Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι εννοειται με κλειστο wifi θαναι καλυτερα αλλα τι να το κανεις το ταμπλετ χωρις νετ;;;εκτος και αν επςξεργαστεις πχ εγγραφα.και γω το p3110 εχω και μολις το φορτισω,το βγαλω απτη πριζα και αρχισω να σερφαρω απο 99% παω 95% σε15 λεπτα.

 

Το ίδιο έβλεπα κι εγώ με την official 4.1.2 κι εξακολουθώ να το βλέπω και στην cyanogen 10.1.0 με next kernel ο οποίος συνδυασμός όμως κρατάει αισθητά περισσότερο μέχρι να φτάσει τη μπαταρία σε φάση φόρτισης. Στα πρώτα λεπτά πάντως κατεβαίνει το ποσοστό με την ίδια σχεδόν ταχύτητα, το αναφέρω για να πάρετε μια ιδέα και να φύγει η ανησυχία απ'τον φίλο.. εννοείται ότι το 99% με το που θα βγει το ταμπλετακι απ'τον φορτιστή ισχύει και στην custom.:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

CyanogenMod 10.1.0 stable σε συνδυασμό με τον Next Kernel 1.4.1 nooc...

Σε αυτή την έκδοση, απλά ότι σταθερότερο, ελαφρύτερο και smooth κυκλοφορεί από custom rom. Μακράν πιο smooth και από τη stock, ότι και αν κάνεις σε αυτή...

Slim, PAC και AOSPA 3.60 ακολουθούν, όλες εξαιρετικές αλλά καμία τους δεν φτάνει την αξιοπιστία της CM 10.1.0 final...

Που μπορώ να βρώ έναν step by step οδηγό για αρχάριους ώστε να εγκαταστήσω την CyanogenMod 10.1.0 stable χωρίς να αλλάξω τον Kernel;

Δυστυχώς το XDA Developers είναι χαοτικό, αλλά βρήκα αυτά τα οποία παραθέτω:

 

[GUIDE] Galaxy Tab 2 10.1 OR 7.0 Rooting/CWM/Restoring To Stock

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1722745

 

[HOW TO] Root / Install CWM Recovery On the Galaxy Tab 2 P31XX running 4.1.1 OTA

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1887757

 

[ROOT] Single Step - Flash Samsung/CWM Recovery + Root + OTA Recovery Backup

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1880010

 

[ROM][GT-P31XX][JB][4.2.2] CyanogenMod 10.1 official nightlies

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2052290

 

Υπάρχει κάποιο συγκεντρωτικό How To ή πρέπει να τα διαβάσω όλα και να αποφασίσω τη σειρά;

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρώ έναν step by step οδηγό για αρχάριους ώστε να εγκαταστήσω την CyanogenMod 10.1.0 stable χωρίς να αλλάξω τον Kernel;

.......

Υπάρχει κάποιο συγκεντρωτικό How To ή πρέπει να τα διαβάσω όλα και να αποφασίσω τη σειρά;

 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ::)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=365508

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη απογοήτευση το 3110 (μόνο wifi). δεν το έχω δοκιμάσει σε gps λειτουργία όμως τα άλα τα κάνει καλά.

Απογοήτευση για τον εξής λόγο: του συνδέω φλασάκι και δουλεύει καλά. του συνδέω φλασάκι-στικάκι 3g της βόνταφον και μου βγάζει ένδειξη για υψηλή τάση. του συνδέω ξανά μέσω εξωτερικής μπαταρίας-bank και θέλει ρυθμίσεις που η ίδια η vodafone δεν ξέρει να μας πει.

 

Το ρουτάρω και ευελπιστώ πως με την σχετική εφαρμογή θα δουλέψει το φλασάκι-στικάκι 3g της βόνταφον. Ε, πάλι τα ίδια, είτε μέσω εξωτερικής μπαταρίας-bank είτε κατ' ευθείαν.

 

Ασφαλώς και τα στικάκια της βόνταφον είναι κλειδωμένα. Ενδεχομένως τα στικάκια που κυκλοφορουν ανεξάρτητα των carrier (πχ "πλαίσιο"-turboX, πάντα κινέζικης καταγωγής) να είναι ξεκλείδωτα και να μπορέσουν να δουλέψουν.

 

Όμως, θα δουλέψουν κατ' ευθείαν ή μέσω εξωτερικής μπαταρίας-bank???

Αν έχει δοκιμάσει κάποιος χρήστης του 3110 κάποιο στικάκι που δεν έχει αγοράσει απο carrier ας μου πει την εμπειρία του.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Airtim

Πως να δουλεψει το στικακι 3g σε λειτουργικο android αυτα δουλευουν σε windows

Αν εχεις κινητο smartphone μπορεις να δωσεις ιντερνετ στο tablet με tethering

Tο GPS ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο

Link to comment
Share on other sites

@airtim και στο δικό μου μερικές φορές μου παρουσιάζει το ίδιο μήνυμα, σχετικά με τη σύνδεση usb-stick και υψηλή τάση. Δεν έχω δοκιμάσει 3G στικάκι, αλλά να ξέρεις ότι το πρόβλημα που σου παρουσιάζει (κατά πάσα πιθανότητα) οφείλεται στο καλώδιο OTG που έχεις αγοράσει. Όταν εμφανίζει το ίδιο μήνυμα στο δικό μου, αποσυνδέω το καλώδιο από το tablet, συνδέω το στικάκι και μετά τα συνδέω στη συσκευή. Για έναν περίεργο λόγο έτσι παίζει σχεδόν πάντα.

Γενικά, δεν ξέρω από που αγόρασες το καλώδιο, αλλά υπάρχει ένα θέμα γύρο από τη χρήση του καλωδίου με το συγκεκριμένο tablet. Ιδικά αν το έχει αγοράσει από κινέζικο κατάστημα (όπως και η πλειοψηφία πιστεύω λόγο κόστους).

Όσο αφορά στο αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 3G-στικ με το tablet σου, θα συμφωνήσω με τον weather1967.

Αν πάλι από την άλλη είναι τόσο απαραίτητο να έχεις internet παντού, κοίταξε αν σε συμφέρει να αγοράσεις μια συσκευή MOBILE 3G WIFI WIRELESS POCKET ROUTER.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει πότε κάτι ανάλογο και δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες. Πάντως σε κάποια τέτοια συσκευή θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την κάρτα της Vodafone που έχεις.

Edited by triavas
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Έχω το στικάκι internet of the go,,,, αν το συνδέσω στο ταμπλετ το βλέπει σαν εξωτερική μονάδα usb, προφανώς γιατί δεν έχει πρόγραμμα εγκατάστασης.

Αν και το ταμπλετ μου είναι και 3g θέλω να αποφύγω την αλλαγή της sim και λέω μηπως υπάρχει τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα για android που να μπορεί να το δει ως συσκευή για το ίντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Έχω το στικάκι internet of the go,,,, αν το συνδέσω στο ταμπλετ το βλέπει σαν εξωτερική μονάδα usb, προφανώς γιατί δεν έχει πρόγραμμα εγκατάστασης.

Αν και το ταμπλετ μου είναι και 3g θέλω να αποφύγω την αλλαγή της sim και λέω μηπως υπάρχει τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα για android που να μπορεί να το δει ως συσκευή για το ίντερνετ?

Έτσι πρέπει να το βλέπει, σαν εξωτερική μονάδα USB, γιατί αυτό είναι στην πραγματικότητα. Απλά έχουν περασμένο μέσα τους την εφαρμογή της κάθε εταιρίας για να λειτουργεί το 3G.

Εφαρμογή ή πρόγραμμα δεν υπάρχει. Πρέπει να εγκατασταθεί το δικό τους πρόγραμμα, που δεν γίνεται.

Αν κοιτάξεις το ακριβώς προηγούμενο post θα δεις για μια συσκευή που μπορεί να σου κάνει αυτή τη δουλεία.

Αλλά μιας και έχεις την έκδοση με 3G, είναι 2 κινήσεις για να αλλάξεις την κάρτα SIM.

Link to comment
Share on other sites

Airtim

Πως να δουλεψει το στικακι 3g σε λειτουργικο android αυτα δουλευουν σε windows

Αν εχεις κινητο smartphone μπορεις να δωσεις ιντερνετ στο tablet με tethering

Tο GPS ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο

 

@airtim και στο δικό μου μερικές φορές μου παρουσιάζει το ίδιο μήνυμα, σχετικά με τη σύνδεση usb-stick και υψηλή τάση. Δεν έχω δοκιμάσει 3G στικάκι, αλλά να ξέρεις ότι το πρόβλημα που σου παρουσιάζει (κατά πάσα πιθανότητα) οφείλεται στο καλώδιο OTG που έχεις αγοράσει. Όταν εμφανίζει το ίδιο μήνυμα στο δικό μου, αποσυνδέω το καλώδιο από το tablet, συνδέω το στικάκι και μετά τα συνδέω στη συσκευή. Για έναν περίεργο λόγο έτσι παίζει σχεδόν πάντα.

Γενικά, δεν ξέρω από που αγόρασες το καλώδιο, αλλά υπάρχει ένα θέμα γύρο από τη χρήση του καλωδίου με το συγκεκριμένο tablet. Ιδικά αν το έχει αγοράσει από κινέζικο κατάστημα (όπως και η πλειοψηφία πιστεύω λόγο κόστους).

Όσο αφορά στο αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 3G-στικ με το tablet σου, θα συμφωνήσω με τον weather1967.

Αν πάλι από την άλλη είναι τόσο απαραίτητο να έχεις internet παντού, κοίταξε αν σε συμφέρει να αγοράσεις μια συσκευή MOBILE 3G WIFI WIRELESS POCKET ROUTER.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει πότε κάτι ανάλογο και δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες. Πάντως σε κάποια τέτοια συσκευή θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την κάρτα της Vodafone που έχεις.

 

Το καλώδιο-ανταπτοράκι είναι απο ebay, και δουλεύει γενικά αφού βλέπει τα φλασάκια πάντα, για την συγκεκριμένη συσκευή είναι το δεύτερο που αγόρασα, το πρώτο δεν δούλευε. Για το κινητό, έχω αγοράσει αντίστοιχα 3 ανταπτοράκια και δουλεύουν τα 2.

Οκ, αν το ανταπτοράκι φταίει σίγουρα τότε που στην ελλάδα μπορώ να βρω κάποιο αξιόπιστο??? Η βόντα μου είπε ρητά πως δεν το πουλάει. Ξέρω πως αυτά τα ανταπτοράκια είναι δυσεύρετα. :cry::cry::cry::cry::cry:

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Εχει εγκαταστησει κανεις το "xbmc " στο ταμπλετ? Μπορει να μπει καποιος οδηγος για τους αρχαριους????
Link to comment
Share on other sites

προσοχή όσοι είστε σε dual boot.οι δικές μου είναι η μαμα που φοράει όσα Twicks μπορούσα να βάλω η δεύτερη η slim bean τα ίδια,παρατήρησα ότι σιγά σιγα το ταμπλετ γινόταν όλο και πιο αργό τα πάντα κολλούσαν μέχρι και το μονόπυρινο arc s μου ήταν πιο γρήγορο πριν λίγο θυμήθηκα πως δούλευε πριν κάνα μήνα που το πήρα και πως δούλευε μετά με τον agni pure stock kernel (πετούσε) και λέω δεν μπορεί να είναι η ραμ το πρόβλημα οπότε δεν κάνω ένα reboot στο πρώτο recovery να φλασαρω τον pure stock να δω τι θα γίνει, μετα το φλασαρισμα περιμενα με αγωνία να δω αν θα ανοίξει και... άνοιξε αλλά πως δούλευε.... Πετούσε κυριολεκτικά πετούσε λες και δεν είχα ούτε ένα app ούτε ενα widget η ραμ στα ίδια η cpu 1000 αλλά πετούσε... Σορυ που σας κουράζω απλά θελω να καταλαυετε όσοι έχετε το ίδιο θέμα. Λοιπόν για να έχουμε πάλυ dual boot και για να πετάει το Tablet σας περαστε η απο το πρώτο recovery η το 2ο αναλογα που έχετε τη μαμα τον pure stock κάντε reboot και είστε στη μαμα, μετά ξανά reboot στο recovery της 2ης πχ της cm και περάστε η τον κέρνελ που ειχε μέσα το zip της rom η κάποιον άλλο για cm.

τωρα το tablet θα πετάει και στις 2 ρομ το μονο πρόβλημα θα είναι μόνο για να κάνετε boot στην αλλη σας ρομ δεν θα γίνετε όπως παλιά αλλά θα πηγαινετε στο recovery και θα φλασαρετε τον εκάστοτε κερνελ για την έκαστοτε ρομ..

 

Στις παραπάνω οδηγίες υπάρχει ένα μικρό λαθάκι....

καταρχας έχουμε και στα δύο recovery τον ίδιο kernel,

μετα αν θέλουμε να αλλάξουμε στην μαμα τον κερνελ παμε αμέσως στο recovery της μαμας και βαζουμε τον pure stock

ανοίγουμε το tablet...

Τώρα για να πάμε στην 2η ρομ κάνουμε reboot πάμε στο recovery που είδη αλλάξαμε τον kernel και βάζουμε αυτόν που είναι για το dual boot ξανακάνουμε reboot στο recovery αυτή την φορα στο αλλο και περνάμε εκεί τον kernel που θέλουμε, μετά reboot και θα μας πάει αυτόματα στην 2η rom..Και επαναλάμβανουμε παντα αυτη την διαδικασια

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

θέλω να συνδέσω το ταμπλετάκι με την τηλεόραση

Επειδή όμως το καλώδιο είναι ακριβό( 30 ευρώ ή δολάρια )

σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το υπάρχων καλώδιο usb που έχει η συσκευή να του βάλω έναν adaptor (usb --->HDMI) μετά σύνδεση στην tv

αυτό γίνεται ???:confused::confused:

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να <<βλέπω>>το ταμπλετ στην οθόνη της tv

Edited by skstelios

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

H σειρά TAB2 δεν έχει δυνατότητα απεικόνισης μέσω HDMI. Μην παιδεύεστε άδικα και μην ξοδεύετε χρήματα σε καλώδια και adaptors...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

Μολις απεκτησα -με την επιδοτηση της Vodafone- το πρωτο μου tablet!!:)

Σε αναζητηση εξαρτηματων-case etc- στο ebay, βρηκα θηκη με πηκτρολογιο και ανταπτορα.

 

http://http://www.ebay.com/itm/7-USB-Keyboard-Leather-Case-Stand-for-Samsung-Galaxy-Tab-Tablet-OTG-Adapter-/141012882203?pt=UK_iPad_Tablet_Accessories&hash=item20d505d31b

 

Με εντυπωσιασε!!Μηπως εχει κανεις αποψη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

Μολις απεκτησα -με την επιδοτηση της Vodafone- το πρωτο μου tablet!!:)

Σε αναζητηση εξαρτηματων-case etc- στο ebay, βρηκα θηκη με πηκτρολογιο και ανταπτορα.

 

http://http://www.ebay.com/itm/7-USB-Keyboard-Leather-Case-Stand-for-Samsung-Galaxy-Tab-Tablet-OTG-Adapter-/141012882203?pt=UK_iPad_Tablet_Accessories&hash=item20d505d31b

 

Με εντυπωσιασε!!Μηπως εχει κανεις αποψη?

 

Έχω την ίδια σε μαύρο χρώμα όλα λειτουργούν άψογα στο πληκτρολόγιο και μάλιστα είχα κάποια στιγμή συνδέσει στην έξοδο του otg antaptor ένα usb spliter και είχα συγχρόνος συνδέσει το πλήκτρολόγιο και το mouse και λειτουργούσαν τέλεια.

Εμένα πάντως με βόλεψε το mause κάνεις τα πάντα μιας και το ίδιο το tablet έχει το δικό του πληκτρολόγιο και δεν χρειάζεσαι εξωτερικό,δουλέβεις δηλ.το πληκτρολόγιο του tablet με το mause. Με λίγα λόγια κάνεις τα πάντα με το mause από το να σερφάρεις στο ιντερνετ να αλλάξεις σελίδα,να αλλάξεις επιφάνεια ακόμα και να ενεργοποιήσεις wifi, Bluetooth κ.λ.π σα να το δουλέυεις με το δαχτυλό σου.

Αν έκανα αγορά αυτή τη στιγμή μετά από ένα 6μηνο χρήσης θα αγόραζα μία θήκη χωρίς πληκτρολόγιο και ένα otg ανταπτοράκι για να συνδέσω το mause και τίποτα άλλο!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα η επιλογή είναι δική σου!!!!

Και κάτι ακόμα την είχα αγοράσει περίπου 9 EUR ψάξτο λίγο ακόμα στο ebay!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια σε μαύρο χρώμα όλα λειτουργούν άψογα στο πληκτρολόγιο και μάλιστα είχα κάποια στιγμή συνδέσει στην έξοδο του otg antaptor ένα usb spliter και είχα συγχρόνος συνδέσει το πλήκτρολόγιο και το mouse και λειτουργούσαν τέλεια.

Εμένα πάντως με βόλεψε το mause κάνεις τα πάντα μιας και το ίδιο το tablet έχει το δικό του πληκτρολόγιο και δεν χρειάζεσαι εξωτερικό,δουλέβεις δηλ.το πληκτρολόγιο του tablet με το mause. Με λίγα λόγια κάνεις τα πάντα με το mause από το να σερφάρεις στο ιντερνετ να αλλάξεις σελίδα,να αλλάξεις επιφάνεια ακόμα και να ενεργοποιήσεις wifi, Bluetooth κ.λ.π σα να το δουλέυεις με το δαχτυλό σου.

Αν έκανα αγορά αυτή τη στιγμή μετά από ένα 6μηνο χρήσης θα αγόραζα μία θήκη χωρίς πληκτρολόγιο και ένα otg ανταπτοράκι για να συνδέσω το mause και τίποτα άλλο!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα η επιλογή είναι δική σου!!!!

Και κάτι ακόμα την είχα αγοράσει περίπου 9 EUR ψάξτο λίγο ακόμα στο ebay!!

 

Μπορεις αν γινεται,να δωσεις λινκ πχ σε ebay,για otg ανταπτορακι και το mause?

Eυχαριστω

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά αγόρασα ένα πληκτρολόγιο της Samsung για την Smart TV, το οποίο μπορεί να δουλέψει με έως και τρεις διαφορετικές συσκευές. Έτσι το έχω συσχετίσει με την TV, το Galaxy Tab 2 και Galaxy S2 και συνεργάζεται άψογα και με τα 3 απλά επιλέγοντας πάνω από το πληκτρολόγιο με πια συσκευή θέλεις να το δουλέψεις. Υποστηρίζει φυσικά και ελληνικά.

Στην κυριολεξία μου έλυσε τα χέρια, αλλά μου άδειασε την τσέπη κατά 89 ευρώ.

 

http://www.samsung.com/ca/consumer/flagship/VG-KBD1500/images/main-visual.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι, υπάρχει άλλη έκδοση απο την 4.1.2 που έχει το tablet μου, γιατι πήγα να κατεβάσω μια εφαρμογή και μου έλεγε ότι δεν είναι συμβατή η έκδοση που έχω
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν γινεται,να δωσεις λινκ πχ σε ebay,για otg ανταπτορακι και το mause?

Eυχαριστω

 

http://www.ebay.com/itm/New-30Pin-to-Female-USB-Host-OTG-Cable-Adapter-for-Samsung-Galaxy-Tab-10-1-P7500-/200926624594?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cables_Adapters&hash=item2ec828fb52

 

http://www.ebay.com/itm/USB-Host-OTG-Adapter-Cable-for-Samsung-Galaxy-Tab-2-7-0-7-GT-P3110-10-1-MB80-/111116496567?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item19df0f2eb7#ht_5083wt_903

 

υπάρχει σε μαύρο και λευκό ανταπτοράκι

mouse ενα απλό με καλώδιο που είχα από παλιά αγοράσει από πλαίσιο χρησιμοποίησα

Αλλά και mouse ασύρματο έχω χρησιμοποιήση και αυτό εξίσου καλά δουλέυει!!!

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπ΄ρα.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα να έχω μια εφαρμογή ανοιχτη, πχ έγγραφο pdf συγχρόνως να χρησιμοποιώ την αναπαρααγωγή μουσικης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπ΄ρα.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα να έχω μια εφαρμογή ανοιχτη, πχ έγγραφο pdf συγχρόνως να χρησιμοποιώ την αναπαρααγωγή μουσικης?

 

Γινεται. Βαζεις τον player να αναπαραγαγει τα κομματια που θα επιλεξεις και βγαινοντας στο κεντρικο μενου αυτος δεν σταματαει να παιζει (βγαζει και εικονιδιο αριστερα στη μπαρα ειδοποιησεων). Κατοπιν ανοιγεις το εγγραφο σου κλπ κλπ..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω ενα 3100 6 μηνων απο αμαζον αγορασμενο το οποιο πηρε μονο του την 4.1 - χτες εκανα τραμπα το n8000 που ειχα με ενα 3100 αλλα το ελληνικο δουλευει με την 4.0.3 και βγαζει οτι δεν εχει αλλο update.. γιατι? ποτε θα την παρει? ξερει καποιος?

 

και αν την περασω μονος μου υπαρχει καποιο προβλημα με την εγγυηση - ειναι μονο 10 ημερων..

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...