Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Διάβαζα στις πρώτες σελίδες που γίνεται μεγάλη αναφορά στους κοιλιακούς.......

Σε πολλά σημεία αναφέρεται πως χρειάζεραι υγιηνή διατροφή, όχι τζανκ φουντ, όχι, μπίρες και γλυκά....

 

Γενικά το βρίσκω σωστό, γιατί χρειάζεται να καεί λίπος για να φανούν οι κοιλιακοί...

Αν όμως, κάποιος είναι πολύ αδύνατος, για να κάνει κοιλιακούς, χρειάζεται να κόψει όλα τα παραπάνω?ή αρκεί η γυμναστική?

Εγώ για παράδειγμα, έχω τελείως επίπεδη κοιλιά....μη σας πω π΄ρεπει να βάλω και αρκετά κιλά, αλλά θέλω να κάνω κοιλιακούς...Πρέπει να προσέξω διατροφή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διάβαζα στις πρώτες σελίδες που γίνεται μεγάλη αναφορά στους κοιλιακούς.......

Σε πολλά σημεία αναφέρεται πως χρειάζεραι υγιηνή διατροφή, όχι τζανκ φουντ, όχι, μπίρες και γλυκά....

 

Γενικά το βρίσκω σωστό, γιατί χρειάζεται να καεί λίπος για να φανούν οι κοιλιακοί...

Αν όμως, κάποιος είναι πολύ αδύνατος, για να κάνει κοιλιακούς, χρειάζεται να κόψει όλα τα παραπάνω?ή αρκεί η γυμναστική?

Εγώ για παράδειγμα, έχω τελείως επίπεδη κοιλιά....μη σας πω π΄ρεπει να βάλω και αρκετά κιλά, αλλά θέλω να κάνω κοιλιακούς...Πρέπει να προσέξω διατροφή?

 

Από τη στιγμή που είσαι αδύνατος ήδη τότε θα πρέπει να τρως και να γυμνάζεσαι αρκετά..το καλύτερο είναι να προσέχει και λίγο τη διατροφή σου και να μην τρως έτοιμο φαγητό.. Αν θες για γραμμωση τότε να τρως αρκετό ρύζι,μπανάνες,αυγό και den θυμάμαι τι άλλο..πολλά γεύματα την ημέρα και από λίγο..

Αν θες να κανείς όγκο τότε πρέπει να του δίνεις και να καταλαβαίνει..

Γνώμη μου είναι να κανείς διατροφή σωστή 2-3 βδομάδες και να γυμνάζεσαι παράλληλα..μετά αφού θα κανείς περισσότερες καύσεις να τρως και έτοιμο φαγητό..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι αδύνατος ήδη τότε θα πρέπει να τρως και να γυμνάζεσαι αρκετά..το καλύτερο είναι να προσέχει και λίγο τη διατροφή σου και να μην τρως έτοιμο φαγητό.. Αν θες για γραμμωση τότε να τρως αρκετό ρύζι,μπανάνες,αυγό και den θυμάμαι τι άλλο..πολλά γεύματα την ημέρα και από λίγο..

Αν θες να κανείς όγκο τότε πρέπει να του δίνεις και να καταλαβαίνει..

Γνώμη μου είναι να κανείς διατροφή σωστή 2-3 βδομάδες και να γυμνάζεσαι παράλληλα..μετά αφού θα κανείς περισσότερες καύσεις να τρως και έτοιμο φαγητό..

Φίλε μου sorry που στο λέω αλλά λες αρκετές -σοβαρές- ανακρίβειες.

Καταρχήν άμα είσαι κοπέλα (όπως η σταλίτσα) είναι πολύ δυσκολότερο να φτιάξεις κοιλιακούς (μιλάω για κοιλιακούς κατά το "αντρικό" πρότυπο, δηλαδή φέτες :p). Βέβαια είναι δυνατό, απλά οι περισσότερες κοπέλες δεν κυνηγάνε παρά μια επίπεδη κοιλιά και καλώς κατά την άποψή μου γιατί φέτες σε γυναίκα μου κάνει λίγο αντιαισθητικό.

Τέσπα,

Λες ότι για να γραμμώσεις τρως ρύζι. Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Για γράμμωση τρώμε κυρίως πρωτεϊνη, για όγκο τρώμε υδατάνθρακα. Ρύζι=καθαρός υδατάνθρακας=φούσκωμα και όχι γράμμωση.

Και για την μπανάνα ισχύει το ίδιο, αφού οι μπανάνες περιέχουν γενικότερα περισσότερους υδατάνθρακες από τα υπόλοιπα φρούτα. Έχουν βέβαια μια μικρή δόση πρωτεϊνης (1γρ. πρωτεϊνης περίπου/μπανάνα) αλλά σε καμμία περίπτωση αρκετά μεγάλη ώστε να προτείνεις μπανάνα για γράμμωση.

Έπειτα, λες για το αυγό. Γενικά είναι σωστό ότι το αυγό είναι καλή πηγή πρωτεϊνης ωστόσο για να πάρεις αρκετή δόση πρωτεϊνης από το αυγό χρειάζεται να φας περίπου 6 αυγά (για πρωϊνό μιλάμε πάντα). Αν το κάνεις αυτό θα ανεβάσεις χοληστερόλη στα ύψη βέβαια οπότε δε συστήνεται. Αυτό που συστήνεται σε όσους ψάχνουν την πρωτεϊνη είναι να τρώνε το ασπράδι και μόνο του αυγού αφού αυτό περιέχει την πρωτεϊνη και επιπλέον δεν περιέχει λίπος + κακή χοληστερόλη.

Τέλος, αναφέρεις ότι για να αποκτήσει όγκο πρέπει να του δίνει και να καταλαβαίνει. Καταρχήν όγκος σε μια κοπέλα = επιπλέον βάρος = πάχος (εφόσων δεν θα φτιάξει μεγάλα δικέφαλα - τρικέφαλα κ αντρικό μεγάλο στήθος). Έπειτα, με το να "του δώσει να καταλάβει" όπως λες το καλύτερο που μπορεί να πετύχει είναι να πάρει λίγα κιλά και το χειρότερο να καταλήξει με πρόβλημα βάρους απ'εκεί που ήταν λιποβαρής. Σωστός όγκος αποκτάται με υδατάνθρακες κυρίως (και ποτέ μόνους τους, πάντα με πρωτεϊνη για να υπάρχει όγκος + γράμμωση, όχι μόνο όγκος).

Το τελευταίο που λες "κάνε 2-3 εβδομάδες σωστή διατροφή και γυμναστική" επέτρεψέ μου να μην το σχολιάσω. Όλοι οι άνθρωποι γνωρίζουν τα αποτελέσματα της προσωρινής σωστής διατροφής. Συνήθως τρώμε για 2-3 εβδομάδες σωστά και μετά το ρίχνεις έξω (αυτό προτείνεις κιόλας εσύ) και καταλήγουμε με χειρότερο σώμα απ'ότι αρχικά.

Γνώμη μου:

Αν θες όντως γράμμωση μπορείς να ξεκινήσεις με κάποια πρωτεϊνικά ροφήματα (μιλάμε για αθώα πράγματα, μη νομίσει και κανείς ότι σου προτείνουμε ντόπα :lol:) τα οποία περιέχουν ουσιαστικά πρωτεϊνη + υδατάνθρακα σε αναλογία 1:2 (η οποία είναι κ η προτεινόμενη αναλογία για κτίσιμο σώματος). Είναι σε μορφή Milko :p και κυκλοφορούν στο εμπόριο (σε γυμναστήρια συνήθως) και τα παίρνεις για πρωϊνό ή πριν την προπόνηση. Βέβαια οικονομικότερο είναι να αγοράσεις πρωτεϊνη (και υδατάνθρακα μαζί, παρόλο που υπάρχει και σκέτη πρωτεϊνη-καθαρή) σε σκόνη. Είναι ένα μεγάλο κουτί με σκόνη σα Nesquik ένα πράμα και το πας σπίτι σου και το αναμειγνύεις με νερό ή γάλα. Παράγεις ουσιαστικά αυτό το παχύρευστο ρόφημα που σου πουλάνε στο γυμναστήριο αλλά το κάνεις αρκετά οικονομικότερα.

Αυτά...

Για ό,τι άλλο εδώ είμαστε, ρώτα ό,τι θες! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα οτι είναι κοπέλα..επιτρέψε μου να διαφωνώ με την άποψη σου..και οτι den βασίζεται σε γνώσεις..

Και ιδιαίτερα διαφωνώ που της προτείνεις να πάρει πρωτεΐνες σε μορφή κακάο κτλ.(και το λέω και για σένα που τις θεωρείς αθώες).πήγαινε ένα κουτί από αυτό το "κακάο" με τα συστατικά σε διατροφολόγο να σου πει τη γνώμη του..θα σου πει να τα πετάξεις απλά..και όχι μόνο για τα συστατικά που ξεκινούν από Ε (ένα σερτσ στο νετ θα σε διαφωτίσει περί αυτών των συστατικών).

Αυτα που πρότεινα πιο πάνω είναι συνταγή ειδικού γιατρού διατροφολόγου για άντρα που είναι αδύνατος και θέλει γραμμωση, den είναι τυχαία γνώμη..ούτε γνώμη κάποιου από γυμναστήριο..

 

Επίσης όταν γυμνάζεσαι και "μεγαλώνουν" οι μυς του σώματος τότε κάνεις και περισσότερες καύσεις..με αποτέλεσμα να μπορείς να τρως και παραπάνω...

Αυτα.. Σταλιτσα τώρα σε πρόσεξα..χαχα..αν έβλεπα οτι ήσουν εσυ den θα σε συμβούλευα:p :p :p :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα οτι είναι κοπέλα..επιτρέψε μου να διαφωνώ με την άποψη σου..και οτι den βασίζεται σε γνώσεις..

Και ιδιαίτερα διαφωνώ που της προτείνεις να πάρει πρωτεΐνες σε μορφή κακάο κτλ.(και το λέω και για σένα που τις θεωρείς αθώες).πήγαινε ένα κουτί από αυτό το "κακάο" με τα συστατικά σε διατροφολόγο να σου πει τη γνώμη του..θα σου πει να τα πετάξεις απλά..και όχι μόνο για τα συστατικά που ξεκινούν από Ε (ένα σερτσ στο νετ θα σε διαφωτίσει περί αυτών των συστατικών).

Αυτα που πρότεινα πιο πάνω είναι συνταγή ειδικού γιατρού διατροφολόγου για άντρα που είναι αδύνατος και θέλει γραμμωση, den είναι τυχαία γνώμη..ούτε γνώμη κάποιου από γυμναστήριο..

 

Επίσης όταν γυμνάζεσαι και "μεγαλώνουν" οι μυς του σώματος τότε κάνεις και περισσότερες καύσεις..με αποτέλεσμα να μπορείς να τρως και παραπάνω...

Αυτα.. Σταλιτσα τώρα σε πρόσεξα..χαχα..αν έβλεπα οτι ήσουν εσυ den θα σε συμβούλευα:p :p :p :p

Στο τελευταίο δεν διαφώνησα, απλά δεν μπορείς να προτείνεις υγιεινή διατροφή για 3 βδομάδες και μετά junk food. Μεγαλύτεροι μύες = Περισσότερες καύσεις (σωστά μέχρι εδώ, συμφωνούμε)= Περισσότερη κατανάλωση θερμίδων αλλά σίγουρα όχι διάσπαση του λίπους που περιέχουν τα junk.

Τώρα για άντρα που είναι αδύνατος και θέλει φούσκωμα και γράμμωση (και όχι γράμμωση όπως προείπες) συμφωνώ ότι υδατάνθρακες + πρωτεϊνη = σωστή συνταγή, αυτό είπα κι εγώ άλλωστε.

Όσο για την πρωτεϊνη σε μορφή κακάο που πρότεινα, είναι μια απλή και εύκολη λύση για κάποιον που ψάχνει πρωτεϊνη και δεν έχει τη διάθεση να φτιάχνει ροφήματα στο σπίτι. Δεν το είδα από άποψη υγιεινών συστατικών, αλλά καθαρά από άποψη "περιέχει-την-περισσότερη-πρωτεϊνη-στο-βολικότερο-πακέτο".

Κακά τα ψέματα, με απλή διατροφή δεν μπορείς να παίρνεις αρκετή πρωτεϊνη. Τι θα κάνεις, θα τρως στήθος κοτόπουλο + ασπράδια καθημερινά για μια ζωή? :rolleyes:

Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου για το τι πρέπει να παίρνει κάποιος που θέλει πρωτεϊνη πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος θέλει και την υγεία του den παίρνει αυτό το κακάο..η αλήθεια είναι οτι προσφέρει θεαματικά αποτελέσματα αλλά αν το διακόψεις τότε χάνεται η έντονη γραμμωση..αλλά μη το φτάνουμε στα άκρα..υπάρχουν πολλές τροφές με πρωτεΐνες και ακόμα περισσότεροι συνδιασμοι που μπορείς να κάνεις...θα προσπαθήσω να βρω ακριβώς τη συνταγή με τη διατροφή που είχε γράψει τότε. .

Αλλά αν ενδιαφέρεσαι πολύ για την υγιεινή διατροφή μπορείς να ασχοληθείς ψάχνοντας στο νετ σε πολλά σάιτ που ασχολούνται με το θέμα και προτείνουν τροφές..αυτα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.....σχετικά με αυτά που λέτε...για πρωτείνες...υδατάνθρακες....δούσκωμα....γράμωση...../ δεν μπορεί να επιτευχεί γράμμωση(ή και φούσκωμα, μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται), χωρίς λήψη έχτρα πρωτεϊνών και υδατανθράκων??? Με καθαρή γυμναστική μόνο....???

 

Για ό,τι άλλο εδώ είμαστε, ρώτα ό,τι θες! :)

Σε ευχαριστώ πολύ!!!:O

 

 

Σταλιτσα τώρα σε πρόσεξα..χαχα..αν έβλεπα οτι ήσουν εσυ den θα σε συμβούλευα:p

 

Κάλιο αργά παρά ποτέ!!!:lol:

Δεν ήξερα ότι περνάωκαι απαρατήρητη...:O

Πό...πό...συμπάθεια βλέπω που μου χεις......Πάντως, ποτέ δεν είναι αργά...;)

Link to comment
Share on other sites

'Ωπα μάγκες ήρεμα γιατί βλέπετε το δέντρο(πρωτείνες,υδατάνθρακες) και χάνετε το δάσος(όγκος, γράμμωση)! :O

 

Γράμμωση = Θερμιδικό έλειμμα = Τρώμε λιγότερες θερμίδες από όσες χρειάζεται ο οργανισμός μας = Απώλεια λιπώδους ιστού με παράλληλη ελαχιστοποίηση της απώλειας μυικού ιστού (Ορισμός κατα τα πρότυπα του bodybuilding)

 

Όγκος = Θερμιδική υπερπλήρωση = Τρώμε περισσότερες θερμίδες από ότι χρειάζεται ο οργανισμός μας = Αύξηση μυικού ιστού (το λίπος καλά είναι να κρατηθεί όσο το δυνατόν σε χαμηλότερα ποσοστά αλλά δεν σκάμε κι όλας!)

 

 

Stalitsa οι κοιλιακοί σου θα φανούν με 3 τρόπους

α) Είτε κάνεις όγκο (στην προπόνηση στοχεύεις στους κοιλιακούς εννοείται)

β) Είτε ρίχνεις το ποσοστό λίπους σου τόσο ωστε να διαγράφονται ακόμα και οι αγύμναστοι κοιλιακοί που έχεις. (Αυτό μόνο σε άντρα το έχω δει και δεν στο συνιστώ καθώς όπως λες δεν φαίνεται να χρειάζεσαι να αδυνατίσεις αλλά να βάλεις κιλά)

γ) Συνδυασμός του α κ β ( Αυτό σου προτείνω σύμφωνα με αυτά που λες. Καλύτερα όμως θα ήταν να συζητήσεις με το γυμναστή σου που έχει μια εικόνα του πώς είσαι και ίσως περισσότερες γνώσεις από μας)

 

Δν έχω άλλο χρόνο προς το παρόν να αναλύσω παραπάνω! Πές μου πώς σου φαίνεται αυτό το σκεπτικό και βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σε χάνω λίγο........

Μία πρόταση είναι το α....μία άλλη είναι το β το οποίο δεν μου συνιστάς....αλλά στο τέλος μου λες ότι καλό θα ήταν κατά την αποψή σου ο συνδιασμός α και β...

 

Επεξηγείς τους ορισμούς του όγκου και της γράμμωσης...από ότι βλέπω είναι αντιστρόφως ανάλογα...

το ένα είναι Θερμιδικό έλειμμα και το άλλο Θερμιδική υπερπλήρωση....

αν τώρα κάποιος έχει ως στόχο και όγκο και γράμμωση, πως μπορεί να τα επιτύχει εφόσον για το ένα πρέπει να πέρνει παραπάνω θερμίδες από όσες χρειάζεται και για το άλλο λιγότερες...

 

λογικά στους αδύνατους είναι πολύ πιο εύκολο να φανούν οι κοιλικακοί.....σωστά?

Για τη διατήρησή τους, τι χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

αν τώρα κάποιος έχει ως στόχο και όγκο και γράμμωση, πως μπορεί να τα επιτύχει εφόσον για το ένα πρέπει να πέρνει παραπάνω θερμίδες από όσες χρειάζεται και για το άλλο λιγότερες...

 

Αύξηση μυικής μάζας και ταυτόχρονη μείωση λίπους.

Συμβαίνει σχεδόν σε όλους τους αρχάριους που ξεκινούν γυμναστική και διατροφή βέβαια γιατί αν με το που τελειώνεις το γυμναστήριο τσιμπάς και μια πίτσα γίγας απ' όλα υπάρχει θέμα.:lol:

Αν είσαι ήδη αδύνατη το ερέθισμα που θα πάρουν οι κοιλιακοί σου απ' τη γυμναστική θα τους δώσει τόνωση και όγκο ικανό ωστε να αχνοφαίνονται. (Δύσκολο σε γυναίκα να πετύχεις φέτες όπως είπαν και οι άλλοι.)

 

Στην περίπτωσή σου ξεκινάς γυμναστική και παράλληλα φροντίζεις να περιορίσεις τα λίπη (αυτό μάλλον το κάνεις ήδη αν είσαι αδύνατη:happy:) και να πάρεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι από πρωτείνες (κρέας, ψάρι, κοτόπουλο,γαλακτοκομικά)

και υδατάνθρακες (μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, φρούτα). Ειδικά μετά το γυμναστήριο να τρώς ωπωσδήποτε.

 

λογικά στους αδύνατους είναι πολύ πιο εύκολο να φανούν οι κοιλικακοί.....σωστά?

Ναι

 

Για τη διατήρησή τους, τι χρειάζεται?

Τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει η διατροφή δηλ. χαμηλό ποσοστό λίπους και σίγουρα να συνεχίσεις να τους γυμνάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ήδη αδύνατη το ερέθισμα που θα πάρουν οι κοιλιακοί σου απ' τη γυμναστική θα τους δώσει τόνωση και όγκο ικανό ωστε να αχνοφαίνονται. (Δύσκολο σε γυναίκα να πετύχεις φέτες όπως είπαν και οι άλλοι.)

Άχνοφαίνονται ήδη...

Αχ...με αυτό το δύσκολο που λες, με σκοτώνεις...:O...αυτός ήταν ο σκοπός μου...

 

 

Στην περίπτωσή σου ξεκινάς γυμναστική και παράλληλα φροντίζεις να περιορίσεις τα λίπη (αυτό μάλλον το κάνεις ήδη αν είσαι αδύνατη:happy:) και να πάρεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι από πρωτείνες (κρέας, ψάρι, κοτόπουλο,γαλακτοκομικά)

και υδατάνθρακες (μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, φρούτα). Ειδικά μετά το γυμναστήριο να τρώς ωπωσδήποτε.

 

Να πω την αλήθεια, γυμνάζομαι ανά διαστήματα...κακός βέβαια, αλλά αυτή είναι η αλήθεια...μπορεί να πάω ένα μήνα, και να κόψω και καιρό...μετά να πάω 2-3 μήνες και να ξανασταματήσω...και πάει λέγοντας....

ξέρω...μέγα λάθος...:cry:

 

και όμως...μπορεί να είμαι πολύ αδύνατη, αλλά ποτέ μου δεν πρόσεξα διατροφή...και από λίπη άλλο τίποτα...και το κακό, τρώω πολλά κρεατικά και γλυκά...δεν μου αρέσουν ψάρια, ζυμαρικά, λαδερά, χορταρικα....

 

Αυτό που λες...σχετικά με το μετά το γυμναστήριο...είναι που με έκαψε:p

δεν ξέρω πως τα καταφέρνω αλλά όταν πηγαίνω γυμναστήριο, παχαίνω....:wacko:

πρέπει να είμαι το μοναδικό άτομο στον πλανήτη που το καταφέρνω αυτό...:O

 

 

 

 

Τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει η διατροφή δηλ. χαμηλό ποσοστό λίπους και σίγουρα να συνεχίσεις να τους γυμνάζεις.

 

Δηλαδή, αν κάππποιος σταματίσει την γυμναστική, χάνει την γ΄ραμωση και ενδεχομένως και τους κοιλιακούς που έχει δημιουργήσει??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες...σχετικά με το μετά το γυμναστήριο...είναι που με έκαψε:p

δεν ξέρω πως τα καταφέρνω αλλά όταν πηγαίνω γυμναστήριο, παχαίνω....:wacko:

πρέπει να είμαι το μοναδικό άτομο στον πλανήτη που το καταφέρνω αυτό...:O

 

 

 

 

 

Όταν πας γυμναστήριο den σημαίνει οτι αδυνατίζεις κιόλας..αδυνατίσμα γίνεται με τη διατροφή..για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα τότε διατροφή και γυμναστική

 

Εγώ ακόμα den κατάλαβα τι θες.;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας γυμναστήριο den σημαίνει οτι αδυνατίζεις κιόλας..αδυνατίσμα γίνεται με τη διατροφή..για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα τότε διατροφή και γυμναστική

 

Εγώ ακόμα den κατάλαβα τι θες.;

 

πλάκα το κάνω ότι και καλά με έκαψε...;)

Γράμμωση και κοιλιακούς(φέτες παρακαλώ, αν γίνεται):p

Απλά δεν ήξερα ότι για να επιτύχει κανείς τέτοια αποτελέσματα, ακόμα και αν είναι αδύντος, χρειάζεται καλή διατροφή....και να πω την αλήθεια με παραξένεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες...σχετικά με το μετά το γυμναστήριο...είναι που με έκαψε:p

δεν ξέρω πως τα καταφέρνω αλλά όταν πηγαίνω γυμναστήριο, παχαίνω....:wacko:

πρέπει να είμαι το μοναδικό άτομο στον πλανήτη που το καταφέρνω αυτό...:O

 

Άλλο παχαίνω και άλλο παίρνω βάρος. Το σώμα μας όταν ξεκινάμε γυμναστήριο κάνει στις περισσότερες των περιπτώσεων κατακράτηση υγρών (κυρίως ενδομυικά) σαν αντίδραση καθώς αλλάζουν αρκετά οι απαιτήσεις του οργανισμού με την άσκηση. Αυτό οδηγεί σε αύξηση βάρους 1-2 κιλά περίπου ακόμα και μέσα σε 2-3 εβδομάδες ανάλογα με το άτομο.

 

Αν κάποιος σταματίσει τη γυμναστική σίγουρα χάνει γράμμωση καθώς ξεφουσκώνεις όσο να ναι. Πάντως το δικό μου σώμα κρατάει αρκετό χρόνο την τόνωση στους κοιλιακούς όταν σταματάω τη γυμναστική. Οι κοιλιακοί χρησιμοποιούνται συνέχεια στην καθημερινότητά μας και κατα συνέπεια γυμνάζονται καθώς αυτοί στηρίζουν κατα κύριο λόγο τον κορμό και το άνω μέρος του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο παχαίνω και άλλο παίρνω βάρος. Το σώμα μας όταν ξεκινάμε γυμναστήριο κάνει στις περισσότερες των περιπτώσεων κατακράτηση υγρών (κυρίως ενδομυικά) σαν αντίδραση καθώς αλλάζουν αρκετά οι απαιτήσεις του οργανισμού με την άσκηση. Αυτό οδηγεί σε αύξηση βάρους 1-2 κιλά περίπου ακόμα και μέσα σε 2-3 εβδομάδες ανάλογα με το άτομο.

 

Αν κάποιος σταματίσει τη γυμναστική σίγουρα χάνει γράμμωση καθώς ξεφουσκώνεις όσο να ναι.

 

Σταματώντας κάποιος τη γυμναστική αυ΄τα τα 1-2 κιλά από τηνν κατακράτηση υγρών ενδομυικά, χάνονται??

Σωστό ακούγεται έτσι όπως το θέτεις...πάντως σε εμάνα αυτά τα 1-2 κιλά φανήκανε αμέσως...όλος ο κόσμος το κατάλαβε...:lol:

άρα σε ποιά κατηγορία ανήκω?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σταματώντας κάποιος τη γυμναστική αυ΄τα τα 1-2 κιλά από τηνν κατακράτηση υγρών ενδομυικά, χάνονται??

Σωστό ακούγεται έτσι όπως το θέτεις...πάντως σε εμάνα αυτά τα 1-2 κιλά φανήκανε αμέσως...όλος ο κόσμος το κατάλαβε...:lol:

 

Ναι χάνονται είναι αυτό το ξεφούσκωμα που λέμε.:p

Link to comment
Share on other sites

πλάκα το κάνω ότι και καλά με έκαψε...;)

 

Απλά έχεις περίεργο χιούμορ και den το κατάλαβα..οκ(όλα καλά)

Γράμμωση και κοιλιακούς(φέτες παρακαλώ, αν γίνεται):p

Απλά δεν ήξερα ότι για να επιτύχει κανείς τέτοια αποτελέσματα, ακόμα και αν είναι αδύντος, χρειάζεται καλή διατροφή....και να πω την αλήθεια με παραξένεψε.

 

Den έχεις ακούσει πότε για τη διατροφή των αθλητριών στο στίβο.;

Από τη στιγμή που θες τόσο έντονους κοιλιακούς τότε να πας και σε ένα διατροφολόγο να σου βγάλει ένα πρόγραμμα διατροφής..αν θες χαλαρά πράγματα τότε φρόντισε να περιορίσεις το έτοιμο φαγητό, φυσικά ενώ γυμνάζεσαι παράλληλα

..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχεις περίεργο χιούμορ και den το κατάλαβα..οκ(όλα καλά)

:p:p

Den έχεις ακούσει πότε για τη διατροφή των αθλητριών στο στίβο.;

Από τη στιγμή που θες τόσο έντονους κοιλιακούς τότε να πας και σε ένα διατροφολόγο να σου βγάλει ένα πρόγραμμα διατροφής..αν θες χαλαρά πράγματα τότε φρόντισε να περιορίσεις το έτοιμο φαγητό, φυσικά ενώ γυμνάζεσαι παράλληλα

..

 

Σωστός ο Theo_Legend!:up:

 

 

Ένα σας λεω....με ξέρουνε ΟΛΟΙ οι ντελιβεράδες της περιοχής!!!!!!!!!!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Ένα σας λεω....με ξέρουνε ΟΛΟΙ οι ντελιβεράδες της περιοχής!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

Ε τότε σε λίγο καιρό θα σε ξέρουν και όλοι οι γεωγράφοι της Ελλάδας,θα

σε διακρίνουν από ψηλά και θα σε προσθέσουν σε χάρτες

Μετά μου θες και κοιλιακούς..εμ δε γίνονται έτσι οι δουλειές..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε σε λίγο καιρό θα σε ξέρουν και όλοι οι γεωγράφοι της Ελλάδας,θα

σε διακρίνουν από ψηλά και θα σε προσθέσουν σε χάρτες

Μετά μου θες και κοιλιακούς..εμ δε γίνονται έτσι οι δουλειές..

 

Μπα...μη το λες...:confused:3 ολάκερα χρόνια τρώω από έξω καθημερινά...δράμι δεν βάζω...μόνο με το γυμναστήριο και με συμπλήρωμα βιταμηνών Β που είχα πάρει το διάστημα που πήγαινα γυμναστήριο κατάφερα να πάρω κανά δυο κιλά...αυτά:O

Αααα...και όλοι μου λένε μπράβο που πάχυνα και να πάρω μερικά κιλά ακόμα...(τουλάχιστον5-6)

 

 

 

Τώρα, σχετικά με το αρχικό ερώτημα του θέματος...δεν είναι και τόσο αντικειμενικές οι απαντήσεις.........τι εννοώ...παλιά πήγαινα σε οργανωμένο γυμναστήριο στην Αθήνα...αργότερα λόγο σπουδών, αναγκαστηκά πήγα σε γυμναστήριο της γειτωνιάς, εφόσον στην επαρχία μόνο αυτά υπάρχουν...αν και επέλεξα πιο μακρινό από το σπίτι μου και όχι το πιο κοντινο...

Αν είχα τη δυνατότητα θα πήγαινα σε μεγάλο γυμναστήριο ή αλλιώς οργανομένο...αλλά που να το βρω εδώ...:O

Link to comment
Share on other sites

Μπα...μη το λες...:confused:3 ολάκερα χρόνια τρώω από έξω καθημερινά...δράμι δεν βάζω...μόνο με το γυμναστήριο και με συμπλήρωμα βιταμηνών Β που είχα πάρει το διάστημα που πήγαινα γυμναστήριο κατάφερα να πάρω κανά δυο κιλά...αυτά:O

Αααα...και όλοι μου λένε μπράβο που πάχυνα και να πάρω μερικά κιλά ακόμα...(τουλάχιστον5-6)

 

 

Γνώμη μου,

Ε τότε αν θες να γυμναστείς σωστά και να πάρεις και κιλά τότε να ζητήσεις γνώμη ειδικού..επαρχία που εννοείς.; den υπάρχει κανένα γνωστό γυμναστήριο εκεί.;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει κανένα...:(

και είναι και πολύ μικρά σε σχέση με της Αθήνας(που έχουνε ολόκληρα κτήρια δικά τους)...

έχουνε μία αίθουσα με όργανα και μία για ομαδικά...

Δεν έχεις δει ποτέ γυμναστήρια επαρχιακών πόλεων??

 

όταν λες γνώμη ειδικού...διατροφολόγου εννοείς ή γυμναστή?

Link to comment
Share on other sites

όταν λες γνώμη ειδικού...διατροφολόγου εννοείς ή γυμναστή?

 

Και των 2 ακόμα καλύτερα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω οσους πανε γυμναστηριο... Ποσο πληρωνετε?

Ρωτησα τελευταια 2 γυμναστηρια στην περιοχη μου για οργανα και αερομπικ (μαζι) και μου ειπαν 60 ευρω! Πολλα δεν ειναι?

Οσο για ενα αλλο με power plate και ετσι, δε μου ειπε τιμη!

Μπορειτε να αναφερετε ενδεικτικες τιμες?:(

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...