Jump to content

Περί... σχολιασμού γενικά


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει καποιος τροπος να αλλάξει κάποιος το ψευδώνυμό του (ή να το διορθώσει) κρατώντας το ιδιο account.

Π.χ στο δικό μου, να το κάνω Bianca με κεφαλαιο ή να το αλλάξω ολοκληρωτικά ή να προσθέσω κάτι άλλο π.χ Biancavfp κλπ.

 

Μερσι

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "δεν υπάρχει τρόπος", υπάρχει δε θέλουμε να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες για τον καθένα...

Έχω ζαλίσει και εγώ τον admin για αυτό το θέμα , αλλά ποτέ δε με απάντησε...:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "δεν υπάρχει τρόπος", υπάρχει δε θέλουμε να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες για τον καθένα...

Έχω ζαλίσει και εγώ τον admin για αυτό το θέμα , αλλά ποτέ δε με απάντησε...:(

 

ε ναι ρε παιδιά αλλά όταν είσαι σε ένα forum τα άλλα μέλη σε μαθαίνουν και σιγά σιγά μαθαίνεις κάποια πράγματα.Π.χ. Aν πάρουμε σαν αρχή ένα μέλος που έχει κάνει 9000 posts και,αν αλλάξει name δε το γνωρίζουν οι άλλοι πιστεύουν ότι έχει χαθεί.Επίσης πολλοί συνδιάζουν το όνομα κάποιου με τη προσωπικότητα του μες στο φόρουμ.;)Αν λοιπόν όποτε θέλει ο καθένας αλλάζει το name του τότε θα υπάρχει συνεχώς ένα confusio.....;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν αυτό το πρόβλημα, τότε θα μπορούσε να υπάρχει η υποχρέωση σε όποιον αλλάξει nickname να το γράφει στην υπογραφή του για ένα διάστημα.

Τουλάχιστον αν είναι αυτό το πρόβλημα(που δεν είναι) θα ήθελα να μπει ένα s στο τέλος.Ένα s θα με εξαφανίσει;

Δε λέμε να αλλάζουμε κάθε μέρα.

Για παράδειγμα εγώ όταν γράφτηκα στο φόρουμ έβαλα το nick που μου έδωσαν στο πανεπιστήμιο με το έτσι θέλω.

Και αυτό γιατί ήθελα να το θυμάμαι ανά πάσα στιγμή ακόμα και αν έμπαινα σπάνια στο φορουμ.

Δύσκολα να θυμάσαι 100 διαφορετικά nicks σε 100 φόρουμ.

Έλα όμως που έχω κολλήσει με το συγκεκριμένο φόρουμ και δε μου χρειάζεται πλέον ένα nick αυτού του είδους.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λυπαμαι που δεν μπορει να γινει κατι. Εχετε δικιο που λετε οτι θα γίνει ενα ψιλομπαχαλο με το ποιος ειναι ποιος, αλλα πιστευω οτι καποιες μικρες τροποποιησεις στο nick θα ηταν καλο να γινονται.

Οχι αλλαγή, αλλα τουλαχιστον καποιες...μικροδιορθώσεις...:D

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, η αλλαγή του ψευδωνύμου δεν είναι δυνατή. Είναι κάτι που αναφέρεται σαφέστατα και με τη συνοδεία της λέξης «ΠΡΟΣΟΧΗ!» κατά τη διαδικασία εγγραφής:

 

Το Όνομα Μέλους θα πρέπει να περιέχει μόνο λατινικούς χαρακτήρες (a-z), αριθμούς (0-9) και κάτω παύλα (_). Προσοχή! Αφού δημιουργήσετε τον λογαριασμό, η αλλαγή του ονόματος χρήστη δεν είναι δυνατή.

 

Ας εξηγήσω τώρα το γιατί, λίγο πιο αναλυτικά αυτήν τη φορά (από ό,τι στο παρελθόν). Κάθε λογαριασμός στο myphone.gr αντιστοιχεί όπως ίσως έχετε παρατηρήσει σε ένα μοναδικό id (αριθμό αναγνώρισης) και ένα επίσης μοναδικό nickname. Π.χ. 65256 και bianca76 για να δώσω ένα παράδειγμα. Το id χρησιμοποιείται στη βάση δεδομένων για να αναγνωριστεί ο κάθε χρήστης και να καθοριστεί ποιο μήνυμα / θέμα / προφίλ / πληροφορία / εικόνα στο my gallery κ.ο.κ. αντιστοιχεί σε αυτόν. Περίπου το ίδιο συμβαίνει και στο nickname.

 

Για παράδειγμα. Κάνοντας παράθεση σε ένα μήνυμα, αν έχετε προσέξει προσθέτονται σε αυτό δύο πληροφορίες: Η μία είναι το nickname και η άλλη το post id (ο αριθμός μηνύματος) ώστε να υπάρχει μία σαφέστατη αναφορά στο αρχικό μήνυμα. Αν άλλαζε το ψευδώνυμο, τότε θα επικρατούσε ένα «μπάχαλο» στο συγκεκριμένο τομέα, όπως και σε πολλούς άλλους τομείς.

 

Αυτό λοιπόν που θέλω να εξηγήσω είναι ότι σε κάθε περίπτωση ακόμη και η παραμικρή αλλαγή στο nickname δημιουργεί προβλήματα στην αντιστοίχηση των μηνυμάτων με τα μέλη. Το μπάχαλο αυτό θα επεκτείνονταν παντού, όπως π.χ. στις παραθέσεις (quotes), στο my devices, στο my gallery κ.ο.κ. Ακόμη και αν υπήρχε η υποχρέωση αναφοράς του nickname στην υπογραφή όπως προτάθηκε, πάλι δεν θα έλυνε κάποια από αυτά τα προβλήματα. Όλοι θα έψαχναν το μήνυμα του Χ χρήστη, ο οποίος πλέον θα ήταν Υ και απλά δεν θα γνώριζαν την αλλαγή παρά μόνο αν... είχαν προηγουμένως ενημερωθεί για αυτήν την αλλαγή. Μπάχαλο. Μπάχαλο και πάλι μπάχαλο.

 

Κατά συνέπεια λοιπόν, το nickname είναι η μοναδική μας ταυτότητα σε αυτό το forum και το μόνο που δεν μεταβάλλεται (μαζί με το userid). Όλα τα άλλα μπορείτε να τα αλλάξετε όπως είναι γνωστό κατά την κρίση σας. Αν έχετε κάποια άλλη διευκρινιστική απορία σχετικό με το θέμα μπορείτε να ανατρέξετε σε άλλα σχετικά μου μηνύματα σε αυτό το forum ή να μου στείλετε κάποιο PM. Ευχαριστώ :)!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά τη μεταφορά στο νέο server και την ανάλυση των logs των τελευταίων 13 ημερών (17 Ιουνίου - 30 Ιουνίου), προκύπτουν ορισμένα ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Το σημαντικότερο από αυτά είναι ίσως το ακόλουθο:

 

Οι 10 δημοφιλέστεροι Browsers (όλες οι εκδόσεις)

 

1. Firefox (45,7%) -> 10.428.771 hits

2. MS Internet Explorer (45,7%) -> 10.407.976 hits

3. Opera (5,4%)

4. Safari (2,5%)

 

Αν και δυστυχώς τα στατιστικά αυτά δεν είναι για όλο τον Ιούνιο, αλλά μόνο για τις 13 τελευταίες ημέρες - μείον επίσης αρκετές ώρες που ο server δεν ήταν προσπελάσιμος - είναι η πρώτη φορά που ο Firefox βρίσκεται στην 1η θέση (έστω και με οριακή, πραγματικά, διαφορά από τον IE. Παραθέτω και μία πιο αναλυτική παρουσίαση των μεριδίων:

 

  1. MS IE 7.0 (31%)
  2. Firefox 2.0.0.14 (22,4%)
  3. Firefox 3.0 (18,8%) (προφανώς το ποσοστό αυτό θα αυξηθεί)
  4. MS IE 6.0 (14,2%)
  5. Opera (5,4% - όλες οι εκδόσεις)
  6. Safari (2,5% - όλες οι εκδόσεις)
  7. Firefox 2.0.0.12 (1,2%)
  8. Firefox 2.0.0.11 (0,6%)
  9. Firefox 2.0.0.13 (0,5%)
  10. «Mozilla» (0,3%)

 

Ακολουθούν αρκετές ακόμη εκδόσεις του Firefox με ποσοστά 0,2%.

 

Δυστυχώς είναι ακόμη σημαντικό το ποσοστό των χρηστών που χρησιμοποιεί IE 6.0. Ευτυχώς η πλειοψηφία πλέον των χρηστών του myphone.gr χρησιμοποιεί είτε Firefox, είτε IE 7.0.

 

Στα λειτουργικά συστήματα δεν υπάρχουν εκπλήξεις:

 

  1. Windows XP (70,2%)
  2. Windows Vista (21,4%)
  3. Mac OS X (2,3%)
  4. Unknown (1,7%)
  5. Windows 2000 (1,3%)
  6. GNU Linux (unknown / unspecified distribution) (0,8%)
  7. Symbian OS (0,4%)
  8. Windows 2003 (0,3%)
  9. Windows CE (0,1%)
  10. Windows NT (0,1%)

 

Να αναφέρω ότι εδώ και ένα χρόνο περίπου στους online χρήστες, αλλά και στα στατιστικά δεν προσμετρόνται οι χρήστες που παρακολουθούν τα δύο βασικά RSS Feeds του myphone.gr, αφού αυτά τα «εξυπηρετεί» το feedburner.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δηλώνω εντυπωσιασμένος με τα νούμερα αυτά!

 

Τόσο στους browsers όπου η MS από ότι φαίνεται πρέπει να βγάλει άμεσα νέο πρόγραμμα αλλά κυρίως στα λειτουργικά…. 70% ακόμα στα XP?????????

 

Και το λέω αυτό έχοντας υπόψη μου ότι το myphone έχει χρήστες φανατικούς της τεχνολογίας που αλλάζουν μηχανάκια, παρακολουθούν τις εξελίξεις κλπ….

 

Μάνο αν δε βαριέσαι κάνε update τα νούμερα όταν μαζευτούν κι άλλα στοιχεία και πρόσθεσε κι άλλα στοιχεία

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δηλώνω εντυπωσιασμένος με τα νούμερα αυτά!

 

Τόσο στους browsers όπου η MS από ότι φαίνεται πρέπει να βγάλει άμεσα νέο πρόγραμμα αλλά κυρίως στα λειτουργικά…. 70% ακόμα στα XP?????????

 

Και το λέω αυτό έχοντας υπόψη μου ότι το myphone έχει χρήστες φανατικούς της τεχνολογίας που αλλάζουν μηχανάκια, παρακολουθούν τις εξελίξεις κλπ….

Ακριβώς αυτό. Η τελευταία πρόταση το δικαιολογεί επαρκώς.

Οι χρήστες του myphone είναι φανατικοί της τεχνολογίας, αλλάζουν μηχανάκια, παρακολουθούν τις εξελίξεις και, όπως φαίνεται από τα ποσοστά, αναγνωρίζουν ότι το καλύτερο λογισμικό της MS είναι, μακράν από το δεύτερο, τα XP.:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Όταν εννοείς σου «σβήνει» τις παρακολουθήσεις τι ακριβώς εννοείς;

Όλα τα θέματα που έχεις επιλέξει να παρακολουθείς παρουσιάζονται στη σχετική σελίδα ( http://www.myphone.gr/forum/subscription.php?do=viewsubscription&daysprune=-1&folderid=all ) του πίνακα ελέγχου. Από εκεί μπορείς να τα διαχειριστείς με όποιον τρόπο επιθυμείς.

 

Μήπως είχες κάποια θέματα υπό παρακολούθηση που... χάθηκαν; Με την αναβάθμιση πάντως δεν χάθηκε οποιαδήποτε πληροφορία, πόσο μάλλον οι παρακολουθήσεις των θεμάτων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην βαλουμε openID στο site του myphone

Περί OpenID: http://openid.net/

Περί vBulletin και OpenID: http://www.vbulletin.com/forum/showthread.php?t=259365

 

Στο παραπάνω θέμα έχει γίνει ήδη μία ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με το θέμα του integration του OpenID στο vBulletin. Προσωπικά, θεωρώ ότι κάποτε στο μέλλον θα γίνει και αυτό, απλά δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα για διάφορους λόγους - τους οποίους έχουν περιγράψει διάφοροι που έχουν ψάξει περισσότερο από ότι εγώ το θέμα στο προαναφερθέν link.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aνοιξα ένα θέμα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και μου το μεταφέρατε στο θέμα "Τι μάρκα τσιγάρων καπνίζετε". Πιστεύω ότι το ένα θέμα είναι άσχετο με το άλλο, δηλαδή επειδή και τα δυο σχετίζονται με τσιγάρο πρέπει να γίνει ένα το θέμα?

Και απορώ πως μερικά θέματα τα αφήνετε ανοιχτά ενώ θα μπορούσαν και αυτά κάλλιστα να μεταφέρνουν.

 

Για παράδειγμα, το θέμα του tennis θα μπορούσε να μεταφερθεί στο "Γυμναστήρια:ένας τρόπος ζωής". Το "φακοί επαφής" να γινόταν ένα με το "μυωπία,διορθωτικές επεμβάσεις". Υπάρχουν δυο θέματα ανοιχτά για το κύβο του rubic, Το θέμα με τις γυναίκες και τρίχες στο "αποτρίχωση με laser", Θέματα όπως τη μαζική υστερία, μαζί με αλλα 10-15 θέματα στο "ειδήσεις". Το "ταξίδια" και το "που θα πάτε διακοπές". Επίσης υπάρχουν καμια 10aria θέματα με σπουδές, που σπουδάσατε, τι σπουδάσατε, τι να σπουδάσω, αναγνώριση πτυχίου κτλ κτλ

Θα μπορούσα να γράψω πολλά παραδείγματα ακόμα...

 

Για αυτό παρακαλώ τους mods να σταματήσουν να μεταφέρουν μηνύματα με το παραμικρό, η αν πρέπει να υπάρχουν λιγότερα θέματα να μεταφέρουν και τα υπόλοιπα εκεί που ανήκουν.

Επίσης παρακαλώ αν κάποιος θέλει να απαντήσει εδώ δημοσια αν κάνω κάπου λάθος χωρίς να στείλει PM. Είμαι σίγουρος υπάρχουν και άλλοι users με παρόμοιες απορίες.

Ευχαριστώ

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, το θέμα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο βέβαια θα μπορούσε να μεταφερθεί στο γενικό για το κάπνισμα, καθώς το gamucci και όλα αυτά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν παύουν να είναι τσιγάρα. Σε αυτό που συμφωνώ είναι πως άμα το ψάξεις υπάρχουν θέματα τα οποία είναι πολύ πιο σχετικά από τα δύο που συνενώθηκαν και θα μπορούσαν να γίνουν ένα όπως π.χ το που θα πάτε διακοπές και το ταξίδια.

Σε γενικές γραμμές όμως +1

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε δεν είπα να μη μεταφερθεί αλλα βλέπω και τα αλλα θέματα ανοιχτά και τσαντίζομαι λιγάκι. Και το δικό μου θέμα είναι και πιο σοβαρό και μπορεί να βοηθηθεί ένας που θέλει να το κόψει..

Εγώ που έμαθα για το συγκεκριμένο τσιγάρο χάρηκα (μακάρι να με βοηθήσει να το κόψω) και είπα να ποστάρω εδώ και μου το μεταφέρανε..

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!!! Εγώ στο θέμα "Τι μάρκα τσιγάρα καπνίζετε;" δεν μπαίνω συχνά γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει τι τσιγάρα καπνίζει ο καθένας..

Αλλά το θέμα που άνοιξες έχει κάποιο ενδιαφέρον και αν δεν διάβαζα αυτό το θέμα δεν υπήρχε περίπτωση να μάθω για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.. έστω κι αν δεν είναι τόσο σημαντικό.

Και γενικότερα γίνονται πολλά λάθη πιστεύω όσον αφορά τις μεταφορές των θεμάτων κλπ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παλιότερα ήμουν mod σε φόρουμ, πρέπει να καταλάβετε ότι όσο πιο μεγάλο τόσο πιο δύσκολη η δουλειά. Λάθη όλοι κάνουμε, αλλά για κάτι τόσο μικρό δεν νομίζω ότι χρειάζονται παράπονα...
Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

ακόμα και αυτό εδώ μεταφέρανε..είναι απίστευτοι οι άνθρωποι

 

Εντάξει.. αυτό λογικό είναι που το μετέφεραν εδώ. Επίσης θα μπορούσες να το σηζητήσεις με pm με κάποιον mod. Αλλά καλό είναι να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα να γράφει ο καθένας τα παράπονά του. ;)

 

Επειδή παλιότερα ήμουν mod σε φόρουμ, πρέπει να καταλάβετε ότι όσο πιο μεγάλο τόσο πιο δύσκολη η δουλειά. Λάθη όλοι κάνουμε, αλλά για κάτι τόσο μικρό δεν νομίζω ότι χρειάζονται παράπονα...

 

Ξέρω οτι είναι δύσκολη αυτή η δουλειά που κάνουν οι mods.. αλλά όταν αυτά τα μικρά λαθάκια είναι πολλά δεν μπορούμε και εμείς να μην πούμε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.. αυτό λογικό είναι που το μετέφεραν εδώ. Επίσης θα μπορούσες να το σηζητήσεις με pm με κάποιον mod. Αλλά καλό είναι να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα να γράφει ο καθένας τα παράπονά του. ;)

 

Ναι αλλα δεν απαντήσανε....

 

Ξέρω οτι είναι δύσκολη αυτή η δουλειά που κάνουν οι mods.. αλλά όταν αυτά τα μικρά λαθάκια είναι πολλά δεν μπορούμε και εμείς να μην πούμε τίποτα!

 

έτσι μπράβο. και εγώ έκανα ένα λαθάκι που θα μπορούσε να μείνει αδιόρθωτο. Εδώ μπαίνω σε αλλα θέματα και το ένα είναι ολόιδιο με το άλλο...και είναι αρκετά αυτά...

 

εγώ πιστεύω ότι ανάλογος ποιος το ανοίγει. ποιον συμπαθούνε και ποιον ξέρουνε καλύτερα, και το αφήνουνε ανοιχτό ανάλογος

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Χελάς, δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη, ακόμα και δίκιο να είχες.

 

Από τότε που το θυμάμαι το C&F (από την αρχή δηλαδή :p ) δεν θυμάμαι ούτε έναν (εμού συμπεριλαμβανομένου) που να ήταν απόλυτα ικανοποιημένος και να μην είχε κανένα παράπονο στο πλαίσιο του συγκεκριμένου φόρουμ.

 

Είναι η φύση του τέτοια που είναι αδύνατον να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι. Νομοτελειακά λοιπόν, είναι απαραίτητη η ύπαρξη συντονιστών και επίσης νομοτελειακά, οι αποφάσεις τους ΔΕΝ θα αρέσουν σε όλους. Δεν γίνεται άλλωστε, και να το ήθελαν.

 

Σε τελική ανάλυση, νομίζω ότι ασχολείσαι υπερβολικά σοβαρά και δίνεις υπερβολική σημασία σε ένα κατά τα άλλα ασήμαντο ζήτημα. Σου μετακίνησαν ένα θέμα και κάτι τρέχει στα γύφτικα. ;) Και μένα προχτές ο ......... μου έσβησε ένα μήνυμα που θεώρησε ΟΤ, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να το μετακινήσει. Αλλά σιγά το πράγμα.

 

Άμα ήταν για κάθε μετακίνηση/συγχώνευση/σβήσιμο κτλ να άνοιγε ο καθένας μας από ένα θέμα στον σχολιασμό (που αν δεν κάνω λάθος απαγορεύεται βάση ΟΠΧ), πάει το κλείσαμε το μαγαζί...

 

Φιλικά.

 

Υ.Γ. Ξέχασα την κλασική σπαστική ερώτηση :p : Τους έστειλες μήνυμα και δεν σου απάντησαν;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σχολιασμού γενικά
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...