Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα σήμερα στο κατάστημα vodafone από όπου το αγόρασα. Τους εξήγησα τι πρόβλημα έχει και αν και παραξενεύτηκαν, μου είπαν να το δοκιμάσουμε. Ενώ λοιπόν όλη μέρα χθες και σήμερα με κλειστό το wifi δεν είχα πρόβλημα, μόλις συνδέθηκα με το wifi του καταστήματος αμέσως τα ίδια. Δεν μπορεί να ξυπνήσει από sleep mode η οθόνη. Μου είπαν από Δευτέρα να το πάω να το στείλουν Αθήνα...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήγα σήμερα στο κατάστημα vodafone από όπου το αγόρασα. Τους εξήγησα τι πρόβλημα έχει και αν και παραξενεύτηκαν, μου είπαν να το δοκιμάσουμε. Ενώ λοιπόν όλη μέρα χθες και σήμερα με κλειστό το wifi δεν είχα πρόβλημα, μόλις συνδέθηκα με το wifi του καταστήματος αμέσως τα ίδια. Δεν μπορεί να ξυπνήσει από sleep mode η οθόνη. Μου είπαν από Δευτέρα να το πάω να το στείλουν Αθήνα...

 

 

οπως μου ειπαν κ σου ειπα μεχρι 7 μερες αλλαγη επιτοπου ποτε στο παρουσιασε? εμενα 2η μερα.παρατηρησα οτι μολις το παθει αν το συνδεσεις με το usb στον pc ξεκολαει αμεσως και ξεκολαει και στον φορτιστη αλλα πρεπει να το συνδεσεις-αποσυνδεσεις μερικες φορες..τι να πω μακαρι να γινει

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ. Πρώτη φορά γράφω αν και το διαβάζω διεξοδικά.

 

Μόλις χτες πήρα και εγώ το smart 2 για να δω επιτέλους τι είναι αυτό το android (πρώτη μου επαφή με smartphone, γενικώς, ήταν με το optimus 7). Από χθες διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτό το θέμα και δεν έχω καταλάβει. Τελικά τι μπορώ να κάνω με το τηλέφωνο; Root μπορώ να το κάνω;

 

Να σας πω λίγο και για το τηλέφωνο:

Χθες το μεσημέρι το άνοιξα. Είναι από εκείνα τα smart που αν πατήσεις το [power] + [volume up] σε πάει στο factory default («θα σβηστούν όλα τα δεδομένα, θέλετε να συνεχίσετε»).

 

Δοκίμασα να το κάνω root με το superOneClick αλλά κολλάει στο 7 βήμα και εμένα (το έχουν ξαναπεί πιο πριν σε αυτό το θέμα).

 

Μετά από αυτή τη δοκιμή του έκανα factory restore και το σύνδεσα με ένα gmail acc πρόχειρο που είχα. Του πέρασα 2-3 εφαρμογές και 1 επαφή αλλά μετά του ξανάκανα factory restore (πιο πολύ επειδή νευρίασα γιατί μου έβγαλε το μήνυμα για χαμηλή μνήμη).

 

Από εκεί και μετά το έχω με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και κλειστό.

 

Διάβασα, από το βράδυ μέχρι και τώρα 2-3 φορές αυτό το thread, και, όπως είπα και πριν, δεν πολυκατάλαβα αν μπορώ ή όχι να το κάνω root. Οι τρόποι που αναφέρατε μόνο προβλήματα περισσότερα δημιουργούν, ή κατάλαβα λάθος;

 

Τέλος, είδα ότι πολλοί ζητάτε την μανίσια rom. Ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ, απλά πρέπει να μου πείτε πως (νέος γαρ στα android), αν και από ότι είδα για να πάρεις backup πρέπει να έχεις το άλλο μενού όταν πατάς τα [power] + [volume up]. Κάνω κάτι λάθος εδώ; Αν υπάρχει άλλος τρόπος, ρίχτε τον στο τραπέζι.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να κάνει backup κάποιος ο οποίος χειρίζετε χρόνια τα smartphone και γνωρίζει πάνω στο θέμα έτσι ώστε για να αποφύγουμε τυχών βλάβες στην συσκευή.

 

 

εχει δοκιμασει κανεις να κανει overclock στην συσκευη ?

Edited by george_f1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε lexmark πηρα και εγω προσφατα για τον αδερφο μου το συγκεκριμενο τηλ και χωρις δευτερη σκεψη ηθελα να του το κανω root , γιατι κακα τα ψεματα το τηλεφωνο ειναι υπερφορτωμενο με αχρηστες εεφαρμογες που τρωνε τσαμπα και αποθηκευτηκο χωρο και ραμ.Δυστυχως μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καποιο νεο σε σχεση με αυτο το ζητημα, κανε υπομονη οπως και πολλοι αλλοι μεχρι να βρεθει τροπος που κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα χρονου και μονο.

 

Επειδη εισαι οπως ειπες νεος πανω στα ανδροειδη , πιστεψε με οτι δεν μπορεις ακομα να χωνεψεις το ποσο καλυτερο γινεται το τηλεφωνο μετα απο ρουταρισμα.

 

Υπομονη λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lexmark πηρα και εγω προσφατα για τον αδερφο μου το συγκεκριμενο τηλ και χωρις δευτερη σκεψη ηθελα να του το κανω root , γιατι κακα τα ψεματα το τηλεφωνο ειναι υπερφορτωμενο με αχρηστες εεφαρμογες που τρωνε τσαμπα και αποθηκευτηκο χωρο και ραμ.Δυστυχως μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καποιο νεο σε σχεση με αυτο το ζητημα, κανε υπομονη οπως και πολλοι αλλοι μεχρι να βρεθει τροπος που κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα χρονου και μονο.

 

Επειδη εισαι οπως ειπες νεος πανω στα ανδροειδη , πιστεψε με οτι δεν μπορεις ακομα να χωνεψεις το ποσο καλυτερο γινεται το τηλεφωνο μετα απο ρουταρισμα.

 

Υπομονη λοιπον!

 

Άντε να δούμε ρε παιδιά τι θα γίνει... εν το μεταξύ μου βγάζει ένα μήνυμα για αναβάθμιση την έχει κάνει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρηθεί σε πολους γνωστους μου πως μετα απο update η συσκευη τα ψηλο έπαιζε γιαυτο καλο θα ηταν να μην το κανεις.. και να καταργήσεις την εντωλη που κανει αυτοματο update γιατι σε λιγες μερες θα μπουκωσει η μνημη του τηλεφωνου σου .
Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρηθεί σε πολους γνωστους μου πως μετα απο update η συσκευη τα ψηλο έπαιζε γιαυτο καλο θα ηταν να μην το κανεις.. και να καταργήσεις την εντωλη που κανει αυτοματο update γιατι σε λιγες μερες θα μπουκωσει η μνημη του τηλεφωνου σου .

 

Ευχαριστώ για την απάντηση george αλλά αντιμετωπίζω ήδη σημαντικό πρόβλημα με τον χώρο στο τηλέφωνο...

Για τα update τώρα, έχω γεμίσει από ειδοποιήσεις για ενημερώσεις εφαρμογών αλλά ΄χωρος ούτε για ζήτω...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφος μου εκανε το λαθος και ενημερωσε απο το play store ολα τα gapps με αποτελεσμα να αποτελειωσει την μνημη της συσκευης, φυσικα μετα τις εβγαλε τις ενημερωσεις ....

Θα ηθελα να ηξερα τι ειχαν στο μυαλο τους εκει στη vodafone και παραγεμισαν τη συσκευη με αχρηστες εφαρμογες ωστε χωρις να κανεις καν καποια επεμβαση στη συσκευη να αρχιζουν τα προβληματα....

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφος μου εκανε το λαθος και ενημερωσε απο το play store ολα τα gapps με αποτελεσμα να αποτελειωσει την μνημη της συσκευης, φυσικα μετα τις εβγαλε τις ενημερωσεις ....

Θα ηθελα να ηξερα τι ειχαν στο μυαλο τους εκει στη vodafone και παραγεμισαν τη συσκευη με αχρηστες εφαρμογες ωστε χωρις να κανεις καν καποια επεμβαση στη συσκευη να αρχιζουν τα προβληματα....

 

τα χουμε ξαναπει στις προηγουμενες σελιδες για να παρετε και πανω απο 100 mb,εγω πηρα μεχρι 123,πρεπει να ροοταρετε να κανετε ενα κοματι της καρτας μνημης σας patition και με τα apps ειναι free στο market link to sd and app to sd συνεργαζονται αυτα τα δυο θα παρετε οσο χωρο χρειαζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά root και δεν τρέχει τίποτε με την εφαρμογή link2sd

 

Εγώ είχα την ενημέρωση 2 χωρίς το μενού και έκανα μμε fast boot flash το αρχείο συστήματος του geocool σε προηγούμενη σελίδα χωρίς καθόλου λάθη και λοιπά προβλήματα. Έκανα και στην κάρτα ένα τμήμα ext3 εκεί βάζω τα περισσότερα από εφαρμογές και όλα καλά.

 

Μην νομίζεται, οι συσκευές μέχρι 200 ευρώ τα ίδια από χώρο είναι

 

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως με το κινητακι

 

Αν πάλι δεν έχετε ενημερώσει το σύστημα στην έκδοση 2 και είστε στην 1, τα πράγματα για root είναι πολύ εύκολα με το update zip. Πάλι έχει οδηγίες σε προηγούμενες σελίδες. Αυτά με την ενημέρωση 1 πιστεύω όλα έχουν recovery boot.

 

Κάποιος όμως να κάνει ρε παιδιά και ένα backup τη μαμά ROM.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ασφαλης τροπος ρουταρισματος ;

 

Το εχεις κανει εσυ φιλε , και πως ;

 

εγω φιλε μου εχω το update 2 δεν εχω recovery menu και το κανα οπως στο βιντεο στο youtube root vodafone smart 2 without recovery εχω βαλει και 2ο img σε περιπτωση κοληματος.υπαρχουν ολες οι οδηγιες διαβασε και προχωρα αργα.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου εχω το update 2 δεν εχω recovery menu και το κανα οπως στο βιντεο στο youtube root vodafone smart 2 without recovery εχω βαλει και 2ο img σε περιπτωση κοληματος.υπαρχουν ολες οι οδηγιες διαβασε και προχωρα αργα.

αγαπητοί φιλοι, οποιος εχει εμπειρια και εχει κανει root το κινητό του ασ γραψει εναν ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΟ οδηγο (εστω και σε συνεργασια με 1-2 ακομη) δεν μπορω να καταλαβω εαν ειμαι update 1 ή 2 κλπ ...ας γράψει στα πρότυπα του ολοκληρωμενου οδηγου...τι ελεγχω? ποιο λογισμικο θα εχω στο PC τι θα εχω download ...κλπ βημα βημα... περίπτωση περίπτωση... και αυτο οχι για μετατεθεί η ευθύνη αλλα για να εχουμε ολοκληρωμένες οδηγίες...εαν καποιος βαριέται να τα γράψει PLS ας φτιαξει copy paste κείμενο με οδηγίες στα αγγλικά που ομως εχει ελενξει οτι ειναι πλήρεις και ... αφου γινει root ας γραψει ποιες εφαρμογες σβήνουμε(προταση του) ωστε να αξιοποιήσουμε την ram οσο μας περνει

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί φιλοι, οποιος εχει εμπειρια και εχει κανει root το κινητό του ασ γραψει εναν ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΟ οδηγο (εστω και σε συνεργασια με 1-2 ακομη) δεν μπορω να καταλαβω εαν ειμαι update 1 ή 2 κλπ ...ας γράψει στα πρότυπα του ολοκληρωμενου οδηγου...τι ελεγχω? ποιο λογισμικο θα εχω στο PC τι θα εχω download ...κλπ βημα βημα... περίπτωση περίπτωση... και αυτο οχι για μετατεθεί η ευθύνη αλλα για να εχουμε ολοκληρωμένες οδηγίες...εαν καποιος βαριέται να τα γράψει PLS ας φτιαξει copy paste κείμενο με οδηγίες στα αγγλικά που ομως εχει ελενξει οτι ειναι πλήρεις και ... αφου γινει root ας γραψει ποιες εφαρμογες σβήνουμε(προταση του) ωστε να αξιοποιήσουμε την ram οσο μας περνει

 

 

 

 

 

μενου ρυθμισεις πας κατω κ κοιτας πιο update εχεις.... για οποιον εχει καποια γνωση για το τι κανει,τα παντα υπαρχουν στις προηγουμενες σελιδες

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει ο mike62 ετσι οπως τα λετε εδω ξεχασαμε και αυτα που ξερουμε...βαζεται οδηγους που δεν ισχυουν ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο και αντε βγαλε ακρη...
Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει ο mike62 ετσι οπως τα λετε εδω ξεχασαμε και αυτα που ξερουμε...βαζεται οδηγους που δεν ισχυουν ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο και αντε βγαλε ακρη...

 

φιλε μου μια ζωη symbian εχω κ πηρα ενα android για να δω πως ειναι κ γω δεν ειχα ιδεα αλλα λιγο απο δω λιγο απο κει σε δυο μερες το κανα δειτε κανα βιντεο διαβαστε καμια οδηγια δεν ειναι τιποτα ολοκληρωμενες οδηγιες ποιος θα κατσει να κανει,μιση ωρα βιντεο χρειαζεται και να ξερετε πρεπει κ λιγο να ρισκαρεις,εγω ειπα θα το κανω κ"οτι γινει κ εγινε.κ ******* να κανετε υπαρχει μαμισιο λογισμικο στο νετ το κατευαζετε κ το επαναφερνετε

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν μπορουμε να το κανουμε ενα απλο root θα περασουμε χανα λογισμικο???εγω παλι φιλε μου εχω ενα χρονο και android και δεν ειχα ποτε προβληματα με αυτα.εδω εχω χασει την μπαλα...πιω πανω λες αυτο <μενου ρυθμισεις πας κατω κ κοιτας πιο update εχεις> που κατω κοιτας τα update????
Link to comment
Share on other sites

εδω δεν μπορουμε να το κανουμε ενα απλο root θα περασουμε χανα λογισμικο???εγω παλι φιλε μου εχω ενα χρονο και android και δεν ειχα ποτε προβληματα με αυτα.εδω εχω χασει την μπαλα...πιω πανω λες αυτο <μενου ρυθμισεις πας κατω κ κοιτας πιο update εχεις> που κατω κοιτας τα update????

 

μενου,πληροφοριες τηλ , ενημερωσεις συστηματος ,ελεγχος για ενημερωσεις το πατας και σου λεει υπαρχει ενημερωση κ πια ειναι κ αμα θες την κανεις,εγω οταν το παταω λεει δεν υπαρχει ενημερωση γιατι το κανα update 2

Link to comment
Share on other sites

τωρα εισαι ωραιος!!!και σε εμενα τα ιδια λεει αρα ειμαι σε update2...

 

παιδια δεν θα το πιστεψετε .. το τηλ μου ειναι ροοτ και δουλευει ρολοι το κανα με το img που εχω στο βιντεο μου στο youtube ειδα το img που εβαλε ο φιλος που ειχαμε την αντιπαραθεση και μαντεψτε κ αυτος κ εγω ειμαστε λαθος.πιο πανω εβαλε ενα καινουργιο img 10 mb μεγαλυτερο απο το δικο μου και αφου ειναι απο custom rom ειπα να το δοκιμασω μηπως εχω καμια καλυτερη λειτουργια ενω ειναι το τηλ ροοτ το περναω σε φαστβοοτ και μαντεψτε επαθα οτι geoo ανα 1 δευτερολεπτο ελεγε επιβολη κλεισιματος αμεσως καταλαυα οτι το img που δουλευει στο ενα στον αλλο βγαζει το τηλ εκτος το κρατησα 1 λεπτο μηπως κ στρωσει,τιποτα το ξανακλεινω ξανα φαστβοοτ κ περναω το δικο μου img με το που τελειωσε η διαδικασια κ ανοιξε ολα ρολοι.οποτε δεν φταει το update 2 και οι δυο αυτο εχουμε κατι τρεχει με τα κινητα εχουν καποιες μικροδιαφορες... α..problem μου σβηστηκαν τα live wallpapers τα μανησια αν καποιος εχει το [νερο] ετσι λεγεται ειναι με κατι φυλα σε μια λιμνη και ειναι μαλον προεγκατεστημενο σε ολα τα smart 2 και βρει καποιο τροπο να το βρει στο κινητο [δεν μπορω να το βρω σαν αρχειο].. ας το στειλει

αυτο το img που λεσ που ακριβψς μπορο να το βρω??κανει για το update2?και πως πρναει με φαστβοοτ?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

αυτο το img που λεσ που ακριβψς μπορο να το βρω??κανει για το update2?και πως πρναει με φαστβοοτ?

 

ολα ειναι στο youtube στο root vodafone smart 2 withour recovery.καντο αλλα διαβασε τις οδηγιες καλα κ μη βιαζεσαι ειναι πανευκολο μολις το καταλαυεις δωσε μεγαλη σημασια στους οδηγους του υπολογιστη που αναγνωριζει το τηλ αν καταφερεις κ τους περασεις σωστα απλα μετα σε φαστβοοτ power hold + volume _ τρεχεις το αρχειο system windows bat 2 λεπτα κραταει μετα κανει restart ανοιγει κ ειναι ροοτ

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι στο youtube στο root vodafone smart 2 withour recovery.καντο αλλα διαβασε τις οδηγιες καλα κ μη βιαζεσαι ειναι πανευκολο μολις το καταλαυεις δωσε μεγαλη σημασια στους οδηγους του υπολογιστη που αναγνωριζει το τηλ αν καταφερεις κ τους περασεις σωστα απλα μετα σε φαστβοοτ power hold + volume _ τρεχεις το αρχειο system windows bat 2 λεπτα κραταει μετα κανει restart ανοιγει κ ειναι ροοτ

 

φιλαρακια μια ερωτηση,κανει βιντεοκλησης με skype ,viber ,fring,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...