Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω να αποδειξω σε κανεναν τις γνωσεις μου σε κινητα και λειτουργικα. Αλλα σαν χρηστης lumia 800 δε νομιζω οτι τα push notifications των εφαρμογων ετρεχαν στο παρασκηνιο. Και αναφερω ξεκαθαρο παραδειγμα το heytell. Οσο ετρεχα την εφαρμογη επερνα ειδοποιησεις. Οταν επεστρεφα στην αρχικη οθονη δεν ερχοταν τιποτα. Οταν ανοιγα ξανα την εφαρμογη ερχοντουσαν τα μηνυματα μαζεμενα. θεωρητικα τα push notifications επρεπε να ερχονται ειτε τρεχει η εφαρμογη ειτε οχι. Στα. 7.5 αυτο δε γινοταν. Απλα και ξεκαθαρα. Δεν μιλησα πουθενα για push email που δουλευε μια χαρα στο lumia.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν εχω να αποδειξω σε κανεναν τις γνωσεις μου σε κινητα και λειτουργικα. Αλλα σαν χρηστης lumia 800 δε νομιζω οτι τα push notifications των εφαρμογων ετρεχαν στο παρασκηνιο. Και αναφερω ξεκαθαρο παραδειγμα το heytell. Οσο ετρεχα την εφαρμογη επερνα ειδοποιησεις. Οταν επεστρεφα στην αρχικη οθονη δεν ερχοταν τιποτα. Οταν ανοιγα ξανα την εφαρμογη ερχοντουσαν τα μηνυματα μαζεμενα. θεωρητικα τα push notifications επρεπε να ερχονται ειτε τρεχει η εφαρμογη ειτε οχι. Στα. 7.5 αυτο δε γινοταν. Απλα και ξεκαθαρα. Δεν μιλησα πουθενα για push email που δουλευε μια χαρα στο lumia.

Το παράδειγμα, φίλε, που λες με την εφαρμογή heytell, το έχεις δοκιμάσει με το πχ. whatsapp; αν όχι - δοκίμασέ το και πες μας τη γνώμη σου γιατί η μια εφαρμογή δεν το κάνει και η άλλη το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα review απο το 920 εδω

http://reviews.cnet.co.uk/mobile-phones/nokia-lumia-920-review-50009101/

Διαβαζοντας το review υπαρχει αναφορα για την μπαταρια που με πολυ βαρια χρηση σε ενα 4ωρο επεσε απο 100% στο 25% και συμφωνα με τον συντακτη ειναι απογοητευτικη στο τομεα αυτο.

Ευχομαι να μην υπαρχει το ιδιο θεμα οπως με το 800 που χρειαστηκε update για να στρωσει η μπαταρια.

Φανταζομαι βεβαια υπο φυσιολογικη χρηση του κινητου θα στη βγαζει ανετα την ημερα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χρησημοποιουσα μονο hey tell και viber. Τελευταια φορα που ειδα το viber ηταν στο lumia 610 της αδερφης μου. Και δεν δουλεβαν τα notifications. Το lumia 920 απο τη πρωτη στιγμη μου αρεσε. Οπως εχω γραψει και παλιοτερα δυο πραγματα ηθελα να φτιαξουν στα 8. Να δουλευουν σωστα τα notifications και να μπορεις να αλλαξεις το bing και να βαλεις Google σαν search engine default. Οποτε αν οι φιλοι εδω που θα το παρουν πουν οτι δουλευουν σωστα οσα ανεφερα τοτε με χαρα θα το παρω :-)
Link to comment
Share on other sites

Μια αναφορα σε forum του εξωτερικου αναφερει οτι στην Ευρωπη θα κυκλοφορησει αρχικα σε 4 χρωματα(μαυρο-λευκο-κιτρινο-κοκκινο)

Διαθεσιμο στην Αγγλια στις 460 λιρες sim-free συσκευη(570 ευρω δηλαδη) την Παρασκευη σε καποιο τοπικο καταστημα.

Στη Γερμανια θα κυκλοφορησει στις 5 Νοεμβριου-πιθανος και στο amazon de.

 

Edit:Και καποιες πρωτες εντυπωσεις απο κατοχο του 920

 

''Having played with and used the 920 for the last 24 hours, I thought I’d post some of my impressions.

 

Hardware

 

My previous phone was the Lumia 900, so the solid design and sturdy feel of the device was very familiar to me. Many have voiced their concern over its size and weight, but for me it hasn’t been an issue. Yes, coming from a 900 meant I was already used to carrying a heftier phone, but prior to the 900 I owned the Galaxy Nexus, and the HTC OneX. Moving from those devices to the 900 DID take some getting used to, but quite quickly you don’t even notice, and the great design and overall exceptional build quality is what eventually stands out high above any concerns over weight. Others may feel differently, but I’d rather have a phone that doesn’t creak and bend, than one that’s light as a feather. So overall, I think the hardware is great.

 

Screen

 

Obviously, the screen is a step up from the 900, and WP7.5 in general. The increased resolution goes a long way towards making Windows Phone feel like it’s a high end OS. Colours are accurate (not saturated), and the heightened refresh rate does make a difference, at least to my eye, anyway. Blacks are black, although as one previous commenter correctly pointed out, not quite as deep on the 920 as the 900 due to it being an LCD as opposed to an AMOLED. Also, the viewing angles aren’t as jaw dropping amazing as on a device like the OneX (and presumably the 8x), but I do like the curved glass. That’s a huge improvement over the 900.

 

Camera

 

Basically, the camera is very impressive, as has been reported. If only Nokia could go back in time and NOT fake that initial video they shot, because they really didn’t need to. No, video doesn’t come out looking like it was shot on a DSLR, but it is miles ahead of any video I’ve seen on any other phone. And that, in my opinion, is enough. The OIS really does make a difference, and auto focus and overall quality is excellent. The low light performance when taking photos is also just as good as has been shown in samples on the web. What you see on the device after you take the photo literally lights up the dark space you were previously looking at with your own eyes. For anyone who really uses the camera on their phone a lot, this will be a big differentiator, and it certainly is for me.

 

Performance

 

No performance issues so far whatsoever. Native apps are fast and responsive, and feel solid. What’s most impressive so far, is the improvement in WP7.5 apps that haven’t even been optimized yet (as far as I can tell), for WP8. Rowi, for example, not longer stutters when doing long, fast scrolling, and you don’t get any more of that annoying “ghosting”, or “gaps” in text as the phone tries to keep up. Resume time in apps is also much improved, probably due to some tweaks in the multi-tasking. I’ve also read that there will be a developer option to plug into this aspect of the OS on an even deeper level with the new SDK, so hopefully there are significant improvements coming for 3rd party apps in the near future.

 

Battery

 

At this point, it’s definitely too early to be drawing any conclusions about battery life. What I can say, though, is that at this point in the day the battery is doing as well, if not better than where my 900 would have been at. And that’s probably with increased use due to the “newness” factor. My 900 lasted me until past midnight each day with moderate, regular use. So I am optimistic about the 920. Time will tell.

 

Overall thoughts

 

Generally speaking, this is a pretty serious upgrade over WP7.5, and the Lumia 900. The hardware is typical Nokia quality, and the OS keeps up to it quite nicely. WP8 feels much more like a real, “adult” OS now, and not the barely hanging on, kept together with tape OS that 7.5, and to a greater extent, 7.0 sometimes felt like. Obviously it’s not perfect, but WP8 is more than just an incremental update. You can feel the value of the bumped up hardware specs, and presumably the more robust NT kernel that’s been implemented.''

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αμα αγοραστει απο amazon.de εχουμε κανονικα εγγύηση Ελλάδα? Γτ δεν στελνουν απόδειξη. Επίσης το 4G της γερμανίας έχει ίδιες συχνότητες μς της Ελλάδας ή θα έχουμε θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία ολοκληρώθηκε!

Να ευχηθούμε να γεμίσει το κατάστημα εφαρμογές σύντομα... Και κυρίως ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ. Πολύ ωραίες εφαρμογές για κίνηση στους δρόμους, μέσα μαζικής μεταφοράς από την ίδια τη ΝΟΚΙΑ.

Σε ντέμο που έχουν στα καταστήματα η ποιότητα κατασκευής είναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ και ασύγκριτη. Το βλέπεις δίπλα στο γαλαξυ και νομίζεις ότι είναι διαστημόπλοιο.

Μεγειά σε όσους το αποκτήσουν.

Τελικά Σουηδία έρχεται σε 4 χρώματα: Μαύρο-αυτό πήρα, Κίτρινο, Κόκκινο και Γκρι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mixtri: Περιμενουμε και απο εσενα τις πρωτες πινελιες του 920:p

Στο φιλο πανω ηταν αδυνατο να κυκλοφορησει πριν την παρουσιασει των WP8 που εγινε πριν 3 ημερες,οπως αντιστοιχα με τα 8ρια πριν τις 26 Οκτωβριου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα, φίλε, που λες με την εφαρμογή heytell, το έχεις δοκιμάσει με το πχ. whatsapp; αν όχι - δοκίμασέ το και πες μας τη γνώμη σου γιατί η μια εφαρμογή δεν το κάνει και η άλλη το κάνει;

 

Εγω ειχα το what's app και το kik στο titan που ειχα οσο σου ηρθε εσενα βαλίτσα με 500 εκ € στο σπιτι μου αλλο τοσο μου ερχονταν push notifications απο αυτες τις εφαρμογές σε μενα

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Ωραια και τωρα που εγινε η παρουσιαση τι αλλαξε?καποιες εταιριες ενα χρωμα καποιες αλλες αλλο!και στην ευρωπη ολα κλειδωμενα σε συγκεκριμενα δικτυα! για Ελλαδα ουτε κουβεντα ακομα!Δεν υπαρχει οργανωση πλεον σε αυτη την εταιρια!Κριμα γιατι ειναι μακραν το καλυτερο κινητο αυτη την περιοδο! το προπαρηγγειλα πριν λιγεσ μερεσ απο αγγλια και με ενημερωσαν οτι τελικα η νοκια θα εχει κλειδωμενες τισ συσκευες της σε συγκεκριμενα δικτυα!Δεν ηερουν τι τους γινετε!και εφοσον δεν ειχαν κυκλοφορησει επισημα τα windows οπως ειπες πριν δεν θα επρεπε να εχουν βγαλει διαφημισεις δυο μηνεσ πριν χωρις να υπαρχει το κινητο!
Link to comment
Share on other sites

Ωραια και τωρα που εγινε η παρουσιαση τι αλλαξε?καποιες εταιριες ενα χρωμα καποιες αλλες αλλο!και στην ευρωπη ολα κλειδωμενα σε συγκεκριμενα δικτυα! για Ελλαδα ουτε κουβεντα ακομα!Δεν υπαρχει οργανωση πλεον σε αυτη την εταιρια!Κριμα γιατι ειναι μακραν το καλυτερο κινητο αυτη την περιοδο! το προπαρηγγειλα πριν λιγεσ μερεσ απο αγγλια και με ενημερωσαν οτι τελικα η νοκια θα εχει κλειδωμενες τισ συσκευες της σε συγκεκριμενα δικτυα!Δεν ηερουν τι τους γινετε!και εφοσον δεν ειχαν κυκλοφορησει επισημα τα windows οπως ειπες πριν δεν θα επρεπε να εχουν βγαλει διαφημισεις δυο μηνεσ πριν χωρις να υπαρχει το κινητο!

 

Καταρχάς αυτό με τα χρώματα δεν ισχύει τουλάχιστον εδώ στον βορρά. Υπάρχει σε 4 χρώματα σε όλες τις εταιρείες. Επιπλέον υπάρχει το ντέμο σε καταστήματα με το οποίο μπορείς να παίξεις!

Όσον αφορά τα κλειδώματα είναι καθαρά θέμα παρόχου. Κι εγώ κλειδωμένο σε πάροχο θα το πάρω το πιθανότερο μιας και η γενική πολιτική στην Ευρώπη είναι αυτή. Στην Ελλάδα δεν έχουμε κλειδώματα-να και ένα θετικό!

Διαφημίσεις εδώ παίζουν από προχθές και έχει γίνει προσκύνημα στις προπαραγγελίες...

Αν βρω μια διαφήμιση στη Σουηδία με κάτι τύπους γύρω από μια λίμνη να προσπαθούν να χειριστούν στα κινητά με τα γάντια τους και να μην μπορούν ενώ με αυτός με το λούμια να το παίζει άνετος θα την ανεβάσω. Έχει πολύ πλάκα.

Το θέμα είναι να γεμίσει το κατάστημα εφαρμογές. Εκεί ποντάρω. Το υλικό το έχει το κινητό! Το λογισμικό όμως;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσο πουλάνε συσκευές τα WP8, τόσο θα ανεβαίνει και το πλήθος των εφαρμογών στο κατάστημα και όσο ανεβαίνουν οι εφαρμογές, τόσο θα ανεβαίνουν και οι πωλήσεις των συσκευών. Από αυτά που ακούμε μέχρι τώρα φαίνεται ότι θα πουλήσουν πάρα πολύ καλά τα WP8 και κυρίως το 920, οπότε μάλλον θα μείνουμε ευχαριστημένοι και από συσκευές και από εφαρμογές

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από που από το εξωτερικό το παραγγέλνουμε για Αθήνα; Θέλω να το παραγγείλω τώρα που πληρώθηκα. Βοηθήστε λίγο γιατί τα λεφτά φεύγουν αμέσως και μην πάει για τον επόμενο μήνα.
:X
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα αναλυτικοτατο review

http://www.theverge.com/2012/11/1/3584486/nokia-lumia-920-review

Και εδω πανεμορφες φωτο απο τη καψουρα το cyan:p

http://www.theverge.com/2012/11/1/3584620/nokia-lumia-920-hardware-photos#3892077

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα αναλυτικοτατο review

http://www.theverge.com/2012/11/1/3584486/nokia-lumia-920-review

Και εδω πανεμορφες φωτο απο τη καψουρα το cyan:p

http://www.theverge.com/2012/11/1/3584620/nokia-lumia-920-hardware-photos#3892077

 

Είναι λίγο ότι να΄ναι οι βαθμολογίες του theverge ή μου φαίνεται;

Πως είναι δυνατόν να έχει την καλύτερη κάμερα μετά το 808 και να παίρνει 8 έχοντας την ίδια βαθμολογία με iphone 5 και HTC One X, το οποίο HTC μάλιστα υστερεί από το Ν8.

Και το χειρότερο είναι ότι note 2 και S3 έχουν 9!! :X

 

Εμένα μου έχει κάτσει στο μυαλό το κλασσικό μάυρο και πολύ περισσότερο το κόκκινο αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα γυαλιστερά χρώματα. Κυρίως τι αντοχή έχουν σε γδαρσίματα. Άν είχε κανείς τα παλιά λούμια σε λευκό που ήταν γυαλιστερά ας μας πει γενικές εντυπώσεις.

Edited by Johnious13

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

το κινητο υπαρχει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ διαθεσιμο για παραγγελια σε ολα τα χρωματα! για οσους θελουν να το παραγγειλουν πατηστε το παρακατω link! εγω μολις παρηγγειλα το κιτρινο!:D

http://www.cyberport.de/?token=03d346dc546562c27ce080e71a145a81&EVENT=itemsearch&view=liste&query=lumia+920&searchbutton.x=0&searchbutton.y=0&filterkategorie=

Link to comment
Share on other sites

Το Γενναρη θα ερθει επισημα εδω??

Δυστυχώς τα Nokia Care λένε ότι θα έρθει Γενάρη... Εντελώς Fail...μετά και από γιορτές Χριστουγέννων. Τι σόι προώθηση είναι αυτή δεν το καταλαβαίνω. Ακόμα και η "ληστεία" το iPhone 5 θα έρθει το Νοέμβριο.

Σε 2+ μήνες θα ξεφουσκώσει και ο ανταγωνισμός τρέχει... π.χ. Nexus 4. Good Luck Nokia... Από την άλλη βέβαια ******* η Nokia για την Ελλάδα.

Η HTC βέβαια φαίνεται να μη μας αγνοεί γιατί το 8X απ'ότι ξέρω έρχεται 15/11.

Μάλλον όσοι το θέλουμε θα τιμήσουμε κάποιο ξένο ιντερνετομάγαζο και είναι κρίμα να δίνουμε χρήματα σε Άγγλους, Γερμανούς κ.τ.λ.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

το κινητο υπαρχει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ διαθεσιμο για παραγγελια σε ολα τα χρωματα! για οσους θελουν να το παραγγειλουν πατηστε το παρακατω link! εγω μολις παρηγγειλα το κιτρινο!:D

http://www.cyberport.de/?token=03d346dc546562c27ce080e71a145a81&EVENT=itemsearch&view=liste&query=lumia+920&searchbutton.x=0&searchbutton.y=0&filterkategorie=

 

Στέλνει και Ελλάδα; Επειδή βλέποντας το site με μετάφραση google καθώς δεν ξέρω γερμανικά είδα και δυνατότητα αντικαταβολής, ξέρεις αν τυχόν ισχύει και για πωλήσεις εκτός Γερμανίας;

 

Ευχαριστώ,

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρώτα βεβαιωθείτε ότι οι συσκευές αυτές θα δουλεύουν κανονικά στην Ελλάδα και ότι θα έχουν εγγύηση.:!:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

στελνει κανονικα ελλαδα και με αντικαταβολη. τους εστειλα email για την εγγυηση και μολις απαντησουν θα σας πω... παντως λογικα εφοσον ειναι ευρωπη θα ισχυει κανονικα η εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

στελνει κανονικα ελλαδα και με αντικαταβολη. τους εστειλα email για την εγγυηση και μολις απαντησουν θα σας πω... παντως λογικα εφοσον ειναι ευρωπη θα ισχυει κανονικα η εγγυηση.

Επίσης, ένα άλλο ζήτημα (από ότι λένε) είναι οι μπάντες λειτουργίας του LTE. Δεν ξέρω αν θα υπάρχει διαφορά στην Ελλάδα.

Τα λέω για τους υποψήφιους αγοραστές, εγώ έχω αποφασίσει να περιμένω κανένα μηνάκι ακόμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρώτα βεβαιωθείτε ότι οι συσκευές αυτές θα δουλεύουν κανονικά στην Ελλάδα και ότι θα έχουν εγγύηση.:!:

 

Αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Προσοχή στα κλειδώματα στο δίκτυο! όχι πως δε ξεκλειδώνει το κινητό αλλά γιατί να πληρώσετε και άλλα χρήματα... είναι κρίμα.

Από εκεί και πέρα, μου κάνει εντύπωση που στην Φινλανδία δεν υπάρχει ακόμη στα καταστήματα και υπάρχει στη Γερμανία. Είναι λίγο θέμα τύχης ποιος θα το πάρει πρώτος... Εδώ το Ν8 το είχε η μισή Ελλάδα, το είχα παραγγείλει από τους πρώτους και τελικά το πήρα τελευταίος. Γενικά, αν βεβαιωθείτε ότι τα έχουν ξεκλείδωτα από Γερμανία πάρτε το. Δε ξέρω τι γίνεται στο θέμα γλώσσας με γουίντοουζ φόουν αλλά θα βρεθεί λύση. Αν φτάσουμε τα 10 εκ πωλήσεις θα ασχοληθούμε μαζί του οι ντιβέλοπερς.:p

 

Έλαβα απάντηση από πάροχο: Estimated delivery date when ordering time: 2012-12-13 :wacko: Η συγκάτοικος μου που το παρήγγειλε το προηγούμενο βράδυ έχει 12 μέρες νωρίτερα παράδοση. Αυτό σημαίνει ότι είτε το χρώμα που διάλεξα είναι διάσημο-μαύρο- είτε έχουν κάνει ουρά οι προπαραγγελίες... Πανικός.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρώτα βεβαιωθείτε ότι οι συσκευές αυτές θα δουλεύουν κανονικά στην Ελλάδα και ότι θα έχουν εγγύηση.:!:

 

Ετσι ειναι... Μαλλον θα ειναι κλειδωμενα στον παροχο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρώτα βεβαιωθείτε ότι οι συσκευές αυτές θα δουλεύουν κανονικά στην Ελλάδα και ότι θα έχουν εγγύηση.:!:

Στο Nokia Care μου είπαν πώς εφόσον είναι ευρωπαικός ο σειριακός τότε δεν έχουν πρόβλημα να το καλύψουν από εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...