Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Πριν 4 μέρες αντικατέστησα το 4αρι μου ένα 5άρι και έχω διαπιστώσει 2 βασικά πράγματα-προβλήματα και θα ήθελα τα φώτα σας (αναφορικά, η συσκευή τρέχει την έκδοση 6.0.2 ΙΟΑ551 του λειτουργικού):

 

1) Κατ'αρχάς με ανοιχτό το 3G όλη μέρα (αλλά με σχετικά λίγη χρήση ιντερνετ) η μπαταρία θέλει φόρτισμα σχεδόν 2 φορές την ημέρα (οκ, δε μηδενίζει αλλά φτάνει στο 30% ). Το 4αρι με ίδιες ρυθμίσεις, προγράμματα και με περισσότερη χρήση ιντερνετ (ακόμα και ιντερνετ ραδιοφωνου) έβγαζε μια μέρα με φόρτιση μόνο το βράδυ. Τωρα, φορτίζω στη δουλειά και μετα στο σπίτι το βράδυ (οχι πλήρως όμως..). Ακουσα και απο άλλους να κάνουν παράπονα.. η Αππλε θα το ξέρει το θέμα, θα βγάλουν κάποια νέα έκδοση λειτουργικού;

 

2) Η οθόνη σε κατάσταση αναμονής δε σβήνει (πρωτα που μαυρίζει κάπως και μετά που σβήνει τελείως....) αλλά πρέπει να πατήσω το power button για να τη κλείσω και να κάνω οικονομία στη μπαταρία.. Στο 4αρι με ίδιες ρυθμίσεις (auto-lock 1 minute) ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Κλέινω όλες τις εφαρμογές και πάλι δε κλείνει η οθόνη. Το ίδιο θέμα παρατήρησα στο 4αρι που πήρα πρόσφατα στη μάνα μου όπου και σε αυτό η οθόνη δε μπαίνει σε φάση αναμονής αλλά παραμένει ενεργή όλη την ώρα.. Υπάρχει κάποια λύση; (δε θέλω να κάνω jailbreak ή τίποτε χακαρίσματα.. ένας απλός χρήστης είμαι... :D )

 

Πάντως, αυτό που χάρηκα (και βασικά γι'αυτο πήγα στο 5αρι αν και κοίταγα το 920) ήταν η μετάβαση απο το 4αρι στο 5, με το backup που πραγματικά μετέφερε τα ΠΑΝΤΑ απο το ένα τηλέφωνο στο άλλο, ακόμα και στοιχεία που είχα μέσα σε εφαρμογές απο διάφορους developers... σε 2 λεπτά είχα τη συσκευή έτοιμη...

 

Ευχαριστώ

1) Αν η apple δεν μεγαλώσει την χωρητικότητα της μπαταρίας τότε μην περιμένεις και πολλά από τις αναβαθμίσεις ή τις επόμενες εκδόσεις του ios. Όσο οικονομία και να κάνει το λειτουργικό αν η μπαταρία είναι "μικρή" σε χωρητικότητα τότε δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά. Όντως υπάρχει αυτή η διαφορά μεταξύ του iPhone 4 και 5 αλλά όχι τόσο πολύ, τουλάχιστον στο δικό μου iphone δεν είναι τόσο μεγάλη η κατανάλωση. Μια μέρα την βγάζει άνετα, δηλαδή να το βγάζω το πρωί και το βράδυ στην φόρτιση. Ακόμα και τώρα που έχω ενεργοποιημένο το LTE πάλι η κατανάλωση δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να θέλει 2 φορές την ημέρα φόρτιση.

 

2) Το δεύτερο που λες δεν το έχω παρατηρήσει, συνήθως το κλειδώνω μόνος μου από το lock button αλλά και όσες φορές το έχω αφήσει έχει σβήσει κανονικά η οθόνη.

 

Βασικά θα σου πρότεινα να περάσεις την 6.1 και να κάνεις το set up as new την συσκευή σου. Ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε τι "σκουπίδια" έχουν μείνει σε προηγούμενα αντίγραφα και πόσο επηρεάζουν την συσκευή.

 

Εγώ πάντως σε κάθε νέα συσκευή αυτό κάνω, set up as new.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανενα θεμα δεν εχει λυθει με την μπαταρια την ξεζουμιζει για πλακα και με το update. για πολυ πλακα ομως.

και εγω 2 φορες την μερα to φορτιζω, αν δεν τυχει να μπω ιντερνετ το φορτιζω μονο το βραδυ.

 

μπορει να διορθωσαν καποια προβληματα, μπορει να μεγαλωσαν οθονη, μπορει να μειωσαν βαρος αλλα στο θεμα αυτονομια πραγματικα το κατεστρεψαν το τηλεφωνο να μην το πω αλλιως και φαω κανα ban

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν για να μπει το κινητό σε 4g δίκτυο χρειάζεται καινούργια sim ή με την ίδια κάρτα απλώς κάνεις τις ρυθμίσεις μέσω cosmote;

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν για να μπει το κινητό σε 4g δίκτυο χρειάζεται καινούργια sim ή με την ίδια κάρτα απλώς κάνεις τις ρυθμίσεις μέσω cosmote;

Απλά θα πάρεις τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών και θα ζητήσεις να σου ενεργοποιήσουν το 4G. Δεν χρειάζεσαι καινούργια κάρτα sim. και εγώ το ενεργοποιήσα με την αυτή που είχα πάρει πριν κάποιους μήνες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τις πληροφορίες...

 

Βασικά, τώρα με 41%, ραδιόφωνο και σε Usb για φόρτιση, μετά απο 45 λεπτά έχει πάει μόνο στο 46%... με το 4αρι θα είχε φορτίσει πλήρως.. Αν δεν είχα πριν το 4, θα έλεγα, τι να κάνουμε, έτσι είναι το 5, αλλά ρε παιδιά με το 4 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Στο 5 έχουν βάλει μικρότερη μπαταρία; Να δοκιμάσω να βάλω το νεο λειτουργικό όπως λέτε αλλά με το να κάνω το τηλέφωνο "set up as new" θα πρέπει να περάσω τηλέφωνα, προγράμματα κλπ κλπ με το χέρι;

Όσο για την οθόνη που παραμένει συνέχεια ενεργή, stendor, αναφέρεις οτι χρησιμοποιείς το lock button, αυτό αν δε κάνω λάθος το κάνει power button. Δεν έχω πρόβλημα να το κάνω λοιπόν εγώ και να μη γίνεται αυτόματα, αλλά καθώς απο το 4αρι είχα θέμα και με το home button (κλασσικά) αλλά ΚΑΙ με το power button ... προσπαθώ να μη τα πολυχρησιμοποιώ τα κουμπιά... (βασικά το 4 μου έκαψε και μητρική... καμμένος δηλαδή με τα όλα μου).

 

Αντε να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τις πληροφορίες...

 

Βασικά, τώρα με 41%, ραδιόφωνο και σε Usb για φόρτιση, μετά απο 45 λεπτά έχει πάει μόνο στο 46%... με το 4αρι θα είχε φορτίσει πλήρως.. Αν δεν είχα πριν το 4, θα έλεγα, τι να κάνουμε, έτσι είναι το 5, αλλά ρε παιδιά με το 4 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Στο 5 έχουν βάλει μικρότερη μπαταρία; Να δοκιμάσω να βάλω το νεο λειτουργικό όπως λέτε αλλά με το να κάνω το τηλέφωνο "set up as new" θα πρέπει να περάσω τηλέφωνα, προγράμματα κλπ κλπ με το χέρι;

Όσο για την οθόνη που παραμένει συνέχεια ενεργή, stendor, αναφέρεις οτι χρησιμοποιείς το lock button, αυτό αν δε κάνω λάθος το κάνει power button. Δεν έχω πρόβλημα να το κάνω λοιπόν εγώ και να μη γίνεται αυτόματα, αλλά καθώς απο το 4αρι είχα θέμα και με το home button (κλασσικά) αλλά ΚΑΙ με το power button ... προσπαθώ να μη τα πολυχρησιμοποιώ τα κουμπιά... (βασικά το 4 μου έκαψε και μητρική... καμμένος δηλαδή με τα όλα μου).

 

Αντε να δούμε..

Ναι το power button εννοώ, είναι το ίδιο έτσι και αλλιώς. Αν κάνεις setup as new δεν θα περάσεις τίποτα από αρχή με το χέρι. Οι επαφές σου θα βρίσκονται είτε στο icloud, εφόσον το έχεις ενεργοποιήσει, ή στο outlook (αν έχεις windows) ή στο contacts (αν έχεις mac os).

 

Απλά το μόνο που θα κάνεις εσύ είναι να πάρεις ότι φωτογραφίες και βίντεο έχεις τραβήξει με το κινητό σου και είναι αποθηκευμένες μέσα στο camera roll.

 

Δεν έχουν βάλει μικρότερη μπαταρία από το 4 αλλά ο δυνατότερος επεξεργαστής, η μεγαλύτερη οθόνη και πολλά άλλα παίζουν πάντα ρόλο στο πόσο γρήγορα καταναλώνεται η μπαταρία. Αν δεις τι μπαταρίες φοράνε άλλες συσκευές με αυτά τα specs θα καταλάβεις γιατί λέω ότι είναι μικρή η χωρητικότητα της μπαταρίας του iphone 5. Αλλά όταν φτιάχνεις μια τέτοια σσυκευή, με τέτοιες μικρες διαστάσείς τότε δεν μπορείς να τα χωρέσεις όλα μέσα. Αν έφτιαχναν πιο χοντρή συσκευή, πιο πλατιά, πιο ψηλή τότε άνετα θα χωρούσε μπαταρία με μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στο 5 έχουν βάλει μικρότερη μπαταρία;

 

Οχι (λιγο) μεγαλυτερη ειναι απο αυτη του προηγ. μοντελου. Αλλα ειναι πιο γρηγορος ο επεξεργαστης, ειναι πλεον triple-core ο αντιστοιχος της καρτα γραφικων και φυσικα η οθονη ειναι πλεον 4 ιντσες με αναλυση 640 x 1136 . Ολα αυτα εχουν (μεγαλες) απαιτησεις σε ρευμα...

 

Η Apple θα μπορουσε να βαλει ακομα μεγαλυτερη μπαταρια θυσιαζοντας βαρος και ογκο αλλα δεν θελησε να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες που μοιραστήκατε. Κάτι άλλο που παρατήρησα ειναι οτι γενικά κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να φορτίσει σε σχέση με το 4 πάλι..

stendor, σε σχέση με τις επιλογές για setup as new, δυστυχώς και οι 3 δεν ειναι εφαρμόσιμες στη περίπτωσή μου.. ωστόσο, θα κάνω σύνδεση με icloud αν και δε θέλω να μπλέκω με όλα αυτα.. ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα ειναι οτι γενικά κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να φορτίσει σε σχέση με το 4 πάλι..

 

Ειπαμε, η μπαταρια ειναι μεγαλυτερη (αλλο αν δεν αρκει τελικα με ολα αυτα που το device προσφερει)...Αρα θελει και περισσοτερο χρονο να φορτισει.

 

ωστόσο, θα κάνω σύνδεση με icloud αν και δε θέλω να μπλέκω με όλα αυτα.. ευχαριστώ..

 

To iCloud ειναι καλη λυση αν δεν θελεις να "μπλεκεις" με το iTunes και πολυ. Αλλα εχει και αυτο επιπτωση στη μπαταρια, οποτε πρεπει να το δοκιμασεις να δεις αν σου "κανει".

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες που μοιραστήκατε. Κάτι άλλο που παρατήρησα ειναι οτι γενικά κάνει πολύ περισσότερο χρόνο να φορτίσει σε σχέση με το 4 πάλι..

stendor, σε σχέση με τις επιλογές για setup as new, δυστυχώς και οι 3 δεν ειναι εφαρμόσιμες στη περίπτωσή μου.. ωστόσο, θα κάνω σύνδεση με icloud αν και δε θέλω να μπλέκω με όλα αυτα.. ευχαριστώ..

Η καθυστέρηση μπορεί να οφείλεται στο καλώδιο, στην πηγή που δίνει ρεύμα ή σε κάτι άλλο.

 

Εγώ θεωρώ μεγάλο συν το icloud και θα ήταν ανοησία μου να μην το δουλεύω. Ότι αλλαγές κάνω στις επαφές, ημερολόγια, φωτογραφίες όλα βρίσκονται εκεί είτε τις έχω κάνει από τον υπολογιστή μου είτε από το κινητό μου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρις αυτόματη προώθηση e mail , χωρις 3g και με πολλα τηλεφωνα ανα μερα και με αρκετο ιντερνετ μεσω wifi, στο νερο 2 24ωρα και μερικες φορες και τρια. Είναι πολύ ανωτερη η αυτονομία από τα προηγούμενα iphone που είχα. Όταν είχα αυτοματη προώθηση email μου κρατουσε ανετα 36 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο θέμα. Πρώτη φορά γράφω εδώ και θέλω την γνώμη σας για κάτι. Έκανα update σε 6.1 πριν λίγες μέρες και δυστυχώς απέκτησα θέμα με το wifi. Όταν μπαίνει σε sleep το κινητό χάνει την σύνδεση με αποτέλεσμα να χάνω και ειδοποιήσεις. Δεν το είχα σε τόσο έντονο βαθμό στις προηγούμενες εκδόσεις αλλά τώρα κυριολεκτικά δεν λαμβάνω τίποτα. Έκανα επαναφορά στις ρυθμίσεις δικτύου, έκανα hard reset έκανα restore και back up από το itunes χωρίς αποτέλεσμα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Υπάρχει καμιά λύση ?
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο θέμα. Πρώτη φορά γράφω εδώ και θέλω την γνώμη σας για κάτι. Έκανα update σε 6.1 πριν λίγες μέρες και δυστυχώς απέκτησα θέμα με το wifi. Όταν μπαίνει σε sleep το κινητό χάνει την σύνδεση με αποτέλεσμα να χάνω και ειδοποιήσεις. Δεν το είχα σε τόσο έντονο βαθμό στις προηγούμενες εκδόσεις αλλά τώρα κυριολεκτικά δεν λαμβάνω τίποτα. Έκανα επαναφορά στις ρυθμίσεις δικτύου, έκανα hard reset έκανα restore και back up από το itunes χωρίς αποτέλεσμα. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Υπάρχει καμιά λύση ?

 

Δεν ειναι προβλημα...ετσι λειτουργει...βαλε ενα προγραμματακι data...smartphone ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα...ετσι λειτουργει...βαλε ενα προγραμματακι data...smartphone ειναι...

 

Έχω data πρόγραμμα........αλλά έχω και wifi στο σπίτι μου. Eπιπλέον δεν είχα θέμα σε 6.0.1 και 6.0.2

Edited by giannisk82
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Οποτε το ανοιγοκλεινεις το data για εξοικονομηση μπαταριας...απο το ios5 παντως εκλεινε το wifi...ετσι εχω παντα ανοιχτα τα δεδομενα αλλα σε 2g
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Εδώ και 2 ημέρες είμαι κάτοχος ενός λευκού iphone 5..!:happy: Πήγαινα για το μαύρο άλλα άνοιξα ένα στο κατάστημα και είχε τις γνωστές εκδορές στο bezel...και στράφηκα στο λευκό. Είχα το 3GS πρίν και έχω να πώ πως το 5άρι είναι πραγματικά πολύ γρήγορο και πολύ δυνατό τηλέφωνο! Είχα δεί βέβαια και το 4s πως έτρεχε αλλά το 5άρι είναι φοβερό! Έτρεξα αμέσως να βάλω screen protector (ματ για τις δαχτυλιές) αμέσως μετά τις εργοστασιακές μεμβράνες και παρατήρησα πως ίσως χάνει λίγο στον τόνο των χρωμάτων... Anti-glare είναι καλύτερες σε αυτό το θέμα; Είμαι σε 6.0.2 χωρίς να έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Αξίζει να βάλω 6.1; :worry: Edited by Cloud
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την εξης απορια ,τωρα με την 6.1 που δεν εχει το κουμπι να απενεργολοιησουμε το 3g αμα κλεισουμε τα δεδομενα το τηλ σιγουρα σουλευει 2g ? δηλ δεν ψαχνει για 3g σημα .γιατι παρατηρησα τωρα λιγο χειροτερο σημα (μια γραμμη σχεδον) απο τοτε που εβαλα την 6.1.πριν το δουλευα με δεδομενα &3g κλειστα και τα ανοιγα μονο για να κανω δουλεια οταν ηθελα
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την εξης απορια ,τωρα με την 6.1 που δεν εχει το κουμπι να απενεργολοιησουμε το 3g αμα κλεισουμε τα δεδομενα το τηλ σιγουρα σουλευει 2g ? δηλ δεν ψαχνει για 3g σημα .γιατι παρατηρησα τωρα λιγο χειροτερο σημα (μια γραμμη σχεδον) απο τοτε που εβαλα την 6.1.πριν το δουλευα με δεδομενα &3g κλειστα και τα ανοιγα μονο για να κανω δουλεια οταν ηθελα

 

Οχι πλεον το κινητο δουλευει συνεχεια ειτε σε lte ειτε σε 3g. Δεν υπαρχει επιλογη για να απενεργοποιησεις το 3g

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να βάλω 6.1; :worry:

Κατά τη γνώμη μου αξίζει :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την παρεμβολη μου, αλλα αν με την εκδοση 6.1 το τηλεφωνακι δουλευει μονο σε 3G, αυτο δεν σημαινει οτι καταναλωνει και περισσοτερη μπαταρια...?

Επισης, αυτο δεν σημαινει οτι οσοι δεν εχουμε αναβαθμισει, ειναι καλυτερα να μεινουμε (προς το παρων τουλαχιστον) στην 6.0.1-6.0.2 ...? :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την παρεμβολη μου, αλλα αν με την εκδοση 6.1 το τηλεφωνακι δουλευει μονο σε 3G, αυτο δεν σημαινει οτι καταναλωνει και περισσοτερη μπαταρια...?

Επισης, αυτο δεν σημαινει οτι οσοι δεν εχουμε αναβαθμισει, ειναι καλυτερα να μεινουμε (προς το παρων τουλαχιστον) στην 6.0.1-6.0.2 ...? :O

 

Αν δεν έχεις Cosmote , εννοείτε μένεις καλύτερα σε προηγούμενη έκδοση , εκτός βέβαια για κάποιους που χρησιμοποιούν συνέχεια τα δεδομένα με 3g και δεν τους πειράζει , θέμα του καθενός είναι πιστεύω .

Link to comment
Share on other sites

για αλλη μια φορα η apple επιβεβεωσε οτι ειναι μια μεγαλη εταιρια με παιδαριωδη λαθη,με την 6.1 δεν μπορουμε να βγαλουμε το 3g πραγμα που εγινε στο 4s και μετα απο παραπονα και προβληματα το αλλαξε,(ξανα μανα τα ιδια τωρα) δεν ανοιγη πολλα email τωρα το τηλ. και!!!!!!!χειροτερο σημα εξακριβωμενο πλεον .μιλαω για cosmote που εχει lte.τις πηρε 3 χρονια να καταλαβει να βαλει το bluetooth on/of μπροστα και οχι σε υπομενου ,αντε να δουμε ποσο θα παρει να βαλει αυτο το κολο3g ον /οφ ξανα .

ελεος

Link to comment
Share on other sites

και!!!!!!!χειροτερο σημα εξακριβωμενο πλεον .μιλαω για cosmote που εχει lte.

Καλησπέρα, πως εξακρίβωσες ότι το σήμα είναι χειρότερο; :confused:

Εγώ πάντως στο δικό μου το τηλέφωνο δεν το παρατήρησα. :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν δεν κατάλαβα εγώ καλά, εμένα με 6.1 και wind έχει κανονικά διακόπτη για το 3g

https://www.dropbox.com/s/b37m34ufhz17vhk/Photo%202-2-13%2019%2007%2053.png

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πως εξακρίβωσες ότι το σήμα είναι χειρότερο; :confused:

Εγώ πάντως στο δικό μου το τηλέφωνο δεν το παρατήρησα. :rolleyes:

 

στο χωρο μου και στο χωρο που κεινουμε το χρησιμοποιω σε 2g και ειχα σημα τερμα συνεχεια ,τωρα που δεν μπαινει σε 2g εχω σπιτι μια γραμμη πιο κατω και στους συνηθεις χωρους δουλεια κλπ πιο κατω και εκει.το ιδιο και ολοι οι γνωστοι μου .επεισησ εχω- 2 --5αρια ,στη vodafone που μαζι με το update 6.1 δεν ηρθε και carier για lte οταν εβαλα την καρτα λοιπον σε αυτο που ειχα βοντα και δεν ελειπε η απενεργ 3g το σημα επανηλθε στα παλια του ,και εκει η 6.1 εχει οπως παλια την απεν 3g .εβαλα την καρτα βονταφονε σε αυτο που ειχα κοσμοτε και επεισης εβγαλε την επιλογη 3g η οχι γιατι η βοντα δεν εχει lte

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...