Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

Ποιο είναι το μέγεθος? Το fat32 δεν υποστηρίζει αρχεία πάνω από 4gb.

Δοκίμασες να τα ξαναγράψεις?

32gb είναι. περνάω μικρότερο του 4gb τις περνάει κανονικά απλός δεν τις παίζει. ναι δοκίμασα και κάνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

32gb είναι. περνάω μικρότερο του 4gb τις περνάει κανονικά απλός δεν τις παίζει. ναι δοκίμασα και κάνει το ίδιο.

 

Δοκίμασε μετά από επανεκκίνηση να ανοίξεις αυτές που δεν άνοιγε πριν. Αν τις ανοίξει φταίει ο player. Δοκίμασε άλλον.

Αν δεν, βάλε την κάρτα σε ανταπτορα σε ΗΥ, να δεις αν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μετά από επανεκκίνηση να ανοίξεις αυτές που δεν άνοιγε πριν. Αν τις ανοίξει φταίει ο player. Δοκίμασε άλλον.

Αν δεν, βάλε την κάρτα σε ανταπτορα σε ΗΥ, να δεις αν παίζει.

Φίλε μου σε pc το κάνω με ανταπτορα, Την φόρμαρα και σε ntfs αλλά τίποτα....μήπως είναι προβληματική.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε pc το κάνω με ανταπτορα, Την φόρμαρα και σε ntfs αλλά τίποτα....μήπως είναι προβληματική.:mad:

 

Αφού τα έκανες όλα και δεν παίζει και σε pc, επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!εχω το tablet bitmore 1020 εβαλα μια καρτα 16gb και καπου καπου μου βγαζει μηνυμα <<μη αναμενωμενη αφαιρεσει καρτας sd...μου το κανει οταν το αφηνω το tablet ανοιχτο αλλα με κλειστει οθονη και μου αναβει και μου βγαζει το μηνυμα...η καρτα ειναι ενταχει εχω περασει μουσικη,εικονες....δεν εχω προβλημα οταν το λειτουργο...εχω κανει format αλλα τιποτα...τι λετε να ειναι?
Link to comment
Share on other sites

θέλω 2 32αρες class 10 σίγουρα. οικονομικες

η μια για sony sole και η αλλη για zte v967s

 

τι μαρκα να κοιταξω;

αγορα αν ειναι απο ebay ή φυσικο καταστημα δε με πειραζει

 

καμια αποψη; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ειδα κατι Ultra, κατι plus, κλπ... τις διαφορες δε τις ξερω

ποια να δω;

 

Οι διαφορές είναι στην ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης.

Όσο μεγαλύτερη είναι, τόσο καλύτερη η κάρτα, αλλά και ακριβότερη.

Κοιτα την τσέπη σου και αγόρασε την πιο γρήγορη που αντέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχεις κανείς εμπειρία με κάποια/κάποιες microsd 32gb class 10 κάρτες απο ebay (τις πιο φθηνές κατά προτίμηση) ;

Για παράδειγμα:

http://www.ebay.com/itm/NEW-32G-32GB-Micro-SD-Micro-SDHC-Class-C-10-TF-Flash-Memory-Card-Free-Adapter-/111238539931?pt=AU_PocketBikes&hash=item19e6556a9b

http://www.ebay.com/itm/Free-Shipping-32G-32GB-Micro-SD-Micro-SDHC-Class-C-10-TF-Flash-Memory-Card-B-01-/261334005269?pt=US_Cellphone_Memory_Cards&hash=item3cd8b87615

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει. το πισι* και τα τηλεφωνα δε την αναγνωριζουν

μονο το ζτε την αναγνωριζει.

 

*η μαλλον την βλεπει αλλα δε μπορει να κανεις τιποτα. ειναι write protected λεει. οποτε μακρυα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα προτιμούσα να αγοράσω μία λίγο πιο ακριβή κάρτα, επώνυμη και από ελληνικό κατάστημα κατά προτίμηση, την οποία ναι, ίσως την πληρώσω και με ένα σχετικό καπέλο, παρά να πάρω ένα αμφίβολης ποιότητας προϊόν από το κάθε ebay και μετά να κλαίω τα δεδομένα μου. ;)

Ό,τι κι αν έχω πάρει σε SanDisk, Transcend και Samsung από ελληνικό κατάστημα, όλες δουλεύουν ακόμα στο ακέραιο. Βέβαια ποτέ δεν είσαι σίγουρος, ακόμα και γι' αυτές που υπόσχονται εγγύηση εφόρου ζωής, αλλά αν είναι να μου χαλάσει να μην την διαβάζει ο υπολογιστής ή η συσκευή στην οποία τη χρησιμοποιώ, τη στέλνω στο κατάστημα από το οποίο την αγόρασα και έχω μια κάποια εξασφάλιση για τα χρήματα που έδωσα (επιστροφή χρημάτων ή αντικατάσταση).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω σημερινή δημοσίευσή μου σε άλλο thread περί προβλήματος κάρτας μνήμης στο κινητό μου (Lenovο A820) και παρακαλώ θερμά για τα φώτα σας:

 

Παιδιά καλημέρα και πάλι. Κι ενώ όλα φαίνονταν να πάνε καλά στις 3 μέρες που δουλεύω το τηλέφωνο, σήμερα τα ξημερώματα, λίγο πριν ξυπνήσω, ανάβω την οθόνη της συσκευής να δω την ώρα και βλέπω στο πάνω μέρος της οθόνης να μου χει βγάλει το μήνυμα κατεστραμμένη κάρτα μνήμης SD.... Έτσι στα καλά καθούμενα..Τρελλάθηκα λέμε. Το κλείνω, το ξανανοίγω τίποτε..Τα ίδια ακριβώς. Η πλάκα είναι ότι το βράδυ που το κοίταξα τελευταία φορά, δούλευε άψογα...Η κάρτα ήταν μια 16άρα mSD Kingston Class 10... Είχε αγοραστεί το Γενάρη από το You.gr για το προηγούμενο κινητό μου, το Sony Sola και δούλεψε άψογα μέχρι σήμερα...

Πιστεύετε ότι απλά ήταν γραφτό της κάρτας να τα παίξει κι έτυχε να συμβεί λίγο αφότου την τοποθέτησα στο Lenovo? Tυχαίο συμβάν;

Έχει συμβεί σε κάποιον φίλο κάτι παρόμοιο; Να προσθέσω ότι μετά από κάποια ώρα το τηλέφωνο δεν την βλέπει καθόλου ως κάρτα εξωτερική, παρότι δεν την έχω αφαιρέσει ακόμα, μου έβγαλε κάποια στιγμή κάποιο σχετικό μήνυμα (δε θυμάμαι ακριβώς το περιεχόμενο) και αυτό ήταν. Να πω εδώ ότι λόγω της ώρας που ανακάλυψα το πρόβλημα, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να βάλω άλλη κάρτα μνήμης στο τηλέφωνο να δω αν τη βλέπει κανονικά. Αυτό λογικά θα γίνει το απογευματάκι σήμερα.

Αν θυμάμαι καλά πάντως, η συγκεκριμένη μου κάρτα είχε εγγύηση lifetime.. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση από το You.gr;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσουμε ότι δεν έχεις κάποια custom rom.

Πριν κάνεις κάτι, δοκίμασε την μνήμη σε υπολογιστή και σε κάποιο άλλο κινητό.

Αν η κάρτα είναι ελαττωματική δεν θα παίζει και στα άλλα.

Αν έχει πρόβλημα, βρες την απόδειξη και επικοινώνησε με τη you για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δεν έχω custom rom. Το κινητό απλά ήρθε ρουταρισμένο από το minideal.net για να φοράει ελληνικά και playstore. Φοράει την στοκ ρομ.

Προφανώς θα δοκιμάσω την κάρτα και στον υπολογιστή στο σπίτι. Το πιθανότερο είναι ξαφνικός θάνατος της κάρτας λες;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Ποια θα λέγατε ότι είναι η πιο γρήγορη σε write speed απο τις 32gb class 10 (από αυτές που έχετε δοκιμάσει) ;
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτη την καρτα απο ΕΒΑΥ

http://www.ebay.com/itm/SanDisk-Mobile-Ultra-32GB-32G-Micro-SDHC-Flash-Card-UHS-1-Class-10-SD-Adapter-/271044264021?pt=US_Cellphone_Memory_Cards&hash=item3f1b7f4055

 

- Speed Class 10 (Up to 30MB/sec - 200x) ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΑΙΝΙΕΣ (MATROSKA) ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ?

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΤΩΡΑ ΚΙΟΛΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

τελικα μου ηρθε σημερα η καρτα. παλι τις ταινιες τις παιζει σε slow motion :( τι στο καλο φταιει? οτι ειναι η καθε ταινια γυρω στα 2gb και δεν μπορει να την παιξει κανονικα? εχω απογοητευτει. τα απλα μικρα βιντεακια μου ται παιζει κανονικα:help::help:

Link to comment
Share on other sites

τελικα μου ηρθε σημερα η καρτα. παλι τις ταινιες τις παιζει σε slow motion :( τι στο καλο φταιει? οτι ειναι η καθε ταινια γυρω στα 2gb και δεν μπορει να την παιξει κανονικα? εχω απογοητευτει. τα απλα μικρα βιντεακια μου ται παιζει κανονικα:help::help:

 

Τα μικρά βιντεάκια προφανώς δεν είναι matroska.

Κάνε μια μετατροπή από ματροσκα σε mp4, να δούμε αν τα παίζει.

Και βάλε την ανάλυση στην ανάλυση του τηλεφώνου.

Το κόλλημα έχεις φάει, να θέλεις να βλέπεις ταινίες στο κινητό?

Εκτός από το ότι ξελιγωνει την μπαταρία, θα πάθουν και τα μάτια σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά βιντεάκια προφανώς δεν είναι matroska.

Κάνε μια μετατροπή από ματροσκα σε mp4, να δούμε αν τα παίζει.

Και βάλε την ανάλυση στην ανάλυση του τηλεφώνου.

Το κόλλημα έχεις φάει, να θέλεις να βλέπεις ταινίες στο κινητό?

Εκτός από το ότι ξελιγωνει την μπαταρία, θα πάθουν και τα μάτια σου.

 

τελικα εφταιγε το προγραμμα που τις επαιζε. Το mx player., του εκανα μια ρυθμιση στον αποκωδικοποιητη (απο s/w se h/w+) και τις παιζει κανονικα τωρα :up: :up: :up:

pavlitakis δεν βλεπω ταινιες ολοκληρες στο κινητο, απλα εχω περασμενες μεσα καποιες αγαπημενες μου κ θελω να βλεπω στιγμιοτυπα καποιες ωρες. εχω τετοια βιτσια τι να κανουμε...:grin:

Σ ευχαριστω πολυ που απαντησες σε καθε απορια μου, καλες γιορτες να εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια προσοχη στις micro sd απο ebay με μεγαλα capacity και τιμες τσαμπα. Αυτες οι καρτες ειναι 2-8Gb πραγματικα με πειραγμενο firmware να φαινεται ως capacity στα 64gb. Δεν υπαρχει 64G micro SD HC, ολες ειναι XC (eXtended Capacity) και οι τιμες τους ξεκινανε απο τα 40 ευρω (noname).

Μολις ξεπερασεις τον πραγματικο χωρο εγγραφης τα υπολοιπα αρχεια φαινονται σαν corrupted.

Σε περιπτωση αγορας τετοια καρτας τεσταρισμα με h2testw.

 

Ενα σχετικο βιντεο εδω

 

(ηθελα να φερω μερικες αλλα ευτυχως εψαξα κι εμαθα)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

sandisk ultra 64gb +adapter

 

λέτε να είναι μούφα ; έχει 3 negatives , 1 neutral , 96,8% positives και 90 μόνο κριτικές ;

22,99$

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...