Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 820


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν φταιει ο λοκος σου φιλε μου. Φταιει η MSFT που χρονια τωρα μας εχει συνηθισει σε τετοιες πατατιες. Εχω iMac 4 χρονια τωρα και εχω και iPad και κατα καιρους και iPhone. Ποτε μα ποτε δεν εχω αντιμετωπισει θεμα συγχρονισμου.

 

πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε, καθώς ναι μεν έκανα φορμάτ αλλά η επανεγκατάσταση έγινε από ενα ghost file, δηλαδή restore έκανα σε προηγούμενο cfg. Δηλαδή σε configuration πάνω κάτω τα ίδια ήταν. Τέσπα κανονικά έπρεπε απλά να είχαν ένα CD με οδηγούς ή έστω να τους κατεβάζεις όμορφα και ωραία... κατα τα άλλα πρόκειται για ένα πραγματικά φοβερό τηλέφωνο και είμαι κατενθουσιασμένος. Από την άλλη πρέπει να τα φτιάξει αυτά η microsoft με την επόμενη γενιά ή το 8.1 να μην έχουμε θέματα...

LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιτέλους κατάφερα να ενσωματώσω ελληνικούς υπότιτλους σε ταινία και να τους δείχνει χωρίς πρόβλημα στο κινητό! Πάντως το ''Μουσικη+Βίντεο'' θέλει ένα μεγάααλοοο update!
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου raptor μπορεις να μου πεις πως το καταφερες γτ εγω οντας κ λιγο ασχετος δεν μπορω να τα καταφερω.εχω ψαξει αλλα λιγο και με ενοχλει να μην μπορω να βαλω υποτιτλους σε ταινια...

ευχαριστω εκ των προτερων

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Γαλλικό είναι.Δε νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο ομως

 

Για να δω μήπως το κάνει και το δικό μου. Ωχ.. Και το δικό μου Γαλλικό ειναι.. :X

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για τις ταινίες δείτε εδώ:http://www.raymond.cc/blog/how-to-add-and-burn-subtitles-to-avi-permanently/

Δοκίμασα από αυτά που λέει το AnyVideoConverter και το FormatFactory.Το 1ο κάποιες φορές κολλάει και βγάζει σφάλμα σε ότι αρχείο και αν επιλέξεις να μετατρέψεις την ταινία.Το 2ο σε 2 ταινίες που δοκίμασα,τις έκανε 720p mp4 από 1080p mkv που ήταν και πρόσθεσε τους υπότιτλους σε περίπου 45-50 λεπτά για την καθεμία.

Χρήσιμο αν και πιστεύω η όλη διαδικασία θα έχει νόημα πιο πολύ όταν βγουν τα 1520&σια με τις μεγάλες οθόνες.

 

Έχω και επική φωτο για τους δύσπιστους :lol: :lol: :lol:

 

http://i43.tinypic.com/2mo2jx1.png

Edited by Raptor1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω εγώ κι αυτό το πρόγραμμα το οποίο είναι δωρεάν και συγχωνεύει τους υπότιτλους με τα αρχεία βίντεο σε ότι ανάλυση θέλουμε αρκεί να έχουν το ίδιο όνομα τα αρχεία είναι πάρα πολύ απλό στη χρήση.

 

http://www.freemake.com/gr/

Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος και εγώ απο android έχω κάποιες θετικές εντυπώσεις,έχω και κάποιες αρνητικές... Σε γενικες γραμμες όμως τα πράγματα είναι καλύτερα απο ότι περίμενα...

μου αρεσουν πολύ κάποιες επιλογές που είναι ενσωματωμένες στο λειτουργικό όπως το call filter, το office, το multitasking που είναι απείρως καλύτερο του android τουλάχιστον για τα δικα μου δεδομενα και τέλος η σβελτάδα και η φρεσκάδα του λειτουργικού...

στο store όμως η αλήθεια είναι ότι υπάρχει θέμα...

 

στα της συσκευής τώρα. Η μπαταρία είναι δυστυχως για τα πανηγύρια. Ελπίζω να διαψευστώ μόλις κάνω κάποιους κύκλους φόρτισης ακομα η μόλις βρω περιοχή με καλύτερο σήμα :ρ

2ον μου έχει κάνει 2 reboot κατά τη διάρκεια νύχτας και έχω αρχίσει να ανησυχώ,ελπίζω να ήταν τυχαία.

 

3ον τα μηνύματα που στέλνω έχουν όριο τους 70 χαρακτήρες και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.εχω βαλει πλήρες μέγεθος απο τις ρυθμισεις δικτυου αλλα @@

 

επίσης ειδοποιήσεις απο το fb τις έχω ενεργές αλλα δεν βλεπω κάτι στο tile, τι γινεται?

 

τέλος υπάρχει κάποιος browser τύπου opera mini για συμπίεση δεδομένων??

 

ευχαριστώ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

τα μυνηματα στα στελνει με 70 χαρακτηρες γιατι το εχεις βαλει στο πληρες....

αλλαξε την ρυθμιση σε περιορισμενο και θα εισαι οκ (160 χαρακτηρες)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αλλα όντως δούλεψε...

σε ευχαριστώ πολύ φιλε

 

κάποιος για τα υπόλοιπα??

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για τις ταινίες δείτε εδώ:http://www.raymond.cc/blog/how-to-add-and-burn-subtitles-to-avi-permanently/

Δοκίμασα από αυτά που λέει το AnyVideoConverter και το FormatFactory.Το 1ο κάποιες φορές κολλάει και βγάζει σφάλμα σε ότι αρχείο και αν επιλέξεις να μετατρέψεις την ταινία.Το 2ο σε 2 ταινίες που δοκίμασα,τις έκανε 720p mp4 από 1080p mkv που ήταν και πρόσθεσε τους υπότιτλους σε περίπου 45-50 λεπτά για την καθεμία.

Χρήσιμο αν και πιστεύω η όλη διαδικασία θα έχει νόημα πιο πολύ όταν βγουν τα 1520&σια με τις μεγάλες οθόνες.

 

Έχω και επική φωτο για τους δύσπιστους :lol: :lol: :lol:

 

http://i43.tinypic.com/2mo2jx1.png

 

Καλημέρα. Μάλλον θα χρειαστώ το αρχείο της ταινίας... :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος και εγώ απο android έχω κάποιες θετικές εντυπώσεις,έχω και κάποιες αρνητικές... Σε γενικες γραμμες όμως τα πράγματα είναι καλύτερα απο ότι περίμενα...

μου αρεσουν πολύ κάποιες επιλογές που είναι ενσωματωμένες στο λειτουργικό όπως το call filter, το office, το multitasking που είναι απείρως καλύτερο του android τουλάχιστον για τα δικα μου δεδομενα και τέλος η σβελτάδα και η φρεσκάδα του λειτουργικού...

στο store όμως η αλήθεια είναι ότι υπάρχει θέμα...

 

στα της συσκευής τώρα. Η μπαταρία είναι δυστυχως για τα πανηγύρια. Ελπίζω να διαψευστώ μόλις κάνω κάποιους κύκλους φόρτισης ακομα η μόλις βρω περιοχή με καλύτερο σήμα :ρ

2ον μου έχει κάνει 2 reboot κατά τη διάρκεια νύχτας και έχω αρχίσει να ανησυχώ,ελπίζω να ήταν τυχαία.

 

3ον τα μηνύματα που στέλνω έχουν όριο τους 70 χαρακτήρες και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.εχω βαλει πλήρες μέγεθος απο τις ρυθμισεις δικτυου αλλα @@

 

επίσης ειδοποιήσεις απο το fb τις έχω ενεργές αλλα δεν βλεπω κάτι στο tile, τι γινεται?

 

τέλος υπάρχει κάποιος browser τύπου opera mini για συμπίεση δεδομένων??

 

ευχαριστώ

 

Δεν ειναι φυσιολογικο να σου κανει reboot. Αν το συνεχισει προτεινω να το πας στο service.

 

Οι ειδοποιησεις στο facebook στην επισημη εφαρμογη δεν δουλευουν ακομα, μπορεις να βαλεις το facebook beta (google it) ή να βαλεις το JDB facebook που δουλευουν τα notifications.

 

Και ο internet explorer εχει αυτην την επιλογη απο τις ρυθμισεις. Αντιστοιχος με τον opera mini ειναι ο UC browser.

Link to comment
Share on other sites

Ο UC browser δηλαδή συμπιέζει τα δεδομένα όπως ο όπερα; Αν είναι να χρησιμοποιούμε αυτόν! Ποιός είναι ο "οικονομικότερος " browser για wp8; Ο ΙΕ συμπιέζει τίποτα ή πάπαλα;
Link to comment
Share on other sites

2ον μου έχει κάνει 2 reboot κατά τη διάρκεια νύχτας και έχω αρχίσει να ανησυχώ,ελπίζω να ήταν τυχαία.

 

επίσης ειδοποιήσεις απο το fb τις έχω ενεργές αλλα δεν βλεπω κάτι στο tile, τι γινεται?

 

τέλος υπάρχει κάποιος browser τύπου opera mini για συμπίεση δεδομένων??

 

ευχαριστώ

 

Για το reboot και τις ειδοποιησεις δεν εχω αποψη γιατι δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με fb messaging και θεμα με reboot δεν ειχα ποτε.

 

Για browser με τα χαρακτηριστικα που θες υπαρχει ο Nokia Xpress αλλα οταν τον δοκιμασα δεν εμεινα ικανοποιημενος και γυρισα στους κλασικους IE και UC.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Ο UC browser δηλαδή συμπιέζει τα δεδομένα όπως ο όπερα; Αν είναι να χρησιμοποιούμε αυτόν! Ποιός είναι ο "οικονομικότερος " browser για wp8; Ο ΙΕ συμπιέζει τίποτα ή πάπαλα;

 

Ναι και γενικα ειναι ενας πολυ καλος browser με πολλες δυνατοτητες. Νομιζω την μεγαλυτερη συμπιεση την κανει ο Nokia Xpress αλλα ειναι χαλια σαν browser.

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν έχει κάνει ποτέ reboot 5 μέρες που δουλεύει. Επίσης με λόγική χρήση, μουσική λίγο browsing, σβήσιμο wifi, άνοιγμα/κλείσιμο 4g όποτε το χρειάζομαι είμαι προς το παρών στην 1,5 μέρα και με 38% μπαταρία υπόλοιπο...
LUMIA 820, ftw -> no more. Redmi note 3 pro ftw
Link to comment
Share on other sites

Ο UC browser δηλαδή συμπιέζει τα δεδομένα όπως ο όπερα; Αν είναι να χρησιμοποιούμε αυτόν! Ποιός είναι ο "οικονομικότερος " browser για wp8; Ο ΙΕ συμπιέζει τίποτα ή πάπαλα;

 

Πήγαινε IE->ρυθμίσεις->σύνθετες ρυθμίσεις και τίκαρε την επιλογή που λέει "Μείωση χρήσης δεδομένων μέσω της αποστολής διευθύνσεων URL στην υπηρεσία Data Sense" για να είσαι σίγουρος και μπορείς να ελέγχεις την κατανάλωσή του από το Data Sense εκεί που σου λέει πόσα δεδομένα καταναλώνει η κάθε εφαρμογή!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος και εγώ απο android έχω κάποιες θετικές εντυπώσεις,έχω και κάποιες αρνητικές... Σε γενικες γραμμες όμως τα πράγματα είναι καλύτερα απο ότι περίμενα...

μου αρεσουν πολύ κάποιες επιλογές που είναι ενσωματωμένες στο λειτουργικό όπως το call filter, το office, το multitasking που είναι απείρως καλύτερο του android τουλάχιστον για τα δικα μου δεδομενα και τέλος η σβελτάδα και η φρεσκάδα του λειτουργικού...

στο store όμως η αλήθεια είναι ότι υπάρχει θέμα...

 

στα της συσκευής τώρα. Η μπαταρία είναι δυστυχως για τα πανηγύρια. Ελπίζω να διαψευστώ μόλις κάνω κάποιους κύκλους φόρτισης ακομα η μόλις βρω περιοχή με καλύτερο σήμα :ρ

2ον μου έχει κάνει 2 reboot κατά τη διάρκεια νύχτας και έχω αρχίσει να ανησυχώ,ελπίζω να ήταν τυχαία.

 

3ον τα μηνύματα που στέλνω έχουν όριο τους 70 χαρακτήρες και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.εχω βαλει πλήρες μέγεθος απο τις ρυθμισεις δικτυου αλλα @@

 

επίσης ειδοποιήσεις απο το fb τις έχω ενεργές αλλα δεν βλεπω κάτι στο tile, τι γινεται?

 

τέλος υπάρχει κάποιος browser τύπου opera mini για συμπίεση δεδομένων??

 

ευχαριστώ

 

Για ειδοποιήσεις στο fb βαλε το JDB facebook που είναι κορυφαίο.

Για browser δοκίμασε τον incognito browser που τουλάχιστον σε θέμα ταχύτητας θα σου πέσουν οι μασέλες....;)

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

οκ σας ευχαριστώ παιδιά...

απότι κατάλαβα browser σαν το opera mini δεν υπάρχει οπότε ψιλοσυμβιβάζομαι με τγ δουλειά που κάνει ο ie και o uc

o nokia expres είναι ωραίος σαν ιδέα αλλά δεν είναι και πολύ λειτουργικός, η τουλάχιστον όχι για την χρήση που θέλω

 

για την μπαταρία εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι χάλια η αυτονομία και κάτι νούμερα για 1,5 μέρα μου φαίνονται εξωπραγματικά...

πάνω από 12ωρο δεν έχω κλείσει

βέβαια ξαναλέω ότι την περισσότερη ώρα δεν έχω σχεδόν καθόλου σήμα στην Αυλώνα που ήμουν, οπότε ελπίζω να φταίει αυτό, τώρα που ήρθα στον πολιτισμό πάλι με πλήρης κάλυψη θα φανεί

 

κάτι τελευταίο, οι τοποθεσίες άμα τις έχω ενεργές είναι το αντίστοιχο gps togle στο android? δηλαδή τρώει μπαταρία?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

οκ σας ευχαριστώ παιδιά...

απότι κατάλαβα browser σαν το opera mini δεν υπάρχει οπότε ψιλοσυμβιβάζομαι με τγ δουλειά που κάνει ο ie και o uc

o nokia expres είναι ωραίος σαν ιδέα αλλά δεν είναι και πολύ λειτουργικός, η τουλάχιστον όχι για την χρήση που θέλω

 

για την μπαταρία εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι χάλια η αυτονομία και κάτι νούμερα για 1,5 μέρα μου φαίνονται εξωπραγματικά...

πάνω από 12ωρο δεν έχω κλείσει

βέβαια ξαναλέω ότι την περισσότερη ώρα δεν έχω σχεδόν καθόλου σήμα στην Αυλώνα που ήμουν, οπότε ελπίζω να φταίει αυτό, τώρα που ήρθα στον πολιτισμό πάλι με πλήρης κάλυψη θα φανεί

 

κάτι τελευταίο, οι τοποθεσίες άμα τις έχω ενεργές είναι το αντίστοιχο gps togle στο android? δηλαδή τρώει μπαταρία?

 

Ναι φίλε μου, σου καταναλώνει περισσότερη μπαταρία αν είναι ενεργές!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Για ειδοποιήσεις στο fb βαλε το JDB facebook που είναι κορυφαίο.

Για browser δοκίμασε τον incognito browser που τουλάχιστον σε θέμα ταχύτητας θα σου πέσουν οι μασέλες....;)

 

Αν και δεν έχω θέμα με τις ειδοποιήσεις του facebook πλέον, με Amber update και facebook beta, λεω να δοκιμάσω και την JDB. Ποια η διαφορά της free με την paid; Επειδή δε γράφει στην περιγραφή της..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στην glance screen σας βγαζει ειδοποιήσεις τύπου αναπαντητες-μηνύματα κτλ?? Μου εμφανίζει μόνο την ώρα και το προφίλ ήχου...
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Στην glance screen σας βγαζει ειδοποιήσεις τύπου αναπαντητες-μηνύματα κτλ?? Μου εμφανίζει μόνο την ώρα και το προφίλ ήχου...

 

Ναι ετσι λειτουργει η glance screen για την ωρα. Λενε πως στο μελλον ισως μπουν και ειδοποιησεις αλλα θα δειξει.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Στην glance screen σας βγαζει ειδοποιήσεις τύπου αναπαντητες-μηνύματα κτλ?? Μου εμφανίζει μόνο την ώρα και το προφίλ ήχου...

 

Προς το παρόν μόνο αυτές τις ενδείξεις εμφανίζει. Α, και την ένδειξη της φόρτισης.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

α γιατι στην αρχη στις ρυθμίσεις της glance screen είχε κάτι επιλογές για ειδοποιήσεις αλλα δεν εμφάνιζε κάτι... Μετά με ένα update χάθηκαν αυτες οι επιλογές
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτοκόλλητο carbon για να "σπάσει" η πολλή κιτρινίλα και για προστασία απο γρατζουνιές , δωρεάν απο φίλο που φτιάχνει αυτοκόλλητα και επιγραφές :ninja:

1266608_642195405812530_804967100_o.jpg

 

Βέβαια αν θα το ξαναφτιαξω δεν θα αφήσω τρύπες (εκει που φαίνεται το κιτρινο nokia) αλλα θα το καλύψω όλο γιατί ξεφτίζουν οι γωνίες στα γράμματα.

Edited by portomarko
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...