Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, έκανα και εγώ την αναβάθμιση εχθές βράδυ αλλά πάω ρυθμίσεις-->οθόνη+πάτημα και δε μου εμφανίζει το Nokia Glance Screen. Επίσης ούτε την εφαρμογή Nokia Smart Camera. Μήπως πρέπει να την κατεβάσω από το store ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ γι αυτό δεν ξανασχολήθηκα με τα μαγαζιά που αναφέρουν οι περισσότεροι. Γιατί όπως ξαναείπα είναι προφανές ότι τις ελατωμματικές παρτίδες που δίνονται σε πολύ μικρή τιμή, κάποιοι τις αγοράζουν και τις πλασάρουν για προσφορές! Στην ουσία όμως το κέρδος τους είναι μεγάλο ακόμη και σε τέτοια τιμή! Κάποιος πριν το αρνήτικε, αλλά όταν ρώτησε ένας φίλος γιατί δεν είδα απάντηση. Βασικά ο καθένας έχει τη γνώμη του. Δεν με ενδιαφέρει να επηρεάσω κανέναν. Απλά τη γνώμη μου λέω.. Και στη θέση όσον έχουν προβλήματα, ή θα το "έτρωγα" γιατί μια κιτρινίλα=τίποτα, ή θα ζητούσα πίσω τα λεφτά μου και θα πήγαινα αλλού! Η αντικατάσταση το πιο πιθανό είναι να σε φέρει αντιμέτωπο με άλλο πρόβλημα το οποίο μπορεί να μην είναι εμφανές από την αρχή και ίσως να είναι και χειρότερο..Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

 

όσες φορές έχω αγοράσει από σκρουτζομάγαζο ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό, δυστυχώς στις μαζικές παραγωγές υπάρχει και ένα ποσοστό αστοχίας υλικού, είναι φυσιολογικό αυτό, γι' αυτό υπάρχουν οι εγγυήσεις της ευρωπαικής ένωσης στα 2 χρόνια.

Τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα είναι μικρά καταστήματα ή αποθήκες, (είχα πάει κάποτε στο apothema και είδα ένα δωμάτιο αποθήκη για κατάστημα), έχουν πολύ πολύ λιγότερα λειτουργικά έξοδα από τις μεγάλες αλυσίδες. Δεν παραξενεύομαι για τις τιμές που δίνουν οι αλυσίδες καθώς κ εγώ μαγαζί έχω και βλέπω τα έξοδα να αποτελούν βραχνά για την επιβιώση ενός καταστήματος. Εξάλλου το κέρδος συνήθως έρχεται από τις πολλές πωλήσεις και όχι από τις υψηλές τιμές (υπάρχουν εξαιρέσεις π.χ. apple:)), εξού και η κονόμα των περισσότερων σκρουτζομάγαζων.

Ακούγεται πολύ πάντως ότι στέλνονται προίόντα β διαλογής σε χώρες χαμηλού βιοτικού επιπέδου με οτι αυτό συνεπάγεται..

 

scip

Καλημέρα, έκανα και εγώ την αναβάθμιση εχθές βράδυ αλλά πάω ρυθμίσεις-->οθόνη+πάτημα και δε μου εμφανίζει το Nokia Glance Screen. Επίσης ούτε την εφαρμογή Nokia Smart Camera. Μήπως πρέπει να την κατεβάσω από το store ?

πρέπει να κάνεις αναβάθμιση από το store για display and touch, μετά θα σου εμφανίσει την glance screen και να κατεβάσεις την εφαρμογή που λες Nokia Smart Camera

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανα και εγώ την αναβάθμιση εχθές βράδυ αλλά πάω ρυθμίσεις-->οθόνη+πάτημα και δε μου εμφανίζει το Nokia Glance Screen. Επίσης ούτε την εφαρμογή Nokia Smart Camera. Μήπως πρέπει να την κατεβάσω από το store ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4870738#post4870738

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

όσες φορές έχω αγοράσει από σκρουτζομάγαζο ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό, δυστυχώς στις μαζικές παραγωγές υπάρχει και ένα ποσοστό αστοχίας υλικού, είναι φυσιολογικό αυτό, γι' αυτό υπάρχουν οι εγγυήσεις της ευρωπαικής ένωσης στα 2 χρόνια.

Τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα είναι μικρά καταστήματα ή αποθήκες, (είχα πάει κάποτε στο apothema και είδα ένα δωμάτιο αποθήκη για κατάστημα), έχουν πολύ πολύ λιγότερα λειτουργικά έξοδα από τις μεγάλες αλυσίδες. Δεν παραξενεύομαι για τις τιμές που δίνουν οι αλυσίδες καθώς κ εγώ μαγαζί έχω και βλέπω τα έξοδα να αποτελούν βραχνά για την επιβιώση ενός καταστήματος. Εξάλλου το κέρδος συνήθως έρχεται από τις πολλές πωλήσεις και όχι από τις υψηλές τιμές (υπάρχουν εξαιρέσεις π.χ. apple:)), εξού και η κονόμα των περισσότερων σκρουτζομάγαζων.

Ακούγεται πολύ πάντως ότι στέλνονται προίόντα β διαλογής σε χώρες χαμηλού βιοτικού επιπέδου με οτι αυτό συνεπάγεται..

 

scip

Καλημέρα, έκανα και εγώ την αναβάθμιση εχθές βράδυ αλλά πάω ρυθμίσεις-->οθόνη+πάτημα και δε μου εμφανίζει το Nokia Glance Screen. Επίσης ούτε την εφαρμογή Nokia Smart Camera. Μήπως πρέπει να την κατεβάσω από το store ?

πρέπει να κάνεις αναβάθμιση από το store για display and touch, μετά θα σου εμφανίσει την glance screen και να κατεβάσεις την εφαρμογή που λες Nokia Smart Camera

 

Φίλε μου συμφωνώ σε όλα. Δεν τα βάζω όλα στο ίδιο καζάνι που λέμε, αλλά για την πλειοψηφία ισχύει και το λέω γιατί ξέρω, αλλά και εκ των αποτελέσματος. Πάντα υπάρχουν και οι τίμιοι επαγγελματίες!

Β' μη σου πω και Γ' διαλογής προϊόντα στέλνονται σε αρκετές χώρες, αλλά συχνά συμβαίνει γιατί αυτά ζητάνε οι καταστηματάρχες..

 

Και για να είμαστε επί του θέματος..Το οθόνη+πάτημα πως αναβαθμίζεται αν δε βγάλει από μόνο του το update;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

πάντως ρε παιδια, αν το καλοσκεφτει κανεις, το να σκεφτομαστε να συμβιβαστουμε με "λαθος" φωτισμενα πληκτρα στο πιο καλό windows phone 8 (αντε στο τοπ 3) της νοκια αυτη τη στιγμη, ειναι λαθος τακτικη. να επροκειτο για κανενα φθηνιαρικο κινεζικο android, οκ να το δεχτώ.

 

εγω θα ζητησω αντικατασταση σημερα το απογευμα από το eshop. αν δε δεχτουν και δε βγαλω ακρη ισως αναγκαστω να το κρατησω απογοητευμενος ομως. αν και σε δευτερη τυχον συσκευη που μου στειλουν παρατηρησω το ιδιο θεμα, ισως ζητησω επιστροφη χρηματων. δε ξερω τι ισχυει και δικαιουμαι σε τετοια περιπτωση.

 

ισως επικοινωνησω και με ΙΝΚΑ ή την ΝΟΚΙΑ Ελλάδος.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μια που το εφερε η κουβεντα: Εχουμε παρει στην εταιρεια που εργαζομαι, 3 συσκευες απο το vnp.gr: 2 Lumia 820 και το δικο μου 920. Κανενα απολυτως προβλημα σε οποια απο αυτες. Δεν ξερω αν ειναι...δειγμα γραφης αλλα οταν ξαναπαρω, παλι απο αυτο το μαγαζι θα το κανω.
Link to comment
Share on other sites

Τι είδους ρυθμίσεις κάνεις?

 

Και προ Amber είχα παίξει με τις ρυθμίσεις για τιμή έκθεσης και iso. Οι διαφορά στις νυχτερινές ήταν τεράστια. Ακόμα και οι ημερήσιες έβγαιναν πιο φωτεινές πχ σε συνθήκες που υπήρχε έντονος οπίσθιος φωτισμός κι εσύ βρισκόσουν σε σκιά.

Τώρα στην Amber (Nokia pro cam) βλέπω ότι μπορείς να παίξεις με μεγαλύτερες τιμές και έχει και μια ρύθμιση που μάλλον είναι χρόνος που είναι ανοιχτό το κλείστρο. Βασικά παίζεις με τις 3 τελευταίες ρυθμίσεις (από αριστερά προς δεξιά). Εντυπωσιακά αποτελέσματα!!!

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται τιποτα στο αιφονι .. ενα σκοτεινο πραγμα μονο αλλα δεν μου την δινει ο αλητης

 

Να φανταστεις οτι αυτην ειναι στο auto αν πειραξεις και ρυθμισεις λιγο βγαινει τελεια φωτο!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Nokia pro cam έχει μια έλλειψη δεν έχει για να ανοίγεις και να κλίνης το flash

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το Nokia pro cam έχει μια έλλειψη δεν έχει για να ανοίγεις και να κλίνης το flash

 

Το nokia pro cam εχει φλας.. Το nokia smart camera ισως να λες...

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά για το flash στο Pro Cam?

Πρώτη επιλογή δεν είναι τέρμα αριστερά στην μπάρα των ρυθμίσεων !?

 

Το nokia pro cam εχει φλας.. Το nokia smart camera ισως να λες...

 

δίκιο έχετε έχει επιλογή δεν το είχα παρατήρηση και έψαχνα και δεν το έβλεπα μπροστά στα ματια μου ήταν σας ευχαριστώ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαστε επί του θέματος..Το οθόνη+πάτημα πως αναβαθμίζεται αν δε βγάλει από μόνο του το update;

βάλε την εφαρμογή sysapppusher που έχει αναφερθεί ξανά και κάνε από εκεί όλες τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών της Νοκια

 

κάποιες βασικές συγκεκριμένες ρυθμίσεις που μπορεί κάποιος να κάνει μέσω της procam είναι να πειράξει το iso, για ημέρα το καρφώνεις στο 100, για βραδυνές φωτό όσο μεγαλύτερο το iso τόσο πιο φωτεινή θα είναι η φωτό αλλά θέλει σταθερότατο χέρι ή καλύτερα κάπου να ακουμπάει γιατί με τέτοιες τιμές iso θα βγει σίγουρα κουνημένη.

Πάντα ρυθμίζεις τον φωτισμό ανάλογα το περιβάλλον, πχ συννεφιά, λαμπτηρες φθορισμου κτλ

απο εκεί και πέρα μπορείς να παίξεις με την ταχύτητα κλειστρου για γρήγορες εικονες κτλ.

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

πάντως ρε παιδια, αν το καλοσκεφτει κανεις, το να σκεφτομαστε να συμβιβαστουμε με "λαθος" φωτισμενα πληκτρα στο πιο καλό windows phone 8 (αντε στο τοπ 3) της νοκια αυτη τη στιγμη, ειναι λαθος τακτικη. να επροκειτο για κανενα φθηνιαρικο κινεζικο android, οκ να το δεχτώ.

 

εγω θα ζητησω αντικατασταση σημερα το απογευμα από το eshop. αν δε δεχτουν και δε βγαλω ακρη ισως αναγκαστω να το κρατησω απογοητευμενος ομως. αν και σε δευτερη τυχον συσκευη που μου στειλουν παρατηρησω το ιδιο θεμα, ισως ζητησω επιστροφη χρηματων. δε ξερω τι ισχυει και δικαιουμαι σε τετοια περιπτωση.

 

ισως επικοινωνησω και με ΙΝΚΑ ή την ΝΟΚΙΑ Ελλάδος.

 

ακομα και τωρα εχεις δικαιωμα επιστροφης χρηματων,

εφ'οσον ειναι DOA δικαιουσαι ή αμεση αντικατάσταση ή επιστροφη χρηματων,

αλλα δες ακομα ενα.... ισων να ετυχε

Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

βάλε την εφαρμογή sysapppusher που έχει αναφερθεί ξανά και κάνε από εκεί όλες τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών της Νοκια

 

κάποιες βασικές συγκεκριμένες ρυθμίσεις που μπορεί κάποιος να κάνει μέσω της procam είναι να πειράξει το iso, για ημέρα το καρφώνεις στο 100, για βραδυνές φωτό όσο μεγαλύτερο το iso τόσο πιο φωτεινή θα είναι η φωτό αλλά θέλει σταθερότατο χέρι ή καλύτερα κάπου να ακουμπάει γιατί με τέτοιες τιμές iso θα βγει σίγουρα κουνημένη.

Πάντα ρυθμίζεις τον φωτισμό ανάλογα το περιβάλλον, πχ συννεφιά, λαμπτηρες φθορισμου κτλ

απο εκεί και πέρα μπορείς να παίξεις με την ταχύτητα κλειστρου για γρήγορες εικονες κτλ.

 

Για την ακρίβεια όσο μεγαλύτερο ISO τόσο μεγαλώνει η ευαισθησία του αισθητήρα στο φως, άρα και μεγαλύτερος θόρυβος στις φωτό !!!

Για να βγεί φωτεινή μια φωτο σε χαμηλό φως θα πρέπει και να μεγαλώσεις το iso αλλά και να χαμηλώσεις την ταχύτητα κλείστρου. Το δεύτερο είναι που σου φτιάχνει τις κουνημένες φωτο και θες σταθεροποίηση... Κατάλληλες τιμές σε αυτά τα δύο, αοφυ το διάφραγμα δεν παίζει ρόλο, θα σου δώσει το τέλειο αποτέλεσμα.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Το normal camera app του τηλεφωνου, εχει καποια settings (τα ονομαζει "scenes") τα οποια ρυθμιζουν απο μονα τους κατα περιπτωση, αρκετα πραγματα: Close-Up, Night, Night Portrait, Sports και Backlight. Αν π.χ. θελεις να βγαλεις κατι που βρισκεται σε κινηση, επιλεγεις "Sports" και αυτο με τη σειρα του ρυθμιζει μονο του την ταχυτητα του κλειστρου. Το ιδιο και με τις νυχτερινες κτλ κτλ. Σιγουρα καποιο καλυτερο fine-tuning θα γινεται με το procam αλλα θα ειχε ενδιαφερον για καποιον που τα εχει δοκιμασει και τα 2 να μας πει.

 

Εχω χρησιμοποιησει τα ετοιμα scenes και εχουν βγει εκπληκτικες (για τηλεφωνο, παντα) φωτογραφιες.

 

EDIT:

Δειτε 2 απο αυτες, η δευτερη με τον ιστο αλλα και την...ιδια την αραχνη, την τραβηξα με το Scene "Close-Up" και μαλιστα νυχτα!

https://skydrive.live.com/redir?resid=FA3F5C0A42477579!5737&authkey=!ACFJnxyIluOi2Sw&v=3

 

Για την ακρίβεια όσο μεγαλύτερο ISO τόσο μεγαλώνει η ευαισθησία του αισθητήρα στο φως, άρα και μεγαλύτερος θόρυβος στις φωτό !!!

Για να βγεί φωτεινή μια φωτο σε χαμηλό φως θα πρέπει και να μεγαλώσεις το iso αλλά και να χαμηλώσεις την ταχύτητα κλείστρου. Το δεύτερο είναι που σου φτιάχνει τις κουνημένες φωτο και θες σταθεροποίηση... Κατάλληλες τιμές σε αυτά τα δύο, αοφυ το διάφραγμα δεν παίζει ρόλο, θα σου δώσει το τέλειο αποτέλεσμα.

Edited by objectref
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια όσο μεγαλύτερο ISO τόσο μεγαλώνει η ευαισθησία του αισθητήρα στο φως, άρα και μεγαλύτερος θόρυβος στις φωτό !!!

Για να βγεί φωτεινή μια φωτο σε χαμηλό φως θα πρέπει και να μεγαλώσεις το iso αλλά και να χαμηλώσεις την ταχύτητα κλείστρου. Το δεύτερο είναι που σου φτιάχνει τις κουνημένες φωτο και θες σταθεροποίηση... Κατάλληλες τιμές σε αυτά τα δύο, αοφυ το διάφραγμα δεν παίζει ρόλο, θα σου δώσει το τέλειο αποτέλεσμα.

 

Εγω για βραδινες φωτογραφιες χρησιμοποιω iso 800 shutter speed 0.3s ολα τα αλλα αυτοματα!! ααα και με φωτισμο εστιασης μονο οχι φλας!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απ' την περίπτωση για τις ρυθμίσεις.

Εγώ γενικά προσπαθώ να έχω όσο χαμηλότερο iso για "αθόρυβες" φωτό...

Αν πχ γίνεται κατέβασε ένα στοπ το iso, στην αμέσως χαμηλότερη τιμή (400?), και ένα στοπ την ταχύτητα κλείστρου, στην επόμενη χαμηλότερη τιμή. Βέβαια υπάρχει μεγάλη περίπτωση να βγει κουνημένη κλπ... Πειραματίσου μέχρι να καταλάβεις πως λειτουργούν όλα...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

εγω το εδωσα σημερα στο eshop προς αντικατασταση. εγραψαν αναλυτικα το θεμα με τον λαθος φωτισμο πληκτρων καιμου ειπαν οτι Τριτη θα ειναι στην Αθηνα και θα επικοινωνησουν μαζι μου από eshop ή nokia για τα περαιτερω.

 

ευχομαι η επομενη συσκευη (καταρχην να γινει αντικατασταση) να ειναι από καλή παρτίδα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εδωσα σημερα στο eshop προς αντικατασταση. εγραψαν αναλυτικα το θεμα με τον λαθος φωτισμο πληκτρων καιμου ειπαν οτι Τριτη θα ειναι στην Αθηνα και θα επικοινωνησουν μαζι μου από eshop ή nokia για τα περαιτερω.

 

ευχομαι η επομενη συσκευη (καταρχην να γινει αντικατασταση) να ειναι από καλή παρτίδα.

 

θα στο αντικαταστήσουν... Εμένα με το ίδιο πρόβλημα η Nokia το θεώρησε ως ελαττωματικό μοντέλο και την Δευτέρα τελικά περιμένω την καινούρια συσκευή! Ελπίζω να μην είμαι για δεύτερη φορά άτυχος και να μπορέσω να χαρώ επιτέλους όλα αυτά τα καλά της συσκευής που διαβάζω παραπάνω ;)

Απλά δεν είχαν σε κόκκινο χρώμα που μου άρεσε και που ήταν το ελλατωματικό και μου στέλνουν άσπρο.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα παιδες, έβαλα μέσω υπολογιστή στον φάκελο μουσική τραγούδια Mp3 και δεν τα αναγνωρίζει, τα έβαλα στο φάκελο ringtone και τα βλέπει, μετά πάλι εξαφανίζονται και δεν φαινονται ούτε στο φάκελο ringtone. Τι γίνεται?

 

edit

βρήκα τελικά τι έφταιγε

σύνδεσα το κινητό σε Usb3 θύρα του υπολογιστή και μάλλον αυτό έκανε την δουλειά, σε κανονική θύρα όλα καλά

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ'ολους,

 

εχω ενα θεματακι: σημερα οταν ανοιξα το κιν μου ειδα στην οθονη των εφαρμογων να υπαρχει αλφαβητικη ακροστοιχιδα, πραγμα που δεν υπηρψε πριν, πως μπορω να την βγαλω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ'ολους,

 

εχω ενα θεματακι: σημερα οταν ανοιξα το κιν μου ειδα στην οθονη των εφαρμογων να υπαρχει αλφαβητικη ακροστοιχιδα, πραγμα που δεν υπηρψε πριν, πως μπορω να την βγαλω;

 

Με επαναφορα εργοστασιακων.

Δυστυχως και να αρχισεις να σβηνεις εφαρμογες δε θα γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ'ολους,

 

εχω ενα θεματακι: σημερα οταν ανοιξα το κιν μου ειδα στην οθονη των εφαρμογων να υπαρχει αλφαβητικη ακροστοιχιδα, πραγμα που δεν υπηρψε πριν, πως μπορω να την βγαλω;

 

Δεν φέυγει. Όταν ξεπερνάς κάποιο αριθμό εφαρμογών εμφανίζεται για ευκολότερη αναζήτηση.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

 

Ποιο ειναι το product code της Vodafone Amber και αν γινεται να το flashαρω σε ασπρο;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...