Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Έγραψα και παραπάνω ότι στην συγκεκριμένη σειρά δεν υποστηρίζεται video out σε καμία περίπτωση. Δεν είναι θέμα αντάπτορα. Απλά η Samsung δεν το θεώρησε απαραίτητο...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει καμιά εφαρμογή για να κλέινει το τάμπλετ, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να πατάω συνέχεια το κουμπί, γιατί δε το βλέπω ν' αντέχει πολύ.....
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως όλα αυτού του τύπου τα widget που προορίζονται για άμεσο κλείσιμο της οθόνης του tablet, έχουν κάποια θεματάκια στην απεγκατάσταση. Συνήθως χρειάζεται κάποιος uninstaller...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι βρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί τελείως ....

Θέλω να αγοράσω ένα Samsung Galaxy Tab 10.1'' wi-fi ή 3G και από τις τιμές που τα βρίσκω έχω καταμπερδευτεί .....

1. P5110 Galaxy Tab 2 WiFi 10.1 16GB Titan Silver -> 399,00 €

2. ..................................>>................................... -> 280,90 € (!!!!!!!)

3. P5100 Galaxy Tab 2 WiF-3G i 10.1 16GB Titan Silver -> 499,00 €

4. ..................................>>.......................................... -> 346,40 € (!!!!!!!)

 

5. P5110 Galaxy Tab 2 WiFi 10.1 32GB Titan Silver - > 314,10 € (!!!!!!!)

 

Τί γίνεται βρε παιδιά ???? !!!!! Heeeelp ... :what:

Link to comment
Share on other sites

Απλά πολλά μαγαζιά έχουν κρατήσει τους τιμοκαταλόγους από την εποχή που πρωτοπαρουσιάστηκε το 10άρι, ενώ άλλα έχουν προσαρμοστεί στα σημερινά δεδομένα διάθεσης του μοντέλου (παλαιότητα, ανταγωνισμός κ.τ.λ.).

 

Να σκεφτείς ότι πριν τα Χριστούγεννα για λίγες μέρες το MediaMarkt έδινε το απλό 10άρι (Τab 2 Wi-Fi) γύρω στα €259...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλες διαφορές όμως??? 118 και 150 ευρώ είναι τεράστια διαφορά! Δηλαδή να μην είμαι επιφυλακτική με τα καταστήματα που έχουν τη χαμηλότερη τιμή?

Η έκδοση των 32GB δεν υπάρχει στη σελίδα της SAMSUNG ... παίρνει άραγε επιπλέον κάρτα μνήμης ... ?

Edited by PO_LA
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως όλα αυτού του τύπου τα widget που προορίζονται για άμεσο κλείσιμο της οθόνης του tablet, έχουν κάποια θεματάκια στην απεγκατάσταση. Συνήθως χρειάζεται κάποιος uninstaller...

 

Όχι. Ρυθμίσεις>ασφάλεια>διαχειριστές συσκευής και απενεργοποίηση του widget. Μετά απεγκατάσταση.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να μην είμαι επιφυλακτική με τα καταστήματα που έχουν τη χαμηλότερη τιμή ε?

 

Όχι απαραίτητα. Όλα σχετικά είναι.

 

http://www.skroutz.gr/s/1922947/Samsung-Galaxy-Tab-II-P5100-16GB.html

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την ανταπόκριση θα δοκιμάσω το Screen Off and Lock

 

Έγω τα έχω δοκιμάσει όλα τα σχετικά και έχω καταλείξει στο CaseSwitch.

Για το συγκεκριμένο tablet είναι το πιο αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με χαρά σήμερα παρέλαβα την πρώτη μου ταμπλέτα Galaxy 5100 Tab II. Φυσικά ψάχνομαι και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στα εξής θέματα: 1) πώς στο καλό του αλλάζεις το πλητρολόγιο από Ελληνικά στα Αγγλικά; Η ταμπλέτα αγοράστηκε μέσω Open360 και προορίζονταν για την Πολωνική αγορά (οπότε και η τιμή του ήταν 354 ευρώ αντί 500 του Πλαισίου ή media markt...). Έχω βάλει γλώσσα Ελληνικά αλλά π.χ. για όλα τα log in θέλω αγγλικό keyboard και δε βρήκα κανένα συνδυασμό alt+shift ή κάτι τέτοιο. Βασικά δεν κατάλαβα πώς μπορώ να εισάγω δεύτερη γλώσσα ώστε να ισχύει ένα τέτοιο shortcut... 2)τί στο καλό κάνω για applications και παιχνίδια; Μπαίνω στα Samsung Google play κ.λ.π. και ψάχνω στα free ¨η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; η γυναίκα μου παίζει πολύ Hidden objects και θα ήθελα να βρω τέτοια παιχνιδάκια κλ.π. 3) επειδή πάντα ήθελα ένα e-reader ελπίζω να μου κάνει τη δουλειά. Από που να κατεβάσω βιβλιούδια? Bay, kat κ.λ.π.; Όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!! Σταύρος :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με χαρά σήμερα παρέλαβα την πρώτη μου ταμπλέτα Galaxy 5100 Tab II. Φυσικά ψάχνομαι και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στα εξής θέματα: 1) πώς στο καλό του αλλάζεις το πλητρολόγιο από Ελληνικά στα Αγγλικά; Η ταμπλέτα αγοράστηκε μέσω Open360 και προορίζονταν για την Πολωνική αγορά (οπότε και η τιμή του ήταν 354 ευρώ αντί 500 του Πλαισίου ή media markt...). Έχω βάλει γλώσσα Ελληνικά αλλά π.χ. για όλα τα log in θέλω αγγλικό keyboard και δε βρήκα κανένα συνδυασμό alt+shift ή κάτι τέτοιο. Βασικά δεν κατάλαβα πώς μπορώ να εισάγω δεύτερη γλώσσα ώστε να ισχύει ένα τέτοιο shortcut... 2)τί στο καλό κάνω για applications και παιχνίδια; Μπαίνω στα Samsung Google play κ.λ.π. και ψάχνω στα free ¨η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; η γυναίκα μου παίζει πολύ Hidden objects και θα ήθελα να βρω τέτοια παιχνιδάκια κλ.π. 3) επειδή πάντα ήθελα ένα e-reader ελπίζω να μου κάνει τη δουλειά. Από που να κατεβάσω βιβλιούδια? Bay, kat κ.λ.π.; Όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!! Σταύρος :cool:
.......... πας ρυθμισεις -γλωσσα και εισαγωγη -πληκτρολογιο samsung ρυθμισεις ,και στις γλωσες τικαρεις αγγλικα ,ελληνικα .απο το keybort μετα κανεις εναλαγη απο το εικονιδιο. για παιχνιδια , εφαρμογες και οτι αλλο μπαινεις στο play store , αν δεν εχεις λογαριασμο θα χρειαστει να κανεις εναν .
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τα πρώτα 4 firmware που δε γράφουν, ποιές εκδόσεις είναι;

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-P5110&pcode=0#firmware

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τα πρώτα 4 firmware που δε γράφουν, ποιές εκδόσεις είναι;

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-P5110&pcode=0#firmware

 

Έλα μου ντε. Για να δούμε μήπως το διευκρινήσουν αργότερα...

 

Eίναι 4.1.2.

H Σέρβικη είναι πλήρως συμβατή με τα ελληνικά tabs... αν δοθεί και στην Ελλάδα επίσημα η 4.1.2, μάλλον αυτή θα δώσουν.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

μετά από αναβάθμιση σε 4.1.1. δεν μπορώ να γράψω ελληνικά με το samsung πληκτρολόγιο. τα ελληνικά φαίνιονται αλλά στην πληκτρολόγηση γράφει αγγλικά...... καμία ιδέα??? για να γράψω εγκατέστησα το slide-it...

 

edit

μόλις είδα ότι παραπάνω αναφέρθηκε παρόμοιο πρόβλημα με πολωνικό..... το δικό μου είναι από Πλαίσιο αλλά έβαλλα την αγγλική 4.1.1. με τον τρόπο που υποδεικνύει ο dabledot δεν λύνεται

Edited by argic
Link to comment
Share on other sites

μετά από αναβάθμιση σε 4.1.1. δεν μπορώ να γράψω ελληνικά με το samsung πληκτρολόγιο. τα ελληνικά φαίνιονται αλλά στην πληκτρολόγηση γράφει αγγλικά...... καμία ιδέα??? για να γράψω εγκατέστησα το slide-it...

 

edit

μόλις είδα ότι παραπάνω αναφέρθηκε παρόμοιο πρόβλημα με πολωνικό..... το δικό μου είναι από Πλαίσιο αλλά έβαλλα την αγγλική 4.1.1. με τον τρόπο που υποδεικνύει ο dabledot δεν λύνεται

 

Βάλε την ακριβώς από πάνω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

σιγά να μη την δώσουν, θα περιμένουμε πολύ, εγώ πέρασα πρίν πολυ καιρό την αγγλική 4.1.1 και δουλεύει κανονικά, αυτή η σέρβικη ξέρεις αν είναι multilang, εχει την ελληνική γλώσα;
Link to comment
Share on other sites

θα ενημερώσω το βράδυ

 

σιγά να μη την δώσουν, θα περιμένουμε πολύ, εγώ πέρασα πρίν πολυ καιρό την αγγλική 4.1.1 και δουλεύει κανονικά, αυτή η σέρβικη ξέρεις αν είναι multilang, εχει την ελληνική γλώσα;

 

Δλδ εσύ έχεις κανονικά ελληνική γραφή με την 4.1.1?????? την ελληνική γλώσσα την έχει......

ελληνικά γράμματα στο keyboard έχει....ελληνικούς χαρακτήρες δεν γράφει!

πατάς ελληνικό αλφάβητο και γράφει με το samsung keyboard αγγλικά:!!!!!

ΥΓ

με slide it αυτό λύθηκε αλλά το θέμα είναι με το samsung τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω βάλει αυτην την 4.1.1 http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-P5110&pcode=BTU#firmware και δουλευει κανονικά με πλήρως ελληνικό πληκτρολόγιο, γράμματα και σύμβολα και ελληνικό μενού. Σα να πήρε το update από ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν βιάζονται μπορούν να περιμένουν την επίσημη 4.1.2. που θα δωθεί κανονικά για Ελλάδα. Θα είναι και η προτελευταία καθώς όλη η σειρά Tab 2 θα πάρει μέχρι το τέλος του χρόνου την 4.2.2. που θα είναι και η τελευταία έκδοση πριν την διακοπή της υποστήριξης για αυτή την σειρά από την Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω βάλει αυτην την 4.1.1 http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-P5110&pcode=BTU#firmware και δουλευει κανονικά με πλήρως ελληνικό πληκτρολόγιο, γράμματα και σύμβολα και ελληνικό μενού. Σα να πήρε το update από ελλάδα.

 

και εγώ αυτήν έχω. BTW, δοκίμασες σε youtube με ελληνικό πληκτρολόγιο να κάνεις αναζήτηση και σου έβγαλε ελληνικά???

αν ναι οκ, κάτι δεν κάθισε καλά σε μένα....

κατεβάζω την 4.1.2 τώρα και θα δω. καμιά ιδέα γιατί δεν έχω ελληνικά??? τι να πω??????

sorry που επιμένω αλλά και εγώ έβλεπα ελληνικό πληκτρολόγιο και έχω ελληνικό μενού αλλά δεν γράφει ελληνικά

Edited by argic
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...