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω vivodi dsl 512 με microcom 2636 router. Συνδεομαι μεσω ethernet. Θα ηθελα να μου πει καποιος που σιγουρα ξερει τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για ανοιγμα των ports?

 

Βασικα κυριως για το SoulSeek το χρειαζομαι μιας και τωρα ακομη δεν λειτουργει. Το soulseek μου εχει μια ρυθμιση Listening port 21381.

 

Ας μου πει καποιος που ξερει μιας και εγω απο τον router μονο τα βασικα εχω καταλαβει.

 

Μπηκα σε διαφορα help/support sites αλλα δυστυχως δεν εβγαλα ακρη. Κατα τα αλλα το router μου φαινεται αρκετα καλο και ταχυτητες απο 50 μεχρι 58 πιανω στην περιοχη Ψυχικού.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιος απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αυτο, δηλαδη μπορεις να εχεις προεπιλογη στον χ εναλλακτικο που εχει ελαχ χρεωση 1' και να βαλεις το 1777 μπροστα απο τη προωθηση :)

Έτσι όπως τα είπαν παραπάνω είναι. Σε εμέμα που έχω προεπιλογή με την Altec για όλες τις κλήσεις, όταν κάνω οπουδήποτε εκτροπή περνάει μέσω της Altec. Αν θέλω να περάσει η εκτροπή από τον ΟΤΕ, βάζω (π.χ. για άμεση εκτροπή) το 1777 πριν το νούμερο, δηλαδή αντί για *21*2100000000# βάζω *21*17772100000000# και έτσι η εκτροπή γίνεται μέσω του ΟΤΕ. Χιλιοδοκιμασμένο!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την PSTN 56Κ /ISDN 64Κ.

Κανενα προβλημα. Αλλα ηταν δωρεαν, χρεωση ΕΠΑΚ.

Για να δωσω λεφτα παντως για DSL δεν θα το σκεφτομουν καν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερχεται και νέα αύξηση -η τρίτη διαδοχική μέσα σε διάστημα 13 μηνών- στο πάγιο του ΟΤΕ. Την εξήγγειλαν ο πρόεδρος και ο οικονομικός διευθυντής μιλώντας στους ξένους αναλυτές.

Μάλιστα, δεν θα είναι η μοναδική αλλαγή. Οι συνδρομητές του ΟΤΕ θα έρθουν αντιμέτωποι με αυξήσεις και στις χρεώσεις για σύνδεση στο Internet. Η διοίκηση του ΟΤΕ είχε επιχειρήσει τον Νοέμβριο να περάσει αυξήσεις 83% στα τηλεφωνήματα για σύνδεση στο Internet. Απέτυχε και τώρα αναμένεται να επανέλθει.

Το πάγιο για μια απλή τηλεφωνική γραμμή έχει ακριβύνει κατά 13,44% από τον Ιανουάριο, ενώ μετά και τη νέα αύξηση -δεν αποκλείεται να ανακοινωθεί μέσα στον Μάρτιο- η συνολική μεταβολή θα υπερβαίνει κατά πολύ τον πληθωρισμό της διετίας 2005-2006.

Ο ΟΤΕ αυτή τη στιγμή δεν αντιμετωπίζει ανταγωνισμό στην παροχή τηλεπικοινωνιακών γραμμών, καθώς καμία ιδιωτική εταιρεία δεν είναι σε θέση να προσφέρει ανάλογη υπηρεσία στους συνδρομητές.

Αναγκαστικά

Οποιος θέλει να έχει σταθερό τηλέφωνο πρέπει αναγκαστικά να πληρώνει το πάγιο του ΟΤΕ. Ολα αυτά μέχρι το 2008, οπότε θα υπάρξει ανταγωνισμός και σε αυτό το επίπεδο, με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να χάσει ένα εκατομμύριο πελάτες.

Εκεί όπου εντείνεται ο ανταγωνισμός, θα υπάρξει μείωση τιμών. Η μέση τιμή ανά λεπτό συνομιλίας θα πέσει από τα 0,055 ευρώ σήμερα σε 0,038 ευρώ μέχρι το 2008, δηλαδή τουλάχιστον κατά 30%. Οι μεγαλύτερες μειώσεις αναμένονται στις κλήσεις από σταθερό προς κινητό αλλά και στα τηλεφωνήματα εξωτερικού.

Τέλος, ο ΟΤΕ ετοιμάζει πακέτα υπηρεσιών τα οποία θα συνδυάζουν γρήγορη πρόσβαση στο Internet (μέσω γραμμής ADSL) και δυνατότητα φωνητικών κλήσεων. Επίσης, αναμένονται νέες τιμολογιακές λογικές:

 

* Σε συγκεκριμένες κατηγορίες τηλεφωνικών κλήσεων ο συνδρομητής θα πληρώνει μια ενιαία τιμή και θα μιλάει απεριόριστα.

 

* Σήμερα, ο συνδρομητής πληρώνει ξεχωριστό πάγιο για το σταθερό τηλέφωνο και ξεχωριστό για τη μόνιμη σύνδεση στο Διαδίκτυο. Τα δύο αυτά πάγια θα ενοποιηθούν σε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν καλλιεργείς προσδοκίες για φθηνό ίντερνετ και φθηνότερη ζωή γενικότερα, τότε έχει άδικο ο κοσμάκης να διαμαρτύρεται; :down:

 

Ζητάνε αύξηση τη στιγμή που είμαστε η τελευταία χώρα στην ΕΕ με την μικρότερη διάδοση στο ίντερνετ, με τις χαμηλότερες ταχύτητες, με το χειρότερο ποιοτικά δίκτυο κλπ κλπ... Φαίνεται ο Χατζηγιάννης ζήτησε περισσότερα για να διαφημίζει το Conx-X. Ε ποιος πρέπει να τον πληρώσει... Εμείς...

 

Δε θά'ρθει ο καιρός που θα πάψει ο ΟΤΕ νά'ναι μονοπώλιο; Εκεί να δείτε... Όλο το άχτι του θα βγάλει ο Έλληνας. Οπότε ό,τι είναι να μαζέψετε κύριοι του ΟΤΕ μαζέψτε το τώρα, γιατί από το 2008 δε σας βλέπω καλά... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει!!

Αφού το 80% του κόσμου δεν έχει κάν πάει σε κάποιον εναλλακτικό και του αρέσει να χρυσώνει τον ΟΤΕ...

Και φυσικά μιλάω για τις έμμεσες θετικές συνέπειες της στηριξης των εναλλακτικών, π.χ την επένδυση για παροχή γραμμών.

 

Αν δεν στηρίξουμε τους εναλλακτικούς πώς θα επενδύσουν;;

Link to comment
Share on other sites

αν έχουμε ήδη τις συσκευές (επειδή τις έχω βρει σε πιο οικονομική τιμή)χρειάζεται να κάνουμε αίτηση στον ότε για να ενεργοποιήσουν τις video-κλήσης?
opios kataferei kai nikisi tin dunami tis sunithias, exei kataferei ta panta.
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia kai xronia polla.

 

tha sas po pos exei to provlima.. katarxas ego eimai agglia tora, me pire i mana tilefono apo ellada kai eipe oti to adsl de douleue, eixe idi parei ti forthnet pou einai o isp giati poli sixna emene to speedtouch pou exo (over isdn) me to lampaki me to @ sto portokali na anavosvinei, pragma pou vrikame itan oti allaze to username kai pass se auto pou eixa otan imoun sti hol..kai i hol fisika afou eixe liksei i sindromi den to evaze (alitheia..pos ginetai xoris kaneis na to akoumpaei..kai eno ego exo apothikeusei tis nees rithmiseis..na girizei stia palies? :wacko: ). anyway..auto otan to kanei..exei mathei i mana..mpainei sto modem, pernaei tis sostes rithmiseis kai ok. simera omos leei to lampaki me to @ den anavei katholou. tis eipame ki ego kai i forthnet oti mallon einai provlima sigxronismou (opote i forthnet de mporei na kanei kati). tis eipa loipon na parakampsei to splitter kai na sindesi ti grammi ap eutheias sto modem kai na tou kanei restart.. den egine tipota. ti alli lisi iparxei apo to na to anaferei ston pOTE san vlavi? kati mou eipe oti patise to doctor speed touch kai sa na tis zitise to cd tou modem..paizei na ftiaxnei kati etsi? na tis po na to valei kai na akolouthisei ti zitaei i tha rimaksei ola? :rolleyes:

 

thanx gia tin opoia voitheia :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια. Τελικα παιδια εγω λεω ενα πραγμα. ΟΤΕ εκανε δικτυο σε ολη την χωρα με κρατικες δαπανες(δηλαδη λεφτα του κοσμακι) και τωρα το παιζουν μαγκες.Διοτι σου λεει σε ολη την επαρχια δεν υπαρχουν εταιριες να εχουν δικτυα αρα ειμαι μονος και κανω οτι θελω. Τερμα λοιπον στην ασυδοσια του ΟΤΕ. Τι αλλο θελουν δικτυα το κρατος την εθελουσια παλι το κρατος τι κανουν επιτελουσ αυτοι. Πρεπει αυτος ο ΟΤΕ να σπασει στα δυο πρεπει να υπαρχει μια εταιρια που θα ενοικιαζει τα δικτυα και οι αλλες που θα αγοραζουν. Διαφορετικα να νομεθετισουν στη βουλη ετσι ωστε να του παρουν την δικαιοδωσια των δικτυων. Απο που και ως που δικα του.Κλεφτες, απατεωνες.Ο κοσμακις δεν του εχει μεινει και τπτ αλλο τωρα. Επιτελους αυτοι εκει μεσα οι 300 μονο τα δικα τους χρεη ξερουν να σβηνουν;
Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόγραμμα Altec Κινητή 100

 

Το νέο πρόγραμμα Altec Κινητή 100 σας προσφέρει 100 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας το μήνα προς κινητά τηλέφωνα όλων των Εθνικών Δικτύων, COSMOTE, TIM, VODAFONE & Q-TELECOM.

 

Με μόνο €14,28 (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.) το μήνα με το πρόγραμμα Altec Κινητή 100 κερδίζετε:

 

 

100 λεπτά δωρεάν κλήσεων προς εθνικά κινητά τηλέφωνα

 

Την προνομιακότερη τιμή της αγοράς για κλήσεις σε κινητά τηλέφωνα μετά το πέρας του δωρεάν χρόνου, 0,1773 €/λεπτό (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.)

 

Δωρεάν ενεργοποίηση Προεπιλογής Φορέα

 

Δωρεάν μηνιαίο αναλυτικό λογαριασμό

 

Δυνατότητα παρακολούθησης των χρεώσεων μέσω Internet σε πραγματικό χρόνο

 

24ωρη εξυπηρέτηση πελατών, 365 ημέρες το χρόνο

 

 

 

http://www.altectelecoms.gr/viewer.asp?rec=183

 

PS. Χρέωση στα κινητά ΑΝΑ ΛΕΠΤΟ!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει!!

Αν δεν στηρίξουμε τους εναλλακτικούς πώς θα επενδύσουν;;

Όπως κάνει κάθε σοβαρός επενδυτής που έχει επιχειρηματικό σχέδιο.

Βάζει τα λεφτά του, κάνει την επένδυσή του και περιμένει να κερδίσει προωθώντας το προϊόν του στην αγορά.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Όπως κάνει κάθε σοβαρός επενδυτής που έχει επιχειρηματικό σχέδιο.

Βάζει τα λεφτά του, κάνει την επένδυσή του και περιμένει να κερδίσει προωθώντας το προϊόν του στην αγορά.

 

 

Χεχε! Δεν τα ξέρεις καλά varadero! Στην Ελλάδα οι επιχειρηματίες το έχουν δει αντίστροφα: Πρώτα θα πάρουν τα χρήματα μας (στήριξη ή όπως αλλιώς την ονομάσουμε) και μετά (αν το θυμηθούν και έχει μείνει τίποτα!) θα κάνουν επενδύσεις!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...