Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κατέβασα εγώ μετά από κόλλημα του power button. Το κουμπί έφτιαξε αλλά κάτι χάλασε στο ροοτ.. ένα μήνα το παλεύω.. :mad:

 

Ακόμα και χωρίς το update 3, απλά με ένα factory reset, το superuser σε αυτό το κινητό, "κάνει νερά" (κρεμάει, αναγκαστικό κλείσιμο κλπ) Με ξαναπέρασμα το γνωστό "update.zip", σταματούν τα προβλήματα.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το δοκίμασα το recovery bilder όταν τελειώνει το build λέει ό,τι δεν άλλαξε τίποτα στη recovery

 

καλημερα μπορεις να μου δωσεις τα αρχεια που χρειαζετε?αν δε σου ειναι μεγαλος κοπος.

http://jenkins.cyanogenmod.com/job/recovery/10990/console

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες κατάλαβα κατι για Root και επειδή δεν έχω εμπειρία απο αυτά,ειναι κάτι που πρέπει να γίνει απο εναν αρχάριο χρήστη με το Android η ειναι για τους έμπειρους χρήστες?
Link to comment
Share on other sites

βρικα τα αρχεια graphics.c και postrecoveryboot.sh

γιωργο τη ανεβασες?ξερεις?

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ανεβασα την μαμισια recovery εδω http://builder.clockworkmod.com/done?build_id=da1859eb8c6a6a338e20870832743dc0 τη σημαινει αυτο ?

την συσκευη δεν την εχω .χρειαζετε κ καποια αλλα αρχεια μπορειτε να τα βαλετε εσεις εδω http://jenkins.cyanogenmod.com/job/recovery/10949/parameters/? λογικα ειναι κατι αυτοματοποιημενο?για να κανει τη recovery?

δοκιμαστε κ εσεις η βαλτε τα αρχεια που ζηταει απο την συσκευη ...

η ας μου δωσει καποιος τα αρχεια να τα βαλω εγω.

 

Το δοκίμασα το recovery bilder όταν τελειώνει το build λέει ό,τι δεν άλλαξε τίποτα στη recovery

 

καλημερα μπορεις να μου δωσεις τα αρχεια που χρειαζετε?αν δε σου ειναι μεγαλος κοπος.

http://jenkins.cyanogenmod.com/job/recovery/10990/console

 

απο τα προαιρετικα αρχεια βρηκα μονο το fstab και 2 images με 4 και full options http://www.4shared.com/zip/i18X49-X/_online.html

 

βρικα τα αρχεια graphics.c και postrecoveryboot.sh

 

Όσο και να προσπαθείτε, δεν θα καταφέρετε τίποτα προς το παρόν. Αν προσέξετε στο console output στο full log λέει Android boot magic not found που σημαίνει ότι τα img έχουν διαφορετικό και άγνωστο header (λες και ο κόσμος δεν θα βγάλει άκρη κάποια στιγμή). Για αυτό δεν βρίσκετε ακόμα custom rom που να χρειάζονται clockwokmod (δεν υποστηρίζεται ούτε απο kitchen ακόμα) και για αυτό δεν έχει κάνει κανείς cwm.zip στο xda. Τα video που κυκλοφορούν στο youtube είναι από επικίνδυνες προσπάθειες να "κάτσει" cwm από άλλο κινητό. Για αυτό όλες οι custom rom που υπάρχουν προς το παρόν είναι δουλεμένες πάνω στο κινητό και extract από adb shell και εγκατάσταση πάλι ανάλογα...είτε από adb shell είτε από batch προγράμματα που δίνονται μαζί.

Αν θέλετε να συνεχίσετε τις προσπάθειες, το σωστό recovery.fstab είναι αυτό. [ATTACH]28270[/ATTACH]

 

Οπότε ο μόνος λόγος που απομένει για να χρειάζεστε cwm είναι τα backup, τα οποία γίνονται εύκολα από adb shell.

 

Το μόνο που απομένει προς το παρόν, είναι να είναι root το κινητό και μπορείτε (ακόμα και οι νέοι χρήστες του android) να το κάνετε πανεύκολα.

Για τους φίλους που έχουν το νεότερο recovery που δεν τους αφήνει να μπουν με τα πλήκτρα και δεν θέλουν να φλασάρουν το παλιό, μπορούν να μπούν εύκολα δινοντας απο adb shell την εντολή reboot recovery. Για τους φίλους που μπερδεύονται με το adb, μπορεί να γίνει πιο εύκολα κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας στον υπολογιστή, το πρόγραμμα android commander απο το internet. Μετά την εγκατάσταση συνδέεστε στο κινητό και πατάτε από το κόκκινο κουμπί του προγράμματος το reboot recovery. Από εκεί και πέρα περνάτε το update.zip που έχει ήδη αναφερθεί σε οδηγίες για root στα προηγούμενα post και που θα το έχετε ήδη βάλει στην κάρτα sd και είστε root. Περνάτε μετά το link2sd ή κάτι αντίστοιχο για να μεταφέρετε τις εφαρμογές στην sd και απολαύστε το κινητό σας.

 

Όποιος θέλει να σβύσει τις μαμά εφαρμογές, καλό θα ήταν αφού γίνει root, να πάρει πρώτα backup τουλάχιστον τα /system, /custpack και /userdata αν έχει σκοπό να επικαλεστεί την εγγύηση κάποια φορά. Υπάρχει κόσμος που τα έχει ήδη αλλά αν θέλετε να το κάνετε μόνοι σας, το συζητάμε σε άλλο post για να μην σας ζαλίζω.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

οχι bootscreen ειναι κατα την εκινηση της συσκευης , theme δεν μπορω να περασω στο κινητο :/

 

καποιος να μαζεψει ολες της εικονες μου και να της αναρτισει στο cyanogen mod να τους ψαροσουμε ολους εκει μεσα :lol::lol::lol::lol:

Edited by george_f1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρο εχω κανα 2 ερωτησεις.Τροπος να επαναφερουμε τη συσκευη σε στοκ κατασταση unrooted υπαρχει;

Εχω βγαλει αρκετα πραγματα απο το τηλ και δεν ξερω αν του κανω wipe θα τρεχουν ολα καλα η θα εχω κανενα θεμα οπως με το 991 που μου βγαζει σφαλμα στις ρυθμισεις στην εκκινηση και ολο loop Κανει εκει....

 

Τα φωτα σας!!

Link to comment
Share on other sites

οχι bootscreen ειναι κατα την εκινηση της συσκευης , theme δεν μπορω να περασω στο κινητο :/

 

καποιος να μαζεψει ολες της εικονες μου και να της αναρτισει στο cyanogen mod να τους ψαροσουμε ολους εκει μεσα :lol:

 

:):lol::) xaxa καλο...τα themes τα φλασαρεις μεσω rom manager

σε 1 λεπτο και λιγοτερο εχουν μπει

 

:):lol::) xaxa καλο...τα themes τα φλασαρεις μεσω rom manager

σε 1 λεπτο και λιγοτερο εχουν μπει

 

Μετα απο καιρο εχω κανα 2 ερωτησεις.Τροπος να επαναφερουμε τη συσκευη σε στοκ κατασταση unrooted υπαρχει;

Εχω βγαλει αρκετα πραγματα απο το τηλ και δεν ξερω αν του κανω wipe θα τρεχουν ολα καλα η θα εχω κανενα θεμα οπως με το 991 που μου βγαζει σφαλμα στις ρυθμισεις στην εκκινηση και ολο loop Κανει εκει....

 

Τα φωτα σας!!

 

αν εχεις αλαξει τη system img για να το κανεις ροοτ ναι με wipe ισως κολησει στο welcome logo οποτε θες μετα το wipe και αλλη system.img.αν ειχες ρεκοβερυ και το κανες με update zip κανε οτι θες

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

CYANOGEN MOD 9 FOR VODAFONE SMART II

 

http://www.geekycoolstuff.com/wp-content/uploads/2012/05/CyanogenMod9.jpg

 

Μετά από ώρες δύσκολης αλλα επιτυχημένης προσπάθειας

σας παρουσιάζω τα τελευταία νέα σχετικά με την δουλειά μου στο cyanogen mod για το smart ii.. και τελικά ΌΧΙ! δεν υπάρχει καμια λύση θα περιμένουμε μερικούς μήνες ακόμη μπας και βγει το cm7 αν και δεν το κοβω.. αυτα :D

Link to comment
Share on other sites

εχουν ασχοληθει με το παλιο το smart το 858 που ειναι μπουρουχα μπροστα στο 2 και με το δικο μας που ειναι καλουτσικο ακομα τιποτα...κ ουτε μια απαντηση
Link to comment
Share on other sites

παιδια το handfree κανει και σε σας νερα??

μερικες φορες διακοπτει την κληση, αλλες χαλαει τον ηχο...

ειναι συμβατο με οποιοδηποτε handsfree ωστα να παρω αλλο??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

σε ολα έχει πρόβλημα συνέχεια κάνει διακοπές ο ήχος μόνο σε ανοιχτή ακρόαση δουλεύει καλά.. Στο δικό μου αναφέρομαι πάντα δεν ξέρω για άλλα

 

ρε παιδια οποιος εχει αυτο το wallpaper ας το ανεβασει droid gue live wallpaper thanks

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...μοθ χαλασε το ακουστηκο και πρεπει να παει για servise υπαρχει καποιο καθαρο fimawre να το περασω να ειμαι εντος της εγγυησεις η την χανω οριστηκα?
Link to comment
Share on other sites

Να ελπιζεις το κοστος να ειναι χαμηλο γιατι οπως λεει και ενας φιλος πιο πανω που ρωτησα υπαρχει μονο αγγλικο , δεν ξερω αν εχει και ελληνικα μεσα...Αλλα οπως και με τα περισσοτερα αλκατελ, δεν υπαρχει τροπος να φλασαρεις γνησια ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Να ελπιζεις το κοστος να ειναι χαμηλο γιατι οπως λεει και ενας φιλος πιο πανω που ρωτησα υπαρχει μονο αγγλικο , δεν ξερω αν εχει και ελληνικα μεσα...Αλλα οπως και με τα περισσοτερα αλκατελ, δεν υπαρχει τροπος να φλασαρεις γνησια ρομ.

 

εαν περασω ενα μπακ απ ενος φιλου που βρηκα εδω μεσα που ειναι ροοτ μπορω να διαγρψω το ροοτ?

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω για να παρει καποιος backup πρεπει και root να ειναι και επισης να εχει custom recovery.Ομοιως και εσυ.Τωρα δοκιμασε μηπως τους ξεγελασεις να απεγκαταστησεις την εφαρμογη superuser και χειροκινητα να περασεις μεσα εφαρμογες της vodafone και αλλες που εβγαλες.Μιας και ειναι θεμα Hardware δεν νομιζω να ριξουν τοση βαρυτητα στο λογισμικο του τηλεφωνου.
Link to comment
Share on other sites

κανε διαγραφη ολα απο sd και απο τηλ και εισαι οκ ολα μανισια...

το κανες ροοτ μεσω ρεκοβερυ η μεσω φαστμπουτ?

αν το κανες μεσω ρεκοβερυ κανε οτι σου ειπα αν το κανες μεσω sustem.img ισως μετα την επαναφορα κολησει,και θα θελει αλλη Img

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...