Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Καλησπερα.Για αλλη μια φορα τα μελη εδω μεδα θα μου δωσουν την λυση.

Λοιπον συνοπτικα εχασα 12 κιλα.με διαιτολογο κλπ.ειμαι σχεδον στο κανονικο μου.2κιλα πιο πανω.

Ερωτημα δουλευω 9 με 9,ειμαι πιασμενος,χαλαρος πολυ,παντου,αδυναμος,πλατη χαλια και νομιζω αυτο που μου χρειαζεται ειναι να δυναμωσει το σωμα μου.αυτο που λενε μυικη ενδυναμωση?

Δουλευω μεταμορφωση και βρηκα ειναι που λεγεται mega gym εκει περα.το ξερει κανεισ?

επισης ξερετε κανενα εκει κοντα αν ειναι να πηγαινω μετα την δουλεια?να ειναι ανοιχτο δηλαδη μεχρι αργα το βραδυ η καλυτερα 24ωρο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το τρεξιμο στο γρασιδι... (αλλα το εδαφος θα πρεπει να ειναι ομαλο διαφορετικα κινδυνευουν οι αστραγαλοι σου!!)

Ενα γηπεδο ποδοσφαιρου ειναι οτι πρεπει...

Link to comment
Share on other sites

Και το τρεξιμο παντως στο διαδρομο εφοσον γινει με σωστα παπουτσια δεν νομιζω οτι επιβαρυνει ιδιαιτερα τα γονατα... Εκτος αν μιλαμε για ειδικες περιπτωσεις/τραυματισμους!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αεροβική άσκηση που να μην καταπονεί τα γόνατα?

 

Θα σου πρότεινα να μην τρέχεις αλλά να περπατάς με γρήγορο ρυθμό. Το τρέξιμο (ιδιαίτερα σε άσφαλτο) καταπονεί αρκετά τα γόνατα.

Εκτός από περπάτημα έντονο σε γρασίδι (το οποίο απορροφά κραδασμούς) μπορείς να κάνεις και σε διάδρομο στο γυμναστήριο (πάντα γρήγορο περπάτημα) και χωρίς να έχει κλήση.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τραυματισμοί και στα δυο γόνατα (και) από προηγούμενη κακή χρήση διαδρόμου. Γι΄αυτό το λόγο τον φοβάμαι και ψάχνω εναλλακτική λύση.
Link to comment
Share on other sites

Τα τραυματισμενα γονατα δεν χρειαζονται να "μπαινουν σε ναυθαλινη".

Θα κανεις σωστες ασκησεις και με (κυριως βασικα) μηχανηματα που θα σου δειξει ο γυμναστης για να δυναμωσουν και να ξαναμπουν σε καλους ρυθμους.

Απλως θα κανεις ακριβως οτι σου λεε για να μην κανεις τιποτα κουλο και τα καταστρεψεις.

Γενικοτερα ομως μετα απο οποιον δηποτε τραυματισμο και οταν περασει το χρονικο διαστημα που μας λεει ο ιατρος μας να ειμαστε σε "καραντινα", οσο και αν φοβομαστε καλο ειναι να προσπαθουμε να τα ξαναφερουμε στους προηγουμενους ρυθμους.

Σιγα σιγα φυσικα, αναλογα με τον τραυματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τραυματισμοί και στα δυο γόνατα (και) από προηγούμενη κακή χρήση διαδρόμου. Γι΄αυτό το λόγο τον φοβάμαι και ψάχνω εναλλακτική λύση.

 

Πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν τα παπούτσια που θα φοράς όταν θα τρέχεις ή θα περπατάς στο διάδρομο !

Οπωσδήποτε να πάρεις (αν δεν έχεις ήδη) ένα καλό ζευγάρι αθλητικά παπούτσια σχεδιασμένα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τρέξιμο ! Μη κοιτάξεις φιγούρες και υπερφλύαρους τίτλους ! Διάλεξε παπούτσι απο τις σειρές running των εταιριών. Πρέπει απαραίτητα να είναι ελαφρά, εύκαμπτα, με τη καλύτερη δυνατή απορροφητικότητα και επιπλέον προσαρμοσμένα στο τρόπο βαδίσματος - τρεξίματός σου, δηλαδή αν κάνεις υποπρινισμό ή υπερπρινισμό ή αν χρειάζεσαι παπούτσι σταθερότητας ...

Για να βοηθηθείς για μια πραγματικά σωστή επιλογή προσαρμοσμένη στο δικό σου πόδι και στύλ βαδίσματος - τρεξίματος ρήξε μια ματιά στο παρακάτω site http://www.runningwarehouse.com/ όπου έχει κατηγοριοποιημένα για κάθε εταιρία τα πιο γνωστά σχέδια τους στις αντίστοιχες κατηγορίες ανάλογα με τι χρειάζεται το πόδι και το στύλ βαδίσματος του καθενός δηλαδή

1. ΟΥΔΕΤΕΡΑ ή ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΑ (neutral - cushioning).

2. ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ή ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ (support - stability).

3. ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ (motion control).

Επίσης στο Learning Center http://www.runningwarehouse.com/LearningCenter/# διάβασε τα πάντα για να καταλάβεις πως λειτουργεί το πόδι σου όταν τρέχεις και που μπορεί να οφείλονται πόνοι κ.τ.λ. ...

Ο τρόπος με τον οποίο "τρέχουμε" περιγράφεται αναλυτικά σε 3 κύρια στάδια απο τον " κύκλο Gait " ή Gait analysis. Ψάξε λίγο περισσότερο και θα καταλάβεις πολλά ...

Πολύς κόσμος έχει κυριολεκτικά καταστρέψει τα πόδια του ακριβώς επειδή τρέχει με λάθος παπούτσι !

Ένα παπούτσι που έχει σε όλο το μήκος της σόλας αερόσολα και δείχνει καλό για τρέξιμο και φαίνεται και ωραίο στο μάτι δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και το σωστό !

Επιπλέον ο καθένας χρειάζεται διαφορετικό παπούτσι ανάλογα με το τρόπο που βαδίζει - τρέχει, το βάρος και τις διαστάσεις του και τις ειδικές του ανάγκες - απαιτήσεις.

Σου μιλώ εκ πείρας και σου τονίζω ότι δε πρέπει να τα παρατήσεις ή να φοβάσαι να γυμνάσεις τα πόδια σου, απλά να προσέχεις και να κάνεις πάντα τα σωστά πράγματα με το σωστό τρόπο !

Προσωπικά μετά απο τροχαίο με μηχανή όπου υπέστην συντριπτικό κάταγμα έσω - έξω κονδύλων δεξιού γόνατος (!!!!!!), μετά από 1 μήνα φυσιοθεραπειών, επανήλθα κανονικά με σωστές ασκήσεις και τρέξιμο στο γυμναστήριο, και απο το πρώτο μήνα στο γυμναστήριο σήκωνα στη πρέσα ποδιών 180 κιλά χωρίς κανένα πρόβλημα, ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙΣ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε 3 θεματακια....

1)Κατα την διαρκεια μιας προπονησης στο μπασκετ επαθα τραβηγμα στον ωμο και εδω και ενα μηνα οταν κανω κυριως ασκησεις ωμου/πλατης νιωθω ενα μικρο νευρικο πονο στον ωμο.....μου εχουν πει να το ξεκουρασω κ να κανω φυσιοθεραπειες ή να κανω καλο ζεσταμα να βαζω counterpain και να κανω τις ασκησεις κανονικα αλλα με λιγα κιλα κ με τον καιρο θα επανελθει...με τον δευτερο τροπο καπως εχει μειωθει το προβλημα αλλα και παλι η ενοχληση δεν λεει να φυγει κ δεν μπορω να σηκωσω περισσοτερα κιλα:mad:....τι να κανω?

2)Σκεφτομαι να ξεκινησω να παιρνω καθαρη πρωτεινη μονο 3ις δοσεις την εβδομαδα οσες δηλαδη κανω και gym.Δεν με ενδιαφερει ουτε να κανω ογκο ουτε να βελτιωσω κατι στο σωμα μου...απλως επειδη περα απο το μπασκετ κ το gym κανω κ κολυμβηση και συνηθως τα πρωινα νιωθω το σωμα μου κουρασμενο,σκεφτομαι οτι με λιγη πρωτεινουλα θα βοηθησω τους μυες μου να αναπλαθονται πιο γρηγορα (να προσθεσω οτι κανω καλη διατροφη και παιρνω καθημερινα περιπου 40-50γρ πρωτεινης)...θα ηθελα να ξερω επειδη πολλα ακουγονται καθως η μικροβιολογος μου ειπε οτι μακροχρονια χρηση σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να αδηγησει μεχρι κ σε κυρωση του ηπαρ (αυξαναει κατι ενζυμα μου ειπε) και μελλοντικα σε καρκινο :confused:,αν οντως υπαρχουν κινδυνοι η οχι...γιατι πολλα παιδια στο gym τις τρεις δοσεις per week που θελω να παρω εγω αυτοι τις παιρνουν καθημερινα :p

3)Για την φλεγμονη στο γονατο να ξεκινησω φυσιοθεραπειες?...δεν με ενοχλει πολυ αλλα καμια φορα με τραβαει οταν ριχνω το βαρος μου στο γονατο....ενω αν δεν κανω καλες διατασεις μπορει να με τσιμπησει στην αρχη μεχρι να ζεσταθει....για π.χ. οταν σηκωθω για jump shoot.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια τους πηγαινω ενα μηνα γυμναστηριο σε σχεδον καθημερικνη βαση. το προβλημα ειναι πως δεν ξερω αν κανω σωστους συνδιασμους ασκησεων.

 

κανω μια μερα οργανα για πλατη και για χερια καθως και βαρη

και την αλλη μερα οργανα για στηθος και για χερια και επισης βαρη.

 

το προβλημα ειναι πως δεν ξερω με τι να συνδιασω τους κοιλιακους. με πλατη ή με στηθος?

 

επισης κανω διαδρομο 10 λεπτα στο 9 πριν ξεκινησω τα βαρη για να ζεσταθουν οι μυες. ειναι σωστη η διαδικασια? χρειαζεται περισσοτερη ωρα τρεξιμο? η να το σταματησω τελειως? υπ οψην οτι δεν θελω να χασω κιλα. απλα για ζεσταμα το κανω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

koiliakous kaneis mera para mera giati opos ka8e omada myon xreiazontai toulaxiston 24 ores ksekourasis gia na ginete sosti ekgymnasi

 

ara afto pou les den apotelei provlima

 

oson afora ton dromo ksero oti ama den 8es na xasis varos DEN trexeis POTE pano apo 20 lepta ston diadromo - se ka8imerini vasi milame panta -

 

kai kalo 8a itan na min pigenis 1-2 meres tin evdomada (5/6 meres apo tis 7) afinontas ton organismo sou na ksekourastei

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

koiliakous kaneis mera para mera giati opos ka8e omada myon xreiazontai toulaxiston 24 ores ksekourasis gia na ginete sosti ekgymnasi

 

ara afto pou les den apotelei provlima

 

oson afora ton dromo ksero oti ama den 8es na xasis varos DEN trexeis POTE pano apo 20 lepta ston diadromo - se ka8imerini vasi milame panta -

 

kai kalo 8a itan na min pigenis 1-2 meres tin evdomada (5/6 meres apo tis 7) afinontas ton organismo sou na ksekourastei

 

κυριακες δεν πηγαινω. λες οτι ειναι καλυτερο να αφησω και μια μερα μεσα στη βδομαδα για ξεκουραση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

den pezei rolo

 

ego aspoume den pigeno tetarti kai kyriaki tis ipoloipes meres ime sta8eros sto programma mou

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια τους πηγαινω ενα μηνα γυμναστηριο σε σχεδον καθημερικνη βαση. το προβλημα ειναι πως δεν ξερω αν κανω σωστους συνδιασμους ασκησεων.

 

κανω μια μερα οργανα για πλατη και για χερια καθως και βαρη

και την αλλη μερα οργανα για στηθος και για χερια και επισης βαρη.

 

το προβλημα ειναι πως δεν ξερω με τι να συνδιασω τους κοιλιακους. με πλατη ή με στηθος?

 

επισης κανω διαδρομο 10 λεπτα στο 9 πριν ξεκινησω τα βαρη για να ζεσταθουν οι μυες. ειναι σωστη η διαδικασια? χρειαζεται περισσοτερη ωρα τρεξιμο? η να το σταματησω τελειως? υπ οψην οτι δεν θελω να χασω κιλα. απλα για ζεσταμα το κανω

 

Γυμναστή εκεί που πας ρε φίλε δεν έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστή εκεί που πας ρε φίλε δεν έχετε;

 

ειναι ενας ******* μεθυσμενος που δεν ξερει την τυφλα του. ο μονος λογος που παω εκει ειναι οτι βρισκεται διπλα απο το σπιτι μου, οτι ειναι παμφθηνο(20 ευρω το μηνα) και οτι εκει πανε ολοι οι φιλοι μου. επισης τα οργανα του ειναι ολα καινουρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Speedfire σου προτείνω να το παρακάτω πρόγραμμα

 

Δευτέρα- Στήθος, Δικέφαλο

Τετάρτη- Πλατη, Τρικέφαλο

Παρασκευή- Πόδια, Ωμους

 

Κοιλιακοί κ Ραχιαίοι θα γίνονται κάθε φορα μόλις τελειώνεις με τις παραπάνω μυικές ομάδες.

 

Ζέσταμα κανε 7-10 λεπτά σε ταχύτητες που σου επιτρέπουν γρήγορο βάδισμα κ όχι τρέξιμο.

 

Για ασκήσεις και το σωστό τρόπο εκτέλεσης τσέκαρε εδώ http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

Link to comment
Share on other sites

Speedfire σου προτείνω να το παρακάτω πρόγραμμα

 

Δευτέρα- Στήθος, Δικέφαλο

Τετάρτη- Πλατη, Τρικέφαλο

Παρασκευή- Πόδια, Ωμους

 

Κοιλιακοί κ Ραχιαίοι θα γίνονται κάθε φορα μόλις τελειώνεις με τις παραπάνω μυικές ομάδες.

 

Ζέσταμα κανε 7-10 λεπτά σε ταχύτητες που σου επιτρέπουν γρήγορο βάδισμα κ όχι τρέξιμο.

 

Για ασκήσεις και το σωστό τρόπο εκτέλεσης τσέκαρε εδώ http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

 

φιλε μου ευχαριστω για την προταση αλλα ποδια δεν κανω καθολου. πιγαινα ποσα χρονια μπαλα και ειναι πολυ γυμνασμενα. ακομη θελω να πηγαινω καθε μερα. το γυμναστηριο δεν το βλεπω μονο ως μεσο για να φτιαξω σωμα αλλα κυριως για να ξεδινω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού θες να κάνεις κάθε μέρα απλά μοίρασε τις μυικές ομάδες 1 σε κάθε μέρα και βγάλε τα πόδια(δν ξέρω πως είναι τα πόδια σου αλλά διαφωνώ με την μη προπόνησή τους).

Σ αυτήν την περίπτωση θα κάνεις κοιλιακούς-ραχιαίους πάλι 3 φορές την εβδομάδα (ιδανικά μέρα παρά μέρα, δηλ μην κάνεις Δευτέρα,Τρίτη και καπάκι Τετάρτη)

Αφού θες να κάνεις για την πλάκα σου να μην σε κουράζω με περισσότερες λεπτομέρειες.

Καλή επιτυχία και καλά κουράγια τώρα με τις ζέστες!

Link to comment
Share on other sites

paidia simera tha ksekiniso diatrofi kai tha trww ta eksis:

t prwi tost me tiri kai galopoula 'h mia mezoura prwteines +1 frouto

 

11-12 ydatanthrakes 1 merida patates 'h makaronia 'h ryzi

 

2-5 gymnastirio

 

5:30 1 frouto kai mia mprizola 'h kotopoulo 'h psari 'h mia mezoura prwteines

 

meta apo 45 lepta ydatanthrakes pali

 

7-8 mia salata kai mia mprizola 'h kotopoulo 'h psari

 

 

pigaino edw k 5 mines gumnastirio k dn exw xasei kila apla exw parei arketo ogko k exw "anoiksei"...

 

thelo n xaso kila 3-4 kila s ena mina...kati kalo gia aerobio programma k kati n m boithisei n kanw diatirisi st myes p eftiaksa????

thelo koiliakous fetes asappppppppppppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

euxaristo ek tn proteron :cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

paidia simera tha ksekiniso diatrofi kai tha trww ta eksis:

t prwi tost me tiri kai galopoula 'h mia mezoura prwteines +1 frouto

 

11-12 ydatanthrakes 1 merida patates 'h makaronia 'h ryzi

 

2-5 gymnastirio

 

5:30 1 frouto kai mia mprizola 'h kotopoulo 'h psari 'h mia mezoura prwteines

 

meta apo 45 lepta ydatanthrakes pali

 

7-8 mia salata kai mia mprizola 'h kotopoulo 'h psari

 

 

pigaino edw k 5 mines gumnastirio k dn exw xasei kila apla exw parei arketo ogko k exw "anoiksei"...

 

thelo n xaso kila 3-4 kila s ena mina...kati kalo gia aerobio programma k kati n m boithisei n kanw diatirisi st myes p eftiaksa????

thelo koiliakous fetes asappppppppppppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

euxaristo ek tn proteron :cool::cool:

 

 

Αν θές φίλε μου δώσε λίγο τα stats σου(βάρος,ύψος κ body fat αν έχεις) να έχουμε μια καλύτερη εικόνα. Για 3-4 κιλά σε 1 μήνα είναι δύσκολο αν κ όχι ακατόρθωτο αν κάνεις:

α) αυστηρή διατροφή

β) σωστή προπόνηση

γ) αρκετή ξεκούραση

Link to comment
Share on other sites

Αν θές φίλε μου δώσε λίγο τα stats σου(βάρος,ύψος κ body fat αν έχεις) να έχουμε μια καλύτερη εικόνα. Για 3-4 κιλά σε 1 μήνα είναι δύσκολο αν κ όχι ακατόρθωτο αν κάνεις:

α) αυστηρή διατροφή

β) σωστή προπόνηση

γ) αρκετή ξεκούραση

ei ai 1.75 69 kila k exw 8-9% lipos ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...