Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πάμε καθόλου καλά μου φένεται...

Μου σταμάταγε στο 4% ακόμη και με το update tool 2014. Ψάχνω λιγάκι και σταματάει στο 4% σε όσους έχουν κάνει root. Κάνω hard reset 'n shit και με το που πάω να κάνω το OTA update μου λέει οτι υπάρχει υπόνοια ρουταρίσματος. Το πετάς στον τοίχο η όχι;

 

Με τα πολλά, μπορώ να κάνω κάτι για να βάλω την στοκ ή θα με εκνευρίσει τόσο ώστε να ξεκλειδώσω τον bootloader και θα αλλάξω recovery και θα κάνω την δουλεια ala nexus?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Unroot μέσα από το superSU έκανες; bootloader ξεκλείδωτος; Μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό του Νίκου, και μετά ΟΤΑ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Stock ολα, πλην απο root που είχα κάνει με το framaroot. Όχι, unroot δεν εκανα γιατι θεώρησα οτι φεύγει με το hard reset.

Στον οδηγό του Νίκου μου κολλάει στο 4% και έπειτα όταν ειναι σε download mode μου δείχνει απσυνδεμένο το τηλέφωνο ενώ έχω περάσει drivers.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πάλι root, reboot, unroot μέσω του superSU (αν έχει σβηστεί) και δοκίμασε ΟΤΑ

 

 

Δοκίμασε πρώτα και κάποια εφαρμογή root checker αν θες

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τζιφος.

 

Το root checker μου λέει οτι δεν υπάρχουν ρουτ δικαιώματα στην συσκευή. Έκανα unroot apo to superSU. Και στο ΟΤΑ λαμβάνω το καταραμένο error. Μήπως με έχει καταραστεί κανείς γιατρέ; :p

Link to comment
Share on other sites

Stock ολα, πλην απο root που είχα κάνει με το framaroot. Όχι, unroot δεν εκανα γιατι θεώρησα οτι φεύγει με το hard reset.

Στον οδηγό του Νίκου μου κολλάει στο 4% και έπειτα όταν ειναι σε download mode μου δείχνει απσυνδεμένο το τηλέφωνο ενώ έχω περάσει drivers.

Ακόμα και με Hard reset παραμένει το root, θα δεις και το πρόγραμμα του supersu μέσα. Ο μόνος τρόπος για να φύγει είναι είτε ξαναπερνωντας την ρομ με τον οδηγό του Νίκου, είτε κάνοντας ξανά root και unroot. Αυτό όμως το κάνεις για ota, το root και ο bootloader δεν έχουν σχέση με τον οδηγό του Νίκου. Αν τα κάνεις όλα σωστά, και soft brick να έχει πάθει, θα δουλέψει.

Να σαι σίγουρος ότι χρησιμοποιείς την ρομ που είναι μέσα στο zip κι όχι κάποια ξένη και απόφυγε υπολογιστή με 64bit Windows, μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με Hard reset παραμένει το root, θα δεις και το πρόγραμμα του supersu μέσα. Ο μόνος τρόπος για να φύγει είναι είτε ξαναπερνωντας την ρομ με τον οδηγό του Νίκου, είτε κάνοντας ξανά root και unroot. Αυτό όμως το κάνεις για ota, το root και ο bootloader δεν έχουν σχέση με τον οδηγό του Νίκου. Αν τα κάνεις όλα σωστά, και soft brick να έχει πάθει, θα δουλέψει.

Να σαι σίγουρος ότι χρησιμοποιείς την ρομ που είναι μέσα στο zip κι όχι κάποια ξένη και απόφυγε υπολογιστή με 64bit Windows, μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα

 

Να ξαναπεράσω την ρομ θέλω, ποσώς με ενδιαφέρει το ΟΤΑ για την ώρα. 64bit λειτουργικό έχουν ολα τα pc του σπιτιου, επίσης εχω γαλλικό G οπότε δεν ξέρω αν κάνει το kdz στον φάκελο του Νίκου. Θα την βρώ την άκρη που θα μου πάει...

Link to comment
Share on other sites

Το recovery tool της lg δεν το βλεπει? Με μια κινηση το κανει εργοστασιακό!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναπεράσω την ρομ θέλω, ποσώς με ενδιαφέρει το ΟΤΑ για την ώρα. 64bit λειτουργικό έχουν ολα τα pc του σπιτιου, επίσης εχω γαλλικό G οπότε δεν ξέρω αν κάνει το kdz στον φάκελο του Νίκου. Θα την βρώ την άκρη που θα μου πάει...

Για αρχή, τρέξε το πρόγραμμα του Νίκου σαν XP 32bit και βάλε την ρομ που έχει το zip. Καμία άλλη ρομ δεν περνάει το kdz που έχει δώσει ο Νίκος, απλώς θα σου κάνει το κινητό ελληνικό, δεν πρόκειται να γίνει κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To προβλημα φένεται να είναι στο οτι ενω το τηλέφωνο μπαίνει σε download mode το πισι δεν το αναγνωρίζει. Και στα δυο προγραμματα (lg suit, updating tool) κολάνε λες και δεν υπάρχουν drivers του τηλεφώνου... Κανονικά έχω περάσει αυτούς που είχε ο Νίκος, και έγινε και ρεσταρτ στο σύστημα... Dafuq δηλαδη...
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί καθόλου το GPS με ότι

πρόγραμμα και αν δοκίμασα,ούτε καν με WiFi δεν βρίσκει δορυφόρους. Τι μπορεί να φτάσει?

Εχω περάσει την κιτ κατ.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, μακελειό έγινε βλέπω.

Φίλε μου δοκίμασε κατά σειρά λίγο τα παρακάτω για να εξαντλήσουμε κάθε ενδεχόμενο:

Uninstall drivers και οτιδήποτε lg

Reboot

Install lg support tool

Install drivers μέσα από αυτό

Reboot

Redownload τα αρχεία που έχω στον οδηγό (εκτός από τους drivers)

Αλλαγή καλώδιο και θύρα

Και δώσε φλασαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό είναι γαλλικό καλά θα ταν να περάσεις την γαλλική ρομ (kdz) γιατί μετά μπορεί να μην σ κάνει update μέσω ota.

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

To towelroot γιατί δεν το βρίσκω στο market; Ή δεν υπάρχει εκεί;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

μπες towelroot.com απ τ κινητό πάτα το λάμδα για να κατεβάσεις το apk

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι που με απασχολει με το κινητο. Εδω και λιγο καιρο εχ:(ω προβλημα με τη φωτογραφικη μηχανη. Ξερω οτι δεν ειναι το καλυτερο ψωτογραφικο κινητο, αλλα το τελευταιο διαστημα βγαζει πολυ χαλια φωτογραφιες. Σκεφτηκα μηπως ηταν προβλημα της rom που ειχα (cyanogenmod M8) και εβαλα καποια αλλη, αλλα με τα ιδια αποτελεσματα. Τελικα επεστρεψα στη stock και μου ηρθε η αναβαθμιση για kitkat. Τελικα ομως το προβλημα με τη φωτογραφικη δε λυθηκε. Για να καταλαβετε τι εννοω, ανεβαζω την ιδια φωτογραφια απο το LG Optimus G, Nexus 4 και την ταμπλετα με Windows 8.1 Asus Vibotab Note 8 η οποια εχει μονο 5mp και βγαζει πολυ καλυτερες απο το optimus G.

 

https://www.dropbox.com/s/kzz4yam9370zor5/LG%20Optimus%20G.jpg

https://www.dropbox.com/s/epxbfgc1y7za8zk/Nexus%204.jpg

https://www.dropbox.com/s/s7nw5sev84pnt8q/Asus%20vivotab%20note%208.JPG

 

Πιστευετε οτι πρεπει να το στειλω να το κοιταξουν; Καποιος αλλος με παρομοιο προβλημα και τι εκανε σε αυτη τν περιπτωση;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη καθαρισε με πανακι και οτι υγρο καθαρισμου εχεις τον φακο. Αυτα τα παλαβα στο φως ειναι συνηθως απο δαχτυλιες.

Αν δεν συνελθει, σφυρα στην lg να ερθει να το παρει.

 

ps

και 3mp να εχει αλλη συσκευη, αν εχει καλυτερο φακο θα βγαλει 1000 φορες καλυτερη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Λες να εγινε απο δαχτυλιες; Βασικα, πριν λιγο καιρο, προσπαθησα να βγαλω μια φιλη και εβγαζε καπως ετσι. Και θυμαμαι στη μπλουζα το ειχα καθαρισει και εβγαλε πολυ καλα. Θα το δοκομασω αυτο που λες και μακαρι να γινει.

Για τα megapixels το γνωριζω αυτο, αλλα το ειπα με τη λογικη οτι στα πολλα megapixels λογω μεγαλυτερων διαστασεων μπορει να κρυφτει καποια ατελεια. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το Nexus 4 που τα κανω την ιδια χρηση να μην εχει προβλημα απο δαχτυλιες ο φακος;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω το γιατι.

Παντως απο το s3 ακομα θυμαμαι οτι τετοια θεματα με το φως να φαινεται τραβηγμενο, ειχα απο βρωμιες πανω στο φακο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, το καθάρισα όσο καλύτερα γινόταν, αλλά κανένα αποτέλεσμα. Οπότε, μάλλον, πρέπει να το στείλω στην procordia. Παίρνω τηλέφωνο στο νούμερο αυτό: 2107777076 και έρχονται να το παραλάβουν; Το βάζω στο κουτί και βάζω και την απόδειξη μέσα; Να γράψω και κάτι για να τους περιγράψω το πρόβλημα; Καλά θα ήταν, όμως, να έβλεπαν και τις φωτογραφίες που ανέβασα για να δουν τι διαφορά. Μη μου που ότι η φωτογραφική λειτουργεί μια χαρά.

Το φακό τον καθάρισα σχολαστικά, αλλά μου φαίνεται ότι από μέσα πρέπει να πήρε σκόνη (; ). Υπάρχει πιθανότητα να μου πουν τίποτα για υγρασία;

Και τέλος, επειδή σας έχω ζαλίσει με το πρόβλημά μου (αλλά με απασχολεί πολύ), και βίντεο που τράβηξα το ίδιο πρόβλημα είχε. Ειδικά απο σκοτεινό μέρος αν "βλέπει" κάτι φωτεινό το κάνει υπερέκθεση κατευθείαν.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μπες κατευθειαν σε Live chat για να μαθεις οτι χρειαζεται και να ξεκαθαρισεις επισης οτι χρειαζεται

http://www.lg.com/gr/support/contact-customer-support

Το τηλεφωνο το λεει απο κατω

Link to comment
Share on other sites

έκανα root με το towelroot κατέβασα το superuserSU το ενεργοποίησα αλλά όταν μπαίνω στην εφαρμογή μου λέει ότι δεν διαμορφώθηκαν εφαρμογές, ενώ έχω κατεβάσει κάποιες root εφαρμογές. Γιατί δεν τις εμφανίζει;
AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενω ειχα κατεβασει το update χωρις να το εγκαταστησω αποφασισα να κανω hard reset. Τωρα ομως δε μου το βρισκει οταν παω να ελεγξω για updates και μου λεει οτι χρησιμοποιω το latest version ενω ειμαι στην 4.1.2. Καμια συμβουλη?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...