Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την κατεβασα, κ ενω εχει οντως διαχωρισει την καρτα με την εσωτερικη καρτα της ταμπλετας, δεν υπαρχει πουθενα εντολη που να λεει ...move to sd..

Εχω πελαγωσει αλλα ακρη δεν εχωβγαλει.Καπου διαβασα οτι για το android 4 δεν αφηνει η samsoung ή η google ναγινεται μεταφορα εφαρμογων αλλα μονο φωτο κ αρχειων μουσικης στην εξωτερικη καρτα. Ευχαριστω παντως. Εκτος αν καπου κανω λαθος...:confused:

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την κατεβασα, κ ενω εχει οντως διαχωρισει την καρτα με την εσωτερικη καρτα της ταμπλετας, δεν υπαρχει πουθενα εντολη που να λεει ...move to sd..

Εχω πελαγωσει αλλα ακρη δεν εχωβγαλει.Καπου διαβασα οτι για το android 4 δεν αφηνει η samsoung ή η google ναγινεται μεταφορα εφαρμογων αλλα μονο φωτο κ αρχειων μουσικης στην εξωτερικη καρτα. Ευχαριστω παντως. Εκτος αν καπου κανω λαθος...:confused:

 

Δεν κάνεις λάθος έτσι είναι. Το app2sd εντωμεταξύ δεν ξέρω γιατί το προτείνετε ακόμα είναι παντελώς άχρηστο από την Froyo (2.2!!!) έκδοση του Android και μετά. Είναι ενσωματωμένο στο Android πια, κάνει το ίδιο με τη διαχείριση εφαρμογών. Πριν 5 χρόνια ήταν χρήσιμο, ξεπεράστε το :)

 

Εξαρτάται από το τι θέλεις να μετακινήσεις, κάποια πράγματα μπορείς να τα κάνεις με hacks αν είσαι root. Με κανέναν άλλο τρόπο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Δυστυχως με επιβεβαιωσες. Τιποτα σημαντικο δεν θελω να μεταφερω απλα καποιες εφαρμογες πχ games κτλ με σκοπο ναναι λιγο περισσοτερη η ελευθερη χωρητικοτητα του tablet. Βρηκα κ βιντεο στο youtube που δειχνει ομως μεταφορα μονο αρχειων μουσικης κ εικονων με την διαχειρηση εφαρμογων. Ευελπιστω μηπως κ με την αναβαθμιση του android αλλαξει κ κατι... Παντως θαταν καλο να το αναφερουν στα καταστηματα γιατι απλα η sd ειναι ψηλοαχρηστη αν δεν μπορεις να "ελαφρυνεις" την ταμπλετα. Thanks a lot alex
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Ειχα ανοιξει τον default browser, μπήκα στο fb και πληκτρολογώντας το username -πριν καν το ολοκληρώσω για να πατήσω enter ή ο,τιδήποτε- κόλλησε το tablet!! Έκτοτε η οθόνη του ειναι ανοιχτή και δεν ανταποκρινεται σε ό,τι κι αν κάνω! Πατάω και το κουμπι κλεισιματος ακόμη και τιποτα! Pls όποιος έχει την παραμικρή ιδέα ας με διαφωτισει! Σημειωτέον δεν έχω αλλάξει, πειράξει ή προσθέσει κάτι περίεργο στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Ειχα ανοιξει τον default browser, μπήκα στο fb και πληκτρολογώντας το username -πριν καν το ολοκληρώσω για να πατήσω enter ή ο,τιδήποτε- κόλλησε το tablet!! Έκτοτε η οθόνη του ειναι ανοιχτή και δεν ανταποκρινεται σε ό,τι κι αν κάνω! Πατάω και το κουμπι κλεισιματος ακόμη και τιποτα! Pls όποιος έχει την παραμικρή ιδέα ας με διαφωτισει! Σημειωτέον δεν έχω αλλάξει, πειράξει ή προσθέσει κάτι περίεργο στο κινητό.

πάτα το κουμπί κλεισίματος πάνω απο 10 δευτερόλεπτα

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι λιγο χαζός γιατί θεωρητικά το ειχα κάνει, αλλά όπως φαινεται δεν ειχα την απαιτούμενη υπομονή κι ενώ το κρατουσα ώρα πατημένο δε θα ήταν τόσο όσο χρειαζόταν. Ευχαριστώ πολυ!
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ... ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ 1-2 ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ? ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΜΕ ΤΟ MARKET (ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟ TABLET ΚΑΝΕΙ DOWNLOAD ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΛΕΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΜΕΣΩ EMAIL Ή ALL LINE.... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.... ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΟ MARKET ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ TABLET (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ) ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΒΑΛΑ.... ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΩΣ?... ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δημιουργείς ένα λογαριασμό σε gmail (εάν δεν έχεις).

Τον δηλώνεις στην συσκευή ( αρχική ρύθμιση) παράλληλα και στο play store

( https://play.google.com/store).

Η εγκατάσταση μετά από αυτό γίνεται αυτόματα είτε μέσω συσκευής είτε μέσω google store.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, από χθες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..προσπαθώ να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές και ενώ έχω 2 γίγα ελεύθερα μου λέει δεν υπάρχει επαρκής χώρος, γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

έχεις κάνει root;

 

Καλησπέρα σε όλους, από χθες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..προσπαθώ να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές και ενώ έχω 2 γίγα ελεύθερα μου λέει δεν υπάρχει επαρκής χώρος, γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό;

 

 

 

Εάν έχεις κάνει root,

/Root/data/app εκεί θα δεις κάποια αρχεία (com.--------.odex)

delete το αρχείο της εφαρμογής που θέλεις να εγκαταστήσεις πχ com.adobe reader.odex και ξανατρέχεις την εφαρμογή adobe reader.app

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις κάνει root,

/Root/data/app εκεί θα δεις κάποια αρχεία (com.--------.odex)

delete το αρχείο της εφαρμογής που θέλεις να εγκαταστήσεις πχ com.adobe reader.odex και ξανατρέχεις την εφαρμογή adobe reader.app

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αλλά είναι εφαρμογές που δεν έχω περάσει ξανά,πχ προσπαθώ να περάσω το s2 calendar και δεν το περνάει , δοκίμασα να περάσω το angry birds το πέρασε κανονικά..τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το Igo8 my way 2009 ver.8.4.2 και τρεχει σε χαμηλη αναλυση με αποτελεσμα να φαινεται στο 1/4 περιπου της οθονης.Μηπως ξερει κανεις πως αλλαζει η αναλυση;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αλλά είναι εφαρμογές που δεν έχω περάσει ξανά,πχ προσπαθώ να περάσω το s2 calendar και δεν το περνάει , δοκίμασα να περάσω το angry birds το πέρασε κανονικά..τι να πω..

 

Εγώ το έχω αντιμετωπίσει αυτό πρόβλημα στο nexus s και ο μόνος τρόπος να το προσπεράσω ήταν να αφαιρέσω εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, από χθες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..προσπαθώ να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές και ενώ έχω 2 γίγα ελεύθερα μου λέει δεν υπάρχει επαρκής χώρος, γνωρίζει κανείς γιατί το κάνει αυτό;

 

Ανάλογο πρόβλημα είχα στο galaxy s όταν του έβαλα τη cyanogen 9. Το ελυσα χρησιμοποιώντας το παρακατω λινκ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1541942

 

Δεν λέω ότι αυτή είναι η λύση για σένα. Απλά σε προτρεπω να το ψάξεις προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες αγόρασα ένα στικακι και το συνέδεσα αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι συνδέθηκε συσκευή USB υψηλής ταχύτητας και δεν το διαβάζει. Το καλώδιο είναι otg ελεγμένο με άλλα στικάκια και το

στικακι είναι fat32. Καμια ιδέα;

 

Edit: χρόνια πολλά κιόλας!!!

Edit2: με ένα format έστρωσε.

Edited by Fick

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ καλη χρονια σε ολους.

προφανως για να εχεις ιντερνετ στο ταμπλετ αν δεν εχεις wifi απαραιτητα πρεπει να εχεις την 3G εκδοση του.

το ταμπλετ δεχεται με καποιο καλωδιο μετατροπης κ usb stick η αρκουμαστε με την sim που τοποθετουμε μεσα λες κ ειναι τηλεφωνο;;;

επισης απο θεμα ταχυτητας τα usb stick ειναι το ιδιο με τις sim που βαζουμε στο ταμπλετ κ στα τηλεφωνα;

τελος αν δεχεται usb stick τα δεχεται ολα ή υπαρχει θεμα συμβατοτητας;;;

ισως ειναι λιγο χαζες οι ερωτησεις αλλα οποιος μπορει ας απαντησει.

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά. Πώς μπορώ να βάλω wallpaper μια εικόνα 1280x800 στην native ανάλυση της οθόνης χωρίς να την κάνει zoom?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.Εγκατεστησα το fifa 12 και ενω παιζει κανονικα το χορταρι του γηπεδου το δειχνει μωβ με τετραγωνακια.Εψαξα στο ιντερνετ και μια λυση που βρηκα ηταν με το chainfire3d αλλα οταν το κατεβασα και πηγα να το κανω εγκατασταση ελεγε οτι δεν γινεται γιατι δεν ειναι root η συσκευη μου.Δεν το εχω πειραξει καθολου το ταμπλετ.Γνωριζει καποιος να με βοηθησει;
Link to comment
Share on other sites

Στο sammobile είναι διαθέσιμη η 4.1.1 για Hong Kong και Taiwan για το P5100 (3G). Μπορώ να την περάσω στο δικό μου το ελληνικό; Αν ναι, πως;

Τώρα έχω την 4.0.3...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προσπαθησα να συνδεσω μεσω otg ενα smartphone android (το galaxy s plus i9001) προκειμενου να κανω tethering μεσω usb και το μονο που ελαβα ηταν ενα μηνυμα "συνδέθηκε συσκευή USB υψηλής ταχύτητας"

Ξερει κανεις κατι σχετικο;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχειν κάποιο φόρουμ εδώ στα ελληνικά να το κάνω ροοτ και γενικά να το αλλάξω αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει είμαι καινούριος σε αυτή συσκευή μου στείλει το λινκ please
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχειν κάποιο φόρουμ εδώ στα ελληνικά να το κάνω ροοτ και γενικά να το αλλάξω αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει είμαι καινούριος σε αυτή συσκευή μου στείλει το λινκ please

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1657056

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως το ρυθμίζουμε να φορτίζει μέσω υπολογιστή;; Το συνδέω και δεν φορτίζει.... Μόνο με μπρίζα.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προσπαθησα να συνδεσω μεσω otg ενα smartphone android (το galaxy s plus i9001) προκειμενου να κανω tethering μεσω usb και το μονο που ελαβα ηταν ενα μηνυμα "συνδέθηκε συσκευή USB υψηλής ταχύτητας"

Ξερει κανεις κατι σχετικο;

 

Γιατί δεν το κάνεις μέσω wifi? Eγώ συνδέω το Galaxy S μου μέσω wifi με το P5100 Και λειτουργεί μια χαρά το tethering.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...