Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To xposed το χρειαζεσαι οπωςδηποτε για να το κανεις αυτο.

 

To xposed ουσιαστικα σου δινει απειρες επιλογες για customisation, το module που θες για τη συγκεκριμενη δουλεια ειναι το gravity box.

καλο ειναι να κανεις ενα backup πριν ξεκινησεις.

πρωτα κατεβασε και κανε install το xposed framework (oδηγιες και λινκ εδω)

μολις το εγκαταστησεις, ανοιξε την εφαρμογη exposed installer (ή εγκατασταση xposed αμα το εχεις στα ελληνικα), πατα στο framework και μετα install/update (θα σου ζητησει root access)

μετα πηγαινε στο download και βρες το gravity box και κανε εγκατασταση. μολις εγκατασταθει θα σου βγαλει ενα notification "xposed module is not active", το πατας, βαζεις τικ στο gravity box, και κανεις reboot για να ενεργοποιηθει.

μετα το reboot, ανοιγεις το gravity box,πας navigation bar/γραμμη πλοηγησης, ενεργοποιεις το master switch, και απο κατω βλεπεις ολα τα tweaks που μπορεις να κανεις. Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις το GEM Xperia Xposed module αντι για το gravity box.

 

εγω πχ την εχω κανει transparent την navigation bar, γιατι νομιζω βολευει καλυτερα και στην εμφανιση και στο touch.

http://i.imgur.com/YQiAp83.png

Edited by Rocket_Raccoon
Link to comment
Share on other sites

To xposed το χρειαζεσαι οπωςδηποτε για να το κανεις αυτο.

 

To xposed ουσιαστικα σου δινει απειρες επιλογες για customisation, το module που θες για τη συγκεκριμενη δουλεια ειναι το gravity box.

καλο ειναι να κανεις ενα backup πριν ξεκινησεις.

πρωτα κατεβασε και κανε install το xposed framework (oδηγιες και λινκ εδω)

μολις το εγκαταστησεις, ανοιξε την εφαρμογη exposed installer (ή εγκατασταση xposed αμα το εχεις στα ελληνικα), πατα στο framework και μετα install/update (θα σου ζητησει root access)

μετα πηγαινε στο download και βρες το gravity box και κανε εγκατασταση. μολις εγκατασταθει θα σου βγαλει ενα notification "xposed module is not active", το πατας, βαζεις τικ στο gravity box, και κανεις reboot για να ενεργοποιηθει.

μετα το reboot, ανοιγεις το gravity box,πας navigation bar/γραμμη πλοηγησης, ενεργοποιεις το master switch, και απο κατω βλεπεις ολα τα tweaks που μπορεις να κανεις. Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις το GEM Xperia Xposed module αντι για το gravity box.

 

εγω πχ την εχω κανει transparent την navigation bar, γιατι νομιζω βολευει καλυτερα και στην εμφανιση και στο touch.

http://i.imgur.com/YQiAp83.png

 

σ ευχαριστω πολυ φιλε ! θα το δοκιμασο! εσυ εχεις μικρυνει την navigation bar η απλα την εχεις διαφανη?

δεν μπορεσα να κανω διαφανη την μπαρα...πως το εκανες?μονο την μικρυνα...

Edited by couros1
Link to comment
Share on other sites

απλα την εκανα διαφανη με το GEM Xperia Xposed module και αλλαξα τα εικονιδια με τον AOSP/Navbar module

 

για να την κανεις διαφανη, ανοιξε το GEM, πηγαινε SystemUI settings--->App settings---->διαλεξε τον launcher σου (εγω πχ εχω τον nova -δεν ξερω αν γινεται με τον στοκ)---->systemUI appearance και διαλεγεις ειτε transparent,ειτε translucent. Εγω εχω βαλει translucent.

 

 

δεν ξερω αν θα δουλευουν μαζι παντως το gem και το gravity box οσον αφορα την navigation bar. εγω στο gravity box το εχω off το master switch.

Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόβλημα. Στη μέση της συνομιλίας κλείνει η κλήση. Τι στο διαολο έπαθε πάλι.

 

Α επίσης γίνεται μπλε όταν έρχεται νέα ειδοποιηση με αναμμένη την οθόνη και κλείνει όταν φτάνει στο 15% μπαταρία.

 

Πόσο πιστεύετε ότι πιανει ένα μεταχειρισμενο Τ ενός έτους;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μόλις περνούσα στο κινητό την τελευταία αναβάθμιση .205

μέσω SUS και λίγο πριν τελειώσει κόπηκε το ρεύμα.

Tώρα που το άνοιξα εμφανίζει το λογότυπο

της Sony και μετά μαύρη οθόνη.

Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Clockworkmode recovery κλπ δεν εχεις ε?

Θα χρειαστεις flashtool, υπαρχει οδηγος στο xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1849170)

 

αν εχεις ερωτησεις στειλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες...

δεν ξερω αν συμβαινει κ σε αλλους... η πισω πλευρα που ειναι η μπαταρια..σας έχει τύχει να ζεσταθει υπερβολικα ακόμη κ οταν δεν είναι σε χρηση.. ή όταν φορτίζει???

Υπάρχουν μερικές στιγμές που είναι ικανές να σταματήσουν το χρόνο.

Μην τις ξεχάσεις ποτέ και ποτέ μην προσπαθήσεις να τις ξαναζήσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες...

δεν ξερω αν συμβαινει κ σε αλλους... η πισω πλευρα που ειναι η μπαταρια..σας έχει τύχει να ζεσταθει υπερβολικα ακόμη κ οταν δεν είναι σε χρηση.. ή όταν φορτίζει???

 

Πληροφοριακά, η μπαταρία στο SP βρίσκεται ακριβώς πίσω από την οθόνη. Δεν είναι πίσω από το πλαστικό κάλυμμα στο πίσω μέρος του τηλεφώνου όπως πολλοί θα περίμεναν, σε ένα disassembly video στο youtube που είχα δει για να βγει η μπαταρία έπρεπε να "διαλύσεις" όλο το κινητό.

Μπορεί κάτι να δουλεύει στο παρασκήνιο με έντονη χρήση των πόρων του τηλεφώνου ώστε να έχει ως αποτέλεσμα να ζεσταίνεται. Μου συνέβη κι εμένα κάποιες φορές όταν δεν το χρησιμοποιούσα αλλά είχα ανοιχτά τα δεδομένα. Αν δεν βρεις την αιτία, η καλύτερη λύση θα ήταν να κάνει επιδιόρθωση με PC companion ή SUS.

 

Να και το video:

Στο 5:15 φαίνεται η θέση της μπαταρίας και αργότερα την βγάζει και αυτή. Edited by damin26
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, η μπαταρία στο SP βρίσκεται ακριβώς πίσω από την οθόνη. Δεν είναι πίσω από το πλαστικό κάλυμμα στο πίσω μέρος του τηλεφώνου όπως πολλοί θα περίμεναν, σε ένα disassembly video στο youtube που είχα δει για να βγει η μπαταρία έπρεπε να "διαλύσεις" όλο το κινητό.

Μπορεί κάτι να δουλεύει στο παρασκήνιο με έντονη χρήση των πόρων του τηλεφώνου ώστε να έχει ως αποτέλεσμα να ζεσταίνεται. Μου συνέβη κι εμένα κάποιες φορές όταν δεν το χρησιμοποιούσα αλλά είχα ανοιχτά τα δεδομένα. Αν δεν βρεις την αιτία, η καλύτερη λύση θα ήταν να κάνει επιδιόρθωση με PC companion ή SUS.

 

Να και το video:

Στο 5:15 φαίνεται η θέση της μπαταρίας και αργότερα την βγάζει και αυτή.

 

τα δεδομενα αν εννοεις ιντερνετ κτλ.. οκ αυτο μου εχει συμβει πχ οταν εγραφα viber για αρκετη ωρα κ μου φανηκε λογικο..δεν μου ηταν φυσιολογικη η κατασταση να ειναι σε αναμονη απλα να το εχω χωρις να το χρησιμοποιω..κ να ζεσταθει πολυ..ή εχει γινει κ οταν το φορτιζα ανοιχτο.. η πισω πλευρα πολλυυυυυ ζεστή

Υπάρχουν μερικές στιγμές που είναι ικανές να σταματήσουν το χρόνο.

Μην τις ξεχάσεις ποτέ και ποτέ μην προσπαθήσεις να τις ξαναζήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Clockworkmode recovery κλπ δεν εχεις ε?

Θα χρειαστεις flashtool, υπαρχει οδηγος στο xda (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1849170)

 

αν εχεις ερωτησεις στειλε μου πμ.

 

Ας δοκιμάσει πρώτα με update service που είναι σημαντικά ευκολότερο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, η μπαταρία στο SP βρίσκεται ακριβώς πίσω από την οθόνη. Δεν είναι πίσω από το πλαστικό κάλυμμα στο πίσω μέρος του τηλεφώνου όπως πολλοί θα περίμεναν, σε ένα disassembly video στο youtube που είχα δει για να βγει η μπαταρία έπρεπε να "διαλύσεις" όλο το κινητό.

Μπορεί κάτι να δουλεύει στο παρασκήνιο με έντονη χρήση των πόρων του τηλεφώνου ώστε να έχει ως αποτέλεσμα να ζεσταίνεται. Μου συνέβη κι εμένα κάποιες φορές όταν δεν το χρησιμοποιούσα αλλά είχα ανοιχτά τα δεδομένα. Αν δεν βρεις την αιτία, η καλύτερη λύση θα ήταν να κάνει επιδιόρθωση με PC companion ή SUS.

 

Να και το video:

Στο 5:15 φαίνεται η θέση της μπαταρίας και αργότερα την βγάζει και αυτή.

 

οντως εχω παρατηρησει κι εγω οτι η οθονη καποιες φορες γινεται ζεστη

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες...

δεν ξερω αν συμβαινει κ σε αλλους... η πισω πλευρα που ειναι η μπαταρια..σας έχει τύχει να ζεσταθει υπερβολικα ακόμη κ οταν δεν είναι σε χρηση.. ή όταν φορτίζει???

 

Εγώ είχα θέμα με υπερβολική ζέστη σε όλο το κινητό μόνο όταν το φορτιζα ανοιχτό.

Άλλαξα φορτιστή και όλα εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα θέμα με υπερβολική ζέστη σε όλο το κινητό μόνο όταν το φορτιζα ανοιχτό.

Άλλαξα φορτιστή και όλα εντάξει

 

φορτιστή χρησιμοποιούσες τον αυθεντικο που πηρες με το κινητο?

Υπάρχουν μερικές στιγμές που είναι ικανές να σταματήσουν το χρόνο.

Μην τις ξεχάσεις ποτέ και ποτέ μην προσπαθήσεις να τις ξαναζήσεις.

Link to comment
Share on other sites

φορτιστή χρησιμοποιούσες τον αυθεντικο που πηρες με το κινητο?

 

Ναι τον αυθεντικό βάζω πάντα.

Τώρα το φορτίζω με του neo v που έχω.από το πρωιν σονη που έχω ακόμη.

Του sp ο φορτιστής χάλασε δηλαδή, τους είχα σημαδέψει.

Θα τον πάω πίσω μήπως μου τον αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εμενα μου ψιλοχαλασε μετα απο 2 μηνες περιπου το κουμπι on/off.κανει κατι τρελα.με το που το ακουμπαω ανοιγει η κλεινει..το εχει παθει κανενας αλλος αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς να του τρώει περισσότερη μπαταρία το λειτουργικό σύστημα τώρα με την τελευταία αναβάθμιση/διόρθωση? (δεν είμαι root)
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς να του τρώει περισσότερη μπαταρία το λειτουργικό σύστημα τώρα με την τελευταία αναβάθμιση/διόρθωση? (δεν είμαι root)

 

Εμένα με την 205 δεν την βγάζει τη μέρα ενώ πριν άνετα 1,5. Μου φαίνεται όντως πως έχει αυξηθεί η κατανάλωση του λειτουργικού. Θα κάνω μια καθαρή εγκατάσταση απο βδομάδα. Και συ απο πάνω την πέρασες?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η αναβάθμιση... Πρέπει πάντως να παραδεχτούμε ότι πλέον το τηλέφωνο έγινε επιτέλους λειτουργικό...
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς να του τρώει περισσότερη μπαταρία το λειτουργικό σύστημα τώρα με την τελευταία αναβάθμιση/διόρθωση? (δεν είμαι root)

 

Εγώ βλέπω ότι κρατάει πολύ περισσότερο η μπαταρία.

Κι εγώ χωρίς ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Mε bluetooth handsfree πόσο σας κρατάει η μπαταρία??

Υπάρχουν μερικές στιγμές που είναι ικανές να σταματήσουν το χρόνο.

Μην τις ξεχάσεις ποτέ και ποτέ μην προσπαθήσεις να τις ξαναζήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με την 205 δεν την βγάζει τη μέρα ενώ πριν άνετα 1,5. Μου φαίνεται όντως πως έχει αυξηθεί η κατανάλωση του λειτουργικού. Θα κάνω μια καθαρή εγκατάσταση απο βδομάδα. Και συ απο πάνω την πέρασες?

 

Ναι, από πάνω.. Κι εγώ λέω να δοκιμάσω επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων μες το Σ/Κ μπας και στρώσει! Όχι τπτ άλλο, υπερηφανευόμουν για το πόσο μου κρατάει η μπαταρία.. :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από πάνω.. Κι εγώ λέω να δοκιμάσω επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων μες το Σ/Κ μπας και στρώσει! Όχι τπτ άλλο, υπερηφανευόμουν για το πόσο μου κρατάει η μπαταρία.. :p

 

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς, από πάνω την πέρασα και από εκεί που προηγουμένως το απόγευμα είχα γύρω στο 65% με αρκετή χρήση από το πρωί, τώρα με φτάνει στο 30%!! Αν δεν έχεις χρόνο να περάσεις σωστά την rom με clean install από την αρχή, αυτά παθαίνεις!! :p

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς, από πάνω την πέρασα και από εκεί που προηγουμένως το απόγευμα είχα γύρω στο 65% με αρκετή χρήση από το πρωί, τώρα με φτάνει στο 30%!! Αν δεν έχεις χρόνο να περάσεις σωστά την rom με clean install από την αρχή, αυτά παθαίνεις!! :p

 

clean install γίνεται κάνοντας hard reset ΠΡΙΝ Ή ΚΑΙ ΜΕΤΆ την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...