Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Egw den vlepw kamia diafora!(ektos apo tin timi!!)

 

Sokos egw tha epairna transcend, oxi gia kanena allo logo alla epeidi mou akougetai pio gnwsti etairia!

Παιδια υπαρχει διαφορα!Η μια ειναι πολυ πιο γρηγορη απο την αλλη!Η SANDISK ULTRA II ΕΙΝΑΙ HIGH SPEED και εχει ταχυτητες αναγνωσης και εγραφης 10 mb/s ενω η SANDISK GAMING ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ HIGH SPEED και εχει ταχυτητες αναγνωσης και εγραφης γυρω στα 5 mb/s!Υπαρχει διαφορα!;) Εγω εχω να προτεινω,την αγορα μιας SONY MEMORY STICK DUO PRO HIGH SPEED 2GB απο τον χρηστη Capone,οπως εκανα κι εγω,στα 100 ΕΥΡΩ!!(ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ).

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω θελω να παρω μια mini SD για το 6280 και εχω βρει μια που εχει ταχυτητα 80x αλλα δεν ξερω αν θεωρειται γρηγορη γιατι εχω δει και αλλες που ειναι στα 150x υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ τους?
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω θελω να παρω μια mini SD για το 6280 και εχω βρει μια που εχει ταχυτητα 80x αλλα δεν ξερω αν θεωρειται γρηγορη γιατι εχω δει και αλλες που ειναι στα 150x υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ τους?

Δεν θα καταλαβεις διαφορα,στο κινητο τουλαχιστον!Αναλογως τι θες....Εμενα προσωπικα με ενδιεφερε η ταχυτητα...Γιατι πηρα καρτα δυο γιγα και πως να την γεμισω αν ηταν απλη.Αναλογως τι ζητας....

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=14_32_94&products_id=1972

ειναι καλη για ενα μετριο χρηστη με ν80?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια miniSD-2GB(όχι να την παραγγείλω απο το Internet)για το NOKIA N93.

(1)Ξέρετε τίποτα τιμές απο μαγαζιά...???

(2)Να την πάρω απο τώρα ή με συμβουλεύετε να περιμένω να βγει πρώτα το Ν93 μήπως και πέσουν οι τιμές...???

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=14_32_94&products_id=1972

ειναι καλη για ενα μετριο χρηστη με ν80?

Οχι απλα καλη!Πολυ καλη ειναι!Και σχετικα γρηγορη ειναι!Μια χαρα ειναι...Μην το σκεφτεσαι.Τσιμπα την...

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

To N93 αργει ακοοοοοοοοοοομα.

Συμφωνω.Καλυτερα να περιμενεις να πεσουν κι οι τιμες.Δεν σε συμφερει να την παρεις απο τωρα.

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Ego exo mia 512 apo plaisio Transcend 40E gia to N70 mou, isos argotera paro 1gb :D
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχετε βρει mmc των 4Gb με λιγότερα από 100 δολλάρια (σαν αυτές που υπάρχουν σε αφθονία στο ebay);
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχετε βρει mmc των 4Gb με λιγότερα από 100 δολλάρια (σαν αυτές που υπάρχουν σε αφθονία στο ebay);

Καλα στο e-bay ορεξη και χρονο να εχεις να ψαχνεις,ειδικα για μνημες.... εαν κανεις αναζητηση θα σου βγαλει τοσα αποτελεσματα οσα και το ''στοκ'' αποθηκης του ..............πλαισιου.;) ;) ;)

[sIGPIC][/sIGPIC] ........Ο Χρόνος είναι Χρήμα ! ! ! ! !
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρίξει μπόλικο ψάξιμο στο αμερικάνικο, γερμανικό, αγγλικό, ισπανικό και γαλλικό ebay. Λέω αν κάποιος ξέρει για φθηνότερα από τα περίπου 78.5 ευρώ που μου βγαίνει (99 δολλάρια). Τώρα θα μου πείτε κάρτα 4gb gia κάτω από 80 ευρώ και ψάχνεις κι άλλο; Απλά αναρωτιέμαι....
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

To πλαισιο εφερε πολυ φθηνες sd (για Ελλαδα) 1gb στα 30ε, 2gb στα 70ε και 4 gb στα 180ε. Για επαγγελματικες ψηφιακες δεν ξερω αν κανουν αλλα για κινητα, ppc και απλες ψηφιακες, ειναι μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου επιστράφηκε καινούρια κάρτα. Βέβαια όχι χωρίς παράπονα από μέρους μου.

 

Το ιστορικό έχει ως εξής:

 

Ανακάλυψα πως μία κάρτα Sandisk 1GB που είχα δεν συμπεριφερόταν σωστά (συγκεκριμένα, την διάβαζαν μόνον 1 reader συγκεκριμένος και τα PDAs - όλα τα υπόλοιπα αποτύγχαναν). Αποφάσισα πως θα ήταν συνετό μια και ήταν στην εγγύηση (5 χρόνια έχουν) να την επιστρέψω και να μου την επισκευάσουν ή να μου την αντικαταστήσουν.

 

Μια και η κάρτα ήταν δώρο (αγορασμένη από κάποιο κατάστημα στο Ηνωμένο Βασίλειο) και δεν είχα διαθέσιμη την απόδειξη, θεώρησα σωστό να επικοινωνήσω με την εταιρία κατευθείαν και να με κατευθύνουν αυτοί. Μου πρότειναν να επικοινωνήσω με τον επίσημο αντιπρόσωπό του στην Ελλάδα, την Δαμκαλίδης Α.Ε (http://www.damkalidis.gr/) όπως και έπραξα.

 

Κάποιος τεχνικός της εταιρίας με προέτρεψε να την αποστείλω για έλεγχο. Το έκανα στα μέσα Μαρτίου με δικά μου έξοδα με συστημένη επιστολή ΕΛΤΑ. Η κάρτα επιστράφηκε μετά τις 24/3 (μία εβδομάδα μετά περίπου) με την απόδειξη να λέει "Δωρεάν έλεγχος και ρυθμίσεις λειτουργειών...format". Η κάρτα και πάλι δεν δούλευε σωστά - και μάλλον κανείς δεν μπήκε στον κόπο να την ελέγξει αν όντως δούλευε, απλώς της έγινε format (που ούτως ή άλλως το είχα κάνει και εγώ).

 

Ξανά επικοινωνία με Sandisk στις ΗΠΑ όπου ξεκάθαρα μου λένε "πείτε στον αντιπρόσωπο να σας την αλλάξει ή στείλτε την σε εμάς (στις ΗΠΑ)". Είπα να δοκιμάσω και πάλι με την αντιπροσωπεία εδώ. Μίλησα και πάλι με τεχνικούς, ανέφερα ότι από την ίδια την Sandisk μου είπαν ότι πρέπει να αλλαχτεί (έχω φυσικά και όλα τα σχετικά e-mail) και εν τέλει μου απάντησαν "ΟΚ, στείλτε την να την αλλάξουμε", όπως και έπραξα (πάλι με έξοδα αποστολής δικά μου).

 

Η αλλαγή καθυστέρησε 2+ εβδομάδες - έτυχε να είναι Μεγάλη Εβδομάδα και έπειτα δεν είχαν διαθέσιμα κομμάτια. Φυσικά κανένας δεν επικοινώνησε μαζί μου να μου πει τουλάχιστον τι γίνεται - έπρεπε εγώ 2 φορές την εβδομάδα να ασχολούμαι με το θέμα της κάρτας. Τα τηλέφωνα επικοινωνίας τα είχαν όλα (σταθερό, κινητό), έχω αναγνώριση κλήσεων και δεν γίνεται να χάσω κλήση.

 

Στην τελευταία επικοινωνία μου είπαν "ναι θα την αλλάξουμε, πως θέλετε να σας την στείλουμε; ΕΛΤΑ ή Courier;". Προφανώς επειδή κουράστηκα, είπα Courier. Αυτό που ξέχασε όμως να αναφέρει ο τεχνικός είναι ότι θα χρεωνόμουν τα έξοδα αποστολής.

 

Συνολικά πλήρωσα 11.80 ευρώ στο Courier, περίπου 5 ευρώ στα ΕΛΤΑ (σύνολο 16+ ευρώ) και πάνω από μήνας χαμένος χρόνος. Για την ιστορία, μία τέτοια κάρτα κοστίζει γύρω στα 45 ευρώ αυτή τη στιγμή, δηλαδή πλήρωσα το 1/3 της κάρτας.

 

Αν και είμαι ευχαριστημένος από τα προϊόντα της Sandisk, η αντιπροσωπεία δεν επιτελεί σωστά το έργο της και θα ξανασκεφτώ πολύ σοβαρά αν θα ξαναγοράσω προϊόντα των οποίων ο αντιπρόσωπος είναι η Δαμκαλίδης Α.Ε.

 

Ιωάννης Α. Παπαδόπουλος

 

ΥΓ όλα τα σχετικά e-mail και αποδείξεις είναι διαθέσιμες.

one's freedom stops where others' begin

http://dop.freegr.net/

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, με αποδείξεις και στοιχεία. Αυτή είναι η δύναμη των forum, να γνωστοποιούμε στους υπόλοιπους τις καλές ή κακές μας εντυπώσεις!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρήκα στο expansys.com μια OPA MMC DV RS 1GB 30ευρώ!Σκεφτομαι να τη πάρω για το ν70 μου.Λέτε να τη πάρω?Θα είναι καλή?το site είναι γνωστό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγορασα την 1GB μνημη transflash απο τον φωτοδεσμο 55 ευρω τελικη τιμη.Στο site λεει 58 ευρω.Ειναι ultra II 60x και εχει adaptor για sd.

 

 

 

http://www.photoagora.gr/index.php?action=product&id=4191&prevaction=category&previd=34&prevstart=0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή εδώ λέει τίποτα;Θέλω να την πάρω για το 6280 μου...:O http://www.photoagora.gr/index.php?action=product&id=4140&prevaction=category&previd=34&prevstart=0

MIa xara einai.Kai ftini sxetika..

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...