Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει το εξής: το netmod το είχα πάντα στο δωμάτιό μου. Εκεί έχω πάρει τα καλώδια που έρχονται από τον ΟΤΕ και τα έχω συνδέσει στο splitter. Μετά το ένα καλώδιο του splitter πάει στο modem και το άλλο στο netmod. Το modem συνδέεται με ασύρματο router και δίνω internet στο φορητό του πατέρα μου και στον άλλο υπολογιστή που έχουμε στο σαλόνι. Ο δικός μου υπολογιστής συνδέεται στον router με καλώδιο. Τηλέφωνα έχω σε όλο το σπίτι κανονικά γιατί έχω περάσει καλώδια. Δεν μπορώ να σου πω τις συνδέσεις που πρέπει να κάνεις γιατί δεν γνωρίζω πως είναι τα καλώδια του τηλεφώνου στο σπίτι σου.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να μαι στην κολαση ο φτωχος

λογαριασμος ηρθε τρελος

κοβω τις φλεβες μου καθως

Το ακουω παλι να χτυπααααααα.......(Ντριιιιιιιιν)

 

Λες και πληρωνω μονο αυτους

εισαι ακριβος, ρε δεν ακους?

παω ν' αυτομαστιγωθω

μηπως και πια συνετιστω

 

και στειλω τον ΟΤΕ στ' εξω απ'οδω.....

 

Μη,

πια δεν μπορω

Ετσι να ζω

Να μην ξερω ποσα σκαω

 

Μη,

δεν εχω λεφτα

το κοβω πια

στο κινητό μου θα μιλαω

 

Μη

Ειστε τρελοι

οι πιο ακριβοι σ' ολη την ευρωπη

 

Μη

πια δεν το μπορω

το κοβω εδω,

το σταθερο μου τωρα......:whistle:

Link to comment
Share on other sites

potis εντάξει ωραίος ποιητής αλλά μην διπλοποστάρεις κιόλας. :p :lol:

Υπάρχει ήδη τόπικ με ενημέρωση για αλλαγές τιμών στον ΟΤΕ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=76059 :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα ping στο 192.168.1.1 και γράψε εδώ τι σου βγάζει. Μυρίζομαι πρόβλημα στην επικοινωνία της κάρτας δικτύου με τον router...
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου είπε κανείς να υπογράψεις με το ζόρι. Δεν θέλεις, δεν υπογράφεις, απλό είναι. Ούτε προκειται να κάτσει κανείς να σε πείσει γιατί δεν εχει να κερδίσει τίποτα. Στην τελική αντε και πες οτι "βουταει" οπως λες κάποιος τον αριθμό της ταυτότητας σου.. και? Τι εγινε? Δεν είναι αριθμός πιστωτικής. Οταν πας σε ενα βιβλιοπωλείο και βγάζεις φωτοτυπία την ταυτότητα σου, δε μπορεί ο φωτοτυπάς να στον βουτήξει τον αριθμό? Για να χαλαρώσουμε λίγο..

 

file mu ine prosopika stixia kai afta den ta dinume se mi asfali selides...POTE...

p.x.an kapios exi kanena kone sta batsika kai su pari ton arithmo bori to ligotero na vri pou menis!!! :confused:

telos den eine to idio pragma o vivliopolis me ton tipo pu isos(kakuvula)su pari ton arithmo... :shifty:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dapper/29955/456253/0/248200.jpg
Link to comment
Share on other sites

file mu ine prosopika stixia kai afta den ta dinume se mi asfali selides...POTE...

p.x.an kapios exi kanena kone sta batsika kai su pari ton arithmo bori to ligotero na vri pou menis!!! :confused:

telos den eine to idio pragma o vivliopolis me ton tipo pu isos(kakuvula)su pari ton arithmo... :shifty:

 

offtopic/

Μέγα λάθος! Τεράστιο!

Ο αριθμός Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητος δεν είναι καθόλου μα καθόλου προσωπικό δεδομένο. Γι' αυτό άλλωστε μπορεί να τον ζητήσει κάθε αστυνομικός χωρίς φυσικά να έχει ειδικό ένταλμα ερεύνης από εισαγγελέα κλπ.

Το δελτίο ταυτότητος δεν ανήκει στον φέροντα. Ανήκει στο δημόσιο, είναι δημόσιο έγγραφο και ως εκ τούτου δεν έχει καμμία απολύτως χροιά ευαίσθητου προσωπικού δεδομένου.

Επίσης η διεύθυνση κατοικίας που αναφέρθηκε, είναι κι αυτή δημόσια γνωστό δεδομένο (όπως εξάλλου ήταν πάντοτε, μη τρελλαθούμε δηλαδή). Τα ίδια και για τον αριθμό τηλεφώνου. Φαντάζομαι όλοι γνωρίζετε ότι μπορεί κανείς να βρει την διεύθυνση κάποιου μέσω του αριθμού τηλεφώνου του.

Εν ολίγοις, ο αριθμός ταυτότητος είναι ένα δημόσιο στοιχείο, απαραίτητο για την ταυτοποίηση του φέροντος, και όχι ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο.

/offtopic

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ξερει κανεις ποτε εχει σκοπο ο οτε να καλυψει με adsl γραμμες ολη την ελλαδα?γιατι η καλυψη για κινητα εγινε τοσο γρηγορα και τοσο αναλυτικα(καθε μηνα στον λογαριασμο μου εστελναν χαρτη με μελλοντικες περιοχες καλυψης στο δικτυο gsm)ενω για το dsl υπαρχει τοση μυστοκοτητα και βραδυπορεια?
Link to comment
Share on other sites

ping =<Na valo ton arithmo ayto stin dieythinsi >>

 

Line Rate - Upstream (Kbps): 128

Line Rate - Downstream (Kbps): 384

Software Version: 1409_061604-2.14L.01A.BA08a

LAN IP Address: 192.168.1.1

WAN IP Address: Click here

Default Gateway: 62.103.3.245

Primary DNS Server: 195.170.0.1

Secondary DNS Server: 195.170.2.2

 

Stin karta diktyou ...sto protokollo exo valei ta eksis...:

 

ip address 192.168.1.2

subnet mask 255.255.255.0

default gateway 192.168.1.1

 

ta alla dyo apo kato einai kena...

 

kai ayta edo stis rithmiseis toy modem . ..

Configure the DSL Gateway IP Address and Subnet Mask for LAN interface.

 

IP Address: 192.168.1.1

Subnet Mask: 255.255.255.0

 

na to kano disable ..!!! ?

Disable DHCP Server

Enable DHCP Server

Start IP Address: 192.168.1.2

End IP Address: 192.168.1.254

Leased Time (hour): 24

Link to comment
Share on other sites

parepiptontws to na briskeis ton onoma kapoiou me basi ton arithmo tou epitrepetai mono me dikastikh entolh. twra pws katafere o OTE na balei ayti tin epilogi se dimosia hrisi einai alli istoria...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

μένω Ελλάδα και στο PC μου έχω το ADSL384 Conn-X. Του χρόνου λόγω σπουδών πάω Αγγλία θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν πως θα έχω στο notebook (ποιό μου προτείνεται) ασύρματο ιντενετ χωρίς καλώδια :) Γίνεται με το Conn-X που έχω? Τι είδους σύνδεση πρέπει να έχω και τι notebook πρέπει να αγοράσω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Α) Στην Αγγλια θα καταλαβεις οτι εδω δεν ειχες Ιντερνετ

β )Ως πρωτοετης φανταζομαι θα μενεις σε εστια, εκει λοιπον πιθανοτατα με μηδενικο κοστος θα εχεις μια Τ3 γραμμη για να παιζεις στο δωματιο σου....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο,ξεκινα το setup network connection/other/this computer connect directy to internet throu a hub και μετα διαλεξε την συνδεση δικτυο με το modem.
Link to comment
Share on other sites

Pantws oson afora sto notebook, an se endiaferei egw pira to eksis:

 

Centrino Sonoma 2GHz, FSB 533MHZ

1GB RAM, epektasimi sta 2GB

80GB Hard Disk

15.1'' SXGA + TFT LCD, supporting 1400x1050 resolution

grafika: Intel GMA 900 integrated, 2D/ 3D video graphics accelerator,

system shared memory up to 224 MB

DVD RW +/-

WiFi 802.11b/g

2 xronia eggiisi

 

episis einai adiavroxo, antexei stis ptwseis kai stous kradasmous.

 

mpes http://www.latris.gr kai des to

einai to durabook 15D

Link to comment
Share on other sites

Τραλαλά :w00t:

 

Θέλεις ασύμαρτο internet μέσα στο σπίτι η να είναι ασύρματο απο το laptop σου μέχρι το "INTERNET" ?

 

Και δεν αγόρασες Conn-X... αγόρασες το πακέτο σκουπιδιών που σου προσφέρει η OTE A.E. (Ειλικρινά δεν ξέρω αν η συσκευασία του conn-x είναι από ανακυκλώσιμο υλικό :lol: ) Πάντως εσύ να το λες: "ADSL 384 ΟΤΕ με OTEnet" και όχι conn-x ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω για να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία αυτήν του ΟΤΕ; Δε βρίσκω πουθενά οδηγίες.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

μένω Ελλάδα και στο PC μου έχω το ADSL384 Conn-X. Του χρόνου λόγω σπουδών πάω Αγγλία θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν πως θα έχω στο notebook (ποιό μου προτείνεται) ασύρματο ιντενετ χωρίς καλώδια :) Γίνεται με το Conn-X που έχω? Τι είδους σύνδεση πρέπει να έχω και τι notebook πρέπει να αγοράσω?

 

Ευχαριστώ!

Κανε υπομονή και ξαναρώτα μας .

Μέχρι του Χρόνου που θα πάς στην Αγγλία όλη η συμερινή τεχνολογία θα έχει απαρχαιωθεί ! .Οι εξελίξεις τρέχουν τόσο γρήγορα τελευταία στα Notebook

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7610/2.0 (4.0427.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Epeidi psahno na vro ena tropo na miosn to kostos tilefwnwn, anarotiomuna poso kostizei ena lepto astikis hreosis? Me to skype ehei 31 lepta, me ote?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/efthimis_2/29662/350010/1/palastijns+mobieltje222.jpg
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7610/2.0 (4.0427.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Epeidi psahno na vro ena tropo na miosn to kostos tilefwnwn, anarotiomuna poso kostizei ena lepto astikis hreosis? Me to skype ehei 31 lepta, me ote?

Και για να συμπληρώσω τον φίλο Nrg πήγαινε στην παρακάτω συζήτηση, όπου και συζητείται το συγκεκριμένο θέμα. :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=51137

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη ποιότητας εξερχομένων κλήσεων, προτιμάτε το:

 

α) Voipbuster

β) Babble

γ) Skype

 

Και εγώ ψάχνω να βρώ κάποιο πρόγραμμα, και μου κάνει εντύπωση πως μπορεί το voipbuster με €1 να σου δίνει απεριόριστες κλήσεις, το babble να χρεώνει 1 πένα το λεπτό και το Skype €0.020 (οι τιμές είναι ενδεικτηκές για σταθερά στην Αγγλία);

 

Μήπως κρύβεται κάποια παγίδα από πίσω (στα babble, voipbuster)? Π.χ. με κακή χρήση της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...