Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

κάποιος να μου προτείνει usb 32 και 64 gb θέλω από ένα και ποιά μάρκα είναι καλή με σχετικά πιο χαμηλή τιμή,είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό,αν μπορείτε βάλτε και link.

 

Σε 32 GB εγώ πήρα αυτό είναι πολύ καλό αλλά δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα αν θέλεις ρώτα και κανέναν άλλο γι'αυτό

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.549563

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίτα αυτό είναι σε προσφορά.

 

Καλο φαινεται και ειναι 6 μερες ακομα σε προσφορα

 

Σε 32 GB εγώ πήρα αυτό είναι πολύ καλό αλλά δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα αν θέλεις ρώτα και κανέναν άλλο γι'αυτό

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.549563

 

Ωραιο φαινεται ειναι πιο γρηγορο απο το πανω αλλα 10 ευρω διαφορα αξιζει;

 

Αν υπαρχει κανεις ακομα με καποια προταση για USB 32 και 64gb θα περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω ένα Samsung s3 και του έχω πάνω και μια micro sd 16GB η όποια έχει ακόμη άλλα 2gb ελεύθερα.Θα ήθελα να πάρω μια 32αρα και θα ήθελα επίσης να μου πείτε πως θα περάσω τα δεδομένα μου από τη μια κάρτα στην άλλη.Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή θα το κάνω μέσω υπολογιστή; Επίσης θα χάσω τυχόν δεδομένα αν το κάνω με τον έναν ή τον άλλο τρόπο;

Ευχαριστώ

 

Κάποιος μια βοήθεια παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά κάνεις τα πάντα(και κρυφά αρχεια/φακελους) copy paste και θα παίζει χωρίς πρόβλημα.

 

φανταζομαι μεσω υπολογιστη θα εννοεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι

 

 

 

 

 

KINGSTON SDC10/32GB 32GB CLASS10 MICRO SDHC + 1 ADAPTOR στα 14 ευρω πως σας φαινεται; αξιζει;

καποια αλλη 32αρα στα ιδια χρηματα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αναμεσα στις μαρκες σε class 10 gia 16g ή 32g

Kingston

Sandisk

Samsung

Transcend

Toshiba

Adata

Lexar

υπαρχει κάμια που να βγαζει προβληματα ή ολες ιδιες ειναι ..... γιατι στις τιμες εχουν διαφορες μεγαλες

Υπάρχει κατι να προσεχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αναμεσα στις μαρκες σε class 10 gia 16g ή 32g

Kingston

Sandisk

Samsung

Transcend

Toshiba

Adata

Lexar

υπαρχει κάμια που να βγαζει προβληματα ή ολες ιδιες ειναι ..... γιατι στις τιμες εχουν διαφορες μεγαλες

Υπάρχει κατι να προσεχουμε ?

 

Οι διαφορές στην τιμή είναι λόγω διαφορών στην ταχύτητα. Εκτός των κλασικών Class 4, 6, 10 κλπ, υπάρχουν και νέες κάρτες που υπακούουν στα πρότυπα SD Version 3.01 και 4.0, που χαρακτηρίζονται ως κάρτες κλάσης UHS-I και UHS-II, με ανώτερο θεωρητικό όριο ταχύτητας τα 312MB/s. Οι τελευταίες είναι πιο κατάλληλες για ιδιαίτερα απαιτητικές εργασίες, όπως εγγραφή βίντεο υψηλής ανάλυσης. Θεωρώ ότι δεν είναι τόσο απαραίτητο να δίνεις τόσα χρήματα. Ακόμα και για εγγραφή βίντεο 1080p, μία καλή Class 10 σε εξυπηρετεί μία χαρά.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές στην τιμή είναι λόγω διαφορών στην ταχύτητα. Εκτός των κλασικών Class 4, 6, 10 κλπ, υπάρχουν και νέες κάρτες που υπακούουν στα πρότυπα SD Version 3.01 και 4.0, που χαρακτηρίζονται ως κάρτες κλάσης UHS-I και UHS-II, με ανώτερο θεωρητικό όριο ταχύτητας τα 312MB/s. Οι τελευταίες είναι πιο κατάλληλες για ιδιαίτερα απαιτητικές εργασίες, όπως εγγραφή βίντεο υψηλής ανάλυσης. Θεωρώ ότι δεν είναι τόσο απαραίτητο να δίνεις τόσα χρήματα. Ακόμα και για εγγραφή βίντεο 1080p, μία καλή Class 10 σε εξυπηρετεί μία χαρά.

 

Για κινητο την θελω , αλλα βλεπω παιζουν οι τιμες αναλογα με την μαρκα , με ιδιες ταχυτητες και λεω μηπως καποιες ειναι πιο εγγυημενες , ή το ιδιο ειναι ολες να παρω την φθηνοτερη ?

Οταν λες μια καλη class 10 τι εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Οπως αναφερω και στο θέμα θελω να βαλω κωδικό στην κάρτα μνήμης αν αυτο ειναι εφικτό πάντα έτσι και το θέλω σε περίπτωση που μου "κλέψουν" η "χασω" το κινητό να μην μπορούν να δουν τα αρχεία μου!! Το κινητό που εχω είναι το S3 mini και η καρτα μνημης ειναι ->http://www.e-shop.gr/kingston-sdc10-16gbsp-16gb-micro-sdhc-single-pack-p-PER.552438!!

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να έγινα κατανοητός στο τι θελω ακριβώς!!

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα θελω να αγορασω καρτα 16αρα η 32 αν η τιμη ειναι καλη

Το απο που δεν με ενδιαφερει ειτε ali ειτε ebay απλα η χωρητικοτητα της να ειναι αληθινη

εχει να προτεινει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρε απο Ελλάδα γιατι θα έχεις και εγγύηση εφόρου ζωής. Εγώ πήρα μια kingston 32 gb class 10 απο eshop και είμαι ευχαριστημένος, 14 €. Η 16αρα νομιζω κάπου στα 6,5 €
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να αγορασω καρτα 16αρα η 32 αν η τιμη ειναι καλη

Το απο που δεν με ενδιαφερει ειτε ali ειτε ebay απλα η χωρητικοτητα της να ειναι αληθινη

εχει να προτεινει κανεις κατι?

 

Καλύτερα πάρε απο Ελλάδα γιατι θα έχεις και εγγύηση εφόρου ζωής. Εγώ πήρα μια kingston 32 gb class 10 απο eshop και είμαι ευχαριστημένος, 14 €. Η 16αρα νομιζω κάπου στα 6,5 €

 

Απλα απο εξω περνεις καλυτερη φιρμα με χρηματα που θα εδινες εδω για κατι λιγοτερο επωνυμο

Αλλα οπως σωστα λεει ο τουμπανοβλαχος εδω εχεις την εγγυηση πιο αμεση και γρηγορη που για εμενα ειναι μην σου τυχει που σε τετοια προιοντα μαλλον θα σου τυχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Πείτε μου ρε παιδιά... Προσπαθώ να βρώ έναν τρόπο να κάνω το εξής και ακόμα τπτ...

 

Έχω το CUBOT X6(όχι πως έχει σημασία νομίζω), και αυτό έχει μέσα 16giga μνήμης, και έχω και μία 32άρα SD. Τα 16giga είναι απο το εργοστάσιο partitioned σε 2giga για το λειτουργικό, 2giga για εγκατάσταση εφαρμογών και 12 giga που είναι φαντάζομαι για χρήση γενικής αποθήκευσης (μουσική, ταινίες, εφαρμογές κτλ κτλ). Εδώ και 1 μήνα που αγόρασα το κινητο έχω βάλει να εγκαθίστανται αυτόματα στην εξωτερική κάρτα 32giga. Έτσι τα 12 giga του "Εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου" είναι τελείως άδεια. Θα ήθελα σε αυτό το partition λοιπον να βάλω όλες τις εφαρμογές που έχω τώρα στην εξωτερική κάρτα (την 32άρα). Εδώ και 3-4 μέρες άλλαξα την προεπιλογή στις ρυθμίσεις απο την Κάρτα SD στον "αποθηκευτικό χώρο αποθήκευσης", παρόλα αυτά καμία απο τις νέες εφαρμογές που εγκατέστησα δεν μου πήγε στον χώρο των 12 giga.

 

Επίσης να πω πως έχω βαλει 2-3 εφαρμογές που βοηθούν σε τέτοιου τύπου μετακινήσεις όπως το app2sd και το clean master αλλά καμία δεν εμφανίζει ως επιλογή την μετακίνηση προς τον "Εσωτερικό χώρο αποθήκευσης", αλλά μόνο προς τον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου(2giga) ή προς την κάρτα SD (32giga).

 

Πώς γίνεται να βάζω λοιπόν τις εφαρμογές στον "Εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο" by default, και όχι στην κάρτα SD και πώς μπορώ να μετακινήσω αυτές που είναι ήδη εγκατεστημένες από την SD στον "Εσωτ. αποθηκευτικό χώρο";

 

Αν πχ κάνω μέσω browser, cut-->paste από την καρτα SD προς τον Εσ.Απ. Χώρο, οι εφαρμογές μετά θα λειτουργούν ή θα τα κάνω όλα π(#*#@&@!α; :Ρ

 

Ευχαριστώ τα πλήθη!

Link to comment
Share on other sites

http://www.msystems.gr/index.php?keywords=Kingston+64GB+Micro+SDXC+Card+%2B+SD+Adapter+%5BSDCX10%2F64GB%5D

 

Kingston 64GB Micro SDXC Card + SD Adapter [sDCX10/64GB]

 

Ειναι της προκοπής αυτή?Class 10 αναφέρει αν και δεν πρέπει να ειναι απο τις σφαιράτες 10αρες.

Προορίζεται για Note 3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Αγορασα ενα alcatel c7 dual 7041d και δοκιμαζοντας διαφορες καινουργιες καρτες micro sd εξακολουθει να εμφανιζει οτι η καρτα ειναι κατεστραμμενη, ζηταει να κανω format και συνεχιζει να εμφανιζει το μηνυμα οτι εξακολουθει η καρτα να ειναι κατεστραμμενη. Οι καρτες ειναι 8gb class 4 και class 10 kingston και sandisk σε αλλο κινητο samsung δουλευουν κανονικα, στο pc διαβαζονται κανονικα, εχω δοκιμασει format στο pc σε fat , ntsc,κλπ και δεν τις αναγνωριζει σε καμμια περιπτωση στο κινητο.

 

Κανω κατι λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλή προσφορά. Τι γίνεται όμως αν είναι μαϊμού.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την παλικαριά να δοκιμάσω την παρακάτω από ebay :

 

http://www.ebay.com/itm/310938520029?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

Έχουν πουληθεί πάνω από 4700 κομμάτια και ο seller έχει rating 99%. Ξέρω ότι είναι ρίσκο (να είναι πιο αργή, να μην είναι 32 GB κτλ) αλλά είμαι διατεθειμένος να δοκιμάσω. Στη χειρότερη να πάρω τα χρήματά μου πίσω (σε όσες αγορές έχω κάνει από ebay ΠΑΝΤΑ πήρα τα λεφτά μου πίσω αν τελικά το προϊόν ήταν ελαττωματικό)

 

Θα ενημερώσω σχετικα μόλις παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά samsung 32gb micro sdhc plus uhs-i class 10 με 15€

http://www.e-shop.gr/samsung-32gb-micro-sdhc-plus-uhs-i-class-10-p-PER.576899&sid=1

Edited by kostas123pao
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσφορά samsung 32gb micro sdhc plus uhs-i class 10 με 15€

http://www.e-shop.gr/samsung-32gb-micro-sdhc-plus-uhs-i-class-10-p-PER.576899&sid=1

 

Την πήρα παιδιά σήμερα θα την βάλω στο τάμπλετ Samsung tab pro και θα την τεσταρω και θα πω εντυπώσεις.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε με ανυπομονησία,πολύ καλή τιμή τόσο για την χωριτηκότητά της όσο και για το όνομα που κουβαλάει.

Αν κάνει και τη δουλειά της να πάμε για 2-3 να μας βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά samsung 32gb micro sdhc plus uhs-i class 10 με 15€

http://www.e-shop.gr/samsung-32gb-micro-sdhc-plus-uhs-i-class-10-p-PER.576899&sid=1

 

αυτη την πηρα εγω, εχω ενα tablet 8" και ειχα βαλει 32αρα class 4 και επειδη δουλευω root+link2sd σερνοτανε αστα να πανε!!! με αυτη την καρτα τι να πω ρε παιδια! τοση διαφορα!!! λες και πηρα νεο 8πυρηνο και λιγα λεω!!!! αλλο να βαζεις ΜΟΝΟ αρχεια μεσα media κτλ και αλλο να εχεις εφαρμογες που θελει ταχυτητα! την συνιστω με τα 1000!!!! :) δοκιμη σε tablet apollo quicki 811 + root + link2sd (τωρα με FAT32 και το 2ο partition στην καρτα SD).

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή της κινέζικης 32άρας πήρα αυτην για να βολευτώ προσωρινά

 

http://www.cosmodata.gr/product/64815/

 

Ταχύτητα εγγραφής 7.8 MB/s (στο laptop με τον adapter) και ανάγνωσης 10.1 ΜΒ/s.

 

Warning: Only 15263 of 15264 MByte tested.

Test finished without errors.

You can now delete the test files *.h2w or verify them again.

Writing speed: 7.81 MByte/s

Reading speed: 10.0 MByte/s

H2testw v1.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...