Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

na rwtisw ligo tin simvouli sas...

 

egw exw ipsos 1.74 kai 76 kila

 

tzin foraw noumero 32-33

posa kila pistevete oti prepei na xasw akoma? toulaxiston gia na rixw 1 me 2 noumera akoma?

parolo pou osoi me vlepoun mou lene oti ime kanonikos egw pistevw oti prepei na xasw kialo.

 

Kanw 4 fores tin evdomada diadromo 35-40 lepta me taxitita 6 - 6.5 kh/h

 

pistevete oti prepei na entinw kialo tin gimnastiki? exw agorasei ilektriko diadromo spiti kai etsi den xriazete na pigenw sto gimnastirio...

 

 

Φίλε αυτή η χρήση διαδρόμου δε θα σου κάνεις τίποτα..καλύτερα βγαίνε καμμιά βόλτα 40-50 λεπτά με τα πόδια να παίρνεις και τον αέρα σου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν παιζει ρολο ποσα κιλα εισαι ολα εξαρτωνται απο το σωματοτυπο σου πχ ενας που εχει σωματοτυπο που βαζει ευκολα κιλα στην περιοχη της κοιλιας θα πρεπει να δινει περισοτερη προσοχη στην κοιλια/κους απο οτι καποιος αλλος .κατα την γνωμη μου δεν πας γυμναστηριο ουτε για να γινεις θηριο αλλα για να εισαι σε αριστη φυσικη κατασταση

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

2 vdomades pou exw ksekinisei twra opos ipa kai kanw diadromo 4-5 fores tin evdomada exw xasei 2 kila

 

apla opos ime 1.74, 76 kila kai noumero panteloni 32 , kai den xerw posa prepei na ftasw akoma... pistevw pos prepei na xasw 4 kila akoma kai na ftasw guro sta 72 - 73

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

pados me ftiaksate me tin idea tou gymnastiriou. paei kai enas kollitos mou kai etsi tha einai kalytera. apo to kalokairi tha grafto, tora dystixos den prolavaino me ta mathimata kai me to lower se ligous mines........
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι αρκετο αλλα κανω διαδρομο καθε μερα σχεδον τωρα απο 35 εως 40 λεπτα σε ταχυτητα 6 kh/h ... δεν μπορω ομως να κανω παραπανω. κουραζομαι αρκετα μετα τα 40 λεπτα, εσεις σε αυτο το ρυθμο ποση ωρα μπορειτε να βγαλετε?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

To xerw! sigoura kanei kalo apla anarotieme mipos kanontas diadromo kathe mera apo 40 lepta den petixenw auto pou thelw kai kourazome adika.

Diladi, egw eimai adinatos, ala stin kilia ime xalaros kai auto poy thelw einai na sfixw kai na xasw auto to mikro sosivio pou lene. Den me endiaferei twra na kanw tous foverous kiliakous

 

O diadromos lipon endikniete gia auton ton skopo?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

To xerw! sigoura kanei kalo apla anarotieme mipos kanontas diadromo kathe mera apo 40 lepta den petixenw auto pou thelw kai kourazome adika.

Diladi, egw eimai adinatos, ala stin kilia ime xalaros kai auto poy thelw einai na sfixw kai na xasw auto to mikro sosivio pou lene. Den me endiaferei twra na kanw tous foverous kiliakous

 

O diadromos lipon endikniete gia auton ton skopo?

nai o diadromos voitha sto skopo auto alla kane kai kapious raxiaious kai plagious mia kai thelis na skotosis to sosivio:)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

2 vdomades pou exw ksekinisei twra opos ipa kai kanw diadromo 4-5 fores tin evdomada exw xasei 2 kila

 

apla opos ime 1.74, 76 kila kai noumero panteloni 32 , kai den xerw posa prepei na ftasw akoma... pistevw pos prepei na xasw 4 kila akoma kai na ftasw guro sta 72 - 73

to oti exase 2 kila mesa se 2 ebdomades den leei kati kai mporei na min einai kai kalo gia tin ugiasou.Isos auta ta kila einai <nera>pou efigan apo ton organismo kai oxi lipos pou eisos thes na xaseis.To oti kourazese simenei oti se auto simbali i diatrofisou pou logika gia na min exeis energeia den tha tros pollous idatantrhakes.Pantos i perioxi tis koilias pou sisoreuetai to lipos einai apo ta pio diskola simia gia xasimo lipous.
Link to comment
Share on other sites

to oti exase 2 kila mesa se 2 ebdomades den leei kati kai mporei na min einai kai kalo gia tin ugiasou.Isos auta ta kila einai <nera>pou efigan apo ton organismo kai oxi lipos pou eisos thes na xaseis.To oti kourazese simenei oti se auto simbali i diatrofisou pou logika gia na min exeis energeia den tha tros pollous idatantrhakes.Pantos i perioxi tis koilias pou sisoreuetai to lipos einai apo ta pio diskola simia gia xasimo lipous.

:lol:οταν ειχα αγωνα μπορουσα να χασω 5 κιλα σε μια βδομαδα :p

αστειο αλλα ακολουθωντας μια αρκετα καλη προπονηση και ενα καλο προγραμμα διατροφης ολο τον προηγουμενο καιρο μου εδινε αυτη την δυνατοτητα τωρα αν μπορει καποιος να κανει ογκο η γραμωση πιο ευκολα εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως και το που κατανεμετε το λιπος .Καλο οποιος θελει να ασχοληθει να παει πρωτα σε διατροφολογο και γυμναστη ωστε να του προτεινει αυτο που ειναι το πιο δυνατο για αυτον

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

O pio eukolos tropos gia na xasei kapoios lipos stin perioxi tis koilias,xwris mihkous traumatismous eine i kolimbisi me stathero rithmo gia peripou 30-40 lepta apo 3is ews 4is fores tin ebdomada.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι αρκετο αλλα κανω διαδρομο καθε μερα σχεδον τωρα απο 35 εως 40 λεπτα σε ταχυτητα 6 kh/h ... δεν μπορω ομως να κανω παραπανω. κουραζομαι αρκετα μετα τα 40 λεπτα, εσεις σε αυτο το ρυθμο ποση ωρα μπορειτε να βγαλετε?

 

εγω αν κανω 40 λεπτα, μετα "βρισκω το ρυθμο" και μπορω ανετα μια ωρα.με 6-6.5 ταχυτητα.

τα πρωτα 25-30 λεπτα ειναι τα πιο δυσκολα,μετα βγαινουν πιο ευκολα,περναει η ωρα χωρις να το καταλαβω(αυτο εχω παρατηρησει εγω τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

εγω αν κανω 40 λεπτα, μετα "βρισκω το ρυθμο" και μπορω ανετα μια ωρα.με 6-6.5 ταχυτητα.

τα πρωτα 25-30 λεπτα ειναι τα πιο δυσκολα,μετα βγαινουν πιο ευκολα,περναει η ωρα χωρις να το καταλαβω(αυτο εχω παρατηρησει εγω τουλαχιστον)

παιδια στο γυμναστηριο ο διαδρομος ειναι για προθερμανση συνηθως 15-25 λεπτα ειναι αρκετα δεν πρεπει να σκοτωνεις το σωμα με τον διαδρομο απλα να το προετοιμαζεις για τις επομενες ασκησεις:D

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Τοση ωρα διαδρομος ειναι εκτος απο ασκοπο και ανουσιος.

Αληθεια ποση ωρα περνατε στα γυμναστηρια αν τρωτε 40+λεπτα μονο σε κατι που ουσιαστικα ειναι για ζεσταμα?

Να ετσοιμαστω να ακουσω κανα 2ωρο να ζαλιστω?(εξισου λαθος κι αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωωπα αλλο κανω διαδρομο για ζεσταμα και αλλο κανω διαδρομο για να καψω λιπος.Μην μπερδεομαστε ρε παιδες...για ζεσταμα κανεις ενα 10λεπτακι με μ.ο 5 ταχ ενω για να χανεις λιπος πρεπει οι παλμοι της καρδιας σου να ειναι απο 125 μεχρι 140 περιπου,δηλαδη γυρω στο 6.5 με 7 ειναι η ταχυτητα.

Για οσους βαζουν πρωτεινη στο προγραμμα τους ας δοκιμασουν την Νιτρο-τεκ με γευση φραουλα...:!:

Don't Talk To Me... I'm Dieting!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ προτιμώ να τρέχω 20 λεπτάκια στο 11 πριν αρχίσω τα βάρη παρά να κάνω γρήγορο βάδην στο 6-6.5 για 40 λεπτά και βάλε, μετά το 25λεπτο εγώ βαριέμαι ...

Ο καθένας όπως συνηθίσει το μεταβολισμό του καλύτερα πιστεύω ...

Αν θες πάντως να χάσεις κιλά μάλλον είναι καλύτερα να κρατάς για πάνω απο 20 λεπτά όσο γίνεται περισσότερη ώρα σταθερούς παλμούς κοντά στο 140.

Στο δικό μου το gym είναι ένας τύπος, κάθε φορά ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΑ ΒΑΡΗ(!!!!!!) τρέχει 45 λεπτά στο 10,5 , το κάνει χρόνια, έχει συνηθίσει και ούτε κουράζεται ούτε τίποτα, όσο τρέχει μιλάει κιόλας κάνει και πλακίτσες κ.τ.λ ....

Εγώ αν χαλάσω το ρυθμό της αναπνοής μου (εισπνοή απο τη μύτη εκπνοή απο το στόμα) και αρχίσω να αναπνέω απο το στόμα όσο τρέχω τελείωσα στο 15λεπτο.

Είναι όπως συνηθίσει ο καθένας ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ προτιμώ να τρέχω 20 λεπτάκια στο 11 πριν αρχίσω τα βάρη παρά να κάνω γρήγορο βάδην στο 6-6.5 για 40 λεπτά και βάλε, μετά το 25λεπτο εγώ βαριέμαι ...

Ο καθένας όπως συνηθίσει το μεταβολισμό του καλύτερα πιστεύω ...

Αν θες πάντως να χάσεις κιλά μάλλον είναι καλύτερα να κρατάς για πάνω απο 20 λεπτά όσο γίνεται περισσότερη ώρα σταθερούς παλμούς κοντά στο 140.

Στο δικό μου το gym είναι ένας τύπος, κάθε φορά ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΑ ΒΑΡΗ(!!!!!!) τρέχει 45 λεπτά στο 10,5 , το κάνει χρόνια, έχει συνηθίσει και ούτε κουράζεται ούτε τίποτα, όσο τρέχει μιλάει κιόλας κάνει και πλακίτσες κ.τ.λ ....

Εγώ αν χαλάσω το ρυθμό της αναπνοής μου (εισπνοή απο τη μύτη εκπνοή απο το στόμα) και αρχίσω να αναπνέω απο το στόμα όσο τρέχω τελείωσα στο 15λεπτο.

Είναι όπως συνηθίσει ο καθένας ...

 

Εγώ στο 2o λεπτο στα 7χιλ έχω πέσει κάτω.

Καταραμένη φοιτητική ζωή :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ προτιμώ να τρέχω 20 λεπτάκια στο 11 πριν αρχίσω τα βάρη παρά να κάνω γρήγορο βάδην στο 6-6.5 για 40 λεπτά και βάλε, μετά το 25λεπτο εγώ βαριέμαι ...

Ο καθένας όπως συνηθίσει το μεταβολισμό του καλύτερα πιστεύω ...

Αν θες πάντως να χάσεις κιλά μάλλον είναι καλύτερα να κρατάς για πάνω απο 20 λεπτά όσο γίνεται περισσότερη ώρα σταθερούς παλμούς κοντά στο 140.

Στο δικό μου το gym είναι ένας τύπος, κάθε φορά ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΑ ΒΑΡΗ(!!!!!!) τρέχει 45 λεπτά στο 10,5 , το κάνει χρόνια, έχει συνηθίσει και ούτε κουράζεται ούτε τίποτα, όσο τρέχει μιλάει κιόλας κάνει και πλακίτσες κ.τ.λ ....

Εγώ αν χαλάσω το ρυθμό της αναπνοής μου (εισπνοή απο τη μύτη εκπνοή απο το στόμα) και αρχίσω να αναπνέω απο το στόμα όσο τρέχω τελείωσα στο 15λεπτο.

Είναι όπως συνηθίσει ο καθένας ...

 

Κοίτα, δεν κάνει και τπτ ακατόρθοτο(είμαι αθλητής οπότε για απλούς ανθρώπους ίσως και να είναι :p ) . Μάλιστα μετά τα βάρη καλό είναι να κάνεις τρέξιμο. Τώρα αυτό με την αναπνοή που λες, δείχνει οτι όταν τρέχεις πηγαίνεις στο κατάλληλο τεμπο. Δηλαδή με αυτή την ταχύτητα που πας, όυτε ψοφάσ στο 100άρι αλλά δεν χαβαλεδιάζεις κι όλας. Όσο περνάει ο καιρός αυτο το όριο θα ανεβαίνει(λογικά)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Ιάσον όταν ήμουν 16 και ήμουν αθλητής (τέννις) δε καταλάβαινα τίποτα, τα χρόνια περνάνε όμως, ο τύπος είναι 32 χρονών, μακάρι άμα φτάσεις στα χρόνια του να κάνεις το ίδιο (όχι ότι αποκλείεται βέβαια) ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά το MensHealth έχει μια κάρτα με προσφορά 30 % έκπτωση στα μεγαλύτερα γυμναστήρια της Ελλάδας.Το αγόρασε κανείς?Με ποια γυμναστήρια συνεργάζεται στην Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά?
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη, θα ήθελα να ρωτήσω για Αθήνα - κέντρο ή Κηφισίας Χαμηλά αν γνωρίζετε 24ωρα γυμναστήρια (εκτός από Joe Weinder). Ευχαριστώ πολύ! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...