Jump to content

Ελληνικά ή greeklish; (Κατάργηση των Greeklish από 01/09)


α2
 Κοινοποίηση

Εσείς τι υποστηριζετε;  

513 members have voted

  1. 1. Εσείς τι υποστηριζετε;



Recommended Posts

Και στα υπόλοιπα, αυτοί που συνεχίζουν να γράφουν με greeklish είναι αρκετά λιγότεροι από παλιότερα. Ευτυχώς.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:hypno: :ooch:

 

 

oύτε εμείς! :nagger:

 

orea...tote prosperna ta posts mou opou ta vriskis!

 

den 8a enoxlisi kanena...

 

sto kato kato...SE OPOION ARESOUME...pou leei kai to laiko asma:O

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

παντως προσωπικα σε καμμια περιπτωση δε πιστευω πως ειναι σωστη η λογικη να μη δινουμε εμφαση στα posts με greeklish.

απλα το θεωρω λαθος.

αυτα!

 

φιλικα, mvagustagm2000

Link to comment
Share on other sites

παντως προσωπικα σε καμμια περιπτωση δε πιστευω πως ειναι σωστη η λογικη να μη δινουμε εμφαση στα posts με greeklish.

απλα το θεωρω λαθος.

αυτα!

 

φιλικα, mvagustagm2000

Όχι απλά δεν τους δίνουμε έμφαση, είναι σαν να μην υπάρχουν!:D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαισια ελεεινο αυτο που κανετε. Τι διαολο. Τοσο πολυ θελετε να ανεβασετε το counter των post σας? Τι καθεστε και λετε λετε... Πιστευεται δηλαδη οτι τα ελληνικα post σας εδω προσφερουν κατι ουσιωδες? Τι να πω...

 

Η λυση ειναι o Greeklish Converter. Δεν χωραει συζητησεις. Ενα κουμπακι διπλα στην υποβολη απαντησης και ολα gg. Με ανουσια post δεν μπορω να καταλαβω τι νομιζετε οτι θα καταφερετε.

Link to comment
Share on other sites

giarlos said:
Ειναι απαισια ελεεινο αυτο που κανετε. Τι διαολο. Τοσο πολυ θελετε να ανεβασετε το counter των post σας? Τι καθεστε και λετε λετε... Πιστευεται δηλαδη οτι τα ελληνικα post σας εδω προσφερουν κατι ουσιωδες? Τι να πω...

 

Η λυση ειναι o Greeklish Converter. Δεν χωραει συζητησεις. Ενα κουμπακι διπλα στην υποβολη απαντησης και ολα gg. Με ανουσια post δεν μπορω να καταλαβω τι νομιζετε οτι θα καταφερετε.

 

Θα συμφωνήσω.

 

Υ.Γ:Για ποιον λόγο διαγράφηκε η απάντησή μου στο ποστ του Aisopos;

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

administratores

 

Ποτε θα θεσπίσετε κανόνα για την κατάργηση των Greeklish στο φορουμ??

 

Φιλικά

Γιαννης:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αναλογο θεμα οπου το συζηταμε το θεμα των greeklish.;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=31085

Link to comment
Share on other sites

administratores

 

Ποτε θα θεσπίσετε κανόνα για την κατάργηση των Greeklish στο φορουμ??

 

Φιλικά

Γιαννης:)

Του Αγίου ποτέ, δυστυχώς....

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μαρέσουν αυτοί που γράφουν greeklisk και άμα θέλουν την βοήθεια σου γράφουν με ελληνικά. Γιαυτό όποτε το κρίνω γράφω και γω με greeklisk
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
administratores

 

Ποτε θα θεσπίσετε κανόνα για την κατάργηση των Greeklish στο φορουμ??

 

Φιλικά

Γιαννης:)

 

Εδώ είναι υπερβολικά ανεκτικοί απ' ό,τι φαίνεται, γιατρέ. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά ήμουν πάντα υπέρ των ελληνικών αλλά δυστυχώς με το επίπεδο της (αν)ορθογραφίας που υπάρχει αυτή την στιγμή στο forum προτείνω να καταργήσουμε τα ελληνικά γιατί κοντεύουν να μου βγουν τα μάτια!

 

Έλεος πια, στο κάτω κάτω βάλτε ένα spellchecker ή αν δεν ξέρετε κάποια λέξη ανοίξτε ένα λεξικό, απ' το να μην μπορούμε πλέον να διαβάσουμε ένα μήνυμα γιατί τα φωνήεντα πλέον είναι μόνο τα 'ο', 'ι', 'ε'.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο γράφεις στα ελληνικά φίλε μου, τόσο καλύτερα τα γράφεις.

Με τα greeklish δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ. Άρα ας το δούμε σαν εκπαίδευση. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο γράφεις στα ελληνικά φίλε μου, τόσο καλύτερα τα γράφεις.

Με τα greeklish δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ. Άρα ας το δούμε σαν εκπαίδευση. :)

 

Δυστυχώς όχι, το σχολείο είναι για αυτή την δουλειά, ειδικά όταν αυτοί που μας βγάζουν τα μάτια είναι 18+.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, το σχολείο είναι για αυτή την δουλειά, ειδικά όταν αυτοί που μας βγάζουν τα μάτια είναι 18+.

 

Οι 60+ δικαιολογούνται; :p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, το σχολείο είναι για αυτή την δουλειά, ειδικά όταν αυτοί που μας βγάζουν τα μάτια είναι 18+.

 

Και όμως. Η εξάσκηση πάντα κάνει καλό. Σ' οτιδήποτε.

Όπως και να χει πάντως, μπορώ να καταλάβω αυτούς που έχουν πρόβλημα ορθογραφίας και αυτούς που γράφουν greeklish από ανάγκη.

Δεν μπορώ να καταλάβω μόνο αυτούς που γράφουν greeklish από επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο σε τρία forum από τα πενήντα που είμαι ενεργός γράφω greeklish,και αυτό γτ σε εκείνα τα forum δν αναγνωρίζοντε τα ελληνικά

Τα greeklish δυσκολέυουνε στην αναζήτηση.Για να αναζητήσει κινητό πρέπει να αναζητήσω <<κινητό>> ,<<kinito>>,<<kinhto>>

Επίσης εμένα προσωπικά με δυσκολέυουνε στην ανάγνωση ενός κειμένου

Φιλικά.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην αναζήτηση τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από το παράδειγμα που έδωσες. Η λέξη κινητό έχει μόνο δυο πιθανές παραλλαγές. Το kinhto και το kinito. Άντε και το khnito ή khnhto αν πέσουμε σε ανορθόγραφο. Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί να ψάξεις και 10 πιθανές παραλλαγές στην κάθε λέξη. Και αν ψάχνεις πάνω από μια λέξεις, τότε την πάτησες.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Tα κεφαλαία τα δέχομαι εξάλου κι εγώ έτσι ξεκίνησα στο forum τα greeklish αν και είμαι μόλις 15 χρονών (υποτείθεται τα ποιάνω ευκολότερα);)αλλά δε μπορώ να τα καταλάβω:mad:.Μετά από 2 σειρές παραιτούμαι από κάθε προσπάθεια.....:p
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

ego protimo greeklish :) plzzzzzzzzzzz

Γιατί; Δεν μπορείς να γράψεις ελληνικά;:blink:

Γράφοντας greeklish το μόνο που καταφέρνεις είναι τα μηνύματά σου να μην είναι ευανάγνωστα και ένας μεγάλος αριθμός χρηστών να τα προσπερνάει απλά...;)

Link to comment
Share on other sites

οντως και εγω παλαιοτεραα σε αλλα φορουμ εγγραφα με greeklish.οταν ομως εγινα μελος εδω καταλαβα ποσο δυσκολο ειναι να κατσει καποιος να διαβασει greeklish σε σχεση με τα ελληνικα.ποσο μαλλον οταν τα 8/10 η και παραπανω μηνυματα ειναι γραμμενα στα ελληνικα....

εγω προσωπικα μηνυματα σε greeklish δυσκολα θα κατσω να τα διαβασω και δεν τον συζητω οταν το μηνυμα υπαιρβαινει τις 8-10 γραμμες:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν γράφεις με ελληνικά επίσης θα συνηθίσεις. Θα γράφεις το ίδιο γρήγορα και δεν θα βγάζουν τα μάτια τους οι άλλοι για να καταλάβουν τι γράφεις.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι υπερβολικά ανεκτικοί απ' ό,τι φαίνεται, γιατρέ. :p
paidia na po kai ego tin gnomi mou gia afto to endiaferon thema. An kapoios koitaxei ta minimata mou tha paraxeneftei afou tha dei oti grafo alles fores greeglish kai alles Ellinika. Aploustata dioti eimai sto exoteriko kai merikes fores exo prosvasi se pc pou exei Ellinika kai alles fores oxi (opos tora :)). Opote pistevo to exis:

 

1) Pistevo pos einai safos protimotero kai gia tin glosa mas kai gia tous anagnostes na grafoume se Ellinika oloi mas

2) Den prepei na ginei kanonas i katargisi xrisis greeglish

 

Zito kai pali apo olous signomi gia ta greeglish (koitaxte tin ipografi mou)

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...