Jump to content

Samsung Galaxy S Duos (S7562)


cayman84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή λοιπόν είναι η διαφορά μας. Το galaxy s duos θα έχει συγχρόνως λειτουργία και των δύο γραμμών χωρίς προώθηση. Κατάλαβες τώρα για τι σημαντική βελτίωση μιλάμε? Θα έχουμε συνεχώς και τις δύο γραμμές ενεργές σαν να έχεις δύο κινητά. Μόνο που τα δύο κινητά θα είναι 1.

Από που προκύπτει αυτό που λες; Για να γίνει αυτό πρέπει κατασκευαστικά το κινητό να είναι διαφορετικό. Που ακριβώς είδες αναφορά που να λέει αυτό; Για δώσε κάποιο link... Εάν αναφέρεσαι σε αυτό το post σου και το link που έδωσες εκεί, η αναφορά "Dual SIM Always On" είναι η αγγλική ονομασία της επιλογής στο μενού του κινητού που ενεργοποιεί αυτή τη διαδικασία προώθησης κλήσεων που λέω. Όπως είχα γράψει και τότε, η ελληνική ονομασία στο ελληνικό μενού είναι "Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM (Λήψη κλήσεων και στις δύο κάρτες SIM ακόμη και κατά τη διάρκεια άλλων κλήσεων)". Εάν ανατρέξεις δε εκείνα τα posts θα δεις τι ακριβώς είχα αναφέρει τότε.

Επιπλέον δες και εδώ. Μιλάει και εδώ για προώθηση κλήσεων: "Το σημαντικότερο του όμως πλεονέκτημα είναι η δυνατότητα να έχουμε ταυτόχρονα δύο κάρτες SIM και ιδιαίτερα μια νέα λειτουργία που η Samsung ονομάζει “Dual SIM Always on”. Αυτή επιτρέπει στις δύο κάρτες να είναι την ίδια στιγμή ενεργές. Έτσι αν βρισκόμαστε εν μέσω μιας κλήσης στην πρώτη κάρτα και δεχθούμε μια κλήση προς την δεύτερη κάρτα, τότε θα έχουμε την επιλογή να προωθήσουμε αυτή την κλήση στην πρώτη κάρτα."

 

http://st.gsmarena.com/vv/reviewsimg/samsung-galaxy-s-duos-s7562/sshots/gsmarena_045.jpg

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η λειτουργία της ταυτόχρονης χρήσης και των δύο sim κατά τη διάρκεια κλήσης, είναι ένα χαρακτηριστικό που είχε το πρώτο dual sim της Samsung, το D980, αλλά και το επόμενο, το Β7722.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω, πώς μπορούν να βγάζουν ένα τέτοιο "δυνατό" κινητό και να μην έχουν την ταυτόχρονη λειτουργία των δυο sim! Χαρακτηριστικό που υπήρχε...

 

Εκτός και αν κάτι δεν καταλαβαίνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δέχεται δύο sim επηρεάζει άραγε την αυτονομία της συσκευής;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

254 Ευρώ προπαραγγελία στο γερμανικό amazon

Τα δικά μας καταστήματα το έχουν και το άμαζον ΘΑ το έχει;

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μας καταστήματα το έχουν και το άμαζον ΘΑ το έχει;

Σε ποια δικα μας μαγαζια το εχεις βρει???????

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια δικα μας μαγαζια το εχεις βρει???????

 

Το έχουν γράψει και πιο πάνω, http://www.skroutz.gr/s/2358832/Samsung-Galaxy-S-Duos-S7562.html

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Χθεσινη ενημερωση...

εντος του Οκτωβριου ερχετε στην Ελλαδα απο την Samsung , τιμη ακομη δεν εχει ανακινωθει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσος ντόρος για το αν θα υποστηρίζει το dual sim ταυτόχρονα ή όχι?Ενώ μιλάς με κάποιον σε παίρνει κάποιος άλλος και σου δείχνει ποιος σε καλεί.Αν θες απαντάς αλλιώς τον παίρνεις μετά από όποια sim θέλεις.Νομίζω ότι απλά τα πράγματα.Αφού δεν μπορείς να μιλήσεις ταυτόχρονα και με τους 2 τότε ποιος ο λόγος να υποστηρίζει dual sim? Αυτό που βρίσκω είναι μόνο στην περίπτωση που κάνει προώθηση. Εκεί ναι μιας και προφανώς θα χρεώνεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσος ντόρος για το αν θα υποστηρίζει το dual sim ταυτόχρονα ή όχι?Ενώ μιλάς με κάποιον σε παίρνει κάποιος άλλος και σου δείχνει ποιος σε καλεί.Αν θες απαντάς αλλιώς τον παίρνεις μετά από όποια sim θέλεις.Νομίζω ότι απλά τα πράγματα.Αφού δεν μπορείς να μιλήσεις ταυτόχρονα και με τους 2 τότε ποιος ο λόγος να υποστηρίζει dual sim? Αυτό που βρίσκω είναι μόνο στην περίπτωση που κάνει προώθηση. Εκεί ναι μιας και προφανώς θα χρεώνεσαι.

Στα Samsung Duos όταν μιλάς στη μία SIM, η 2η SIM απενεργοποιείται και εάν κάποιος σε καλέσει στη 2η SIM βγαίνει το μήνυμα ότι η σύνδεση δεν είναι εφικτή. Οπότε δε θα σου δείξει ποιος σε καλεί στην άλλη SIM. Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι εάν ενεργοποιηθεί η μόνιμη ενεργοποίηση και των δύο SIM μέσα από το μενού του κινητού. Και τότε, η ανενεργή SIM θα προωθεί την κλήση στην ενεργή και μόνο τότε θα εμφανίζει ποιος σε καλεί. Και φυσικά τότε έχεις την επιλογή να απαντήσεις (και να χρεωθείς το κόστος της προώθησης) ή να μην απαντήσεις και να καλέσεις εσύ (ή αυτός που σε κάλεσε) μετά...

Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία της ταυτόχρονης χρήσης και των δύο sim κατά τη διάρκεια κλήσης, είναι ένα χαρακτηριστικό που είχε το πρώτο dual sim της Samsung, το D980, αλλά και το επόμενο, το Β7722.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω, πώς μπορούν να βγάζουν ένα τέτοιο "δυνατό" κινητό και να μην έχουν την ταυτόχρονη λειτουργία των δυο sim! Χαρακτηριστικό που υπήρχε...

 

Εκτός και αν κάτι δεν καταλαβαίνουμε...

 

Επειδή είμαι fun των dual & Samsung έχω στην κατοχή μου το D880, D980 και το B7722 όλα με λειτουργικό samsung ήταν αυτό που έλεγε η samsung Dual Active, δηλ: ενεργές γραμμές ταυτόχρονα. Μίλαγες στην SIM1 και είχες εισερχόμενη στην SIM2 την έβλεπες (χωρίς να έχει γίνει προώθηση πριν) μπορούσες να βάλεις σε αναμονή την SIM1 να μιλήσεις στην SIM2 και να ξαναγυρίσεις στην SIM1, ή να την αφήσεις σαν αναπάντητη...

Προς μεγάλη μου απογοήτευση όταν πήρα τον Μάρτιο το Galaxy Y duos (Android 2.3.6) ανακάλυψα ότι ουσιαστικά είναι Dual StandBY. Δηλαδή αν μιλάω στην SIM1 και με καλούν στην SIM2 αυτό που ακούνε είναι ότι η σύνδεση δεν είναι εφικτή (Φυσικά και δεν έχω ενεργοποιήσει προώθηση γιατί αυτό έχει χρέωση).

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω δεν βρήκα κινητά DualActive με Android. Επίσης διάβασα και σας το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, ότι για να παίξει σε DualActive πρέπει να υπάρχουν 2 CPU ή έστω DualCore (προσθέτω εγώ) ώστε ο καθένας να είναι dedicated σε κάθε μια από τις 2 SIM.

Ενώ χάρηκα αρχικά με την ανακοίνωση του Galaxy S Duos και ας μην είναι Galaxy SIII, δεν πρόκειται να το αγοράσω αν δεν ξεκαθαρίσει το θέμα με τις SIM.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα ήθελα να το ακούσω.

Edited by gaggelop74
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γνώστης της προηγούμενης dual sim τεχνολογίας της Samsung, υποθέτω ότι η αδυναμία dual active έχει να κάνει με το λειτουργικό (Android) και όχι με τη Samsung.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γνώστης της προηγούμενης dual sim τεχνολογίας της Samsung, υποθέτω ότι η αδυναμία dual active έχει να κάνει με το λειτουργικό (Android) και όχι με τη Samsung.

 

Ακριβώς...

 

Ο λόγος είναι αυτός που είπες και τίποτε άλλο. Το λειτουργικό android είναι το θέμα και όχι κάτι άλλο.

Άρα οποιοδήποτε τηλέφωνο κυκλοφορεί με android δεν υποστηρίζει την προηγούμενη τεχνολογια dual sim.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας καμμία ενημέρωση πότε θα κυκλοφορήσει τελικά στην Ελληνική αγορά (επίσημα βέβαια)?
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το τηλέφωνο, ξέρετε πότε θα κυκλοφορήσει σε γνωστά καταστήματα? γιατί τα καταστήματα στο SKOURTZ καν δεν τα γνωρίζω.

Και κάτι άλλο δλδ αυτό το STANDBY dual sim αν εγώ δεν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο δλδ δεν είμαι σε κλήση μπορώ να πάρω τηλέφωνο και από τους δυο αριθμούς? Η πρέπει να ενεργοποιώ την δεύτερη κάρτα για να δέχεται κλήσης είμαι χρήστης του Samsung B7722 και αυτό δέχεται κανονικά και από τις δύο κάρτες.

Και κάτι τελευταίο το Β7722 η οθόνη αφής πρέπει να την πατήσεις για να ανταποκριθεί λέτε να είναι έτσι και το galaxy s duos? Π.χ το παλιό μου τηλέφωνο ένα Sony xperia X8 είχε πολύ καλύτερη αφή από το Β7722.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγόρασα απο expansys και μου γραφει οτι θα το εχω σε 5 μέρες οπότε λίγες μερες υπομονη ακομα και θα σας πω απο πρωτο χερι

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγόρασα απο expansys και μου γραφει οτι θα το εχω σε 5 μέρες οπότε λίγες μερες υπομονη ακομα και θα σας πω απο πρωτο χερι

 

Καλορίζικο!

Σε τι χρώμα?

Έχεις εύκολο το λινκ?

Θα με ενδιέφερε σε μαύρο...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Σε τι χρώμα?

Έχεις εύκολο το λινκ?

Θα με ενδιέφερε σε μαύρο...

http://www.expansys.com.gr/samsung-galaxy-s-duos-white-eu-234860/

 

Λογικά αυτό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε διατίθεται ακόμα σε μαύρο;

 

Ακόμα όχι μόνο σε λευκό υπάρχει

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινωσε η samsung τα κινητα που θα αναβαθμιστουν σε jelly bean και περιελαμβανε και to s duos :D Με εχει ψησει πολυ να το αγορασω αλλα τοσο πολλα λεφτα ρε ****το...
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα εδω σε μαυρο.Στα fnac της πορτογαλιας.

http://www.fnac.pt/Samsung-S7562-Galaxy-S-Duos-Black-Telemovel-Telemovel/a617860?PID=11&Mn=-1&Ra=-5000&To=0&Nu=7&Fr=0

 

Άρα θα εμφανιστεί και προς τα "δω" σιγα-σιγά.... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποια ενημέρωση για το πότε θα εμφανιστεί επίσημα στην Ελλάδα;
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας καμμία ενημέρωση πότε θα κυκλοφορήσει τελικά στην Ελληνική αγορά (επίσημα βέβαια)?

 

Έχουμε κάποια ενημέρωση για το πότε θα εμφανιστεί επίσημα στην Ελλάδα;

 

 

Αν δειτε το ποστ #58 ...λεει ποτε θα εμφανιστει εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Duos (S7562)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...