Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κι απο μένα.

Κάτοχος του xperia sp και αρκετά δυσαρεστημένος με κολληματα σε καθημερινες ενεργειες... (μηνυματα, κλήσεις κλπ)

Ειμαι απολυτως official στην 4.3 .

Μολις είδα στο thread οτι κυκλοφορεί update που διορθώνει καποια πραγματα..

Παρ ολα αυτά, μου συστήνετε να κάνω μιά καθαρή επανεγκατάσταση της τελευταιας version, ή να περιμένω το update??

Και, πως κανω καθαρή εγκατάσταση? με το seus μπορώ να την κάνω?

Ευχαριατω.

 

Περασες την 4.3 πανω απο την 4.2?

 

Ναι με το S(E)US θα την κανεις την καθαρη. Εγω θα ελεγα να φορμαρεις και την καρτα μνημη σου και να την περασεις και αυτη καθαρη στο τηλεφωνο σου για να μην εχουν μεινει φακελοι απο εφαρμογες προηγουμενης εκδοσης.

Απο κει και περα αν ακολουθησεις τα βηματα του SUS (ή αν κοιταξεις μερικες σελιδες πριν, γραφουμε αναλυτικα ποια ειναι τα βηματα αυτα) θα σε οδηγησει το προγραμμα σε ενα σημειο που θα διαλεξεις αν θες να περαστει το λογισμικο απο πανω ή να σβησει τα παντα και να το περασει. Ο δευτερος τροπος ειναι αυτο που λεμε clean installation. Και φυσικα θα χασεις τα παντα (οχι ο,τι εχεις στην SD) οποτε πρε τα back ups σου. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταλαβα... παλι στη Sony θα γυρισεις... :p

 

 

Η απαντηση ειναι μια. NEXUS. Με τα καλα τους και τα κακα τους..:)

 

Ευτυχώς που δε πήρα τελικά το sp. Θα είχα σπαστεί άσχημα. Nexus σταθερά πλέον από μένα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι μια. NEXUS. Με τα καλα τους και τα κακα τους..:)

 

Nexus σταθερά πλέον από μένα.

 

Αν δε τον νοιάζουν κάποιον οι ελλείψεις των συσκευών Nexus (π.χ. no microSD, no USB-otg κλπ), σαφώς και είναι η πιο σοφή λύση, συν η σχετικά προσιτή τιμή τους. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν δε τον νοιάζουν κάποιον οι ελλείψεις των συσκευών Nexus (π.χ. no microSD, no USB-otg κλπ), σαφώς και είναι η πιο σοφή λύση, συν η σχετικά προσιτή τιμή τους. ;)

 

Είχα μάθει με το Xperia p και δε με ενοχλεί η Micro sd :p τουλάχιστον εμένα.

Ο καθένας με τις ανάγκες του βέβαια αλλά και η κοροϊδία της Sony φτάνει πια. Φοβερή συσκευή το sp και κρίμα αν δε πάρει kitkat.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την νεα ενημερωση 12.1.Α.1.201 μεσω pc companion, εντυπωσεις απο αυριο.. ελπιζω επιτελους να ειναι ευχαριστες..
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πέρασα "βρώμικα" την νέα αναβάθμιση 12.1.A.1.201, το κινητό το νιώθω πιο γρήγορο, δεν λαγκάρει. Διορθώθηκαν τα bugs που είχε η προηγούμενη έκδοση (τα θέματα λειτουργούν σωστά, η illumination bar πάει ρυθμικά με τη μουσική). Για RAM management δεν μπορώ να πω ακόμα. Σαν να βελτιώθηκε και λίγο η κάμερα. Συνεχίζει να μην δουλεύει η Bravia Engine 2 στο άλμπουμ φωτογραφιών, στις ταινίες δουλεύει κανονικά όπως πριν.
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Περασες την 4.3 πανω απο την 4.2?

 

Ναι με το S(E)US θα την κανεις την καθαρη. Εγω θα ελεγα να φορμαρεις και την καρτα μνημη σου και να την περασεις και αυτη καθαρη στο τηλεφωνο σου για να μην εχουν μεινει φακελοι απο εφαρμογες προηγουμενης εκδοσης.

Απο κει και περα αν ακολουθησεις τα βηματα του SUS (ή αν κοιταξεις μερικες σελιδες πριν, γραφουμε αναλυτικα ποια ειναι τα βηματα αυτα) θα σε οδηγησει το προγραμμα σε ενα σημειο που θα διαλεξεις αν θες να περαστει το λογισμικο απο πανω ή να σβησει τα παντα και να το περασει. Ο δευτερος τροπος ειναι αυτο που λεμε clean installation. Και φυσικα θα χασεις τα παντα (οχι ο,τι εχεις στην SD) οποτε πρε τα back ups σου. ;)

 

Καλημέρα σας, ολα οκ με το seus. Μου ειπε οτι έχει αναβαθμιση να κανει κ ρωτησε αν θελω να κάνω μονο την αναβάθμιση, ή επανεγκατασταση και αναβάθμιση. Εκανα το δευτερο, πηγαν ολα μιά χαρά.

Στήνω απ την αρχή τις εφαρμογές και επανέρχομαι με εντυπώσεις!

Ευχαριστώ konstantinoslp

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Εχθές το βράδυ έκανα την αναβάθμιση.Την πέρασα μέσω companion (από πάνω,όχι καθαρή) και διαπίστωσα -προς το παρόν-τα εξής:

 

-Το κινητό,έγινε σε γενικές γραμμές πιο γρήγορο.Ξεκλειδώνει γρήγορα και το άνοιγμα των εφαρμογών γίνεται πιο γρήγορα.

-Η φωτεινή μπάρα,ακολουθεί πλέον τον ρυθμό στην μουσική, όταν η ένταση είναι στο μέγιστο.

-Δεν κλείνει ξαφνικά στα παιχνίδια.

-Καλύτερη διαχείριση της RAM.Δεν χρησιμοποιώ κανένα πρόγραμμα διαχείρισης RAM,την κάνει την δουλειά αυτή το κινητό και (Προς το παρόν) την κάνει καλά.

-Σταμάτησε το κινητό να κάνει restart.Είχα θέμα με αυτό, μου έλεγε οτι "το σύστημα δεν αποκρίνεται" και κολλούσε.Βέβαια,θα πρέπει να περάσουν μέρες για να δω αν όντως έφτιαξε αυτό.

-Έχω την εντύπωση οτι η κάμερα έχει βελτιωθεί.Τράβηξα μερικές φωτογραφίες και δεν διαπίστωσα αυτή την "θολούρα" που είχα πριν στις φωτογραφίες.

-Και η μπαταρία, νομίζω οτι έχουμε λίγο καλύτερη διαχείριση στην ενέργεια.

 

Αυτά προς το παρόν.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην όμορφη ομάδα!!! Ποιος καλός συμφουριτης έχει την νεαrom σε ftf αρχείο διότι είναι σε ροοτ και ξεκλείδωτος loaders... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ βελτιώσεις που είδα στην αναβάθμιση:

Led Bar, επιτέλους το κινητό πάει ρυθμικά και πάλι.

Ram, θα έλεγα καλύτερη διαχείρηση και γρήγορο άνοιγμα εφαρμογών. Γενικά δεν Laggάρει κάτι μέχρι στιγμής.

Μπαταρία νομίζω βελτιώθηκε. Με 2 ώρες οθόνη είναι στο 76%. Πολύ θετικό αυτό.

Αυτά για την ώρα.

 

Καλημέρα στην όμορφη ομάδα!!! Ποιος καλός συμφουριτης έχει την νεαrom σε ftf αρχείο διότι είναι σε ροοτ και ξεκλείδωτος loaders... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Ο καλύτερος τρόπος είναι να περάσεις την Greek .266, να κάνεις Update από το PC Companion και ένα Reset μετά (Επαναφορά ρυθμίσεων). Έχει ανέβει η Greek .201 στο XDA αλλά είναι σε torrent & δεν υπάρχουν seeders.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ βελτιώσεις που είδα στην αναβάθμιση:

Led Bar, επιτέλους το κινητό πάει ρυθμικά και πάλι.

Ram, θα έλεγα καλύτερη διαχείρηση και γρήγορο άνοιγμα εφαρμογών. Γενικά δεν Laggάρει κάτι μέχρι στιγμής.

Μπαταρία νομίζω βελτιώθηκε. Με 2 ώρες οθόνη είναι στο 76%. Πολύ θετικό αυτό.

Αυτά για την ώρα.

 

 

 

 

 

Ο καλύτερος τρόπος είναι να περάσεις την Greek .266, να κάνεις Update από το PC Companion και ένα Reset μετά (Επαναφορά ρυθμίσεων). Έχει ανέβει η Greek .201 στο XDA αλλά είναι σε torrent & δεν υπάρχουν seeders.

 

Δεν έχω πάρει κάποιο backup TA...επομένως δεν μπορώ να κάνω update με SEUS Ή PCC... Για αυτό ψάχνω το αρχείο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ την αναβάθμιση.. Μέχρι στιγμής Όλα καλά.. Και σημαντική βελτίωση στην φωτογραφική μηχανή.. Μέχρι σήμερα το πρωί ήθελα 4-5 δευτερόλεπτα να τραβήξω μια φώτο... Πλέον είναι ταχύτατη η λήψη.. Και το κινητό σαν να έστρωσε αρκετά χωρίς τα ενοχλητικά κολλήματα.. Μπαταρία κάπως καλύτερα μέχρι τώρα.. Θα δείξει τις προσεχείς μέρες

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αααααα.. Και σημαντικο.. Η αναβαθμίση ήρθε επίσημα από την Sony.. Το τηλ είναι αγορασμένο από public... Και χωρίς brand

skorpio
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση με ΟΤΑ. Το αρχείο ήταν κάτω από 10ΜΒ οπότε δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να έχει επίδραση σε τόσες πολλές και διαφορετικές εφαρμογές (π.χ. κάμερα). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο kernel έχει διαφορετική ημερομηνία (Mon Feb 10 17:23:44 2014). Νομίζω ότι το απόγευμα θα κάνω clean install και θα εκτιμήσω πώς πάει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με ΟΤΑ install είχε ακόμα το θέμα με το flickering στην οθόνη.
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, konstantinoslp, ακολουθώ τα ίδια βήματα με την προηγουμενη φορα? Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Καλημερα. Ποια προηγουμενη φορα, δεν θυμαμαι. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παίδες έρχεται καινούρια έκδοση....άμα ανοίξετε το xperia update checker θα δείτε ότι στην ιταλία,γαλλία,γερμανία και σε άλλες 3 χώρες κυκλοφορεί η 9.2.A.1.205

για να δούμε τι καινούριο έχει να μας δείξει.....

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ τώρα το μεσημέρι την 201...

Βλέπω ότι έστρωσε το κινητό παιδιά..

Μου ήρθε στο κινητό όταν είχα ανοιχτά τα δεδομένα.

Έσβησα 2-3 εφαρμογές που είχα και τη περασα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την κάμερα καινούριο είναι πριν μια-δυο εβδομάδες το έβγαλε. Κατά τα άλλα η μπαταρία πάει κατά διαόλου χωρίς κάτι να καταναλώνει εμφανώς μπαταρία. Το κακό είναι ότι το ανέβαλλα συνεχώς λόγω του ότι δεν έχω άλλη αξιοπρεπή συσκευή να βολευτώ αλλά δεν την παλεύω άλλο. Το θέμα μου είναι ότι την άλλη εβδομάδα ήθελα να τραβήξω αρκετές φώτο-βίντεο και βγήκα λίγο εκτός προγράμματος. Όπως το κόβω θέλω καινούρια μπαταρία κάμερα και λογικά και πλακέτα με αυτά που θα έχει τραβήξει από την συνεχόμενη υπερθέρμανση...

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το ζήτημα.

 

το θεμα ειναι οτι ειχες πολλα προβληματα απο την αρχη, αν θυμαμαι καλα και επρεπε να το εχεις παει απο την 1η στιγμη. ελπιζω να βγαλεις ακρη!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανέβει η Greek .201 στο XDA αλλά είναι σε torrent & δεν υπάρχουν seeders.

 

Όντως λένε στο XDA ότι ανέβηκε η Greek αλλά το έλεγξα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΜ.

Έφτιαξα δικό μου ftf αρχείο, το κινητό ελληνικό unbranded, καθόλου πειραγμένο, και μέγεθος ftf 827 mb. Το ftf που υπάρχει στους XDA είναι κάτω από 800 mb.

Παραθέτω και το αρχείο torrent σε ένα rar (δεν επιτρέπεται η επισύναψη αρχείου torrent), κατεβάστε όσοι το θέλετε! Θα seedάρω μέχρι τη 1 το βράδυ σίγουρα, λογικά θα το έχουν λάβει ολόκληρο το αρχείο μέχρι τότε παραπάνω άτομα.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Όντως λένε στο XDA ότι ανέβηκε η Greek αλλά το έλεγξα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΜ.

Έφτιαξα δικό μου ftf αρχείο, το κινητό ελληνικό unbranded, καθόλου πειραγμένο, και μέγεθος ftf 827 mb. Το ftf που υπάρχει στους XDA είναι κάτω από 800 mb.

Παραθέτω και το αρχείο torrent σε ένα rar (δεν επιτρέπεται η επισύναψη αρχείου torrent), κατεβάστε όσοι το θέλετε! Θα seedάρω μέχρι τη 1 το βράδυ σίγουρα, λογικά θα το έχουν λάβει ολόκληρο το αρχείο μέχρι τότε παραπάνω άτομα.

 

δεν μπορω να το κατεβασω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να το κατεβασω!!!

 

Ξαναβάζω το συννημένο αρχείο, σε zip format αυτή τη φορά. Όποιος έχει πρόβλημα και δεν μπορεί να το κατεβάσει από εδώ, το έχω ποστάρει και στους XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2704774

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

παίδες έρχεται καινούρια έκδοση....άμα ανοίξετε το xperia update checker θα δείτε ότι στην ιταλία,γαλλία,γερμανία και σε άλλες 3 χώρες κυκλοφορεί η 9.2.A.1.205

για να δούμε τι καινούριο έχει να μας δείξει.....

 

ανέβηκε και στο XDA .. γρήγορα βγαίνουν τα updates πάντως.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2704980

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...