Jump to content

Η άποψη σας... για τις νέες Lumia συσκευές της Nokia;


plankton69
 Κοινοποίηση

Η αποψή σας για τις νέες Windows Phone συσκευές της Nokia;  

380 members have voted

  1. 1. Η αποψή σας για τις νέες Windows Phone συσκευές της Nokia;

    • Φανταστικά, ενδέχεται να τα προτιμήσω μόλις διατεθούν
      190
    • Μέτρια, περίμενα κάτι παραπάνω από τη Nokia
      105
    • Απογοητεύτηκα, θα στραφώ σε κάτι άλλο
      47
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      38


Recommended Posts

Ένας φίλος Iphonakias μου είπε οτι σκέφτεται σοβαρά, αν δεν παρουσιάσει κάτι εξαιρετικό η Apple σε λίγες μέρες, να πάει σε Lumia 920 γιατί λέει πως πολλοί developers θα πάνε στα wp 8. Έχει ακούσει/διαβάσει κανείς κάτι περι αυτου; Αληθεύει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως αν και εγω θα ηθαλα το meego στο καλουπι του 920 παρ ολα αυτα android δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση,εχουμε τη Sammy/HTC/Sony/LG/Motorola και ο καθε κινεζος δεξια και αριστερα.

Θελω κατι φρεσκο, το διαφορετικο ενας ανεμος ανανεωσης και κυριως ενας τριτος παιχτης στην αγορα.

Το διπολο ios/android μου ξενιζει πλεον.

Αν και τα 8ρια στα κινητα μου ειναι αγνωστα αλλα εχοντας κοινο παρανομαστη τα windows 8 μην το ξεχναμε και σε εμενα τα πλακακια μου αρεσουν,χορτασα εικονιδιο με τον τονο.

Τα 8ρια ειναι κατι ενδιαμεσω της απολυτης ελευθεριας του android και του απολυτου δογματισμου του ios και ανετα θα τα τιμησω.

Το metro UI μου αρεσει ετσι κι αλλιως δοκιμες σε android,φλασαρισματα κτλ δεν κανω ποτε,αλλα και ουτε τους δογματισμους της Apple ανεχομαι σε καμια περιπτωση με τα κλειδωματα αρα τα 8ρια θα με καλυψουν ανετα.

 

Και το τονιζω επειδη το ακουω συχνα περι λαθος λειτουργικου εγω android σε Nokia δεν θελω ουτε με σφαιρες.

Meego ΝΑΙ αλλα ισως σε καποιο παραλληλο συμπαν για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα κινητά παιδιά,τα 7άρια έτρεχαν νεράκι με τους μονοπύρηνους φανταστείτε τώρα με τους δυπύρηνους!!!Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι πως δεν βγάλανε μια mid-range συσκευή...
Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη, σας μεταφέραμε την ατμόσφαιρα από τη Νέα Υόρκη και την εκδήλωση των Nokia-Microsoft για την επίσημη παρουσίαση των Nokia Lumia 920 και 820. Σε μια «λιτή» εκδήλωση δυο ωρών είδαμε όλες τις νέες λειτουργίες των Nokia WP8 Phones, αλλά και τις δυο νέες συσκευές της εταιρίας με αυτά.

 

Πολλά νέα πράγματα μάθαμε, πολλά μας εντυπωσίασαν, πολλά ίσως μας αποθάρρυναν και άλλα μας έκαναν να αναθεωρήσουμε σχετικά με τα όσα είπαμε για τα νέα Lumia smartphone της φινλανδικής εταιρίας, θετικά ή αρνητικά. Τελικός κριτής είναι όμως πάντα ο κόσμος, οπότε, η σημερινή μας δημοσκόπηση περιστρέφεται γύρω από το εξής ερώτημα:

 

Ποια η άποψη σας για τα νέα Lumia Phones που μας παρουσίασε η Nokia;

 

Πέραν της επιλογής σας στο πάνω μέρος, μπορείτε φυσικά να αφήσετε και ένα σχόλιο με τις εντυπώσεις σας!

 

Δεν χρειάζεται να είμαστε αρνητικοί. Η Νοκια κάνει βήματα μπροστά, με καλά προιόντα και δυνατά τεχνικάα χαρακτηρριστικά. Απλά τα βήματα είναι αργά πιστεύω και παράκαιρα.

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη η η αποψη σας ..

Αν και επιμενω οτι κανεις απο οσους το λετε δεν εχει καρατησει στα χερια του μια σωστα στημενη συσκευη WP ...Ακομη και η εκδοση 7.5 ειναι μια πολυ αξιολογη προταση ...

Απιστευτα γρηγορη δεν κολαει ποτε και πουθενα και αυτα που κανει τα κανει αψογα ...

 

Η νεα εκδοση θα εχει πολλα απο αυτα που ο κοσμος διαμαρτυροταν (μερικες φορες δικαια) οτι λειπουν ...

Και παραμετροποιηση θα υπαρχει αλλα σε λογικα πλαισια ..Για περισσοτερα μπορεις να πας σε custon roms (οπως και τωρα ..) .. Αρα θα ειναι πολυ καλυτερη αφου και τεχνικα ειναι ενα βημα μπροστα απο τις αλλες προτασεις ..(πυρηνας ΝΤ ιδιο περιβαλλον εργασιας σε τηλ -tablets-pc κλπ)

 

Μην ξεχνατε οτι:

Ειμαστε και εμεις που βαρεθηκαμε τις χιλιαδες ρυθμισεις και παραμετροποιησεις στο τηλ ...

Ειμαστε και εμεις που βαρεθηκαμε το εικονιδια στην σειρα και θελουμε κατι καινουργιο στις συσκευες μας

Ειμαστε και εμεις που κουραστηκαμε να κανουμε restart το τηλ γιατι κολησε ...

 

Και δειτε και την Sammy ποσο σοβαρα πηρε το θεμα WP με την παρουσιαση του Ativ ... Που οσα βιντεο ειδα διπλα διπλα με το GS III ειναι πιο οχι πιο ομορφο σχεδιαστικα ισαξιο του.

Η Νοκια με τις συσκευες της διαφοροποιειται απο τον σωρο τον τηλ .. Σχεδιαστικα χρωματικα και με καινοτομιες (ασυρματη φορτιση pureview κλπ).

 

Το επομενο κινητο μου θα ειναι το 920 ...μετα πο πολλα χρονια κολημενος με την HTC ...

 

Φιλε μου τα κινητα ειναι η δουλεια μου.Και στη θεση που βρισκομαι εχω τη δυνατοτητα/χαρα να παιρνω συσκευες και να τις κραταω οσο θελω.Ετσι λοιπον καποια στιγμη περασε απο τα χερια μου και ενα samsung w.Περασα μαζι του πανω απο 1 μηνα.Θα συμφωνησω μαζι σου οτι οτι κανουν τα wp το κανουν μια χαρα και ειναι smooth.Το θεμα ειναι οτι δε σου δινουν την ελευθερια να στησεις το τηλεφωνο οπως θελεις εσυ.Εχω μαθει να δουλευω διαφορετικα και να μη με περιοριζει το λειτουργικο στο τι και πως θα βλεπω.Στα droid κανεις πραγματικα οτι γουσταρεις.Ενα αλλο πραγμα που μου αρεσει αφανταστα ειναι οτι μπορω να παιζω με το λειτουργικο του κινητου.Με "ξεχασε" η samsung και δε θελει να μου δωσει jb;No problem,καποιοι θα κανουν τα μαγικα τους και θα παρω αυτο που θελω.Και με εκνευριζει αφανταστα η εξαρτηση και οι περιορισμοι που ειχε το τηλεφωνο με το zune.Πιστεψε με,αν αλλαξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ η φιλοσοφια των wp δε θα εχω κανενα προβλημα να παρω οτι με βοηθαει να κανω καλυτερα και ευκολοτερα τη δουλεια μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος λειτουργικό ...

 

Συμφωνω! θα ηθελα παρα πολυ να ειναι meego! :happy:

 

παντως και οι δυο ειναι πολυ ομορφες συσκευες!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα κινητα ειναι η δουλεια μου.Και στη θεση που βρισκομαι εχω τη δυνατοτητα/χαρα να παιρνω συσκευες και να τις κραταω οσο θελω.Ετσι λοιπον καποια στιγμη περασε απο τα χερια μου και ενα samsung w.Περασα μαζι του πανω απο 1 μηνα.Θα συμφωνησω μαζι σου οτι οτι κανουν τα wp το κανουν μια χαρα και ειναι smooth.Το θεμα ειναι οτι δε σου δινουν την ελευθερια να στησεις το τηλεφωνο οπως θελεις εσυ.Εχω μαθει να δουλευω διαφορετικα και να μη με περιοριζει το λειτουργικο στο τι και πως θα βλεπω.Στα droid κανεις πραγματικα οτι γουσταρεις.Ενα αλλο πραγμα που μου αρεσει αφανταστα ειναι οτι μπορω να παιζω με το λειτουργικο του κινητου.Με "ξεχασε" η samsung και δε θελει να μου δωσει jb;No problem,καποιοι θα κανουν τα μαγικα τους και θα παρω αυτο που θελω.Και με εκνευριζει αφανταστα η εξαρτηση και οι περιορισμοι που ειχε το τηλεφωνο με το zune.Πιστεψε με,αν αλλαξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ η φιλοσοφια των wp δε θα εχω κανενα προβλημα να παρω οτι με βοηθαει να κανω καλυτερα και ευκολοτερα τη δουλεια μου. :)

 

Μια χαρά τα λες. Όταν παίρνεις WP πρέπει να ξέρεις όμως οτι είσαι καρακλειδωμένος. Και ο ΠΟΛΥΣ κόσμος δεν το θέλει αυτό. Γιαυτό δεν πρόκειται να χτυπήσουν Αντρόιντ ποτέ. Θα έχουν κίνηση, πωλήσεις κλπ όλα αυτά, αλλά best seller δύσκολα θα βγει σε παράθυρα.

 

Ο κόσμος δεν θέλει κλειστά λειτουργικά και κυρίως ΤΟΣΟ μονοτονα όσο τα WP. Αρα πάνε για πωλήσεις όχι όμως για πρωτιές οι της ΝΟΚΙΑ.

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

μετρια και απογοητευτικα λογω της πανακριβης τιμής τους!!

 

εχουν πει τιμες official??? αμα ειναι γυρω στα 600-650 το 920 ειναι νορμαλ συμφωνα με τα δεδομενα των αλλων εταιρειων....το θεμα ειναι θες να μπεξεις με ενα μαγαζι που αλλαζει καθε βδομαδα γνωμη και εχει χασει την αξιοπιστια της? αυτο ειναι που με φοβιζει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει (κατά την γνώμη μου σαν καταναλωτής) να κάνει η NOKIA για αρχή είναι να κάνει επιθετική πολιτική με την τιμολόγιση και ας χάνει λίγο στην αρχή. Ο κόσμος πλέον εχει αποδεχτεί σαν κυρίαρχο παίχτη στην αγορά το Android με δεύτερο το iOS και βλέπει τα Windows ως ενα λειτουργικό του 1-2-3% το οποίο μόλις έκανε ενα reboot απο τα 6 στα 7 ξαναέκανε απο τα 7 στα 8.

 

Και ναι πλέον εχουν μεγαλύτερη υποστήριξη και απο περισσότερες εταιρίες αλλα ο κόσμος πλέον είναι αλλού. Θέλει χρόνο και οταν κάποιος εχει τις σίγουρες λύσεις δεν δίνει εύκολα 600 ευρω για μια συσκευή με Windows (και το παρελθόν τους).

 

@Bahamut Βλέπω η χωρίς λόγο επίθεση στην Samsung καλά κρατεί. Ο φίλος είπε απλά πως το Lumia δεν του αρέσει. Πως είναι άσχημο. Δεν είπε σε κανένα σημείο πως οποιοδήποτε Samsung κινητό είναι ομορφότερο και με καλύτερα υλικά. Σου συνιστώ να κοιτάξεις τον όρο κόμπλεξ ή ελληνιστί σύμπλεγμα...

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου για για το 920:

 

+Όμορφο design

+Καλά specs

+Πολύ καλή απ'ότι φαίνεται οθόνη

+Πολύ καλή κάμερα

+Αρκετά μεγάλη μπαταρία

 

-Το design έχει ήδη χρησιμοποιηθεί σε πολλές παλιότερες συσκευές

-Απουσία MicroSD

-Απουσία FMRadio

-Πολύ βαρύ, ενώ θα μπορούσε να ήταν και ελαφρώς πιο μαζεμένο σε διαστάσεις με 4,5" οθόνη.

 

Πιστεύω πολλά θα εξαρτηθούν και από την τιμή του. Αν έρθει γύρω στα 500-550 θα πάει καλά, με περισσότερα θα δυσκολευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το σκέφτομαι να το αγοράσω. Αν η εταιρεία προτιμούσε το ανθρωποειδές, θα την προτιμούσα κι εγώ. Θα ήταν ανώτερη των κορεατών σε κάθε περίπτωση.

 

Η Νοκια η θα είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας η θα φτάσει το 5% της αγοράς των έξυπνων κινητών και θα πανηγυρίζει.

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Μια συσκευή που δεν την πιστεύουν ούτε και οι ίδιοι, αφού προτίμησαν αντί για την σούπερ-ντούπερ φωτογραφική μηχανή να χρησιμοποιήσουν κάποια άλλη.

Ευτυχώς που τραβούσαν με επαγγελματική κάμερα και όχι με κανένα iPhone για να γελάσει ο κάθε πικραμένος:lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν κάποιος να πιστευει οτι τα WP8 δεν θα είναι στο TOP 3 των OS με τεραστιο μερίδιο και πιθανόν μια μέρα και πρώτα ?

Εχουν φούλ συμβατότητα με τα νεα Windows 8 RT. Οι εφαρμογές που θα εμφανιστούν θα είναι άπειρες και σε πολύ συντομο χρονικό διαστημα.

Επίσης σε χρόνο D/T το XDA θα πέσει με τα μούτρα στα WP8 , κάνοντας θαυματα !!!

 

Οσο για τα νέα Nokia , σίγουρα θα τιμήσω το 820 , μου κάνει πιο πολύ κλίκ με την αποσπώμενη πλάτη που ανετα μπορεί να

αντικαταστήσει τις θήκες που φοράμε όλοι στα κινητά. Αντε και του χρόνου με αποσπώμενο μπροστα γυαλί !!!

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες συσκευές αλλά υπάρχει κόσμος που δεν έχει χρήματα για τέτοιες συσκευές. Η τιμή θα τα κρίνει όλα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν κάποιος να πιστευει οτι τα WP8 δεν θα είναι στο TOP 3 των OS με τεραστιο μερίδιο και πιθανόν μια μέρα και πρώτα ?

Εχουν φούλ συμβατότητα με τα νεα Windows 8 RT. Οι εφαρμογές που θα εμφανιστούν θα είναι άπειρες και σε πολύ συντομο χρονικό διαστημα.

Επίσης σε χρόνο D/T το XDA θα πέσει με τα μούτρα στα WP8 , κάνοντας θαυματα !!!

 

Οσο για τα νέα Nokia , σίγουρα θα τιμήσω το 820 , μου κάνει πιο πολύ κλίκ με την αποσπώμενη πλάτη που ανετα μπορεί να

αντικαταστήσει τις θήκες που φοράμε όλοι στα κινητά. Αντε και του χρόνου με αποσπώμενο μπροστα γυαλί !!!

 

Καλά στο Top 3 θα είναι σίγουρα. Αν καταφέρουν να εχουν μικρότερο ποσοστό απο το Tizen το Firefox OS ή το Symbian που κάθε 6 μήνες χάνει και περισσότερο τότε πάμε κατα Διαόλου. Αλλά πες μου σοβαρά. Η MS θα είναι ικανοποιημένη με την 3η θέση στους 3;

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές συσκευές, αν και θα μπορούσε το 920 βέβαια να μην έχει τόσο κενό στο κάτω μέρος και να το εκμεταλλευτούν περισσότερο! Πιστεύω ότι και με τα WP8 που θα κάνουν "μπαμ" (κατά την άποψή μου) θα κάνουν καλές πωλήσεις!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το 920 με αφήνει παγερά αδιάφορο λόγω μεγέθους, όχι σχεδιασμού.

Το 820 θα περιμένω να κυκλοφορήσει για να το δω στο χέρι μου. Μου αρέσει και που έχει αποσπώμενο πίσω κάλυμμα. Αν γρατζουνηθεί, αγοράζεις ένα καινούριο και αποκτάς νέο κινητό. Το μοναδικό μείον, είναι το φλας της συσκευής.

Αλλά, περιμένω στα σίγουρα να βγάλουν ένα μικρότερο αισθητά κινητό (στο μέγεθος του "700"), να αλλάζουν τα καλύμματά του, να έχει Λεντ φλας ώστε να χρησιμοποιείται για φακός, το πλήκτρο κλειδώματος/ξεκλειδώματος να ενεργοποιεί τον φακό/Λεντ, και αν είναι δυνατόν να έχει και το διπλό ταπ του Ν9, ακόμα καλύτερα. Πολλά ζητάω;;;;

Βέβαια, μπορεί όταν πιάσω στο χέρι μου το 820 να το αγοράσω τελικά αμέσως, αλλά, ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

παλι δεν θα εχουν microsd?

 

Παρε το 820 που εχει και ραδιοφωνο επιπλεον.

Λυσεις υπαρχουν.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εγω σιγουρα θα το δοκιμαζα αμα ειμασταν σε λιγο διαφορετικη εποχη..δυστυχως δεν υπαρχει η πολυτελεια για 2 συσκευες..σιγουρα παντως μετα το iphone που ειναι τοπ ειναι πολυ πιθανο να κοιταζα το 920...θεωρω τα wp8 το δευτερο καλυτερο λειτουργικο(μετα το iOS) και η συσκευες που παρουσιασαν ειναι ξεχωριστες και μαλλον οτι πιο ομορφο εχει βγει ως σημερα..ελπιζω απο ποιοτητα να μη μας τα χαλασει.
Link to comment
Share on other sites

Δε θα αγόραζα ποτέ ένα κινητό-λειτουργικό, όπως θέλετε, το οποίο δε με αφήνει να κλειδώσω το δίκτυο σε 3G.

Blackberry all the way. :D

 

Λοιπό, όπως έγραψε και κάποιος φίλος πιο πάνω, πρωτοποριακό είναι το asus padfone.Και το galaxy s3, σε ένα βαθμό(αυτό με τα μάτια).

Εντάξει, τα νόκια φέρνουν φόρτιση με επαφή.Τι άλλο;Χρωματάκια; Οθόνη; Όλα τα τελευταία τηλέφωνα έχουν καλή οθόνη, ξεκολλάτε.

Σήμερα έχουν αρχίσει και διαφημίζουν πως τα νόκια θα έχουν και φοβερό μικρόφωνο!!! Ό,τι ναναι, δηλαδή.

 

Δε δίνουν τιμή γιατί περιμένουν την τιμή του iPhone.Αυτά.

 

ΥΓ: 20 εκατομμύρια galaxy s 3 σε 100 μέρες.669 ευρώ ρε μάγκες και τα δώσατε; μπράβο σας!

7 εκατομμύρια lumia σε ένα χρόνο+.

Καληνύχτα.

Edited by lionfire
Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: 20 εκατομμύρια galaxy s 3 σε 100 μέρες.669 ευρώ ρε μάγκες και τα δώσατε; μπράβο σας!

 

Ακόμα και αυτοί που το πήραν απο Ελλάδα αμφιβάλλω αν το πήρανε απο πλαίσιο/public και αλλους κλέφτες. Η άσχετη ξαδέρφη μου ψωνίζει απο ebay και skroutz οπότε...

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...