Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά μετά από 5 μήνες συμβίωσης με το 5άρι δεν έχω κανένα παράπονο, παρά μόνο ότι αν ανοίγεις το 3G απλά δεν έχεις τηλέφωνο.

 

Η μπαταρία όχι απλά αδειάζει αλλά εξαφανίζεται.

 

Και επίσης κάτι που είχα παρατηρήσει και στο 4s που είχα είναι ότι έχουν μακράν χειρότερο Wi-Fi από το εκπληκτικό 3GS που έχω ακόμα και κάνω άμεσα συγκρίσεις.

 

Και καλύτερο σήμα έχει το 3άρι πάντα και περισσότερα δίκτυα βρίσκει...

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά μετά από 5 μήνες συμβίωσης με το 5άρι δεν έχω κανένα παράπονο, παρά μόνο ότι αν ανοίγεις το 3G απλά δεν έχεις τηλέφωνο.

 

Η μπαταρία όχι απλά αδειάζει αλλά εξαφανίζεται.

 

Και επίσης κάτι που είχα παρατηρήσει και στο 4s που είχα είναι ότι έχουν μακράν χειρότερο Wi-Fi από το εκπληκτικό 3GS που έχω ακόμα και κάνω άμεσα συγκρίσεις.

 

Και καλύτερο σήμα έχει το 3άρι πάντα και περισσότερα δίκτυα βρίσκει...

 

Δυστυχώς η μπαταρία ειναι πλέον ενα μεγάλο θεμα στα iPhone.

Περιορίζει σημαντικά την χρήση της συσκευής στα εντελώς απαραίτητα.

Δεν γίνεται ομως να τα έχετε ολα. Δηλαδη και μικρο μέγεθος και μεγαλη αυτονομία.

Πως να χωρέσει μεγαλύτερη μπαταρία σ αυτές τις διαστάσεις;

 

Ειναι λοιπόν ορατή η ανάγκη για μεγαλύτερες συσκευές και φυσικά μεγαλύτερες οθόνες.

 

Η κατάσταση σώζεται κάπως απο την μεγάλη ταχύτητα φόρτισης που επιτρέπει σε 20 λεπτα να πας στο 40%.

Εγω το συνδέω στην USB του car stereo και φορτίζει οποτε αναπληρώνω οσο έχασα στο γραφείο στα 25' λεπτα διαδρομής οταν επιστρέφω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά μετά από 5 μήνες συμβίωσης με το 5άρι δεν έχω κανένα παράπονο, παρά μόνο ότι αν ανοίγεις το 3G απλά δεν έχεις τηλέφωνο.

 

Η μπαταρία όχι απλά αδειάζει αλλά εξαφανίζεται.

 

Και επίσης κάτι που είχα παρατηρήσει και στο 4s που είχα είναι ότι έχουν μακράν χειρότερο Wi-Fi από το εκπληκτικό 3GS που έχω ακόμα και κάνω άμεσα συγκρίσεις.

 

Και καλύτερο σήμα έχει το 3άρι πάντα και περισσότερα δίκτυα βρίσκει...

 

 

Συμφωνω x1000.

Και νομίζω οτι χειροτέρεψε η λήψη του wifi μετά την αναβάθμιση της συσκευής μου στην 6.1.2(που έλεγαν οτι βελτιώνει ακριβώς αυτό το θέμα-αν θυμάμαι καλά).

Αφού έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως έχει πρόβλημα η συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ειναι προβληματα software. Στην 5.1.1 to 4/4s δουλευαν τελεια και ειχαν και πολυ καλη αυτονομια. 1 υπερ μεγαλο της αυτονομιας που ειχε το ios απεναντι στα αλλα το εχασε κι αυτο με την 6.χ.χ.

Αναμενουμε το ios 7 μπας και αλλαξει κατι.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λοιπόν ορατή η ανάγκη για μεγαλύτερες συσκευές και φυσικά μεγαλύτερες οθόνες.

 

Όχι βρε Κώστα μου, Όχι.

Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για μεγαλύτερες συσκευές και οθόνες.

 

Όσοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν το κινητό για επαγγελματική - βαριά χρήση, ας παρουν κάτι με μεγαλύτερη οθόνη.

Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί, γιατί πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας κάτι που δεν θέλουμε;

Προς τι αυτή η "οθονολατρεία";

Γιατί κάποιος δε μπορεί με τίποτα να δεχθεί και να σεβαστεί ότι ένα μεγάλο μέρος των καταναλωτών ΔΕΝ θέλει μεγαλύτερες οθόνες και συσκευές;

 

Προσπαθήστε όσοι μπορείτε και όσοι θέλετε να κατανοήσετε κάτι.

Όχι, ΔΕ θέλουμε όλοι μας, τα κινητά μας να γίνουν όλα σαν το Note.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...

Στο μενου επαναφορα του τηλεφωνου εχει δυο επιλογες:

-Επαναφορα ρυθμισεων

-Επαναφορα ρυθμισεων και περιεχομενου

 

Η πρωτη φανταζομαι επαναφερει οτι αλλαγες ειχαν γινει στις εργοστασιακες ρυθμισεις του τηλεφωνου.

Η δευτερη τι ακριβως κανει?

Ειναι σαν το restore που κανουμε μεσω itunes?

Aν εχω δηλαδη jailbroken συσκευη θα χαθει το jb μαζι με τις εφαρμογες και τις μοντες απ το cydia?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...

Στο μενου επαναφορα του τηλεφωνου εχει δυο επιλογες:

-Επαναφορα ρυθμισεων

-Επαναφορα ρυθμισεων και περιεχομενου

 

Η πρωτη φανταζομαι επαναφερει οτι αλλαγες ειχαν γινει στις εργοστασιακες ρυθμισεις του τηλεφωνου.

Η δευτερη τι ακριβως κανει?

Ειναι σαν το restore που κανουμε μεσω itunes?

Aν εχω δηλαδη jailbroken συσκευη θα χαθει το jb μαζι με τις εφαρμογες και τις μοντες απ το cydia?

 

αν εχεις jailbreak μην το κανεις. δουλευει μονο σε non-jailbreak συσκευες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις jailbreak μην το κανεις. δουλευει μονο σε non-jailbreak συσκευες

 

Γιατι?

Αν το λες επειδη θα ''καταστρεψει'' τη συσκευη, δεκτον.:p

Αν ομως το λες για να μη χαθει το jb τοτε δεν με νοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι?

Αν το λες επειδη θα ''καταστρεψει'' τη συσκευη, δεκτον.:p

Αν ομως το λες για να μη χαθει το jb τοτε δεν με νοιαζει.

 

Koλλαει Leon. Για αυτο στο λεει. Καλα που ρωτησες γιατι εγω δυστυχως το εμαθα με τον δυσκολο τροπο....

Σε non-jb συσκευη δουλευει μονο, και αυτο που κανει ειναι κατι σαν restore- μονο που το restore περναει την τελευταια εκδοση ios ενω αυτο που λεμε ( το erase οπως γραφει η συσκευη αν την εχεις στα αγγλικα) επαναφερει την συσκευη στην τελευταια εκδοση ios που ειχες ομως περασει!

Δηλαδη αν εχεις μεσα λεμε τωρα 5.1.1 μετα το erase θα εχεις παλι 5.1.1 καθαρη απο τα παντα. Ενω με το restore θα ειχες 6.1.3 (ή οποια ειναι η τωρινη τελευταια εκδοση-δεν θυμαμαι...)

 

Δεν ξερω αν τα ειπα κατανοητα. Και αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Koλλαει Leon. Για αυτο στο λεει. Καλα που ρωτησες γιατι εγω δυστυχως το εμαθα με τον δυσκολο τροπο....

Σε non-jb συσκευη δουλευει μονο, και αυτο που κανει ειναι κατι σαν restore- μονο που το restore περναει την τελευταια εκδοση ios ενω αυτο που λεμε ( το erase οπως γραφει η συσκευη αν την εχεις στα αγγλικα) επαναφερει την συσκευη στην τελευταια εκδοση ios που ειχες ομως περασει!

Δηλαδη αν εχεις μεσα λεμε τωρα 5.1.1 μετα το erase θα εχεις παλι 5.1.1 καθαρη απο τα παντα. Ενω με το restore θα ειχες 6.1.3 (ή οποια ειναι η τωρινη τελευταια εκδοση-δεν θυμαμαι...)

 

Δεν ξερω αν τα ειπα κατανοητα. Και αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

Thanks karn!:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε Κώστα μου, Όχι.

Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για μεγαλύτερες συσκευές και οθόνες.

 

Όσοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν το κινητό για επαγγελματική - βαριά χρήση, ας παρουν κάτι με μεγαλύτερη οθόνη.

Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί, γιατί πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας κάτι που δεν θέλουμε;

Προς τι αυτή η "οθονολατρεία";

Γιατί κάποιος δε μπορεί με τίποτα να δεχθεί και να σεβαστεί ότι ένα μεγάλο μέρος των καταναλωτών ΔΕΝ θέλει μεγαλύτερες οθόνες και συσκευές;

 

Προσπαθήστε όσοι μπορείτε και όσοι θέλετε να κατανοήσετε κάτι.

Όχι, ΔΕ θέλουμε όλοι μας, τα κινητά μας να γίνουν όλα σαν το Note.

 

Η αναγκη για μεγαλυτερη οθονη ειναι αυτη που οδηγησε τον Κωστα να παρει και το 4s :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ο Τιμ παντως ειπε οτι υπαρχουν πολλες συνιστωσες στο θεμα της οθονης και το μεγεθος δημιουργει πολλα θεματα που θα πρεπει να λυθουν.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε Κώστα μου, Όχι.

Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για μεγαλύτερες συσκευές και οθόνες.

 

Όσοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν το κινητό για επαγγελματική - βαριά χρήση, ας παρουν κάτι με μεγαλύτερη οθόνη.

Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί, γιατί πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας κάτι που δεν θέλουμε;

Προς τι αυτή η "οθονολατρεία";

Γιατί κάποιος δε μπορεί με τίποτα να δεχθεί και να σεβαστεί ότι ένα μεγάλο μέρος των καταναλωτών ΔΕΝ θέλει μεγαλύτερες οθόνες και συσκευές;

 

Προσπαθήστε όσοι μπορείτε και όσοι θέλετε να κατανοήσετε κάτι.

Όχι, ΔΕ θέλουμε όλοι μας, τα κινητά μας να γίνουν όλα σαν το Note.

 

Όσο δεν έχουμε βελτίωση στην χωρητικότητα των μπαταριών σε σχέση με τον όγκο τους, οι αναγκες για μεγαλυτερη αυτονομια θα οδηγήσουν σε μεγαλύτερες συσκευές και συνεπώς μεγαλύτερες οθόνες.

 

Απο εκεί και πέρα η γνώμη μου είναι οτι θα έπρεπε να υπάρχει μια ακόμα εκδοχή του iPhone γι αυτούς που τις χρειάζονται.

Ο λόγος της μη ύπαρξης είναι το μειωμένο κέρδος αφού κόβοντας τις αγορές εξαρτημάτων στα 2, θα αυξηθεί το κόστος.

Τίποτα άλλο. Η προσαρμογή είναι πανευκολη και όπως έδειξε η πορεία του mini iPad θα πουλήσει.

Προσωπικά θεωρώ βέβαιο οτι το πολυ σ ενα χρόνο θα υπάρξει τέτοια συσκευή.

Εννοείται πως δεν συμπεριλαμβανω το note στα φυσιολογικά μεγέθη. Είναι συσκευή για ειδική χρηση.

 

 

 

 

Η αναγκη για μεγαλυτερη οθονη ειναι αυτη που οδηγησε τον Κωστα να παρει και το 4s :p

 

Το i4s το αγορασα για το καλοκαίρι, τις παραλίες και για τα σπόρ επειδή άρχισα τελευταία τρέξιμο και ποδήλατο. Κανένα μικρό δεν είχε αξιόλογη κάμερα και ποιότητα. Οποτε αναγκαστικά πήγα σ αυτό. Έχω αγορασμενες και όλες τις εφαρμογές που χρειάζομαι οποτε με κάλυψε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε Κώστα μου, Όχι.

Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για μεγαλύτερες συσκευές και οθόνες.

 

Όσοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν το κινητό για επαγγελματική - βαριά χρήση, ας παρουν κάτι με μεγαλύτερη οθόνη.

Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί, γιατί πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας κάτι που δεν θέλουμε;

Προς τι αυτή η "οθονολατρεία";

Γιατί κάποιος δε μπορεί με τίποτα να δεχθεί και να σεβαστεί ότι ένα μεγάλο μέρος των καταναλωτών ΔΕΝ θέλει μεγαλύτερες οθόνες και συσκευές;

 

Προσπαθήστε όσοι μπορείτε και όσοι θέλετε να κατανοήσετε κάτι.

Όχι, ΔΕ θέλουμε όλοι μας, τα κινητά μας να γίνουν όλα σαν το Note.

 

ελα ομως που και εγω κοινος θνητος ειμαι και θελω να επιστρεψω σε iPhone και δεν μπορω γιατι δεν βαζουν μεγαλη οθονη!

πρεπει αναγκαστικα να την δωσουν οι εξελιξεις τρεχουν...ας κρατησουν οπως σε ολες τις συσκευες την ιδια τακτικη!

iPad/retina

ipad /Mini

 

MacBook Pro retina

McBook Pro retina 13

 

αντε να το κανουν και στα Αιφον να τελειωνουμε.

εννοειται θελω απο 4,3 και πανω....

για μπαταρια δεν το συζηταω...

πονεμενη ιστορια...εχω βαρεθει να βλεπω συναδελφους με μια πριζα στο χερι...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Το i4s το αγορασα για το καλοκαίρι, τις παραλίες και για τα σπόρ επειδή άρχισα τελευταία τρέξιμο και ποδήλατο. Κανένα μικρό δεν είχε αξιόλογη κάμερα και ποιότητα. Οποτε αναγκαστικά πήγα σ αυτό. Έχω αγορασμενες και όλες τις εφαρμογές που χρειάζομαι οποτε με κάλυψε.

Καταρχήν, μπράβο για τη στροφή στον αθλητισμό!:)

Θυμάσαι που τα λέγαμε Κώστα, ότι οι εταιρίες φτιάχνουν τα μικρά τους τηλέφωνα πιο φτηνά σε όλα τους? και σε δύναμη και σε κάμερα και σε οθόνη και και και .... Αυτός που θέλει να πάρει ένα τοπ μοντέλο, αναγκαστικά θα πάρει ένα κινητό με τεράστια οθόνη, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι προτιμά τις μεγάλες οθόνες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, από την γιορτή μου έχω σαν δώρο ένα 5αρι, και παλεύω ανάμεσα σε αυτό και στο Nexus4 που ήδη είχα. Διαφορετικής λογικής και δυνατοτήτων οι 2 συσκευές, αλλά και οι 2 υπέροχες. Με βλέπω να τις κρατάω και τις 2 στο τέλος.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω, χωρίς παρεξήγηση, είναι άκυρη η ερώτησή σου και δε μπορώ να καταλάβω που αποσκοπεί..

Το συγκεκριμένο θέμα το κάνει από όπου κι αν τηλεφωνήσω ορισμένες φορές...δεν έχει να κάνει με το άν έχω καλό σήμα...

 

τι δεν καταλαβαινεις απο την ερωτηση μου;και απο που και ως που ειναι ακυρη;ρωτω το συγκεκριμενο για να εξακριβωθει εαν προκειται για προβλημα δικτυου η εαν ειναι προβλημα hardware!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα από όλα αυτά που έχουν αναφερθεί από τότε που βγήκε το iphone 5 εως και σήμερα (έχω το μαύρο 32GB) λέτε να παίζει ρόλο που είναι το 32GB? Μήπως το ότι κατασκευάστηκαν πρώτα τα 16GB και μετά τα 32GB? Μήπως τα πρόσεξαν παραπάνω? Τι να πω είναι απορίας άξιο...

 

Όχι το μέγεθος της εσωτερικής μνήμης δεν έχει να κάνει, έχω δει κάτι 64άρια...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ, 24% η μπαταρία και μετά απο 8 ώρες το τηλέφωνο κλειστό. Σήμερα το βράδυ 52% η μπαταρία και όταν σηκώθηκα να το δώ μετά απο 7-8 ώρες η μπαταρία στο 5% !! :mad: Χωρις JB. Εχω την εντυπωση πως η εφαρμογη FB ισως να εχει ενα μεγαλο μερος ευθυνης.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ, 24% η μπαταρία και μετά απο 8 ώρες το τηλέφωνο κλειστό. Σήμερα το βράδυ 52% η μπαταρία και όταν σηκώθηκα να το δώ μετά απο 7-8 ώρες η μπαταρία στο 5% !! :mad: Χωρις JB. Εχω την εντυπωση πως η εφαρμογη FB ισως να εχει ενα μεγαλο μερος ευθυνης.

 

Κοίταξε το γιατί σε εμένα δεν πέφτει ούτε 1%. Μήπως έχει και viber?

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ, 24% η μπαταρία και μετά απο 8 ώρες το τηλέφωνο κλειστό. Σήμερα το βράδυ 52% η μπαταρία και όταν σηκώθηκα να το δώ μετά απο 7-8 ώρες η μπαταρία στο 5% !! :mad: Χωρις JB. Εχω την εντυπωση πως η εφαρμογη FB ισως να εχει ενα μεγαλο μερος ευθυνης.

Για δείτε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο το LTE μου καταναλώνει παρά πολύ μπαταρία. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ φυσιολογικά ως ένα σημείο.
Link to comment
Share on other sites

γενικα η εφαρμογη facebook παντα καταναλωνε μπαταρια χωρις ιδιαιτερο λογο. εγω την εχω σβησει και την εχω βαλει πανω απο 20 φορες στις εκδοσεις ios 6.1 και μετα και καθε φορα το συμπερασμα ηταν οτι απο εκει που εβγαζα 2 μερες χωρις την εφαρμογη μετα που την εβαζα χωρις πολυ χρηση η αυτονομια μου επεφτε περιπου στην 1 ημερα. Και το θεμα ειναι οτι πατουσα και αποσυνδεση δεν το αφηνα ανοιχτο...
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...