Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά το θέμα δεν είναι ούτε να διαφωνούμε ούτε να πέραση ο κάθε ένας το δικό του. απλά να είμαστε αρκετά σιγουρη όταν δίνουμε συμβουλές σε αλους γιατί είναι κρίμα να στείλουμε τον κόσμο αδιάβαστο και να χάσουν τα κινητά τους και ας είναι τώρα μόνο 70 ευρώ γιατί σε κανέναν δεν περισεβουν τα χρήματα! γιατί έτσι την παθησα και εγώ από διάφορα φόρουμ,site κτλ. έκανα ότι έλεγε ο κάθε ένας και τελικά κλατάρε το κινητάκι. άρα ας βοηθήσουν όλοι ουσιαστικά αν μπορούμε και όχι στο περίπου χωρίς να ξέρουμε τη λέμε.

 

και γω οτι ελεγε ο καθενας εκανα αλλα δε κατηγορουσα μετα, γουσταρα να το κανω κ οτι γινει και βιντεο ειδα που δεν εκαναν και πολα αρχεια κατευασα που δεν εκαναν. βρηκα ενα τροπο που εγινε τελικα σε μενα.αμα φοβαστε μην ασχολειστε,ετσι ειναι οταν δεν ξερεις κατι ειναι ρισκο,εγω το πηρα κ το κανα και αν δεν γινοταν παλυ που το παθα στο νοκια 700 που εχω κ ειναι 300 ευρο τηλ μπρικαρε δε κατηγορισα κανενα βιντεο στο τουβε ουτε κανενα αλλο. εγω το κανα μονος μου πηρα την αποφαση και την ευθηνη.[του χαλασε το τηλ και του φταιω εγω ,δε λεει ομως οτι απο αυτο το βιντεο αλλοι που ξερουν τι κανουν θα ροοταρουν τα κινητακια τους μια χαρα]εγω δηλαδη πως το κανα?με μαγια?αυτα που γραφω εκανα .και αν ειμαι ασχετος ας αφησει να το κρινουν αλλοι εγω δε χαλασα το κινητο μου.....τελος εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και γω οτι ελεγε ο καθενας εκανα αλλα δε κατηγορουσα μετα, γουσταρα να το κανω κ οτι γινει και βιντεο ειδα που δεν εκαναν και πολα αρχεια κατευασα που δεν εκαναν. βρηκα ενα τροπο που εγινε τελικα σε μενα.αμα φοβαστε μην ασχολειστε,ετσι ειναι οταν δεν ξερεις κατι ειναι ρισκο,εγω το πηρα κ το κανα και αν δεν γινοταν παλυ που το παθα στο νοκια 700 που εχω κ ειναι 300 ευρο τηλ μπρικαρε δε κατηγορισα κανενα βιντεο στο τουβε ουτε κανενα αλλο. εγω το κανα μονος μου πηρα την αποφαση και την ευθηνη.[του χαλασε το τηλ και του φταιω εγω ,δε λεει ομως οτι απο αυτο το βιντεο αλλοι που ξερουν τι κανουν θα ροοταρουν τα κινητακια τους μια χαρα]εγω δηλαδη πως το κανα?με μαγια?αυτα που γραφω εκανα .και αν ειμαι ασχετος ας αφησει να το κρινουν αλλοι εγω δε χαλασα το κινητο μου.....τελος εδω.

 

Ακόμα δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι δε σε κατηγορώ επειδή χάλασες το κινητό μου, εξαρχής σου είπα ότι το κινητό το έστρωσα. Σε κατηγορώ γιατί:

1) Ανέβασες επικίνδυνο βίντεο/οδηγό το οποίο έχει υπερβολικά μικρό ποσοστό επιτυχίας ( μην πω σχεδόν καθόλου ) στο οποίο γράφεις ότι είναι ευθύνη του καθενός και εσύ "νυπτεις τας χείρας σου". Να ξέρεις ότι στα περισσότερα How To που τα λένε αυτά, τα ποσοστά να χαλάσει η συσκευή του άλλου είναι πολύ μικρή. Και τουλάχιστον ξέρουν τι λένε. Εσύ κατάφερες κάτι κατά τύχη, νομίζεις ότι ξέρεις και τον τρόπο και τον παρουσιάζεις σαν σωστό.

2) Δεν φτάνει που κινητά μπορούν να καταστραφούν από τον οδηγό σου, σβήνεις και το Comment μου από το youtube από το οποίο μπορεί κάποιος να γλίτωνε το κινητό του. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο άλλος να μην ξέρει ότι βάση του οδηγού σου κάποια άλλα κινητά χαλάσανε, δηλαδή τι σου κάναμε δυσφήμηση ?

 

Για να μην σπαμάρουμε άδικα στο topic, αν θες να μου πεις κάτι πες το μου με πμ. Εγώ αυτό που θέλω να καταλάβεις είναι ότι προσπαθείς να βοηθήσεις αλλά καταφέρνεις το ακριβώς αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το έχω ξαναπεί ότι δεν βγάζει κάπου να τσακωνόμαστε και να καθηγορουμε κάποιον. απλά θα συμφωνήσω ότι όταν κανείς κάτι σπίτι σου βλέποντας ένα βιδεακή είναι απλά δικιά σου ευθύνη! άρα καλύτερα να βοηθήσουμε όλοι όπως μπορούμε γιατι σήμερα έμαθα ότι ένα μαγαζει γνωστό στν Αθήνα θέλει 30ε για ροοτ! π.χ εμένα μου το έκανε δώρο η κοπέλα μου και ξέρω ότι το πείρε με την προσφορά με 70ε από την Vodafone! ότι νάνε θέλουν τα μισά λεφτά από την αξία του για ροοτ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Όσο για root αν θες να το κάνεις μετά ψάξε το πρόγραμμα oneClickRoot.

 

 

Thanks Geo... καταπληκτικο προγραμμα, το root εγινε αμεσως, μακαρι να ειχα δοκιμασει αυτο απο την αρχη...εκανα κατι χαζομαρες κ το κινητο εχει μικροπροβληματακια...:p

Link to comment
Share on other sites

@alex_master

 

OneClickRoot δεν είναι εφαρμογή του Android αλλά εφαρμογή για Windows. Download Εδώ

Πας στο κινητό Setting -> applications -> Development και ενεργοποιείς το USB Debugging.

Συνδέεις το κινητό στο pc και ανοίγεις το OneClickRoot..

Έχει δύο Features:

Root ( κάνεις κανονικά Root την συσκευή σου )

Root Shell ( κάνει Root την συσκευή σου άλλα όταν κλείσεις το κινητό χάνεται το Root )

 

Απλά τρέχεις ένα από τα δύο, ανάλογα τις προτιμήσεις σου και έχεις Root.

Αν δεν θέλετε να πειράξετε το κινητό και απλά να χρησιμοποιήσετε το Root για λίγο, το Root Shell είναι καλή λύση.

 

EDIT

Τελικά το Root δούλεψε κανονικά και σε εμένα από το SuperOneClick.

Edited by geocoolND
Link to comment
Share on other sites

@alex_master

 

OneClickRoot δεν είναι εφαρμογή του Android αλλά εφαρμογή για Windows. Download Εδώ

Πας στο κινητό Setting -> applications -> Development και ενεργοποιείς το USB Debugging.

Συνδέεις το κινητό στο pc και ανοίγεις το OneClickRoot..

Έχει δύο Features:

Root ( κάνεις κανονικά Root την συσκευή σου )

Root Shell ( κάνει Root την συσκευή σου άλλα όταν κλείσεις το κινητό χάνεται το Root )

 

Απλά τρέχεις ένα από τα δύο, ανάλογα τις προτιμήσεις σου και έχεις Root.

Στο δικό μου κινητό το απλό Root δεν έπιασε αλλά έχω πειράξει το System και μπορεί αυτό να έφταιγε ή τα exploit του OneClickRoot δεν έπιαναν στο V Smart II

Αν δεν θέλετε να πειράξετε το κινητό και απλά να χρησιμοποιήσετε το Root για λίγο, το Root Shell είναι καλή λύση.

 

Μου ζήτησε για ερχή να εγκαταστήσει δικους του driver... και μετα οταν του δινω εντολη για root μου γραφει οτι ειναι ηδη root!!! Ελα όμως που δεν ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησε για ερχή να εγκαταστήσει δικους του driver... και μετα οταν του δινω εντολη για root μου γραφει οτι ειναι ηδη root!!! Ελα όμως που δεν ειναι!!!

 

 

Μου το έγραφε και εμένα αυτό αλλά είχα πειράξει το system.

Δεν μπορώ να σου πω τίποτα με σιγουριά από τη στιγμή που δεν το έχω κάνει ακόμη σε καθαρή Rom.

Για τώρα δοκίμασε Root Shell με το οποίο θα το έχεις Root το κινητό μέχρι να σβήσει.

Θα το ψάξουμε περαιτερω το θέμα όταν έχουμε stock Rom.

Link to comment
Share on other sites

@alex_master

Αν δεν έχεις κάνει κάτι στη συσκευή ακόμα, αν θες να βοηθήσεις δίνοντας μας ένα καθαρό Backup στείλε μου πμ πριν την πειράξεις.

Χρειαζόμαστε ένα καθαρό backup έτσι ώστε οτιδήποτε και να πάθει η συσκευή να μπορούμε να την επαναφέρουμε.

Αν ενδιαφέρεσαι πες μου και θα σε βοηθήσω να κάνεις Rom Backup αν δεν ξέρεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα το τσιμπησω και εγω περιμενοντας τιποτα καινουριο στην αγορα.

 

Με το 3G πως τα παει απο ταχυτητες ; Γενικως στο κατεβασμα τον εφαρμογων και στην εγκατασταση αργει ;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα το τσιμπησω και εγω περιμενοντας τιποτα καινουριο στην αγορα.

 

Με το 3G πως τα παει απο ταχυτητες ; Γενικως στο κατεβασμα τον εφαρμογων και στην εγκατασταση αργει ;

 

λοιπoν εγκατασταση ληψη εφαρμογων πολυ καλο 3g ιντερνετ κτλπ αρκετα αργο παντως παιδια σε σχεση με το 700 μου symbian belle fp1 1.3 processor 512ram αυτο το φτηνοκινητακι σε μερικα πραγματα ειναι καλυτερο ηθελα ενα ανδροιδ για να το συγκρυνω με τα symbian και για τα λευτα του ειναι αρκετα καλο εκτος το προβλημα με τον ηχο που το ελυσα με ενα τελειο αππ κ τη καμερα το φλασ που το βραδυ δε βγαζει φωτο ουτε σε 1 μετρο παντως σε γενικες γραμες καλο παρτο..

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

ΤΕλικα το γυρισα πισω,εχασα καμια 10 κλησεις και μετα ψαχνομουν-για επαγγελματια δεν κανει-εκτος αν φορας ολη μερα Δοντι κατι το οποιο δεν μου αρεσει. ΚΑτα τα αλλα τραβουσε που και που κολληματα αλλα γενικως κανει ετσι για να το εχεις για την πλακα σου,με τιποτα για δουλεια .
Link to comment
Share on other sites

λοιπoν εγκατασταση ληψη εφαρμογων πολυ καλο 3g ιντερνετ κτλπ αρκετα αργο παντως παιδια σε σχεση με το 700 μου symbian belle fp1 1.3 processor 512ram αυτο το φτηνοκινητακι σε μερικα πραγματα ειναι καλυτερο ηθελα ενα ανδροιδ για να το συγκρυνω με τα symbian και για τα λευτα του ειναι αρκετα καλο εκτος το προβλημα με τον ηχο που το ελυσα με ενα τελειο αππ κ τη καμερα το φλασ που το βραδυ δε βγαζει φωτο ουτε σε 1 μετρο παντως σε γενικες γραμες καλο παρτο..

 

Με πιο τέλειο app έλυσες το πρόβλημα με τον ήχο?

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε σε stock rom ?

 

Κατι αλλο.. πως γινεται ενω ολες οι εφαρμογες εγκαθιστανται στην καρτα και με καθαρισμο cache να μην υπαρχει ελευθερη εσωτερικη μνημη πανω απο 20-25mb ?

Link to comment
Share on other sites

πανε ρυθμισεις διαχειριση εφαρμογων πανε στις μανισιες εφαρμογες κ πατα καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεωνκ και σωστη εκαθαριση κανει το app to sd ειναι free.δε χειαζεται root για αυτα
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε σε stock rom ?

 

Κατι αλλο.. πως γινεται ενω ολες οι εφαρμογες εγκαθιστανται στην καρτα και με καθαρισμο cache να μην υπαρχει ελευθερη εσωτερικη μνημη πανω απο 20-25mb ?

 

Με προ εγκατεστημένες τις Vodafone εφαρμογές έχεις καμία 40άρα νομίζω χώρο για τις εφαρμογές σου. Τώρα όταν κάνεις install κάποια εφαρμογή πάει ένα μέρος της στην SD και ένα μέρος της στη μνήμη του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Εγώ πάλι έκανα ροοτ μια χαρά με τη διαδικασία power+ένταση πάνω.

Χθές έκανα αναβάθμιση στο update 2, to super user κλπ, kκαι ότι ναναι... έχασε τα root δικαιώματα κλπ.

Και ενώ είχα καμια 65-70αρια ελεύθερα ΜΒ, μείναν λίγα... άσε που δεν δουλεύει τώρα το recovery boot me power+ένταση πάνω.!!! (μάλλον για αυτό πολλοί διαβάζω δεν έχουν την επιλογή. Μιας και εγώ την είχα αλλά με το update2 την έχασα)

 

και δεν ξέρω ποιό αρχείο να βάλω με fastboot, μιας και υπάρχουν διαμάχες στο νήμα βλέπω... ;-(

 

ΥΓ κάντε κάποιος ένα backup από την ορίτζιναλ ελληνική ρόμ ρε παιδιά! (να πειραματισθούμε άφοβα μετά)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Εγώ πάλι έκανα ροοτ μια χαρά με τη διαδικασία power+ένταση πάνω.

Χθές έκανα αναβάθμιση στο update 2, to super user κλπ, kκαι ότι ναναι... έχασε τα root δικαιώματα κλπ.

Και ενώ είχα καμια 65-70αρια ελεύθερα ΜΒ, μείναν λίγα... άσε που δεν δουλεύει τώρα το recovery boot me power+ένταση πάνω.!!! (μάλλον για αυτό πολλοί διαβάζω δεν έχουν την επιλογή. Μιας και εγώ την είχα αλλά με το update2 την έχασα)

 

και δεν ξέρω ποιό αρχείο να βάλω με fastboot, μιας και υπάρχουν διαμάχες στο νήμα βλέπω... ;-(

 

ΥΓ κάντε κάποιος ένα backup από την ορίτζιναλ ελληνική ρόμ ρε παιδιά! (να πειραματισθούμε άφοβα μετά)

 

Μην δοκιμάσεις τίποτα με Fastboot και γενικά να φλασάρεις το κινητό σου είναι επικίνδυνο και ήδη υπάρχουν προβλήματα όχι μόνο από πλευράς μου, για αυτό υπάρχουν οι διαμάχες. Γενικά αφού δεν υπάρχει καθαρή Rom δεν είμαστε για πειράματα :)

Δοκίμασε SuperOneclick που αναφέρω πάρα πάνω. Στην χειρότερη να μην σου δουλέψει , αλλά δεν θα διακινδυνέψεις το κινητό σου.

Ήδη 3 άτομα είπαν ότι κατάφεραν να Rootάρουν με SuperOneClick.

Link to comment
Share on other sites

Μην δοκιμάσεις τίποτα με Fastboot και γενικά να φλασάρεις το κινητό σου είναι επικίνδυνο και ήδη υπάρχουν προβλήματα όχι μόνο από πλευράς μου, για αυτό υπάρχουν οι διαμάχες. Γενικά αφού δεν υπάρχει καθαρή Rom δεν είμαστε για πειράματα :)

Δοκίμασε SuperOneclick που αναφέρω πάρα πάνω. Στην χειρότερη να μην σου δουλέψει , αλλά δεν θα διακινδυνέψεις το κινητό σου.

Ήδη 3 άτομα είπαν ότι κατάφεραν να Rootάρουν με SuperOneClick.

 

μπα, με τίποτε και το SUperOneclick.

 

το Ροοτ κολλάει στο βήμα 7 το πρόγραμμα (not responding) πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα.

 

Η επιλογή να ροοτάρω για 1 φορά δεν κάνει πάλι.

 

τι να κάνεις... αναμονή να έχουμε καμια ρόμ.

 

ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΡΟΟΤΑΡΕΙ γμτ το update μου μέσα...........................

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ update sto update 2 την συσκευή σας όσοι ρουτάρατε και το χάσετε!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγω δεν το έχω rootαρει ακόμα, οπότε μπορώ να σας βοηθήσω με την μαμίσια rom.

Απλά καθότι άσχετος θα χρειαστεί να με βοηθήσετε....

βρήκα μια εφαρμογή "titanium backup" και λέω να το κάνω από εκεί.

οποιος μπορεί να βοηθήσει και έχει υπομονή στο να εξηγεί καλοδεχούμενος!

Link to comment
Share on other sites

πανε ρυθμισεις διαχειριση εφαρμογων πανε στις μανισιες εφαρμογες κ πατα καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεωνκ και σωστη εκαθαριση κανει το app to sd ειναι free.δε χειαζεται root για αυτα

Θέλω να κανω χώρο στην εσωτερική μνήμη γιατί έχω πολύ λίγη και συνέχεια κολάει

 

Μηπως μπορείς να μου πεις που βρίσκω αυτό το προγραμματάκι και πως κάνω τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλο μπαινεις στο καταστημα απο τι κινητο σου γραφεις app to sd στο βγαζει το κατευαζεις το ανοιγεις κ εχει 3 καρτελες [μετακινησημα-μονο στο τηλ-μονο στη καρτα μνημης]σου καθαριζει και τα σκουπιδια case ktlp
Link to comment
Share on other sites

οσοι δεν εχετε ρεκοβερυ δεν μπορειτε να ροοτ τα κινητα σας κ φοβαστε παρτε τη μανισια ρομ απο τον φιλο μας πιο πανω κ καντε τα σε φαστβοοτ χωρια που σε μενα πετυχε με τη μια[με το που μπηκαν οι οδηγοι] εχει πετυχει κ σε αλλους κ αν φοβαστε σας λεω αυτο οταν πηρα το κιν κ δεν ηξερα κ εκανα οτι να ναι παλυ δεν επαθε τιποτα. 15 φορες το κανα σε φαστβοοτ δε πετυχενε λογο οδηγων [να ναι καλα ενα παιδι απο εδω που μου τους εδωσε] γινοταν ροοτ αλλα οχι τελειως ολα τα αππ κολαγανε στη μεση μεχρι που τους περασα κ ησυχασα [η ολη η διαδικασια οταν τα κανα ολα σωστα μου πηρε 2 λεπτα] οποτε πιστεψτε οτι θελετε εγω απλα σας γραφω τι εκανα. Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλο μπαινεις στο καταστημα απο τι κινητο σου γραφεις app to sd στο βγαζει το κατευαζεις το ανοιγεις κ εχει 3 καρτελες [μετακινησημα-μονο στο τηλ-μονο στη καρτα μνημης]σου καθαριζει και τα σκουπιδια case ktlp

 

Δυστυχως δε μπορεί να το εγκαταστησει! Μου βγάζει δεν υπάρχει επαρκής αποθηκευτικός χώρος!

 

Edit: Tελικά το εγκατέστησα αλλά μου βγάζει: no movable applications found from the storage!

Edited by spartak
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...