Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το μοντέλο Ρ5100 (αγορά από Πλαίσιο) και "φοράει" την έκδοση 4.0.3. Όποτε πάω να κάνω Ενημέρωση λογισμικού μέσω WiFi μου βγάζει μήνυμα "Καμία διαθέσιμη ενημέρωση". Επειδή δεν γνωρίζω να κάνω ρουτ και να βάζω άλλες ρομ, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε πότε και αν θα πάρει η συσκευή μου αναβάθμιση.

 

Πιστευω κανεις με σιγουρια δεν θα σου απαντησει .Ειναι ευκολο παντος να περασει την τελευταια ρομ και θα δεις μεγαλη διαφορα στο ταμπλετ σου.Δεν εισαι απο Αθηνα για να αγορασεις,γιατι μπορει και να σου εδιναν το δικο μου που το πηγα πισω για να παρω το N8000 και ειχε την τελευταια 4.1.2:X

Edited by stargreek

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια μολις εβαλα τη 4.1.2 που εγραψε ο starGreek και την εβαλα με τον τροπο που εγραψε ο johnnyar.

Οι πρωτες εντυπωσεις θετικοτατες. Μου εκανε εντυπωση οτι δε μου διεγραψε τπτ ουτε εφαρμογες ουτε καν την εμφανιση με τα widgets.

Το tablet λειτουργει πιο γρηγορα κ αυτο φαινεται και μονο απο το μενου. Τωρα παρατηρησα τα εξης κ πειτε μου αν ειναι λογικα. Το task manager

τωρα δειχνει περισσοτερη μεγιστη μνημη αλλα και χρησιμοποιημενη μνημη περισσοτερη οποτε μια η αλλη νομιζω. Επισησ κατω δεξια μου εχει ενα

σαν ματακι να το πω οβαλ ρολογακι με βλεφαρα να το πωκατι τετοιο τελος παντων κ δε ξερω τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

μολις την περασα και εγω ,ολα δουλευουν κανονικα και ειναι οντως ταχυτερο το ταμπλετ . για το ματακι που διαβασα παραπανω το εβγαλε και σε μενα ,πρεπει να ειναι κατι με την καρτα σιμ μολις την εβαλα και την διαβασε εφυγε τελειως . ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια .!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στην περίπτωση που βάλω την τελευταία αναβάθμιση θα μπορεί να κάνει την επομένη αναβάθμιση μέσο kies.

Αν θεωρούνται φυσιολογικά θα παρακαλούσα να μου πείτε της οδηγίες πως θα κάνω την διαδικασία αναβάθμισης.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση μου πεταει το εξης μυνημα καθε φορα που το ανοιγω

NOTIFICATION

The aplications of this device consume data and apply a cost for navigation. We suggest you hire a data package. Details with your service operator.

Παταω οκ αλλα παραμενει στισ συντομευσεις και πρεπει να το κλεισω απο εκει κ οταν ξανανοιξω το ταβλετ τσουπ παλι το ιδιο... ξερει κανενας τι παιζει? Επισης οταν στη διαχειρηση ραμ κανω εκκαθαριση μνημης κ ξανακανω αμεσως μετα συνεχως κλεινει γυρω στις 10 εφαρμογες ενω πριν αν εκανα μια φορα μετα μου ελεγε οτι δεν υπαρχουν αλλες ανοιχτες. Ειναι λογικο αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση μου πεταει το εξης μυνημα καθε φορα που το ανοιγω

NOTIFICATION

The aplications of this device consume data and apply a cost for navigation. We suggest you hire a data package. Details with your service operator.

Παταω οκ αλλα παραμενει στισ συντομευσεις και πρεπει να το κλεισω απο εκει κ οταν ξανανοιξω το ταβλετ τσουπ παλι το ιδιο... ξερει κανενας τι παιζει? Επισης οταν στη διαχειρηση ραμ κανω εκκαθαριση μνημης κ ξανακανω αμεσως μετα συνεχως κλεινει γυρω στις 10 εφαρμογες ενω πριν αν εκανα μια φορα μετα μου ελεγε οτι δεν υπαρχουν αλλες ανοιχτες. Ειναι λογικο αυτο???

 

Eιναι της ρομ το πρωτο και δεν υπαρχει προβλημα,απλα μια ενημερωση κανει,το δευτερο οταν κανεις εκκαθαριση μνημης κλεινουν αλλα ξανα ανοιγουν οσες χρειαζονται ,ετσι δουλευει το ανδροιτ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια εβαλα και εγω την 4.1.2 που εγραψε ο starGreek και την εβαλα με τον τροπο που εγραψε ο johnnyar.Τωρα παει καλυτερα, πριν ειχε καποια κολληματα..και παλι ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εχω και γω το tablet και θελο να ρωτησω αν γινετε να βαλω φοντο εικονα χωρις περικοπη...διαλεγο μια εικονα για φοντο και μου λεει να κανω περικοπη και αμα κανω βγενει το φοντο με πολλη ζουμ..γινετε να βγενει ολοκληρη?
Link to comment
Share on other sites

H τελευταια ειναι αυτη http://www.hotfile.com/dl/195060984/82f82f5/P5100UBDMA2_P5100CHEDMA2_CHE.zip.html

Δουλευει τελεια και πολυ γρηγορη.την εχω 3 μερες οσο και το ταμπλετ.Με odin την περνας ενα αρχειο ειναι και τελειωσες.Εαν θες και κατι παραπανω root recovery ρωτας

 

Κάνει και για το 3G?

Αν ναι,να την περάσω.

Link to comment
Share on other sites

ok.

Κατέβασα ότι χρειάζεται(odin και το αρχείο από το hotfile),έλα μου όμως που δεν μπορεί να το δει ο υπολογιστης?

Αυτό παθαίνω κάθε φορά.Συνδέω πολύ πιο συχνά το S3 και τωρα που πήγα να συνδέσω το tablet,δεν το βλέπει με τίποτα.

"Λειπει το αναγνωριστικό υλικό"

Edited by autokinitakias
Link to comment
Share on other sites

ok.

Κατέβασα ότι χρειάζεται(odin και το αρχείο από το hotfile),έλα μου όμως που δεν μπορεί να το δει ο υπολογιστης?

Αυτό παθαίνω κάθε φορά.Συνδέω πολύ πιο συχνά το S3 και τωρα που πήγα να συνδέσω το tablet,δεν το βλέπει με τίποτα.

"Λειπει το αναγνωριστικό υλικό"

 

Driver εχεις?πρεπει να εχεις το kiss χωρις να το εχεις ανοικτο

Link to comment
Share on other sites

Driver εχεις?πρεπει να εχεις το kiss χωρις να το εχεις ανοικτο

Εχω το kies,ειτε ανοιχτο είτε κλειστό όταν το συνδεω μου βγαζει μνμ οτι τα windows δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τη συσκευη γιατι λειπει το αναγνωριστικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να την περασεις και χωρις εργοστασιακες ρυθμισεις χωρις να χασεις τιποτα αλλα καλυτερα ειναι να το πραξεις για να καθiση καλυτερα η rom,ειναι μεγαλη η διαφορα απο ice σε Jelly Bean.Γενικα ειναι νομος να κανεις εργοστασιακες ρυθμισεις

Περασα την 4.1.2 με το odin.

το factory reset το κάνεις μετά και αν ναι,πως?

Μην γελάσετε,αλλά το θεωρω μεγάλο κατόρθωμα για εμενα το οτι πέρασα την 4.1.2. μιας και δεν ειχα αντιστοιχη εμπειρία.

Διαφορές πλην του πληκτρολογίου δεν είδα σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση.Μήπως δεν έκανα κάτι καλά?

Παντως η συσκευη απο τις Ρυθμίσεις μου γράφει ότι εχω την 4.1.2

Για να μπορώ να καταργήσω ανεπιθύμητες εεργοστασιακές εφαρμογές,πρέπει να το κάνω root ε?(νομιζα οτι αυτό που έκανα είναι το root).

Yπάρχουν κάπου οδηγίες?

Edited by autokinitakias
Link to comment
Share on other sites

Εχω το kies,ειτε ανοιχτο είτε κλειστό όταν το συνδεω μου βγαζει μνμ οτι τα windows δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τη συσκευη γιατι λειπει το αναγνωριστικό υλικό.

 

Για κανε μια προσπαθεια αφαιρωντας την καρτα μνημης... (?)

Link to comment
Share on other sites

Για κανε μια προσπαθεια αφαιρωντας την καρτα μνημης... (?)

Σ΄ευχαριστώ πολύ.Δες το πάνω από το δικό σου μήνυμά μου.

Το ξεπέρασα το πρόβλημα μετα απο καμιά 10αρια ρισταρτ του λαπτοπ εγκατεστησα τη 4.1.2,αλλα μάλλον πολύς θόρυβος για το ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για την χιλιοειπωμενη ερωτηση

αλλα επειδη δεν βγαζω ακρη μπορει να με βοηθησει καποιος?

 

θελω να παρω ενα ταμπλετ 5100 ή 5110 ή το Νοτε...ή αξιζει να παω και σε ATIV ?

τα 2 σημεια που κολλαω ειναι

1. το gps...που θελω να ειναι ανεξαρτητο απο wifi και 3G, και

2. η συνδεση με microHdmi κατα ποσο ειναι δυνατη και οικονομικα συμφερουσα (δηλαδη ο adaptor κοστιζει οσο μια μικρη μεζονετα?...δουλευει κανονικα ή οποτε του κανει κεφι?)

 

κι ενω εδω μεσα βρισκω απαντησεις οταν τελικα παω στο εκαστοτε καταστημα για την αγορα, μου λενε ακριβως τα αντιθετα....γμτ

Link to comment
Share on other sites

Τα 5100/5110 ΔΕΝ υποστηρίζουν video out...

 

Το gps είναι ανεξάρτητο όσο για το hdmi δεν υποστηρίζετε από το ευρωπαϊκά μοντέλα του tab2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Υπάρχει η δυνατότητα αυτή? Για τα windows 8 στην ταμπλέτα μας?

Η δυνατότητα πριν δεν υπήρχε, τουλάχιστον για ARM

 

τις τελευταίες μέρες, έχουν ξαναφουντώσει οι φήμες για support σε arm processors και οτι τα προβλήματα που υπήρχαν (λογω αρχιτεκτονικής - μη συμβατη με χ86 προσέσορες) έχουν υπερπηδηθεί.

 

Έχουμε κανα νέο λοιπόν? Περιμένω τις γνώμες σας και τις απόψεις σας.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

εμένα εδώ και κάποιες μέρες έχει σταματήσει να παίζει το google play και μου βγαζει οτι ο χρονος συνδεσης έληξε.

 

αυτο συμβαίνει όποτε το γυρνώ σε wifi αντί για κινητό

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

όσο για το hdmi δεν υποστηρίζετε από το ευρωπαϊκά μοντέλα του tab2

 

Το ίδιο δεν είπα?:worry:

 

Το 5110 είναι το ευρωπαικό. Το 5113 είναι αυτό που κυκλοφορεί Αμερική....

Link to comment
Share on other sites

ok

δηλαδη ειναι αχρηστο το hdmi του..?

 

Μα δεν έχει HDMI. Έχει το 30πινο port της Samsung που μόνο μέσω αντάπτορα σου δίνει λειτουργία OTG...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...