Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 820


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης
Δεν ξέρω, αλλά πριν καμιά ώρα ρώτησα ένα φιλο στο Facebook, ο οποίος δουλεύει σε Nokia Care κατάστημα και έχει το 820 με είπε ότι όντως δεν έχει gorilla glas οθόνη, απλά είναι clear black μόνο! Ενα από τα πολλά φάουλ της Νοκια είναι μάλλον!

 

Ειναι οπως τα'πα. Ο φιλος σου μπερδεψε τον τυπο οθονης με τον τυπο της touch επιφανειας. Ισως το εκανε κατα λαθος απλα και μαλλον ξερει τη διαφορα.

Αλλα οπως και να'χει αν και η πληροφορια ειναι σωστη, δεν απαντησε σ'αυτο που τον ρωτησες...

 

Clear black = τυπος οθονης (χαρακτηρηστικο οθονης)

 

Gorilla glass = τυπος γυαλιου (touch επιφανειας)

 

 

 

Όντως δεν αναφέρεται κάπου ο τύπος του γυαλιού της οθόνης. Δεν υπάρχει όμως λόγος να «τρέχουμε» στην οποιαδήποτε ιστοσελίδα για να βρούμε πληροφορίες.. Στην πρώτη σελίδα στο πρώτο ποστ της κάθε συσκευής υπάρχουν σύνδεσμοι προς επίσημες ιστοσελίδες. Το οποιοδήποτε gsmarena από επίσημες πηγές ενημερώνει τις σελίδες του.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ψάχνω να βρω αν έχει gorilla glass αλλά δεν το βλέπω πουθενά έχει μήπως ξέρετε ? ευχαριστώ πολύ

 

θα σας απαντήσω εγώ! Δεν έχει! έφαγε μια τούμπα από υψος λίγο λιγότερο από το 1μέτρο σε πλακάκι, το καμάρι μου κι έκανε μια σχετικά βαθιά γρατζουνιά. Με gorilla δεν πιστεύω οτι θα άφηνε τέτοιο σημάδι.

 

 

Έχει παρατηρήσει κάποιος οταν χρησιμοποιεί το 3g και άνω να του υπερθερμένεται το κινητό στο ύψος της κάμερα σε τέτοιο βαθμό που να μην μπορεί να το πιάσει??

 

Καλησπέρα σε ολους, μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορείς να επιλέξεις (select all) ή να κάνεις empty trach or junk folder ? ειναι δυνατόν να μην υπάρχει η επιλογή ????? Δhλαδή εχεις 500 junk και πρέπει να κάνεις 500 click ??????

 

Κι όμως δεν μπορείς (εν μέρει)! στα sms γίνεται, στα email οχι! :wacko:

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

θα σας απαντήσω εγώ! Δεν έχει! έφαγε μια τούμπα από υψος λίγο λιγότερο από το 1μέτρο σε πλακάκι, το καμάρι μου κι έκανε μια σχετικά βαθιά γρατζουνιά. Με gorilla δεν πιστεύω οτι θα άφηνε τέτοιο σημάδι.

 

 

Έχει παρατηρήσει κάποιος οταν χρησιμοποιεί το 3g και άνω να του υπερθερμένεται το κινητό στο ύψος της κάμερα σε τέτοιο βαθμό που να μην μπορεί να το πιάσει??

 

 

 

Κι όμως δεν μπορείς (εν μέρει)! στα sms γίνεται, στα email οχι! :wacko:

 

gorilla glass δεν εχει σιγουρα αν μπειτε και στο site της nokia δεν το αναγραφει καπου σε αντιθεση με το 920

αυτο με το 3G ναι οντως ζεσταινεται η οθονη ειναι αρκετα ζεστη θα το δω αυτο με την καμερα

Link to comment
Share on other sites

gorilla glass δεν εχει σιγουρα αν μπειτε και στο site της nokia δεν το αναγραφει καπου σε αντιθεση με το 920

αυτο με το 3G ναι οντως ζεσταινεται η οθονη ειναι αρκετα ζεστη θα το δω αυτο με την καμερα

 

ναι και στην οθόνη ζεσταίνεται αρκετά! εκτός του οτι φοβάμαι μην κάνει κανά boom, δε μου φαίνεται φυσιολογικό. Μήπως να το πάω πίσω.

 

Εντμεταξύ, αυτό που έχω εγώ είναι από τα πρώτα που είχαν έρθει Ελλάδα (παραεισαγωγής) και λέω μήπως η ΝΟΚΙΑ έχει βελτιώσει κάποια προβλήματα που είχαν οι αρχικές παρτίδες.

Link to comment
Share on other sites

ναι και στην οθόνη ζεσταίνεται αρκετά! εκτός του οτι φοβάμαι μην κάνει κανά boom, δε μου φαίνεται φυσιολογικό. Μήπως να το πάω πίσω.

 

Εντμεταξύ, αυτό που έχω εγώ είναι από τα πρώτα που είχαν έρθει Ελλάδα (παραεισαγωγής) και λέω μήπως η ΝΟΚΙΑ έχει βελτιώσει κάποια προβλήματα που είχαν οι αρχικές παρτίδες.

 

Εγώ που έχω το 920 παρατήρησα ότι όταν παίζω με την κάμερα τραβα φωτογραφία σβήσε ξανά τραβα κάνοντας κάποιες δοκιμες χθες με ένα πρόγραμμα που αγόρασα μετά από 10 λεπτά άρχισε να ζεσταίνεται πίσω στο σημείο τις κάμερα

Το ίδιο γίνετε όταν έχω και το wifi ανοικτό πολύ ώρα και σκαλίζω το κινητό και κατεβάζω εφαρμογές και ανοίγω σελίδες

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με την σύνδεση του 820 με τον υπολογιστή.

Στον υπολογιστή τρέχω windows 8, έχω κατεβάσει την εφαρμογή από το store και όταν το συνδέω μου βγάζει αυτό το μήνυμα

http://i927.photobucket.com/albums/ad119/nibakou/windowsphone.png

 

Έχω κάνει επαννεκινήσεις αλλά τίποτα.

 

Κατέβασα και την εφαρμογή για desktop και μου βγάζει άλλο μήνυμα

http://i927.photobucket.com/albums/ad119/nibakou/windowsphonedesktop.png

 

Τι εννοεί κλειδωμένο;

Να σημειώσω πως το κινητό το έχω αγοράσει από το ebw και όπως και άλλων όπως διάβασα είναι τσέχικο αλλά είμαι μια χαρά με την cosmote.

 

Έχει συμβει σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο;

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβαινε κι εμένα αυτο σε win7 βεβαια, αλλα δε θυμάμαι τι είχα κάνει και λύθηκε! Έχεις βάλει όλα τα updates?
Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβαινε κι εμένα αυτο σε win7 βεβαια, αλλα δε θυμάμαι τι είχα κάνει και λύθηκε! Έχεις βάλει όλα τα updates?

 

Στο κινητό που πατάω έλεγχος για ενημερώσεις λέει " το τηλέφωνο σας είναι ενημερωμένο"

 

και εσύ τσέχικο έχεις; Εμένα στη πληροφορίες συσκευής λέει πάροχος κινητής τηλεφωνίας CV CZ - SK 379.01

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει από birdphone κι είναι γερμανικό της T-mobile. Σορρυ, δε θυμάμαι καθόλου τι έιχα κάνει κι έπαιξε.

Αλλά νομίζω μετά από κάποιο update λύθηκε το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό που πατάω έλεγχος για ενημερώσεις λέει " το τηλέφωνο σας είναι ενημερωμένο"

 

και εσύ τσέχικο έχεις; Εμένα στη πληροφορίες συσκευής λέει πάροχος κινητής τηλεφωνίας CV CZ - SK 379.01

 

Κατέβασε το lumia Pusher από το κατάστημα και κανε όλα τα update μπορεί να φτιάξει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να ανεβάσω φωτογραφίες μέσω διάφορων apps (πχ Facebook ή Twitter) αρκετες φορές μου βγαζει μήνυμα οτι δεν είναι δυνατόν, και φαντάζομαι πως ειναι λόγω του μεγαλου όγκου του αρχείου. Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιλέξουμε διαφορετικα MP στη φωτογραφική; Δεν βρηκα τέτοια επιλογή. Ή εναλλακτικά να μικρύνουμε το αρχείο με κάποιον τρόπο;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να ανεβάσω φωτογραφίες μέσω διάφορων apps (πχ Facebook ή Twitter) αρκετες φορές μου βγαζει μήνυμα οτι δεν είναι δυνατόν, και φαντάζομαι πως ειναι λόγω του μεγαλου όγκου του αρχείου. Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιλέξουμε διαφορετικα MP στη φωτογραφική; Δεν βρηκα τέτοια επιλογή. Ή εναλλακτικά να μικρύνουμε το αρχείο με κάποιον τρόπο;

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν είναι θέμα μεγέθους η MP όσο και να είναι η φωτογραφία ανεβάζοντας την από το album που την έχεις την μικραίνει από μονο του το κινητό πριν την ανεβάσεις άρα αλλου είναι το πρόβλημα.Δοκίμασε να κατεβάσεις από το store την εφαρμογή facebbok τις microsoft και δοκίμασε να την ανεβάσεις μέσα από εκεί διότι είναι η μονη εφαρμογή που έχω βρει που την ανεβάζει σε πλήρη μέγεθος χωρίς να μικραίνει την αναλύσει και ξανά πες μας

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω! Για να πω την αληθεια, στο Facebook το πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο, γιατι και η εφαρμογή υποστηρίζει μόνο λίγες περιπτώσεις να ανεβάσεις φωτογραφία (πχ όχι στα μηνύματα). Το πρόβλημα κυρίως ειναι στο twitter, η και στο whatsapp, στο τελευταίο όταν θέλω να ανεβάσω φωτογραφία που έχω επεξεργαστεί με το creative studio, και η οποια έχει μεγάλο μέγεθος. Απ'ο,τι κατάλαβα λοιπόν δεν συμπιέζονται σωστά τα αρχεία, και γι'αυτο έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος από τους τρόπους που περιέγραψα πριν...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κενουργιος στα 8αρια με τι προγραμμα το κανουμε αναβαθμιση και διαχειρηση απο τον υπολογιστη μας;
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κενουργιος στα 8αρια με τι προγραμμα το κανουμε αναβαθμιση και διαχειρηση απο τον υπολογιστη μας;

 

Αναβάθμιση κανεις μέσα από την συσκευή δεν υπάρχει εφαρμογή.Για διαχείριση δεν χρειάζεται με το που το συνδέσεις σου εμφανίζει το κινητό σαν αφαιρούμενη συσκευή (σαν να έχεις βάλει στικακι)

αν παρόλα αυτά θες εφαρμογή μπορείς να κατεβάσεις από εδώ την εφαρμογή τις microsoft αλλα δεν νομίζω να την χρειαστείς

http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp8/get-the-sync-apps?signin=true

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους, αν και γράφω μετα απο πολυυύ καιρό, λογω απουσίας σε τόπο που το internet υπάρχει σαν λέξη.

Αφήνοντας τα προκαταρκτικά, θα ηθελα να ρωτήσω κάτι, μετα απο αρκετή εως πολύ παρα πολυ παρακολούθηση αυτού του θέματος αλλα και του θεματος του 920.

Αυτη την περίοδο έχω ενα SE Arc, και είμαι στο στάδιο αλλαγής του. Εχω καταλήξει στα Lumia 920 & 820. Το τελικό κριτήριο επιλογής εχει να κάνει με την φωτογραφική μηχανή. Δεν θέλω Την Φωτογραφική, αλλα ενα σχόλιο στο ποσο καλύτερη είναι η φωτογραφική του 820 απο το SE στις νυκτερινές, αλλα και πόσο καλύτερη στο ιδιο θέμα είναι το 920.

Ολες οι γνώμες δεκτές. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Χτες αγορα απο γνωστη αλυσιδα Multimedia καταστηματων μια Puro για το 820, συσκευασια με δυο τεμαχια μεσα. Εξαιρετικη.
Link to comment
Share on other sites

κανενα screen protectror εχετε να προτεινετε;

 

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το Vikuiti DQC160. Πολυ ευκολη η εφαρμογη του χωρις φυσαλιδες και με πολυ καλη αισθηση αφης. Δεν γνωριζω αν υπαρχει σε καποιο καταστημα Ελλαδα αλλα το βρισκεις ευκολα σε ebay ή Amazon.

 

Δεν θέλω Την Φωτογραφική, αλλα ενα σχόλιο στο ποσο καλύτερη είναι η φωτογραφική του 820 απο το SE στις νυκτερινές, αλλα και πόσο καλύτερη στο ιδιο θέμα είναι το 920.

Ολες οι γνώμες δεκτές. Ευχαριστώ πολύ

 

Μεταξυ 820 και SE δεν εχω αποψη, αλλα στις νυχτερινες ληψεις το 920 ειναι πολυ μπροστα απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας περάσει αρκετός καιρός από τότε που μου άλλαξαν το τηλέφωνο,λέω να αναφέρω τις εντυπώσεις μου.

1. Κανένα πρόβλημα με σήμα και κλήσεις. Μόνο όταν πήρα μια θήκη από πλαίσιο, οι περισσότεροι μου λέγανε ότι με ακούγανε στο βάθος! Τελικά ανακάλυψα ότι υπάρχει 2ο μικρόφωνο πίσω στη κάμερα, το οποίο ήταν καλυμμένο από τη θήκη.! Εκανα μια τρύπα στη θήκη στο σημείο και λύθηκε το πρόβλημα. ;) γιαυτο προσέχετε.

2. Πολύ καλή οθόνη κάτω από τον ήλιο. Πολύ καλή φωτογραφική και λήψη video με άριστοτατο ήχο!

3.ποιοτητα Nokia συναρμογης.

4.μπαταρια 1 μέρα με έντονη χρήση,2 όταν χρησιμοποιηται κυρίως σαν τηλέφωνο,mail,φωτό. Τρώει πολύ μπαταρία με 3g ιδιαίτερα σε χαμηλό σήμα. Σπάνια όταν τρέχει κάποια εφαρμογή στο παρασκηνιο(YouTube)

5. Skype,what's up έρχονται κανονικα ειδοποιησεις ακόμα και σε 2g.

6.πολυ ομαλό λειτουργικό.

Τι μου τι σπάει: μέχρι να ανοίξω wifi,3G κλπ δέκα tap,ημαρτον. Internet explorer γρήγορος αλλά χωρίς ρυθμίσεις! Δεν μπορείς να αλλάξεις τις εντάσεις σε διαφορετικά επίπεδα,πληκτρων,τηλεφώνου,ξυπνητήρι κ.α.αναφορα μηνυμάτων όχι threaded. Multitasking Χαζό ,ενώ για να κλείσεις μια εφαρμογή πρέπει συνεχώς να πατάς το back button(χαζό νομίζω ).το search button δεξιά κάτω άχρηστο,δεν μπορείς να ψάξεις ονόματα ,files κ.λπ.

Γρήγορα αναβάθμιση ,γιατί λείπουν πολλά,και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου τι σπάει: μέχρι να ανοίξω wifi,3G κλπ δέκα tap,ημαρτον.

 

Διαφωνώ. Βαζεις το αναλογο tile στην αρχική και όλα είναι πανεύκολα και γρήγορα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι και αν υπαρχουν συχνα προβληματα που εμφανιζει το κινητο και χρειαζεται σερβις, γιατι σκεφτομαι αγορα του!

ευχαριστω!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εδώ και 1-1,5 βδομάδα το κινητό μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Σχεδόν κάθε μέρα, κυρίως από τα απογεύματα και μετά, το κινητό δεν μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ με τα Megabytes που έχω, ενώ λόγω της φοιτητικής προσφοράς της What's up έχω πολλά ακόμα διαθέσιμα. Σημειωτέον ότι το κινητό παραμένει κλειστό καθόλη τη διάρκεια που κοιμάμαι κάθε μέρα. Όταν το ανοίξω το πρωί είναι όλα μέλι γάλα! 1-2 φορές έτυχε μόνο να μην συνδέεται από το πρωί.Τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εδώ και 1-1,5 βδομάδα το κινητό μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Σχεδόν κάθε μέρα, κυρίως από τα απογεύματα και μετά, το κινητό δεν μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ με τα Megabytes που έχω, ενώ λόγω της φοιτητικής προσφοράς της What's up έχω πολλά ακόμα διαθέσιμα. Σημειωτέον ότι το κινητό παραμένει κλειστό καθόλη τη διάρκεια που κοιμάμαι κάθε μέρα. Όταν το ανοίξω το πρωί είναι όλα μέλι γάλα! 1-2 φορές έτυχε μόνο να μην συνδέεται από το πρωί.Τι μπορεί να φταίει;

 

Είναι πρόβλημα της Cosmote πολλές μέρες τώρα και όλοι περιμένουμε να λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εξηγησει καποιος γιατι συμβαινει αυτο ?

 

http://i.imgur.com/iwTX6Zc.pnghttp://i.imgur.com/XtfU5uH.png

 

Ειμαι με 2.5GB ελευθερα και μου βγαζει μηνυμα πως δεν υπαρχει αρκετος χωρος για παιχνιδι των 800MB :confused:

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...