Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Έχω ένα Turbo-x strike 8" , το οποιο κολάει στην οθόνη turbo-x και ψάχνω τον κατασκευαστή του, για να βρω rom και να τη φλασάρω γιατι το recovery δεν δουλεύει.

μπορεί κάποιος φίλος να αντιγράψει τις πληροφορίες που αναγράφονται στο Settings -> About tablet; Με ενδιαφέρει ο αριθμός Model number και Build number. Να όπως εδώ: http://images.fonearena.com/blog/wp-content/uploads/2012/06/Lenovo-ThinkPad-Tablet-Android-4.0.jpg

Ευχαριστώ

Edit: Νομίζω ότι είναι αυτό: http://www.tonstep.com/product.asp?id=2950 αλλά θέλω επιβεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

και γω ψαχνω μια custom rom για αυτο το tablet αλλα τιποτα!!

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς πως γίνεται root το turbo x wavy 9; ;
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για το Strike εγώ εχω βρει διαφορα ρομς αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα κοίτα εδώ: http://www.techknow.me/forum/index.php?board=131.0 http://chipa.ge/A13/demo.php Μπορείς να μου δώσεις το Model και Build Number?

Και αυτά http://forum.gsmhosting.com/vbb/f906/here-download-rom-a13-allwinnwer-tablets-enjoy-1726272/

http://www.gsmnew.net/index.php?dir=China_Android/

http://inside4ndroid.moonfruit.com/#/a13-ab-downloads/4570792769

http://soaljawabandroid.blogspot.gr/2012/12/himpunan-romsofficial-firmware-untuk.html

http://www.amoi-hk.com/images/stories/MID/

http://www.tabtronics.co.uk/articles.asp?ID=253

https://drive.google.com/folderview?id=0BxgzqCL0n8DVQU5yREZYbUYxQVU&usp=sharing

http://service.i-onik.de/

 

Μπορεί κάποιος που έχει το Turbox Strike 8" να ανεβάσει τα περιεχόμενα του συστήματος Android με αυτό το εργαλείο για Windows http://www.mediafire.com/download/u5xmrj5bpy5fayx/A13_ROM_Dump_Tool.7z (από το φόρουμ http://www.techknow.me/forum/index.php?topic=3366.0). Χρειάζεται το ταμπλετ να είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή και να έχει μια κάρτα SD με αρκετή χωρητικότητα. Με αυτό τον τρόπο θα φτιάξω μια rom για να αναστήσω το δικό μου και εννοείται ότι θα τη μοιραστώ μαζί σας.

 

Εάν φοβάστε να τρέξετε το εκτελέσιμο στον υπολογιστή σας εδώ είναι οι οδηγίες για να το κάνετε χειροκίνητα:

 

Σε σύστημα με ubuntu λινουξ ακολουθήστε αυτές τις οδηγίες http://www.webupd8.org/2012/08/install-adb-and-fastboot-android-tools.html

Σε Windows αυτές http://jaxov.com/2010/10/set-up-adb-on-windows-7-vista-xp-for-android-phones/

Τρέχουμε το cmd.exe ή το τερματικό ανάλογα:

adb shell
su

 

Μέσα από το κέλυφος adb πληκτρολογούμε:

dd if=/dev/block/nandc of=/sdcard/nandc.img
dd if=/dev/block/nandg of=/sdcard/nandg.img
For mount /dev/block/nanda
mkdir -p /sdcard/nanda
mkdir -p /sdcard/dump/bxf/
mkdir -p /sdcard/dump/libs/
mkdir -p /sdcard/dump/usr
mkdir -p /sdcard/dump/etc
mkdir -p /sdcard/dump/vendor
mount -t vfat /dev/block/nanda /sdcard/nanda
cp -r /sdcard/nanda /sdcard/dump/bxf
cp -r /system/lib/* /sdcard/dump/libs/
cp -r /system/usr/icu /sdcard/dump/usr/
cp -r /system/usr/idc /sdcard/dump/usr/
cp -r /system/usr/keylayout /sdcard/dump/usr/
cp -r /system/etc/ /sdcard/dump/etc/
cp -r /vendor/ /sdcard/dump/vendor/

 

Μετά δημιουργείτε ένα αρχείο zip με τα περιεχόμενα του φακέλου dump της κάρτας SD και τα ανεβάζετε στο mediafire.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω μπαταρία σε ένα Turbo-X Hive II. Δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου και δεν το έχω ανοίξει. Ξέρουμε μήπως τι μπαταρία έχει, ή τις διαστάσεις της για να παραγγείλω άλλη? Κανονικά πόσο περίπου κρατάει η εργοστασιακή?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μου πήρε αρκετό χρόνο και ψάξιμο αλλά κατάφερα να κάνω root το TurboX Slice 7.85" και να εγκαταστήσω το Play Store.

Ακολουθεί ο αδηγός και τα σχετικά links

 

Καταρχήν όποιον τον ενδιαφέρει μόνο το Play Store και δεν θέλει / δεν μπορεί να μπει στη διαδικασία root μπορεί απλά να μπει στο 1mobile.com να εγκαταστήσει το app και να έχει ένα πολύ καλό market που έχει σχεδόν τα πάντα. Οι υπόλοιποι συνεχίστε παρακάτω.

 

Η διαδικασία είναι απλή και δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Παρόλα αυτά προχωρήστε με δική σας ευθύνη. Δεν ευθύνομαι για τυχόν προβλήματα. Αν δεν είστε εξοικοιωμένοι με το Android μείνετε στο 1mobile.com

 

Το Tablet αναγνωρίζεται από το app CPU-Z σαν Rockchip rk30sdk. Αυτή είναι δηλαδή η μητρική και για αυτήν ψάχουμε root. Ο φίλος vamvakoulas έχει αναφέρει στο forum ότι το Slice είναι για την ακρίβεια το tablet Chuwi V88HD. Δεν το έχω ψάξει, μπορεί να έχει δίκιο. Οπτικά είναι όμοιο και σε χαρακτηριστικά ίδιο. Ίσως να root-αρεται και με οδηγούς σχετικά με αυτό. Η γνώμη μου είναι πως το Tablet βασίζεται στο rk3188 (όπως λέει ο vamvakoulas) και όχι 3066 που λέει το CPU-Z. Τέλος πάντων...

 

Είναι σημαντικό να εγκαταστήσετε στο Tablet ακριβώς τις εφαρμογές που αναφέρω και όχι παρόμοιες. Δοκίμασα πολλές και κατέληξα σε αυτές που δουλεύουν.

 

1. Εγκαταστήστε στο Tablet την εφαρμογή 1mobile market που ανέφερα παραπάνω. Θα σας χρειαστεί για να εγκαταστήσετε διάφορες εφαρμογές που είναι αναγκαίες.

 

2. Εγκαταστήστε το Root Checker Basic. Με αυτό θα δείτε αν το Tablet είναι πραγματικά fully rooted. Πολλές παρόμοιες εφαρμογές αναφέρουν το Slice σαν rooter αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι (δεν γνωρίζω αν υπάρχει μερικό root... Ίσως...)

 

3. Πηγαίνετε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2127573. Γενικά ακολουθούμε την διαδικασία On PC στη μέση της σελίδας. Αφήστε την σελίδα ανοιχτή για να διαβάζετε βήμα-βήμα τις οδηγίες.

 

4. Πρέπει να εγκαταστήσουμε τους USB drivers ώστε να αναγνωριστεί το tablet μας. Αυτό ίσως είναι και το δυσκολότερο βήμα. Δεν είναι τόσο εύκολο να αναγνωρίσει το PC το tablet μας. Πηγαίνετε στο tablet Settings--> Developer Option--> ενεργοποιήστε το USB Debugging. Συνδέστε με το USB καλώδιο το Slice στον υπολογιστή σας. Λογικά θα σας πει ότι δεν μπόρεσαν να εγκατασταθούν drivers για την συσκευή σας. Ακολουθήστε κάποιο από τα παρακάτω βήματα μέχρι να δείτε στο Device Manager του υπολογιστή να υπάρχει μια Android συσκευή.

. Μπείτε εδώ και βρείτε τους αντίστοιχους driver για το λειτουργικό σας (αφήστε ανοιχτή τη σελίδα θα μας χρειστεί και στη συνέχεια)

. Αν δεν λειτουργήσει το παραπάνω δοκιμάστε αυτούς τους drivers. Είναι για Windows 7 32/64 και Windows 8 32/64.

. Αν δεν δουλέψουν ούτε αυτοί, δοκιμάστε να εγκαταστήσετε στο PC την εφαρμογή Moborobo . Είναι file manager και market για αndroid συσκευές. Λογικά θα εγκαταστήσει αυτόματα τους απαραίτητους drivers μόλις την τρέξετε και συνδέσετε το κινητό.

Σε εμένα δούλεψαν οι επιλογές 4β και 4γ. Αν δεν δουλέψει κάτι από όλα αυτά, Google για να βρείτε USB drivers για Rockchip rk30 ή rk31.

 

5. Αφού εγκαταστήσετε επιτυχώς τους drivers, κατεβάστε από την σελίδα Rockchip.nl που έχετε αφήσει ανοιχτή το αρχείο TPSarky Von Droid που είναι περίπου στη μέση της σελίδας και κάντε το unzip. Πηγαίνετε στη σελίδα του xda που έχετε αφήσει ανοιχτή και ακολουθήστε τα βήματα από το 6 και μετά. Το batch που θα τρέξετε θα τα κάνει όλα μόνο του και έχει και οδηγίες στην οθόνη. Το tablet θα ανοίξει και θα κλείσει 3 φορές. Το reboot διαρκεί λίγο κάθε φορά. Μην ανησυχήσετε ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

6. Μόλις τελειώσει το batch τρέξτε πάλι στο Slice το Root Checker Basic. Συγχαρητήρια είστε Rooted.

Αν όχι, επαναλάβετε πάλι τα βήματα του batch μέχρι να επιτύχει το root. Σε εμένα έκανε το εξής τρελλό το tablet. Ενώ το έκανε root κανονικά, μετά από λίγο η μετά από ένα reboot χανόταν το root. Επαναλάβετε την διαδικασία μέχρι να είστε ΟΚ.

 

7. Εγκατάσταση GAPPS (Google Apps). Πηγαίνετε εδώ και κατεβάστε τα σωστά GAPPS. Για εμάς είναι τα 4.2.2 αλλά νομίζω ότι και τα τελευταία για την έκδοση 4.3 λειτουργούν μια χαρά. Αφού δεν έχουμε CWM Recovery πρέπει να εγκαταστήσουμε τα apps χειροκίνητα. Κάντε unzip και τοποθετήστε το φάκελο κάπου στο Tablet

 

8. Εγκαταστήστε στο Slice το app Super Manager. Θα χρειαστούμε τον root explorer που έχει ενσωματωμένο. Μην χρησιμοποιήσετε άλλους root explorers. Σε εμένα δεν δούλεψαν. Δεν μπορούσαν να αποκτήσουν δικαιώματα R/W στο system directory.

 

9. Χρησιμοποιώντας τον File Manager του Super Manager, πηγαίνετε στον φάκελο του Tablet που έχετε σώσει τα Gapps και κάντε copy όλα τα apk που έχει ο φάκελος (μην κάνετε μερικά μόνο apk διότι ενδέχεται μετά να σας κάνουν crash μερικές εφαρμογές όπως το Play Store και το YouTube). Κάντε Paste τα apk στο φάκελο System-->app. Θα ξεκινήσει αυτόματα μια εγκατάσταση μερικών εφαρμογών του Google. Μόλις τελειώσει, κάντε και ένα reboot και είστε άρχοντες :D

 

Και root και Google apps. Άμα βρει κανένας και CWM Recovery μας το λέει :rolleyes:

 

Καλή χρονιά!

 

ΥΓ: Ίσως λειτουργεί και ο τρόπος που λέει ο φίλος Nas68 στην προηγούμενη σελίδα. Δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά το λέω γιατί μόλις πήρα το tablet μερικά apps μου έλεγαν ότι είμαι rooted. Όποτε ίσως να χρειάζεται το "ξεκλείδωμα" που περιγράφει ο Nas68. Είναι πολύ γρήγορη διαδικασία, ίσως να την δοκιμάσετε πρώτα.

Edited by panblock
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω το Turbo-X CallTab III 7'' το οποίο είναι 3G και dual SIM. Πήρα μια θήκη με πληκτρολόγιο αλλά για να εγκαταστήσω την εφαρμογή ώστε να "αναγνωρίσει" πληκτρολόγιο θέλει Android 4.1, ενώ το τάμπλετ τρέχει με 4.0.4. Υπάρχει κάποιος τρόπος να του κάνω αναβάθμιση; Στο πλαίσιο που ρώτησα μου είπαν πως επίσημα από το service τους δε γίνεται, αλλά off the record ο υπάλληλος μου είπε ότι γίνεται μέσω rooting (απλά είπε πρέπει να βρω το κατάλληλο λογω του 3G+dual SIM). Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί είμαι τελείως άσχετος με αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μου πήρε αρκετό χρόνο και ψάξιμο αλλά κατάφερα να κάνω root το TurboX Slice 7.85" και να εγκαταστήσω το Play Store.

Ακολουθεί ο αδηγός και τα σχετικά links.

 

Σόρυ που επεμβαίνω αλλά μου γεννιέται η εξής απορία. Για ποιο λόγο κάποιος να μπει στη διαδικασία να αγοράσει ένα turbo x εφόσον θέλει τάμπλετ με play store; Τόσες επιλογές δεν έχει ή κάνω λάθος; Το κακό είναι ότι αγοράζουν turbo x και πολλοί άσχετοι που ούτε καν γνωρίζουν ότι τα εν λόγω τάμπλετ δεν το έχουν και ότι θα πασχίσουν (το πασχίσουν είναι λίγο για όσα περιγράφεις) για να το εγκαταστήσουν (ή ίσως και να πληρώσουν τεχνικό).

Έγινε ένας χαμός με τα τάμπλετ τέλη του χρόνου κι επειδή το πλαίσιο ήταν το μόνο κατάστημα που είχε διαθέσιμα φτηνά τάμπλετ (για ποιό λόγο άραγε...), τρέξανε όλοι και τα πήρανε. Την επόμενη μέρα που το ανοίξανε όμως τους περίμενε μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη καθώς είδαν ότι το τάμπλετ που κρατάνε στα χέρια τους έχει μια μεγάλη διαφορά από το κινητό τους. Δεν έχει το πολύτιμο google play που θα τους επέτρεπε να κάνουν όσα θα ήθελαν. Φυσικά δεν κατηγορώ το κατάστημα ή τους πωλητές που δεν είναι και υποχρεωμένοι να φωνάζουν "δεν έχει play store". Κατηγορώ όσους έκαναν την πατάτα και μετά το μετάνιωσαν κι επειδή η "μανία" με τα τάμπλετ συνεχίζεται (και δεν φαίνεται να σταματήσει σύντομα), καλό είναι όσοι θέλετε να αγοράσετε ένα φθηνό τάμπλετ να το ψάξετε αρκετά.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ που επεμβαίνω αλλά μου γεννιέται η εξής απορία. Για ποιο λόγο κάποιος να μπει στη διαδικασία να αγοράσει ένα turbo x εφόσον θέλει τάμπλετ με play store; Τόσες επιλογές δεν έχει ή κάνω λάθος; Το κακό είναι ότι αγοράζουν turbo x και πολλοί άσχετοι που ούτε καν γνωρίζουν ότι τα εν λόγω τάμπλετ δεν το έχουν και ότι θα πασχίσουν (το πασχίσουν είναι λίγο για όσα περιγράφεις) για να το εγκαταστήσουν (ή ίσως και να πληρώσουν τεχνικό).

Έγινε ένας χαμός με τα τάμπλετ τέλη του χρόνου κι επειδή το πλαίσιο ήταν το μόνο κατάστημα που είχε διαθέσιμα φτηνά τάμπλετ (για ποιό λόγο άραγε...), τρέξανε όλοι και τα πήρανε. Την επόμενη μέρα που το ανοίξανε όμως τους περίμενε μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη καθώς είδαν ότι το τάμπλετ που κρατάνε στα χέρια τους έχει μια μεγάλη διαφορά από το κινητό τους. Δεν έχει το πολύτιμο google play που θα τους επέτρεπε να κάνουν όσα θα ήθελαν. Φυσικά δεν κατηγορώ το κατάστημα ή τους πωλητές που δεν είναι και υποχρεωμένοι να φωνάζουν "δεν έχει play store". Κατηγορώ όσους έκαναν την πατάτα και μετά το μετάνιωσαν κι επειδή η "μανία" με τα τάμπλετ συνεχίζεται (και δεν φαίνεται να σταματήσει σύντομα), καλό είναι όσοι θέλετε να αγοράσετε ένα φθηνό τάμπλετ να το ψάξετε αρκετά.

ακριβως.ενω ειμαι φαν του τουρμπο χ στα κομπιουτερ οταν ακουσα οτι δεν εχουν τα ταμπλετ play store ειπα μακρια οσο και εαν γουσταρω την υποστηριξη πλαισιου

Link to comment
Share on other sites

το turbox slice ειναι ενα τελειο tabletaki , αν και υστερει σαφος σε ποιοτητα κατασκευης απο το prestigio για παραδειγμα οπου ειναι και 10 e φθηνοτερο. Ομως ειχε εξαντληθεί το prestigio.

 

ο φιλος ποιο πανω εκανε πολυ καλη δουλεια, αν και νομιζω οτι ειναι υπερβολικη φασαρια..

δε χρειαζεται να ψαχνεις drivers man μου, κλ κλπ κλπ ...

 

απλα εγκατέστησε το προγραματακι που ειπες και αναγνωριζει το slice σαν slice !!!!!!! lol

δυο φορες run το ulockrootpro και εισαι κομπλε !!!

 

εμενα μολις βρήκα αυτα τα προγραματακια μου πηρε 5 λεπτα...

 

οσο για το playstore , τιποτα μην εγκαθηστας, παρα μονο εναν installer για αυτο. θα κανει την δουλεια μονος του...

 

πηγαινε mobilephonetalk και βρες την cracked version του playstore. (αν δεν θες cracked κατεβασε την κανονικη).

εισαι κομπλε σε 3 δευτερολεπτα !!!!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά απο πολύ κόπο, δοκιμές και χρόνο με ένα Turbo X Hive IV κατάφερα να κανω Full root, να βάλω google play, να βάλω Gmail και να βάλω και δεύτερο χρήστη στην ταμπλέτα. Έγραψα και οδηγό για να το μοιραστώ με όσους έχουν το ίδιο ή παρόμοια tablets. Πιστεύω ότι εκτός απο τη διαδικασία root που μπορεί να είναι διαφορετική για τα υπόλοιπα tablets η διαδικασία για εγκατάσταση Google Play store & Gmail καθώς και δημιουργία πολλαπλών χρηστών πρέπει να είναι η ίδια για όλες τις Turbo X ταμπλέτες και για τα υπόλοιπα tablets του εμπορίου.

-Δείτε τον οδηγό για rooting εδώ

-Τον οδηγό για να βάλεις Play store - Gmail εδώ

και για δημιουργία πολλαπλών χρηστών δείτε http://blog.stonebug.gr/enable-multiple-users-feature-android-4-2-using-tablet-turbo-x-hive-iv/

 

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα.

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα tablet turbo-x twister και το πρόβλημα του είναι ότι δε φορτίζει το ανώτερο που μπορεί να φτάσει η μπατάρια είναι 60% και αυτό με το να βγάζω και να βάζω το φορτιστή κάθε μισή ώρα δεν ξέρω πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα αν υπάρχει καμιά λύση θα την δεχτώ ευχαρίστως.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ενεργοποιηθεiς σαν root user.

το tablet soy ειναι ηδη σε κατασταση root, δεν εχεις παρα μονο να την ενεργοποιησεις, αυτο εκανα και εγω. Το ιδιο εχω αγορασει και εγω , και ενα απο για τη κορη.

1. Κατεβασε ενα SUPERUSER απλα να ειναι ΗΔΗ εγκατεστημενο (απαραιτητο)

2.Κατεβασε ενα ROOT CHECΚER TOOL να βεβαιωθεις οτι μετα εισαιROOT USER (στο τελος της ολης διαδικασιας)

3)Μολις συνδεσεις το TABLET στον υπολογιστη ,Ενεργοποιησε τον εντοπισμο σφαλματων USB , πηγαινε SETTING , κατω κατω (που λεει για προγραμματιστες ) , αν δεν αναγρωριζεται το tablet απο τα windows , βρεσ απο το GOOGLE , ( UNIVERSAL DRIVES FRO TABLET ) βρωμαει ο τοπος

4.κατεβασε το μεσαιο προγραμμα απο εδω http://www.unlockroot.com/download.html (UnlockRoot Pro

v4.1.2) FREE DOWLOAD

. οτι μυνημα σου βγαλει μην φοβηθεις , το τσεκαρα με AVG και δειχνει οκ , (ΠΧ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥN ΤΑ WINDOWS ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟ)

οταν το τρεξεις , θα εντοπισει αυτοματα το tablet ( αρκει βεβαια να εχουν εγκατασταθει σωστα οι drivers )

θα σου αναφερει οτι η συσκευη ειναι ηδη ROOT , θα σε ρωτησει : root again ? ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΝΑΙ,

θα κανεις REBOOT το TABLET , και μετα μπορεισ να κανεις "παπαδες "...

Ελπιζω να βοηθησα .

αν κολλησεις στους DRIVERS , τα ξαναλεμε

DRIVERS για hive III ? δουλεύει ο universal adb driver?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω εδω και 3μηνες ενα tablet turbo-x twister 7 στα χερια μου και δεν ξερω πως να το κανω ροοτ οπως και να τοu βαλω καποια στιγμη google play(αν και αυτο το προβλημα εχει λυθει με μια παρομοια εφαρμογη του "google play")Αν ξερει κανεις ας μου πει..ευχαριστω!

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα tablet turbox breeze II (ME12) και οπως ειμαουνα εκει και επαιζα κανω μια επανακινηση και μετα μολις ανοιξε δεν υπηρχε τιποτα μεσα μονο οι εργοστασιακες εφαρμογες (τυπου:συλλογη, ρυθμισεις, φωτ.μηχανη κλπ) και μετα οπως πηγα να εγκαταστησω μια εφαρμογη μου λεει οτι δεν εχει χορο μεσα και μου λεει απελευθερωστε λιγο χορο και ξαναπροσπαθηστε τι κανω???
...The quieter you become the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!!

εχω ενα προβλημα με το tablet Turbo-X Tablet Twister 7"

το προβλημα ειναι το εξης!!

οτι ρυθμηση και να κανω οταν το κλεισω και το ξανα ανοιξω ειναι σαν να το ανοιγω για πρωτη φορα!! πρεπει να τα κανω παλι ολα απ την αρχη!! επισης ενω ειναι αδειο οταν παω να εγκαταστησω καποια εφαρμογη μου λεει οτι δεν υπαρχει χωρος και να παω στην διαχειρηση εφαρμογων να σβησω κατι!!

τι μπορω να κανω υπαρχει καποια λυση στο προβλημα!!

σας ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!!

εχω ενα προβλημα με το tablet Turbo-X Tablet Twister 7"

το προβλημα ειναι το εξης!!

οτι ρυθμηση και να κανω οταν το κλεισω και το ξανα ανοιξω ειναι σαν να το ανοιγω για πρωτη φορα!! πρεπει να τα κανω παλι ολα απ την αρχη!! επισης ενω ειναι αδειο οταν παω να εγκαταστησω καποια εφαρμογη μου λεει οτι δεν υπαρχει χωρος και να παω στην διαχειρηση εφαρμογων να σβησω κατι!!

τι μπορω να κανω υπαρχει καποια λυση στο προβλημα!!

σας ευχαριστω πολυ!!!!

 

να το πας πισω στο πλαισιο να το κοιταξουν..εμενα ο αδερφος μου οταν το ειχε πρωτοπαρει ολο προβληματα εβγαζε 4-5 φορες τους το πηγαμε και τελικα αξιωθηκαν να μας το αλλαξουν..μαρεσει που διαφιμιζουν και τα προιοντα της turbo-x (κινητα κυριως) δεν βλεπουν πως ειναι τοσο σαπια απο τα υλικα τους τα εσωτερικα ως και τα εξωτερικα..που με πρωτη ματια μοιαζουν πολυ με κινεζικα!!!

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

ειναι ο μονοσ τροποσ που εκανα ροοτ σε turbox spice v 8 εισαι μεγαλος ευχαριστω πολυ οτι αλλο

τροπο και να διαλεξα δεν εκανε τιποτα ???????τορα παμε για εγκατασταση του google play stor

και παλι ευχαριστω

 

 

Καλησπέρα.

 

 

Μου πήρε αρκετό χρόνο και ψάξιμο αλλά κατάφερα να κάνω root το TurboX Slice 7.85" και να εγκαταστήσω το Play Store.

Ακολουθεί ο αδηγός και τα σχετικά links

 

Καταρχήν όποιον τον ενδιαφέρει μόνο το Play Store και δεν θέλει / δεν μπορεί να μπει στη διαδικασία root μπορεί απλά να μπει στο 1mobile.com να εγκαταστήσει το app και να έχει ένα πολύ καλό market που έχει σχεδόν τα πάντα. Οι υπόλοιποι συνεχίστε παρακάτω.

 

Η διαδικασία είναι απλή και δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Παρόλα αυτά προχωρήστε με δική σας ευθύνη. Δεν ευθύνομαι για τυχόν προβλήματα. Αν δεν είστε εξοικοιωμένοι με το Android μείνετε στο 1mobile.com

 

Το Tablet αναγνωρίζεται από το app CPU-Z σαν Rockchip rk30sdk. Αυτή είναι δηλαδή η μητρική και για αυτήν ψάχουμε root. Ο φίλος vamvakoulas έχει αναφέρει στο forum ότι το Slice είναι για την ακρίβεια το tablet Chuwi V88HD. Δεν το έχω ψάξει, μπορεί να έχει δίκιο. Οπτικά είναι όμοιο και σε χαρακτηριστικά ίδιο. Ίσως να root-αρεται και με οδηγούς σχετικά με αυτό. Η γνώμη μου είναι πως το Tablet βασίζεται στο rk3188 (όπως λέει ο vamvakoulas) και όχι 3066 που λέει το CPU-Z. Τέλος πάντων...

 

Είναι σημαντικό να εγκαταστήσετε στο Tablet ακριβώς τις εφαρμογές που αναφέρω και όχι παρόμοιες. Δοκίμασα πολλές και κατέληξα σε αυτές που δουλεύουν.

 

1. Εγκαταστήστε στο Tablet την εφαρμογή 1mobile market που ανέφερα παραπάνω. Θα σας χρειαστεί για να εγκαταστήσετε διάφορες εφαρμογές που είναι αναγκαίες.

 

2. Εγκαταστήστε το Root Checker Basic. Με αυτό θα δείτε αν το Tablet είναι πραγματικά fully rooted. Πολλές παρόμοιες εφαρμογές αναφέρουν το Slice σαν rooter αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι (δεν γνωρίζω αν υπάρχει μερικό root... Ίσως...)

 

3. Πηγαίνετε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2127573. Γενικά ακολουθούμε την διαδικασία On PC στη μέση της σελίδας. Αφήστε την σελίδα ανοιχτή για να διαβάζετε βήμα-βήμα τις οδηγίες.

 

4. Πρέπει να εγκαταστήσουμε τους USB drivers ώστε να αναγνωριστεί το tablet μας. Αυτό ίσως είναι και το δυσκολότερο βήμα. Δεν είναι τόσο εύκολο να αναγνωρίσει το PC το tablet μας. Πηγαίνετε στο tablet Settings--> Developer Option--> ενεργοποιήστε το USB Debugging. Συνδέστε με το USB καλώδιο το Slice στον υπολογιστή σας. Λογικά θα σας πει ότι δεν μπόρεσαν να εγκατασταθούν drivers για την συσκευή σας. Ακολουθήστε κάποιο από τα παρακάτω βήματα μέχρι να δείτε στο Device Manager του υπολογιστή να υπάρχει μια Android συσκευή.

. Μπείτε εδώ και βρείτε τους αντίστοιχους driver για το λειτουργικό σας (αφήστε ανοιχτή τη σελίδα θα μας χρειστεί και στη συνέχεια)

. Αν δεν λειτουργήσει το παραπάνω δοκιμάστε αυτούς τους drivers. Είναι για Windows 7 32/64 και Windows 8 32/64.

. Αν δεν δουλέψουν ούτε αυτοί, δοκιμάστε να εγκαταστήσετε στο PC την εφαρμογή Moborobo . Είναι file manager και market για αndroid συσκευές. Λογικά θα εγκαταστήσει αυτόματα τους απαραίτητους drivers μόλις την τρέξετε και συνδέσετε το κινητό.

Σε εμένα δούλεψαν οι επιλογές 4β και 4γ. Αν δεν δουλέψει κάτι από όλα αυτά, Google για να βρείτε USB drivers για Rockchip rk30 ή rk31.

 

5. Αφού εγκαταστήσετε επιτυχώς τους drivers, κατεβάστε από την σελίδα Rockchip.nl που έχετε αφήσει ανοιχτή το αρχείο TPSarky Von Droid που είναι περίπου στη μέση της σελίδας και κάντε το unzip. Πηγαίνετε στη σελίδα του xda που έχετε αφήσει ανοιχτή και ακολουθήστε τα βήματα από το 6 και μετά. Το batch που θα τρέξετε θα τα κάνει όλα μόνο του και έχει και οδηγίες στην οθόνη. Το tablet θα ανοίξει και θα κλείσει 3 φορές. Το reboot διαρκεί λίγο κάθε φορά. Μην ανησυχήσετε ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

6. Μόλις τελειώσει το batch τρέξτε πάλι στο Slice το Root Checker Basic. Συγχαρητήρια είστε Rooted.

Αν όχι, επαναλάβετε πάλι τα βήματα του batch μέχρι να επιτύχει το root. Σε εμένα έκανε το εξής τρελλό το tablet. Ενώ το έκανε root κανονικά, μετά από λίγο η μετά από ένα reboot χανόταν το root. Επαναλάβετε την διαδικασία μέχρι να είστε ΟΚ.

 

7. Εγκατάσταση GAPPS (Google Apps). Πηγαίνετε εδώ και κατεβάστε τα σωστά GAPPS. Για εμάς είναι τα 4.2.2 αλλά νομίζω ότι και τα τελευταία για την έκδοση 4.3 λειτουργούν μια χαρά. Αφού δεν έχουμε CWM Recovery πρέπει να εγκαταστήσουμε τα apps χειροκίνητα. Κάντε unzip και τοποθετήστε το φάκελο κάπου στο Tablet

 

8. Εγκαταστήστε στο Slice το app Super Manager. Θα χρειαστούμε τον root explorer που έχει ενσωματωμένο. Μην χρησιμοποιήσετε άλλους root explorers. Σε εμένα δεν δούλεψαν. Δεν μπορούσαν να αποκτήσουν δικαιώματα R/W στο system directory.

 

9. Χρησιμοποιώντας τον File Manager του Super Manager, πηγαίνετε στον φάκελο του Tablet που έχετε σώσει τα Gapps και κάντε copy όλα τα apk που έχει ο φάκελος (μην κάνετε μερικά μόνο apk διότι ενδέχεται μετά να σας κάνουν crash μερικές εφαρμογές όπως το Play Store και το YouTube). Κάντε Paste τα apk στο φάκελο System-->app. Θα ξεκινήσει αυτόματα μια εγκατάσταση μερικών εφαρμογών του Google. Μόλις τελειώσει, κάντε και ένα reboot και είστε άρχοντες :D

 

Και root και Google apps. Άμα βρει κανένας και CWM Recovery μας το λέει :rolleyes:

 

Καλή χρονιά!

 

ΥΓ: Ίσως λειτουργεί και ο τρόπος που λέει ο φίλος Nas68 στην προηγούμενη σελίδα. Δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά το λέω γιατί μόλις πήρα το tablet μερικά apps μου έλεγαν ότι είμαι rooted. Όποτε ίσως να χρειάζεται το "ξεκλείδωμα" που περιγράφει ο Nas68. Είναι πολύ γρήγορη διαδικασία, ίσως να την δοκιμάσετε πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν να το παω απο εκει!!! να σαι καλα φιλε mpa3!!

 

τιποτα φιλε μου..κατα την δικη μου αποψη ΓΕΝΙΚΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΤΑΙ με την turbo-x σε κινητα και tablet's εκει δηλαδη που υποστιριζει android Λειτουργικο..διοτι δεν το υποστιριζει απολυτα!..

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους στο φορουμ, εχω να πω πολλα παραπονα για το ταμπλετ TURBOX απο το πλασιο (μαλλον και τα αλλα προιοντα turbox ειναι το ιδιο χαλια....) , το πηραμε πριν απο 20 μερες, για την αδερφη μου, turbox twister 7 inch, και μας κανει νουμερα, σβηνει μονο του, ανοιγει μονο του οποτε θελει, σβηνει ΟΛΑ τα αρχεια απο μεσα μετα απο το reset, κανει τα παντα μονο του!!!!!! κακη κινεζικη ποιοτητα, ΧΑΛΙΑ!!! Τι να πω? Παρολο που ειναι dual core 1.5 ghz, ειναι χαλια! θα το παμε στο πλασιο να το κοιταξουν, αλλιως, δεν γινεται. Εγω εχω το ταμπλετ vero , dual core 1.6 ghz , το εχω εδω και ενα χρονο, και μια χαρα δουλευει, μεχρι τωρα, εσβησε μονο του μονο 3-4 φορες, και δεν κολλαει σχεδον καθολου! Ειναι μια χαρα το vero μου! απο τα φθηνα ταμπλετ, προτεινω την μαρκα vero σε ολους, και αν ειναι κινεζικο!
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους στο φορουμ, εχω να πω πολλα παραπονα για το ταμπλετ TURBOX απο το πλασιο (μαλλον και τα αλλα προιοντα turbox ειναι το ιδιο χαλια....) , το πηραμε πριν απο 20 μερες, για την αδερφη μου, turbox twister 7 inch, και μας κανει νουμερα, σβηνει μονο του, ανοιγει μονο του οποτε θελει, σβηνει ΟΛΑ τα αρχεια απο μεσα μετα απο το reset, κανει τα παντα μονο του!!!!!! κακη κινεζικη ποιοτητα, ΧΑΛΙΑ!!! Τι να πω? Παρολο που ειναι dual core 1.5 ghz, ειναι χαλια! θα το παμε στο πλασιο να το κοιταξουν, αλλιως, δεν γινεται. Εγω εχω το ταμπλετ vero , dual core 1.6 ghz , το εχω εδω και ενα χρονο, και μια χαρα δουλευει, μεχρι τωρα, εσβησε μονο του μονο 3-4 φορες, και δεν κολλαει σχεδον καθολου! Ειναι μια χαρα το vero μου! απο τα φθηνα ταμπλετ, προτεινω την μαρκα vero σε ολους, και αν ειναι κινεζικο!

 

πεστα..κοιτα οταν πρωτοειδα τα turbo-x κινητα-ταμπλετες..ειπα κατευθειαν μου θυμιζουν καθαρες κινεζιες τι το παρεις απο το πλαισιο τι το παρεις απο κανα κινεζο ιδια υλικα κατασκευης!:lol: ειναι για κλαματα.ελπιζω καποια στιγμη ολοι να ξυπνησουν και εμεις που παμε ακομα και τα αγοραζουμε και αυτοι που τα παραγουν ΑΙΣΧΟΣ!

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...