Jump to content

Περί... σχολιασμού γενικά


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τους έχεις φακελώσει όλους, ε;! :p

 

το παλεύω!!!!ά και ο brutus τελ.μυν: Βοήθεια για επιλογή συσκευής

27 Μάρ. 2006 09:55 αλλά αν και ήταν mod νομίζω πλέον δεν είναι!

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν κάποιοι Moderators οι οποίοι μπαίνουν 1 φορά το χρόνο στο φορουμ.Αντιθέτως,υπάρχουν,μέλη τα οποία προσφέρουν πάρα πολλά στην κοινότητα αλλά είναι απλά μέλη.Παρακαλώ να το κοιτάξετε και να μη κλείσει το θέμα με μια ειρωνία σαν απάντηση...

Ο αριθμός των μηνυμάτων πολλές φορές δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο για την επιλογή ενός moderator. Επιπρόσθετα, καθώς οι moderators προσφέρουν εθελοντικά, όπως γνωρίζεις, τις «υπηρεσίες» τους είναι λογικό να μη βρίσκονται εδώ κάθε ημέρα, εις βάρος πολλές φορές των προσωπικών τους υποχρεώσεων. Για αυτό λοιπόν στο forum που αναφέρεις ότι δραστηριοποιείσαι και πιστεύεις ότι υπάρχει πρόβλημα, καλό θα ήταν να βοηθήσεις με τον τρόπο που μπορείς. Κάνοντας κλικ στο κουμπάκι «αναφορά» εκεί που πιστεύεις ότι υπάρχει πρόβλημα. Και δεν είναι ανάγκη να υπάρχει αναφορά παράβασης ΟΠΧ. Μπορεί να είναι κάποιο off-topic μήνυμα, μπορεί να είναι κάποιο μήνυμα που μπορεί να συνενωθεί σε κάποιο άλλο θέμα κ.ο.κ. Κάτι τέτοιο θα βοηθήσει σημαντικά τη διαχείριση οποιουδήποτε forum, γιατί ακόμη και αν o αρμόδιος moderator να μην μπορεί να επέμβει, σίγουρα κάποιος άλλος θα μπορέσει να ασχοληθεί αργά ή γρήγορα με το θέμα και να το επιλύσει. Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που επιθυμείς να αναφέρεις, ωστόσο, μπορείς να στείλεις PM είτε σε κάποιο super moderator, είτε σε εμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Όταν μπαίνω στο myPhone, ο τρόπος που διαβάζω τα θέματα είναι να βλέπω ποιά έχουν νέα μηνύματα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο να διαβάσω όλα τα νέα (ενημερωμένα καλύτερα) θέματα. Σε αυτή την περίπτωση απλά δεν μπαίνω στο myPhone και το αφήνω για αργότερα, καθώς αν πατήσω στο «έξοδος» πρίν διαβάσω τα σχετικά θέματα θα χάσω το αν είναι ενημερωμένα ή όχι.

 

Υπάρχει όμως κάτι που με υποχρεώνει να μπω στο myPhone, ακόμα και αν δεν έχω χρόνο. Τι είναι αυτό; Μα τα προσωπικά μηνύματα (PM)! Και καλά αν πρόκειται για κάτι σημαντικό, αλλά δεν είναι πάντα... Μήπως θα έπρεπε το ενημερωτικό e-mail για καινούργιο μήνυμα να έχει και το κείμενο του μηνύματος ενσωματωμένο, ώστε ανάλογα με την σπουδαιότητά του να μπαίνω στο myPhone ή όχι; Όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα μηνύματα παρακολούθησης θέματος δηλαδή, όπου έχουν από κάτω τα δημοσιευμένα μηνύματα. Γιατί να μην γίνει το ίδιο και με τα προσωπικά μηνύματα;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια Πολλά!

Θα ήθελα να κάνω μια υπόδειξη σχετικά με το φόρουμ της SE.

Παρατηρώ ότι παραμένουν επισημασμένα αρκετά threads παλιών κινητών, στα οποία μάλιστα έχουν να γραφούν posts ακόμη και από το Μάρτιο του 2007!

Αντίθετα, θέματα σχετικά με νεότερα κινητά δεν έχουν γίνει επισημασμένα, αν και πιστεύω πολλοί θα τα ήθελαν.

Παράδειγμα: παραμένουν επισημασμένα τα θέματα για το Ζ520, το Κ700 και το Κ300, ενώ για συσκευές όπως πχ. το Κ530i (με αρκετό αριθμό δημοσιεύσεων) δεν ισχύει το ίδιο.

Δεν είμαι moderator για να ξέρω με ποια ακριβώς κριτήρια επισημαίνονται τα διάφορα θέματα, καταθέτω όμως την πρότασή μου, ελπίζοντας να βρει ανταπόκριση!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπει στο φόρουμ της SE αλλα αν είναι όπως τα παρουσιάζεις..είναι κάπως.

 

Αν γινόταν όπως στα νοκια που είναι όλα ΕΠΙΣΗΜΑ και όχι επισημασμένα θα ήταν απολύ καλύτερα.

 

Όποιο θέμα έχει νέα απάντηση, εκείνο να πηγαίνει πάνω, όχι τα παλιά κινητά που δεν απαντάει κανείς.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον p_k...Πιστεύω όμως πως το φορουμ της Νοκια ειναι ενα μπερδεμα...:confused: Έχουν όλα το ίδιο σύμβολο...Σχεδόν όλα...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον p_k...Πιστεύω όμως πως το φορουμ της Νοκια ειναι ενα μπερδεμα...:confused: Έχουν όλα το ίδιο σύμβολο...Σχεδόν όλα...

Όταν λες σύμβολο?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ένοιωσα σαν να γραφόμουνα σε site που θα διακινούσα πληροφορίες υψίστης ασφαλείας....:ninja:

 

Στην ιστορία με τους "ασφαλείς" κωδικούς κατά την εγγραφή μέλους αναφέρομαι...

Στο τέλος τους ξεχνάμε και εμείς :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ωραίο το αίσθημα περιπέτειας που σου προσφέρει το forum?:p

 

Παντού υπάρχουν, ειναι για να μη γίνεται εγγραφή από προγράμματα.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μερικές χρήσιμες πληροφορίες λοιπόν...

 

Οι ασφαλείς κωδικοί εισήχθησαν μετά από διάφορα κρούσματα κλοπής κωδικών που παρουσιάστηκαν πριν από 2 περίπου χρόνια. Αρκετά μέλη του myphone.gr χρησιμοποιούσαν κωδικούς (passwords) που ήταν ιδιαίτερα απλοί (π.χ. «12345», «0000», ή ήταν ίδιοι με το όνομα μέλους τους ή ήταν ίδιοι με την ημερομηνία γέννησής τους). Κάποιοι εκμεταλλεύθηκαν αυτό το γεγονός με... άσχημα αποτελέσματα.

 

Τότε, έγινε υποχρεωτική η επιλογή ενός... σχεδόν ασφαλούς κωδικού. Είναι πολύ απλό αυτό που ζητάται: «Εισάγετε έναν κωδικό αποτελούμενο από πέντε (5) ή περισσότερους χαρακτήρες. Για να γίνει αποδεκτός θα πρέπει υποχρεωτικά να περιέχει και αριθμούς και γράμματα».

 

Δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Από εκεί και έπειτα ωστόσο για την ασφάλεια των μελών, εξετάζεται πάντοτε η «ισχύς» ενός κωδικού κατά την εγγραφή και γίνονται προτάσεις. Δεν είναι απαράιτητο να γίνουν αποδεκτές αυτές οι προτάσεις.

 

Συνοψίζοντας:

Συνιστάται η χρήση ενός ασφαλούς κωδικού. Προτιμήστε να χρησιμοποιείτε συνδιασμούς πεζών και κεφαλαίων γραμμάτων, αριθμών και σημείων στίξεως. Αποφύγετε τη χρήση απλών λέξεων ή αριθμών, όπως 123 ή abcdef και μην χρησιμοποιείτε σε αυτόν προσωπικά στοιχεία, όπως π.χ. την ημ/νία γεννήσεώς σας. Ένα παράδειγμα ασφαλούς κωδικού είναι ο 1@ER4c*j9d$Da. Κάθε χρήστης είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το απόρρητο του λογαριασμού του και θα πρέπει να επιλέγει και να διαφυλάσσει τον κωδικό του με ασφάλεια.

 

Ένα ακόμη στάδιο κατά τη διαδικασία εγγραφής είναι η εισαγωγή μιας ακολουθίας αριθμών, ώστε να πιστοποιηθεί το γεγονός ότι αυτή γίνεται από άνθρωπο και όχι από κάποιο bot που δημιουργεί αυτόματα λογαριασμούς για spamming. Άκρως αποτελεσματικό μέτρο και χρησιμοποιείται πλέον από σχεδόν κάθε site, που απαιτεί εγγραφή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το θέμα,διότι έχω μια απορία...Σε αυτό το θέμα,http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=195056,κάποιος mod ή ακόμα και ο Admin,είχε τη φαεινή ιδέα να διαγράψει κάποια μηνύματα...Γιατί;;;;;Και γιατί κι ένα δικό μου;Δε νομίζω πως ήταν spam...Κι ακόμα ένα τέτοιο,στα "ανέκδοτα"...Για μένα δεν είναι spam...Δε κοιτάτε όμως να διαγράψετε μηνύματα τύπου "Είσαι βλάκας,δεν υπάρχει το Κ800,μόνο το Κ 7 5 0"...Και σας παρακαλώ να μη κλειδώσετε το θέμα για να μπορέσω να απαντήσω κι εγώ...
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το θέμα,διότι έχω μια απορία...Σε αυτό το θέμα,http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=195056,κάποιος mod ή ακόμα και ο Admin,είχε τη φαεινή ιδέα να διαγράψει κάποια μηνύματα...Γιατί;;;;;Και γιατί κι ένα δικό μου;Δε νομίζω πως ήταν spam...Κι ακόμα ένα τέτοιο,στα "ανέκδοτα"...Για μένα δεν είναι spam...Δε κοιτάτε όμως να διαγράψετε μηνύματα τύπου "Είσαι βλάκας,δεν υπάρχει το Κ800,μόνο το Κ 7 5 0"...Και σας παρακαλώ να μη κλειδώσετε το θέμα για να μπορέσω να απαντήσω κι εγώ...

 

Κατ' αρχάς, PM στους υπεύθυνους Moderators ή στον Super Moderator του Chat & Fun (Βασίλης, seventh_heaven, vampyre), έστειλες;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση νομιζω ειναι λιγο πολυ γνωστη.

θεωρηθηκαν τα ποστς ασχετα και διεγραφησαν.ενδεχομενως μαλιστα να πηρε και σωστα ποστς η μπαλα.:)

στην ερωτηση γιατι διεγραφησαν χωρις προειδοποιηση ή με ειδοποιηση για την διαγραφη αυτων,η απαντηση ειναι πως ο καθε μοντερειτορ εχει την διακαιοδοσια να σβηνει οπως κρινει αυτος και λογω φορτου διαγραφων/εργασιας δεν ειναι υποχρεωμενος να ειδοποιει κανενα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η απαντηση νομιζω ειναι λιγο πολυ γνωστη.

θεωρηθηκαν τα ποστς ασχετα και διεγραφησαν.ενδεχομενως μαλιστα να πηρε και σωστα ποστς η μπαλα.:)

στην ερωτηση γιατι διεγραφησαν χωρις προειδοποιηση ή με ειδοποιηση για την διαγραφη αυτων,η απαντηση ειναι πως ο καθε μοντερειτορ εχει την διακαιοδοσια να σβηνει οπως κρινει αυτος και λογω φορτου διαγραφων/εργασιας δεν ειναι υποχρεωμενος να ειδοποιει κανενα!

 

 

ναι,βρε FREAK,αλλά δε θα μπορούσε να μου το πει πρώτα???Κι τέλος πάντων,άντε και πες τα δικά μου τα πήρε άσχετα...Μιας άλλης κοπέλας πο έλεγε για το χειρότερο δώρο της,τί το έσβησε??

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα με περιεχόμενο:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Έμεινα!!:lol:

 

Θεωρούνται ανούσια, άνευ περιεχομένου και η δημοσίευσή τους αποτελεί παράβαση των ΟΠΧ (επεξήγηση: δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στη συζήτηση και αρμόζουν περισσότερο σε «chat-room» και όχι σε forum, όπου τα γραπτά... μένουν). Συνήθως υπάρχει μια ελαστικότητα, που το τελευταίο καιρό τείνει να εξαντληθεί λόγω της συχνής εμφάνισης του ανωτέρο φαινομένου.

 

Αν είναι επιθυμητές οι διευκρινήσεις για κάποια διαγραφή, μετακίνηση, τροποποίηση κάποιου μηνύματος κ.ο.κ., δεν επιτρέπεται η δημιουργία θεμάτων, παρά μόνο η αποστολή PM προς τους αρμόδιους moderators για πιθανή διερεύνηση του θέματος. Τέλος, αν κάποιο άλλο μήνυμα παραβιάζει τους ΟΠΧ, υπάρχει το πλήκτρο της αναφοράς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/9.50 (J2ME/MIDP; Opera Mini/4.0.10031/230; U; el))

 

Eixa kanei mia anazhth sto google kai eixa dei to forum se mia morfh pou den mporouses na apanthseis alla eblepes ta minimata 250 mia allh leptomeria einai oti panw panw elege see as pda. Ena allo xaraktiristiko einai oti sto url den elege showthread alla kati allo. An to 3eretai gia pestemou to url plz......

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αναφέρεσαι στο Αρχείο, το οποίο έχει δύο λόγους ύπαρξης: Ευκολότερο indexing των θεμάτων από τις μηχανές αναζήτησης, αλλά και ευκολότερη πρόσβαση στα περιεχόμενα του forum από κινητά τηλέφωνα και PDAs.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όταν λες σύμβολο?

Μπορεί να απαντάω λίγο αργά...Το σύμβολο-smilie με το βελάκι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να απαντάω λίγο αργά...Το σύμβολο-smilie με το βελάκι...

Κι εγώ αργά απαντάω (4:22πμ) :p

 

Ενταξει, δεν σημαίνει και κάτι το smiley έξω απ'το θέμα. Και διαφορετικά να υπήρχαν δεν θα είχε καμία διαφορά..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τοσο καιρο το ημερολογιο (το κουμπακι) ηταν διπλα απο τον πινακα ελεγχου..τωρα ομως δεν το βλεπω εκει..

 

:confused::worry::ninja:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο το ημερολογιο (το κουμπακι) ηταν διπλα απο τον πινακα ελεγχου..τωρα ομως δεν το βλεπω εκει..

 

:confused::worry::ninja:

Στις συντομεύσεις ακριβώς δίπλα.

Τρίτη επιλογή πριν το τέλος στο αναδυόμενο menu που εμφανίζεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σχολιασμού γενικά
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...