Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Με πρόλαβες Ιφιγένεια! :)

 

Επίσης θα συμφωνήσω με αυτό που λέει η κοπέλα περί διαμόρφωσης του μεταβολισμού σου σε αυτή την ηλικία.Μην φοβάσαι για τα λίγα παραπάνω κιλά!Τα πολλά θα ήταν το πρόβλημα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

runner oute sinennohmenoi na eimastan!:D alla esi ta eipes pio katanohta omws;)(e ta greeklish den einai ki oti kalutero...)kalhmera!

::Simplicity leads to Happiness::

 

 

----->pwleitai olokainourgio samsung d410......

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα που λες ότι θες να αξιοποιήσεις...!Αν έχεις κανένα γήπεδο στίβου εκεί κοντά καλό είναι να πηγαίνεις να τρέχεις με έναν χαμηλό ρυθμό(αυτό που λέγαμε για αερόβια).Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αν μπορείς να τρέχεις σε κάνα άλσος ή κάτι παρόμοιο.Ταυτόχρονα θα μπορείς να κάνεις πους απς,κοιλιακούς,ραχιαίους,μονόζυγο.

ti einai to alsos??? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα που λες ότι θες να αξιοποιήσεις...!Αν έχεις κανένα γήπεδο στίβου εκεί κοντά καλό είναι να πηγαίνεις να τρέχεις με έναν χαμηλό ρυθμό(αυτό που λέγαμε για αερόβια).Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αν μπορείς να τρέχεις σε κάνα άλσος ή κάτι παρόμοιο.Ταυτόχρονα θα μπορείς να κάνεις πους απς,κοιλιακούς,ραχιαίους,μονόζυγο.

ti einai to alsos??? :worry:

 

 

μικρό Δάσος :)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Όντως....το άλσος είναι ένα μικρό δάσος.

 

Πολλοί πηγαίνουν και τρέχουν στον Εθνικό Κήπο που έχει μπόλικο χώρο.Άλλοι πάνε στο άλσος της Νέας Σμύρνης και σε διάφορα άλλα μέρη.Κάποια άτομα τρέχουν και στον δρόμο ή κάτω στην παραλία(στον δρόμο εννοείτε παραλιακά).

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

paidia eimai arketa gimansmenos..alla exw arketa kila parapanw 10-15kila..peste enan tropo na ta xasw POLU GRIGORA !!

Sorry κιολας, αλλα ποοοσσοοο γυμνασμενος μπορει να εισαι στα 14 σου χρονια;

 

Μην νομιζεις. Κι εγω 15 ειμαι

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να τα χασεις σωστα αυτα τα κιλα πρεπει να τα χασεις πολυ σιγα... Γενικα στο σωμα μας δεν αρεσουν ξαφνικες αλλαγες και παντα προσπαθει να επανελθει στην προηγουμενη κατασταση.. Αν αποφασισει να χασεις 10-15 κιλα πολυ γρηγορα και τα καταφερεις το πιο πιθανο ειναι οτι θα τα ξαναβαλεις!! Πρεπει με σωστη διατροφη και αρκετη εροβια ασκηση να τα χασεις σταδιακα..
Link to comment
Share on other sites

Για να τα χασεις σωστα αυτα τα κιλα πρεπει να τα χασεις πολυ σιγα... Γενικα στο σωμα μας δεν αρεσουν ξαφνικες αλλαγες και παντα προσπαθει να επανελθει στην προηγουμενη κατασταση.. Αν αποφασισει να χασεις 10-15 κιλα πολυ γρηγορα και τα καταφερεις το πιο πιθανο ειναι οτι θα τα ξαναβαλεις!! Πρεπει με σωστη διατροφη και αρκετη εροβια ασκηση να τα χασεις σταδιακα..

xm...tre3imo me tetoio kairo ligo diskolo..kati pou na ginete eykola..k mesa sto spiti..??3erw k egw?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

xm...tre3imo me tetoio kairo ligo diskolo..kati pou na ginete eykola..k mesa sto spiti..??3erw k egw?? :worry:

Με τέτοιο καιρό είναι πολύ καλύτερα να τρέχεις... Το καλοκαίρι όταν τρέχεις,η ζέστη δεν υποφέρεται! ;)

Τουλάχιστον βάλε μια φορμίτσα και κάνα 2 μπλούζες και θα είσαι ΟΚ.Με το ελαφρύ τρέξιμο( κοινώς jogging :D ) βελτιώνεις τους παλμούς της καρδιάς, την κυκλοφορία του αίματος, σφίγγουν οι κοιλιακοί σου και άλλα. :)

 

Για το σπίτι μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα κοιλιακούς,push ups, ραχιαίους. Και να παίξεις με αλτηράκια λίγων κιλών. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μια ερωτηση γιατι εχω φρικαρει... :blink:

 

Με ποιες ασκησεις μπορω να χασω την κοιλια και το σωσηβιο;

Το σωμα μου ειναι μια χαρα γενικοτερα και βλεποντας με καποιος αντικριζει μια "ξαφνικη" κοιλια τεντωμενη !!! Και το χειροτερο ειναι οτι δεν φευγει :cry: (ουστ ρε... !)

 

Α, δεν ειναι μπυροκοιλια ουτε γενικοτερα απο ποτα...

Για βοηθηστε ρε παιδες μπας και την διωξω (ουστ ουστ... :X )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μια ερωτηση γιατι εχω φρικαρει... :blink:

 

Με ποιες ασκησεις μπορω να χασω την κοιλια και το σωσηβιο;

Το σωμα μου ειναι μια χαρα γενικοτερα και βλεποντας με καποιος αντικριζει μια "ξαφνικη" κοιλια τεντωμενη !!! Και το χειροτερο ειναι οτι δεν φευγει :cry: (ουστ ρε... !)

 

Α, δεν ειναι μπυροκοιλια ουτε γενικοτερα απο ποτα...

Για βοηθηστε ρε παιδες μπας και την διωξω (ουστ ουστ... :X )

Φιλαρακι εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα :cry:. Οποιος γνωριζει ας βοηθησει. Αλλα αμα ξερει πραγματικα την λυση και οχι "αερολογιες" :whistle:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μια ερωτηση γιατι εχω φρικαρει... :blink:

 

Με ποιες ασκησεις μπορω να χασω την κοιλια και το σωσηβιο;

Το σωμα μου ειναι μια χαρα γενικοτερα και βλεποντας με καποιος αντικριζει μια "ξαφνικη" κοιλια τεντωμενη !!! Και το χειροτερο ειναι οτι δεν φευγει :cry: (ουστ ρε... !)

 

Α, δεν ειναι μπυροκοιλια ουτε γενικοτερα απο ποτα...

Για βοηθηστε ρε παιδες μπας και την διωξω (ουστ ουστ... :X )

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα όπως και εσύ θα σου προτείνω τρέξιμο και αερόβιες ασκήσεις,σταδιακή ελάττωση μέχρι απομάκρυνση της ζάχαρης (στο καφέ,στο τσαι ή οπουδήποτε αλλού βάζεις) και των γλυκών γενικότερα. Επίσης θα πρέπει να κόψεις αεριούχα και ανθρακούχα ποτά. Φυσικά όλα αυτά με τη σωστή διατροφή(καλό πρωϊνό,ένα δεκατιανό,προσεχτικό μεσημεριανό και το βραδάκι κάνα φρούτο, κάνα γαλατάκι με μέλι ή απλά γιαούρτι). Αν δεν θέλεις να κόψεις τελείως τις σοκολάτες εναλλακτικά μπορείς να τρως σοκολάτα υγείας(αυτές στις μπλέ συσκευασίες ;) ),παστέλι και μέλι.

 

Σε πληροφορώ πως το καλοκαίρι σε 2 μήνες είχα χάσει αρκετά από το σωσίβιο και ήταν αρκετά αισθητή η διαφορά αλλά ως φανατικός γλυκατζής τα ξαναπήρα(και με το παραπάνω :cry: ). Βέβαια δεν ξέρω το δικό σου μεταβολισμό αλλά πιστεύω πως μπορείς να τα καταφέρεις άμα θες :)

 

Πάντως σαν γενικότερο tip το τρέξιμο βοηθάει αρκετά.

Ελαφρύ κατά κύριο λόγο για να χάσεις λίπος. ;) Πάνω από 30 λεπτά βέβαια αλλά αυτό θα το καταφέρεις στη συνέχεια.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα όπως και εσύ θα σου προτείνω τρέξιμο και αερόβιες ασκήσεις,σταδιακή ελάττωση μέχρι απομάκρυνση της ζάχαρης (στο καφέ,στο τσαι ή οπουδήποτε αλλού βάζεις) και των γλυκών γενικότερα. Επίσης θα πρέπει να κόψεις αεριούχα και ανθρακούχα ποτά. Φυσικά όλα αυτά με τη σωστή διατροφή(καλό πρωϊνό,ένα δεκατιανό,προσεχτικό μεσημεριανό και το βραδάκι κάνα φρούτο, κάνα γαλατάκι με μέλι ή απλά γιαούρτι). Αν δεν θέλεις να κόψεις τελείως τις σοκολάτες εναλλακτικά μπορείς να τρως σοκολάτα υγείας(αυτές στις μπλέ συσκευασίες ;) ),παστέλι και μέλι.

 

Σε πληροφορώ πως το καλοκαίρι σε 2 μήνες είχα χάσει αρκετά από το σωσίβιο και ήταν αρκετά αισθητή η διαφορά αλλά ως φανατικός γλυκατζής τα ξαναπήρα(και με το παραπάνω :cry: ). Βέβαια δεν ξέρω το δικό σου μεταβολισμό αλλά πιστεύω πως μπορείς να τα καταφέρεις άμα θες :)

 

Πάντως σαν γενικότερο tip το τρέξιμο βοηθάει αρκετά.

Ελαφρύ κατά κύριο λόγο για να χάσεις λίπος. ;) Πάνω από 30 λεπτά βέβαια αλλά αυτό θα το καταφέρεις στη συνέχεια.

Να κοψω την σοκολατα και γενικα τα γλυκα ειναι αδυνατο! Παντως πηγαινω σε ομαδα πινγκ πογκ και γενικα δεν ειμαι "λασπη". Σε κανα 3 βδομαδες εχασα περιπου 3-4 κιλα με εναν και μοναδικο τροπο. Να μην τρωω το βραδυ. Αν πινουσα πολυ ετρωγα κανα αγγουρακι με ξυδι, η στις μεγαλες πινες κανα γιαουρτι. Τα υπολοιπα γευματα ηταν κανονικα μην σου πως και λιγο αυξημενα. Παντως εχασα. Αλλα θελω κιαλο :o

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα τεράστιο πανό μπροστά από τα Universal που λέει "199€ για ένα χρόνο, χωρίς τράπεζες" (κάπως έτσι).

Ξέρει κανείς τι παίζει; Πολύ καλό ακούγεται.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάνω-κάτω σε αυτά που λέει ο Agent M είναι σωστό!

 

Λεπτομέρειες μπορεί να σου πει μόνο κάποιος όταν σε δει και σε "αξιολογήσει". Αλλά να μην τρως καθόλου το βράδυ αυτό δεν είναι καθόλου σωστό!Απλώς θα τρως σωστά και όχι πολύ ποσότητα! Καλύτερα μείωσε κάποια πράγματα μέσα στην μέρα παρά αυτό!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Να κοψω την σοκολατα και γενικα τα γλυκα ειναι αδυνατο! Παντως πηγαινω σε ομαδα πινγκ πογκ και γενικα δεν ειμαι "λασπη". Σε κανα 3 βδομαδες εχασα περιπου 3-4 κιλα με εναν και μοναδικο τροπο. Να μην τρωω το βραδυ. Αν πινουσα πολυ ετρωγα κανα αγγουρακι με ξυδι, η στις μεγαλες πινες κανα γιαουρτι. Τα υπολοιπα γευματα ηταν κανονικα μην σου πως και λιγο αυξημενα. Παντως εχασα. Αλλα θελω κιαλο :o

Τότε φίλε μου θα πρέπει να συμβιβαστείς με κάτι... :rolleyes:

Κι εγώ δεν μπόρεσα και σου είπα το αποτέλεσμα... Σε αυτό βέβαια συνέβαλε και η πολύμηνη αποχή μου από το γυμναστήριο αφού έχασα το ρυθμό που είχα βρει.

 

@runner: Αυτό που είπα για το βραδυνό ήταν για τους ανθρώπους που έχουν ένα φυσιολογικό ωράριο και κοιμούνται κατά τις 11-12. Γιατί μετά η τροφή επειδή κοιμάσαι και δεν κάνεις τίποτα άλλο αποθηκεύεται στον οργανισμό. :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα όπως και εσύ θα σου προτείνω τρέξιμο και αερόβιες ασκήσεις,σταδιακή ελάττωση μέχρι απομάκρυνση της ζάχαρης (στο καφέ,στο τσαι ή οπουδήποτε αλλού βάζεις) και των γλυκών γενικότερα. Επίσης θα πρέπει να κόψεις αεριούχα και ανθρακούχα ποτά. Φυσικά όλα αυτά με τη σωστή διατροφή(καλό πρωϊνό,ένα δεκατιανό,προσεχτικό μεσημεριανό και το βραδάκι κάνα φρούτο, κάνα γαλατάκι με μέλι ή απλά γιαούρτι). Αν δεν θέλεις να κόψεις τελείως τις σοκολάτες εναλλακτικά μπορείς να τρως σοκολάτα υγείας(αυτές στις μπλέ συσκευασίες ;) ),παστέλι και μέλι.

 

Σε πληροφορώ πως το καλοκαίρι σε 2 μήνες είχα χάσει αρκετά από το σωσίβιο και ήταν αρκετά αισθητή η διαφορά αλλά ως φανατικός γλυκατζής τα ξαναπήρα(και με το παραπάνω :cry: ). Βέβαια δεν ξέρω το δικό σου μεταβολισμό αλλά πιστεύω πως μπορείς να τα καταφέρεις άμα θες :)

 

Πάντως σαν γενικότερο tip το τρέξιμο βοηθάει αρκετά.

Ελαφρύ κατά κύριο λόγο για να χάσεις λίπος. ;) Πάνω από 30 λεπτά βέβαια αλλά αυτό θα το καταφέρεις στη συνέχεια.

 

Σ'ευχαριστω φιλε μου... :)

Ελπιζω να φυγει γιατι δειχνει πολυ χαλια, με φωναζουν "ο μπυροκοιλιας" αλλα αντε εγω να τους εξηγησω οτι δεν ειναι απο μπυρα :p

Παντως αυτο με τα 30 λεπτα τρεξιμο με σκοτωσε :confused: Για να δουμε... Καλη αρχη λοιπον σε 'μενα και στους υπολοιπους "μπυροκοιλαδες" :D :p

Link to comment
Share on other sites

Agent M:

Μα εγω δεν διαφώνησα σε αυτό!Είπα ότι το σωστό είναι να τρως το βράδυ γιατί έτσι κουράζεις περισσότερο τον οργανισμό σου αλλά και "κουράζεσαι" ψυχολογικά! Εγώ απλώς σου είπα ότι πρέπει να τρως το βράδυ, την κανονική ώρα αλλά απλώς πιο "μαζεμένα" σε σχέση με τις άλλες ώρες της μέρας!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα τεράστιο πανό μπροστά από τα Universal που λέει "199€ για ένα χρόνο, χωρίς τράπεζες" (κάπως έτσι).

Ξέρει κανείς τι παίζει; Πολύ καλό ακούγεται.

Δημήτρη λες για τα Universal ή για τα Joe Weider? :rolleyes:

Εγώ από όσο ξέρω μόνο ο 2ος έχει τέτοια προσφορα :rolleyes:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Agent M:

Μα εγω δεν διαφώνησα σε αυτό!Είπα ότι το σωστό είναι να τρως το βράδυ γιατί έτσι κουράζεις περισσότερο τον οργανισμό σου αλλά και "κουράζεσαι" ψυχολογικά! Εγώ απλώς σου είπα ότι πρέπει να τρως το βράδυ, την κανονική ώρα αλλά απλώς πιο "μαζεμένα" σε σχέση με τις άλλες ώρες της μέρας!

Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάτι. :) Εγώ απλώς σου αιτιολόγησα αυτό που σου είπα για το βραδυνό φαγητό. :D

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να σου τονίσω!Εσύ είπες ότι δεν έτρωγες σχεδόν καθόλου το βράδυ!Είπά ότι αυτή η μέθοδος είναι λάθος!Το σωστό είναι να τρως κανονικό φαγητό σε νορμάλ ποσότητες και το βράδυ,απλώς θα είναι μικρότερες μερίδεσ από ότι είναι το μεσημέρι για παράδειγμα!Δεν χρειάζεται να κόψεις τελείως το βραδυνο. :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...