Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα ήμουν για καφεδάκι με φίλο που είναι εξαιρετικά ψείρας με τα κινητά του.

Πήρε στα χέρια του το 5άρι μου και διαπίστωσε κάτι που εγώ ούτε που το είχα προσέξει!

 

Η επάνω δεξιά γωνία της οθόνης, είναι περίπου 0.5-1 χιλιοστά υπερυψομένη! Αν την πατήσεις κάτω, βυθίζεται χωρίς να κάνει κάποιον θόρυβο και μόλις την αφήσεις ξανασηκώνεται...

 

Δεν ξέρω, αξίζει να το πάω στο πλαίσιο για αντικατάσταση;;;

Αν ναι, υπάρχει κάποιος με εμπειριά από το πλαίσιο; Για να ξέρω πόσο θα ταλαιπωρηθώ...

 

Άμεση αντικατάσταση θα ζητήσεις. Όχι απλά θα το πας. Όμως είσαι άτυχος γιατί αν ήσουν σε χώρα με Apple shop θα στο άλλαζαν την ίδια στιγμή με άλλο σφραγισμένο.

Εδώ θα περιμένεις και πιθανόν να πάρεις ανακατασκευασμένο σε σακουλάκι. Όμως πρέπει να το πας γιατί θα έχεις πρόβλημα στην μεταπώληση και πιθανόν να εισχωρήσει σκόνη και υγρασία πιο εύκολα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω το international unlocked sprint iPhone 5 δουλεύει με τα ελληνικά δίκτυα;

 

Ναι φίλε δουλεύει το A1429 που είναι το μοντέλο της sprint, με 3g και gsm δίκτυα στην Ευρώπη , μόνο στην Αμερική δεν θα μπορείς να το δουλεύεις με lte σε gsm δίκτυα, τώρα πρόσεξε μόνο μην είναι κλειδωμένο .

Διάβασε καλύτερα εδώhttp://www.expatyourself.com/2012/09/will-my-iphone-5-work-around-the-world/ τις διαφορές.

Edited by jimval86
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!εχετε ακούσει κανένα πρόβλημα με το σήμα τις συσκευής??απο τότε που το πήρα,πολλές κλήσεις μου έρχονται σε μήνυμα!!!ή μήπως να φταίει η κάρτα sim??(wind)

 

Καλησπερα κι απο εμενα,αντιμετωπιζω αντιστοιχο προβλημα με τον φιλο.

Συγκεκριμενα το κινητο εμφανιζει να εχει σημα αλλα την ιδια χρονικη στιγμη καποιος που προσπαθει να με παρει τηλ δεν τα καταφερνει.

Μετα απο καποια λεπτα ερχεται μηνυμα για την χαμενη εισερχομενη κληση.

Το ιδιο συμβαινει και οταν μου στελνουν μηνυμα,μπορει να το λαβω και μετα απο μια ωρα!

 

Εχει αναφερθει αυτο το προβλημα,υπαρχει λυση?

Ειναι μονο 2 μηνων το κινητο ρε γμτ!

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα,αντιμετωπιζω αντιστοιχο προβλημα με τον φιλο.

Συγκεκριμενα το κινητο εμφανιζει να εχει σημα αλλα την ιδια χρονικη στιγμη καποιος που προσπαθει να με παρει τηλ δεν τα καταφερνει.

Μετα απο καποια λεπτα ερχεται μηνυμα για την χαμενη εισερχομενη κληση.

Το ιδιο συμβαινει και οταν μου στελνουν μηνυμα,μπορει να το λαβω και μετα απο μια ωρα!

 

Εχει αναφερθει αυτο το προβλημα,υπαρχει λυση?

Ειναι μονο 2 μηνων το κινητο ρε γμτ!

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Μέσα στη βδομάδα θα βγει η iOS 6.1 που θα σας λύσει όλα τα προβλήματα οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα γραφομενα σου φαινεται να ειναι γνωστο το προβλημα ή λαθος καταλαβα?

Φυσικα υπομονη, αν δωθει λυση, με 5-10 μερες δεν θα σωθω.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Οποια αλλη γνωμη δεκτη.:)

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η 6.1 για το κοινο!

Οσοι ενδιαφερονται για μελλοντικο jb καλυτερα θα ηταν να την περασουν μεσω iTunes και restore παρα ota...

Προσωπικα θα περιμενω μερικες μερες μεχρι να την περασω για να ακουσω πρωτα εντυπωσεις και για να πεσει η κινηση στους servers..

Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

@ducati_46

Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα όσο καιρό έχω το κινητό (έχω cosmote). Μήπως είναι παλιά η κάρτα sim σου και συμβαίνει κάτι τέτοιο? Πάντως η 6.1 είναι ήδη διαθέσιμη μέσω itunes ή ota οπότε μπορείς να την περάσεις. Επίσης υπάρχει carrier update για την cosmote το οποίο ενεργοποιεί το LTE.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@ducati_46

Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα όσο καιρό έχω το κινητό (έχω cosmote). Μήπως είναι παλιά η κάρτα sim σου και συμβαίνει κάτι τέτοιο? Πάντως η 6.1 είναι ήδη διαθέσιμη μέσω itunes ή ota οπότε μπορείς να την περάσεις. Επίσης υπάρχει carrier update για την cosmote το οποίο ενεργοποιεί το LTE.

 

Για εμενα, πιθανον να συμβαινει η κληση την ωρα που κατεβαζει data μεσω δικτυου σε 2g και ετσι τρωει πορτα η κληση. Κατι τετοιο πιστευω θα συμβαινει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήμουν για καφεδάκι με φίλο που είναι εξαιρετικά ψείρας με τα κινητά του.

Πήρε στα χέρια του το 5άρι μου και διαπίστωσε κάτι που εγώ ούτε που το είχα προσέξει!

 

Η επάνω δεξιά γωνία της οθόνης, είναι περίπου 0.5-1 χιλιοστά υπερυψομένη! Αν την πατήσεις κάτω, βυθίζεται χωρίς να κάνει κάποιον θόρυβο και μόλις την αφήσεις ξανασηκώνεται...

 

Δεν ξέρω, αξίζει να το πάω στο πλαίσιο για αντικατάσταση;;;

Αν ναι, υπάρχει κάποιος με εμπειριά από το πλαίσιο; Για να ξέρω πόσο θα ταλαιπωρηθώ...

 

Έχω και γω το ίδιο ''πρόβλημα'' ... Έχεις κάποιο νέο πάνω στο θέμα ?

 

Αν και δε το θεωρώ κάτι το σημαντικό και δεν πιστεύω να μας κάνουν αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω το ίδιο ''πρόβλημα'' ... Έχεις κάποιο νέο πάνω στο θέμα ?

 

Αν και δε το θεωρώ κάτι το σημαντικό και δεν πιστεύω να μας κάνουν αντικατάσταση.

 

Σήμερα ή αύριο θα πάω στο πλαίσιο. Θα αναφέρω εδω μόλις έχω νέα!

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

ios 6.1 με βασικη αλλαγη στην cosmote δυνατοτητα LTE πλεον ....αντικατασταση της επιλογης 3g η οχι και εμφανιση της επιλογης LTE η οχι οταν τα δεδομενα ειναι on .τωρα απορια ... οταν τα δεδομενα ειναι off το τηλ δουλευει 2g Η οχι ? κατα τα αλλα 2-3 επιπλεον πραγματα αναξια λογου προς το παρον για ελλαδα οπως απο σιρι αγορα εισητηριων κλπ και υποψια λιγο χειροτερου σηματος στην λειτουργια με απενεργολποιηση δεδομενων.ειδωμεν.......
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα .Πραγματικά καινούργιος καθώς είναι πρώτη φορά που παίρνω μηλοτηλέφωνο. Πριν είχα galaxy s kai sii .Ήθελα να ενημερώσω πως από σήμερα δουλεύει κανονικά το 4G της COSMOTE .Αρκεί κάποιος να μιλήσει με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ώστε να του κάνουν κάποιες ρυθμίσεις,

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα.επειδη σκεφτομαι να το χτυπησω κι εγω ηθελα μερικες διευκρινησεις.

προερχομαι απο Νοκια Ν900 και Νοκια Ν9 (Maemo 5 και Meego Harmatian αντιστοιχα) οπου εκει καναμε διαφορες μοντες (multiboot,overclock,διαφορα scriptακια).εδω τι εχουμε;απο χακεριες εννοω.

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται κάτι παρά μόνο να καλέσεις στην Κοσμοτέ για ενεργοποίηση της υπηρεσίας.
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται κάτι παρά μόνο να καλέσεις στην Κοσμοτέ για ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

 

Πραγματι. Τους πηρα κι εγω και σε 10 λεπτα θα εχει ενεργοποιηθει. Στο 13838 πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Το 4g δεν θελει ειδικο παγιο??

Όχι, το ενεργοποιείς μέσω της COSMOTE (κατάστημα, ή helpdesk) :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλα ισως χρειαστει reboot το τηλ. για να δεις το "LTE", σε μενα τουλαχιστον ετσι εγινε. Το Speedtest.net πριν λιγο εδειξε...30Mbps download!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ που έχω κομμένη sim και δουλεύει το τηλέφωνο κανονικά να πάω να βάλω nanosim η δε θα έχω θέμα στο μέλλον;τώρα όσον αφορά στη χρέωση του 4g είναι δωρεάν για την ώρα τουλάχιστον .

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση σε 6.1 δεν μπορώ να αφαιρέσω το 3G.

 

Υπάρχει κάπου κάποιος νέος διακόπτης και δεν τον βρίσκω???

Εννοείται πως έχω κλειστό το διακόπτη LTE....

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση σε 6.1 δεν μπορώ να αφαιρέσω το 3G.

 

Υπάρχει κάπου κάποιος νέος διακόπτης και δεν τον βρίσκω???

Εννοείται πως έχω κλειστό το διακόπτη LTE....

 

Δεν υπαρχει πλεον ο διακοπτης και δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το 3G

Μονο αν κλεισεις τα δεδομενα...

fail

Edited by NeverMind
:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πλεον ο διακοπτης και δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το 3G

Μονο αν κλεισεις τα δεδομενα...

fail

 

λίγη υπομονή ακόμα..jailbreak και sbsettings και θα έχουμε τα διακοπτακια ολα..;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Πριν 4 μέρες αντικατέστησα το 4αρι μου ένα 5άρι και έχω διαπιστώσει 2 βασικά πράγματα-προβλήματα και θα ήθελα τα φώτα σας (αναφορικά, η συσκευή τρέχει την έκδοση 6.0.2 ΙΟΑ551 του λειτουργικού):

 

1) Κατ'αρχάς με ανοιχτό το 3G όλη μέρα (αλλά με σχετικά λίγη χρήση ιντερνετ) η μπαταρία θέλει φόρτισμα σχεδόν 2 φορές την ημέρα (οκ, δε μηδενίζει αλλά φτάνει στο 30% ). Το 4αρι με ίδιες ρυθμίσεις, προγράμματα και με περισσότερη χρήση ιντερνετ (ακόμα και ιντερνετ ραδιοφωνου) έβγαζε μια μέρα με φόρτιση μόνο το βράδυ. Τωρα, φορτίζω στη δουλειά και μετα στο σπίτι το βράδυ (οχι πλήρως όμως..). Ακουσα και απο άλλους να κάνουν παράπονα.. η Αππλε θα το ξέρει το θέμα, θα βγάλουν κάποια νέα έκδοση λειτουργικού;

 

2) Η οθόνη σε κατάσταση αναμονής δε σβήνει (πρωτα που μαυρίζει κάπως και μετά που σβήνει τελείως....) αλλά πρέπει να πατήσω το power button για να τη κλείσω και να κάνω οικονομία στη μπαταρία.. Στο 4αρι με ίδιες ρυθμίσεις (auto-lock 1 minute) ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Κλέινω όλες τις εφαρμογές και πάλι δε κλείνει η οθόνη. Το ίδιο θέμα παρατήρησα στο 4αρι που πήρα πρόσφατα στη μάνα μου όπου και σε αυτό η οθόνη δε μπαίνει σε φάση αναμονής αλλά παραμένει ενεργή όλη την ώρα.. Υπάρχει κάποια λύση; (δε θέλω να κάνω jailbreak ή τίποτε χακαρίσματα.. ένας απλός χρήστης είμαι... :D )

 

Πάντως, αυτό που χάρηκα (και βασικά γι'αυτο πήγα στο 5αρι αν και κοίταγα το 920) ήταν η μετάβαση απο το 4αρι στο 5, με το backup που πραγματικά μετέφερε τα ΠΑΝΤΑ απο το ένα τηλέφωνο στο άλλο, ακόμα και στοιχεία που είχα μέσα σε εφαρμογές απο διάφορους developers... σε 2 λεπτά είχα τη συσκευή έτοιμη...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Κατ'αρχάς με ανοιχτό το 3G όλη μέρα (αλλά με σχετικά λίγη χρήση ιντερνετ) η μπαταρία θέλει φόρτισμα σχεδόν 2 φορές την ημέρα (οκ, δε μηδενίζει αλλά φτάνει στο 30% ). Το 4αρι με ίδιες ρυθμίσεις, προγράμματα και με περισσότερη χρήση ιντερνετ (ακόμα και ιντερνετ ραδιοφωνου) έβγαζε μια μέρα με φόρτιση μόνο το βράδυ. Τωρα, φορτίζω στη δουλειά και μετα στο σπίτι το βράδυ (οχι πλήρως όμως..). Ακουσα και απο άλλους να κάνουν παράπονα.. η Αππλε θα το ξέρει το θέμα, θα βγάλουν κάποια νέα έκδοση λειτουργικού;

 

Η 6.0.2 που εχεις, εχει πραγματι καποιο θεμα με τη μπαταρια του iPhone 5. Προχθες βγηκε η 6.1 και οι περισσοτεροι λενε οτι εχει λυθει σε καποιο βαθμο αυτο (μην περιμενεις και θαυματα).

Δες εδω https://discussions.apple.com/message/21098834?ac_cid=tw123456#21098834

 

σε forum της Apple για το θεμα με τη μπαταρια, το οποιο εχει φτασει τις...226 σελιδες!

 

Πάντως, αυτό που χάρηκα (και βασικά γι'αυτο πήγα στο 5αρι αν και κοίταγα το 920) ήταν η μετάβαση απο το 4αρι στο 5, με το backup που πραγματικά μετέφερε τα ΠΑΝΤΑ απο το ένα τηλέφωνο στο άλλο, ακόμα και στοιχεία που είχα μέσα σε εφαρμογές απο διάφορους developers... σε 2 λεπτά είχα τη συσκευή έτοιμη...

 

Δυστηχως, το backup δημιουργει διαφορα προβληματα και καλυτερα ειναι ενα καινουριο τηλεφωνο να το κανουμε "setup as new" κι οχι να επαναφερουμε backup προηγ. συσκευης. Εχουν αναφερθει πολλα προβληματα ετσι και κυριως με τη μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...