Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω εχω στο κινητο καποιες εφαρμογες, ετσι προσπαθησα να τις κατεβασω στο ταμπλετ απο τον browser και μου ελεγε "ηδη εχετε κατεβασει" και σε αλλες που δεν εχω στο τηλ "το play market δεν υποστηριζει αυτο το γκατζετ" καπως ετσι. Αλλα υπαρχουν αλλες σελιδες, παρομοιες με το μαρκετ, εκει θα βρεις τα παντα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπέπεσε στην αντιληψή μου αυτό το σαιτ http://szswitek.en.alibaba.com/product/760617600-218378240/10_1_Android_Tablet_PC_with_3G_Bluetooth_and_Dual_core_CPU.html το συγκεκριμένο μοντέλο είναι το hive iii 3g και παρασκευάζεται στο Guangdong, China,αλλά αυτο που μου κέντρισε την εντύπωση είναι οτι μέσα έχουν όλες τις εφαρμογές της google,όποτε οι άνθρωποί του πλαίσου βάλανε το χεράκι τους..Το συγκεκριμένο σάιτ απευθύνεται σε επιχειρηματίες όπως το πλαίσιο και από οτι αναφέρει έχει την δυνατότητα πώλησης μέχρι 60.000 κομμάτια(μονο για το συγκεκριμένο μοντέλο) ο.0 .Χρυσές δουλείες κάνει το πλαίσιο,αγόραζει το ένα τάμπλετ 100 ευρώ και μας το πουλάει 200,και το χείροτερο παίρνει και τα λέφτα του βάζοντάς το slide me αντί του google play.και ναι τελικά απο ότι το τσεκάρω το σάιτ,όριστε το κινέζικο μάρκετ τού πλαισίου http://szswitek.en.alibaba.com/ Edited by xristos2133
προσθετα στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι μυστικό τα κινεζάκια που πουλάει. Ξεχνάς όμως να ότι έχει και ΦΠΑ, φόρους, υπαλλήλους, πάγια έξοδα κλπ Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι φαν του πλαισίου αλλά μόνο για υπολογιστές.ταμπλετ απλά τραγικά.ειδικά όταν κινέζοι πληρώνουν δικαιώματα και έχουν play store ΑΠΑΙΤΩ από εταιρεία χώρας στην Ευρωπαϊκή Ένωση να πληρώσει τα δικαιώματα της πιο βασικής εφαρμογής! Έλεος.
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα spice με android 2.3(ή 2.6..)το οποιο ξαφνικα νεκρωσε.

το βαζω να φορτισει,δειχνει πορτοκαλι λαμπακι αλλα δεν παιρνει μπρος με τιποτε.

ειμαι εκτος εγγυησης,οποτε θα πρεπει να δω εαν μπορω να κανω κατι μονος μου.

πως μπορω να το τσιγλησω?να του περασω ας πουμε μεσω odin η κατι παρομοιο,

παλι νεο λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι το Turbo-X Tablet Twister 7’’ το οποίο έχει Α9 στο1,5GHz -και λογικά θα είναι πιο γρήγορο- γιατί το θέλω για media player, κυρίως για τα παιδιά (για να μην τους δίνω το κινητό μου κάθε φορά). Από επιδόσεις μπορώ να φανταστώ ότι απλά παιχνίδια, video κλπ τα πάνε μια χαρά τα tablets του Πλαισίου. Το θέμα είναι από αντοχές πως τα πάνε ? Έχει κάποιος από εσάς αντίστοιχη "εμπειρία" να μας διαφωτίσει ?

 

Έχει κανείς άποψη; Το έβαλε το πλαίσιο 69 ευρώ και το ψιλοσκέφτομαι... :!: Για να μην ανοίγω το λάπτοπ άμα θέλω να δω κάτι πχ όταν είμαι στον καναπέ ή στην κουζίνα. Αξίζει ή μάπα τελείως;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη; Το έβαλε το πλαίσιο 69 ευρώ και το ψιλοσκέφτομαι... :!: Για να μην ανοίγω το λάπτοπ άμα θέλω να δω κάτι πχ όταν είμαι στον καναπέ ή στην κουζίνα. Αξίζει ή μάπα τελείως;

 

Ακριβως το ιδιο με σενα σκεφτομουν και γω χθες που κοιταγα ενα οικονομικο ταμπλετ.

Το καλοβλεπω το συγκεκριμενο καθως ειχα το spice 3 και για αυτα που ηθελα ημουν πολυ ικανοποιημενος. Το μονο κακο που βλεπω ειναι η πολυ μικρη μπαταρια. Μαλλον δεν θα το παρω για αυτον τον λογο. Δεν ειναι οτι το βγαζω απο το σπιτι αλλα δεν θελω να το χω και ολη μερα στην πριζα.

Το spice 3 μου δινε 3μιση ωρες οθονη στην καλυτερη με τερμα κατω φωτισμο και ειχε μπαταρια 3000+ mAh.. Δεν θελω να φανταστω ποσο θα βγαζει αυτο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας,

Πήρε ο αδερφός μου ένα tablet απο Plaisio(τι το 'θελε) το οποίο ειναι κλασσικός Κινεζός.

Πειραματίστηκα με το firmware μπας και περασω κανα Cyanogen και δουλεψει ανθρωπινά αλλά απο απροσεξία μου δεν έκανα backup το original firmware(είναι custom απο Πλαισιο) και τώρα έχει τουβλώσει και δεν βρίσκω πουθενά το firmware του να το ξαναπεράσω.

Το εν λόγω tablet ειναι το Wavy 9" :

4.1.1 Jellybean

Α13 Allwinner - A8 Cortex μονοπυρηνο! :mad:

Παρακαλώ όποιος έχει αγοράσει το ίδιο tablet να δώσει μια βοήθεια γιατι το Πλαίσιο δεν μου δίνει το firmware!!! και θέλει να το πάω πίσω να το περάσουν αυτοι, αλλά ξέρω οτι θα το πληρώσω ακριβά γι'αυτό.

Κάντε μου PM όποιος έχει το ίδιο και θα τον καθοδηγήσω εγώ πως να κάνει dump το firmware ,αλλιως το κόβω να το έχω για σουβέρ...

Ευχαριστώ έκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Υπερπροσφορά ή να φεύγουν τα Σαπάκια ?

 

Turbo-X WiTab II + Xbox 360 4GB = 540 euro

 

Όταν είδα πριν καιρό το τάμπλετ με φόβισαν τα 2GB μνήμης και η μπαταρία ... δεν ξέρω αν το έχει πάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Υπερπροσφορά ή να φεύγουν τα Σαπάκια ?

 

Turbo-X WiTab II + Xbox 360 4GB = 540 euro

 

Όταν είδα πριν καιρό το τάμπλετ με φόβισαν τα 2GB μνήμης και η μπαταρία ... δεν ξέρω αν το έχει πάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις ?

εγω παντως αν και ενθερμος υποστηρικτης turbox σε υπολογιστες,οταν ειδα οτι τα ταμπλετ ΔΕΝ εχουν playstore δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασω τετοιο πραγμα!ουτε τα δικαιωματα δεν θελουν να πληρωσουν οταν τα πληρωνει η καθε εταιρεια κινεζικη πλεον!(ενταξει αυτο το tablet ειναι win αλλα μιλαω για τα android) Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Ψαχνω για 10 ιντσες με ISP . μεχρι 200ε περιπου. Εχω βαλει στο ματι το Turbo-X Tablet Hive IV 10.1''

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-Tablet-Hive-IV-10-1-M10A9.htm

Το ερωτημα μου ειναι ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ Turbo-x Tablets καταληγουν στο Stockhouse απ επισκευή! Χαλανε τοσο ευκολα? Με προβληματιζει εντονα.

Αλλιως παω αλλου πχ Ainil Novo, Pipo

Edited by nkoumo
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα.

Πρώτη φορά γράφω κ ήθελα μία απλή πληροφορία....

Αγόρασα προχθές το TURBO-X TWISTER κ έχω φάει το internet να βρω κανέναν τρόπο να κάνω root το συγκεκριμένο tablet (χωρίς να σημαίνει ότι έχω ξανακάνει root κάποιο tablet παρά μόνο σε κινητά (sony xperia e dual-huawei,κ.λ.π.).

Η ιδιαιτερότητα που ΄χει το συγκεκριμένο tablet είναι ότι δν έχει volume buttons, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις ούτε Boot recovery μήπως κ κάνεις κανά update από την sdcard κ.λ.π. όπως με τα κινητά. Μόνο ένα πρόγραμμα βρήκα που μπορούσε να κάνει σοφτγουερικά αυτό το recovery.

Είναι το srsroot (http://www.srsroot.com/) το οποίο θεωρώ ότι είναι το καλύτερο που έχω βρει μέχρι τώρα που με ένα κουμπί δοκιμάζει κ τελικά βρίσκει από μόνο ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για root κ εσύ απλά ακολουθείς τις οδηγίες που βγαίνουν στην οθόνη.

 

Όμως ούτε κι αυτό μπόρεσε να κάνει κάτι...

 

Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, βασικά δεν έχω μάθει αν μπορεί να γίνει root το συγκεκριμένο tablet ή όχι. Δεν μπορώ να το ψάξω γιατί δν ξέρω με ποια ονομασία tablet να το ψάξω... Με την δική του πάντως πολύ λιγα έχω βρει.

 

Αν δν μπορεί να γίνει root, τότε να σταματήσω να ψάχνω κ να πάω να κοιμηθώ ήσυχος!

Αν ξέρει κάποιος αν μπορεί να γίνει κ το έχει κάνει κ ο ίδιος θα του ήμουν ευγνώμον αιώνια!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα.

Πρώτη φορά γράφω κ ήθελα μία απλή πληροφορία....

Αγόρασα προχθές το TURBO-X TWISTER κ έχω φάει το internet να βρω κανέναν τρόπο να κάνω root το συγκεκριμένο tablet (χωρίς να σημαίνει ότι έχω ξανακάνει root κάποιο tablet παρά μόνο σε κινητά (sony xperia e dual-huawei,κ.λ.π.).

Η ιδιαιτερότητα που ΄χει το συγκεκριμένο tablet είναι ότι δν έχει volume buttons, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις ούτε Boot recovery μήπως κ κάνεις κανά update από την sdcard κ.λ.π. όπως με τα κινητά. Μόνο ένα πρόγραμμα βρήκα που μπορούσε να κάνει σοφτγουερικά αυτό το recovery.

Είναι το srsroot (http://www.srsroot.com/) το οποίο θεωρώ ότι είναι το καλύτερο που έχω βρει μέχρι τώρα που με ένα κουμπί δοκιμάζει κ τελικά βρίσκει από μόνο ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για root κ εσύ απλά ακολουθείς τις οδηγίες που βγαίνουν στην οθόνη.

 

Όμως ούτε κι αυτό μπόρεσε να κάνει κάτι...

 

Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, βασικά δεν έχω μάθει αν μπορεί να γίνει root το συγκεκριμένο tablet ή όχι. Δεν μπορώ να το ψάξω γιατί δν ξέρω με ποια ονομασία tablet να το ψάξω... Με την δική του πάντως πολύ λιγα έχω βρει.

 

Αν δν μπορεί να γίνει root, τότε να σταματήσω να ψάχνω κ να πάω να κοιμηθώ ήσυχος!

Αν ξέρει κάποιος αν μπορεί να γίνει κ το έχει κάνει κ ο ίδιος θα του ήμουν ευγνώμον αιώνια!

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα φίλε,

Έχει παρατηρηθεί γενικά πως τα περισσότερα tablets turbo-x είναι ήδη rootαρισμένα από την μαμά Πλαίσιο, για να μπορούν να περάσουν τις δικές τους εφαρμογές και οτιδήποτε άλλο...

Για να το καταλάβεις αν τελικά είναι κι αυτό δοκίμασε να κατεβάσεις έναν άλλον launcher (όπως π.χ. τον nova) και πήγαινε στο συρτάρι εφαρμογών και λογικά θα βρεις το app superuser (που σημαίνει πως είναι)... Αν και με αυτό δεν κάνεις δουλειά τότε δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση κ ευχαριστώ κ για το nova Launcher το οποίο μου φάνηκε ότι πάει πιο γρήγορα από το μαμίσιο....!

Πάντως (εκτός από το γεγονός ότι με το root checker που έβαλα, μου έβγαζε ότι δν είναι root) τώρα που 'χω βάλει το Nova, το μόνο app που βρίσκω στο συρτάρι με τις εφαρμογές, είναι ένα AppInstaller... Να υποθέσω ότι δν είναι αυτό... Πάντως αυτό που μου είπες δν το βλέπω πουθενά.

Οπότε αν δν είναι ήδη root από το Πλαίσιο, λες να μην την ψάχνω άλλο; Ούτε πρόκειται να γίνει κάποια στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση κ ευχαριστώ κ για το nova Launcher το οποίο μου φάνηκε ότι πάει πιο γρήγορα από το μαμίσιο....!

Πάντως (εκτός από το γεγονός ότι με το root checker που έβαλα, μου έβγαζε ότι δν είναι root) τώρα που 'χω βάλει το Nova, το μόνο app που βρίσκω στο συρτάρι με τις εφαρμογές, είναι ένα AppInstaller... Να υποθέσω ότι δν είναι αυτό... Πάντως αυτό που μου είπες δν το βλέπω πουθενά.

Οπότε αν δν είναι ήδη root από το Πλαίσιο, λες να μην την ψάχνω άλλο; Ούτε πρόκειται να γίνει κάποια στιγμή;

Κατάλαβα, μάλλον τότε δεν θα είναι...Αυτό στο είπα γιατί στο δικό μου (SPICE IV) αφού έβαλα έναν άλλον launcher μου το έδειξε στο συρτάρι και το κοίταξα πως όντως ήτανε...(rooted), τι να σου πω δεν ξέρω...δοκίμασε πάντως τις λύσεις που έχουν προαναφερθεί στο forum για root άλλων tablets μπορεί και να πιάσει

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όποιος θέλει να κάνει root το Strike II βρήκα επιτέλους τρόπο (μου πήρε κάτι ώρες ψάξιμο και δοκιμές για φίλο)

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να μπείτε στο recovery και να κάνετε flash ένα zip

Το zip αρχείο θα το βρείτε εδώ

http://ge.tt/api/1/files/2ujyScg/0/blob?download

 

1. Κατεβάστε το zip στο tablet (εγώ δεν είχα τοποθετήσει microsd)

2. Mπείτε στο recovery (θα χρειαστεί να το συνδέσετε με PC και να εγκαταστήσετε drivers)

a. Ένας τρόπος είναι να δώσετε την εντολή 'adb reboot recovery' στο PC (για αυτούς που ξέρουν)

β. Ή εναλλακτικά στο SRSRoot πατάτε "ADB Toolbox" και μετά "Reboot Recovery"

3. Το tablet θα ανοίξει στο recovery, όπου σέρνοντας το δάχτυλο στην οθόνη αλλάζετε επιλογή και με το power button ολοκληρώνετε την επιλογή. Επιλέγετε λοιπόν "apply update from external storage" και μετά το utoo-root-signed.zip αρχείο από το βήμα ένα σε όποιο φάκελο το έχετε.

 

Αυτό ήταν! Ανοίξτε μετά κανονικά το tablet και έχετε root!

 

Source: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=45184511#post45184511

Nokia 3310 (RIP από τον πατέρα μου) > Nokia 3650 (εχάθη σε παραλία) > Nokia 6600 (εχάθη σε μπαρ) > Nokia N93 (εκλάπη σε λεοφωρείο) > Nokia N95 (εκλάπη από αυτοκίνητο) > Nokia 5800 (ακόμα ζωντανό) > HTC Decire (εδώθη) > Motorola RAZR (RULES!)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Ψαχνω για 10 ιντσες με ISP . μεχρι 200ε περιπου. Εχω βαλει στο ματι το Turbo-X Tablet Hive IV 10.1''

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-Tablet-Hive-IV-10-1-M10A9.htm

Το ερωτημα μου ειναι ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ Turbo-x Tablets καταληγουν στο Stockhouse απ επισκευή! Χαλανε τοσο ευκολα? Με προβληματιζει εντονα.

Αλλιως παω αλλου πχ Ainil Novo, Pipo

 

Να πας. Γενικως τα τουρμπο ειναι μαπα και δεν αξιζουν τα λεφτα τους. Με 200€ παιρνεις απο τα καλυτερα κινεζικα που κυκλοφορουν με τετραπυρινο R3188. Αν πας σε Α31 τετραπυρινο παιρνεις 10.1 ρετινα με 150€ .

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω το twister 7 δεν είναι root απο την μάνα έχω ψάξει λίγο στο internet αλλά δεν έχω βγάλει άκρη πως να του κανω , καμιά ιδέα;
Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Για κατόχους Breeze II:

Πρόσφατα εγκατέστησα CWM χάρη σε αυτό τον οδηγό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39114713

Επειδή το tablet λαγκάρει του π**στη, άρχισα να ψάχνω για καμιά rom. Το Breeze II έχει επεξεργαστή Allwinner Α13, οπότε ψάχνοντας στο google βρίσκουμε και διάφορες custom roms π.χ. αυτή και αυτή, οι οποίες φυσικά αφορούν τις εκατοντάδες κινεζιές που κυκλοφορούν με τον επεξεργαστή αυτό και όχι το Breeze II συγκεκριμένα. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στους drivers που χρειάζονται για την οθόνη αφής, την κάμερα κλπ οπότε δεν έχω μπει στον κόπο να περάσω καμία λόγω του κινδύνου να μπρικάρω το τάμπλετ. Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα του CWM backup αλλά φοβάμαι soft brick αν γυρίσω από CM10 στην stock ICS.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο με turbo-x tablet για να δώσει συμβουλές;

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλές Γιορτές εύχομαι να έχουμε όλοι.

 

Μόλις έφτασε στα χέρια μου ένα tablet turbo x Slice.

Αν και δεν είμαι fan του εν λόγω brand εκ πρώτης όψεως με ενθουσίασε η πρώτη επαφή μαζί του.

Εκεί που έπαθα το ΄΄εγκεφαλικό ΄΄ όμως ήταν όταν παρατήρησα ότι δεν έχει ''play store'' και μετά από μία γρήγορη αναζήτηση στο forum ανακάλυψα ότι όντως υπάρχει πρόβλημα.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής :

αξίζει σαν συσκευή για τα 135 ευρώ που έδωσα να το κάνω root (εφόσον γίνεται?) και αν το κάνω θα παίρνει play store?

 

ή

 

να τους το πάω πίσω....???

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια!!!εχω ενα tablet turbo-x(μην με ρωτατε μοντελο γιατι κατα τυχη έπεσε στα χέρια μου) το οποίο δουλευε κανονικα για 3 μηνες αλλα μετα άρχισε τα δικα του.Αρχικα, οταν το ανοιγα εμφανιζοταν το κλασσικο λογοτυπο turbo-x και δεν προχωρουσε απλα έμενε εκεί μέχρι να κλείσει απο μπαταρία.Πάτησα το reset το φόρτισα και λειτούργησε κανονικα για 1 μήνα.Τωρα μου κάνει παλι το ίδιο και το κανω reset αλλα δεν ανοιγει.:(

Οποιος μπορεί ας βοηθήσει για τι μου είμαι στην αναμονή για νέο PC και δεν το tablet ειναι το μόνο μέσο να σερφάρω...Ευχαριστω πολύ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σας πως σωζω τις ρυθμισεις apn για ιντερνετ σε Hive 3

τις περναω και δεν τις κραταει επρεπε να εχει καπου save 'η κατι?για κοσμοτε

 

παω στις ρυθμισεις APN και ενω αφηνει να βαλω τα στοιχεια που βρισκω η επιλογη

Ενεργοποιηση/απενεργοποιηση vpn ειναι γκρι δηλ δεν με αφηνει να το πειραξω και τικαρισμενο το To APN εχει ενεργοποιηθει αλλα δεν με αφηνει να το ξετικαρω πχ

 

Επισης ενω εχω τη σιμ μεσα μονο οταν συνδεομαι μεσω wifi στο οικιακο δικτυο μου βγαζει το σημα 3G Cosmote κατω απο το ρολοι.. Μολις βγω απο το οικιακο δικτυο μου εξαφανιζει κι αυτο..

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...