Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Θελω να ρωτησω οσους πανε γυμναστηριο... Ποσο πληρωνετε?

Ρωτησα τελευταια 2 γυμναστηρια στην περιοχη μου για οργανα και αερομπικ (μαζι) και μου ειπαν 60 ευρω! Πολλα δεν ειναι?

Οσο για ενα αλλο με power plate και ετσι, δε μου ειπε τιμη!

Μπορειτε να αναφερετε ενδεικτικες τιμες?:(

 

 

Εγω παντος δινω 45 ευρω,αλλα δεν ειναι αλυσιδα γυμναστηριων που παντα οι τιμες ειναι καπως υψηλοτερες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω παντος δινω 45 ευρω,αλλα δεν ειναι αλυσιδα γυμναστηριων που παντα οι τιμες ειναι καπως υψηλοτερες...

 

Και εγώ τόσα δίνω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω οσους πανε γυμναστηριο... Ποσο πληρωνετε?

Ρωτησα τελευταια 2 γυμναστηρια στην περιοχη μου για οργανα και αερομπικ (μαζι) και μου ειπαν 60 ευρω! Πολλα δεν ειναι?

Οσο για ενα αλλο με power plate και ετσι, δε μου ειπε τιμη!

Μπορειτε να αναφερετε ενδεικτικες τιμες?:(

 

Εγώ κάνω τσάμπα γιατί κάνω μάθημα kick Boxing σε πιτσιρίκια !!!

Αλλα παλαιότερα πλήρωνα γύρο στα 50€ στο κλασικό γυμναστήριο (Μονο όργανα)!!!

Και γύρω στα 70€ στο kick Boxing και Thai Boxing !!! (Αυτό στην αρχή μετά πληρωνόμουνα κιολας ) !!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω οσους πανε γυμναστηριο... Ποσο πληρωνετε?

Ρωτησα τελευταια 2 γυμναστηρια στην περιοχη μου για οργανα και αερομπικ (μαζι) και μου ειπαν 60 ευρω! Πολλα δεν ειναι?

Οσο για ενα αλλο με power plate και ετσι, δε μου ειπε τιμη!

Μπορειτε να αναφερετε ενδεικτικες τιμες?:(

 

Πέρσυ τον Νοέμβρη, έδωσα 160€ για έναν ολόκληρο χρόνο.

 

15€ για να γίνω μέλος + 145€ η συνδρομή.

 

Στον μήνα δεν ξέρω πόσο πάει.

 

Σε δύο μηνάκια που λήγει...

Θα την ανανεώσω, αλλά δεν ξέρω πόσο είναι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το γυμναστηριο με το power plate ηταν φαρμακειο! Για 20 λεπτα ζητουσε 14 ευρω την επισκεψη! Ειναι τρελοι?

Εκτος αυτου ειναι καλο το power plate? Αυτη η δονηση μηπως προκαλει προβληματα στη μεση και τις αρθρωσεις?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ τον Νοέμβρη, έδωσα 160€ για έναν ολόκληρο χρόνο.

 

15€ για να γίνω μέλος + 145€ η συνδρομή.

 

Στον μήνα δεν ξέρω πόσο πάει.

 

Σε δύο μηνάκια που λήγει...

Θα την ανανεώσω, αλλά δεν ξέρω πόσο είναι τώρα...

Στον Κορυδαλλό στην πλατεία Μέμου είναι ένα πολύ καλό κ μαζευει πολύ κόσμο κ κάνεις κ power plate. Η τιμή ειναι 150Ε το χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παδια!!!!θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε καποιο καλο γυμναστηριο οχι πολυ ακριβο στα νοτια προαστεια που να ανοιγει και πολυ πρωι αν γι

νεται.ευχαριστω πολυ εκ των προτερων:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
geia sas kai apo emena...aythn thn evdomada ksekinhsa gymnasthrio kai ayto poy thelw einai an mporei kapoios na mou pei ti peripou na uparxei sth diatrofh mou kai kathe pote na kanw ta geymata mou..thelw na xasw 1 kilo kai an..ayto pou m'endiaferei einai na sfiskw!!na fanei kai kanas koiliakos:Pplease an mporei na mou pei kapoios poies askhseis einai kales gi ayto!!eidikaa gia ta paxakia sto plaiii..lew gia ayta pou exoun ta perissotera koritsia..!!tha mou peite den exeis gymnasth sto gymnasthrio?exw alla thelw kai mia gnwmh apo edw..eyxaristw!
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μάγδα!

Για να φανούν οι κοιλιακοί, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι πολύ συγκεκριμένο και γνωστό σε όσους ασχολούνται!

 

1. Να τονωθούν οι μύες της συγκεκριμένης περιοχής!

2. Να μειωθεί το λίπος που τους κρύβει!

 

Το πρώτο θα γίνει μέσα από την προπόνηση, με τις ασκήσεις που σου έχει βάλει ο γυμναστης!

Δεν ξέρω τι επίπεδο είσαι!

Συνήθως οι "αρχάριοι" κάνουν "ροκανίσματα" (δεν σηκώνεται η μέση από το έδαφος)!

;)

 

Οι ποιό "προχωρημένοι" κάνουν και άρσεις ποδιών σε πάγκο (ποιό δύσκολο) ή άρσεις ποδιών σε μονόζυζο (αρκετά ποιό δύσκολο)!

 

Το δεύτερο θα γίνει πάλι με άσκηση αλλά σε συνδιασμό με σωστή διατροφή!

Όσον αφορά το μέρος της άσκησης πιστεύω ότι και ο γυμναστής θα σε βάλει να κάνεις διάδρομο - ποδήλατο!

Αυτά είναι που καίνε πολλές θερμίδες!

 

Δυστυχώς στο θέμα της διατροφής, δεν έχω να σου πω κάτι!

 

Συμβουλέψου έναν ειδικό (τον γυμναστή σου)!

 

Καλή επιτυχία!

:)

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw polu gia thn apanthsh sou..tha symvouleytw ton gymnasth mou apla epeidh enas se prohgoumena post eixe pei oti yparxoun polloi(gymnastes) pou den kseroun th douleia tous kala..opote gi ayto thelw na mou peite eseis pou den exete kapoio symferon..an mporei as mou pei kai kapoios pws mporw na kanw swsth diatrofh..
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Απο διατροφη μπορω να σου πω οτι κατι σαν 'κανονας' ειναι να τρως υδατανθρακες πριν την ασκηση και πρωτεινη μετα.

 

Υδατανθρακες= ενεργεια για να καψεις

πρωτεινη= τρεφει μυς μετα την ασκηση

 

Με αυτο τον βασικο κανονα κανεις κορμι, για πιο συγκεκριμενα πραγματα ειδικος ειναι ΜΟΝΟ ο γυμναστης σου.

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο διατροφη μπορω να σου πω οτι κατι σαν 'κανονας' ειναι να τρως υδατανθρακες πριν την ασκηση και πρωτεινη μετα.

 

Υδατανθρακες= ενεργεια για να καψεις

πρωτεινη= τρεφει μυς μετα την ασκηση

 

Με αυτο τον βασικο κανονα κανεις κορμι, για πιο συγκεκριμενα πραγματα ειδικος ειναι ΜΟΝΟ ο γυμναστης σου.

 

ok ayto thelw na kanw kormi!!eyxaristw polu!

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βασικά και εγώ ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω γυμναστήριο...ψάχνομαι αυτές τις μέρες στα Γιάννενα να δω ποια είναι ποιο καλά και τι τιμές έχουν. Ο βασικός στόχος μου είναι να κάνω αρκετά έντονες γραμμώσεις...ντάξει όχι και body builder αλλά να φαίνεται ότι είμαι γυμνασμένη. Να χάσω κιλά δε χρειάζεται γιατί είμαι σε φυσιολογικά πλαίσια...αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι είναι αυτό το Power Plate που έχουν λυσσάξει όλοι; βασικά κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος τρόπος για να αποκτήσεις γραμμώσεις είναι τα βάρη...ή κάνω λάθος;με το kick boxing τι παίζει;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η γράμμωση δεν είναι κάτι άλλο από την απώλεια του τοπικού λίπους, έτσι ώστε να αναδειχθούν οι μύες που βρίσκονται από κάτω.

 

Αυτό το καταφέρνουμε κάνοντας πρώτα ΣΩΣΤΗ διατροφή (σωστές διατροφικές συνήθειες, σωστή ποσότητα ημερήσιας πρόσληψης θερμίδων, σωστή κατανομή των θερμίδων αυτών μεταξύ υδατανθράκων-προτεϊνών-λίπους κλπ.) και έπειτα με αεροβικές ασκήσεις (διάδρομος/jogging, ποδήλατο, σκοινάκι, aerobic, cardio για τους πιο έμπειρους) σε σωστό ρυθμό και διάρκεια.

 

Αυτό που λένε ότι γράμμωση κάνεις με βάρη, λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις, κατά τη γνώμη μου είναι ένας από τους μύθους του γυμναστηρίου. Για να χάσεις το επιφανειακό λίπος θες αεροβικές ασκήσεις σε όχι μεγάλη ένταση, αλλά με σχετική διάρκεια και συστηματικά.

 

Εγώ θα πρότεινα διάδρομο σε ταχύτητα 6-8 χλμ. την ώρα, ανάλογα με το μέγεθος του διασκελισμού, και για περίπου 45 λεπτά ημερησίως. Και φυσικά σωστή (σωστότατη για την ακρίβεια) διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

βασικά και εγώ ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω γυμναστήριο...ψάχνομαι αυτές τις μέρες στα Γιάννενα να δω ποια είναι ποιο καλά και τι τιμές έχουν. Ο βασικός στόχος μου είναι να κάνω αρκετά έντονες γραμμώσεις...ντάξει όχι και body builder αλλά να φαίνεται ότι είμαι γυμνασμένη. Να χάσω κιλά δε χρειάζεται γιατί είμαι σε φυσιολογικά πλαίσια...αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι είναι αυτό το Power Plate που έχουν λυσσάξει όλοι; βασικά κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος τρόπος για να αποκτήσεις γραμμώσεις είναι τα βάρη...ή κάνω λάθος;με το kick boxing τι παίζει;

 

Ακριβώς αυτό που είπες θέλει!!!!

Αλλα με υπομονή τα βαράκια και στη αρχή χαλαρά για να μην κάψεις τους μυες !!

Το ίδιο ισχύει και για τους κοιλιακους !!

 

Τωρα οσο για το kick Boxing και ασχέτος με την τρέλα που έχω με αυτό θα σου το πρότινα με κλειστα τα μάτια !!

Γιατί 1ον και την γυμναστική σου κάνεις με πολύ καλα αποτελέσματα στο σώμα σου ( Βεβαια χρειάζετε χρόνος ) και κατα 2ον μαθαίνεις και 5 πραγματα τα οποία είναι καλό να τα ξέρεις !!! ;);) ( Καταλαβαίνεις τι εννωο ) :p

 

Το καλύτερο για σένα θα ήταν να κάνεις και βαράκια και γενικά το πρόγραμμα που θα σου βγάλει ο γυμναστής σου και kick Boxing μαζί !!

Εγώ αυτό κάνω !!!;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που είπες θέλει!!!!

Αλλα με υπομονή τα βαράκια και στη αρχή χαλαρά για να μην κάψεις τους μυες !!

Το ίδιο ισχύει και για τους κοιλιακους !!

 

Τωρα οσο για το kick Boxing και ασχέτος με την τρέλα που έχω με αυτό θα σου το πρότινα με κλειστα τα μάτια !!

Γιατί 1ον και την γυμναστική σου κάνεις με πολύ καλα αποτελέσματα στο σώμα σου ( Βεβαια χρειάζετε χρόνος ) και κατα 2ον μαθαίνεις και 5 πραγματα τα οποία είναι καλό να τα ξέρεις !!! ;);) ( Καταλαβαίνεις τι εννωο ) :p

 

Το καλύτερο για σένα θα ήταν να κάνεις και βαράκια και γενικά το πρόγραμμα που θα σου βγάλει ο γυμναστής σου και kick Boxing μαζί !!

Εγώ αυτό κάνω !!!;)

 

 

αααα ωραία :p και δηλαδή πόσο χρόνο σου τρώνε όλα αυτά..και γενικά πόσες φορές την εβδομάδα γυμνάζεσαι;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παει ποτε σε γυμναστηριο συστηματικα.. 2 φιλες μου πανε και λενε πως ειναι μια χαρα. εγω λυπαμαι να δωσω χρηματα παντως για να κανω κατι πανω σε μηχανηματα ενω μπορω καλλιστα να μαθω ασκησεις και να τις κανω μονη μου, η να τρεξω σε φυσικο περιβαλλον π.χ παραλια ... με αγχωνει λιγο η ιδεα του γυμναστηριου προς το παρον.
Don't you ever dream of escaping...?**
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παει ποτε σε γυμναστηριο συστηματικα.. 2 φιλες μου πανε και λενε πως ειναι μια χαρα. εγω λυπαμαι να δωσω χρηματα παντως για να κανω κατι πανω σε μηχανηματα ενω μπορω καλλιστα να μαθω ασκησεις και να τις κανω μονη μου, η να τρεξω σε φυσικο περιβαλλον π.χ παραλια ... με αγχωνει λιγο η ιδεα του γυμναστηριου προς το παρον.

Οι περισσότεροι θα προτιμούσαμε να κάνουμε ασκήσεις σε ένα όμορφο φυσικό περιβάλλον αλλά παραλίες και όμορφα πράσινα πάρκα δυστυχώς μόνο σε αμερικάνικες ταινίες:D

Ούτε εγώ πήγαινα ποτέ συστηματικά γυμναστήριο.Πήγα το καλοκαίρι 2 μήνες σε γυμναστήριο σχετικά κοντά στο σπίτι μου.Δεν είχα παράπονο απλώς γενικά ψιλοβαριέμαι τη γυμναστική.:O

Δεν μπορώ να πώ όμως,είδα κάποια καλά αποτελέσματα αλλά κάποια στιγμή κουράστηκα.Ίσως το ξαναρχίσω κάποια στιγμή.Προς το παρόν έχω αποφασίσει να αρχίσω ταεκβοντό.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παει ποτε σε γυμναστηριο συστηματικα.. 2 φιλες μου πανε και λενε πως ειναι μια χαρα. εγω λυπαμαι να δωσω χρηματα παντως για να κανω κατι πανω σε μηχανηματα ενω μπορω καλλιστα να μαθω ασκησεις και να τις κανω μονη μου, η να τρεξω σε φυσικο περιβαλλον π.χ παραλια ... με αγχωνει λιγο η ιδεα του γυμναστηριου προς το παρον.

 

βασικά όταν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από το να κρατήσεις τα κιλά σου το τρέξιμο δε φτάνει...και να σου πω την αλήθεια ούτε εγώ είμαι φαν των γυμναστηρίων. Προτιμώ να ασχολούμαι με κάποιο άθλημα παρά να είμαι στα μηχανήματα!Δυστυχώς όμως στα Γιάννενα, αν και είναι πολύ ωραία, οι δυνατότητες σου στον αθλητισμό είναι περιορισμένες!

Τώρα σκέφτομαι σοβαρά να κάνω αυτό που είπε ο φίλος panikk δηλαδή kick boxing σε συνδυασμό με βάρη :) Έχω να αθληθώ 1,5 χρόνο λόγω πανελληνίων και έχω πάθει υστερία γι'αυτό και θέλω άμεσα αποτελέσματα :p

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι θα προτιμούσαμε να κάνουμε ασκήσεις σε ένα όμορφο φυσικό περιβάλλον αλλά παραλίες και όμορφα πράσινα πάρκα δυστυχώς μόνο σε αμερικάνικες ταινίες:D

Ούτε εγώ πήγαινα ποτέ συστηματικά γυμναστήριο.Πήγα το καλοκαίρι 2 μήνες σε γυμναστήριο σχετικά κοντά στο σπίτι μου.Δεν είχα παράπονο απλώς γενικά ψιλοβαριέμαι τη γυμναστική.:O

Δεν μπορώ να πώ όμως,είδα κάποια καλά αποτελέσματα αλλά κάποια στιγμή κουράστηκα.Ίσως το ξαναρχίσω κάποια στιγμή.Προς το παρόν έχω αποφασίσει να αρχίσω ταεκβοντό.

 

 

μονο και μονο το να ψαξεις να βρεις ενα ωραιο μερος που να σε εμπνεει και τα λοιπα στην Αθηνα η σε οποιαδηποτε μεγαλη πολη ειναι μια παρα πολυ καλη γυμναστικη (αν υποθεσουμε οτι θα χρησιμοποιησεις και λιγο το σωμα σου στην αναζητηση και οχι απλως το αυτοκινητο). περισσοτερο καυσαεριο απο οτι τρως συνηθως αποκλειεται να φας παντως... ο,τι βολευει τον καθενα :ninja:

Don't you ever dream of escaping...?**
Link to comment
Share on other sites

μονο και μονο το να ψαξεις να βρεις ενα ωραιο μερος που να σε εμπνεει και τα λοιπα στην Αθηνα η σε οποιαδηποτε μεγαλη πολη ειναι μια παρα πολυ καλη γυμναστικη (αν υποθεσουμε οτι θα χρησιμοποιησεις και λιγο το σωμα σου στην αναζητηση και οχι απλως το αυτοκινητο). περισσοτερο καυσαεριο απο οτι τρως συνηθως αποκλειεται να φας παντως... ο,τι βολευει τον καθενα :ninja:

Οκ συμφωνώ ότι και το να ψάξεις να βρεις ένα καλό μέρος γυμναστική είναι.Πχ στη Θεσσαλονίκη,κοντά στο σπίτι μου δεν έχει κανένα τρελό μέρος.Γι αυτό άλλωστε προτίμησα το γυμναστήριο.Τουλάχιστον τώρα με το ταεκβοντό θα ασχοληθώ με κάτι που πραγματικά πάντα ήθελα:)

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι το γυμναστηριο ειναι για γραμμωσεις τελειο σωμα μοντελα κλπ...και καποιοι το εχουν πραγματικα αναγκη και ειμαι υπερ αυτου.. σε αυτο που ειμαι κατα ειναι η σπαταλη χρηματων σε ενα μερος οπως ενα γυμναστηριο οταν δεν ειμαστε αποφασισμενοι να πηγαινουμε σε καθημερινη βαση τελοσπαντων και τοσο οργανωτικα οσο 'χρειαζεται'. κοινως,ειμαι κατα τη χρηση του γυμναστηριου και των μηχανηματων του μια στο τοσο.. απλα wasting. κατα τα αλλα μια χαρα τα λετε .

και οι πολεμικες τεχνες τα σπανε

Don't you ever dream of escaping...?**
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι το γυμναστηριο ειναι για γραμμωσεις τελειο σωμα μοντελα κλπ...και καποιοι το εχουν πραγματικα αναγκη και ειμαι υπερ αυτου.. σε αυτο που ειμαι κατα ειναι η σπαταλη χρηματων σε ενα μερος οπως ενα γυμναστηριο οταν δεν ειμαστε αποφασισμενοι να πηγαινουμε σε καθημερινη βαση τελοσπαντων και τοσο οργανωτικα οσο 'χρειαζεται'. κοινως,ειμαι κατα τη χρηση του γυμναστηριου και των μηχανηματων του μια στο τοσο.. απλα wasting. κατα τα αλλα μια χαρα τα λετε .

και οι πολεμικες τεχνες τα σπανε

Εμένα πάντως ποτέ δεν με ενδιέφερε να κάνω το τέλειο σώμα,με γραμμώσεις,να γίνω φέτες κλπ.Δεν θέλω να αλλάξω ούτε το σωματότυπό μου ούτε τις συνήθειές.Πήγα στο γυμναστήριο και είδα όσους ασχολούνταν σοβαρά και έκαναν βάρη κλπ και έφριξα.Όλοι έπαιρναν πρωτεϊνες και έξτρα και δεν τα γουστάρω καθόλου αυτά.Εγώ πήγα γυμναστήριο για να χάσω μερικά κιλά.Από τη στιγμή που έφτασα στα κιλά που ήθελα το διέκοψα.:)

Link to comment
Share on other sites

γυμναστηριο πηγα ενα καλοκαιρι για να κανω προετοιμασια, επειδη τον αυγουστο εδινα τεστ cooper. εννοειται σε δημοτικο γυμναστηριο της Θεσσαλονικης με κοστος μολις 12,5ευρω κ να κανεις οτι θες. τα βασικα οργανα τα ειχε κ για βαρη κ διαδρομο κ ποδηλατα.

εννοειται πως η καλυτερη ασκηση για το σωμα κ την καρδια ειναι η αεροβικη. κατα σειρα τρεξιμο, κολύμβηση, ποδηλασια, γρηγορο περπατημα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...