Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι πρώτες λοιπον εντυπώσεις μου ειναι οι εξεις:

1) Οθόνη παρα πολυ καλή και πολυ καλη ευκρίνεια κάτω απο τον ήλιο του καλοκαιριου. Με το nexus s είχα θεματακι. παρα πολυ smooth.

2) Ταχύτατο κινητό. από μονοπυρηνο στα 1 και 512 ram στο 4πυρηνο στα 1,5 με 2 ραμ λογικότατο.

3) Ποιοτικοτατο τουλαχιστον για αρχη στο ματι και σχετικά ελαφρύ.

4) οταν το ειχα σε eco mode μετα απο update εφαρμογων μεσω του play store τραβαγε κολληματακια τη στιγμη που επανερχονταν η αρχικη οθονη και εμφανιζε τα εικονιδια σταδιακα ενα ενα. Με χαλασε αλλα δεν βαριεσαι πολυ πιο αργο ηταν το nexus...:p

5) περασα το sygic με τους χαρτες όπως και στο nexus αλλα καπου κολλαει δεν το τρεχει κολλαει.

6) Φωτογραφιες όταν τις ζουμαρω να τις δω αφου τις εχω τραβηξει πιξελιαζουν.

7) Ήχος πολυ καλος, συνδεση με bluetooth ακουστικα τελεια.

 

Θα επανελθω για περισσοτερα.

Γενικα για τα χρήματά του μια χαρα κινητό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους φιλους του forum. Παρακολουθώ αρκετό καιρό τώρα λεγόμενά σας σχετικά με αυτό το πραγματικά αξιόλογο κινητό. Επειδή μου έχουν προτείνει ανταλλαγή με το Optimus G (εχω το One X) πιστεύετε ότι θα αξίζει τον κόπο ; Είμαι σχετικά έμπειρος χρήστης με χρόνια χρήση σε android (ρουταρισμα,custom roms, overclocking κτλ).Επιπλέον έχετε καμία ενημέρωση αν θα μεταπηδήσει σε 4.2.2 ή και σε 4.3; Ευχαριστώ ....
Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους φιλους του forum. Παρακολουθώ αρκετό καιρό τώρα λεγόμενά σας σχετικά με αυτό το πραγματικά αξιόλογο κινητό. Επειδή μου έχουν προτείνει ανταλλαγή με το Optimus G (εχω το One X) πιστεύετε ότι θα αξίζει τον κόπο ; Είμαι σχετικά έμπειρος χρήστης με χρόνια χρήση σε android (ρουταρισμα,custom roms, overclocking κτλ).Επιπλέον έχετε καμία ενημέρωση αν θα μεταπηδήσει σε 4.2.2 ή και σε 4.3; Ευχαριστώ ....

 

Δύσκολη ερώτηση, γιατι το One X ήταν έρωτας. Το έδωσα πίσω λόγω του θέματος με το wifi και με την μπαταρία τα είχα βρει σκούρα η αλήθεια είναι.

Τώρα μεγάλες διαφορές μεταξύ τους στο δούλεμα δε νομίζω να υπάρχουν, όπως και στα περισσότερα άλλωστε. Εκεί που θα δεις βελτίωση είναι σίγουρα η μπαταρία, της τάξεως του 30% περίπου, δεν είναι λίγο έτσι; ;-)

Η οθονη ειναι εξίσου καλή και στα δύο, η κάμερα του one X είναι καλύτερη, αλλά το G από την άλλη έρχεται με 2 γιγα μνήμη, κάτι που είναι υπολογίσιμο όπως και να χει.

Σε γενικές γραμμές νομίζω πως αξίζει η αλλαγή, μιας και μάλλον τις ίδιες αναβαθμισεις θα πάρουν βασιζόμενος και στην προϊστορία της htc.

Είχα σκεφτεί κάποια στιγμή να το ξαναπάρω μιας και πάνω από 2 μήνες δύσκολα κρατάω συσκευή αλλά φοβάμαι το wifi και την μπαταρία του.

Δύσκολη απόφαση πάντως. :-$

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ερώτηση, γιατι το One X ήταν έρωτας. Το έδωσα πίσω λόγω του θέματος με το wifi και με την μπαταρία τα είχα βρει σκούρα η αλήθεια είναι.

Τώρα μεγάλες διαφορές μεταξύ τους στο δούλεμα δε νομίζω να υπάρχουν, όπως και στα περισσότερα άλλωστε. Εκεί που θα δεις βελτίωση είναι σίγουρα η μπαταρία, της τάξεως του 30% περίπου, δεν είναι λίγο έτσι; ;-)

Η οθονη ειναι εξίσου καλή και στα δύο, η κάμερα του one X είναι καλύτερη, αλλά το G από την άλλη έρχεται με 2 γιγα μνήμη, κάτι που είναι υπολογίσιμο όπως και να χει.

Σε γενικές γραμμές νομίζω πως αξίζει η αλλαγή, μιας και μάλλον τις ίδιες αναβαθμισεις θα πάρουν βασιζόμενος και στην προϊστορία της htc.

Είχα σκεφτεί κάποια στιγμή να το ξαναπάρω μιας και πάνω από 2 μήνες δύσκολα κρατάω συσκευή αλλά φοβάμαι το wifi και την μπαταρία του.

Δύσκολη απόφαση πάντως. :-$

 

Το ξέρω φίλε μου ότι είναι δύσκολη απόφαση . Βασικά δεν θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία αν δεν μου είχε εμφανιστεί μια έντονη κιτρινιλα στην οθόνη του One X. Και ξέρεις βαριέμαι την διαδικασία αλλαγής οθόνης, αναμονής και όλα τα γνωστά που μπορεί να παρουσιαστούν εκεί στην arvato. Πάντως σε ευχαριστώ για την απάντησή σου ...

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

4) οταν το ειχα σε eco mode μετα απο update εφαρμογων μεσω του play store τραβαγε κολληματακια τη στιγμη που επανερχονταν η αρχικη οθονη και εμφανιζε τα εικονιδια σταδιακα ενα ενα. Με χαλασε αλλα δεν βαριεσαι πολυ πιο αργο ηταν το nexus...:p

 

Βασικα αυτο εχει να κανει και με το read/write της εσωτερικης μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω απλα δεν θυμαμαι να ειχε αναφερθει :)

 

Επίσης οποιος το σχεδιασε δεν εβαζε το ηχειο απο κατω ή καπου αλλού. Κριμα γιατί χανει παρα πολυ και δειχνει αδυναμο οταν απλα το εχεις ακουμπησει σε μια λεια επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω απλα δεν θυμαμαι να ειχε αναφερθει :)

 

Επίσης οποιος το σχεδιασε δεν εβαζε το ηχειο απο κατω ή καπου αλλού. Κριμα γιατί χανει παρα πολυ και δειχνει αδυναμο οταν απλα το εχεις ακουμπησει σε μια λεια επιφανεια.

 

Γιατι δεν θα σου συμβει συχνα, εσυ μολις το πηρες, το play λογικα θα εκανε update ολες τις ενσωματωμενες εφαρμογες γιαυτο και τραβηξε αποτομα πολλους πορους, αν βαλεις να γινεται update για καθε εφαρμογη μολις υπαρξει αυτοματα, θα σου κανει σποραδικα update την καθε εφαρμογη και δεν θα καταλαβεις τπτ, αν επιλεξεις να τις κανεις χειροκινητα και βαζεις 30 εφαρμογες να κανουν update ταυτοχρονα θα το ξανασυναντησεις και δεν νομιζω αν βγαλεις το eco mode θα βοηθησει καπου.

 

Οσο για το ηχειο ειναι τελειος τραγικο αν το αφησεις. πανω σε καναπε ή κρεβατι, δεν ακουγεται τπτ, πρεπει να το βαζεις αναποδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω απλα δεν θυμαμαι να ειχε αναφερθει :)

 

Επίσης οποιος το σχεδιασε δεν εβαζε το ηχειο απο κατω ή καπου αλλού. Κριμα γιατί χανει παρα πολυ και δειχνει αδυναμο οταν απλα το εχεις ακουμπησει σε μια λεια επιφανεια.

Καλα, θα κατακρινουμε το κινητο για τις επιδοσεις του με το eco mode στο on?

Σε αλλες συσκευες, με το eco mode εχεις λαγκ σε οτι και αν κανεις, ενω εδω, μπορει και να το ξεχασειςνοτι εχεις eco mode.

 

Το ηχειο απο την αλλη, ειναι σε λαθος θεση. Εχεις απολυτο δικιο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παίδες , μια ερώτηση. το led που έχει και σε ειδοποιεί για τα sms και τις αναπάντητες κλήσεις κάθε ποτε αναβοσβήνει? και αν αναβοσβήνει κάθε 30 δευτερόλεπτα που διάβασα μπορούμε κάπως να το αλλάξουμε αυτό? γιατί το να αναβοσβήνει 1 δευτερόλεπτο κάθε 30 , δεν είναι πολύ εξυπηρετικό για οπτική ειδοποίηση. χάχα :happy::happy:

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

παίδες , μια ερώτηση. το led που έχει και σε ειδοποιεί για τα sms και τις αναπάντητες κλήσεις κάθε ποτε αναβοσβήνει? και αν αναβοσβήνει κάθε 30 δευτερόλεπτα που διάβασα μπορούμε κάπως να το αλλάξουμε αυτό? γιατί το να αναβοσβήνει 1 δευτερόλεπτο κάθε 30 , δεν είναι πολύ εξυπηρετικό για οπτική ειδοποίηση. χάχα :happy::happy:

 

Δεν αναβοσβήνει καθε 30 δευτερόλεπτα. Περίπου κάθε 7 με 8 δευτερόλεπτα. βάλε κάποιον να σου κανει μια κλήση για να το τεστάρεις. Πράσινο φωτάκι ανάβει (ακόμα κι αν το έχεις στην φόρτιση οπου το κόκκινο φωτάκι μετατρέπεται αυτομάτως σε πράσινο όταν έχεις μήνυμα ή κλήση)

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι σε ενα παλιοτερο ερωτημα μου. Στα sms, οταν ανοιγω μια συνομιλια, πχ, με το Γιωργο, μου εμφανιζει μονο τα πιο προσφατα μηνυματα που εχουμε ανταλλαξει.

Τα παλαιοτερα δεν μπορω να τα δω???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

πριν μπεις σε συνομιλια πας:

 

ρυθμισεις / αποθηκευση /

 

το: διαγραφη παλαιων μνματων ειναι ξετσεκαρισμενο;

 

Οχι. Αλλα το εχω να μου κραταει τα τελευταια 350 μηνυματα. Κανω scroll up σε μια συνομιλια και βλεπω οτι μου εμφανιζει του τελευταιου μηνα. Πανω πανω εχει μια γραμμη και λεει -τελευταιος μηνας- και δεν μπορω να παω πιο πανω για να δω τα παλιοτερα.

Θα το παρατηρησεις κι εσυ σε λιγο καιρο.

 

 

EDIT

Παιδια, ακυρο. Μου εμφανιζει ολα τα μηνυματα κανονικα. Νομιζα οτι ειχα κανει restore τα παλια μου μηνυματα μεσω του προγραμματος backup to gmail, αλλα δεν το ειχα κανει....

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ξερετε παιδια αν το kaisershop.gr προσφερει doa??γιατι δεν βλεπω κατι..σε σχεση με το smarties ποιο θα προτιμουσατε οσοι τυχον εχετε εμπειρια και απο τα δυο? Edited by l_kostas
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω αν εχει παρει κανεις την αναβαθμιση για τo 4G μεσω OTA γιατι η lg μας δουλευει κανονικα.ειχαν πει για μεσα στον ιουλιο και στο τηλεφωνο που τους παιρνω η απαντηση τους ειναι θα μιλησουμε με το τεχνικο τμημα και θα σας παρουμε τηλεφωνο.εδω και δυο μερες ακομα περιμενω.και θα περιμενω και πολυ ακομα οπως βλεπω.:mad::mad:
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω αν εχει παρει κανεις την αναβαθμιση για τo 4G μεσω OTA γιατι η lg μας δουλευει κανονικα.ειχαν πει για μεσα στον ιουλιο και στο τηλεφωνο που τους παιρνω η απαντηση τους ειναι θα μιλησουμε με το τεχνικο τμημα και θα σας παρουμε τηλεφωνο.εδω και δυο μερες ακομα περιμενω.και θα περιμενω και πολυ ακομα οπως βλεπω.:mad::mad:

 

Δεν εχω παρει τιποτα (γαλλικο τηλεφωνο)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κυταξτε τι εγινε.ημουνα στην vodafone και εχω και καρτα cosmote. μολις τους πηρα τηλεφωνο και ενεργοποιησα το 4G στην cosmote.βαζω την καρτα τους και ως εκ θαυματος εχω 4G και την επιλογη να το ενεργοποιω η οχι οποτε θελω. εχω παθει πλακα η επιλογη υπαρχει μεσα στο μενου του δυκτιου στις ρυθμισεις του τηλεφωνου
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα μπαταριας πως τα πατε;Μολις εκλεισε το κινητο με 2 μερες και 1 ωρα εκτος φορτισης και 4 ωρες οθονη,στο eco mode.Τωρα θα το φορτισω και θα βγαλω το eco mode να δω ποσο θα κρατησει!Επισης με το 4g ειμαι πολυ ευχαριστημενος..μενω στις Σερρες και στο speedtest μου βγαζει 20 down και 7 up.Καποιος απο Αθηνα να μας τι ταχυτητες ποιανουν εκει υπαρχει;Να δουμε τι κανουμε και εμεις εδω στην επαρχια :p

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα μπαταριας πως τα πατε;Μολις εκλεισε το κινητο με 2 μερες και 1 ωρα εκτος φορτισης και 4 ωρες οθονη,στο eco mode.Τωρα θα το φορτισω και θα βγαλω το eco mode να δω ποσο θα κρατησει!Επισης με το 4g ειμαι πολυ ευχαριστημενος..μενω στις Σερρες και στο speedtest μου βγαζει 20 down και 7 up.Καποιος απο Αθηνα να μας τι ταχυτητες ποιανουν εκει υπαρχει;Να δουμε τι κανουμε και εμεις εδω στην επαρχια :p

 

Με όριο τα 20mbps στην και μεις δε πάμε παραπάνω... Αστεία εφαρμογή που στο ios είναι αψεγαδιαστη..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...