Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Και εμένα το πρόβλημα μου είναι οι κοιλιακοί :!: (αν και δεν έχω κοιλιά δεν έχουν σχηματιστεί ):( … αν και τώρα με τόσα μαθήματα πηγαίνω με το ζόρι 3 φορές :( :cry: :( !Είμαι λάτρης του διαδρόμου :happy: :happy: !χτυπάω standard 2 0 λεπτά … Συνήθως 7,5 % κλίση 8 km/h ταχύτητα !τα τελευταία 3 λεπτά τρέχω με ταχύτητα 16 km/h ενώ στο τέλος χτυπάω 20 άρια !η μέγιστη ταχύτητα που έχω πιάσει είναι τα 22,3 km/h ! είμαι 1,82 68 kg και έχω ποσοστό λίπους 14 % καμία συμβουλή πώς να το ρίξω ? επίσης κανένα tip για τους κοιλιακούς ?

Γενικά προσέχω πολύ τι τρώω … αν και μερικές φορές υποκύπτω σε γλυκούς πειρασμούς (άτιμες σοκολάτες 2 φορές την εβδομάδα )

:o :o :!:

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (16 Νοέ. 2004 , 00:18)

 

(πόσο κανει ενα lucozade? 64 λεπτά!!)

 

Eλλαδα... ;) Εδω στο gym μου 2 ευρωπουλα και χτες συγκεκριμενα το εριξαν στο 1,6... :wacko: :!:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καλά tips στο site bodybuilders.gr, από κει κ πέρα παιδιά... δεν ενδιαφέρομαι να χάσω κιλά ... μάλλον να βάλω...αφου είμαι 1,70+ και 53 κιλά.. Χτες ξεκίνισα στο γυμναστήριο που πάω u fight (πολεμικές τέχνες με μουσική -τύπου aerobics) και ήταν πολύ καλύτερα από το να κάνω 1 ώρα μηχανήματα.. για 2 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά + άλλες 2 μηχανήματα, διάδρομο, ποδήλατο!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alexis1975gr (20 Νοέ. 2004 , 12:53)

 

na kano kai ego mia erotisi? ta joe weider exoun saouna kai tzakouzi? kai exo kai mia aporia. stin saouna mpenoun gimnoi opos sto eksoteriko??

 

 

τα περισσότερα joe weider έχουν σάουνα. Jacuzzi έχουν ελάχιστα γυμναστήρια και συνήθως τα υπερπολυτελή (πχ το δικό μου λόγω χώρου έχει).

 

 

'Οσο για τη σάουνα... Δεν είναι ανάγκη να μπεις γυμνός...με μια πετσέτα γύρω απο τη μέση σου είναι μια χαρά και υγιεινό

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alexis1975gr (20 Νοέ. 2004 , 13:29)

 

otan les iperpoliteli poia ennoeis? universal? episis iksera apo germania oti i saouna itan mikti. auto isxiei kai edo pera i iparxei ginekonitis?? :devil:

 

 

ναι. universal

 

κάθε αποδυτήριο (αντρικό-γυναικείο) έχει τη δική του σάουνα

:X
Link to comment
Share on other sites

Eimai akoma mikros gia gimnastiria.Protimo na gimnazomai spiti kai eimai apolita ikanopoiimenos apo ta apotelesmata tis somatikis mou eksaskisis...Alhtheia poses ores tin evdomada pernate sto gimnastirio?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (20 Νοέ. 2004 , 15:12)

 

Eimai akoma mikros gia gimnastiria.Protimo na gimnazomai spiti kai eimai apolita ikanopoiimenos apo ta apotelesmata tis somatikis mou eksaskisis...Alhtheia poses ores tin evdomada pernate sto gimnastirio?

 

 

Γύρω στις 5 με 6 ώρες (σπάνια 7 )λόγο των μαθημάτων …εάν είχα παραπάνω χρόνο θα πήγαινα και άλλο :o :cool:

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (20 Νοέ. 2004 , 14:12)

Alhtheia poses ores tin evdomada pernate sto gimnastirio?

 

Γυρω στις 6(το standar) με 7-8( οταν εχω ομως χρονο και αρκετη-πραγματικα "αρκετη"- διαθεση... :whistle:

Τον τελευταιο καιρο ειμαι στις 6 και θα παραμεινω εκει... :) :o

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έκλεινα κάνα 3ωρο πειράζει(τη μέρα); :rolleyes: :whistle: :lol: :p Εννοείται πως μέσα σε αυτό το χρόνο έκανα και P.R... :lol:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

εγω αναλόγως τα προγράμματα που κάνω μπορεί να φτάσω και τις 3 ώρες...

π.χ. σήμερα θα πάω από τις 6.30 να κάνω όργανα ... και στις 8 έχω u fight! 9 τελειώνουμε τότε θα φύγω..

το σάβατο όμως π.χ. πάω για 1 ωρίτσα (u ball) και αν αντέξω κανά μισάωρο ποδήλατο + διάδρομο!

Συνολικά πάω 4 φορές τη βδομάδα... από 1.30 ώρα (μέσο όρο) την κάθε φορά.. 6ώρες την εβδομάδα!!

Δεν είναι και άσχημα.. και παρακολουθώ και τα μαθήματα όλα στο πανεπ.. και δουλειά.. και όλα μια χαρά.. και 8ωρος ύπνος(όσο μπορώ..) χι χι!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

mariel19 χαρά στο κουράγιο σου!

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (22 Νοέ. 2004 , 12:06)

 

π.χ. σήμερα θα πάω από τις 6.30 να κάνω όργανα ... και στις 8 έχω u fight! 9 τελειώνουμε τότε θα φύγω..

 

 

Μια φορά παρακολούθησα το u fight και ήταν και η τελευταία! Δεν πατούσε καθόλου γη με τα 2 πόδια η κοπέλα που το έκανε :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείς χάλια?

Δεν ξέρω αλλά εμένα αυτό το πρόγραμμα μου αρέσει πολύ περισσότερο από το u ball ή το u spirit (αυτά έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ πήγαινα,αλλά το άτιμο το proficiency με σταμάτησε μέχρι τις 27 του μηνός,

 

Μόλις τελείωσω(πρώτα ο Θεός)θα ξαναρχίσω,γιατί πάω και εκτονώνομαι στο γυμναστήριο :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι κανει η κοπελα μου "U-fight" και απ' οτι μου εχει πει ναι μεν ψιλο-εξαντλητικο(γιατι ξερω τον γυμναστη που τους κανει και οντως τους λιωνει...),αλλα απο την αλλη ειναι μια τρομερη "προταση" εκγυμνασης ολου του σωματος,και εχει δει πολλες βελτιωσεις.

Βεβαια δεν κανει ΜΟΝΟ U-fight αλλα εχει παιξει και αυτο τον "ρολο" του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mario_fit (23 Νοέ. 2004 , 20:50)

 

ναι μεν ψιλο-εξαντλητικο

αλλα απο την αλλη ειναι μια τρομερη "προταση" εκγυμνασης ολου του σωματος,και εχει δει πολλες βελτιωσεις.

Βεβαια δεν κανει ΜΟΝΟ U-fight αλλα εχει παιξει και αυτο τον "ρολο" του.

 

 

οχι ψιλο-εξαντλητικο....

ειναι χοντρο εξαντλητικο..

αλλα ειναι τέλειο παιδιά!!!!

γυμνάζεις όλο το σώμα.....

και κυρίως στο τέλος... όταν κάνεις ασκήσεις στο στρώμα για κοιλιακούς.... πεθαίνεις!!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μέχρι τώρα δεν έχω παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα στο universal που πάω..

Προπονούμε 5 φορές την εβδομάδα και κατα μεσο όρο 1 με 1μιση ώρα τη φορά(δεν χρειάζετε περισσότερο).

Μία φορά την εβδομάδα κάνω αερόβια(διάδρομο) και τις υπόλοιπες βάρη.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (23 Νοέ. 2004 , 20:59)

 

οχι ψιλο-εξαντλητικο....

ειναι χοντρο εξαντλητικο..

 

 

Αυτό εννοούσα! Δεν είναι για μένα αυτό :lol:

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Guys με ρωταει ο πατερας αν θελω να παω σε κανενα γυμναστηριο και του λεω οχι, αλλα μερικες φορες το ξανασκεφτομαι και λεω γιατι οχι??

Εχω καλο σωμα αλλα γιατι να μην το διατηρησω?? και να το κανω και καλυτερο??

Εσεις ρε παιδια τι λετε??

Ποσο κοστιζει σε ενα της γειτονιας που τα εχει ολα ομως(εκτος απο σαουνες και διαφορα τετοια)το μηνα??

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly (24 Νοέ. 2004 , 01:39)

 

Αυτό εννοούσα! Δεν είναι για μένα αυτό :lol:

 

 

Σα δε ντρέπεσαι...Πρέπει να σε πάρω μου φαίνεται σηκωτή να πάμε σε κανα ufight μαζί... :p

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nos 55 (24 Νοέ. 2004 , 20:05)

 

Guys με ρωταει ο πατερας αν θελω να παω σε κανενα γυμναστηριο και του λεω οχι, αλλα μερικες φορες το ξανασκεφτομαι και λεω γιατι οχι??

Εχω καλο σωμα αλλα γιατι να μην το διατηρησω?? και να το κανω και καλυτερο??

Εσεις ρε παιδια τι λετε??

Ποσο κοστιζει σε ενα της γειτονιας που τα εχει ολα ομως(εκτος απο σαουνες και διαφορα τετοια)το μηνα??

 

Eγώ σου λέω να αρχίσεις γυμναστική,είναι ότι καλύτερο έχεις να κάνεις.Και την υγεία σου βελτιώνεις(αντοχή)αλλά και την εμφάνιση σου.

Οι τιμές παίζουν..Πάνω κάτω υπολόγιζε κανα 40άρι ευρώ.(εξαρτάται το γυμναστήριο..).Πολλά κάνουν και προσφορές αν κάνεις 3μηνη ή 6μηνη συνδρομή.

Κάνε μια έρευνα στα γυμναστήρια της γειτονιάς σου.Προτίμησε κάποιο που να ναι σχετικά κοντά στο σπίτι σου.(ωστε να μην σκέφτεσαι την απόσταση και βαριέσαι να πας..)

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (24 Νοέ. 2004 , 20:10)

 

Σα δε ντρέπεσαι...Πρέπει να σε πάρω μου φαίνεται σηκωτή να πάμε σε κανα ufight μαζί... :p

 

 

Να το δω και να μην το πιστέψω :lol:

 

Εγώ δε μπαίνω εκεί μέσα,άντε για κανένα Pilates :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, για έγκυρη πληροφόρηση στο θέμα της γυμναστικής-διατροφής προτείνω να διαβάσετε ένα εξειδικευμένο βιβλίο. Μην παρασύρεστε από ημιμαθείς και μη δοκιμάζετε ό,τι σας προτείνουν. Συνιστώ το "Body for Life" του Bill Phillips, για αρχή και για περισσότερη ανάλυση το "Burn the Fat Feed the Muscle" του Tom Venuto. Πιθανώς να τα βρείτε και στο Net σε pdf (με το emule ισως). Οι γενικές κατευθύνσεις είναι:

- Κάνετε 6 μικρά γεύματα την ημέρα.

- Το πρωινό είναι απαραίτητο.

- Θα πρέπει να τρώτε κάθε 3 ώρες περίπου

- Τα γεύματά σας θα πρέπει να αποτελούνται κατά 50% από υδατάνθρακες, 30% από πρωτείνες, και 20% λιπαρά. (τα ποσοστά αυτά μπορεί να ποικίλουν αναλόγως τον σωματότυπο, αυτά είναι η βασική γραμμή. Επίσης, μιλάμε για ποσοστό στις θερμίδες, όχι στην ποσότητα: 1 gr πρωτείνης=4 cal, 1 gr υδατάνθρακα=4 cal, 1 gr λίπους=9 cal)

- Για πρωτείνες διαλέξτε από γαλοπούλα, τόνο, κοτόπουλο, άπαχο κρέας, ψάρι, ασπράδια αυγών, άπαχα γαλακτοκομικά

- Για υδατάνθρακες διαλέξτε από ψωμί σικάλεως, κουάκερ, ψητή πατάτα, λαχανικά, φρούτα, ρύζι-μακαρόνια (προτιμούνται τα μαύρα)

- Για λιπαρά επιλέξτε από ελαιόλαδο, λιπαρά ψάρια, ξηρούς καρπούς (προσοχή στις θερμίδες)

- Το νερό θα πρέπει να είναι αρκετό και σε όλη τη διάρκεια της ημέρας. Επίσης πάντα μετά το φαγητό

- Η άσκηση με βάρη είναι απαραίτητη γιατί αυξάνει την μυική μάζα με συνέπεια την αύξηση του μεταβολισμού

- Η αερόβια άσκηση είναι απαραίτητη γιατί καίει το λίπος και βελτιώνει την φυσική κατάσταση

- Το λίπος δεν μπορεί να καεί τοπικά (πχ μόνο στους κοιλιακούς) θα πρέπει να μειωθεί σε όλο το σώμα για να φανούν οι κοιλιακοί

 

Αυτά τα γενικά, αν μπορώ να διευκρινίσω κάτι, πείτε μου. Όσο για τους πολέμιους της γυμναστικής... τα πάντα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...