Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

γεια σας..ειμαι ενα 14χρονω παιδακι..παιζω μπασκετ 8 χρονια..αλλα ειμαι λιγο παραπανω απο το κανονικο σε <κιλα> 85+..εχω μποι (1.84) αλλα κ παλι τα κιλα μου φαινονται..οχι πολυ..Εε..εφτιαξα αυτο το θεμα για να με βοηθησετε..εαν μπορειτε βεβαια..εχω καποια κιλα κ θελω να το εκμεταλευτω πιγαινοντας σε ενα γυμναστηριο..ετσι ωστε να δυμαμωσω..κ να μην φαινονται τα παραπανω κιλα αλλα οι μυεις.. :p

 

Υ.Σ:Εαν γινεται να μου απαντησουν οσοι γνωριζουν..

 

Ευχαριστω προκαταβολικα..Κωστας ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιταξε...καπως ετσι ημουν κι εγω στην ηλικια σου...αν παιζεις 5-6 ωρες τη βδομαδα μπασκετ & προσεχεις οσο μπορεις τη διατροφη σου,δε νομιζω να χρειαζεται γυμναστηριο απ'αυτη την ηλικια...καλυτερα να περιμενεις 3-4 χρονια γιατι ο μεταβολισμος αλλαζει συνεχεια μεχρι ν'αποκτησεις σταθερο βαρος-υψος...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 14 είμαι και άρχισα από την πρό-προηγούμενη παρασκευή Γυμναστήριο μετά από 3,5 χρόνια κολυμβητήριο άρχισα γυμναστήριο επειδή κατάλαβα ότι γυμνάζονταν μόνο τα μπράτσα και η πλάτη και ήθελα κάτι παρα πάνω.

 

Μια και δυο πάω λοιπόν, μου άρεσε φοβερό το γυμναστήριο της γειτονιάς αλλά πολύ οργανομένο μου άρεσε πάρα πολύ και σε δύο βδομάδες μαζί με δίετα έχασα 5 κιλά και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για αυτό! (μου είπε βέβαια ο γυμναστής ότι τα πρώτα φεύγουν εύκολα)

 

Είμαι 1.82 και μετά από το γυμναστήριο 75 κιλά στόχος μου είναι τα 70-65 κιλά που επλίζω να τον φτάσω για να έχω επιτυχίες το καλοκαίρι.

 

Σε συμβουλεύω να αρχίσεις χωρίς δεύτερη σκέψη είναι τέλειο!

 

Υστερόγραφο: Να παίρνει το Men's Health είναι πολύ καλό περιοδικό και έχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα!

 

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς να ΜΗ ΠΑΣ σε γυμναστήριο. Παίξε μπασκετ όσο θες, έχεις χρόνια μπροστά σου να κλειστέις σε γυμανστήρια. Και κατι ακομα, είσαι μικρός ακόμα για γραμμώσεις.
Link to comment
Share on other sites

 

Υστερόγραφο: Να παίρνει το Men's Health είναι πολύ καλό περιοδικό και έχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα!

 

 

Αν ακολουθεις τις...συμβουλες του men's health(ή αλλιως αντρικο cosmopolitan)σωθηκες...θα πρεπει να χανεις συνεχεια κιλα & να κανεις μπρατσα τρωγοντας ο,τι σου κατεβει & κανοντας απλα "ξεκουραστες" ασκησεις... :p

Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι με τον αθλητισμό από τα 7 μου και τώρα είμαι 21.Δηλαδή 14 χρόνια!Και όχι απλώς ερασιτεχνικά αλλά και επαγγελματικά.Ταυτόχρονα είμαι τελειόφοιτος στα ΤΕΦΑΑ.Γενικώς τον αθλητισμό τον αγαπάω και δεν μπορώ να κάνω χωρίς αυτόν και ασχολούμαι συνεχώς από όλες τις απόψεις.Αυτά γιατί τα είπα......για να δεις ότι αυτό που θα σου πω δεν είναι από κάποιον που δεν έχει ιδέα από αυτά.

 

Σαν κι εσένα έκανα μπάσκετ 8 χρόνια και έπειτα άλλαξα άθλημα και πήγα στίβο(τρέξιμο).Έχω γνωρίσει πολλά παιδιά με παρόμοιες "απορίες"!Άσε το γυμναστήριο από τέτοια ηλικία!!!Η' συνέχισε το μπάσκετ,αν όχι εντατικά έστω και σαν χόμπι για να μην χάσεις την φόρμα σου,ή μπορείς να δοκιμάσεις κανένα άλλο άθλημα που σου αρέσει.

 

Το γυμναστήριο θα το βαρεθείς πολύ γρήγορα!Πολύ λίγα γυμναστήρια καταφέρνουν να σε κρατήσουν και πολύ λίγα κάνουν σωστή δουλειά!άσε που σε πολλά σου κάνουν και πλύση εγκεφάλου και να μην μιλήσω και για άλλα θέματα!Τα γυμναστήρια τώρα πια έχουν καταντήσει κάτι σαν.....δημόσιες σχέσεις!!!Φίλοι,χαβαλές,γκόμενες κ.α.!

 

Στο γυμναστήριο θα πας όταν έχεις κουραστεί από τα αθλήματα (μπάσκετ στην περίπτωσή σου ή κάτι άλλο) ή όταν δεν θα έχεις χρόνο και θα πρέπει απλώς να διατηρείσαι!

 

Για αυτό όσο πιο πολύ το καθυστερήσεις τόσο το καλύτερο κατα την γνώμη μου.

 

Εγώ προσωπικά πάντως.....δεν το μπορώ καθόλου το γυμναστήριο!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τον προλαλησαντα.. Τωρα ειμαι 19χρονων και ξεκινησα και εγω σαν και εσενα το μπασκετ οταν ημουν 7 χρονων (δευτερα δημοτικου-κερδιζω και χρονια) στις ακαδημιες της ΧΑΝΘ! (Αληθεια σε ποια ομαδα παιζεις?) Μεχρι σημερα ασχολουμαι με το μπασκετ παιζοντας στα τοπικα πρωταθληματα της Θεσσαλονικης... Ακομα εισαι πολυ μικρος για γυμναστηρια και βαρη! Ακομα το κορμι σου ειναι πολυ ευπλαστο και εξελισεται.. Ψηλωνει, φαρδαινει (πλατες κλπ) και γενικα καλο ειναι να μην εμπλακεις στην διαδικασια αυτη.. τουλαχιστον οχι πριν τα 17! Ασε το κορμι σου να δωσει το υψος που εχει να δωσει και μην κρατησεις το εαυτο σου "κατω" σφιγγοντας τους μυες σου! Επισης λογω της διαδικασιας που διανυει το κορμι σου ειναι πολυ δυσκολο να σχηματισεις γραμμωσεις απο τα 14... Η συμβουλη μου ειναι να συνεχισεις το μπασκετακι σου, να παιξεις στις παιδικες, στις εφηβικες ομαδες μεχρι και το αντρικο! Εκτος και αν το βαρεθεις (μου ειναι συσκολο να φανταστω ανθρωπο να βαριεται το μπασκετ!!) αλλα και παλι καλυτερα θα ειναι να διαλεξεις καποιο αλλο αθλημα..
Link to comment
Share on other sites

Εε..εφτιαξα αυτο το θεμα για να με βοηθησετε..εαν μπορειτε βεβαια..εχω καποια κιλα κ θελω να το εκμεταλευτω πιγαινοντας σε ενα γυμναστηριο..ετσι ωστε να δυμαμωσω..κ να μην φαινονται τα παραπανω κιλα αλλα οι μυεις.. :p

 

Ενώθηκε το θέμα σου με το υπάρχον για το γυμναστήριο θέμα.

 

Πριν δημιουργήσεις λοιπόν κάποιο θέμα,κάνε μια αναζήτηση!

 

Θα σου έβγαζε πέρα από αυτό το θέμα,και αυτά που ίσως σε ενδιαφέρουν :

 

Τροφές που αυξάνουν την μυική μάζα και Λιποδιαλύτες

 

Δίαιτες...

 

Καλή τύχη στην απόφασή σου :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στο www.bodybuilders.gr!

 

Άστα αυτά φίλε μου γιατί οι περισσότεροι εκεί μέσα πωρωμένοι είναι!Μπορεί να ξέρουν κάποια πράγματα αλλά σε κάποια άλλα(που είναι πολύ πιο σημαντικά) είναι τελείως αλλού για αλλού!

 

Αν ποτέ θελήσεις να ασχοληθείς τόσο πολύ με τα κιλά,τους μυς,τα πολλά βάρη κι έτσι...μπορείς να συμβουλευθείς κάποια πράγματα από εκεί αλλά ΟΧΙ για αυτό που θες εσύ!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτερα ξεκινησα και παλι.Ακομα "πιασμενος" ειμαι αλλα και παλι ολα τερμα τα βαζω...η διατροφη με οτι πιο νοστιμο συνεχιζεται οπως πιτσες ,σουβλακια,γλυκα κλπ.
Link to comment
Share on other sites

ok..loipon..diavasa ola ta posts..aalla nomizw oti uparxei k mia lisi..mporw na paw sto gymnastirio..k na pw ston gymnasth na mou protinei ena programma pou na mhn epireazei ton metabolismo logo ilikias..swsta den lew??

;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου προτείνω να αφήσεις κατά μέρος το γυμναστήριο γιατί εισαι μικρός ακόμη και αν πέσεις σε κανέναν άσχετο μπορεί να σου κάνει και καμιά ζημιά.. να συνεχίσεις να παίζεις το μπασκετάκι σου(γιατί θα το μετανιώσεις άμα το αφήσεις.. όπως εγώ.. ) και όταν με το καλό μεγαλώσεις και φτάσεις τα 17 - 18 (μην πω παραπάνω) τότε ίσως το ξανασκέφτεσαι το γυμναστήριο..

Προς το παρόν... Παίξε μπάσκετ και βάλε και κανά τρίποντο για μας!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου προτείνω να αφήσεις κατά μέρος το γυμναστήριο γιατί εισαι μικρός ακόμη και αν πέσεις σε κανέναν άσχετο μπορεί να σου κάνει και καμιά ζημιά.. να συνεχίσεις να παίζεις το μπασκετάκι σου(γιατί θα το μετανιώσεις άμα το αφήσεις.. όπως εγώ.. ) και όταν με το καλό μεγαλώσεις και φτάσεις τα 17 - 18 (μην πω παραπάνω) τότε ίσως το ξανασκέφτεσαι το γυμναστήριο..

Προς το παρόν... Παίξε μπάσκετ και βάλε και κανά τρίποντο για μας!

se kamia periptwsh den afinw to basket..gia ta <<koritsia>>.3exasa na sas pw..EXW PAEI GIA DOKIMH STHN MIKTH THS 8ESSALONIKHS !!

omada:Α.Κ ΑΣΤΕΡΙΑ gia osous endiaferodai..Προπονητης Θεοδωρος Ροδοπουλος !! ;)

 

opws o amelidis ! :p

Link to comment
Share on other sites

kostakiss kalh epituxia!polu kala kaneis kai den stamatas to basket,mono kalo mporei na sou kanei...twra an swnei kai kala thes na pigaineis kai gumnasthrio,kai eidika gia na xaseis kapoio parapanisio varos,kane aerovia kai polles epanalhpseis me liga varh..egw sth thesh sou apla tha prosexa th diatrofh mou,poli zwikh prwteinh kai ligotera lipara...eisai sth kaluterh ilikia auto metraei!:D

 

egw paw se gumnasthrio konta sth douleia mou(afou eimai oli mera edw grrrrrr),oxi alusidas alla organwmeno,kai me ethsio programma pou mou prosferei kapoies paroxes dwrean...

einai wraio na vazei kaneis th gymnastikh sth zwh tou,opws kai na exei kalo mas kanei,mas anevazei psixologika,mas kanei pio hremous,vohthaei to swma,th kardia,thn ugeia mas genikotera...ola vevaia arkei na ginontai se normal plaisia...

otan kanw paidi ena apo ta pragmata pou thelw na mathw sto paidi mou einai na agapaei th gymnastikh...

kalhmeres:D

::Simplicity leads to Happiness::

 

 

----->pwleitai olokainourgio samsung d410......

Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στο www.bodybuilders.gr!

 

Άστα αυτά φίλε μου γιατί οι περισσότεροι εκεί μέσα πωρωμένοι είναι!Μπορεί να ξέρουν κάποια πράγματα αλλά σε κάποια άλλα(που είναι πολύ πιο σημαντικά) είναι τελείως αλλού για αλλού!

 

Αν ποτέ θελήσεις να ασχοληθείς τόσο πολύ με τα κιλά,τους μυς,τα πολλά βάρη κι έτσι...μπορείς να συμβουλευθείς κάποια πράγματα από εκεί αλλά ΟΧΙ για αυτό που θες εσύ!!!

Φίλε,το να λες για ένα site αν είναι πορωμένοι ή όχι σημαίνει ότι έχεις μπει και χεις βγάλει το συμπέρασμα σου..Επειδή είμαι μέλος σε αυτό το site(όχι δεν κάνω bodybuilding..απλά γυμνάζομαι)σε πληροφορώ ότι καμία σχέση με αυτά που λές..Το παιδί έχει ανοίξει τόπικ στο σάιτ και τον συμβουλεύουν να μην αρχίσει τα βάρη τόσο μικρός..Μην είμαστε προκατηλειμένοι μόνο και μόνο από το όνομα του site.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Φίλε,το να λες για ένα site αν είναι πορωμένοι ή όχι σημαίνει ότι έχεις μπει και χεις βγάλει το συμπέρασμα σου..Επειδή είμαι μέλος σε αυτό το site(όχι δεν κάνω bodybuilding..απλά γυμνάζομαι)σε πληροφορώ ότι καμία σχέση με αυτά που λές..Το παιδί έχει ανοίξει τόπικ στο σάιτ και τον συμβουλεύουν να μην αρχίσει τα βάρη τόσο μικρός..Μην είμαστε προκατηλειμένοι μόνο και μόνο από το όνομα του site.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την kardoula.Το αν είναι κάποιος πορωμένος με την γυμναστική έχει να κάνει καθαρά και μόνο για την πάρτη του.Κανένας δεν πρόκειται να "προσυλητήσει" τον μικρό στο γυμναστήριο.Απόδειξη αυτών που λέω είναι αυτό που ανέφερε και η kardoula σχετικά με το topic στο εν λόγω site.

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα και εγώ συμφωνώ μαζί σοΥ!! γιατί είμαι και εγώ μέλος σε αυτό το site!! χι χι χι χι χι χι!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος για το site.Δεν λέω όχι.

 

Δεν είμαι προκατειλημένος.Παλίοτερα είχα μπει σε αυτό το site(εκτός αν κάνω λάθος και ήταν κάποιο με παρεμφερές όνομα) και αν δείτε τι έλεγαν για ένα απλό θέμα.....θα χάνατε τα μαλλιά σας!!!

 

Όσον αφορά τον γυμναστή που θα σε αναλάβει φίλε μου.......αν θέλεις σώνει και καλά να κάνεις γυμναστήριο τότε καλύτερα θα ήταν να πας σε κάποιο γυμναστήριο που ξέρεις ότι ο τάδε είναι γνώστης και όχι "τρόμπας"!Αυτό θα το κάνεις με το να ρωτήσεις κανέναν φίλο σου ή κάποιον που εμπιστεύεσαι ή έχει κάποια εμπειρία από αυτόν.Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο!Και καμιά φορά πρόσεχε γιατί στα πολύ γνωστά γυμναστήρια οι υποτιθέμενοι "γυμναστές" μόνο πτυχίο δεν έχουν και απλώς επειδή έχουν ένα άλφα σώμα(επειδή ήταν αθλητές παλιότερα ή κάτι παρόμοιο) τους βάζουν να κάνουν αυτό το επάγγελμα!Κάτι έλεγα πριν για δημόσιες σχέσεις!

 

Αν θέλεις κάτι γενικό να σου πω να κάνεις.....ανέφερε κάτι πριν για αερόβια.Αυτό είναι από τα καλύτερα αρκεί να γίνεται σωστά.Για τα βάρη....όντως δεν χρειάζεσαι λίγεσ επαναλήψεις με πολλά βάρη για να αποκτήσεις όγκο.Λίγη γράμμωση μόνο θες με πολλές επαναλήψεις και λίγα κιλά.Αλλά το βασικότερο είναι ο συνδυασμός αερόβια-σωστή/καλή διατροφή.Για παράδειγμα θα μπορούσες να πας σε έναν διαιτολόγο και να του πεις ότι ασχολείσαι με μπάσκετ και κάνεις και λίγο γυμναστήριο κι έτσι και να σου βγάλει την κατάλληλη ΓΙΑ ΣΕΝΑ διατροφή.Ταυτόχρονα με την αερόβια θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος για το site.Δεν λέω όχι.

 

Δεν είμαι προκατειλημένος.Παλίοτερα είχα μπει σε αυτό το site(εκτός αν κάνω λάθος και ήταν κάποιο με παρεμφερές όνομα) και αν δείτε τι έλεγαν για ένα απλό θέμα.....θα χάνατε τα μαλλιά σας!!!

 

Όσον αφορά τον γυμναστή που θα σε αναλάβει φίλε μου.......αν θέλεις σώνει και καλά να κάνεις γυμναστήριο τότε καλύτερα θα ήταν να πας σε κάποιο γυμναστήριο που ξέρεις ότι ο τάδε είναι γνώστης και όχι "τρόμπας"!Αυτό θα το κάνεις με το να ρωτήσεις κανέναν φίλο σου ή κάποιον που εμπιστεύεσαι ή έχει κάποια εμπειρία από αυτόν.Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο!Και καμιά φορά πρόσεχε γιατί στα πολύ γνωστά γυμναστήρια οι υποτιθέμενοι "γυμναστές" μόνο πτυχίο δεν έχουν και απλώς επειδή έχουν ένα άλφα σώμα(επειδή ήταν αθλητές παλιότερα ή κάτι παρόμοιο) τους βάζουν να κάνουν αυτό το επάγγελμα!Κάτι έλεγα πριν για δημόσιες σχέσεις!

 

Αν θέλεις κάτι γενικό να σου πω να κάνεις.....ανέφερε κάτι πριν για αερόβια.Αυτό είναι από τα καλύτερα αρκεί να γίνεται σωστά.Για τα βάρη....όντως δεν χρειάζεσαι λίγεσ επαναλήψεις με πολλά βάρη για να αποκτήσεις όγκο.Λίγη γράμμωση μόνο θες με πολλές επαναλήψεις και λίγα κιλά.Αλλά το βασικότερο είναι ο συνδυασμός αερόβια-σωστή/καλή διατροφή.Για παράδειγμα θα μπορούσες να πας σε έναν διαιτολόγο και να του πεις ότι ασχολείσαι με μπάσκετ και κάνεις και λίγο γυμναστήριο κι έτσι και να σου βγάλει την κατάλληλη ΓΙΑ ΣΕΝΑ διατροφή.Ταυτόχρονα με την αερόβια θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

 

na sas rwthsw..ti einai i aerobia k se ti boithaei???aa..i kopela prin kati posts eipe : na kanw polles epanalipseis me barh..>>ayto den einai kako gia thn ilikia mou ayth th stigmh..??3erw gimnasti..polu kalo alla twra logo sxoleiou (apogeymatinou-prwinou) den mporw na pigainw pada..k tha arxisw tou xronou me ayton..pros to paron thelw na kanw OMORFO swma k na XASW kila !!! ;)episis thelw na 3erete oti..epeidi opws aneferra eimai prwinos apogeymatinos sto sxoleio..pigainw mia bdomada basket apo 1:30 wra th mera ektos paraseyhs..otan eimai apogeymatinos den kanw tpt(oute basket giati oi proponhseis eina ito mesimeri)..uparxei kati kalo pou tha mporousa na asxolithw ekeinh thn wra giati den thelw na phgainei askopa o xronos mou alla na ton a3iopoiw !

Link to comment
Share on other sites

kostakiss elega prin oti an theleis na arxiseis na friaxneis mia kalh diaplash kai grammwsh sto swma sou,kalo tha itan na kaneis polles epanalipseis me liga kila..ta polla kila tha epuvarunoun tous mues sou kai tha kanoun kai kako sthn anaptuksh sou,kuriws sta osta...den xreiazesai kati tetoio...h gnwmh mou einai oti genikotera den xreiazesai idiaiterh prospatheia,prosekse th diatrofh sou kai 2-3 meres thn evdomada sto gymnasthrio einai uperarketes.to monozygo einai poli kalh askhsh kai mhn ksexnas pote tis diataseis prin kai meta ta varh....h aerovia askhsh einai h askhsh h opoia anevazei tous palmous ths kardias(mhn sou arxisw twra ta peri oksugonwsh twn muwn giati oute egw that ta katalavw etsi opws grafw:P)opws perpathma,treksimo,podhlato,stepper klp gia xasimo lipous tha sou sunistousa na kaneis thn aerovia sou meta ta varh.pantws eilikrina den nomizw oti xreiazesai idiaiterh prospatheia,eisai se tetoia ilikia pou o metavolismos sou doulebei san trelos kai akoma to swma sou den exei diamorfwthei entelws.ligo lipos parapanw den einai katholou kako kai den tha eprepe na agxwnesai katholou:)prosekse th diatrofh sou kai sunexise to mpasketaki sou,ante kane kai sto spiti merikous koiliakous kai raxiaious kai tha eisai mia xara!

::Simplicity leads to Happiness::

 

 

----->pwleitai olokainourgio samsung d410......

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω χοντρικά και με ένα παράδειγμα.Στον στίβο η αερόβια είναι χρήσιμη για τους δρόμους μεγάλων και μεσαίων αποστάσεων.Δηλαδή είναι σημαντικός παράγοντας για αυτό που λέμε "αντοχή" σε αυτά τα αθλήματα!Το καλό όμως με αυτή την προπόνηση είναι ότι αν την κάνεις σωστά,δηλαδή για τον σκοπό που την θες,χάνεις ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό λίπους σε σχέση με προπόνηση που κάνεις στο μπάσκετ.Για παράδειγμα στο μπάσκετ σας "σκίζουν" σε ταχύτητες και εκρηκτικές ασκήσεις!Η αερόβια προπόνηση μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους.Στην δικιά σου την περίπτωση ένα είδος αερόβιας προπόνησης είναι τα συνεχόμενα με συγκεκριμένο ρυθμό.Ο ρυθμός αυτός ρυθμίζεται συνήθως από τον γυμναστή μέσω του καρδιακού παλμού σου.Ένα ποσοστό που σε βοηθάει για μείωση του λίπους είναι το 65%-70% της καρδιακής συχνότητας.

 

Αν πας σε έναν σώστο και σχετικό γυμναστή θα μπορέσει να σου βγάλει τους κατάλληλους χρόνους που θα πηγαίνεις για παράδειγμα στον στίβο σε κάθε γύρο.Ταυτόχρονα πρέπει να σου βάλει μία ποσότητα ανάλογη με την ηλικία σου και την φυσική σου κατάσταση.Όταν εννοώ ποσότητα εννοώ τα χιλιόμετρα!

 

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ξέρω την φυσική σου κατάσταση αν πρώτα δεν σε δω και δεν σε δοκιμάσω σε κάποιες καταστάσεις!Και στην ουσία ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να το κάνει αυτό εκτός αν θέλει να το παίξει "έξυπνος" στην "δουλειά" του!

 

Οι πολλές επαναλήψεις δεν κάνουν κακό γενικώς.Δεν προσθέτουν όγκο αλλά προκαλούν αυτό που λέμε γραμμωση(βοηθούν και σε άλλα πράγματα αλλά αυτό δεν μπορούμε να το αναλύσουμε τώρα!).Στην ηλικία σου καλύτερα είναι να αποφύγεις τα βάρη και να κάνεις ασκήσεις εκμεταλλευόμενος το βάρος του σώματος σου.Αν θες σώνει και καλά να κάνεις βάρη τότε να βάλεις λίγα κιλά για να έχεις μικρή αντίσταση στις ασκήσεις για να κάνεις πολλές επαναλήψεις οι οποίες θα σε βοηθήσουν.Τα πολλά κιλά και οι λίγες επαναλήψεις θα σου προξενήσουν προβλήματα,αν όχι τώρα...στο μέλλον!

 

Για την ώρα που λες ότι θες να αξιοποιήσεις...!Αν έχεις κανένα γήπεδο στίβου εκεί κοντά καλό είναι να πηγαίνεις να τρέχεις με έναν χαμηλό ρυθμό(αυτό που λέγαμε για αερόβια).Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αν μπορείς να τρέχεις σε κάνα άλσος ή κάτι παρόμοιο.Ταυτόχρονα θα μπορείς να κάνεις πους απς,κοιλιακούς,ραχιαίους,μονόζυγο.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...