Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα partition την sd καρτα και πλεον βλεπω μονο αυτη που ειναι fat στο κινητο μου. (στις ρυθμισεις >χωρος αποθηκευσης (0,99GB)). Και δεν μπορω να μπω πλεον στο Play Store (δεν υπαρχει συνδεση, επαναληψη). Internet εχω.

 

Καμια βοηθεια...

 

 

Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ολα καλα.

 

Εκανα root τη συσκευη μου και εβαλα το link2sd και root uninstaller, αφου τις εφαρμογες που θελω να μεταφερω στην καρτα δεν μεταφερονται και μονο μπορω να τις διαγραψω. Κατα την μεταφορα μου "πεταει" αυτο το μηνυμα :

Αποτυχια

pkg:/custpack/app/YouTube.apk Failure

[iNSTALL_FAILED_INVALID_INSTALL_LOCATION].

 

Οποτε αρχιζω και διαγραφω (τις εφαρμογες τις Vodafone κυριως).

 

Μηπως μπορω να ενωσω την καρτα SD παλι (γιατι στην ουσια εχασα 1 gb αφου δεν μπορω να το δω).

Edited by apstratos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οταν χάνεται το ίντερνετ συνήθως φταίει η ώρα και ημερομηνία που είναι λάθος. εφόσον έκανες παρτιτιον την κάρτα δεν χρειάζεσαι root unistaler διέγραψε το με το link to sd μπορείς να κάνεις τα πάντα. την πρώτη φορά που θα ανοίξεις το link to sd θα ζητήσει επιβεβαίωση super user όταν τη παρει θα σου ζητήσει να διαλέξεις τον τύπο της παρτιτιον που έκανες στη κάρτα πχ ext2 κτλπ μετά κάνεις restart και είσαι οκ

 

 

για μπακαπ δεν ξέρω Κάποια εφαρμογή που να μην χρειάζεται έγκριση super user

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Εκανα root ,υστερα εβγαλα καποιες εφαρμογες με το root manager και μετα wipe data/factory reset.

Reboot και ζηταει να ξεκινησω τις ρυθμισεις του google account

Παταω για συνεχεια το androidανθρωπακι και η..βγαζει μηνυμα οτι Λυπουμαστε η εφαρμογη δεν ....εκτελειται!!

Καμμια ιδεα?

Ξεμεινε απο μνημη?

Πως θα το επαναφερω στην αρχικη κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

θέλει αλλη system. img μετα απο wipe το παθαίνουν. εβαλες άλλη img έτσι? μέσω img δε το κανες ροοτ.?

 

στην προηγούμενη σελίδα έχει 2 system image κατεβάσετες και τις 2 η 1 σίγουρα θα σου κάνει...

Αυτό το παθες και εσύ και εγώ και πολλοί άλλοι γιατί η img είναι χτισμένη με ροοτ όταν κάνεις wipe σβήνονται εντολές super user κτλπ και κολλάει

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

θέλει αλλη system. img μετα απο wipe το παθαίνουν. εβαλες άλλη img έτσι? μέσω img δε το κανες ροοτ.?

Ναι σωστα ετσι το εκανα

Θα δοκιμασω.ευχαριστω

Edited by phos
Link to comment
Share on other sites

Εκανα root ,υστερα εβγαλα καποιες εφαρμογες με το root manager και μετα wipe data/factory reset.

Reboot και ζηταει να ξεκινησω τις ρυθμισεις του google account

Παταω για συνεχεια το androidανθρωπακι και η..βγαζει μηνυμα οτι Λυπουμαστε η εφαρμογη δεν ....εκτελειται!!

Καμμια ιδεα?

Ξεμεινε απο μνημη?

Πως θα το επαναφερω στην αρχικη κατασταση?

 

Εχεις σβύσει κάποια εφαρμογή σημαντική από το /system/app πχ "JrdSetupWizard" ή μάλλοn to "GooglePartnerSetup" νομίζοντας ότι είναι άχρηστο. Δεν υπάρχει σωτηρία εκτός και αν το βλέπει με adb οπότε πες μας σε ποιά εφαρμογή χτυπάει να στην δώσει κάποιος να την ξαναβάλεις απο adb. Το ποιό εύκολο και γρήγορο είναι ξαναπέρασμα το system.img.

Γενικά στο /system/app δεν πειράζουμε τίποτα. Η σαβούρα σε αυτό το τηλέφωνο είναι στο /custpack.

Link to comment
Share on other sites

kαμια εφαρμογη δεν φταιει η Img ειναι και εγω που δεν εσβησα τιποτα γιατι μου το εκανε?σε καθε σμαρτ η system καθεται τελειως διαφορετικα και ειδικα μετα απο wipe το κανει
Link to comment
Share on other sites

kαμια εφαρμογη δεν φταιει η Img ειναι και εγω που δεν εσβησα τιποτα γιατι μου το εκανε?σε καθε σμαρτ η system καθεται τελειως διαφορετικα και ειδικα μετα απο wipe το κανει

 

Δεν έχω αυτό το κινητό, απλά έχω "φτιάξει" μερικών φίλων και έχω αφιερώσει δεκάδες ώρες πάνω σε τέτοια κινητά και φυσικά έχω κάνει αρκετά wipe κλπ... Σε όσους το είχαν πάθει, τα είχα κάνει root και οι χρήστες είχαν μεταφέρει εφαρμογές συστήματος στην SD ή είχαν σβύσει εφαρμογές συστήματος.

 

Το wipe data/factory reset "προβλέπεται" από το ίδιο το κινητό και δεν είναι δυνατόν μετά από κάτι τέτοιο να γυρνάνε τηλέφωνα για επισκευή στην εταιρεία (για αυτούς που δεν ξέρουν και πολλά περι images κλπ). Το update.zip από μόνο του δεν μπορεί να κάνει τέτοια ζημιά.

 

Αν δεν γίνουν τα παραπάνω που αναφέρω, το μόνο που χαλάει μετά από factory reset κλπ, είναι το "superuser" που "κάνει νερά" (κρεμάει, αναγκαστικό κλείσιμο κλπ) και θέλει ξαναπέρασμα το update.zip

 

EDIT: Θα συμφωνήσω μαζί σου περι image, μόνο αν φλασάρετε άγνωστα image που κυκλοφορούν και διατείνονται ως crap cleaned διότι οι τύποι που τα έφτιαξαν έχουν αφαιρέσει σημαντικά αρχεία, ίσως γιατί δεν τους ενδιαφέρει το factory reset, αλλά ξαναφλασάρουν από πάνω.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Εχεις σβύσει κάποια εφαρμογή σημαντική από το /system/app πχ "JrdSetupWizard" ή μάλλοn to "GooglePartnerSetup" νομίζοντας ότι είναι άχρηστο. Δεν υπάρχει σωτηρία εκτός και αν το βλέπει με adb οπότε πες μας σε ποιά εφαρμογή χτυπάει να στην δώσει κάποιος να την ξαναβάλεις απο adb. Το ποιό εύκολο και γρήγορο είναι ξαναπέρασμα το system.img.

Γενικά στο /system/app δεν πειράζουμε τίποτα. Η σαβούρα σε αυτό το τηλέφωνο είναι στο /custpack.

 

 

 

Δουλεψε με το image

Ευχαριστω πολυ

Μπορω να διαγραψω την σαβουρα σβηνοντας οτι δεν θελω στο custpack?Την μνημη πως τη μεγαλωνω?

Link to comment
Share on other sites

μη σβήνεις τίποτα δεν χρειάζεται και δε βγαίνει τίποτα έτσι κανε την κάρτα μνήμης partition βαλε το app link to sd και θα χεις όσο χώρο θες
Link to comment
Share on other sites

επειδη σε λιγο καιρο θα αρχησω να το χρησιμοποιο σε μονιμη βάση,μηπως εχει κανει κανεισ κανενα οδηγο,ή εχει καμια συμβουλη για να το κανω οσο ποιο γρηγορο γίνεται?το μονο που χω κανει αοπο τοτε που το πηρα ειναι να ειναι ροοτ και να περασω μερικα προγραμματα οπως το GO Launcher.
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε με το image

Ευχαριστω πολυ

Μπορω να διαγραψω την σαβουρα σβηνοντας οτι δεν θελω στο custpack?Την μνημη πως τη μεγαλωνω?

 

Σβύσε μόνο τις εφαρμογές της Vodafone από το custpack. Υπόψη ότι αν προσπαθήσεις όμως να περάσεις κάποιο update του κινητού που θα βγει στο μέλλον, πχ το update 3 το τωρινό, δεν θα μπορείς να το εγκαταστήσεις αν δεν υπάρχουν τα πάντα μέσα στο τηλέφωνο. Κράτα λοπόν ένα πλήρες backup για αυτή την περίπτωση ώστε να μπορείς να τα περνάς και μετα το update παίρνεις πάλι ένα ενημερωμένο πλήρες backup κλπ κλπ.

Για την μνήμη, ότι σου είπε ο φίλος nokisas πιο πάνω...partition για να μεταφέρεις και dalvik cache και lib.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πείτε μου λίγο εκτός τις ρομ του Roeddie και του ArniHD υπάρχει καμία άλλη ρομ?επίσης πείτε μου πώς μπορώ να φτιάξω το recovery με όλες τις επιλογές?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πείτε μου λίγο εκτός τις ρομ του Roeddie και του ArniHD υπάρχει καμία άλλη ρομ?επίσης πείτε μου πώς μπορώ να φτιάξω το recovery με όλες τις επιλογές?

 

δυστυχώς όχι έψαξα παντού η πιο καλη είναι του arni και δεν θα αλλάξει και τίποτα με αλλη ρομ. cm 9 η 10. χρειαζόμαστε εγγραφείτε όλοι στο σαιτ τους και πιεζετε να δώσουν και στο κινητό μας λίγη σημασία

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πείτε μου λίγο εκτός τις ρομ του Roeddie και του ArniHD υπάρχει καμία άλλη ρομ?επίσης πείτε μου πώς μπορώ να φτιάξω το recovery με όλες τις επιλογές?

 

επειδη σε λιγο καιρο θα αρχησω να το χρησιμοποιο σε μονιμη βάση,μηπως εχει κανει κανεισ κανενα οδηγο,ή εχει καμια συμβουλη για να το κανω οσο ποιο γρηγορο γίνεται?το μονο που χω κανει αοπο τοτε που το πηρα ειναι να ειναι ροοτ και να περασω μερικα προγραμματα οπως το GO Launcher.

 

δεν κάνει το go launcher για να χεις μια αξιοπρεπή ταχύτητα θέλεις ρομ και το launcher pro αποδεδιγμενα ο πιο γρήγορος

 

δειτε ολοι τι ταχυτητα εχει αυτο το κινητο ο launcher του ειναι ο launcher pro

http://www.youtube.com/watch?v=6pfw2nngDjw

ειναι λιγο βαρετο βιντεο αλλα αξιζει

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

δεν κάνει το go launcher για να χεις μια αξιοπρεπή ταχύτητα θέλεις ρομ και το launcher pro αποδεδιγμενα ο πιο γρήγορος

 

δειτε ολοι τι ταχυτητα εχει αυτο το κινητο ο launcher του ειναι ο launcher pro

http://www.youtube.com/watch?v=6pfw2nngDjw

ειναι λιγο βαρετο βιντεο αλλα αξιζει

 

ok το χεισ κανει?μπορεισ να δωσεις οδηγιεσ για το πως να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

nokisas εχω καποιες σημαντικες εφαρμογες στο vodafone smart II αλλα επειδη δεν θελω να τισ χασω αν δεν κανω flash το custpack.img θα υπαρξει καποιο προβλημα? Edited by crad

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

α γιαυτο δεν θελεις να το φλασαρεις μπα δε νομιζω να πειραζει.κοιτα εσυ κανε ενα μπακαπ ετσι οπως εισαι με τα αππ σου να το χεις και δοκιμασε το θα εχεις το cust να το αλλαζεις

μια ζωη νοκια πριν 5 μηνες πηρα το σμαρτ να δω τι ειναι αυτα τα ανδροιδ και κυριολεκτικα το λατρεψα ενα απο τα κολπα που με κανανε να το αγαπησω ειναι τα μπακαπ.κανεις ενα μπακαπ βαζεις μια αλλη ρομ δεν σου αρεσει,περνας το μπακαπ και το κινητο ειναι εκει που ηταν ακριβως δε λειπει τιποτα.στα νοκια μετα απο φλασ και απο μπακαπ αντε να μπουν τα μισα αππ οι homescreens θα ειναι μανισιες widget κτλπ μαμα οποτε τα περνας ολα ενα ενα.μια φορα 2 μερες εκανα να τα ξαναπερασω ολα +το χακαρισμα

Link to comment
Share on other sites

εγραψα και τα σβησανε τι θες να κανεις?

 

να το μονταρο ωστε να ειναι ετοιμο για κανονικη χρηση,δηλαδη να ειναι γρηγορο,με γρηγορη αποκριση αλλα και οπτικα να ειναι ωραιο

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεις ρομ και τον launcher pro στις προηγουμενες σελιδες εχει λινκ για τις ρομ για μενα οι πιο ωραιοι launcher ειναι το spb 3d και το tsf αλλα το ενα ειναι λιγο αργο και το αλλο ειναι καπως...θα να κανω ενα βιντεακι να δεις το δικο μου....αν και μετα απο καποια live wallpaper και app που εβαλα αργει λιγο αλλα και παλυ καμια σχεση με μαμισιο

 

το κανα σε μενα κολαει https://www.youtube.com/watch?v=FSButvKCEt0

κολλάει σαν τρελό και σε αλλο πς που δοκίμασα,είχα πολλά πρόγραμματα ανοιχτά αύριο θα κάνω άλλο

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεις ρομ και τον launcher pro στις προηγουμενες σελιδες εχει λινκ για τις ρομ για μενα οι πιο ωραιοι launcher ειναι το spb 3d και το tsf αλλα το ενα ειναι λιγο αργο και το αλλο ειναι καπως...θα να κανω ενα βιντεακι να δεις το δικο μου....αν και μετα απο καποια live wallpaper και app που εβαλα αργει λιγο αλλα και παλυ καμια σχεση με μαμισιο

 

βαλε και λινκ για την ρομ στην περιγραφη και οδηγιες πως την περνανε

Link to comment
Share on other sites

Σβύσε μόνο τις εφαρμογές της Vodafone από το custpack. Υπόψη ότι αν προσπαθήσεις όμως να περάσεις κάποιο update του κινητού που θα βγει στο μέλλον, πχ το update 3 το τωρινό, δεν θα μπορείς να το εγκαταστήσεις αν δεν υπάρχουν τα πάντα μέσα στο τηλέφωνο. Κράτα λοπόν ένα πλήρες backup για αυτή την περίπτωση ώστε να μπορείς να τα περνάς και μετα το update παίρνεις πάλι ένα ενημερωμένο πλήρες backup κλπ κλπ.

Για την μνήμη, ότι σου είπε ο φίλος nokisas πιο πάνω...partition για να μεταφέρεις και dalvik cache και lib.

 

προσπαθησα αλλα δεν καταφερα κατι.Partitio με το Mini Tools αλλα βλεπει μονο την sd 2GB που εχει μεσα η συσκευη.

Τι ακριβως πρεπει να κανω και πως θα εχω κι αλλες επιλογες στο recovery οπως dalvik cache ??

Link to comment
Share on other sites

το ρεκοβερυ δεν αλλάζει αυτό είναι περιμένουμε cwm και για partition πιο πισω εχω βίντεο και οδηγίες

 

και φίλε μου ζαχο στις πισω σελίδες έχει λινκ μπες κατεβασε τα αρχεία και εκεί θα βρεις και οδηγίες

ψαξτο αλλά μην βιαστείς να το κάνεις πριν το καταλάβεις, προχώρησε και αν κολλήσεις γραψε

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

το ρεκοβερυ δεν αλλάζει αυτό είναι περιμένουμε cwm και για partition πιο πισω εχω βίντεο και οδηγίες

 

και φίλε μου ζαχο στις πισω σελίδες έχει λινκ μπες κατεβασε τα αρχεία και εκεί θα βρεις και οδηγίες

ψαξτο αλλά μην βιαστείς να το κάνεις πριν το καταλάβεις, προχώρησε και αν κολλήσεις γραψε

 

 

Δημητρη να δω ποτε θα το παρω στα χερια μου να δω τη θα γινει με το CWM το εχω εναμιση μηνα service

ελεος ειναι ο κοσμος.

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...