Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα ελπίζω να συγχωρείται κάνα λάθος απειρίας. Η κάρτα που έχω είναι samsung δε ξέρω τι class και σκέφτομαι για transcend class 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν η κλάση της καινούριας κάρτας είναι μεγαλύτερη από αυτή της παλιάς τότε είσαι μια χαρά. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά γειά σας..θα πάρω μια 8αρα κάρτα για το lg gt540 μου γιατι δεν μου φτάνει η διάρα...

απλα ήθελα να σας ρωτήσω..αυτή εδώ :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553988

θα είναι συμβατή με το τηλέφωνο;επίσης,θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια διαδικασία για να ''αλλάξω''την παλια κάρτα με αυτήν που θα αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά την πήρα την κάρτα, αλλα μου βγάζει στο κινητό κάθε τρεις και λίγο:

η κάρτα εχει αφαιρεθεί και κάτι τετοια!

υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσουμε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα format στην καρτα μνημης αφου πρωτα κανεις Backup.
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια! πριν απο καιρο ειχα κανει κρυπτογραφηση σε μια καρτα μνημης 4gb και μετα την ειχα χασει. τωρα που την βρηκα εχω αλλαξει windows στο κινητο και δεν την αναγνωριζει πουθενα. ουτε στο p3300 ουτε στο Omnia Ουτε σε card reader..
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας!

 

Προσφατα αγορασα μια microsd, των 4 γιγα. Εκει που πηγα να μεταφερω δεδομενα, η μεγιστη ταχυτητα που πιανω είναι 19 kb/sec. Σε οποιοδηποτε τυπο αρχειου!

 

Μπορω να κανω κατι για να στρωσει η καρτα η ειναι για επιστροφη?

 

(Δοκιμασα φορματ, μετατροπη σε FAT αντι για FAT32)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδιά μόλις αγόρασα μία κάρτα αστέρι, Toshiba 16GB, class 4, 5 χρόνια εγγύηση, από Eshop, 35 ευρώ...

 

Αλλά το χαζοκινητό μου έχει προβλήματα ασυμβατότητας και δεν την βλέπει!!!

Edited by zxr
Αγγελία

Samsung Galaxy Note II is still ROCKING !!!

My Galaxy Note Pro 12.2" is there for my educational purposes...

But Galaxy Tab Pro 8.4 is THE KING!!

SAMSUNG still rules !!! :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες βοηθήστε! Έχω Motorola EX128 με κάρτα 4 Gb.

Το τηλ. βλέπει την κάρτα κανονικά όπως και το USB καλώδιο που χρησιμοποιώ για την σύνδεση με το PC. Το PC όμως δεν βλέπει τίποτα! Πως θα περάσω αρχεία στον υπολογιστή? Όταν συνδέω το USB στο κινητό με ρωτάει αν θέλω να το κάνω mass storage device (...."μαζική αποθήκευση" το λέει μου πήρε λίγες μέρες να καταλάβω τι εννοεί :lol: ) ή θύρα COM. Ότι και να επιλέξω το ίδιο κάνει δεν γίνεται τίποτα. Το θεωρώ τραγικό ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ αναφορά σε αυτά τα θέματα στο manual :wacko: . Α τέλος να πω ότι και το Motorola Phone Tools που κατέβασα επίσης ΔΕΝ αναγνωρίζει το κινητό αυτό... Πήρα το κινητό φάντασμα τελικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τα σχόλια για το τραγικό μάνουαλ παραμένουν αλλά άλλαξα πλακέτα εντός εγγύησης και τώρα όλα ΟΚ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ.

Ελπίζω ότι έχω θέσει σε σωστό μέρος του φόρουμ την απορία μου η οποία είναι η εξής..

Έχω αγοράσει το SAMSUNG GALAXY GT-I5800 και ο κατασκευαστής αναφέρει πως μπορεί να γίνει επέκταση μνήμης στα 32 GB. Είναι δυνατόν κάποιος να με κατατοπίσει πως μπορεί αυτό να γίνει;

 

Ευχαριστώ πολύ..!!!

Edited by Kontchrist1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια γεια σας σημερα μου ηρθε η kingston micro sd 16gb hc που παρηγγειλα απο το ebay η καρτα ειναι μαλλον γνησια απο πισω γραφει ρωσσικα το θεμα ςειναι το εξης οταν μετεφερα αρχεια απο το pc στην καρτα η ταχυτητα δεν πηγε πανω απο 1.4 mb και επεσε στα 900kb ενω ειναι class 4 η καρτα πανω λεει Kingston Taiwan πως μπορω να μαθω αν ειναι γνησια η καρτα? πισω γραφει kingston.com/wa
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ.

Ελπίζω ότι έχω θέσει σε σωστό μέρος του φόρουμ την απορία μου η οποία είναι η εξής..

Έχω αγοράσει το SAMSUNG GALAXY GT-I5800 και ο κατασκευαστής αναφέρει πως μπορεί να γίνει επέκταση μνήμης στα 32 GB. Είναι δυνατόν κάποιος να με κατατοπίσει πως μπορεί αυτό να γίνει;

 

Ευχαριστώ πολύ..!!!

 

απλά σου λέει οτι μπορείς να αγοράσεις μια μνημη μεχρι 32gb..ενω αυτοι σου έδωσαν μόνο 1gb δώρο επειδη αγόρασες την συσκεύη τους..:) είναι η μνημη που την βάζεις στα πλάγια του κινητου σου και περνας τραγουδια,ταινιες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ Micro SD High Capacity (Micro SDHC) και Micro SD (Transflash).παραγγειλα ενα κινεζικο κινητο flying fg8 με android 2.2 capacitive screen και ο κινεζος στο site λεει οτι δεχεται μεχρι 16gb tf card.ποια απο τις 2 καρτες να αγορασω? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για μιά micro κάρτα για το Samsung Gallaxy S II.

Mε ενδιαφέρει να είναι η καλύτερη ανεξαρτήτως τιμής 16 ή 32 GB

Έχετε να προτείνετε κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kαλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για μιά micro κάρτα για το Samsung Gallaxy S II.

Mε ενδιαφέρει να είναι η καλύτερη ανεξαρτήτως τιμής 16 ή 32 GB

Έχετε να προτείνετε κάτι ?

 

Επώνυμη (στις κάρτες, όχι Toshiba για παράδειγμα αλλά Sandisk) και τουλάχιστον class4.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φλασαρω συνέχεια SD Android σε hd2 και είπα πάρω μια δεύτερη 16gb c4 κάρτα ,πήρα μια Kingston γιατί φοβόμουν την παλιά Toshiba 16gb , όμως η 2 μηνών Kingston χθες έκανε το εξής : την βάζω στο reader για να κάνω κάποια builds cut-paste αρχίζει και δεν τα ολοκληρώνει . Την κάρτα υπόψιν την βλέπει το pc και το hd2 και όλα τα exe τρέχουν κανονικά . Βάζοντας την στο pc μου ζητάει σαρωση να κάνω ή θα φορμάρει την κάρτα ; δεν βρήκα χρόνο να την σώσω κάπου αλλά φοβάμαι πως κάπου θα κολλήσει και δεν θα προχωράει . Το reader είναι τσεκαρισμένο . Κάποια copy-cut-paste τα έκανε ,σταματά συνήθως στο data.img που είναι μεγάλο ;;;

 

edit1:υποψιασμένος πλέον ότι κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα , προσπαθώ να την κάνω copy-paste στον σκληρό από διαφορετικές θύρες usb (στα wm)και αρχίζει να σώζει , μετά από κάποια δευτερόλεπτα όμως σταματά : "δεν υπάρχει ο προορισμός .... ;;;; " . Ενώ πριν ο explorer της συσκευής "βλέπει" την κάρτα , μετά την στάση αποθήκευσης παύει να την βλέπει και η συσκευή και το pc , μετά από soft reset επανέρχεται στην κανονική λειτουργία .

Μήπως το usb cable είναι φθαρμένο αν και αυθεντικό ;

ΤΑ ερωτήματά είναι

α.πως την σώζω ( ; ) για να προχωρήσω σε format ( ; ) ,

β.υπάρχει κάποιο software για "επισκευή" όχι πλήρους χτυπημένης κάρτας ( ; )

γ.να αρχίσω να ψάχνω την ανάκτηση ( ; )

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το eshop έχει βγάλει προσφορά τις sandisk!

Όποιος ενδιαφέρεται..

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?id=PER.569218,PER.569219,PER.569220

Link to comment
Share on other sites

υποψιν παιδια μια κορυφαια class 6 ειναι η lexar των 16 gb..σε επιδοσεις πιανει

το κατω οριο ταχυτητων των class 10..:rolleyes::D

 

απλά αγοράστε την...

 

ψαξτε στο γοογλη για συγκρισεις-reviews καρτων ,την μελετουν εκει την κατασταση..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς σε ελληνικό κατάστημα microSD ή M2 στα 32Gb ?????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...